agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni84Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-06-2009, 22:46   #211
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Galeri: 17
Sn. İncifem

su geçirgenliğini belirli seviyede tutmak amacıyla ponza veya dere kumu kullanılmaktadır, dere kumu biraz daha yapısı itibariyle milli bir yapıya sahiptir.
Keşke ben size ihtiyacınız nispetinde ponza taşını kargoyla yollasaydım.
Yeni saksısında limoni serviniz daha canlı bir şekilde büyüyeceğini ümit ediyorum. Eğer yeşillenmeler mevcut ise dalların kalmasında bir sakınca yoktur, eğer bir değişiklik olmadan duruyorlarsa o zaman makas yardımıyla dallarını kesebilirsiniz.
Sağlıcakla.

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 16:53   #212
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
sekoyolar bölümünede bir el atarmısınız torf ile dolu saksılara ektiğim sekoyalar alttan kurumaya başladı,çok mu suladım acaba.

Sinarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 20:52   #213
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Sn. Sinarit

Toprağınız nem tutma özelliği nasıl, su verdiğiniz zaman ne kadar sürede kuruyabiliyor,ne kadar aralıklarla sulama yapıyorsunuz, genel olarak baktığınızda sulamada amaç toprağın nemli olmasını sağlayabilmektir, eğer mümkünse fotoğrafını ekleyebilirseniz daha güzel olabileceğini düşünüyorum.

Eski 18-06-2009, 21:44   #214
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

2-3 günde bir su veriyorum,3 gündede kuruyabiliyor toprak bu aralar sararınca her gün su vermeye başladım,acaba sırf torf koymakla hatamı ettim.

Eski 19-06-2009, 11:06   #215
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Sn. Sinarit

Şuanda eğer imkanını bulabilirseniz, ponza taşı ile torf karışımı yapıp bir büyük saksıya aktarmanızda fayda vardır, çünkü ponza taşı ile karışım toprağınızdan fazla su dışarıya atılacaktır, sırf torfu mevsimlik çiçeklerde kullanılması daha uygundur. İstanbul da Dere kumu bulmak biraz zor olabilir veya dere kumu adında başka bir toprak verilebilir, ayrıca bu şekilde verilen toprağın tuzluluk oranını bilemediğimizden ötürü karışımda yer aldığında zararı da olabilir. Çünkü denizden alınmış da olabilir, buna dikkat etmenizi rica ederim.

Eski 19-06-2009, 11:56   #216
Ağaçsever

İncifem's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Teşekkürler Sayın mtuncer54.

Sayın Sinarit sekoyalar İstanbul'da saksıları pek sevmedi sanırım. Ağaçlar ölmeden ekileceği yere bir an önce götürmek lazım.

İncifem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2009, 13:00   #217
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Sn. İncifem

Rica ederim.

Eski 19-06-2009, 15:27   #218
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

tuncer bey teşekkürler ,kasıma kadar idare etse hemen bahçeye dikicem toprak şimdi çok kuru,haklısınız sayın incifem saksıya dikmem hata oldu galiba .

Eski 19-06-2009, 23:10   #219
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Sn. Sinarit,

Rica ederim, şuan toprağa dikerseniz daha fazla ilgi göstermeniz gerekecektir, ekim, kasım ayları dikim açısından yaz aylarına oranla daha uygundur.

Düzenleyen doğalbahçe : 26-06-2009 saat 01:22
Eski 20-06-2009, 11:30   #220
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

bu arada ilginç bir bilgi vereyim,saksının altındaki tabakta devamlı su oluyordu iki gün önce tabağı çektim kuruma kesildi,belkide toprak nemini atamıyordu önümüzdeki 10 gün boyunca kuruma olmaz ise zannedersem problemi bulduk.

Eski 21-06-2009, 12:25   #221
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Sn. Sinarit

Büyük olasılıkla problemin kaynağını buldunuz sanırım, güzel haberlerinizi bekliyorum.

Eski 25-06-2009, 20:44   #222
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mayranci Mesajı Göster
Arkadaşlar Dikili'deki yazlığıma diktiğim limon selvilerin durumunu ekteki fotoğraflardan göreceksiniz.Bir tanesi tamamen karardı ve kurudu,diğerinde kuruma belirtileri var.En sağdaki şimdilik sağlıklı. Toprak gördüğünüz gibi şu anda bir balçık ve bataklık.Bu benim 3. selvim ve bu hale geliyor,tenekesi ile dik dediler yaptım,dibine çakıl koy dediler yaptım,yapraklarına su değmesin dediler dikkat ettim ama sonuç yine hüsran oldu.Aynı sitede başka bahçelerde tutuyor.Acaba hatayı nerede yapıyorum. Kuruyanın yerine de zeytin dikeceğim ama hiç olmazsa diğer ikisini kurtaralım.Önerilerinizi bekliyorum.
büyük bi ihtimal yandaki otlar kuru ot ilacı atılırkrn çama da değmiş ilaç

umut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2009, 17:12   #223
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Sn. Umut,

Ot ilaçlarından ziyade, limoni Servilerin toprakları aşırı ıslak olmasından ve mantari hastalıklardan ötürü fideler kurumakta veya formsuz bir şekilde büyümeye çalışmaktadırlar. Ayrıca fidelerde veya dikmiş olduğumuz ağaç türlerinde bakımlarını yaparken fidelerin muzdarip olduğu hastalıklarla belirli bir seviyeye geldiği zaman mücadele etmekten ziyade ilk dikim ile beraber önlemlerimizi almamız gerekir, daha sonradan düzeltmek için mücadelelerimiz cevapsız kalabiliyor.

Eski 07-07-2009, 00:59   #224
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2009
bu türün bakımı hakkında bigi verirmisiniz lütfen..henüz ekeli 1 ay oldu..ancak gövdeden itibaren yaprakları kurumaya başladı..bulundukları bölge çok rüzgar alıyor..ne yapmalıyım..

gayeahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 20:06   #225
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Sn. gayeahmet

Diğer mesajları incelediğinizde az çok benzer konularda bakımı ile ilgili bilgiler mevcut, dikim zamanı olarak yaz aylarına denk geldiği için sulama konusunda dikkatli olmalısınız, yeni dikildiği için toprağa adaptasyonu esnasında biraz daha fazla ilgi göstermelisiniz. Çok rüzgarlı yerlerde yetişme bakımından bazı problemlerle karşılaşılabiliyor, limoni servinizin yakınına, rüzgarlı havalarda fazla sallanmasını önlemek amacıyla çıta dikmek suretiyle sabitlemenizi önerebilirim.

Eski 13-09-2009, 02:36   #226
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2009
Syn mtuncer54
Ponza taşı dedinizde. Bu taştan bende mevcut peki bu taşın boyutu ne olmalı ayrıca karışımda torf artı perlit önermişsiniz çeliklemedeki karışım için bunların miktarları ne olmalı? Birde bu aylarda çelik alınırmı ?

godofwar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 12:45   #227
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi godofwar Mesajı Göster
Syn mtuncer54
Ponza taşı dedinizde. Bu taştan bende mevcut peki bu taşın boyutu ne olmalı ayrıca karışımda torf artı perlit önermişsiniz çeliklemedeki karışım için bunların miktarları ne olmalı? Birde bu aylarda çelik alınırmı ?
Sn. godofwar,

Ponza ince olarak tabir edilen türünden tercih edebilirsiniz, yaklaşık olarak nohut tanesinden küçük olan büyüklüktekiler kullanılabilir, bu ebattan daha büyük vaya daha küçükler kullanılamaz diye bir düşünce oluşmamalı.

Torf olarak cocopeat adı verilen köklenmeyi teşvik edici torf kullanılmaktadır, 2 ölçek cocopeat'e 1-1.5 ölçek arasında perlit ilave edilebilir.
Evet çelik alınabilir, herhangi bir sakıncası yoktur, ama korumaya alacağınız yer önemlidir, aşırı sulamadan kaçınmalısınız, toprağın nemli olması yeterlidir. Aksi halde çürümeler meydana gelebilir.

Düzenleyen doğalbahçe : 23-09-2009 saat 22:09
Eski 13-09-2009, 21:25   #228
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Sn. mtuncer54

İlginiz için teşekkürler. Ben yrndan itibaren çelikleri almaya başlıyacağım. Sera ortamında üreticem. Isıtma yok ama sanırım büyük ölçüde iç sıcaklık yeticektir. Bu ponza taşlarını şaşırtmada saksıya ekerken kullanıcağım tavsiyeniz için teşekkürler. Gelişmeleri sizlerle paylaşıcağım...

Eski 13-09-2009, 21:48   #229
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi godofwar Mesajı Göster
Sn. mtuncer54

İlginiz için teşekkürler. Ben yrndan itibaren çelikleri almaya başlıyacağım. Sera ortamında üreticem. Isıtma yok ama sanırım büyük ölçüde iç sıcaklık yeticektir. Bu ponza taşlarını şaşırtmada saksıya ekerken kullanıcağım tavsiyeniz için teşekkürler. Gelişmeleri sizlerle paylaşıcağım...

Rica ederim , çok güzel inşallah tüm çelikleriniz köklenir.

Eski 23-09-2009, 21:44   #230
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Merhaba mtuncer54

Limoni servilerden ve arizona servilerinden çelik alıp maalesef imkanlar dahilinde sırf torf içine hormon kullanarak çelikleri ektim. Bayramdan önce gayet iyi görünen çeliklerim şimdi bazıları aşırı sıcaktanmı yoksa ben tatildeyken sulama işini bıraktım işçilerin üsten sulaması sonucundamı bilemiyorum kurumaya başlamış .Kurumaların sebebi nedir acaba . Çeliklerin bulunduğu yer sera içinde ve yarı gölgeli bir alanda. Fotoğrafları ekte . Ama yeniden çelik alıp bunları sizin bahsettiğiniz şekilde bu sefer ekmeyi planlıyorum. Sanırım pazartesi ekebilirim. Tekrardan sizler ile paylaşmak isterim ve umarım ki bu kurumalarda kesilir en kısa zamanda . Birde bunların köklenme zamanları ne kadar acaba . Hangi ayda poşetlere veya kaplara alıcağız bu konuda bilgi verebilirmisiniz?
İlginize şimdiden teşekkürler...

Eklenen Resimler

Eski 23-09-2009, 22:09   #231
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Merhaba Sn. Godofwar,

Arizona servilerinden daha önce çelik alarak üretim yapmadım ama bildiğim kadarıyla, arizona servisi mezarlık servisi diye geçen servilere fide halindeyken anaç arizona servilerinden alınan kalemler ile aşılanırlar ve şuanda büyük bir ilgi odağı halindedirler. Yinede tutturması zor olan bir türdür, umarım başarılı olursunuz. Limoni servileriniz için ise sıcaklıkların etkisiyle elbette etkilenmiş olabilirler, sulama işleminde ise günlük nemli kalacak şekilde yapmanız yeterlidir, her gün sulama yapacaksınız diye kesin bir kaide yoktur, dikkatli olunuz fazla suyun zararı çeliklerinizin alt kısımlarında çürüme oluşumunu hızlandırabilir,seranızda güneş etkisini en aza indirecek şekilde önlemler alabilirsiniz, örneğin inşaat demirlerini bükmek suretiyle yarım daire oluşturunuz üzerlerine ise yeşil sera örtülerinden kapatarak fazla sıcaklıklardan etkilenmelerini engelleyebilirsiniz.

Eski 23-09-2009, 22:26   #232
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Merhaba Sn. Mtncer54

Anladım . Ben bölgemdeki bir belediyenin fidanlık sorumlusuyum malum elimizdeki imkanlar ile üretim yapmak çalışıyorum. İşe başlıyalı yaklaşık 3 ay oldu ve bu imkanları en iyi şekilde kullanarak faydalı olmaya çalışıyorum. Arizona servilerini o zaman be aşı ile üretmeyi deneyeyim bu şekilde daha iyi olur. Evet dediğiniz gibi Arizona servileri büyük bir ilgi odağı oldu elimizdede 40 adet dışardan alınmış mevcut ve ben bunları çoğaltmayı düşünüyorum. Üstlerinde tohumlarıda var sanırım tohumlar için erken . Eğer tohumlarından da ekildiğinde aynı formda kalıyor ise size seve seve tohum zamanında gönderebilirim. Limoni servilere gelince 4 günlük sürede işçilere emanet ettim sulama yönünden geldiğimde oldukça sulu gördüm torfun suyu çoktu. Üstten sulandığıda açık ve net sudan ötürü yanmış olabilir. Seranın üstünde yeşil sera örtüsü mevcut Ama yarısında bu gölgelik mevcut bende diğer güneş gören tarafında konumlandırmıştım. Bugün onları gölgelik alana aldım. Umarım en kısa sürede toparlarlar.
Peki Tuncer bey köklenme ne kadar sürede gerçekleşiyor? Ayrıca bu limon servi konusunun dışında ama mavi ladin aşılaması hangi anaçtan oluyor . Yanlış duymadıysam mezarlık servisi anaç olarak kullanıyormuş bu doğrumu?
İlginize teşekkür ederim şimdiden .
Bu arada geçmiş bayramınız mübarek olsun...

Eski 24-09-2009, 08:42   #233
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Merhabalar Sn. Godofwar,

Çok güzel tebrik ederim sizi, evet arizonalar için ilk etapta altlık olarak kullanacağınız mezarlık servileri olarak geçen servilerden bol miktarda olması gerekiyor, bunun içinde benden tavsiye onların tohumlarından temin etmek ve altlık sorununu ortadan kaldırmak, ama elinizde veya imkanlarınızda mevcut ise problem yok. Ayrıca arizona servileriniz kaç yaşında ? Tohumları olan servi türü Mavi servi olabilir mi? Arizona servisini tanımak adına alt kısmında aşı yerini tespit ederseniz daha kolay olur.

Limoni servilerin köklenmesi 2-3 ayı bulur, mavi ladin konusunda ise mezarlık servisini alt lık olarak kullanırsanız normalde çok hızlı büyümesi gerekmektedir, ama yinede bu konuda daha kapsamlı bilgisi olan bir kişinin yardımcı olması daha doğru olur.
Rica eder, sizlerinde geçmiş bayramlarını tebrik ederim.

Eski 24-09-2009, 19:11   #234
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Sn Mtuncer54

İlginiz için teşekkürler. Bahzettiğimiz mavi servide olabilir fotoğraf ekte yer almaktadır. Ama bildiğim kadarıyla arizona servisi diyebiliyorum. Aşı yerleri bildiğim kadarıyla yok. Olsaydı dikkatimi çekerdi! Sizce bu mavi servimi yoksa arizona servisimi Mavi ladinde biryerden okudum mezarlık servisi altlık olarak kullanılıyor diye ama yanlışta duymuş olabilirim. Batı ladini altlık olarak kullanılıyormuş ayrıca .

Hımmm Limon servilerine gerekli harç için sipariş verdim gelir gelmez çelik almaya başlıyacağım. Umarım bir hayalkırıklığı olmaz . Ama bugün limoni servilerde birine baktım herhangi bir oluşum olup olmadığı konusunda. Çıkardığımda hafif köklenme gözlememledim. Umarım böyle devam eder.

Saygılarımla

Eklenen Resimler

Eski 25-09-2009, 20:14   #235
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Rica ederim Sn. Godofwar,

Fotoğraftakiler arizona servisine benzemektedir, Limon servilerinizin köklenmeye başlamalarına sevindim, mazı çeliğide kolay köklenebilmektedir, altuni mazı çeliklerinden köklendirmek için dikebilirsiniz, köklendirme aşamasında cocopeat ve ince dere kumu karışımı kullanarak bir deneme yapmanızı tavsiye ederim.

Eski 25-09-2009, 21:42   #236
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Merhaba sn. Mtuncer bey

Servileri değişik açıdan tekrar fotoğrafladım. Sizin dediğiniz üzere tekrar diplerine baktım ama herhangi bir aşı izine rastlayamadım. Arizona servisi olup olmadığı hakkında hem fikir olmadan için rahat etmiycek adını öğrenmem gerekli yoksa rahat uyuyamam

Evet dediğiniz gibi harç için dere kumu + torf fakat koko-peat torfu yokmuş aynı zamanda perlit ve IBA hormonu siparişi verdim gelir gelmez. Çelikleri alıp sera ortamında bakıcağım. Bizde 2 çeşit mazı var altuni pramidil ve pramidal mazı mevcut. Tüm iğne yapraklı ağaçlarda bu ayda çelik alma zamanı diyebilirmiyiz sizce tuncer bey? Koko-peat konusunu tekrar araştırıcağım malum burası ufak yer olduğu için pek bulunamıyor ve ayrıca perlit bulmamızda zor olabilir. Bakalım pazartesi belli olucak.

Eklenen Resimler

Eski 26-09-2009, 08:08   #237
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Merhabalar Sn. Godofwar,

Çelik her zaman alabilirsiniz fakat bu çeliklerin mevsimsel olarak korunması gerekmektedir, yani kışın sıcak bir ortama yazın ise havalandırmanın ve nemlendirmenin daha düzenli yapılması gerekmektedir. Kısa süreli ihmaller neticesinde çelikleriniz zayi olabilir. Havalar kış aylarında nasıl geçmektedir, ılıman bir özellik sergiliyorsa gayet güzel sonuçlar alabilirsiniz. Coco peat'i sadece dere kumu ile karıştırmayı deneyiniz, 10 viyol ekecekseniz 2 tanesini bu karışımla ekiniz deneme adına arada fark oluşacak mı ? Altuni mazılarımızı 1 ay önce çelik olarak dikmiştim, şuan köklenmeye başladılar, illa ki perlit olacak diye bir kaide yoktur. Cocopeat konusunda sıkıntıya girerseniz ben buradan sizin adınıza temin edebilirim.

Eski 04-10-2009, 00:03   #238
Ağaçsever

nerkinozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2008
Limoni Servilerim

Sevgili Arkadaşlarım,

Kasım 2008 de diktiğimiz ve yaklaşık 10 aydır özenle suladığımız gübrelediğimiz servilerimizin durumunu fotoğrafta görebilirsiniz. Oldukça hızlı büyüme gösterdiler. Bakalım seneye bu zamanlar ne hale gelecekler..

Eklenen Resimler

nerkinozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 20:09   #239
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-10-2009
merhaba,çelik yaparken kullanmamızı tavsiye ettiğiniz hormonu nereden temin edebilirim ?adı newdir bu hormonun ?teşekkürler

samuroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 20:14   #240
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nerkinozturk Mesajı Göster
Sevgili Arkadaşlarım,

Kasım 2008 de diktiğimiz ve yaklaşık 10 aydır özenle suladığımız gübrelediğimiz servilerimizin durumunu fotoğrafta görebilirsiniz. Oldukça hızlı büyüme gösterdiler. Bakalım seneye bu zamanlar ne hale gelecekler..
Gayet güzel limoni servileriniz, toprağına adapte olduktan sonraki dönemlerde büyümesini daha net olarak göreceğiniz inancındayım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024