agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni84Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-10-2009, 20:18   #241
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samuroğlu Mesajı Göster
merhaba,çelik yaparken kullanmamızı tavsiye ettiğiniz hormonu nereden temin edebilirim ?adı newdir bu hormonun ?teşekkürler
IBA hormonu yani İndol Butirik Asit'tir. Piyasada bir çok kişi köklendirme hormonu adı altında hormon satmaktalar fiyat aşağıdaki sitede satış yapılmaktadır, 5 gr size binlerce çeliğinizi rahatlıkla köklendirmenizi sağlayacaktır.

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 20:20   #242
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-10-2009
merhaba sayın mtuncer54,altuni mazı,servi,leylandi gibi ağaçlardan çelik alıp dikmek istiyorum.bu hormonun adı nedir ve nereden temin edebilirim acaba?birde çelik alma ve dikme konusunda biraz bilgi verirseniz sevinirim.(ortam,mevsim,toprak **** kum cinsi,çeliklerin boyun ve kesim şekli v.s)teşekkürler

samuroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 20:28   #243
Ağaçsever

5 gr hormon dediğiniz toz halindemi ?sulandırıp çoğaltacakmıyız?üzerinde tarifi yazıyormu acaba?teşekkürler

Eski 04-10-2009, 20:33   #244
Ağaçsever

*** aer,siz bu servileri dikerken hormon kullandınızmı_birde netür bir toprağa diktiniz?

Eski 04-10-2009, 20:39   #245
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Özür dilerim linki eklemeyi unutmuşum,

http://www.e-tartes.com/urun_liste.a...697&lang=tr-TR

Ortam :Kış aylarında sera yapmanız gerekmektedir. Ev ortamında çelik dikmek ve tutturmak biraz zor olmaktadır.
Mevsim: Kayseri kış aylarında biraz soğuk olduğu tahmin ediyorum, bunun yanında kış aylarında yani ekim, kasım aylarında alacağınız çelikler için ısıtma sistemine ihtiyaç duyabilirsiniz, gündüzün güneşin yardımıyla seranız sıcak olabilir ama geceleri düşük sıcaklıklardan korumak amaçlı çeliklerinizin ısıya ihtiyaçları olacaktır böylelikle köklenme süresi kısalacaktır. Ama mart aylarında alabileceğiniz çelikler için ısıtma olmayabilirde ilkbaharı geçirdiklerinde yaz ayları başlagıcı köklenmeleri aşamasında etkili olacaktır. Hobi için yapacaksanız ve ısıtma problem olabilir derseniz en uygunu mart ayında çeliklemelerinizi yapmanız.
Toprak : Coco peat(Hindistan Cevizi Torfu) ve dere kumu karışımı (ince) 3 ölçek coco peat'e 1 ölçek ince dere kumu karıştırabilirsiniz.
Çeliklerin boylarının uzun olmasına gerek yoktur, 6- 10cm olması uygundur.
Kesim şekli ise anaç olarak tabir edilen çeliklerimizi alacağımız çok yıllık bitkilerin dallarının yeni sürgün veren kısımlarından keserek( limoni servilerde açık kahve rengi ile yeşile-sarıya dönmeye başlayan kısımlardan) alabilirsiniz, aldığınız bu çelik boyu 15-20 cm olabilir bunları ise 3-4 e bölebilirsiniz. Toprağa ve hormona bandıracağınız alt kısımlardaki küçük dalları koparmalısınız.

Eski 04-10-2009, 20:41   #246
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
5 gr hormon dediğiniz toz halindemi ?sulandırıp çoğaltacakmıyız?üzerinde tarifi yazıyormu acaba?teşekkürler
5 gr IBA saf alkol ile ve bir miktar su ile homojen karışım oluşturuluyor, toz halindedir.

Eski 04-10-2009, 20:44   #247
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
*** aer,siz bu servileri dikerken hormon kullandınızmı_birde netür bir toprağa diktiniz?
Bazı kısımlarda yanlış yazıldığı için (***) şeklinde görünmektedir. Düzeltme butonundan bu kısımları düzeltebilirsiniz.

Eski 04-10-2009, 20:48   #248
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Ayrıca çeliklerinizi çok gözlü viyollere dikebilirsiniz.

Eski 04-10-2009, 21:13   #249
Ağaçsever

çok teşekkür ederim.kaloriferli bir sera yaptım ben .ısı sorunu çekmem sanıyorum.çeliklerin toprağa gelen kısmını dikmi ,yoksa verevinemi kesmeliyim .birde bıçakla kolay köklensin diye hafif yaralar açmalımıyım?birde 15-20 cm boyunu 3- **** 4 e bölerken böldüklerimizin herbirinin ucunda biraz yaprak bırakmalımıyız?en uçtaki sarı ve taze kısın tutarmı o zaman?

Eski 04-10-2009, 21:26   #250
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Rica ederim. Çok güzel o zaman. Verevli kesebilirsiniz, yararı olabiliyor çiziklerin ama bazı zamanda çürüme yapabiliyor bu konuda deneme amaçlı yapılabilir. Her çelikte belirli miktarda yaprak bırakınız tamamını seyreltmeyiniz, toprakla kapanacak veya içinde kalacak kısımları koparıp diğerlerinin uzunlukları fazla ise kısaltabilirsiniz. Çok taze olanları tercih sırasında ikinci kısımda değerlendirin.

Eski 04-10-2009, 21:56   #251
Ağaçsever

MTUNCERBEY ,BENİ BİLGİLENDİRDİNİZ .TEŞEKKÜR EDERİM.HORMONU AYARLERKEN ODUNSU BİTKİLERE GÖREMİ AYARLAMALIYIM. ÇÜNKÜ İKİ ÇEŞİT KARIŞIM HAZIRLANIYORMUŞ.biri otsu,biri odunsu bitkiler için yazıyor.

Eski 04-10-2009, 22:24   #252
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
MTUNCERBEY ,BENİ BİLGİLENDİRDİNİZ .TEŞEKKÜR EDERİM.HORMONU AYARLERKEN ODUNSU BİTKİLERE GÖREMİ AYARLAMALIYIM. ÇÜNKÜ İKİ ÇEŞİT KARIŞIM HAZIRLANIYORMUŞ.biri otsu,biri odunsu bitkiler için yazıyor.
Otsu bitkiler için kullanılanı ideal olandır, limoni servi, mazı, yeşil leylandi, smargart türlerinde kullanımı uygundur. Karışımında ise 2 gr IBA Tozu,500 cc %98 lik etil alkolde iyice eritiliyor, 500 ml bu karışıma su ilave edilmektedir. odunsu yapılı çelikler için ise 2 gr yerine 4 gr IBA tozu kullanılarak etil alkol, su değişmeden o şekilde karıştırılmaktadır.

Eski 06-10-2009, 20:11   #253
Ağaçsever

teşekkür ederim

Eski 06-10-2009, 20:48   #254
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Rica ederim.

Eski 08-10-2009, 21:15   #255
Ağaçsever

merhaba mtuncerbey,nasılsınız efendim?hindistan cevizi torfunu bulamadım .çelikleri neye dikmemi tavsiye edersiniz?bildiğimiz çiçekçilerde satılan siyah çiçek toprağı olmazmı?viyolleremi dikmeliyim yoksa balık kasalarınamı?

Eski 08-10-2009, 21:25   #256
Ağaçsever

kayseride biz bimis deriz ve biriket yapılan topraktır.onunla derekumunu ve çiçektoprağını kariştirıp çelikleri dikmeyi düşünüyorum.ne dersiniz?

Eski 08-10-2009, 21:52   #257
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
merhaba mtuncerbey,nasılsınız efendim?hindistan cevizi torfunu bulamadım .çelikleri neye dikmemi tavsiye edersiniz?bildiğimiz çiçekçilerde satılan siyah çiçek toprağı olmazmı?viyolleremi dikmeliyim yoksa balık kasalarınamı?
Merhabalar, Çok teşekkür ederim iyiyim. Hindistan cevizi torfunun özelliği köklendirmeyi teşvik etmesidir. Çeliklerinizi viyollere dikmenizi tavsiye ederim. Siyah çiçek toprağınada dikebilirsiniz, dere kumunu karıştırmak suretiyle kullanılmasında sakınca yoktur, öncelikli tavsiyem hindistan ceviz torfudur.

Eski 08-10-2009, 21:53   #258
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
kayseride biz bimis deriz ve biriket yapılan topraktır.onunla derekumunu ve çiçektoprağını kariştirıp çelikleri dikmeyi düşünüyorum.ne dersiniz?
Sadece ince dere kumu ile çiçek toprağını karıştırmanız yeterlidir.

Eski 09-10-2009, 16:24   #259
Ağaçsever

tuncerbey teşekkür ederim.hindistancevizi torfunu bulabileceğim bir yer varmı acaba?birde bizim bahçeye altunimazı dikmiştim.boyu 1 metreden biraz fazla. üzerinde tohumları var.tohumların renkleri yavaş yavaş yeşilden kahverengine dönüyor ve çatlamaya başlıyor kuruyorlar.bu tohumları eksem altunimazı olarak çıkarlarmı?daha doğrusu öncelikle çıkarlarmı?tohumun birinin içini açtım küçük küçük tohumlar var.

Eski 09-10-2009, 16:27   #260
Ağaçsever

tekrar merhaba,diktiğimiz çelikler ne kadar zamanda köklenir acaba?çok soruyorum farkındayım efendim.fakat heyecan var.bağışlayınız.teşekkürler.

Eski 09-10-2009, 21:26   #261
Ağaçsever

merhaba M.Tuncerbey,hindistan cevizi torfunu bana hormon için verdiğiniz adreste buldum. teşekkür ederim.

Eski 09-10-2009, 21:30   #262
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
tuncerbey teşekkür ederim.hindistancevizi torfunu bulabileceğim bir yer varmı acaba?birde bizim bahçeye altunimazı dikmiştim.boyu 1 metreden biraz fazla. üzerinde tohumları var.tohumların renkleri yavaş yavaş yeşilden kahverengine dönüyor ve çatlamaya başlıyor kuruyorlar.bu tohumları eksem altunimazı olarak çıkarlarmı?daha doğrusu öncelikle çıkarlarmı?tohumun birinin içini açtım küçük küçük tohumlar var.
Rica ederim, Altuni mazı tohumlarını toplayınız, ilk bahara doğru ekebilirsiniz, bu aylarda mazı tohumları toplanabilir, topladığınız tohum kapsüllerini elle veya az güneş alan bir yerde bekletmek suretiyle açılmaya bırakabilirsiniz. Ağırlıklı olarak altuni mazı çıkar ama yeşil mazıda çıkabilir, % 70-75 civarında altüni çıkabileceğini tahmin ediyorum.

Eski 09-10-2009, 21:32   #263
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
tekrar merhaba,diktiğimiz çelikler ne kadar zamanda köklenir acaba?çok soruyorum farkındayım efendim.fakat heyecan var.bağışlayınız.teşekkürler.
Merhabalar, 2-3 ay sürebilir, olur mu ne kadar sorarsanız bende bilgim dahilinde sizleri bilgilendirmekten mutluluk duyarım.

Eski 09-10-2009, 21:33   #264
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
merhaba M.Tuncerbey,hindistan cevizi torfunu bana hormon için verdiğiniz adreste buldum. teşekkür ederim.
Çok güzel o zaman, hindistan cevizi torfu konusunda bulamasaydınız yardımcı olabilirdim.Rica ederim.

Eski 09-10-2009, 21:39   #265
Ağaçsever

yardımlarınız ve anlayışınız içinde ayrıca teşekkür ederim.tohumları ile aynı anda aynı cinsi çelik yaptığımızı düşünelim.hangisi daha çabuk büyür acaba?birde tohumları ne kadar derinliğe ekmeliyim?

Eski 09-10-2009, 21:44   #266
Ağaçsever

çelikler köklendikten sonra büyük saksıya alırken koyun gübreli bir toprak olurmu?iyi bir bakımla,6-10 cm boyunda diktiğimiz çelikler 1 yaşına geldiğinde tahminen boyları ne kadar olabilir ?hızlı büyümeleri için serada bırakmalımıyım?dışarıya çıkarmakmı gerekir?

Eski 09-10-2009, 21:51   #267
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
yardımlarınız ve anlayışınız içinde ayrıca teşekkür ederim.tohumları ile aynı anda aynı cinsi çelik yaptığımızı düşünelim.hangisi daha çabuk büyür acaba?birde tohumları ne kadar derinliğe ekmeliyim?
Mazı çeliklerinin köklenmesi kolaydır, ağustos ayında dikilen mazı çelikleri 1 ay gibi sürede köklenebildiler, çeliklemeyi tavsiye ederim. Tohumlarınızı derine ekmemeye çalışınız, ekeceğiniz toprak yüzeyini bir dikdörtgen şeklindeki tahta ile düzeltip aynı seviyeye ulaştırınız, daha sonra tohumlarınızı homojen biçimde dağıtınız, üzerine ise çok ince bir toprak tabakası bırakınız.

Eski 09-10-2009, 21:55   #268
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
çelikler köklendikten sonra büyük saksıya alırken koyun gübreli bir toprak olurmu?iyi bir bakımla,6-10 cm boyunda diktiğimiz çelikler 1 yaşına geldiğinde tahminen boyları ne kadar olabilir ?hızlı büyümeleri için serada bırakmalımıyım?dışarıya çıkarmakmı gerekir?
Çok büyük saksıya ihtiyaçları olmamaktadır, pot adı verilen saksılara ilk etapta almalısınız birden büyük saksıda duraklama olabilir, aşırı olmamak kaydıyla elbette olabilir, toprağınada bağlı olarak değişebilir, 30-40 cm bulabilir, ayrıca serada yaz sonu köklenen çelikleriniz var bunu dış ortama çıkardığınız zaman büyüme gelişme durabilir,ama imkanlar dahilinde serada küçük saksılara dikerseniz büyümeye devam ederler.

Eski 09-10-2009, 21:57   #269
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Tohumdan mı çelikten mi ? derseniz bence çelikten daha hızlı büyüyor.

Eski 09-10-2009, 22:07   #270
Ağaçsever

teşekkür ederim.pot saksıya alınca gübre vermelimiyim?doğal gübremi yoksa şeker gübresi duydum. hangisini vermek doğru olur acaba?bütün çam cinsleri için soruyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024