agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-10-2008, 10:52   #151
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Galeri: 45
Terzihaliller ağaçlandırma sahasında cıktı.Çok yer yanmadı. Yaklaşık 1 dönümlük arazi

Mehmet Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 19:31   #152
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Bu fotoğrafları bergama kozak karayolunda bugün çektim ama manzara aylar öncesine dayanıyor. Fotoğrafta ki afişede dikkat ederseniz orman genel müdürlüğünün zeki mühendisleri burada orman yangını riski azaltma çalışmaları yapıyor. Buraya kadar herşey normal.Yanlış olan geçen ilk bahar mevsiminde başlayan bu çalışmayla yol kenarına yakın ağaçlar kesildi odun ve tomruk vazifesi görecek değerli kısımlar alındı geriye kalan yanma ısısı çok fazla olan ağaç dal ve yaprakları tertemiz haldeki yolun şarampolüne gelişi güzel bırakıldı. Bu işleme orman yangın riski azaltma diyenin aklından şüphe ederim. Bu yangın riski azaltma çalışması değil birilerine kaynak sağlamaktır. Bütün yaz yangın ha şimdi çıkacak ha biraz sonra çıkacak diye yüreğimiz kalktı. Heleki kendini bilmez biri sönmemiş bir sigara izmariti atıp yangına sebebiyet vermedi.

Eklenen Resimler

Eski 04-11-2008, 21:13   #153
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba,

Sn. enigma_6643,

Terzihaliller ağaçlandırma sahasının tehlikeyi ucuz atlatmış olması sevindirici.

Eklediğiniz fotoğraflar sahiden ilginç. Sanki kaş yapalım derken nasıl yangın çıkarılır belgeseli.

Afişiteki mesajı görünce aklıma ilk gelen fikir, İdealist orman mühendislerinin nihayet orman yangınlarını önlemek için harekete geçtikleri olmuştu. Resimlerin detaylarını inceleyince fikrim değişti.

Bu işin uzmanlarının, Orman yangınlarına sebebiyet verecek veya en azından olası yangının yayılmasını kolaylaştıracağını düşünememiş olmaları sahiden düşündürücü.

Orman yangını önleme bahanesi ile kamuflaj edilip kesilen ağaçların akibeti ayrı bir tartışma açabilir.

Benim böyle fesat düşünmemi ancak bir orman yetkilisinin doyurucu bir açıklaması önleyebilir.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 21:59   #154
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Karsan Mesajı Göster
Merhaba,

Sn. enigma_6643,

Terzihaliller ağaçlandırma sahasının tehlikeyi ucuz atlatmış olması sevindirici.

Eklediğiniz fotoğraflar sahiden ilginç. Sanki kaş yapalım derken nasıl yangın çıkarılır belgeseli.

Afişiteki mesajı görünce aklıma ilk gelen fikir, İdealist orman mühendislerinin nihayet orman yangınlarını önlemek için harekete geçtikleri olmuştu. Resimlerin detaylarını inceleyince fikrim değişti.

Bu işin uzmanlarının, Orman yangınlarına sebebiyet verecek veya en azından olası yangının yayılmasını kolaylaştıracağını düşünememiş olmaları sahiden düşündürücü.

Orman yangını önleme bahanesi ile kamuflaj edilip kesilen ağaçların akibeti ayrı bir tartışma açabilir.

Benim böyle fesat düşünmemi ancak bir orman yetkilisinin doyurucu bir açıklaması önleyebilir.

Saygılar
Sn: oguz bey öyle ilginç birşey olduki; tesadüfen aynı yol güzargahında otostop çeken Kozak işletme şefini aldım aracıma. Benim için bulunmaz bir fırsattı bu ******. Yolda epey lafladık merak ettiğim sorulara cevap aradım.Sağolsun bütün sorularıma cevap vermeye çalıştı şefim. Bu arada o çalışmanın yapıldığı bölgeden geçiyordukki bizzat o yanlışı yerinde gösterdim şefe.Çalışmanın kendilerine ait olmadığını ama ilgileneçeğini söyledi.

Düzenleyen Mehmet Can : 04-11-2008 saat 22:01 Neden: harf yanlışı
Eski 11-11-2008, 19:27   #155
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba,

Az önce haber bültenlerinde Antalyada yangın çıktığı ancak söndürme helikopterlerinin sözleşmesi bittiği için yangına müdahale edemedikleri haberi verildi.

Kendi helikopterimiz neden yok?
Bu helikopterler sadece yaz mevsimi için mi kiralanıyor?
Bu helikopterler çok mu pahalı?
Orman Bakanlığı bütçesi kaç para?
Sözleşme hangi tarihleri kapsıyor?
Orman Bakanlığında kaç kişi çalışıyor?
Yanan ağaçların hesabını kim verecek?
Yetkililer yine vah vah deyip aynı demeçleri mi verecekler?.

Bu gibi sorular sorulmadığı sürece, kocaman masalarında oturan yetkililer hiç bir zaman harekete geçmeyecekler, Yangınları önlemek için fikir üretmeyecekler.

Saygılar

Eski 27-12-2008, 13:12   #156
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

İşimiz Allaha kalmış. Allahtan yağmur yağdı. . .

Merhaba

Hatay'ın Samandağ ilçesi Şahlankaya Karakolu yakınlarındaki ormanlık alanda çıkan yangın, bir buçuk kilometrelik alanda etkili olmuş ve 400 hektar kızılçam alanı yanmış vah. vah. yazık olmuş.

İşimiz Allaha kalmış. Allahtan 3.ncü gün yağmur yağdı. . .

Yetkililerden şu iki sorunun cevabını düşünmelerini istiyorum.

3.ncü günün sonunda yağmurun yağmasıyla kontrol altına alınabilen yangın, eğer yağmur yağmasaydı kaç gün daha sürecekti?.

Bu mevsim itibariyle ihtiyaç duyduğumuzda UÇABİLEN kaç yangın söndürme uçağımız ve helikopterimiz var?.

Saygılar

Eski 03-01-2009, 23:01   #157
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Uzun zamandır siteye uğrayamadığım için bu başlıktaki tartışmalara katılamadığım için üzgünüm.

Bazı arkadaşlar haklı olarak eleştirilerde bulunmuşlar. (Bana göre bazıları biraz fazla sert olmuş)
Bazan güzel fikirler ve öneriler çıkmış.
Ben de katkıda bulunmak isterdim.
Ne yapalım yeni konularda artık

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 20:30   #158
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

2009' da ormanlarımız yanmasın. Tedbirler şimdiden alınsın.

Merhaba.

Sn. Orman Mühendisi,

2009 yılına yeni girdiğimiz şu günlerde en büyük temennimiz bu sene orman yangınlarının olmaması. Tabi bu temenni biraz abartılı olabilir Orman yangınlarının hepsini önlemek belki imkansızdır, hiç değilse az yaşanmasını temenni ediyoruz.

Yaşadığımız kötü tecrübelerden artık birşeyler yapılması gerektiğini biliyoruz ve bekliyoruz. Acaba bu sene kaç ağacımız yanacak? Acaba hangi ihmaller yaşanacak? diye korkuyoruz.

Biraz sorup, araştırdığımızda ise bütün hayallerimiz yıkılıyor. Yine yuvarlak laflar, yine alınması gereken tedbirler ile dolu süslü laflar vs. Ortada 2009 da çıkması muhtemel yangınları önleyecek somut adımlar yok. Üzüntümüz bundan kaynaklanıyor.

Orman Yöneticilerinden Süpermen olmalarını beklemiyoruz. Ancak ormanlarımız her sene katlanarak artan bir tehlikenin içindeyken, daha somut adımlar beklemek hakkımız değil mi?

Saygılar

Eski 04-01-2009, 20:52   #159
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Bu yıl da ormanlar yanacak. Dileğimiz az miktarlarda olması. Az sayıda orman yangını olması olağanüstü hava halleri olmadığı sürece az miktarda orman alanı yanması demektir. Az sayıda orman yangınının çıkması da bizlere bağlı. Yangınların çoğunluğu insan kaynaklıdır çünkü. Halk olarak vurdumduymaz olursak bu yangınların önüne geçemeyiz.

Yangınlar sonrasında yöneticilerden yuvarlak, hatta patavatsızca lafları da duyunca doğaseverler de kızıyor. Eğitim olmazsa bu böyle devam eder gider.

Eski 09-02-2009, 08:06   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Hepinize iyi gunler.
Sanirim haberlerde gormussunuzdur. Bas sehri Melbourne olan Vitoria eyaleti, 3 gun var yaniyor. Cumartesi 46 derece(150 yilda kayit edilen en yuksek sicaklik) olan sicaklikga ruzgar da eklenince onlarca bolgelerde yanginlar basladi. Yanginlarin cogu yildirim dusmesi sonucu ciktigi, ama bunun yani sira kimi yarlerde, kundaklama oldugu da saniliyor.

Yanginin 3 gunluk bilancosu,
108 olu (olu sayisinin artabileceginden endise ediliyor)
78 yarali 20 si agir
750 ev
350,000 hektar arazi(orman, caliliklar ve kurumus otlak alanlari)

Australia orman ve cali yanginlari onlemekte en deneyimli ve organize olmus ulkelerin basinda gelmesine ragmen, hava sartlarinin da olumsuz etkisi ile bu son yanginla bas edemedi daha kontrol altina alinamamis bolgeler var.
Ruzgarin da etkisi ile ilk gun yangin dakikada 1 kilometre hizla yaniyordu ve cogu insanlar da o gun oldu.

Buralarda uzun zamandir kuraklik yasaniyor, dogru durust yagmur yagmiyor
daha onceleri yagmur yagsa belki bu kadar kotu bir yanginla karsi karsiya kalmazdik.

Burada, dogal olarak herkes uzuntu icerisinde, herkes elinden gelen yardimi yapmiya calisiyor da, aile bireylerinden kayiplar verenlerin, evini kaybedenlerin durumu icler acisi.

Asagidaki linkte bu yangindan cekilmis fotograflar var. Uzulmeniz icin degil onunuzdeki yazda buna benzer yanginlari, yasamamaniz icin, her onlemi mutlaka almaniz icin ekliyorum.

http://news.ninemsn.com.au/slideshow...nname=bigfires

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 22:35   #161
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Orman yangınlarının ilerlemesindeki en büyük faktör olumsuz hava şartlarıdır maalesef. Fakat bu nasıl rüzgardır ki dakikada 1 km ilerletebiliyor yangını. Ayrıca 350.000 Hektar çok büyük alan. Geçmiş olsun.

Eski 10-02-2009, 08:22   #162
Ağaç Dostu

Sayin sezinci iyi gunler.
Gercekten inanilacak gibi degil, ama cumartesi cikan yangin o kadar hizla yaniyordu. Zaten olumlerin cogu da yanginin hizindan kaynaklaniyor.

Burada yazda orman yanginlari olagandir. Yangin cikma olasiligi olan gunlerde, veya yangin basladiginda ormanlik bolgelerde yasiyanlar tehlikeden haberdar edilirse de, kimsenin evini bosaltmasi istenmez. Yangina karsi hazirlikli olanlar isterlerse evlerinde kalip evlerini ve kendilerini koruma hakkina sahiptir.(bu yangindan sonra yangin tehlikesi aninda evlerin bosaltilmasini, zorunlu olusun mu olmasinmi diye konusuluyor.)

Ormanlik alanlarda yasiyanlarin kimisi de evinde kalmayi yegledi. Ama bu gune kadar yasanmamis bir yanginla karsi karsiya kalindi, cok cabuk gelen yangin birden herseyi kul etti, olumler de bu yuzden yuksek oldu(olu sayisi 173 ve 300 bulmasindan endise ediliyor)

Bu gunku ruzgarin da etkisi ile 24 noktada yanan yanginlar, daha kontrol altina alinamadi. Diger eyaletlerden ve Yeni zelandadan gelen itfaiye birlikleri, Yuzlerce gonullu yanginlari kontrol altinda tutmak icin ugrasiyorlar. Can kayiplarinin disindaki zararin 2 milyar dolar oldugu tahmin ediliyor.
Asagidaki linkte yanginla ilgili videolar var.
http://news.ninemsn.com.au/video.asp...0-44d995019cb2

Eski 12-02-2009, 10:14   #163
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Ali Hoca'm izlediğimiz görüntüler içler acısı. Çok üzgünüz, yanan Avustralya Ormanları değil, dünyanın ciğerleri.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 12:37   #164
Ağaç Dostu

Mine, herkes ayni duygulari yasiyor. Can ve mal kaybina ugrayanlar, belkide artik eskisi gibi olamiyacaklar. Tanri onlara kolaylik versin.

Yanginlar su an ilk siddetini yitirse de, daha kontrol altina alinamiyan yanginlar vardir. Iki gun daha sicaklik 20 derecelerde olacak hafta sonu ize 30 lara yukselecek. Havalarin tekrar isinmaya baslamasi, kontrol altina alinamiyan yanginlarin, tekrar siddedlemesi endiselerini artiriyor.

Yanginlarin kisa surede kontrol altina alinip, bu yazin bu kadarla bitmesi herkesin dilegi.

Eski 07-04-2009, 10:49   #165
Ağaç Dostu

yuruyen_bulut's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 13
Merhaba arkadaşlar 2008 Eylül sonu- Ağustos başı günlerinde çıkan Olympos yangını içindeydim. Paylaşmak istediğim bir albümdür.

Sevgiler

http://picasaweb.google.com.tr/enkidu.mpa/YangN#

yuruyen_bulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2009, 18:33   #166
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba.

Sn. yuruyen_bulut,

Yürek burkan fotoğraflar olsa da, bizlere ulaştırdığınız için teşekkür ederim.

Umarım en kısa zamanda dikim çalışmalarına başlanır. Yaralar biraz olsa sarılır.

Saygılar

Eski 24-08-2009, 00:11   #167
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Bizim burada çıkan orman yangını da hâlâ kontrol altına alınamadı.

Söylentiler doğru ise 40 ev yanmış.

Bütün gün dumanların içinde idik.

Name:  DSCF4405.JPG
Views: 535
Size:  65.3 KB

Name:  DSCF4407.JPG
Views: 522
Size:  63.4 KB

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 00:16   #168
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Ferda, çok geçmiş olsun.
Nedir bu, İzmit yanıyor, Armutlu yanıyor... güzelim ormanlarımız teker teker yok oluyor.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 10:23   #169
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Yine aynı üzücü tablo

Merhaba.

Ormanseverler kahrolurken, alevlere yenilen Ağaçlar çoğalıyor.

Aynı üzücü tablo,

Yazık.

Saygılar.

Eski 25-08-2009, 11:28   #170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2009
orman yangınları evet yüreklerimizi dağlıyor. Bunların en başta suçluları kendilerini eğitimciyiz diye tanımlayan öğretmenlerdir.Öğrencilerine ağaç sevgisini ormanların ne kadar değerli olduğunu öğretmiyorlar. 23/08/2009 da Denizlide yine bir orman yangını vardı.Çok uzun uğraşlar sonunda yangın söndürüldü. Şimdi orası kapkara bir örtü tabakası halinde.
Ben küçücük bahçemde 2500-3000 aded fıstık çamı fidanı yetiştirmek için tohumlar diktim. Bunları denizli'de DOÇEV adı altında bir kuruluş var ya onlara hibe edeceğim,**** okullarda ki öğencilerlerin belirlenecek alanlara dikmelerini sağlayacağım.
Bizler topraklarımızı korumak, yeşil alanlar oluşturmak adına uğlaşlar verirken birileride çıkıp topraklarımızı İSRAİL eli kanlı katillere peşkeş çekmeye çalışıyorlar. Bu uygulama çok tehlikeli. Düşünün bir Kıbrıs adasını ,bu kadar bir alana fıstık çamları diksek yöredeki halka bir geçim kaynağı da olmazmıydı.
Ben bir edebiyatçı falan değillim. Bu notlarım içimden geldiği şekilde yazdım, hatalarımı affedin. Fevzi Koru /denizli)[/QUOTE]

fevzikoru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 13:01   #171
Ağaç Dostu

Satı Uğurtan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2009
Galeri: 14
Terasa çıkdığımda hele sabah,karşımda çok güzel bir orman vardı .seyretmeye doyamıyorduk.2gündür kalkıyorum karşımda kül olmuş üstünü kara bulutlar kaplamış sanki bana küsmüş ve beni koruyamadınız der gibi bana bakan bir tepe .çok üzgünüm arkadaşlar çok .

Satı Uğurtan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2009, 13:46   #172
Ağaç Dostu

Yanginlarin olmamasini dilerken, Hepinize gecmis olsun.

Eski 28-08-2009, 10:22   #173
Ağaçsever

toprak12's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
yine yangın yine yangın 27 08 2009 kazdağları yandı. yaklaşık 200 hektar kül oldu.altınoluk neresinin temiz havası kaldı ki...Her taraf yazlık deniz ayıptır söylemesi foseptik .of off

toprak12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 17:52   #174
Ağaç Dostu

meh12's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 9
arkadaşlar bende çok üzülüyorum .Özellikle bazı bölgelerde deki yangınlar kendi insanımız tarafındankasıtlı olarakçıkarılıyor

meh12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 08:15   #175
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba.

Alıntı:
orman yangınları evet yüreklerimizi dağlıyor. Bunların en başta suçluları kendilerini eğitimciyiz diye tanımlayan öğretmenlerdir.Öğrencilerine ağaç sevgisini ormanların ne kadar değerli olduğunu öğretmiyorlar
Sn. fevzikoru, Ülkemizde çıkan Orman Yangınlarının bütün suçunu eğitimcilere yüklemek bence haksızlık.

İnsanları ne kadar eğitirseniz eğitin, yanlış politikalar sonucu oluşan pastadan herkes ısırmak istemektedir. Yıllarca oluşmuş yapısal adaletsizlikleri izleyenlerin ortaya çıkacak gelir karşısında aldıkları eğitimin ne kadar caydırıcılığı olabilir ki.

Önce, Siyasiler Orman arazilerinden elde edilecek rantı yandaşlarına dağıtamayacağı bir sistem getirilmeli. Orman bahanesiyle el konan arazilerin daha sonra holdinglere satıldığını ve üzerinde servet eden binaların yükseldiğini gören vatandaş ne kadar ormanı severse sevsin, ranttan kendisi de pay almak istemektedir. Çünkü bu insanın doğasında vardır.

Bir tarafta birkaç günlük bir uğraş karşılığında elde edilebilecek gelirin, ömür boyu namusu ve şerefiyle çalışan birinin birikimine eşdeğer olduğu düşünüldüğünde, Ağaçları ve Orman Alanlarını korumanın imkansızlığı ortaya çıkar

İnsanlara Ağaç sevgisini aşılayabilmek için, Ağacı ve Ormanı gelir elde edilebilir halden çıkartmak gerekir. Aksi halde İnsanlar Ağacı ne kadar severse sevsin birkaç ağaç keserek ömür boyu çalışmanın karşılığı olan parayı elde edebildikleri sürece Ağaç ve Orman katliamını kimse ve hiç bir güç önleyemeyecektir.

Saygılar

Eski 09-10-2009, 17:41   #176
Yeni Üye

iloniatutuklun's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2006
Galeri: 2
bir düş ve bir öneri... bu yazımı aynen izmir büyükşehir belediye başkanı sn Kocaoğlu na da göndermiştim.yoğun işleri arasında dikkate alır umuduyla..

""""bornova da oturmaktayım.saraykent eski villaları ve yeni yapılar arasında kalan ve son feci yangından kılpayı kurtarılan güzel bir çam ormanı var.belki yüz yıllık ağaçlar hala doğallığı ile soluklandırıyor oraları.bir önerim var o bölge için;bu çam ormanının ağaç altları temizlense ve ağaçlar uygun biçimde budansa,,oralar çok güzel bir piknik alanı olabilir.olabilecek yangın tehlikesine karşı oldukça yüksek budama yapıldığında,birhayli miktarda odun da üretilebilecektir.kışın kendisini duyumsattığı bugünlerde bu odunlar yoksul ailelere dağıtılabilinir.konu orman işletmesi ve belediyemizce bir protokolla çözümlenebilir sanıyorum.selam ve saygılarımla.. """"

iloniatutuklun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2009, 18:44   #177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2009
Sms gidince; su tankları, dozer ve greyderler, devriyeler ve helikopterler geliyor.
Orman Genel Müdürlüğü'nün TÜBİTAK'ın desteği ve Bilkent Üniversitesi ile ortaklaşa geliştirdiği, yetkililere SMS ile 15 ile 45 saniye içinde bilgi veren "Orman Yangınları Erken Uyarı Sistemi"nin Adana bölgesinde geliştirilmesi için çalışma yapıldığı bildirildi.

Adana Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, Adana, Kayseri, Niğde, Osmaniye ve Nevşehir'i kapsayan sorumluluk sahalarında 906 bin 380 hektar ormanlık alan bulunduğu, bu alanların yüzde 69'unun yangına birinci derece hassas konumda olduğuna işaret etti.

Kara, Orman Genel Müdürlüğü'nün Türkiye genelindeki tüm birimlerinde yangınları önlemek, çıkan yangınlara da anında müdahale edebilmek amacıyla ciddi önlemler aldığını belirterek, "Bu önlemlerin başında, yangın ilk müdahale ekipleri, eğitimli işçiler, yer ekipleri, arazözler, su tankları, dozer ve greyderler, devriyeler ve helikopterler geliyor. Tüm bu önlemler, günün koşullarına göre sürekli gözden geçirilerek yenileniyor. Son olarak yangına anında müdahale etmek amacıyla Orman Genel Müdürlüğümüzün TÜBİTAK'ın desteği, Bilkent Üniversitesi ile ortaklaşa geliştirdiği OYEUS (orman yangınları erken uyarı sistemi) kameralarıyla da ormanlarımız gözetlenmeye başlandı. Sistem şimdilik, Bölge Müdürlüğümüz bünyesindeki Adana'nın Karaisalı ve Osmaniye'nin Kadirli ilçesindeki 2 gözetleme kulesine kuruldu. Türkiye genelinde öncelikle kritik noktalarda kurulan sistemi, sorumluluğumuzdaki 47 gözetleme kulesinin tamamına oturtacağız." diye konuştu.

Sistemin pahalı olduğunu belirten Kara, kurulan sistemle yerleştirilen kameranın 40 kilometre alanı tarayıp, duman ve ateşi bir birinden ayırt ederek, merkeze alarm vermesinin yanı sıra 15 ve 45 saniye içinde de birim amirlerine SMS ve e-posta ile yangın uyarısı gönderdiğini bildirdi.

Sistemin kurulu olduğu bölgelerde bu yıl hiç yangın çıkmadığını anlatan Kara, "Kısa sürede SMS yoluyla yangını bize ileten sistemin tam olarak yaygınlaşmasıyla olası yangınlara müdahale de daha hızlı olacak. Sistemle, en değerli doğal kaynağımız ormanların yok olmaması adına önemli adım atılmış olacak" dedi.

-GECE ATEŞLE IŞIĞI AYIRT EDEBİLİYOR-

Kara, sistemin, gece ateşle ışığı bir birinden ayırt edebildiğini de söyledi.

Orman yangınlarına erken müdahale için bölge müdürlüklerine ait tüm araçların internet üzerinden "araç takip sitemi" ile kesintisiz izlenebildiğini anlatan Kara, şunları söyledi:

"Bu sistem sayesinde, herhangi bir yangın ihbarında, ihbarın verildiği mevkiye en yakın arazöz ve diğer araçlar sevk edilerek, pozisyonları izlenebilmekte, arazinin yapısı, ormanlık durumu, harita üzerinde görülebilmekte, hem yangın hem de yangında kullanılan araçların bilgileri sayısal ortamda kayıt altına alınıp arşivlenebilmektedir

cisil_cisil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2009, 22:38   #178
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2009
bunlara sebep noluyo?

Ozal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 09:56   #179
Yeni Üye

ayvet's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2008
Galeri: 4
İnsan ne dese az

Yetiştirmek yıllar yakmak?

İnsan vicdanı buna nasıl dayanır anlamak zor!

ayvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 09:45   #180
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba.

Havalar ısındı. Hepimizin yüreğine korku salan Orman Yangını Tehlikesi yine aklıma geldi.

Orman İdaresinin geçen yıllardan ders almış olduğunu umuyor ve bu sezonun yangın tehlikesiz atlatılmasını diliyorum. Bu temennimin gerçekleşmesi için de, bütün gücümüzü Ağaçlarımızı korumaya sarfetmemiz gerektiğine inanıyorum.

Masa başında karar vermek yerine araziye çıkmanın daha uygun olduğunu düşünüyorum. Tabi bir de Yurdumuzda çıkan yangınların büyük bir bölümünün örtü yangınları olduğunu düşünürsek, Ağaçların bakımlarının yapılmaması ve altındaki çer çöpün uzaklaştırılmaması problemi devam etmekte.

Saygılar.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024