agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-07-2007, 12:43   #91
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Eğer mücadele verir ve sesimizi duyurabilirsek yaptırabiliriz.Oturduğuz yerde hayıflanıp üzülmenin pek bir yararı olmuyor.Ormanları yakan birkaç hainden
ve politikacılardan daha güçlü olduğumuzu düşünüyorum.Yeterki birlik olup mücadele verelim.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2007, 21:58   #92
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Sevgili Yılmaz, geçmiş olsun.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arzu kasapoğlu Mesajı Göster
Eğer mücadele verir ve sesimizi duyurabilirsek yaptırabiliriz.Oturduğuz yerde hayıflanıp üzülmenin pek bir yararı olmuyor....
Efendim, size katılıyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arzu kasapoğlu Mesajı Göster
...Ormanları yakan birkaç hainden ve politikacılardan daha güçlü olduğumuzu düşünüyorum. Yeterki birlik olup mücadele verelim.
En azından, umut etmek istiyorum

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 12:54   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
Bornova/İzmir Yanıyor!!!

Sabah saat 11:00'dan beri büyük bir duman kütlesi tepemizde dolaşıyor. İlk başta heryer turuncu kesilmişti. Daha sonra küller balkonlarımıza bahçelerimize yağmaya başladı. Yine ciğerlerimiz yanıyor. Bornova Yakaköy'de çıkan yangın rüzgarın da etkisi hızla yayılmış. Hatta köyü bile boşaltmışlar. Hala evimizin üzerinden yangın söndürme uçakları ve helikopterleri geçiyor.

Başımız sağolsun

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 13:04   #94
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Yazık! Başka bir şey ne diyebiliyor ne de yapabiliyoruz.
Nedeni ne imiş bakalım.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 13:13   #95
Ağaç Dostu

bengi_su's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Galeri: 19
Geçmiş olsun ülkeme bi ormanını daha kaybediyor ve ne acı ki elimizden hiç birşey gelmiyor.

bengi_su Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 14:56   #96
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Çok üzüldüm, bir yandan susuzluk bir yandan da yangınlar.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/70...d=180&a=627836

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 15:03   #97
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Külleri Üçkuyular' a kadar geldi.
Hala kapkara dumanlar yayılıyor.
Öyle üzüldümki.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 15:09   #98
Ağaç Dostu

bademagacı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Bornova doğum yerim.Yüreğimdeki yangını anlatmam mümkün değil.
Orman Bakanlığı uyuyor mu?Nasıl önlem alamıyorlar?Çıldıracağım.

bademagacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 16:17   #99
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
İzmirli arkadaşlar,
Geçmiş olsun, çok üzüldüm. Neler geçiyor aklımdan, neler kuruyorum kafamda bir bilseniz. Eğer kasıtlı ise bunları yapanları asmalı vallahi. Yetişmeleri seneleri alıyor, heba olmaları 1-2 saati. Ne üzücü... ne yapmalı?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 16:31   #100
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Sadece ağaçlar değil ki!
Kuşlar, böcekler, kaplumbağalar ve belki de endemik olan bir sürü bitki vs...

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 18:50   #101
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Yangın hala sürüyor, balkonum kül dolu. Yanan alan 400 ha.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 18:52   #102
Moderatör

Güler's Avatar

Duyduğuma göre yangın birkaç yerden çıkmış. O zaman kasıt var demektir. Elleri kırılsın.....

Eski 15-08-2007, 21:01   #103
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Bugün dışarıda duman ile puslanmış kırmızı bir gün ışığı vardı. Nereye bakarsanız kırmızıydı. Kıyamet alameti gibi.. Söyleyecek söz bulamıyorum..

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 21:49   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
Bol miktarda endemik bitki vardı orada. Bari orkideler hayatta kalabilmiş olasalar. Çok ümidim yok ama...

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 21:50   #105
Moderatör

Güler's Avatar

Arkadaşlar, yangın ne alemde, önlem alınabildi mi yoksa güzelim ağaçlar hala yanıyor mu?

Eski 15-08-2007, 22:26   #106
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Belki bir haber vardır diye tv yi açıp baktım.Ama beyin uyuşturucu programların olduğu kanallardan hızla geçip haber programlarının olduğu kanallarda da ne yazık ki yangınlarla ilgili bir haber bulamadım.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 22:30   #107
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Kısmen kontrol altına alınsa da devam ediyor. Manisa'da İzmir'e dek geldi. O canım Sabuncubeli, muhteşem Yakaköy ve Çiçekliköy, artık Külköy, Közköy ve İslibel oldular...

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 13:24   #108
Ağaç Dostu

Metin Y.'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2007
Galeri: 66
Terörün ve terörü besleyen kaynakların üzerine gidlmezse; tam tersi olur ve bu cennet ülkenin ormanları bu vicdansız odaklarca böyle alçakça yakılır!
Orman Bakanı Osman Pepe bizzat açıkladı: Bu yangınlar açık ve net olarak sabotajdır. Çünkü tüm yangınlar meteorolojiden rüzgarının yönünü öğrenilerek sanki bir düğmeye basılmış gibi çıkarılmaktadır.
BU ülkenin ekmeğini yiyip, suyunu içip,havasını teneffüs edip,tüm imkan ve kaynaklarından yararlandığı halde hainlik yapıp ormanları yakanlara lanet olsun. Bu vicdansızlar yakalanarak, en ağır ceza verilmelidir.

Düzenleyen Metin Y. : 16-08-2007 saat 19:18
Metin Y. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 13:28   #109
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Beş yıldır bu ülkede hainlere ceza verilmiyor maalesef.Hiç bir önlem alınmadığı için de ormanlarımız yok olmaya devam edecek.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 13:44   #110
Moderatör

Güler's Avatar

Ne yazık, üzülmekten ve lanetlemekten başka bir şey yapamıyoruz.
Keşke sesimizi duyurabileceğimiz bir yerler olsaydı, veya bizi duysalardı...

Eski 26-08-2007, 20:32   #111
Ağaç Dostu

siboş's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2007
Hemen hemen her gün yurdumuzda orman yangını çıkıyor.İnsanın elinden bir şey gelmeyince sadece oturup seyredebilmenin acısını yaşayınca...............
Türk milletinin şöyle bir de özelliği var;kendine acı veren haberleri sadece şiddetle kınıyor.
Evet ,artık ormanlarımızın yanmasını istemiyoruz.İleride yanacak ormannımız bile kalmadığı zaman çözümü düşünmemeliyiz.Dua etmenin ve kınamanın yanında artık harekete geçilmeli.Artık dur diyelim.

siboş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2007, 00:11   #112
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siboş Mesajı Göster
...Artık dur diyelim.
Sevgili Siboş, umarım bunu becerebiliriz.

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 10:08   #113
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
Alıntı:
İstanbul Beykoz'da büyük çapta orman yangını

İstanbul Beykoz'da özel bir mülkiyete ait olan ormanlık alanda yangın çıktı.

Edinilen bilgiye göre, saat 21.30 sıralarında Beykoz Elmalı köyü Tepetarla mevkiindeki ormanlık alanda bilinmeyen bir nedenle orman yangını çıktı. Yangın, rüzgarın da etkisi ile hzıla büyüdü.

Yangına çevre ilçelerden çok sayıda itfaiye ekibi müdahale ediyor. İş makinelerinin de yardımı ile yangını söndürmeye çalışan itfaiye ekipleri, yanan alanın büyük olması nedeniyle söndürme çalışmalarında güçlük çekiyor.

Bu arada, görgü tanıkları yangının birkaç noktadan başladığını söyledi. Yangının kundaklama sonucu mu yoksa rüzgarın etkisi ile mi farklı noktalarda çıktığı araştırılıyor.

Öte yandan, yetkililer, yangının şu ana kadar yaklaşık 20 dönüm arazide etkili olduğunu kaydettiler.

24/03/2008
http://www.haberaktuel.com/Istanbul-...ri-118870.html
Yangının ne sonucu çıktığı hala muamma,
haberlerde ara ki bulasın,
Orman manzaralı, 20 dönüm yanmış özel mülkiyetli arazi,
kaç para eder sizce?

Düzenleyen eskimo : 27-03-2008 saat 10:54
eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 11:49   #114
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Orman Yangini ülkemizin En önemli üçüncü Sorunudur

Merhaba,

Orman yangını bence ülkemizin eğitimden ve güvenlikten sonra sonra gelen üçüncü sorunudur.

Gelişen dünyamızda teknolojinin yardımıyla artık, eskiden çok zor işlerden sayılan meseleler artık bir bir çözülebilir hale gelmektedir. Bu devirde ise bilgi ve iletişim çağına girdiğimiz şu günlerde artık bir problemi halletmek isteyip istemediğiniz daha önemlidir. Çünkü artık çözülemeyecek mesele kalmamış gibidir.

Artık gelişmiş merceklerle atmosferdeki uydudan arabaların plakasını okuyabilen uydulardan orman yangınlarında da faydalanılabilir sanırım. Mesele ne kadar istediğinize bağlı. Birkaç yüz milyon dolara bu işi halledebilecek birkaç şirket var.

Türkiye Cumhuriyeti esasında dışarıdan zengin görünen fakir bir ülkedir. Ama fakir dediysem bitik bir ülke değildir. Şu anda akıllı bir politika izlenerek yangın södürme uçağı ve orman yangınlarını uydudan izlemek üzere bir fon oluşturuyoruz demeyi akıl edecek bir kurum, sanırım en az 2 ydu ile 8-10 uçak alacak kadar bir kaynağı toplayabilir.

Ayrıca bakanlıkların atıl duran araçlarının bu ülkeye kaça mal olduğunu veya bir kenarda hangi bakanlığa veya kuruma bağlı olduğu bilinmeyen bir sürü arazi,bina vs var. Akılcı biri bu kaynakları bir araya topladığında olabilecekleri bir düşünün. Veya sadece akşamcılara içkinize %2 orman yangınlarını önleme fonu adı altında zam yapıyoruz deseniz kimsenin gıkı çıkmaz herkes seve seve içkisinden bir yudum eksik içmeyi kabullenir. Veya başka şeyler.

Bütün bu yazdıklarım yapılamayacak işlerden değil yeter ki iste. Peki ABD gibi veya Kanada gibi ülkelerin partası ve teknolojisi orman yangınlarını önleyemiyor diyeceksiniz. Doğrudur. Ama bizim ülkemizdeki yangınların büyük bölümünün ormandan intikam almak için çıkarıldığına eminim. İşte yukarıdaki paragrafın sonunda yazdığım "Veya başka işler" ile esasında insan faktörünü belirtmek istedim.

Orman kendi kendine yanmaz, sağlıklı olmamakla birlikte yine en büyük etkenin güneş ışığında mercek etkisi oluşturabilen sağa sola atılmış içi su dolu pet şişeler ve kırık camlar ile yine ağaca ve ormana düşman insanlar oluşturuyor.Peki insanlar neden ağaca ve ormana düşman oluyorlar? bence ilk önce araştırılması gereken neden bu değil mi? Düşmanlığın kaynağı ne olabilir? veya kendi halinde bir ağaçlık insana ne zarar verebilir ki insan ona düşman olsun?

Malesef birçoğumuz kanunları bilmeyiz. Çünkü sadece özel eğitim alan hukukçuların bile anlayamadığı,ağır bir dille yazılan karmaşık bir sistemin içine kimse girmek istemez. Lazım olduğunda da bir avukata danışırız.

Orman Hukuku diğer hukuk dalları arasında en çok değişikliğe uğramış ve en anlaşılmayanlardan biridir. Yıllarca bitirilemeyen orman kadastrosunun bedeli köylü vatandaşa ödettirilmiştir.Dedesinden, Babasından kalan arazisinde birkaç ağaç yetişmesine izin verdiği için orman idaresi tarafından cezalandırılan ve arazileri ellerinden alınan binlerce insan var.

Artık bu lafları ederken yıllarca konusunda araştırma yapmış insanların edasıyla konuşabiliyorum. Gerek Emekli üstadların yazılarıyla gerek internetten ve gerek se kahvede köylüden aldığım yakınmaların bileşgesi ile konuşuyorum. 200,000 Kadar orman davasından bahsediliyor. Bunlar sadece devlete ve orman idaresinin güçlü avukatlarına ve vatandaşa hiçbir fayda sağlamayacak Karmaşık hukuk sistemine rağmen hak ramaya katlanabilenlerin sayısı.

Acaba orman idaresinin dava açtığı tebligat yazısını alınca tarlasını kayıtsız şartsız bırakanların sayısı nedir? Dededen kalma arazisini devlete karşı savunamayacağını çok iyi bilen bu kişilerden bazıları diyelim. Orman idaresinin belli klişelerle kazanmayı adet haline getirdiği davalarda hiç bir şey yapamayacaklarını bildiklerinden uğradıkları adaletsizliğin hıncını , galiba kendini savunamayan ağaçlardan ve ormanlardan çıkarıyorlar.

Bu benim tesbitimdir. Ve İnternette de okudum. Kadastro geçen bölgelerde orman yangınları çoğalıyormuş. Acaba sebebi yanlış ve adaletsiz geçen kadastrolar olmasın sakın?

Saygılar.

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 12:26   #115
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Orman Yanginlari % 50 Azaltilabilir mi?

Merhaba,

Ben Ülkemizin en önemli sorunlarından olan orman yangınlarının % 50 azaltılabileceğini düşünüyorum. Ve bu soruna bir başka açıdan bakıyorum.

Kimseye haksızlık yapmak istemiyorum. Binlerce orman çalışanının canla başla uğraştığını da görüyorum. Bence problemi iyi tanımlayamadıkları için boşa kürek çekiyorlar. Ve bence yine ağaçlandırılmayı bekleyen binlerce hektar boş arazide ağaç dikmek için kullanabilecekleri çok kıymetli enerjilerini tüketiyorlar.

Teknolojisi çok gelişmiş ülkelerde de yangın çıkabiliyor. Her zaman da çıkacaktır % 100 engellenebileceğine inanmıyorum. Ama Ülkemizde çıkan yangınların % 50 sini engelleyebileceğimize ve bunun da Ağaç ve Orman varlığı açısından büyük bir ilerleme olacağına eminim.

Hayatı boyunca hastalık dışında bir büyük şehre inmemiş bazı köylümüz, sadece pazar kurulduğu günlerde birkaç bin nüfuslu kasabasına ihtiyaçlarını karşılamak için gelmektedir. Okuma yazma bilmeyenlerin çoğunlukta olduğu bu insanlar, hayatı sadece tarlalarında veya hayvanlarının bakımlarından kalan vakitlerde evlerinde veya köy kahvelerinde hiçbir eğitim programı içermeyen ve sahte işlerle kurgulanmış televizyon programlarından algılamaktadır.

İşte orman idaresinin yangınlarda ilk ve en önemli yardımcısı esas bu vatandaşlardır. Eğitim sistemimizin öğrencileri taşıtlar ile toplayıp kasabaya götürdüğü sisteme geçildiği, taşımalı sistem başladığı günden beri kendileri ile dünyada olan biteni konuşacakları veya en basit sorunlarında cevap alabilecekleri bir köy öğretmeninin bile bulunmadığı köylerinde sessiz bir şekilde yaşamaya çalışmaktadır.

Bu insanlardan birçoğunun hatta hepsinin orman kadastrosu geçsin geçmesin mutlaka ormanla itilafı vardır. Hepsinin haklı olmadığı gerçeğiyle düşünsek bile bu insanların arazilerine devletinin el koyması orman açısından ne derece fayda sağlayabilir?

Diyarbakır Polisinin kendilerine taş atan çocukları devletin şevkatli varlığını hissettirecek yaklaşımlarla izlediği başarılı tutumu malesef orman idaresi tarafından örnek alınamamaktadır. Orman idaresinin katı prensiplerle uygulamaya çalıştığı tutumun halkın devletine olan güvenini sarstığı gibi köylü vatandaşın ihtiyaç hissettiğinde, istediği ağacı kesmesini de engelleyemediği bir gerçektir.

Hal böyle olunca orman yangınları ile yapılması gereken gerçek mücadele daha akıllı yöneticilerin işbaşına geleceği güne kadar bir başka bahara kalmış oluyor.

Saygılar

Eski 01-04-2008, 23:31   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü kapsamında yürütmekte olduğumuz, "Kablosuz teknoloji ile orman yangınları erken tespit etme projesi" ilgili konu başlığını aşağıdaki link'ten ziyaret edebilirsiniz.

Kablosuz teknoloji ile orman yangınları erken tespit etme projesi

yeaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 20:57   #117
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba,

Sayın yeaslan,

"http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=8337" link'ten okuduklarıma inanamadım.

Böyle çalışmalar varken neden hala yetkililer orman yangınlarının büyük bir kısmını önleyemezler anlayamıyorum.

Esas anlayamadığım ormanlar için faydalı birşey yapmadıkları ve hiçbir fikir üretemedikleri halde nasıl hala koltuklarında oturabildikleri.

Başarılı olacağına emin olduğum çalışmalarınızı devamını diliyorum.Tebrikler

Saygılar

Eski 13-04-2008, 23:14   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Oğuz bey, aslında özellikle Ankara Orman Bölge Müdürlüğünde bulunan "Yangın Harekat Merkezi"nde orman yangınlarının erken tespiti, daha başarılı ve etkili mücadele yöntemleri üzerine çalışmalar yapılıyor. Fakat işin özü şu ki; üstün bir teknoloji ve ekip gerekmekte bu tarz projelerin başarıya ulaşması için. Sadece bakanlık bünyesindeki çalışanlarla bu çaptaki teknolojik projelerin yürütülmesi imkansız. Bu noktada devreye üniversitelerin girmesi gerekmekte. Zira, çok üst seviyede elektrik, elektronik ve bilgisayar bilimi ile mümkün kılınabilecek sistemleri ancak üniversitelerimiz bünyesinde geliştirebiliriz.

Bilkent Üniversitesi bu konuda 2 farklı proje ile orman yangınları ile mücadeleye destek vermektedir. Bir projede, gözlem kulelerine kurulan yüksek çözünürlükteki kameralar 24 saat tüm ormanı tarayarak, her hangi bir sebeple çıkan dumanı tespit etmektedir. Bu sistem Mart 2007'den bu yana geliştirilmekte, Marmaris ve Konya-Akşehir'de sistem kurulmuş, sistem geliştirimi devam etmektedir.

Biz ise kablosuz sıcaklık sensörlerini ağaçlara yerleştirmek suretiyle, orman genelindeki sıcaklık değişimini anlık olarak algılayabilecek ve de ani değişimleri çok kısa sürelerde merkeze bildirecek bir sistem üzerine çalışıyoruz.

Ümit ediyorum ki, 1 - 1,5 senelik süre içerisinde her iki sistemde son derece stabil hale gelecek, ülkemizdeki bir çok orman yüksek teknoloji ile korunabilecek hale gelecektir.
Saygılarımla.

Yunus Emre ASLAN
Bilkent Üniversitesi

yeaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 13:30   #119
/

Giriş Tarihi: 11-02-2008
geçen hafta sarıyerin sırtlarındaki ormanda 7 yerde birden yangın çıktı. etrafında villalar ve siteler olan bu ormanın 7 yerinde birden yangın çıkması kimseyi şaşırtmadı. yeni projeler için arazi açıldı böylece. bu hükümeti kutlamak lazım. ormanları bile kendi meşreplerince özelleştirdiler. özelleştirmedikleri tek bir şey kaldı onu da söylemeye gerek yok burda.

rıfatsoydan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2008, 13:23   #120
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
Alıntı:
Orman yangınları ile mücadele eylem planı
Ankara - Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bundan böyle "bir santimetrekare dahi yanan orman alanının işgalinin veya bunun üzerine yapı yapılmasının mümkün olmadığını" ifade ederek, "Buna asla müsaade etmeyiz. Nitekim geçen sene yanan orman alanları, Aydın ve Bodrum'daki alanları geçen ay ağaçlandırdık" dedi.
"Orman Yangınları İle Mücadele Eylem Planı Toplantısı" bakanlık konferans salonunda gerçekleştirildi.

Bakan Eroğlu konuşmasında, yangınlarla mücadeleyi bu yıl teknolojik olarak daha da ileriye taşıdıklarını ifade ederek, "Geçen yıl fevkalade kurak olmasına ve hava sıcaklıklarının son derece yüksek olmasına rağmen biz diğer ülkelere, İtalya, Suriye, Portekiz ve Yunanistan'a nazaran çok daha başarılı olduk" diye konuştu.

"Orman, bir ülkenin akciğeridir" diyen Eroğlu, Türkiye'deki ormanların 74 milyon ton "karbondioksiti yutak kapasitesi" bulunduğunu bildirerek, ağaçlandırmalarla bu rakamı 120 milyon tona çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Bakan Eroğlu, Orman Yangınları Eylem Planı'nı 3 aşamada gerçekleştirdiklerini belirterek, ilk aşamada yangını eğitimle önlemeye çalıştıklarını anlattı.

İkinci aşamada orman içinde küçük göletler ve havuzlar inşa ederek helikopter ve yangın söndürme araçlarının su almasını hızlandırdıklarını belirten Eroğlu, Orman Genel Müdürlüğü ile bazı sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle şu anda 350 gölet ve havuz yapıldığını bildirdi.

THK'dan 15 uçak kiraladıklarını, 15 helikopteri kiralama sürecinde olduklarını kaydeden Eroğlu, 10 kritik noktaya kamera yerleştirildiğini, bunlar aracılığıyla yangına çok kısa sürede müdahale edilebildiğini anlattı.

Bu sistemin anında müdahaleye olanak tanıdığını kaydeden Eroğlu, sistemin Türkiye'de hazırlandığını ifade etti.

Mücadelenin üçüncü safhasında yanan alanları ağaçlandırmanın yer aldığını belirten Eroğlu, şöyle konuştu:

"Vatandaşlarımız nazarında 'Orman varlıklarımız azalıyor' şeklinde kanaat var. Hayır, orman varlıklarımız günbegün artıyor. Orman servetimiz her yıl artıyor. Yanan ormanlarla ilgili yanlış bir kanaat var. Hükümetimizin göreve başladığı 2003 yılından itibaren bütün orman alanları uydudan sıkı kontrol altına alınmıştır. Geçmiş yıllarda, bizden önce bazı alanlar yakılıyordu, işgal edilmeye cüret ediliyordu. Ama şu anda yanan orman alanlarının tamamı hemen etrafı çevrilmek ve uydudan kontrol edilmek suretiyle bir yılı geçmeden ağaçlandırılıyor."
Bakan Eroğlu, bir gazetecinin "Yangınların faillerini kamerayla bulmayı düşünüyor musunuz?" şeklindeki sorusunu, "Çok sıkı takip ediyoruz. Nitekim geçen sene bir vatandaşı yakaladık. Kasten ormanı yakmış" diye yanıtladı.

Kaynak : Anadolu Ajansı

http://haber.turk.net/haber_detay.as...029536&Cat=GEN
rıfatsoysal,
bekleyelim bakalım,Orman bakanının dediği gibi bu bölge hemen(!) etrafı çevrilip ağaçlandıralacak mı?

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024