agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-03-2009, 02:25   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-11-2008
bu tohumlar ayrı mı yoksa farklı turler mi?...
mavi ladinlerde kaibab , san ısabel ve apeche neyı ıfade edıyor bunlar varyete mı yoksa baska bır sey mı?

Picea Pungens KAIBAB (Mavi Ladin)
Kaynak: Arizona
Çimlenme yüzdesi : % 95
Satın alındığı yıl: 2008

2. Picea glacua White Spruce (Beyaz Ladin)
Kaynak: Kanada
Çimlenme yüzdesi : % 91

3. Picea wilsonii (Wilson Spruce)
Kaynak: Çin
Çimlenme yüzdesi : % 91

4. Picea Engelmanni (Engelman Spuce)
Kaynak: Colorado
Çimlenme yüzdesi : % 88

5. Picea asperata (Dragon Spruce)
Kaynak: Çin
Çimlenme yüzdesi : % 99

6. Picea Rubens (Red Spruce) (Kırmızı Ladin)
Kaynak: Nova Scotia
Çimlenme yüzdesi : % 98

7. Picea glacua " Densata" (Black Hills Spruce)
Kaynak: Michigan
Çimlenme yüzdesi : % 98

8. Picea abies Norway Spruce
Kaynak: Kanada
Çimlenme yüzdesi : % 85

9. Picea pungens San Isabel
Kaynak: San Isabel Forest
Çimlenme yüzdesi : % 94

10. Picea pungens Az Apache
Kaynak: Apache Forest Az
Çimlenme yüzdesi : % 92

Uğur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 10:32   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-05-2006
Sayın ugur 46237

aşağıdaki web sitesinden mavi ladin türlerinin fotolarına bakabilirsiniz.

http://www.ubcbotanicalgarden.org/fo...der=asc&page=8

ozanutku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 12:53   #3
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Tohumlar birbirine benzeyebilir ama ladinin çok türü vardır. Birbirlerine da benzerler. Ama farklıdırlar. Formları,renkleri, büyüme hızları... Google/Görseller'den bakmayı da deneyebilirsin.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2009, 19:51   #4
Ağaç Dostu

GAZİ0625's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2008
Uğur bey hepsi mavi ladin yani picea pungens .Fakat mavi ladinin farklı türleri.Satışta bu kadar farklı çeşidi almak insana başlangıçta hoş geliyor ama ülkemizde hem satış hem yetiştirme kolaylığı açısından tercih edilen türler elli.Bence bu türleri yetiştirmeniz daha mantıklı.

GAZİ0625 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 15:50   #5
Yeni Üye

ALPER038's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2008
kaibab diye belirtilen mavi ladin yetiştiği yöreden adını almıştır amerikada kuzeyde ormanlık bir bölgenin adıdır kaibab

ALPER038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2009, 13:27   #6
Yeni Üye

ALPER038's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2008
Kaibab

İlker abicim bende 100 tane amerikadan kaibab tohum aldım pazartesi dikecem inşallah ama takıldığım bir nokta var ne kadar derine dikeceğimi tam bilmiyorum bilgi verirsen çok memnun olurum saygılar ayrıca bana göre en güzel forma sahip olan mavi ladin türü de bu gibi geliyor

Eklenen Resimler

ALPER038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2009, 19:46   #7
Ağaç Dostu

ilkerr54's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2008
ben bardaklara 2 şer 2 şer diktim bırde fazla derine dikmedim sadece ınce şekilde üstünü orttüm ve üzerlerini sardım naylonla gazi0625 daha iyi bilgi verebilir sana ben 3000 tane daha dikmeyi düsünüyorum 400 500 tanede fıstık çamım var yakında fidancılık yapacak kadar agacım olcak acer palmetumda dikmeyi dusunuyorum

ilkerr54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2009, 20:21   #8
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
mavi ladin ticareti düşünüyorsanız maliyeti biraz pahalı ama hoopsi alın 1 yaşında tanesi 15 milyondan 5. **** 6.senesinde iyi fiyata satmaya başlarsınız

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 10:03   #9
Ağaç Dostu

ilkerr54's Avatar

mavi ladin

yeni ekildiler

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2009, 15:16   #10
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Galeri: 3
ucuza mavi ladin fidesi nerden bulabiliriz. bir kaç tane almak istiyorum çok değil. bir de bu ağaç küçük 30 cm lik fideden 2m ye ulaşması kaç yıl sürüyor çok mu ? en güzel ve mavi türü kaibab mı?

MetinT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 16:40   #11
Ağaç Dostu

ilkerr54's Avatar

metincim sapancada asılıs hopsi satıyolar 13 liraya en guzelını ordan bulursun 1 yasında falan onlarınki ben kaibap diktim daha buyumedıler 2 metreye gelmesı ıcın baya sene gecmesı lazım

Eski 23-05-2009, 17:09   #12
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metintezcan54 Mesajı Göster
ucuza mavi ladin fidesi nerden bulabiliriz. bir kaç tane almak istiyorum çok değil. bir de bu ağaç küçük 30 cm lik fideden 2m ye ulaşması kaç yıl sürüyor çok mu ? en güzel ve mavi türü kaibab mı?
Devlet fidanlıklarında satılıyor. İster viyolde ister torbaya alınmış halde bulabilirsiniz. Boy boy, fiyat fiyat... Kaibab ve Apache mavi türler ama en mavi tür "Majestic" türüdür.

Eski 23-05-2009, 22:35   #13
Ağaç Dostu

Merhaba ;

Mavi Ladinlerin türleri arasındaki farkı kolay kolay kimse anlayamaz, onun ,için fide halinde alacaksanız türden çok mavilik oranına bakıp alabilirsiniz.Türkiyede üretilen şu an ki boylu (2 metre ve üzeri) mavi ladinlerin çoğu angelmani türüdür.Aşağıda angelmani türü olan 2 metrelik mavi ladinin fotosu var. çoğu kişi bunu aşılı mavi ladin mi diye soruyor.

Mavi ladinde en önemli unsur yetişme ortamıdır. Rengi iyi bir mavi ladinin formu iyi olmazsa o fidanın ticari bir değeri olmaz

Mavi ladin uygun ortamında tohumdan itibaren yaklaşık 12-15 senede ancak iki metre boya gelir.

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2009, 22:31   #14
Ağaç Dostu

ilkerr54's Avatar

ben kaibab cınsı dıktım tohumdan mavilik oranı 2 sene sonra belli olur dıyolar dogrumu

Eski 25-05-2009, 13:09   #15
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Yalnız Picea Engelmanni "mavi ladin" değildir. Literatürde Engelman Ladin olarak geçiyor. Picea Pungens ise Mavi Ladin'dir. Sayın "ozanutku" bunların Mavi Ladin olmadığına emin misiniz? Hiç bu kadar mavi Engelman Ladin görmemiştim. Çok güzeller...

Eski 25-05-2009, 18:46   #16
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Kaibab ve Engelman ladini olarak ektiğim tohumlar yeni yeni çıkmaya başladılar.Büyüyünce farklılıklarını belki anlama şansımız olabilir.

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2009, 23:20   #17
Ağaç Dostu

Sayın Douglas Fir ;

Fotoğrafaki ladinlerin angelmani türü olduğunu Orman mühendisi bir müşterim söyledi .Doğru yanlış ben onun yalancısıyım, Dersenizki yetiştirdiğiniz ağaçın türünü neden bilmiyorsunuz o konuda haklısınız bir şey diyemem, tohumdan üretilen mavi ladinlerin türünü bilmek biraz zor..Ticari olarakta şu ana kadar kimse şu boyda kaibab türü veya başka tür ladin varmı diye sormadı , genelde mavilik oranı yüksek şu boyda mavi ladin varmı diye soruyorlar.

Eski 26-05-2009, 16:03   #18
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Haklısınız. Herkes mavilik oranıyla ilgileniyor. Cinsleri zaten üreticiyi ilgilendirir. Mavilik oranı fazla diye Kaibab tercih ediliyor üreticiler arasında.

Eski 26-05-2009, 16:16   #19
Ağaç Dostu

Musti's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Genel bir bilgi olsun ;

Son yıllarda gerek resmi, gerekse özel kuruluşların yeşil alan tesisine yönelik eğilimlerinin artıyor olması, dış mekan süs bitkilerine olan ilgiyi de artırıyor. Ancak talepteki bu artışa karşılık Türkiye'de halen yeterli sayıda süs bitkisi yetiştiricisinin olmaması ve üretim miktarlarının kısıtlılığı ihtiyacın ithalatla karşılanmasını zorunlu kılıyor.
Park-bahçe ve peyzaj düzenlemelerinin önemli aktörlerinden mavi ladin bitkisi de Türkiye'de ağırlıklı olarak ithal edilen bitkiler arasında yer alıyor. Kuzey Amerika'nın batısındaki Kolorado, Utah ve Arizona eyaletlerinde kendiliğinden yetişen mavi ladin, Türkiye'de doğal olarak yetişmiyor. Ancak toprak seçiciliği olmayan bu bitki, ülkemizde rahatlıkla yetiştirilebilecek ağaçlardan biri. Doğal yayılış alanları içerisinde hiçbir şekilde saf orman oluşturmayan ve 2 bin-3 bin metre, dağlık bölgelerde, akarsu kenarlarında veya göl ve bataklık çevrelerinde tekil ya da küçük gruplar halinde görülen bitki, kuru ve fakir topraklara da uyumlu. Bu nedenle mavi ladin, peyzaj çalışmalarında hem görsel güzelliğinin olması, hem de adaptasyon sorunu bulunmadığı için tercih ediliyor.

Yıllar hem ömrünü, hem de değerini artırıyor

Genellikle 30 metre, iyi yetiştirme koşullarında 50 metreye kadar ulaşabilen mavi ladinin gümüş renkli olan yaprakları, bu güzelliklerini 25-30 yaşlarına kadar koruyor. Tohum, aşı, doku kültürü yöntemleriyle üretilen mavi ladinin, tohumdan üretildiği taktirde mavilik oranı yüzde 90'lara çıkabiliyor. Ancak tohumu sertifikalı tohumlardan, orijini belli ve üretici belgeli üreticilerden temin etmek gerekiyor. Sertifikalı tohumlardan elde edilen fidanlar ekonomik anlamda üreticisine kazanç sağlıyor.

10 soruda mavi ladin yetiştiriciliği

1) Mavi ladin nasıl bir bitkidir? Türkiye'de doğal olarak yetişir mi?

- Doğal olarak Kuzey Amerika'nın batısında yetişen bitki, Türkiye'de kendiliğinden yetişmiyor. Çamgiller familyasından olan bu bitki, 30-50 metreye kadar boy, 1.5 metreye kadar da çap yapabiliyor.

2) Bitkinin kozalak-tohumları nasıldır?

- Sarkık, ince, uzun silindirik şekildeki kozalaklar, 6-11 mm uzunlukta olur. Kırmızımsı menekşe renkli kozalaklar 5-7 ay sonunda olgunlaşır. Tohumları siyah, 3-4 mm uzunluğunda, ince, uzundur. Tohum kanadı 10-13 mm olup donuk kahverengidir.

3) Tohumdan nasıl mavi ladin yetiştirilir?

- Tohumlar bir kasaya ekilir, ılık bir yerde bulundurulur. Nisan sonu, mayıs ayı gibi çimlenmesi gerekir.

4) Çimlenen fidanlar ne zaman dikilmeli?

- Çimlenen fidanlar, köklerine zarar verilmeden küçük torba veya tenekelere alınır. 1 yaşına gelince de dikilmek istenen yere dikilebilir.

5) Mavi ladinde çelikleme yapılabilir mi?

- İğne yapraklı türlerde çelik imkansız gibidir. Çelikle de üretim mümkündür ancak bunları yetiştirmek için çok özel şartlar gerekir. Bu konuda profesyonel olarak çalışanlar gerekli toprak harcı ve sera ortamını hazırlayarak üretim yapabilirler ancak çelikle üretimde fire oranı yüksektir.

6) Mavi ladin hangi yöntemlerle yetiştirilmeli?

- Ekonomik olanı aşı ile üretmektir. Bitki tohum, aşı ve doku kültürü gibi yöntemler yararlanılarak üretilir.

7) Aşı yönteminde altlık fidanları hangi ağaçlardan olabilir?

- Özellikle yanaştırma aşı yöntemiyle başarılı sonuçlar alınır. Anaç olarak yine mavi ladin veya sitka ladini tercih edilmeli. Altlık olarak Avrupa ladini ve doğu ladini kullanımı çok sağlıklı sonuçlar vermemektedir.

Bitkinin mavi rengini koruması için ne yapılmalı?

- Tohumdan elde edilen mavi ladinler 10 yaşına geldikten sonra yavaş yavaş yeşile döner. Ancak bin rakım ve daha üzeri yerlerde rengin yeşile dönmesi daha yavaş ve daha az olur.

9) Bir dönüm araziye kaç adet fidan dikilebilir?

- En az 450, en fazla bin adet. İdeal olanı bir dönüme 750 adet mavi ladin fidanı dikilmesidir.

10) Bir dönüm için ne kadarlık maliyet hesaplanmalı?

- Fidan, sulama, işçilik ve yerin hazırlanması gibi kalemler için ortalama bin 750 TL yatırım maliyeti gerekiyor.

Eskişehir Orman Fidanlığı, fidan taleplerini karşılıyor

Mavi ladin fidanı yetiştiren merkezlerden biri de Çevre ve Orman Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet veren Eskişehir Orman Fidanlığı. Mavi ladin fidan üretimi amacıyla yıllık 2-3 bin adet fidan dikimi yapılan merkezde, üreticiler ve diğer fidanlıkların küçük fidan talebini karşılamak amacıyla da 15 ile 20 bin adet arasında tohumdan 1+0 yaşlı fidan üretiliyor. Mavi ladinin kitlesel dikimden çok peyzaj planlamasında tek veya gruplar halinde kullanıldığını söyleyen Eskişehir İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Şube Müdürü Belkıs Dinç, bu nedenle üretim planlamasının da buna göre yapıldığını belirtiyor. Mavi ladinin tür olarak iklim ve toprak şartları bakımından uyumu kolay bir bitki olduğunu kaydeden Dinç, "Bu nedenle çok sıcak Akdeniz, Ege kıyıları hariç tüm bölgelerimizde rahatlıkla yetişebilir" diyor. Bitkinin tohum ve aşı yoluyla üretildiğini açıklayan Dinç, şöyle devam ediyor: "Tür olarak kanaatkar olmasına rağmen fidan üretiminde fidanın kolayca gelişebileceği uygun toprak şartlarında yetiştirilmesi gerekir. Yani organik maddece zengin, pH'ı fazla yüksek olmayan, kireç oranı düşük, orta bünyeli toprakları tercih eder. Dikim aralığı fidanın söküleceği yaşa göre ayarlanmalı. Ama fidanın rahatça gelişebilmesi için 0,80 x 1,20 m veya 1,0 x 1,20 m gibi aralıklarla dikilmesi uygun olur. İlk yıllarda bu aralık makineli çalışmaya da olarak sağlar." Tohumdan üretilen fidanların tümünün mavi renkli olmayacağına dikkat çeken Dinç, tohumla üretilen fidanların renklerine göre ayrılarak üretilmesi ve buna bağlı fiyatlandırılmasının hem üretici, hem de tüketiciyi memnun edeceğini belirtiyor. Aşı ile üretilenlerde ise bu şekilde renk açılım sorunu yaşanmadığını ifade eden Dinç, "Ancak pahalı bir yöntem olduğu için fiyatı da yüksek olmaktadır" diyor.

Mavi ladinin künyesi

Familya: Çamgiller

Latince adı: Picea pungens

Büyüme şekli: Piramidal

Genel görünüm: Genellikle 30, iyi yetişme yerlerinde 50 m'ye kadar boylanabilen, dalları yatay yönde ilerleyen kalın dallı ağaçtır. Hiçbir şekilde saf orman oluşturmaz.

Çoğalması: Tohum veya aşı ile olur. Kuzey Amerika'nın batısında 2 bin-3 bin metrede doğal yetişir. Türkiye'de doğal yayılış göstermez.

Toprak: Toprak isteği fazla değil, kuru ve fakir topraklarda da yetişiyor.

Meyve-tohum: Kozalakları 8-10 cm uzunluğunda 3 cm çapındadır. Taze iken yeşilimsi, olgunlaşınca saman sarısı renginde olur. Kozalak pulları kağıt gibi ince, kenarları dalgalı, uçları kertiklidir.

Sürgün: Genç sürgünler kalın, çıplak, tomurcuklar kronik yuvarlak, reçinesiz, tomurcuk pullarının uçları geriye doğru kıvrıktır.

Özellik: Yaz kuraklığından en az etkilenir. Zehirli gazlara karşı duyarlıdır.

Kullanım alanları: Park ve bahçelerde süs bitkisi olarak ve gitar yapımında kullanılır.
Kaynak: dünya.com.tr Dünya Gazetesi''
ALINTIDIR:

Musti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 16:24   #20
Ağaç Dostu

Musti's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Mavi ladin kaibab tohumu;

Eklenen Resimler

Musti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 01:02   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Mavi ladin fidanı (aşılı) ithali konusunda bilgisi olan arkadaş varmı ?

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 10:04   #22
Ağaç Dostu

Sayın k0900 ;

Öncelikle bir şirket kuracaksınız,(Fidancılık , peyzajcılıkla ilgili ) belli bir araziniz olacak,
Yurtdışına gidip aşılı mavi ladin üreten yerlerle anlaşma yapacaksınız,( Genelde siparişle çalışıyorlar)
Sonra en zor kısım Tarım bakanlığı evrakları , hem türkiyedeki bakanlık hemde oradaki yetkili kurumların belgeleri dolcak , en ufak bir hata da evraklar geri dönüyor,
Bu iş bittikten sonra yurtdışından nakliye işlemi oluyor, gümrükte 10 ila 20 gün arası karantinada kalıyor fidanlar kontrol amaçlı ( hastalık v.s. nedenlerden)

Biraz zahmetli bir iş , ama ben bundan sonra aşılı mavi ladin ithali işinin o kadar rağbet göreceğini sanmıyorum.

Benim bildiğim ve yakın çevremde bu sene türkiyede yaklaşık 25.000 adet başarılı aşılama
yapıldı.

Bundan sonra türkiyede yapılan aşılama sayısı daha da artacak.

Birde yurtdışındaki aşılı mavi ladinler kalite kalite , 1.nci kalite , 2 kalite olarak ayrılıyor, bunlarıda çok iyi anlamanız lazım.

Eski 29-05-2009, 22:38   #23
Ağaçsever

Ali Emiroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2007
Sayın Ozanutku çok doğru söylüyorsunuz.Artık paramız dışarıya gitmesin.Getirme zorluklarıda ortada.Ülkemizde aşılı mavi ladin üreticileri de giderek çoğalıyor.Sizin bildiğiniz kadarıyla 25000 adet aşılama yapılmış.Bende bu yıl 5000 adet aşı yaptım.Aşı yapmaktan ziyade kaliteli kalemlerle üretim yapmalıyız.Yurt dışından gelen aşılı mavi ladinlerin renkleri,bizim burada ürettiklerimizden daha yeşil.Belki rakım farkındandır bilmiyorum.Bir zaman sonra umarım ihraç eden ülke konumuna geliriz.

Ali Emiroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2009, 16:06   #24
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Galeri: 3
ben de mavi ladin yetiştirmek istiyorum hatta bu bitkiye hayran oldum diyebilirim. evimin yakınlarında bir şirketin bahçesinde var çok güzel ve mavi bir tür. onun kozalaklarından alıp mı yetiştirsem. tohumundan anlayamayacağım için satılan fidan ve ya tohumların ne kalitede olduğunu bilemem. zaten yavaş büyüyor 5-6 sene harcayıp da sonunun hüsran olmasını istemem. Kalitesi güvenilir olacak şekilde tohum ve ya fidan satan yerler var mı bildiğiniz? ya da aramızda satan arkadaş var mı?

MetinT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2009, 23:32   #25
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Wink

İthal orijinli aldığım aşılı mavi ladin simetrik bir dal yapısına sahip değil, tepe sürgün tomurcuğu Körelmiş (kuru). Bir kaç yan dal sürgünleri sağlıklı gözüküyor. Bu mavi ladin tepe sürgünü oluşturup normal forma kavuşur mu?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2009, 00:14   #26
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Tepe tomurcuğun hemen yanından patlayan tomurcuklar varsa ileride onlar liderlik için kapışırlar. En sağlıklı ve kalın olanı bırakıp diğerlerini kesmeniz gerekir. Fotograf varsa daha rahat yardımcı olabilirim.

Eski 31-05-2009, 14:40   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Yanlışlıkla tepeyi yükseleni kırarsak ne yapalım?

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2009, 17:20   #28
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Yani lider tepe sürgününü kastettiniz sanırım... Eğer lider sürgün tamamen tam kökünden kırılmışsa kırıldığı noktanın en yakınından uzayan sürgünlerden bir ya da birkaçı liderliğe oynar. Sürgün verme dönemindeyseler, önce büyümelerine izin verilir. Yukarı doğru büyümelerini sağlamak için küçük bir çubuk yardımıyla desteklenir. En güçlü ve sağlıklı sürgün seçilir varsa diğer lider adayı budanır ki esas lider daha hızlı serpilsin.

Eğer ağaç vegetasyon döneminde değilse odunlaşmış mevcut en iyi sürgün yine çukuk yardımıyla tutturularak lider olmaya yöneltilir.

Eski 02-06-2009, 12:32   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Douglas Fir Mesajı Göster
Yalnız Picea Engelmanni "mavi ladin" değildir. Literatürde Engelman Ladin olarak geçiyor. Picea Pungens ise Mavi Ladin'dir. Sayın "ozanutku" bunların Mavi Ladin olmadığına emin misiniz? Hiç bu kadar mavi Engelman Ladin görmemiştim. Çok güzeller...
merhaba devlet fidanlıklarından mavi ladin bulunabilecegini yazmışsınız ben ankara da oturuyorum nereden bulabilirim fiyatları hakkında bilginiz var mı ***

özgür kuru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 00:47   #30
Yeni Üye

külhaşoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Bende on yıldır mavi ladin üretiyorum fakat bu konuşmalardaki kadar teknik bilgiye özellikle de terim bilgisine sahip değilim, bilgili olan kişilerden bir şey öğrenmek istiyorum zahmet olamazsa. Ladinlerde çelikleme olduğunu duydum bir iki de denemem oldu fakat yeterince ilgilenemedim ve başarılı olamadım bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Rengi çok güzel olan ağaçlarım var örnek olarak bir iki resim ekledim, bunları çoğaltmak istiyorum ilgilenenlere şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

külhaşoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024