agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni501Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2015, 09:11   #751
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@longisland
Daha önce dediğim gibi kavanozları kesinlikle açmamanız gerekiyor. Açarsanız kontamine olurlar. Sizin kavanozlara ne yazık ki yeşil küf bulaşmış gibi duruyor. O beyazlar bir süre sonra yeşile dönüşecek.

suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2015, 10:50   #752
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2015
@suplilumas
Daha önce dediğim gibi kavanozları kesinlikle açmamanız gerekiyor. Açarsanız kontamine olurlar. Sizin kavanozlara ne yazık ki yeşil küf bulaşmış gibi duruyor. O beyazlar bir süre sonra yeşile dönüşecek.[/QUOTE]

umarım öyle talihsiz 1 deneyim yaşamam çok emek verdim çünkü birde kavanozların üzerindeki folyoya iğneyi sterilize ettikten sonra delik açtım havalandırılması için başka ne yapabilirim yine aynı şekilde yapıp kavanozun kapağını taksam hava girmez **** folyoları deldikten sonra pamukmu tıkasam acaba suplilumas?Buarada resimde kötü çıkmış olabilir ama şu an için yeşilleşen küfleşmeye yüz tutan hiç bir şey görünmüyor.

longisland Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2015, 10:56   #753
Yeni Üye

@suplilumas
Saklama kabındada çay posası denemesi yapıyorum gittikçe beyazlaşmaya başladı bu keki ne zaman çıkarmalıyım her yer tamamıyle bembeyaz olduktan sonramı ? Cevaplarsan sevinirim.

Eski 01-02-2015, 20:00   #754
Yeni Üye

en son halleri

Eklenen Resimler

Eski 04-02-2015, 17:16   #755
Ağaç Dostu

@longisland
Kavanozların kapağına önceden delik açıp bir miktar sentetik elyaf geçirerek gaz çıkışı için basit filitre yapabilirsin. Pamuk olmaz.
Kaptakileri tamamen sünger benzeri bir şekle gelene kadar beklemen gerekiyor. Çıkardığında sıkı ve bir birine iyice kenetlenmiş olmalı. Çıkardıktan sonra su dolu bir kaba koyup dibe batması için üzerine bir ağırlık bırakarak beklet. Sonra çıkarıp biraz temiz su alıtında duruladıktan sonra kuru vermikulat içinde yuvarlayarak vermikulat ile kaplanmasını sağla. İlk gün kuru vermikulatın nemlenmesi için yarım saat bir saat gibi aralıklarla kontrol ederek sprey yap. Hızlı ve kısa süreli yaparsan vermikulat yapıştığı yerden ayrılıyor. Yedire yedire nemlendirmelisin. O şekilde yavruluğa bırak. Bir iki haftaya kadar mantarların çıkması gerekiyor.

rozmarinus beğendi.
Eski 05-02-2015, 20:12   #756
Yeni Üye

@suplilumas
Yardımın için çok teşekkür ederim az önce vermikülit siparişini verdim bu detayı bilmiyordum mesela 2 gün içinde gelirmiş geldikten sonra birini çıkarıcam çünkü sünger gibi şekil aldı...

Eski 07-02-2015, 11:14   #757
Ağaç Dostu

@longisland
Eski yazılarımda yavrulama için kutu ve bundan sonraki aşamaları anlatmıştım. O yazılardan yapman gerekenlerin tamamını bulabilirsin sanırım. Eksik varsa sor tamamlamaya çalışırım. Kekleri parçalamadan çıkarmaya dikkat et.

Eski 10-02-2015, 13:07   #758
Yeni Üye

çay posasındaki yavrularım geliyor süperrrr

Eklenen Resimler

Bayram18 beğendi.
Eski 10-02-2015, 19:12   #759
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2015
Üstadlarım ben kavak ağacına mantar aşılamak istiyorum. Sorum şu
Dübel kullanmak mı daha iyi olur yoksa şapka kesip çivilemek mi iyi olur.

cakmak10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 11:35   #760
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-07-2014
Genelde kutuk açıkta doğa şartlarına açık kalacaksa dubel, korumalı ortamda ise daha fazla misel konulabilecek şapka dediğiniz gibi metodlar kullanılıyor

Sent from my iPad using Tapatalk HD

cakmak10 beğendi.
kenan11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 14:22   #761
Ağaç Dostu

@cakmak10
Dübel yaklaşık 90 santim boyunda kütüklere uygulanır ve yaklaşık 15 santim aralıklarla delikler açılıp aşılama yapılır. Bu nedenle misel sarımı en üstten en alta kadar aynı anda başlar bütün kütük aynı sürede sarımı tamamlamış olur. Üstten keserek yapılan aşılama yönteminde ise sarım üsten aşlıama yapıldığı için üstten başlar alta kadar aynı sürede inmez.
Hangisinin daha iyi olduğu ise hangi mantarın aşılanacağına bağlıdır. Örneğin shitake mantarı aşılanacaksa dübel yöntemi en uygunudur. Üstten aşılama verimsiz olur. Kavak mantarı için her iki yöntem de uygundur. Ben sarımın değişik noktalardan başlayıp bütün kütüğü ele geçirmesinin kolaylığından dübel tercih ediyorum.

rozmarinus ve cakmak10 beğendi.
Eski 11-02-2015, 14:24   #762
Ağaç Dostu

@longisland
Kekleri yavruluğa alman gerekiyor yoksa nemi ayarlaman çok zor olur ve kurumaya başlar.

Eski 11-02-2015, 15:55   #763
Yeni Üye

@suplilumas

saklama kabının içine aldım suplilumas üzerinede delikler açtım hava alması için ilgine teşekkür ederim ....

Eski 11-02-2015, 21:07   #764
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kenan11 Mesajı Göster
Genelde kutuk açıkta doğa şartlarına açık kalacaksa dubel, korumalı ortamda ise daha fazla misel konulabilecek şapka dediğiniz gibi metodlar kullanılıyor

Teşekkürler.

Eski 11-02-2015, 21:07   #765
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suplilumas Mesajı Göster
@cakmak10
Dübel yaklaşık 90 santim boyunda kütüklere uygulanır ve yaklaşık 15 santim aralıklarla delikler açılıp aşılama yapılır. Bu nedenle misel sarımı en üstten en alta kadar aynı anda başlar bütün kütük aynı sürede sarımı tamamlamış olur. Üstten keserek yapılan aşılama yönteminde ise sarım üsten aşlıama yapıldığı için üstten başlar alta kadar aynı sürede inmez.
Hangisinin daha iyi olduğu ise hangi mantarın aşılanacağına bağlıdır. Örneğin shitake mantarı aşılanacaksa dübel yöntemi en uygunudur. Üstten aşılama verimsiz olur. Kavak mantarı için her iki yöntem de uygundur. Ben sarımın değişik noktalardan başlayıp bütün kütüğü ele geçirmesinin kolaylığından dübel tercih ediyorum.
Teşekkürler.

Eski 12-02-2015, 12:28   #766
Yeni Üye

bugün 3.günümüz çay posamızdan mantarımız yetişmeye başladı

Eklenen Resimler

Eski 18-02-2015, 12:53   #767
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-07-2014
Kek kapalı kutudamı , hava değişimi nasıl?

kenan11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 22:52   #768
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kenan11 Mesajı Göster
Kek kapalı kutudamı , hava değişimi nasıl?

evet kapalı kutuda etraflarına toplu iğne ile deilkler açtım havayı ordan alıyor ve hasatımı yaptım mükemmeldi şimdi tekrar pinler gözüktü onlarıda paylaşırım

Eski 21-02-2015, 22:14   #769
Yeni Üye

samanda elde ettiğim mantarlarımda geldi hoşgeldiler sefa geldiler

Eklenen Resimler

Eski 22-02-2015, 03:29   #770
Ağaç Dostu

@longisland
Tebrikler. Başarılı bir şekilde ürün almış olmanız çok sevindirici. Şimdi sırada bu mantarlardan klonlama yaparak kendi miselinizi üretmeniz var. Kendi miseliniz olunca hiç bir yere bağımlı olmadan daha rahat ve kolay üretim yapacaksınız.

Eski 25-02-2015, 13:15   #771
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2014
sn longisland ;eğer sakıncası yoksa hangi tür tohum kullandığınızı yazabilirmisiniz..

07crayon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2015, 13:26   #772
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 07crayon Mesajı Göster
sn longisland ;eğer sakıncası yoksa hangi tür tohum kullandığınızı yazabilirmisiniz..
Sylvan Inc. - Spawn

buradan arkadaşım almıştı banada o vermişti sipariş verdim bende en az 15 kilo gönderiyorlar kilosu 11 tl civarı piyasanın 2 katı hemen hemen ama randımanı çok yüksek...

Mumin OKAN beğendi.
Eski 27-02-2015, 17:13   #773
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi longisland Mesajı Göster
Sylvan Inc. - Spawn

buradan arkadaşım almıştı banada o vermişti sipariş verdim bende en az 15 kilo gönderiyorlar kilosu 11 tl civarı piyasanın 2 katı hemen hemen ama randımanı çok yüksek...
.....sn longisland benim asıl öğrenmek istediğim kullandığın miselin ismi,yani ;HK35 ,Kiryos,3009,HB2140....vs.gibi.... Bende bahsettiğin firmadan alıyorum.şimdiye kadar hep HK 35 kullanmıştım,ama bu defa Kiryos ekdim daha çıkmadılar. senin torbalardan gelenler sanki hk35 gibi ama tam bilemedim..eğer başka bir cinsse gelişleri çok güzel tebrik ederim....

07crayon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2015, 22:46   #774
Yeni Üye

@07crayon.....sn longisland benim asıl öğrenmek istediğim kullandığın miselin ismi,yani ;HK35 ,Kiryos,3009,HB2140....vs.gibi.... Bende bahsettiğin firmadan alıyorum.şimdiye kadar hep HK 35 kullanmıştım,ama bu defa Kiryos ekdim daha çıkmadılar. senin torbalardan gelenler sanki hk35 gibi ama tam bilemedim..eğer başka bir cinsse gelişleri çok güzel tebrik ederim....[/QUOTE]

@07crayon evet kullandığım hk35 doğrudur güzel görüşleriniz için teşekkür ederim sizede bol hasatlar dilerim

rozmarinus ve feast3874 beğendi.
Eski 28-03-2015, 10:28   #775
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2013
Forumda paylaşımda bulunan herkes bence çok önemli bir iş yapıyor. Mantara gönül verenler, ilgi duyanlar, geçim kaynağı olarak görenler, amatörler, akademisyenler ve profesyoneller forumu zenginleştiriyor. Yıllardır takip eden birisi olarak emeği geçenlere, katkı sunanlara minettar olduğumu belirtmek isterim.

Amatör ve samimi bir ruhla sürdürülen bu foruma katkı sunanların emeklerinin karşılığının daha fazla, kalıcı ve görünür olabilmesi için bir kaç noktada daha ileri adım atılabilse ne kadar güzel olur.

Naçizane öneride bulunmak istiyorum.
- Forumlar çok olduğundan takip edemiyoruz,
- Yeni iletiler mail ile üyelere en kısa sürede gelse çok iyi olur,
- Dernek benzeri kurumsal yapıya üyelik tavsiyesi olsa severek üye olur ve faaliyetlerine katılırdım,
- ilgi alanım doğadaki mantarları tanımak ve kültüre alınan mantarları üretebilmektir. Bu amaçla bilgisi-tecrübesi olanlarla irtibatlı olabilmenin tek seçeneğim olduğunu düşünüyorum. (Not: ne yazık ki henüz hiç bir türün üretimini yapmayı başaramadım.)

Bildiğim gördüğüm kadarıyla Türkiye'de mantarla bir şekilde ilgilenen insanların sağlıklı bir iletişim ve organizasyonuna imkan sunan hiçbir yapı bulunmuyor.

Bilen birisi varsa bilgi vermesini rica ederim. Ayrıca yukarıda söylediğim türde bir organizasyon girişimi olan bir arkadaşımız olursa çok büyük bir iyilik etmiş olur.

En derin saygı ve hürmetlerimle,

İsmail Dalyan

kuvayi beğendi.
İsml_tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2015, 15:12   #776
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suplilumas Mesajı Göster
Misel alımı hepsinde hemen hemen aynı olur ayrıca klonlama da yapabilirsiniz. Reishi lanse edildiği kadar zor bir mantar değil kuru resihiden bile önceden işlemden geçirilip öldürülmemiş ise klon alabilirsiniz. Reishi lanse edildiği gibi ahım şahım bir mantar değil yiyemezsiniz o nedenle bol miktarda üretmenizin eğer satmayı düşünmüyorsanız size bir faydası olmayacaktır. kütük yerine kompostta üretmeniz daha uygun olacaktır. Çünkü daha çabuk sonuç alırsınız ve ihtiyacınız kadar üretirsiniz. Yenecek bir mantar değil tadı çok acı yapısı sert. Suya atıp kaynatıp çayını şifa niyetine içebilirsiniz ama söylendiği gibi kanıtlanmış bir etkisi yok. Onun yerine aynı işleri yaptığı söylenen shiitake ya da benzeri bir mantarı kütüğe aşılarsanız afiyetle yiyebileceğiniz için söylediği şeyi yapmasa bile beslenmiş olacaksınız. Ben öyle yapıyorum inanın bana reishi için uğraşmaya bile değmez. Özellikle yüksek fiyatlara satılan reishi ürünlerini hiç almayın. Üretim kitleri burada 5 - 10 lira arasında satılıyor. Bir kitten sadece 5 mantar almış olsanız bu internette satılan ürünlerden 200 - 300 kutu üretirisiniz. Ne nadirdir ne de pahalı.
Reishi ve bazı mantarların internetten kudret helvası diye satıldığını görmem nedeniyle evde mantar üreti ile ilgili bir yazı hazırlıyorum. Yazı bittiğinde internette yayınlayıp linkini burada payalaşağım. Oradaki yazılardan marketten aldığınız mantardan spor ya da klonlama ile misel oluşturmadan kompost hazırlamaya, misel fitili hazırlamadan bunları hangi uygun ağaca aşılamaya kadar bildiğim her şeyi yazmaya çalışıyorum. Ayrıca elimden geldiğince aşamaları fotoğraflamaya çalışıyorum. Bugün kütüğe shiitake aşılayıp fotoğrafladım. Yakında yayınlar linki yazarım evde üretim yapmak isteyen arkadaşlar oradaki bilgilerden faydalanabilirler.
suplilumas yazınızı yayınladınız mı acaba?

Düzenleyen rozmarinus : 01-04-2015 saat 15:20 Neden: hatalı yazım
rozmarinus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 07:55   #777
Ağaç Dostu

@rozmarinus
İşlerimin yoğunluğundan ve işlemler zaman aldığından vakit bulup toparlayamıyorum ama ne varsa bu forumda yazıyorum. Merak ettiğniz bir şeyler varsa ve ben de biliyorsam özel mesaj olmadan forumda açık olmak kaydıyla sorun seve seve cevaplarım.

Eski 06-04-2015, 00:06   #778
Yeni Üye

özbay28's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2013
Kavak kütüklerini maktapla del içerisine misel koyup delik ustunu bal mumuyla kapat
**** kavak kutuklerinin ust kısmından 5cm sapka cıkartıp uzerine misel ekimi yap sapka kısmını kapat ve cıvıle etrafını kagıt bantla sar ve uzerine siyah poset gecir bagla

özbay28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2015, 00:12   #779
Yeni Üye

özbay28's Avatar

Pastörize olmamış kompost ta bugday taneleri cimlenir saman komposttu mutlaka buhar **** kaynama sistemiyle pastörize edilmeli

Eski 06-04-2015, 00:19   #780
Yeni Üye

özbay28's Avatar

Kavak kütük lerinde cıkan mantarlarım dış ortamda mutlaka kütükleri yagmurdan korumalıyız nemli ve serin yere kütükleri yerleştirilmeli ve üzeri kütüklere değmeyecek sekilde kapatılmalıdır

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024