agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni501Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-09-2015, 15:44   #811
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
Denemelerin başarılı ama eksiklerin ve yanlış yöntemler denemenden dolayı sonuç alamazsın.
Birinci resimdeki ne pek anlamadım kurtçuklara benziyor. 2 Buğdaylar çok suda beklemiş fazla ıslatılmış gibi. Buğdaylar ıslatılmayacak nemlendirilecek. Beyaz pamuk gibi oluşum misel.
3 Kartonlarda da misel oluşmuş ama ne miseli olduğu belli değil. Yeşil küfe benziyor ilerde yeşil renk alabilir.
4 Mantara göre yöntem farklılaşır gereksiz şeyler eklenmez. Misel oluşturmaya çalıştığınız mantarın toprağa ihtiyacı olmadığından eklememeniz gerekiyor. Ne kadar çok gereksiz şey eklerseniz o kadar çok gereksiz canlı ekleme riskiniz olur.
5 Misel var ama ne olduğu belirsiz 10 günlük bekleme göz önüne alınırsa gereksiz bir şey oluşmuş.
6 Oluşan beyaz süt gibi şey bakteri. Bakteri oluşmasının nedeni steril edememen.
7 Pamuksu dokulardan resimdeki görüntülere bakılırsa mantar alamayacaksın. Çünkü bazı şeyleri eksik yapmışsın. Eksik yaptığın şeylerin ve sonuç alacak şekilde doğru yapabilmenin yöntemlerini bütün detaylarıyla eski yazılarımda bulabilirsin.

suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2015, 15:37   #812
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-10-2015
Merhabalar,

İstiridye mantarı konusunu ben de etraflıca araştırmaya başladım. Bu işi yapan İyi niyetli arkadaşlar da var, kompostunu satmak uğruna binbir yalan söyleyenlerde. Her şeyi geçtim de şunu merak ediyorum. İşin nihayetinde amaç bu işten para kazanmak. Kiminle konuşsam sonuçta para kazanıyorsun diyor. İyi de piyasada o kadar çok insan mantarhanesini devrediyorki, korkmamak elde değil. Kimine göre 100 m2 odaya 20 ton kompost koyup %30 verim alıyorsun kimine göre de 12 ton kompost %20-25 arası verim. Sizden ricam şudur ki, bu işe para yatırdığımızda değer bir kazancımız olacak mı, satanlar devredenler neden satıp devrediyorlar? Kimi 30 ton kompost sığdırırken diğer bir kişi neden 12 ton yeterli diyor? Bu konuda bilgi verirseniz inanın çok mutlu olacağım.

smnvrl beğendi.
Lasera1982 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2015, 17:18   #813
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2006
kompostun sterile edilmesini anladım. Bulunduğu ortamın sterilizasyonu nasıl sağlanır ve önemli midir istiridye mantarında. Ben kömürlüğe uygulamayı düşünüyorum mesela silip süpürmek, ortamı suyla yıkayıp silmek yeterli midir?

bilgi89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2015, 22:53   #814
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2007
Arkadaşlar, Kahramanmaraş/Göksun'da Mantar Yetiştiriciliği kursu veriyorum. Daha önce hep agroma'dan misel alıyordum fakat buğdaya sarılı kalmamış. Nerden alırım sağlam kaliteli misel? Agromadan 6,50 Tl'ye alıyordum. Teşekkürler.

sirikci46 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2015, 20:12   #815
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2015
İstiridye mantarını bıçkıcılardaki ince toz talaşa eksek randımanlı olur mu? Taze toz halindeki talaşı dezenfekte etmeye gerek var mıdır? Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Herkese iyi akşamlar.

cakmak10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2015, 12:14   #816
Ağaç Dostu

@cakmak10
Talaşı steril etmek gerekiyor.

Eski 06-12-2015, 13:34   #817
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2015
Taze kütükte steril etmeye gerek yok. Talaşta taze olsa steril etmek gerekir mi?

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cakmak10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2015, 16:26   #818
Yeni Üye

ekinoks proje's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2015
mantar üreticiliği yapan ve yapmak isteyen arkadaşların bilgilerine;
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun yürüttüğü IPARD 2 programı Aralık - Ocak ayında başlayacak olup, mantar ve misel yetiştiriciliği desteklemeye alınmıştır. yatırımını planladığınız projeniz için 500.000 euroya kadar yapacağınız inşaat-makine ekipman alımı - mühendislik ve danışmanlık harcamaları %65 üzerinden desteklenecektir. bu tutar tamamen hibedir ve desteklemeye alınan projelerde KDV muafiyeti mevcuttur. detaylı bilgi için ilinizde bulunan TKDK il koordinatörlüklerine ulaşabilir, bizlerden de bilgi alabilirsiniz.

ekinoks proje Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2016, 17:42   #819
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2016
*** arkadaşlar ben yeniyim istiridye mantarına merak saldım bu aralar forumu inceledim gönderilen fotolara baktım belki yardımcı olursunuz diyerekten üye oldum 3 gün önce yediğimiz istiridye mantarlarının kök kısmlarında bir sürü minik minik yavrular vardı kök kısmını kesip belki o yavruları büyütmeyi basarırm diye araştırdım ve haşladığım pamuğun arasına yerleştirip ince bir poşet torbaya koydum poşete kürdan ile bi kaç delik açtım havalanması için oturma odası hep ılıktır bizim sürekli soba yandığı için kanepenin altına yerleştirdim güneş ışığı görmesin diye acaba olurmu sabırsızlıkla bekliyorum büyümesini

Melek07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2016, 08:18   #820
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Kök kısmı dediğinizde gözümün önünde canlandıramıyorum çünkü hasat edilirken mantarın hifleri (kök değil ama kök diyelim) kompostun veya odunun gövdesinde kalır. Sadece sap ve şapkası hasat edilir. Kanımca mantarınız az bir miktar gelişebilse de kati bir sonuca ulaşamayabilirsiniz. İstiridye mantarı bir miktar ışık alabilir.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2016, 13:03   #821
Ağaç Dostu

@Melek07
Olmaz mantarlar öyle büyümez.

Eski 05-03-2016, 20:01   #822
Ağaçsever

murphyjess's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2009
Bir kaç hafta önce marketten aldığım istiridye mantarı öbeğinin kök kısmını cahilce hevesle saksıya hafifçe toprağa sokarak diktim. Saksı kuzeydoğuya bakan penceremin dışında duruyor. Hemen akabinde nette yetiştirme şartlarını araştırıp kütükte ya da talaşta yetiştiğini öğrendiğimde hayal kırıklığına uğradım. Sökmedim ama bir daha da ilgilenmedim. Zaten gittikçe kurudu kaldı..
Ancaaakkk ) bu sabah bir sürprizle karşılaştım, minik bir mantar şapkası bana göz kırpıyordu fotoda görülen mantarcık 1 liradan birazcık büyük.. Sizce gerisi gelir mi, bu şekilde yetişen mantar yenir mi? Bir de aklıma takılan başka konu, çevreden farklı-mesela zehirli- bir mantarın sporu gelip benim diktiğim mantar köküne yerleşmiş olabilir mi?

Eklenen Resimler

murphyjess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2016, 00:12   #823
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2016
murphyjess, mantarda büyüme devam etti mi?

Ya_Nasip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2016, 09:38   #824
Ağaçsever

murphyjess's Avatar

maalesef buruşmaya başladı, ama dünden beri yağan yağmurlardan sonra biraz toparlanmış gibi görünüyordu bu sabah.. öğlen eve döndüğümde tekrar bakacağım

Eski 14-03-2016, 18:13   #825
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2016
Zaman zaman sprey sulama yapmanız faydali olabilir.

Ya_Nasip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2016, 10:58   #826
Ağaçsever

murphyjess's Avatar

evet, yağmurla birlikte tekrar toparlamış kendisini yavrucuk dediğiniz gibi sprey sulama yapayım yağmursuz günlerde, bakalım büyüyecek ya da çoğalacak mı
ilginiz için teşekkür ederim..

Eski 22-03-2016, 15:42   #827
Yeni Üye

hibbe's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2012
Merhabalar , deneme amaçlı olarak 1 kg kayin mantari tohumu aldım amacım kütüğe asilamakti fakat ortam musait olmadığı için talaşa ektim. Poşet plastik kola şişesi ve yoğurt kabı üç farklı şekilde denedim. Poşet ve kola şişesi çıkmadı. Bugün yoğurt kabinda çok güzel bi görüntü ile karşılaştım. Umarım resim yükleyebilirim.Kütükte denemek istiyorum İç anadoludayim hangi ağaç türünü ve hangi tohumu tavsiye edersiniz.görüşleriniz şimdiden teşekkür ederim.

hibbe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2016, 15:54   #828
Yeni Üye

hibbe's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2012
http://i.hizliresim.com/m625a0.jpg

Bayram18 beğendi.
hibbe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2016, 16:52   #829
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Merhabalar,

10 gün kadar önce Tarım Konfederasyonu'nun İstiridye Mantarı Üretimi Eğitimi'ne katıldım. Sonraki eğitim Adana'da olacakmış, ilgilenenler için bağlantısını koyayım: Adana İstiridye Mantar Eğitim Programı (26 Mart 2016) - Projelerimiz - Tarım ve Gıda Konfederasyonu

Ankara'daki eğitimde pratik eğitim yoktu ama Adana'daki sanıyorum ordaki bir üreticinin tesisinde olacak ve muhtemelen pastörizasyon, kompost üretim odalarını görme imkanı olabilir.

Eğitimde hem üreticiler, hem kendince ufak çaplı deneme yapanlar vardı. Konuştuklarımın tamamı istisnasız kimyasal sterilizasyon yaptıklarını söylediler. Piyasada da yaygın kullanılan yöntem buymuş. Kullanılan kimyasallar formaldehit ve klor dioksitmiş. Ev kitleri, hazır kompostların çok büyük bir kısmı da sanıyorum bu şekilde üretiliyor. Benim için büyük hayal kırıklığı oldu. Artık marketten pazardan organik sertifikalı mantar dışında mantar almayı düşünmüyorum. Ülkenin her yerinde olduğu gibi kolaycılık, denetimsizlik mantar sektöründe de mevcut.

pria ve smnvrl beğendi.
verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2016, 21:49   #830
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2016
Merhaba arkadaşlar bende deneme amaçlı kavak kütüklerine ve poşetlere kavak mantarı miseli ektim. Kütüğün birinin çevresini beyaz pamuk gibi sarmış poşetinden çıkardım. Toprak zemin üzerine koydum. Ortam nemi %58 sıcaklık ise 13C. Sulama işlemi nasıl ve hangi sıklıkla ne kadar yapılacak bunu öğrenmek istiyorum.Detaylı bir şekilde anlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Bayram18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2016, 12:14   #831
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2016
selamlar bir tesis kurdurmayı düşünüyorum piyasada bir çok alternatif var özellikle anahtar teslim mantarhane de yaşanan sorunları paylaşabilecek var mı arkadaşlar...
bu aşamada yaşadığınız sorunlar dan bahsede bilirseniz sevinirim.
teşekkürler...

Meraklıtarımcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2016, 17:49   #832
Ağaç Dostu

Ankara'daki istiridye mantarı eğitiminde tesisle ilgili bilgiler de paylaşıldı ama onları toparlamam zor. Genel olarak aşırı pahalı teknolojik yatırımlardansa basit çözümlerle her şeyi halledebilirsiniz dediler.

En çok vurguladıkları nokta ise şuydu: Kendi kompostunuzu yapmayıp hazır kompost alacaksanız 3-5 fazla para verin mutlaka sarmış kompost alın. Sarmamış kompost satan firmalar ne kadar garantili olduğunu iddia etse de kompost sarmadığında suçu size atıp sıyrılıyolarmış, bu şekilde batan çok üretici varmış.

Eski 30-03-2016, 14:25   #833
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2016
merhaba ben toprak uşak ilinden bende 5 adet kavak kütüğüne kapak kesme metoduyla istiridye mantar miseli ekimi yaptım bir ay karanlık yerde poşet içinde beklettikten sonra kütükler beyazlamış hafif ışık gören ve gölge biyerde tutuyorum altlarına leğen koydum ve 5 cm su ekledim ayrıca bir fıskıye ilede kütükleri hergün suluyor nemlendiriyorum yalnız kütükler poşetlerde iken mantar bebekleri çıkmış ve çürümüş şu anda poşetlerden şıkaralı 3 gün oldu hala bir mantar yok ayrıca kütüklerden patataes filizi gibi filizler çıkıyor bunlar ne acaba yardımlarınızı rica ediyorum...

toprak64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2016, 14:28   #834
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2016
merhaba ben toprak uşak ilinden bende 5 adet kavak kütüğüne kapak kesme metoduyla istiridye mantar miseli ekimi yaptım bir ay karanlık yerde poşet içinde beklettikten sonra kütükler beyazlamış hafif ışık gören ve gölge biyerde tutuyorum altlarına leğen koydum ve 5 cm su ekledim ayrıca bir fıskıye ilede kütükleri hergün suluyor nemlendiriyorum yalnız kütükler poşetlerde iken mantar bebekleri çıkmış ve çürümüş şu anda poşetlerden şıkaralı 3 gün oldu hala bir mantar yok ayrıca kütüklerden patataes filizi gibi filizler çıkıyor bunlar ne acaba yardımlarınızı rica ediyorum...

toprak64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2016, 19:26   #835
Ağaç Dostu

Kavak kütükleri taze kesildiyse havanın ısınması ve nem sebebiyle filizlenmiş olabilir. Kavak çok arsız bir ağaçtır azıcık su bulsun hemen kudurur. Belki aşılamadan önce daha uzun süre beklemeliydiniz. Normalde kütükler kesildikten sonra 1 ay kadar beklemeyi tavsiye ediyorlar, böylece ağacın bağışıklık sistemindeki antifungal bileşenlerden kaçınmış oluyorsunuz. Ama yine de ağacın mantar miseliyle sarıldıktan sonra filizlenmesi çok ilginç olmuş.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi toprak64 Mesajı Göster

Eski 01-04-2016, 16:13   #836
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2013
saygıdeğer ağaçlarnet üyeleri
mantar üretimi ile net üzerinden bir çok araştırma yaptım. Araştırmalarım sonucunda bu işe girmiş olsak para sayma makinesi almak gerekiyor. Fakat şöyle bir bakıldığında birçok insan mantarhanesini devrediyor veya batıyor. Bu işi yapan para kazanan kişiler var ise lütfen bilgilerini paylaşabilir mi.
saygılarımla

ozerengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 20:31   #837
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Arkadaslar kompost yerine bu isi agac kutuklerınde yapsak ve her urun aldıktan sonra bu kutuklerınde beklemeye alıp tekrar aynı kosulları saglaSak yılda kac defa urun alabılırız

gecekorsanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2016, 18:56   #838
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2016
Istiridye mantari

Selamunaleykum arkadaslar bn 10 gn once hobi kiti satin aldim sarima basladi kompostum ancak ilk once pin deliklerinin iksinde turuncu bir leke oldu gecti simdi de cok hafif bir yeşil küf olusumu var neden oldu acaba ve ne yapmalıyım

Mustafasarslmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2016, 09:46   #839
Ağaç Dostu

Kitiniz kontamine olmuş, yani başka organizmalarla kirlenmiş. Yeşil küf istiridye mantarı yetiştiriciliğinde en sık rastlanan hastalık. Ticari olarak üretmediğiniz için sizi çok etkilemez. Başka torba varsa ortamlarını ayırın bulaşmasın, tekse de yapacak çok bir şey yok. O kısmı çıkarıp atabilecekseniz çıkarıp atın, atamıyorsanız da verim düşer ama saran kısımlardan mantar alma ihtimaliniz var.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mustafasarslmaz Mesajı Göster
Selamunaleykum arkadaslar bn 10 gn once hobi kiti satin aldim sarima basladi kompostum ancak ilk once pin deliklerinin iksinde turuncu bir leke oldu gecti simdi de cok hafif bir yeşil küf olusumu var neden oldu acaba ve ne yapmalıyım

pria beğendi.
Eski 12-05-2016, 09:45   #840
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2016
*** arkadaşlar. ben de kayın mantarı yetiştirmeye çalışıcam ***. araştırmalarımda bu site gerçekten yararlı oldu. özellikle bazı arkadaşlar, suplilumas gibi, bütün bilgi-birikimini aktarıyor ve üşenmeden yardımcı oluyor çok teşekkürler hepsine, kolay gelsin

imih99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024