agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni84Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-10-2009, 22:13   #271
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samuroğlu Mesajı Göster
teşekkür ederim.pot saksıya alınca gübre vermelimiyim?doğal gübremi yoksa şeker gübresi duydum. hangisini vermek doğru olur acaba?bütün çam cinsleri için soruyorum.

Zaten toprağına karıştıracağınız için çok fazla gereksinim olmayacaktır, ayrıca karışımın etkisi direk köklerden alınacağı için bu şekilde yapmanız daha uygun olur, şeker gübresi de kullanılmaktadır, tadında ve yeterince kullanılması lazım her ikisinide kullanabilirsiniz.

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2009, 21:39   #272
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-10-2009
teşekkür ederim.

samuroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2009, 18:34   #273
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Rica ederim.

Eski 13-10-2009, 20:05   #274
Ağaçsever

merhaba arkadaşlar

Eski 13-10-2009, 20:49   #275
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Merhaba Sn. samuroğlu limon servi uzun zamandır az uğranan kısım heralde.

Eski 13-10-2009, 21:36   #276
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2009
Evet sn mtuncer54 dediğiniz gibi bu aralar buralara pek uğrayan yok nedense madem siz burdasınız bende katılayım dedim. En son çelik almıştım yaklaşık 3 hafta oluyor herhalde maalesef limon servilerim kurudular çelikler yani. Sanırım kasanın derinliği az geldi. IBA hormonu yerine toz hormon kullanmıştık birde . Pek umutlu değilim bende derinliği 15 cm üstünde olan kasaları kullanıyorum. Sizin dediğiniz harcı uyguladım fakat torf + ince kum daha sonra çeşitli harçlarıda deniyeceğim. Bakalım açıkçası çeliklerimin kuruması beni üzdü. Napalım artık herşeyden bir sonuç ve deneyim kazanıcaz.

godofwar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2009, 21:44   #277
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Sn. Godofwar,

Hoşgeldiniz, bende sizin adınıza üzüldüm, biz bu karışıma mazı, gold raider çeliklerini viyollere diktik, kısa sürede köklendiler, ama limoni servilerin sonuç itibariyle kuruması sadece dikildiği topraktan mı kaynaklanıyor, güneş etkilemiş olabilir mi?

Eski 13-10-2009, 22:08   #278
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Aslına bakarsanız seranın içinde doğal olarak güneşinde etkisi var ama gözlemlememe göre bayramda yoktum arkadaşlar söylememe rağmen ya çok su verdiler. Bende çelikleri hemen seranın gölge yerine aldım. Daha sonra içlerinden diğerleride kurumaya başladı. Köklerine bakınca bir oluşumda göremedim mühür oluşumu olsun kök oluşumu. Bana kasanın derinliği yetersiz gibi geldi tabi güneşte olmalarıda cabası olabilir. Tam olarak anlıyamadım. Doğal olarak sizin dışınızda başkalarıda mudahale edince. Anlıyamıyor insan. Şimdi artık sulatmıyorum hiçbir şeyi Sizce neden olabilir? sera içinde güneşte durmanın etkisi olabilirmi?

Eski 14-10-2009, 19:24   #279
Ağaçsever

merhaba tuncerbey,iyiakşamlar

Eski 14-10-2009, 19:31   #280
Ağaçsever

tuncerbey,mesajda limonservi az uğranan kısım demişsiniz.bunu anlamadım.torf ve hormon kargodan yeni elime geçti .viyolleri hazırlıyorum.önceden biraz 45 lik viyol almıştım.çelikleri dikmeden önce toprağı nemlendirmelimiyim?birde çiviyle yerini delipte çelikleri diksem uygunmu?nasıl dikmeliyim?godofwar ın mesajında bahsettiği gibi daha derin kasalara diksem dahamı iyi olur?

Eski 14-10-2009, 19:35   #281
Ağaçsever

ben hergün uğruyorum aslında siteye.fakat, kimse olmuyor çıkıyorum.az uğranan kısımı şimdi anladım uğramıyorsunuz demek istediniz sanıyorum.özür dilerim.

Eski 14-10-2009, 20:04   #282
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Sayın samuroğlu az uğranan kısım demek ile çok fazla limon servi hakkında herhangi sorunlar olsun, fikirler olsun konuşulmuyor demilmek istenildi.
Samuroğlu çeliklerinizi kaç cm alıcaksınız ? Benim kasamın derinliği en fazla 10 cm di ve çelik yaptığımda neredeyse bunun % 75 ini kullanıdığımı düşünüyorum ki buda dibine epeyce yakın. Bu nedenle her ihtimale karşı 15 cm lik kasalar oluşturup çeliklerimde kullanıyorum.
İlk deneme amaçlı yaptım. Ama tabii hepsinde kuruma olmadı. Çivi biraz ince gelebilir bir dal yardımı ile çeliklerin rahatlık ile girebileceği delikler açıp çeliklerinizi dikebilirsiniz. Torf bildiğim kadarıyla nemlidir eğer nemli değilse nemlendirin ******. Çeliklerinizin dikim işlemi geçtikten sonrada sulama yapınki hava almasını önlesin. Sayın mtuncer size gerekli bilgileri verir birazdan

Eski 14-10-2009, 20:08   #283
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

İşte bahsettiğim sorun. Mtuncer54 sizce neden kaynaklanabilir?

Eklenen Resimler

Eski 14-10-2009, 20:08   #284
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
merhaba tuncerbey,iyiakşamlar

Merhabalar Sn. Samuroğlu, sizede hayırlı akşamlar.

Eski 14-10-2009, 20:18   #285
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Bende sizi bekliyordum tuncer bey, Durumları kötü gözküyor değilmi ? Bugün merak edip bir kaçına tekrar baktım mühür oluşumu var bazılarında hatta bazılarında kök oluşumuda var. Bahsettiğim 4 **** 5 ine baktım çeliklerden.

Eski 14-10-2009, 20:20   #286
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
tuncerbey,mesajda limonservi az uğranan kısım demişsiniz.bunu anlamadım.torf ve hormon kargodan yeni elime geçti .viyolleri hazırlıyorum.önceden biraz 45 lik viyol almıştım.çelikleri dikmeden önce toprağı nemlendirmelimiyim?birde çiviyle yerini delipte çelikleri diksem uygunmu?nasıl dikmeliyim?godofwar ın mesajında bahsettiği gibi daha derin kasalara diksem dahamı iyi olur?
Evet az uğranan kısım olarak nitelendirdim, yani aktiflik açısından çok aktif olmadığından ötürü bu şekilde yorumumu yaptım. Torf normal çiçek torfu sanırım karışımı oluşturduktan sonra su ile nemlendirebilirsiniz, biz genelde ağaçların v şeklinde olan dallarından keserek çelikleri dikmek için toprağa delmek amaçlı bir basit alet yapmaktayız. Bir tornavida yardımıyla da toprağınıza çeliğinizi dikmeniz için yardımcı olabilir. Kasada daha önce çelik dikmedim, kasanın direnajını nasıl yapacaksınız.

Eski 14-10-2009, 20:21   #287
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi godofwar Mesajı Göster
İşte bahsettiğim sorun. Mtuncer54 sizce neden kaynaklanabilir?
Kuruyan kısımlar mevcut, toprağın direnajını nasıl yapmaktasınız.

Eski 14-10-2009, 20:23   #288
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi godofwar Mesajı Göster
Bende sizi bekliyordum tuncer bey, Durumları kötü gözküyor değilmi ? Bugün merak edip bir kaçına tekrar baktım mühür oluşumu var bazılarında hatta bazılarında kök oluşumuda var. Bahsettiğim 4 **** 5 ine baktım çeliklerden.
Yine de ümitsiz olmayın düzelme ihtimalleri mevcut, direkt güneş ışığına maruz bırakmayın, toprağının nemli olmasına dikkat edin.

Eski 14-10-2009, 20:26   #289
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
ben hergün uğruyorum aslında siteye.fakat, kimse olmuyor çıkıyorum.az uğranan kısımı şimdi anladım uğramıyorsunuz demek istediniz sanıyorum.özür dilerim.
Burada amaç paylaşım adına bilgilerimiz deneyimlerimiz doğrultusunda olumlu bir şekilde yardımlaşmaya çalışmaktır, benim size karşı bu şekilde bir cümle sarf etmem etik değildir, böyle bir şeye de hakkım yok.

Eski 14-10-2009, 20:28   #290
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Sandığın altı zaten oldukça delik yani ara kısımları çok geniş delikler var diye bende gazete serdim. Sonrada gazeteye o delik olan yerlerden 5 ,6 delik açtım. Ben bunları bir ara güneşe aldım sera içinde sanırım bayram tatilinde çok su verilmiş üstten ondan sonra kurumalar olmaya başladı. Hemen gölgeli kısma çektim ama işte kuruyan kurudu.
Sizin bahsettiğiniz polietilen köpüklü bir kasam mevcut ve drenajıda çok iyi ilk sulamamda sizin bahsettiğiniz sorun üzerine bir kaç ilave delik açmıştım. Fazla suyu atması oldukça güzeldi.

Eski 14-10-2009, 21:00   #291
Ağaçsever

rica ederim efendim.iyiniyetinizden şüphem yok.ben anlayamadım. tekrar özür diliyorum.seranın sıcaklığı kış aylarında kaç derece olmalıdır?torf çiçek torfumu bilmiyorum. cocopeat dedim gönderdiler. kahverengi renkte.hani kıl paspaslar olurya onların aynısı.3 ölçek torf 1 ölçekte derekumu karıştırdım

Eski 14-10-2009, 21:00   #292
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Yine de viyolleri tercih etmenizde fayda olduğunu düşünüyorum, her biri belirli bir hacimde toprağa sahip oldukları ve fazla suyu daha dengeli olarak dışarıya atabildikleri için tercih edilmelidir. Polietilen sandıklarda toprak derinliğinin fazla olmaması gerekmektedir. Mazı çeliklerimin bir kısmını polietilen kasalara ektim olumlu sonuçlarda aldım ama çürüme meydana gelen çeliklerde bir hayli fazlaydı. Eğer denemek isterseniz mazı çeliklerinizi aralıklı olmak kaydıyla çeliklerinizin hava alabilecek şekilde dikebilirsiniz.

Eski 14-10-2009, 21:05   #293
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
rica ederim efendim.iyiniyetinizden şüphem yok.ben anlayamadım. tekrar özür diliyorum.seranın sıcaklığı kış aylarında kaç derece olmalıdır?torf çiçek torfumu bilmiyorum. cocopeat dedim gönderdiler. kahverengi renkte.hani kıl paspaslar olurya onların aynısı.3 ölçek torf 1 ölçekte derekumu karıştırdım

Seranın sıcaklığından ziyade toprak sıcaklığı veya toprak ısısı köklendirmeyi teşvik etmektedir. Cocopeat ise sorun yok demektir. Cocopeat'i geniş bir leğen veya kabın içerisine dışarıda yağmurlu bir havada tutarsanız kalıp halinde olan cocopeat açılmaya hacimce genişlemeye başlayacaktır. Su yardımıyla bu çözünmeyi sağlayabilirsiniz. Toprak ısısı ise 18-20 derecede olabilir.

Eski 14-10-2009, 21:11   #294
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
Bahçedeki büyüyor ilgiyi artırınca yapraklar sarı yeşil çok sık ince canlı görünüme kavuşuyor bide elimi sürdükçe güzel güzel kokularını paylaşıyor.

lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 21:19   #295
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lastmohikan Mesajı Göster
Bahçedeki büyüyor ilgiyi artırınca yapraklar sarı yeşil çok sık ince canlı görünüme kavuşuyor bide elimi sürdükçe güzel güzel kokularını paylaşıyor.
Hem görselliğinin yanında yeşil ile sarı renklerin çok güzel uyumu ve limon gibi kokan kokusu ile albenisini arttıran özellikleri bence.

Eski 14-10-2009, 21:22   #296
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
Almadan önce çok düşünmüştüm nereye dikerim diye ,ama her bakışımda iyiki almışım diyorum. saksısını söktüm getirir getirmez direk toprağa diktim 6 aydır mutlu

lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 21:24   #297
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Polietilen köpüklü kasaya zaten Leylandiler için kullandım tuncer bey , ve birbirlerine değmiycek şekilde çelikledim. Dediğiniz gibi viyolleri deniycem zaten limon servilerinden 5-8 cm uzunluğunda çelikler alınıyormuş viyoller içinde sanırım uygun olur limon servileri. Yarın tekrar çelik alayım. Deniyeyim bakalım viyollerdeki durumları nasıl olucak. Viyollerde 8 cm derinlik uygunmu sizcede?

Eski 14-10-2009, 21:52   #298
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Çeliklerinizin toprağın içinde kalan kısmının boyu 3-4 cm olması yeterlidir, 8cm derinliğinde bir viyol uygundur evet.

Eski 17-10-2009, 19:11   #299
Ağaçsever

merhaba Tuncerbey,iyiakşamlar efendim.nasılsınız?

Eski 17-10-2009, 19:17   #300
Ağaçsever

cocopeat ve derekumu karışımına sardunya,küpeli,begonya gibi çiçekleri dikebilirmiyiz?ilaveten toprak karıştırmak gerekirmi acaba?yapmış olduğum seranın sadece tavan kısmı şeffaf onduline ve çam çelikleri ışığı sadece oradan alıyorlar.sadece bir cephesi pencereli.kış aylarında sera sıcaklığını kaç dereceye ayarlamalıyımki toprak sıcaklığı 18-20 derece olsun.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024