agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni501Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-07-2014, 10:43   #691
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2013
ben pinler görünene Kadar kalorifer dairesinde tuttum sonra bahcede Balkon altina Kücük bi sera yaptim icine nemlendirici alet koydum onun icin sormustum tekrar sicak yeremi koysam yoksa serin yerdemi duracak bilemedim .bu benim ikinci denemem sonunda basardim cok güzel verim aldim cok sükür

Zeliha Avci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 17:01   #692
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2013
ilk etapta kompost sarımı için ışıksız ortam gerekli, sarım tamamlandığı için yeniden ışıksız alana almadım. ve bu şekilde 2 haftanın sonunda yeni pinler görülmeye başladı.

Mumin OKAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 22:52   #693
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2014
doğadan alınan miselin direk uygulanması ile ıslah edilmiş misel arasında gerçekten çok fark varmış. doğal olan yanındaki buğdayları sarana kadar ıslah edilmiş olan örümcek ağı gibi her yanı sarıyor

necatK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2014, 00:08   #694
Yeni Üye

tsk ler ben iki cesit denedim biri posetlere biride 10 litrelik tursu bidonlarina tursu bidonundan daha güzel verim aldim ,anladigim kadariyla yerinde duracaklar .burada cok yagmur yagiyor nem makinasina gerek yok ama ben günde bir kere calistiryorum baska bisey yapmam gerekmi bilmiyorum

Eski 16-07-2014, 07:11   #695
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

meyveler nem ile büyüyor. tercih sizin, yeterli olduğunu düşünüyorsanız makineyi çalıştırmaya gerek yok.

Eski 16-07-2014, 13:24   #696
Yeni Üye

benim kompostlar aşırı nemden hastalandılar. kahve rengi lekeler başladı çok hafifte koku. hemen ortamı havalandırıp nemi düşürdüm bakalım düzelir herhalde

Eski 16-07-2014, 20:17   #697
Yeni Üye

malesef kompostlarımı saran miselden ziyade küfmüş. nedenlerine bakınca pastörizasyonda aşırı ısı uygulayıp havalandırmayı ihmal ettiğimden olabilir.kuluçkada 2-3 gün aşırı sisleme yaptığımdan da olabilir. misellerden bulaşmışta olabilir.. miselleri buğdaya sardırıyorum eğer orda küf çıkmazsa olası nedenler 2 ye düşmüş olacak. bu sefer deterjan ile pastörize etmeyi denicem.

kompostları atsam mı yoksa mantar çıkma olasılığı ver mı bilemedim. 1 gündür havalandırıp nemi iyice düşürdüm.

edit: deterjan ile pastörize etmek için bir kaynak buldum. deterjanlı ılık suda 1 saat beklettikten sonra 1.5 saatte 60 derecelik kireçli suda bekletiliyor

RR's Complete Straw Log Tek - Mushroom Cultivation - Shroomery Message Board

Düzenleyen necatK : 16-07-2014 saat 22:53
Eski 17-07-2014, 10:24   #698
Ağaç Dostu

guppy's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Mantar severek tükettiğim ama hep şüpheyle ve korkuyla da yaklaştığım bir yiyecek. Bu konuları da forumda okumam gerek anlaşılan. Paylaşımlarınızı takip edeceğim.

Mumin OKAN beğendi.
guppy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2014, 08:19   #699
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Geçtiğimiz yıl aralık ayında yapmış olduğum kütük denemem. Fazla ilgilenememiştim. Kütüklerin içi tamamen sarılmış durumda.

Eklenen Resimler

verdoque, şafak ve isko74 beğendi.
Eski 28-08-2014, 12:55   #700
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2014
Merhaba arkadaşlar.
Profesyonel anlamda istiridye mantarı ve kompost üretiyoruz. Bu işe ilgisi olan, hobi amaçlı kendi tüketeceği kadar mantar üretmeyi düşünen **** bu işi ticarete aktarıp kendisine geçim kaynağı yaratmayı düşünen arkadaşlara kompost konusunda yardımcı olabiliriz. Piyasada ve internet ortamında kompostların yapımı ve satışları hakkında çeşitli bilgiler bulabilirsiniz. Mühim olan kirli bilgi ile temiz bilgiyi ayırt edebilmektir.
Hali hazırda bireysel yetiştiricilere ve şirketleşmiş olan bazı üretici firmalara danışmanlık hizmeti veren bizler, kompost üretiminde ''garanti ürün'' vermeyi taahhüt ediyoruz. Kompostlarımız garantilidir.
Mail **** telefon yoluyla bizlere ulaşabilirsiniz.
İyi çalışmalar...

Ziraat Müh. Murat DUMAN
mdumann@hotmail.com
0545 287 4167

maviben Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2014, 18:49   #701
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2011
merhabalar
bu konuda yaptığınız çalışmaları içeren bir web adresiniz varsa yazarmısınız. teşekkür ederim

hbaykal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 08:30   #702
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Merhaba arkadaşlar kütüklerimden son durum.

Eklenen Resimler

Eski 13-11-2014, 09:08   #703
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

kütüklerden son durum

Eklenen Resimler

gurbet35 ve Muda beğendi.
Eski 18-11-2014, 18:47   #704
Yeni Üye

Masallah Allah saglikla ve agiz tadiyla yedirsin

Mumin OKAN beğendi.
Eski 19-11-2014, 20:06   #705
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Bu da diğeri

Eklenen Resimler

gurbet35 beğendi.
Eski 30-11-2014, 15:52   #706
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@eneskrky
Samanla kepeği karıştırıp kaynatacaksın sonra soğutup miseli aşılayacaksın. Özet olarak yapacağın işlem bu. Bu kadar samanı nasıl kaynatacaksın? Yerin ve malzemen müsait mi? Daha önce yaptığın ve başarısız olduğun işlemler neydi? Ne yapmayı nasıl yapmayı planlıyorsun vs. gibi detaylı bilgileri yazarsan sana en uygun ve kolay yöntem hangisi ise daha önce yapan arkadaşlar yardımcı olur.
Ayrıca eski yazılarda kompost yapımı yöntemleri bir kaç ayrı yöntem yazılmıştı. O yazılardan sana uygunu da seçebilirsin.

Enson beğendi.
suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2014, 12:46   #707
Ağaç Dostu

@eneskrky
Anladığım kadarı ile poşet yöntemiyle üretimi deniyorsunuz. Ziraat mühendisi beyefendi madem internetten yazıldığı gibi olmadığını biliyor size neden yardımcı olmamış?
Şimdi anladığım kadarı ile sterilizasyonu atladığınız ya da açığınız olduğu yerleri sıralayayım.
1 Samanları kaynatıp steril etmişsiniz süzülmesi ve soğuması için bıraktığınız yerde tekrar kontamine olmuş.
2 Kepeği hiç steril etmemişsiniz. Direk kullanmışsınız. Yani samanı 3 saat kaynatmanız boşuna olmuş.
3 Yerleri ıslatmanız da boş uğraş ve zaman kaybı ayrıca poşetlere dışardan su damlaması kontamine olmasına neden olur. Kompost zaten poşet içinde olduğundan doğru yaptıysanız kolay kolay kuruyup nemini kaybetmez.
Bu üç yere bir dahaki uygulamanızda daha dikkat edin.
Gelelim beyaz küfe. Beyaz küf başarılı olduğunuzu gösterir eğer bir süre sonra yeşil siyah ya da başka renge dönmezse beyaz küfün kendisi zaten oluşturmak istediğiniz şeydir yani misel. O beyaz küf tüm kompostu saracak sonra da deliklerden mantar çıkacak. Yani sinek sorununun haricinde başarılı olmuşsunuz. Sineklerden de yerleri sulamayı keserseniz kurtulursunuz sanırım.
Misel dediğimiz şeyin beyaz küf olduğunu unutmayın.
Başarılar.

Eski 07-12-2014, 11:37   #708
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2014
merhabalar herkese forumda yeniyim
yaklaşik olarak bir hafta gibi oldu kavak mantarının üretilebildiğini göreli çok sevindim o günden beri araştırma yapıyorum, nasıl yetiştirebilirim diye
Kendim köyde yaşamaktayım yıllardır bu mantarı bulduğumuz zaman tüketiyoruz.Bizim burda kavak ağaçlarında yetişiyor inanilmaz lezzetli bir mantar.Çok çeşitli mantar lar ormanlirimizda belirli zamanlarda çıkiyor bunlardan kırmızı ve beyaz mantar en iyileri ama herzaman bulunmuyor
Bu yüzdendir ki kavak mantarı mükemmel bişey sıcaklik koşulları sağlandiğında bütün yıl hasatı mümkün.
Çok araştırdım çok video seyrettim en son burayı buldum.Araştırmalarıma göre firmalar kompost satışı yapmak için fazla bilgi vermiyorlar.Kompost almak biraz pahaliya geliyor sanirım
Ben mantar tohumu alıp kompostunu kendim hazirlamak istiyorum her türlü imkan var.
pamuk küspesi saman vs de iyi yetişir diyen firma çok.Bende saman çok kurumuş kavaklarda var bunları kullanarak üretmek istiyorum
Burda kişin az miktarda evde yetiştirebilirim diye düşünüyorum bahar gelince dişarda gölgelik bir yerde kavak ağacinda ağaca devamli su verip nemli tutarak kolayca yetişeceğini tahmin ediyorum
Misel alacak firma bulamadım fiyat filan yazmıyor sitelerde yardım edersiniz sevinirim
Misele devamli para vermemek için çoğaltmayı da düşünüyorum buğdayla çogaliyor galiba sorun ondan sonra başliyor;Poşette miselleri çoğalttıktan sonra poşeti açıp içindeki miselleri alıp kavak ağacının veya saman poşetinin içine koyunca olrumu acaba bununla ilgili ikitane türk yapımı video var ama miselleri nasıl uygulayacağimiza dair bir video yok
Mantarin sapından beyaz yerinden alınarak çoğaltmada var ama yapabilirmiyim bilmiyorum (suplilumas)beyfendi dikkatimi çekti. Uzun zamandır forumda yardımci oluyor.
Mantar miselini de üretmiş tekniği bizi aşacak gibi bakalim uğraşcaz.Üretemezsek satın alırız yapak bişe yok.
Bu mantarı üretecem fena da merakım varyolu yok çok lezzetli çok seviyoruz ailecek inşallah başaririm sizinde yardımlarınizla

Mumin OKAN beğendi.
eskici43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2014, 13:34   #709
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2014
bu fotoları bu gün çektim mantarları olduğu yerden baltayla ağaçtan da parça koparıp eve götürmeyi düşünüyorum yanına saman karton vs koyup bulaşacakmı bakacağim

Eklenen Resimler

Mumin OKAN beğendi.
eskici43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2014, 21:46   #710
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2014
Mayıs ayında kavağa aşıladığım istiridye mantarlar, şapkalı ve koyu renkli çıktı... Kavakları otoklavda cerrahi sterilizasyonla steril etmiştim... Ama bu mantar istiridteye hiç benZemiyor ne olabilir???

http://i.hizliresim.com/31NOB4.jpg

Tahsinmd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2014, 00:31   #711
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-07-2014
ışık ve temiz hava değişimi az yapılmış ama istiridye mantarı gibi görünüyo
co2 yükselince renk kararır saplar uzar , birazda ışık vermek lazım

kenan11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2014, 10:54   #712
Yeni Üye

İstiridye olduğuna eminiz değil mi zehirlenmeyelim

Eski 13-12-2014, 13:44   #713
Ağaç Dostu

@Tahsinmd
Miseli nerden aldınız aşılamayı nasıl ve hangi ortamda yaptınız? Yaptıklarınızı detaylı yazarsanız belki elde ettiğiniz ürünün ne olduğunu tahmin edebiliriz. Yazdığınız şekliyle bu her şey olabilir şu an için yemenizi tavsiye etmiyorum.

Eski 13-12-2014, 13:57   #714
Yeni Üye

Miselleri sukabagi.net diye bir adresten buğdaya sardırılmış olarak aldım.... Taze kesilmiş kütükleri ameliyathane sterilizasyonunda otoklavda sterilize ettirdim.... Sonra steril yeşiller içindeyken steril bir matkap ucuyla delikler açıp bugayları içeri yerleştirerek bal mumu ile kapattım.... 5 aydır minik delikler açılmış siyah bir torba içinde günlük suşama ile takipliydi...ancak odada sineklenme olduğundan balkanda yine torba içinde beklemeye aldım 2 hafta önce... Bi kaç gün önce de pinleri görünce direk ışık almayacak bir şekilde balkanda izliyorum...

Eski 13-12-2014, 19:29   #715
Ağaçsever

Resimden oyle gorunuyo
Ciddi hava değişimi istiyolar ama
meyvelendirme aşaması steril ortam istemez zaten dışarda doğrudan guneş almayan tabandan hafif yuksek bi yere bırakırsanız muhtemelen toparlar 2-3 gune . Sinekten çekinirseniz seralarda kullanılan tulumsu bir ortu var ondan atarsınız
Birde kutukleri başta sterilize etmenize luzum yoktu diye biliyorum

Eski 13-12-2014, 21:03   #716
Yeni Üye

Daha enteresan olan;
Yine Otoklavda steril ettiğim ama ekim için vakit bulamadığım kavak kütükleri evde beklerken sarıldıkları örtülerin üzerinde leke olduğunu gördüm... Açtığımda ise steril edilmiş kütüklerde mantarlar olduğunu gördüm ve bolca da sarı bir toz mevcuttu.... Bu nasıl olur bu mantar nedir?(hastaneninin sterilizasyonuna güvenmezsem ameliyat yapmamak lazım). Kavakta yetişen bir mantar zehiirli olabilir mi ya da steril kütükte nasıl mantar oluşur gibi onlarca soru ile birlikte bu mantar nedir?

http://i.hizliresim.com/A0E9Mz.jpg

Düzenleyen malina : 22-12-2014 saat 13:38 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz.
Eski 14-12-2014, 03:16   #717
Ağaç Dostu

@Tahsinmd
Büyük ihtimalle size gönderilen miselin özelliğinden dolayı bu şekilde çıkmışlar. Tam emin olmak için miseli satın aldığınız yeri arayıp size ne gönderdiklerini rengini detayını iyice öğrenin. Mantar hassas bir konu olduğundan ve resimden mantarın türnün anlaşılmasının neredeyse imkansız olduğundan bu mantarın ne olduğu hakkında yorum yapmaktan kaçınıyorum. Ayrıca satın aldığınız yerde pek güvenilir bir yere benzemiyor. Benim tavsiyem kendi miselinizi kendiniz üretmeniz. Mantar yetiştiriciliğinde en büyük sorun steril ortam sizde o sorun da yok gibi görünüyor.
Şimdi gelelim tavsiyeler ve yanlışlar bölümüne
Kütükleri delene kadar steril olmasına özen göstermişisiniz ama yukarıda arkadaşın dediği gibi kütük aşılamada kütükler steril edilmeden aşılama yapılır. Bir zararı olur mu olmaz. Aşılamanın kütüğe direk yapılmasının nedeni kütükleri steril edecek ortamın ve aletlerin maliyetinin fazla olması. Sizin böyle bir sorununuz yoksa steril edebilirsiniz sorun olmaz ama delip miseli aşılarken yine sterilizasyonu kıracağınızı unutmayın. Sizin sorun da sanırım burada başlamış.
Kütük aşılamada miselli buğday yerine dübel kullanmanız daha iyi olur. Dübellerin nasıl hazırlanacağını daha önce anlatmıştım forumda bulabilirsiniz. Bir çok tanenin bir deliğe girerken birlikte giriş yapacak istenmeyen canlılar yerine dübel tek bir hamlede deliğe oturur ve kapanır giriş şansı azalır.
Kütükte yetiştirirken işi doğaya bırakıyorsunuz. Yani poşet sulama gibi şeylere pek gerek kalmıyor. Kütüğün kabuğu zaten poşet görevi görür. Fazla paketleme kütüğün hava almasını nemini kaybedip gerekli neme gelmesini ve dolayısı ile misellerin aşırı sterese girip ölmesini ya da diğer canlılara yenilmesine neden olur.
Kütükleri sulamanıza gerek yok. Başlamadan önce eğer varsa bir tank ya da varil içine kütükleri atıp bir gün bekletin gerekli suyu çekecektir. Daha sonra bir kaç saat kuruması için dinlendirin delikleri açıp fitilleri yerleştirip yerine alın. Kütükleri dik değil duvara ya da başka bir şeye hafif bir açıyla bekletin. Kış aylarında kütükleri altından da hava alacak şekilde yatırırsanız kar ve yağmur altında gelecek sezonun gerekli suyunu biriktirip yıllarca ürün veremeye devam edecektir. Çok çok kuru bir ortamdaysanız ve kütükleriniz aşırı kuruyorsa varilinize su doldurup kütükleri yine içine daldırın. Bu şekilde sinek sorunundan da kurtulmuş olursunuz çünkü sinekler aşırı nem olduğundan ürüyorlar. Yani 1 torba olmayacak 2 sulama yapmayacaksınız 3 kendi miselinizi ve fitilinizi üretip gönlünüzü rahat ettireceksiniz.
Kavakta zehirli mantar yetişir. Steril edip sarılı tuttuğunuz kütüklerde mantar oluşması doğal. Tamamen kütüğün merkezine kadar kütüğü steril etmeniz gerekiyor ki otoklavın bunu yapabileceğini sanmıyorum. Ayrıca sarılı olduğu yere en ufak bir hava girişi tekrar kontamine olmasına neden olur. Bekletiğiniz kütüklerden artık verim alamazsınız ne yazık ki onları atmanız gerkecek.

Eski 14-12-2014, 14:43   #718
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim... Dübel bulmadığımdan o şekilde yapmıştım... Aldığım yer bunların kesinlikle istiridye mantarı olduğunu ama ışık nem havalandırma nedeniyle renk oroblemi olduğunu söylemekte... Şu anda dibinde 1-2 cm su olan bir kapta tutuyorum ürün verirken... Sterilizasyonu aslında aklımda soru işareti kalmaması için yaptım....

Eski 15-12-2014, 14:54   #719
Ağaçsever

tahsin bey ben o siyahlıkları farketmemiştim
küfse hemen poşeti kapatın atın solumayın bile
bildiğim kadarıyla bir tür siyah küf var çok ciddi zararları var

prensip olarak mantar yetiştiriciliğinde sterilize ettiğinizde ortamdaki tüm yaşamı öldürüyosunuz. sterilizasyon sonrası ortama düşen bir spor **** bakterinin hızla çoğalmasının önü açılıyor , pastorize edildiğinde ise ortamdaki hayat yavaşlatılmış oluyor , yeterli misel atıldığında mantar yarışa hızlı başlayıp var olan diğerlerinide hazmederek ortamı ele geçiriyor.
siyah küf cidden sıkıntılı bir yaratık diğer arkadaşların söylediği gibi risk almayın

Eski 16-12-2014, 14:12   #720
Ağaç Dostu

@Tahsinmd
Dediğim gibi su kabı sulama falan yapmanıza hiç gerek yok kendi kendini karşılayacak stoğu tutmuştur kütük. İlerde kuruma olursa suya daldırıp aynı işleme devam edebilirsiniz.
Fittil oluşturmak için dübel bulamadıysanız uygun kalınlıkta söğüt dalı kesip kabuğu ve üst yüzeyini iyice kazıyıp küçük küçük keserek uygun dübeller oluşturabilirsiniz. Tabi en kolay yol nalburdan ahşap dübel almanız. Fitillerin kalınlığı ile kütükte açacağınız delikler aynı çapta ya da biraz daha dar olursa daha iyi olur. Ayrıca delikleri fitil uzunluğundan bir iki milimetre daha uzun delmeniz miselin ilk gelişimde gerekli havayı bulacağı bir oda oluşmasını sağlar. Fittil yapımı ile ilgili detayı eski yazılarımda bulabilirsiniz. Kolay gelsin.

Mumin OKAN beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024