agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2010, 10:31   #181
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Galeri: 45
Yine tatil beldesi yine yangın. Sorumsuz tatilçiler piknik ateşiyle Ayvalık sarımsaklıda 5 hektar orman arazisini yaktı.

Mehmet Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 21:45   #182
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
İki sene önceki çok büyük Gülnar yangınının enkazından geçtim geçen gün. İçler acısıydı, yemyeşil kızılçam ormanlarını barındıran dağlar resmen çöl olmuş, sarı kahve.. Kilometrelerce yolda bölgeyi gözlemledim, yeni dikilen ağaç göremedim, hiçbirşey yoktu ortada.

Manzara o kadar garipti ki, yanyana duran 3 ağaçtan ortadaki yanmış kapkara, kenarlarındaki ikisi ise yanmamış yemyeşil. Ağaç gruplarında biri yanmış biri yanmamış; yanan ağaçların 5 adım ötesindekiler sapasağlam. Allah istemeyince yapmıyor, öldürmüyor, can almıyor işte. Hatta bu olayla bizlere bazı şeyler anlatılmak istenmiş olabilir, mesela yanmayan ağaçların ne özelliği vardı da yanmadı? Cinsi mi değişikti, gövdesinde reçine mi azdı neydi?

Yanan evler yok olan köylere karşılık TOKİ tek katlı, küçücük, birkaç ayrı bölgede yüzün üstünde konut inşa etmiş.

Görebildiğim kadarıyla bazı yerlerde yol kenarlarına zaten doğal olarak da bölgede yetişen "kaynana dili" denen Opuntia cinsi kaktüsler dikilmiş, sanırım alevler yolun karşısına geçemesin diye. Aslında çok güzel fikir ama çok az yere dikmişler çünkü yol kenarları genelde kayalık. Gerçi yanacak ağaç kalmamış artık o da ayrı mesele.

Fotoğraf çekmedim, istemedim o bölgeyi görüntülemek.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2010, 22:00   #183
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2009
Galeri: 120
Bugün Urla ya giderken otobanda yoğun duman gördüm, Kekliktepe de yangın çıkmış aynı anda birbirinden uzak iki yerde yangın başlamış, içim yanarak gördüklerimi fotoğrafladım.
Name:  DSCN3321.jpg
Views: 484
Size:  28.3 KB
Name:  DSCN3322.jpg
Views: 455
Size:  33.8 KB
Name:  DSCN3324.jpg
Views: 432
Size:  44.7 KB
Name:  DSCN3326.jpg
Views: 463
Size:  31.9 KB
Name:  DSCN3323.jpg
Views: 469
Size:  52.1 KB

Düzenleyen Fatoş : 27-09-2010 saat 13:43
Fatoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2010, 22:18   #184
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2009
Galeri: 120
Name:  DSCN3333.jpg
Views: 431
Size:  33.3 KB
Name:  DSCN3332.jpg
Views: 456
Size:  45.6 KB
Name:  DSCN3336.jpg
Views: 466
Size:  32.1 KB
Name:  DSCN3345.jpg
Views: 460
Size:  11.6 KB
Name:  DSCN3348.jpg
Views: 450
Size:  37.0 KB

Fatoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2012, 04:27   #185
Ağaçsever

gencmenn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2012
Selam arkadaslar, almanyada yasiyorum ve burasi yagisli bir iklim oldugundan pek orman yangini cikmiyor fakat genede orman yanginina karsi ilginc ve güzel bir yöntem izliyorlar..
Orman alanlarini parsel seklinde kesiyorlar ve aralarina micir tasli yollar yapiyorlar yollarin araligi bir hayli genis ve yangin olsa sadece bir parselde yangin etkili oluyormus arada yol oldugundan yangin ilerliyemiyormus, bizim memlekette bu yöntem varmi? Eger yoksa yapilabiliri varmi?

gencmenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2012, 21:11   #186
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gencmenn Mesajı Göster
Selam arkadaslar, almanyada yasiyorum ve burasi yagisli bir iklim oldugundan pek orman yangini cikmiyor fakat genede orman yanginina karsi ilginc ve güzel bir yöntem izliyorlar..
Orman alanlarini parsel seklinde kesiyorlar ve aralarina micir tasli yollar yapiyorlar yollarin araligi bir hayli genis ve yangin olsa sadece bir parselde yangin etkili oluyormus arada yol oldugundan yangin ilerliyemiyormus, bizim memlekette bu yöntem varmi? Eger yoksa yapilabiliri varmi?
Benzer bir yöntem uygulandığını sanıyorum. Hem ulaşım amaçlı hem de yangının sıçramasını önlemek amaçlı olarak açılan, toprak olarak bırakılan yollar olduğunu biliyorum. Arada bırakılan mesafeyi ise bilmiyorum. Ama yangınlarda ağaçların üzerindeki bir kozalağın dahi ısınmanın etkisi ile 200 m veya daha da fazla sıçrayabildiğini ve yangını uzaklara taşıyabildiğini biliyorum.

YeniBON beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 13:04   #187
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
KAZ DAĞLARI YANGINI.

Kazdağları yangını - Google'da Ara

Yaklaşık 500 Hektarlık alan yok olmuş. Dün kontrol altına alındığı bildirildi ama bu kez Havran ilçesi bölgesinde yeni bir yangın başlamış.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2012, 10:52   #188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2006
bu yöntem bizde de uygulanıyor.. Özellikle yangın riskinin çok daha fazla olduğu akdeniz havzasında ...

balabanpasa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2012, 18:12   #189
Ağaçsever

simetri's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gencmenn Mesajı Göster
Almanya'daki ormanların yarısına yakının özel şahıs, firma ve kuruluşlara ait olduğunu dumuştum. Özel sektör zihniyeti ile gerekli güvenlik tedbirleri fazlasıyla alınıyor olması son derece doğal. Bizde ise ormanlar, orman köylüsünü bile ormana sokmayan devlet tekelinde. Parasızlık, ödenek yokluğu, bütçede yer almamış gibi anlamsız gerekçeler ile dağlık ülke coğrafyasının yarattığı zorluklar nedeniyle bu tür yöntemlere bizde pek başvurulmaz.

simetri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2013, 01:52   #190
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-07-2012
Peki yangından sonra bölge konut yapılmazsa nasıl ağaçlandırılıyor ya da ağaçlandırılıyor mu?

DEno_12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2013, 16:47   #191
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Beykoz Çavuşbaşı mevkiinde ormanlık alanda beş ayrı noktadan başlayan yangın söndürülmeye çalışılıyor...

Kundaklama ihtimali üzerinde duruyorlarmış!

Alay mı ediyorlarlar? Üstelik dün de aynı bölgede yangın çıkmıştı...

Bu ülke başıboş değil de ne?

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2013, 14:15   #192
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Hatay'daki orman yangınında şimdiye kadar 700 hektar orman kül olmuş.
Sadece savaş durumunda mı seferberlik ilan edilir. Yahu 700 hektar yani 7000 dönüm o da 7.000.000 metrekare orman kül olmuş. Yazıklar olsun.
Hatay'daki orman yangını sürüyor - Anadolu Ajansı

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2013, 03:05   #193
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Hatay'daki orman yangınında şimdiye kadar 700 hektar orman kül olmuş.
Sadece savaş durumunda mı seferberlik ilan edilir. Yahu 700 hektar yani 7000 dönüm o da 7.000.000 metrekare orman kül olmuş. Yazıklar olsun.
Son tv. yayınlarında 2000 hektar olduğu gündeme getirildi. Yani 20.000 dönüm.

Ama bilen bilir. Amanoslar Torosların Suriye'ye uzanan parçasıdır. Yer yer çok sarp ve her nedense fazlası ile ihmal edilmiş bir orman bölgemizdir. Hepimizin başı sağ olsun.

TRAKLI beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2013, 11:51   #194
Moderatör

h_dogan's Avatar

Sn. s.serdar dağların sarp olduğu konusunda bir şey demiyorum ama yeteri kadar müdahele edilmediğini de düşünüyorum.

Şimdi oraları tekrar eski haline getirmek kimbilir kaç milyon tl eder. Yapmayacaklar ama sadece tahmin. Bir de bu ormanları yakanlar gerçekten insan mı acaba? Yoksa sadece görünüşleri mi insan?

İnsan kendi oksijen kaynağını nasıl yok eder, oradaki canlıları neden düşünmez. Kim bilir kaç milyon hayvan telef oldu.

Eski 13-08-2013, 05:47   #195
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Sn. s.serdar dağların sarp olduğu konusunda bir şey demiyorum ama yeteri kadar müdahele edilmediğini de düşünüyorum.

Şimdi oraları tekrar eski haline getirmek kimbilir kaç milyon tl eder. Yapmayacaklar ama sadece tahmin. Bir de bu ormanları yakanlar gerçekten insan mı acaba? Yoksa sadece görünüşleri mi insan?

İnsan kendi oksijen kaynağını nasıl yok eder, oradaki canlıları neden düşünmez. Kim bilir kaç milyon hayvan telef oldu.
Sayın simetri 189 umaralı mesajında; yazınızın ilk parağrafında değindiğiniz hususlara çok öz olarak değinmiş. Düşüncelerine sonuna kadar katılıyorum. Orman yangınını bire bir yaşamış, müdahale çalışmalarına katılma imkanı bulmuş bir forum üyesi olarak, bir orman yangınına hele hele rüzgarlı bir havada imece ya da seferberlik usulu yöntemlerle müdahale edilmesini hiç doğru bulamıyorum. Belirli bir eğitim ve teknik desteğe sahip olmadan, orman yangınına müdahale etmenin, çok ciddi can kayıplarına yol açabileceğini düşünüyorum.

Yazınızın ikinci ve son parağrafıntaki düşüncelerinize gönülde katılıyor ve destekliyorum.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2013, 09:46   #196
Moderatör

h_dogan's Avatar

Devletimiz köprü, havalimanı gibi yerler için ormanı tahrip edebiliyorsa, kalan ormanları korumak konusunda gayet iyi önlemler alabilir. Yeni ormanların halk desteğiyle kurulmasını da sağlayabilir. Belli yapılar için ormanlar yok ediliyorsa yenisinin de kurulması şart. Bozmayı biliyorsak yapmak konusunda da bilinçlenmeliyiz toplum olarak. Yoksa birkaç yıl sonra altında oturacak ağacımız olmayacak.

akçabardak beğendi.
Eski 23-05-2014, 15:06   #197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2011
Hindistan Tar Çölüne 70 yıl önce getirilen Prosopis juliflora toprak erozyonunun kontrolünde, sahadaki kuraklığı azaltmada ve yakacak odun kaynağı olarak, hatta, yabani ve evcil hayvan yemi ve gölgeleme açısından çok faydalı olup, çok yoğun bitki örtüsü oluşturur.

Prosopis çesitleri ve özellikle Prosopis cineraria Türkiye nin İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güney Anadolu bölgeleri için çörekleşmeye ve erozyana karşı en uygun Ağaç türleridir....

Tüm exotik bitkiler türkiye florasına tam tersine çok büyük ekonomik ve erozyon ile müçadelede yararlı olabilir. Örneğin:

-Pseudotsuga menziesii (Douglasie Göknarı) ağaç niteliğinden ve ekonomik değerinden dolayı avrupada geniş bir ağaçlandırma gelecek 50 yıl için gerçekleştiriliyo..özellikle Almanya da. Bundan ötesi Yangınlara karşı en dirençli ağaç türlerinden birisi

-son Fes tatiliminde özellikle ilgimi çeken Argan Ağacı (Argania spinosa), anavatanı Fas'ın güneybatısında bulunan kireçli topraklara sahip, yarı çöl olan Sous vadisi ve meyvelerinin çekirdeklerinden elde edilen kozmetik ve mutfakta kullanılan oldukça değerli yağı için yetiştirilen fundagillerden bir ağaçtır. Hem Ülkenin ekonomisine büyük katkısı vardır...erozyana ve çölleşmeye karşı önlemli bir ağaç türüdür.

-Mantar meşesi (Quercus suber L.), kabuğu çok değerli olan ve yetiştirildiği ülkelerin ekonomisine çok büyük katkısı olan bir meşe türüdür. Mantar meşesinin kabuğu, başta içki sanayiinde şişe tıpası olmak üzere, ilaç, ayakkabı ve motor sanayileri gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Conta yapımı, yer döşemeleri, ısı ve ses izolasyonlarında mantar meşesinin kabuğundan yararlanılmaktadır.
Mantar meşesinin kabuğundan elde edilen çeşitli mantar ürünleri içerisinde tıpalar mantar endüstrisinde çok önemli bir yere sahiptir ve en yüksek katma değeri yaratmaktadır. Çünkü mantar tıpa üretimine kadar bir çok aşama sözkonusudur. Bu aşamalar ağacın yetiştirilmesinden başlar, kabuğunun hasat edilmesi ve hasat edilen kabukların tıpa üretimi ve diğer ürünlerin üretimiyle sona erer. Dolayısıyla bu aşamalarda hem katma değer hem de istihdam yaratılır. Böylelikle hem ağacın yetiştirilmesi ve mantar hasadı sırasında kırsal kesime istihdam sağlanmış olunur, hem de tıpa üretimi aşamalarında mantar endüstrisi istihdam sağlamış olur... Ondan Ötesi YANGINLARA karşı en dayanıklı ağaç türlerinden birisidir!!!

Muda beğendi.
majakowski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 16:40   #198
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2011
Orman Yangınlarına karşı İspanya daki tecrübe ve başarılı Önlemler

Ormanları yangınlara karşı korunmak için alınacak tedbirler:

Ispanyada Orman yangınlara karşı yangın barriyeri olarak bu konuda başarılı teçrübeler vermiş Servi ya da Selvi (Cupressus) ağaçlandırma ile önlem alınıyor..özellikle ormanın içinde barıyer olarak bu başarılı bir şekilde yapılıyor. Bu başarıyıve teçrübeden Fransa ve Portugiz aynı yönteme başvuruyor...yıllardır!

Sonuç olarak Orman yangın alanı daraltıyor..Yangın Cupressus tarafından bariyer olarak durduruluyor ve yangının sıcramasını engellıyor. Sebeb: Cupressus lar yanmıyor..ve bu yangınları genış alan dağılmasını doğal olarak orman içinde engeliyor.

Yöntem kısaca: Orman Bölgesinde aralarına Yangını durdurmak için ülkemizde yapıldığı gibi dozerle boşluklar ve dozerle bir boş bariyer yapmak yerine bu yöntem hem doğa için hem orman toprağın yapısını bozmamak için çok daha başarılı yöntemdir.

Kurak Bölgelerede erozyana verimli türler:
- (Cupressus dupreziana A. Camus)
- Atlas-Zypresse (Cupressus dupreziana var. atlantica (Gaussen) Silba)
-(Cupressus torulosa var. gigantea (W.C.Cheng & L.K.Fu)
- Cupressus arizonica var. arizonica
Cupressus arizonica var. glabra (Sudw.) Little
Cupressus arizonica var. montana (Wiggins) Little
Cupressus arizonica var. nevadensis (Abrams) Little
Cupressus arizonica var. stephensonii (C.B. Wolf) Little

Muda beğendi.
majakowski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2017, 08:32   #199
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2014
ABD de geliştirilen ilginç
bir sistem var. Orman yangın üstüne askeri uçakla 16 tonluk su balonu atılıyor. Halı bombardıman sistemi sayesinde yangın söndürülüyor.

Aerial Delivery Support – Flexible Attack Innovations

Sistem henüz tam olarak denenmemiş.

satranc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024