agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni501Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-04-2015, 15:17   #781
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suplilumas Mesajı Göster
@rozmarinus
İşlerimin yoğunluğundan ve işlemler zaman aldığından vakit bulup toparlayamıyorum ama ne varsa bu forumda yazıyorum. Merak ettiğniz bir şeyler varsa ve ben de biliyorsam özel mesaj olmadan forumda açık olmak kaydıyla sorun seve seve cevaplarım.
@suplilumas Cevap için teşekkür ederim. Deneme amaçlı olarak 4 kg lık 50 adet poşette geçtiğimiz hafta %95 buğday saman ile%5 buğday kepeğinden oluşan kompostu hazırlayıp kayın mantarı misel ekimini gerçekleştirdim.
1.Sulama konusunu merak ediyorum kuluçka döneminde odayı nemlendirme dışında sulama yapmam gerekiyor mu?ya da mantarlar oluşmaya başladığında mı sulama yapmalıyım? öyle ise eğer sulamayı nasıl yapmalıyım?Örneğin 4 kg agırlığındaki bir komposta ne kadar su vermeliyim?araştırma yaptıkça sulama konusunda kafamda daha fazla soru işareti oluştu.

Düzenleyen rozmarinus : 09-04-2015 saat 16:41 Neden: isim eksikliği
rozmarinus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2015, 09:14   #782
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@rozmarinus
Eğer ortam aşırı kuru değilse poşet içindeki nem yeterli olacaktır ayrıca sulamanıza gerek yok. Misel tam sarımı bitirip meyve vereceği zaman zaman oda içindeki nemi düşürmemeye çalışın yeterli.

suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2015, 11:26   #783
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2014
@suplilumas
şuanda kuluçka odasında sadece yerleri ıslattım ve nem oranı %90 görünüyor.
Vakit ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.Bir sorum daha olacaktı. Burada bulunan kereste fabrikalarının tomrukları koyup kuruttukları buhar fırınları var.Bayağı bir buhar veriyor, fakat kaç derece olduğunu bilmiyorum.Saman balyalarını bez torbalara koyduktan sonra pastörizasyon için bu fırına verdim.Burada iki gün bekledi,torbaları açıp baktığımda samanın dış kısmının nemli, iç kısmının ise kuru olduğunu gördüm, fakat içi kısım bayağı sıcaktı.Emin olamadım,samanı kaynatıp kompostu hazırladım. Sorum: sizce bu şekilde samanı kaynatmadan buhar fırınına vererek kompostu hazırlayabilir miyim? Bu şekilde pastörizasyon yapılır mı?

Düzenleyen rozmarinus : 10-04-2015 saat 13:23 Neden: eksik bilgi
rozmarinus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2015, 13:21   #784
Ağaç Dostu

@rozmarinus
Bez torba içinde steril edemezsiniz ısı normale döner dönmez tekrar kontamine olur.

Eski 15-04-2015, 18:28   #785
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi özbay28 Mesajı Göster

Kavak kütük lerinde cıkan mantarlarım dış ortamda mutlaka kütükleri yagmurdan korumalıyız nemli ve serin yere kütükleri yerleştirilmeli ve üzeri kütüklere değmeyecek sekilde kapatılmalıdır
İkisi arasındaki bu renk farkı nedendir?

Tahsinmd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2015, 11:50   #786
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-07-2014
Mantarın yetiştiği komposta kütüğe göre, meyveleme sıcaklığına hava sirkulasyonuna göre , nem oranına göre ışık alımına göre değişklik gösterir.
Genelde istiridye için sıcaklık arttıkca renk açılır, hava sirkulasyonu yeterli değilse saplar uzar kafalar küçülür mantar şekli bozulur. nem yeterli değilse çatlaklar oluşur, ışık yeterli olmayınca büyüme durur.
Ben kendi denemelerimde görüyorum, birbirinin klonu olan yani ikiz kardeşi olan mantarlar bile sadece hava değişimi farkından tamamen farklı görülebiliyor.

kenan11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2015, 19:46   #787
Ağaç Dostu

@Tahsinmd
Biri iç mekanda yetersiz ışıkta flaş kullanılarak çekilmiş fotoğraf diğeri ise doğal ışıkta flaşsız. Aralarındaki renk farkı bundan kaynaklı.

Eski 24-04-2015, 00:52   #788
Yeni Üye

özbay28's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2013
İkisi arasındaki fark diğeri pin lerin gelişme anı ötekisi buyumus hali ışık yoğunluguna göre renk acması olur

özbay28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2015, 10:47   #789
Yeni Üye

vandenew's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2013
istiridye mantarı misel çalışmaları

ben de oyster yetiştirmeye meraklıyım..ev şartlarında hazırladığım agar ortamında petri kabında misellerimi sürekli transfer ediyorum..
blue oyster ile başladım,önce dev gibi poşetlerde,kompost sterilizasyonu yetersiz oldu..sonra kompostları daha pratik hazırladım,samanı daha pratik pastorize ettim,değişik nitrojen kaynakları denedim..ve kompost ebatlarını küçültmeyi başardım..misellerim de gayet sağlıklı..şimdi 20 cm çaplı 20 cm uzunluğunda yetişme ortamında hem daha şık görünüyorlar,hem taşımak,bulundurmak kolay oluyor..çıkan mantarlar da lezzetli tabii ki

Eklenen Resimler

idris şenol beğendi.
vandenew Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 11:10   #790
Yeni Üye

vandenew's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2013
pembe istiridye mantarı

ilk foto klasik agar besiyeri,petri kaplarında olan pleurotus salmoneostramineus

bunları tohum haline getirdim

sıvı besiyeri benim için yeni bir konu..yeşilmsi şişede,miselyumlarının yoğun saçaklı görüntüsü net seçiliyor
beyaz kavanozdaki liqit içinde ise biraz flu da olsa beyazımsı büyükçe parçacıklar dikkatli bakılırsa seçiliyor
liqidlerden tohumlaştırmayı çalışmaktayım..

pembe istiridye rengiyle çarpıcı gerçekten

Eklenen Resimler

vandenew Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 14:55   #791
Ağaç Dostu

1 Beğendiğiniz bir mantarı marketten seçin (Pembe de olabilir)
2 Mutfakta kullandığınız alüminyum folyodan bir parça kesin.
3 Mantarın şapka kısmının sapını lamellere kadar kesip mantarın lamelleri folyoya gelecek şekilde yerleştirin.
4 Üzerine tas tabak gibi kapak olabilecek ve mantarın kurumadan beklemesini sağlayacak bir şey kapatın sabaha kadar bekletin.
5 Eczaneye gidip bir kaç tane steril su ampülü bir kaç tane de steril enjektör alın sonra evinizde uygun kavanoz yoksa pazara kavanoz almaya gidin. Kavanozların ağzı ile gövdesinin aynı genişlikte yani kalıp gibi kullanabileceğiniz bir şekilde olmasına dikkat edin.
6 Hazır gitmişken biraz vermikulat ve kepek alın bulamazsanız biraz buğday işinizi görür.
7 Eve geldiğinizde vermikulat bulmuşsanız suya basıp nemlendirin sonra kepeği karıştırın, bulamamışsanız buğdayı 4 saat suda bekletin sonra çıkarıp serip ıslaklığı kaybedip sadece nemli kalmasını sağlayın.
8 Nemli mi ıslak mı olduğunu mutfaktan alacağınız bir kağıt havlu ile test edin. Yapışıyorsa ıslaktır.
9 Kavanozunuzun kapağının tam ortasına matkap ya da uygun bir malzeme ile 5 - 6 mm çapında delik açın.
10 deliğe elyaf geçirip filitre yapın.
11 Kavanoza buğday ya da vermikulat ile hazırladığınız kompostu ağız kısmında 5 - 10mm boşluk kalacak şekilde doldurun.
12 Kavanozların kapaklarına içlerine su girmemesi için folyo sarın. Üstten kavanozun yarısına kadar sarmanız yeterli.
13 Düdüklünün altına kavanozlara destek olacak ama direk dipteki ısıyı verip patlatmayacak bir şey koyun. Yine tas tabaktan faydalanıyoruz.
14 Düdüklüye su doldurup kavanozları koyup bir saat kaynatın.
15 Kaynadıktan sonra düdüklünün basıncını almadan kendi halinde soğumaya bırakın.
16 Soğuduktan sonra mantarınızın üzerini açın mantar şapkasını atın. Folyoda spor izini net bir şekilde göreceksiniz.
17 Eczaneden aldığınız enjektöre steril su ampüllerinden birini kırıp steril su çekin.
18 Suyu bir miktar alminyum folyodaki mantar izine boşaltıp enjektör iğnesi ile folyoyu delmemeye dikkat ederek karıştırıp geri çekin. Sporlar steril su ile birlikte enjektörünüze dolacaktır.
19 Düdüklünüzün kapağını açıp kavanozlarınızdan birini çıkarın.
20 Elyaf filitreden enjektörü sokup sporları aşılayın.
21 Yirminci işlemi diğer kavanozlar içinde yapın
22 Kavanozlarınızı serin ve karanlık bir yere bırakın.

Üç dört gün sonra kavanozlarınızı misel sarmaya başlayacaktır. İyice sardıktan sonra çıkarıp yavrulama işlemine geçeceksiniz. Bu işlemleri yaparak kendi mantar kitinizi yapmış olacaksınız. Piyasada mantar kiti olarak satılan kitlerin verdiği performansın aynını hatta fazlasını verir.
Kolay gelsin.

Eski 14-05-2015, 11:50   #792
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Sayın suplilumas: Pleurotus ostreatus (kış) ve Pleurotus sajor-caju (Yaz) türlerini birbirinden ayırmamız için bir metot var mıdır? Ya da dış görünüm olarak ayırt edici özellikleri var mıdır?

zorzanaat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2015, 13:46   #793
Ağaç Dostu

@zorzanaat
Pleurotus sajor-caju Pleurotus türü bir mantar değil yanlış olarak verdiğiniz isimle adlandırılıyor. Lentinus sajor-caju doğru isimlendirmedir. Bu mantar pleurotus değil Lentinus cinsidir. Kültürü yapılan mantarın şekli işleme göre değişebileceğinden dolayı en sağlam yol dna testiyle bakmaktır ya da aynı ortamda iki türü de yetiştirip karşılaştırmak daha doğru olur. Yani şekil olarak ayırt etmek mümkün olsada uzmanının yapması %100 doğru sonuç verir.

Eski 14-05-2015, 14:12   #794
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2015
@suplilumas
Evet, daha önce Pleurotus cinsi altında sınıflandırılırken daha sonra taksonomisinde yer değişikliği olmuş şu anda Lentinus cinsi altında sınıflandırılıyor, yine de çoğu bilimsel yazıda Pleurotus sajor-caju olarak görmek mümkün. Dediğiniz gibi birkaç deneme yapmak en sağlıklısı sanırım. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

zorzanaat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2015, 15:40   #795
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-07-2014
işi bitmiş kompostu limonun saksısına eklemiştim
sonuç bu

kenan11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2015, 16:29   #796
Ağaç Dostu

@zorzanaat
Eğer imkanınız varsa spor büyüklüğünü ve rengini kontrol ederek kesin emin olabilirsiniz.

Eski 31-05-2015, 14:24   #797
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2013
Merhaba, plorotus turu mantarin kompostun istenilen noktasından çıkması belirlenebilir mi. Diğer bir konu da daha az işçilik ile üretmek için posetten başka bir malzeme kullanan oldu mu. Ozellikle Eriygii üretimi için poset kullanmaktan baska pratik bir kap önerisi veya fikir verebilecek arkadaş var midir. Ben üzerinde havalandirma ve daranj icin uygun delikleri açılmış sanayi tipi kasaların kullanılabileceğini dusunuyorum. Yorum yaparsanız sevinirim

İsml_tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 13:34   #798
Ağaç Dostu

@İsml_tr
Plastik çamaşır sepeti ve daha bir çok malzeme kullanabilirsiniz ama her seferinde steril etmeniz gerekeceğinden poşetten daha fazla işçilik olacaktır.

Eski 10-06-2015, 23:48   #799
Yeni Üye

jumaru's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2014
Sayın @suplilumas #791 numaralı mesajda çok kıymetli bilgiler vermişsiniz, bilmiyorum daha önce bu şekilde paylaşıldı mı -ben hatırlamıyorum- ama kendi adıma teşekkür etmek istedim. Burası harika bir forum fakat bu şekilde listelenmiş, derli toplu indeksli bilgiye pek rastlanmıyor. Zaman ayırdığınız için kendi adıma teşekkür ederim.

Konuyla ilgili bir şey sormak istiyorum. Spordan aşılama ile besiyerinde klonlanıp sonra vermikülit/tahıl/yem ortamına aşılama arasında üretimsel açıdan kayda değer bir fark var mı? Mesela sarım süresi, verimlilik ya da diğer açılardan hangi yöntem daha avantajlıdır?

Bir diğer sorum da şu; bahsettiğiniz yöntemle spordan aşılarken ne kadar miktarda aşılamalıyız? Yani, tek kavanoz için ne kadar fazla spor, o kadar hızlı sarım gibi bir durum söz konusu mu?

jumaru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2015, 17:01   #800
Ağaç Dostu

@jumaru
Listelediğim yazının detayları forum içinde eski yazılarımda var.
Spor ve klonlama arasında çok fark vardır. Sporda her spor başka bir bireyi oluşturacağı için her türden ürün elde etme ihtimaliniz var. Klonlama da ise ana mantara şekil, lezzet, koku, renk ve büyüklük gibi en yakın mantarı elde edersiniz. Tabi bu ilk aşama için geçerli. Spordan veya klondan ilk miseli elde ettikten sonra her ikisinde de miselin ıslahına geçip miseli klonlamanız gerekiyor.

jumaru beğendi.
Eski 23-06-2015, 12:55   #801
Yeni Üye

suplilumas

Yanıt için teşekkür ederim. Torba ve askı sistemi benim açımdan zor oldu, bu nedenle torbada üretimi artık düşünmüyorum. Isıya dayanıklı polypropilen kaplar kullanarak buhar ile starilizasyon yapmayı planlamaktayım. Amacım Pleuratus Eringii üretebilmek. Bir amatör olarak, bu süreçte en fazla zorlandığım noktalardan birisi de doğadaki mantarların tanımlanması ve hakkında daha ayrıntılı bilgilere yer veren bilimsel kaynaklara ulaşamamak oldu. İnternette erişebileceğimiz Türkçe veya İngilize güvenilir bir kaynak mevcut mudur?

Teşekkürler.

Eski 13-07-2015, 17:29   #802
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2015
arkadaşlar hepinize mantarlı günler
uzun süredir takip ediyorum başlığı, fakat ufak bi detaydan kafam karıştı
Diyelim 15kglık bi komposttan 1. flaştamı %30 verim alıyoruz yoksa 3 flaşın toplamı mı %30.
yani 15kglik komposttan 4.5kg mantarı ilk hasatta mı elde ediyoruz?
Bir de her hasat zamanı, kompost yapımından yaklaşık 40-45 gün gibi bir sürede yapılıyor.
Böyle düşünürsek yılda 6 ila 8 arası hasat mı yapıyoruz?

Deniz09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2015, 23:25   #803
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Deniz09 Mesajı Göster
arkadaşlar hepinize mantarlı günler
uzun süredir takip ediyorum başlığı, fakat ufak bi detaydan kafam karıştı
Diyelim 15kglık bi komposttan 1. flaştamı %30 verim alıyoruz yoksa 3 flaşın toplamhasadin 0.
yani 15kglik komposttan 4.5kg mantarı ilk hasatta mı elde ediyoruz?
Bir de her hasat zamanı, kompost yapımından yaklaşık 40-45 gün gibi bir sürede yapılıyor.
Böyle düşünürsek yılda 6 ila 8 arası hasat mı yapıyoruz?
Merhaba, simdiye kadar kimsenin yanitlamamasini garipsedim doğrusu. Toplam hasatin kompost miktarının %25 den fazla olduğu durumlarda başarılı bu üretim yapılmış olunur bence. Bildiğim kadariyla 40 günden daha erken mesela 32 gunde ilk hasatın alınması cok iyi bir uretim yapildigi anlamina gelir. Zor ama teorik olarak mümkün bir süre.

Eski 18-07-2015, 13:17   #804
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsml_tr Mesajı Göster
Merhaba, simdiye kadar kimsenin yanitlamamasini garipsedim doğrusu. Toplam hasatin kompost miktarının %25 den fazla olduğu durumlarda başarılı bu üretim yapılmış olunur bence. Bildiğim kadariyla 40 günden daha erken mesela 32 gunde ilk hasatın alınması cok iyi bir uretim yapildigi anlamina gelir. Zor ama teorik olarak mümkün bir süre.
çok teşekkür ederim cevabınız için. İyi bayramlar bu arada.
Ben uzun süreden beri ilk hasatta %30 civarı hesaplıyorum ve dehşet rakamlar ortaya çıkıyordu
Yani 100-120 gün arasında bi komposttan %25-30 arası verimde yararlanabiliriz.
Şimdi tam olarak gelir gider hesabı yapabilirim, teşekkürler.

Eski 19-07-2015, 12:25   #805
Yeni Üye

jumaru's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Deniz09 Mesajı Göster
çok teşekkür ederim cevabınız için. İyi bayramlar bu arada.
Ben uzun süreden beri ilk hasatta %30 civarı hesaplıyorum ve dehşet rakamlar ortaya çıkıyordu
Yani 100-120 gün arasında bi komposttan %25-30 arası verimde yararlanabiliriz.
Şimdi tam olarak gelir gider hesabı yapabilirim, teşekkürler.
%30 gerçek dışı olmamakla birlikte yine de sınırları zorlayan bir rakam. Bu oranın devamlılığını sağlayamayacağınızı düşünmek yerinde olacaktır. Ben de gelir gider hesabı yaparken o oranlar üzerinden yapmıştım hesaplarımı fakat gördüm ki kazın ayağı pek öyle değil Hesabınızı maksimum %20 verim üzerinden yapmanızı öneririm. Üç flaşta toplam %20'lik verim başarılıdır. Üstündeki oranlar elbette daha başarılıdır fakat devamlılığının sağlanması ticari açıdan zor görünüyor. Özetle, %20'yi baz alarak, bu oranın üstüne çıkmayı değil, altına düşmemeyi hedeflemek sizin açınızdan daha gerçekçi ve özellikle hesap kitap konusunda sağlıklı olacaktır.

jumaru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2015, 14:48   #806
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jumaru, Mesajı Göster
%30 gerçek dışı olmamakla birlikte yine de sınırları zorlayan bir rakam. Bu oranın devamlılığını sağlayamayacağınızı düşünmek yerinde olacaktır. Ben de gelir gider hesabı yaparken o oranlar üzerinden yapmıştım hesaplarımı fakat gördüm ki kazın ayağı pek öyle değil Hesabınızı maksimum %20 verim üzerinden yapmanızı öneririm. Üç flaşta toplam %20'lik verim başarılıdır. Üstündeki oranlar elbette daha başarılıdır fakat devamlılığının sağlanması ticari açıdan zor görünüyor. Özetle, %20'yi baz alarak, bu oranın üstüne çıkmayı değil, altına düşmemeyi hedeflemek sizin açınızdan daha gerçekçi ve özellikle hesap kitap konusunda sağlıklı olacaktır.
Konu maliyeti, karlılığı hesaplamak ise kompostun maliyeti ve miktarını baz almak çok sağlıklı olmaz sanırım. En büyük kalemler iklimlendirme ve işçilik giderleri olarak düşünülmeli bence. Zaten yaz kis sürekliliği sağlanmak zorunda olunan bu iki kalem sonuçta. Bu bir isletme olacagi icin işletmenin sürdürülmesi için gereken zaman ve kaynağın da hesaba katılması gerekir.

idris şenol beğendi.
Eski 19-07-2015, 21:09   #807
Yeni Üye

cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.
2 ortak yapacağız bu işi ve paramız kısıtlı olduğu için olabildiğince işletme kurulumunda maliyeti kısmaya çalışacağız.
Sabit Gider olarak düşündüklerimiz; 500 kira - 500 elektrik - 100 su ve kompost malzemelerin maliyeti.
Kompostu hazırlarken 2 kişi çalışıp eleman masrafı çıkarmak istemiyoruz.
Kompostu olabildiğince hızlı hazırlamamız lazım bunun içinde baya bi kafa yoruyoruz.

Eski 18-08-2015, 06:02   #808
Ağaç Dostu

@Deniz09
Siz ya da ortağınız daha önce hiç mantar ürettiniz mi? Mantarlar hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? Eğer bu sorulara cevabınız hayır ise ilk yapmanız ve öğrenmeniz gereken yüzde kaç verim alacağınız değil mantarın nasıl bir canlı olduğu ve nasıl yetiştiğini öğrenmek ve bunu küçük bir miktarda evde ya da uygun bir yerde uygulamak olmalıdır. Zaten bunları yaptığınızda bir çok sorunuza da cevap bulmuş olacaksınız. Belki biliyorsunuzdur ama mantar üretmek serada sebze meyve üretmeye hiç benzemiyor. Mantarı tanımadan işe girerseniz zararınız büyük olur.
Bu forumda mantarla ilgli yazmaya başlamam yıllar önceydi o kadar yazı ve bilgi var yıllardır kimse burada ben bunları okudum uyguladım bu oldu demedi. Nedeni şu uygulamadan bilgiden çok herkes nasıl bu işten bol bol para kazanırım kaç para kazanırım derdinde herkes o kısmı ile ilgili. Bir işe paranızı yatıracaksanız ve o riski alacaksanız bilginizin yeterli olması gerekir. Aksi kumardan başka bir şey değildir.
Sizin ilk sorunuzun cevabı şu;
Eğer mantar üretmeyi biliyorsanız ve tecrübeli iseniz %20 ile %30 arası verim almanız gerekir. Bilginiz yoksa tecrübeniz yoksa daha önce yapmamışasanız aynı kompostan ilk flaşta %1 verim alırsanız şanslısınız demektir.
Lütfen dikkatli olun bulabildiğiniz kadar döküman kitapları okuyun ayrıca bu forumdaki yazılardan da yararlanarak öne bir iki tane mantar üretip nasıl büyüyorlar onu da öğrenip tecrübe edinin öyle işe girin. 1 kilo kompostun kaybı ile 1 ton kompostun kaybı aynı şey değildir ama 1 kilo komposttan öğrenecekleriniz ile 1 ton komposttan öğrenecekleriniz hemen hemen aynı şeylerdir.

Eski 24-08-2015, 13:54   #809
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2015
Forumda yeniyim Bende kendi istiridye mantarlarimi gostermek isterim )
http://i.hizliresim.com/yl0JG7.jpg
http://i.hizliresim.com/6kJpD3.jpg
http://i.hizliresim.com/WZ78XN.jpg
http://i.hizliresim.com/3aEWOr.jpg

ozanemre, gurbet35 ve smnvrl beğendi.
oz-demirmantar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2015, 07:24   #810
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2015
kuzu göbeği mantarı üretiyorlarmış çinde
bizde de işi çözen olsa ne güzel olur

İnanması Güç Ama Yapmışlar! Haberi

Banzai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024