agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Aperitifler, Çorbalar, Salatalar, Soslar > İçecekler
(https)

Beğeni Düzeni212Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2009, 19:08   #271
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2009
Merhaba;
Paylaşımlarınız için kendi adıma, teşekkür ederim.

mrcarisma29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 19:12   #272
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2009
Merhaba;
Kefir mayası temin edebileceğim, ilimizde veya komşu iller.
Teşekkür ederim
BARTIN

mrcarisma29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 19:33   #273
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Ben hiç kefir içmedim açıkcası bu kadar faydalı olduğunu yakın bir zamana kadar bilmiyordum geçenlerde gazetede okumuştum hemen aklıma 4 yaşındaki oğlum geldi marketten alıp hazır olanlardan içirmek istiyorum ama yaşla ilgili bir problem olabilirmi birde haftada kaç kere ne kadar süreyle tüketilmesi sağlıklı olur acaba bana bilgi verirseniz sevinirim.

öz-den Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 19:41   #274
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kefirin yaşla ilgili bir sınırı olduğunu sanmıyorum. Üniversiteden aldığım bir metin vardı onda böyle bir açıklama yok.
Her gün bir bardak içilebilir. Hepsini bir seferde içilmesi de şart değil. Yanlış hatırlamıyorsam çocuklar için meyve aromalı kefir de olacaktı piyasada.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 19:42   #275
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Bende 5 ay ara vermiştim.Bakalım mayalarımı canlandırabilecekmiyim? Yarın mayalamaya başlıyacağım.

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 20:45   #276
Ağaç Dostu

Zeferan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolac Mesajı Göster
Arkadaşlar,
Piyasada satılan hazır kefirlerden alıp bazen bir bardak içtikten sonra buzdolabında bir hafta filan sakladıktan sonra bu açılmış kefiden içmenin bir zararı olabilir mi?
Merhaba. Bir zararı olmaz. Ama kefir çok çabuk ekşir. Az su katarak ayran şeklinde de tüketebilirsiniz.

Zeferan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2009, 07:15   #277
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Kefir mayası bulmak gerekiyor en katkısız olanı evde yapılandır herhalde.Önce mayasını bulalım.Akşam yemeklerde **** yatmadan önce içilirse iyi olur herhalde.

Müge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2009, 08:02   #278
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2009
Merhaba arkadaşlar,

Yolaç; Kefir açıldıktan sonra içerisindeki fermantasyon devam ettiği için her geçen zamanda ekşime artar. İlk 3 günde bu ekşime içilebilir ve hoşa giden bir ekşimedir. Ekşi seviyorsan içebilirsin hiç bir sakıncası yoktur. Ekşime içerisindeki bakteri, mayaların artmasıdır. Ama 1 haftada bir hayli ekşi bir tat alır

Öz-den; Kefiri 0 yaş dahil tüm bebekler içebilir. Başlangıçta günde 1 bardak ve 2 aylık kullanım sonrası günde 2 bardak içilmesi yeterlidir. Aslında kefirin içiminde sınır yoktur. Ama işin maddi boyutuda olduğu için 2 bardak etkin kullanım için yeterlidir. Çocuğunuz 4 yaşında olduğu için sade kefir de içebilir, o yüzden içebiliyorsa sade içirin ama hoşuna gitmeze meyvalı olanları tercih edin. Ben gıda mühendisiyim. sorularınız olursa yardımcı olurum. Bir de hazır kefir alacaksınız biz de üniversiteden arkadaşımla kefir üretiyoruz. İstanbulda 3 noktada satışımız var. Eve kargoyla da gönderebiliyoruz. Tadı el yapımı olduğu için %100 doğal ve lezzeti piyasadakilerden çok farklı. Piyasadakilerin tadını begenmez iseniz mailimden de bana ulaşabilirsiniz.

HErkese sevgiler..

angely Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2009, 08:06   #279
Yeni Üye

Evet en katkısız olan elde üretim fakat mayayı iyi korumak, hijyenik ortam ve süt kalitesi faydasında çok etkilidir. Günde 2 bardak aç karnına olursa tokluk hissi verdiği için kilo dengesini korur. Mayayı temin edecekseniz Ege üniversitesinden temin etmenizi ve ara ara yeni maya ile çoğaltmanızı kalite açısından tavsiye ederim..

Sevgiyle kalın..

Eski 05-11-2009, 09:46   #280
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Wink

5 aydır su içinde buzdolabında bekliyen kefir tanelerim bakalım sütümü mayalayacaklarmı? 3 ay canlı kaldıklarına şahidim.Umarım yine çoğalırlar.Bu sabah işleme başladım.24 saat sonra belli olur !

Eski 05-11-2009, 15:48   #281
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Sn sındırgılı, geçen yaz ben de 2 ay dinlendirme zorunda kalmıştım. Uyandırmak için bir iki gün az süt içerisinde alıştırıp o kefirleri dökmüştüm. Sonra sanırım 3. günde normal kefiri almaya başlamıştım.

Uzun süre kullanmadan bekletince uyanmaları biraz zaman alıyor.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2009, 17:06   #282
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2009
angely verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim en kısa zamanda tadına bakıcaz inşallah oğluma içirebilirim çok iştahsız bir çocuk,yeni tadları denemektende pek hoşlanmıyor.

öz-den Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2009, 07:45   #283
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi angely Mesajı Göster
Evet en katkısız olan elde üretim fakat mayayı iyi korumak, hijyenik ortam ve süt kalitesi faydasında çok etkilidir. Günde 2 bardak aç karnına olursa tokluk hissi verdiği için kilo dengesini korur. Mayayı temin edecekseniz Ege üniversitesinden temin etmenizi ve ara ara yeni maya ile çoğaltmanızı kalite açısından tavsiye ederim..

Sevgiyle kalın..
Sn angely verdiginiz bilgiler için çok teşekkür ediyoruz.Çok güzel bir içecek daha önce kilo dengesini koruduğunu duymamıştım.Sağlıklı bir içecek.Nasıl temin edebiliriz.Selamlar.

Müge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2009, 08:12   #284
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi öz-den Mesajı Göster
angely verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim en kısa zamanda tadına bakıcaz inşallah oğluma içirebilirim çok iştahsız bir çocuk,yeni tadları denemektende pek hoşlanmıyor.
Öz-den hn.;
İlkokula giden kuzenim başladı, oda çok zorlanıyor ama süt ve yoğurdudu çok sevmiyor bizimki. Teyzeme süt ve yoğurdu bıraksın kefir içsin dedim çünkü onlardan çok daha etkin ve faydalı. Öle anlaşıp ikna ettik Belki işinize yarar

Eski 06-11-2009, 08:15   #285
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müge Mesajı Göster
Sn angely verdiginiz bilgiler için çok teşekkür ediyoruz.Çok güzel bir içecek daha önce kilo dengesini koruduğunu duymamıştım.Sağlıklı bir içecek.Nasıl temin edebiliriz.Selamlar.
Özellikle zayıflatır veya şişmanlatır diye bir özelliği yok. Zayıfın bünyesini kuvvetllendirio ve belli kiloye gelmesini sağlıyor. Şişmanda ise aç karnına tokluk hissi veriyor, yemeğe saldırmasını engelliyor. Zayıf için müşterilerden net somut bir veri yok ama şişmanlardan var. Özellikle annemin bir çok sorunu vardı çoğu azaldı. 3 aydır içiyor. Size kargoyla gönderelim.
İyi çalışmalar..

Eski 07-11-2009, 21:03   #286
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

24 saatte maalesef kefir tanelerimi uyandıramadım.Bir hareket var ama yetersiz. Sn.Nevsune dediğiniz gibi yaptım.Umarım canlanırlar !!

Eski 08-11-2009, 20:58   #287
Yeni Üye

kazdağlı-çiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2008
Bende arkadaşımdan kefir edindim,2 ay sürekli kullandım,ancak bütün vücudumda çok şiddetli allerji- döküntü-oldu,kullandığım ilaçtan olduğunu düşünmüştüm,bu süre zarfında ilacımı kestim ama kefiri içmeye devam ediyordum,allerji 3 kez üst üste devam etti,doktorum kefirden olabilme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.bu konuda fikri olan varmı.

kazdağlı-çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 06:30   #288

memet's Avatar

Kefirin allerjik reaksiyona neden olduğuna dair bir veri duymadım ama, aldığınız kefir mayasının steril olduğundan emin misiniz? Dışarıdan alınan kefir mayalarında başka bakteriler üremiş olması olasılığı çok yüksek. Onlar allerji yapabilir.

Eski 09-11-2009, 20:42   #289
Ağaçsever

Cheops's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Elinde Fazla Keir Mayası Olan Varsa Banada Gönderebilirmi???

Cheops Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2009, 10:18   #290
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Canlandırmak için yaptıklarımı yazayım,belki eksik ya da fazla olanlar varsa düzeltilebilir. 1- 5 ay içme suyunun içinde buzdolabında bekliyen mayalarım içme suyu ile yıkandı,her hangi bir renk değişikliği görülmedi 2- Isıtılıp,ılındırilmış şişe sütü takviyesi ile tahta kaşıkla karıştırılıp mayalamaya bırakıldı. 24 saat sonra plastik süzgeçten geçirildi.Mayalar içme suyu ile yıkanıp tekrar ılık sütle mayalamaya bırakıldı.Bu işlemler 3 defa tatbik edildi.Bu gün süre uzatılacak ama hala eskisi gibi kefir elde etmiş değilim.Her zamanki gibi hijyene dikkat ettim.Mayalarım tıpkı karnıbahar gibi (sağlıklı olduğunun işareti) duruyor.Neyi eksik ya da fazla yaptım ? Yorumlarınıza ihtiyacım var.Her şey gönlünüzce olsun.

Eski 10-11-2009, 16:35   #291
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Sn Sındırgılı, yazdıklarınızdan bir hasar olmadığını düşünüyorum. Kokusu nasıl? Bozulmasının en belirgin özelliği mayanın kötü kokması oluyor. Koku olmadığı sürece er geç uyanır, merak etmeyin.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2009, 19:00   #292

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Domuz gribi ile ilgili proğramları izlerken bazı doktorlar kefir içilmesini önerdiler. 9 yaşını bitirmiş astım hastası bir oğlum var. Malum aşılarla ilgili söylentiler de dağları aşmışken (ki galiba domuz gribi aşısını oğluma aptırmayacağım) Sn.memed imdadıma yetişti ve bana üzerinde Ege Met yazan kefir mayasını gönderdi. Onun önerisine uyarak biraz önce çamaşır suyu ile dezenfekte edilmiş plastik süzek ile mayayı süzerek danelerini dezenfekte edilmiş bir bardağa aldım, üzerine hazır paketteki sütten ekledim. Yine dezenfekte edilmiş tülbent ile ağzını kapattım. Oturduğumuz odaya aldım. Isı yaklaşık 23-24 derece. Gece 15 dereceden daha da aşağı düşer. Yarın sonuca göre ilk mayalamamı yapacağım. inşallah olur . Kendim de içeceğim. Uzun süreli yapıp kullanmayı düşünüyorum.
Çok hızlı olarak bu başlıktak verilen tüm bilgileri kopyaladım ve yazdırdım. Şimdi okumaya gidiyorum.
Bakalım neyi doğru neyi hatalı yaptım.?

Zeliha Avci beğendi.

Düzenleyen izzeterisen : 10-11-2009 saat 20:24
izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2009, 19:06   #293
Ağaçsever

Cheops's Avatar

Sn Nevsune Hanım bir ara elinizdeki kefirlerden isteyenlere gönderiyordunuz elinizde varsa fındık tanesi kadar bile olsa razıyım bana da gönderebilir misiniz?

Eski 10-11-2009, 19:18   #294
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Bence kutu süt kullanmayın.Pastorize günlük süt tercih edin.Mayalama esnasında etrafını sarınız,kefir tane adeti mayalama süresini belirler.Ben her mayalamadan sonra taneleri içme suyu ile yıkardımki üzerine yapışanlar temizlensin diye. 2 sene devamlı yaptım,etrafımada epey tane verdım.Sn. Memet'in belirttiği gibi hijyen çok önemli,ben dağıttığım arkadaşlardan kefir tanesi isteyemiyorum.

Düzenleyen sındırgılı : 10-11-2009 saat 19:24 Neden: isteyemiyorum yerine istemiyorum yazmışım
Eski 10-11-2009, 19:37   #295
Ağaçsever

Cheops's Avatar

Sındırgılı Merhaba...
Sıfır kilometre kefiri nereden bulacağız ki. Sonuçta herkes birbirine vererek çoğalıyor tabi ki hijyen önemli bu nedenle aktarlardan değilde burada bilinçli arkadaşlardan rica ediyorum. Aktardan aldığım en son kefir bozuk peynir gibi kokuyordu

Eski 10-11-2009, 19:45   #296

memet's Avatar

Kefir için en uygun yer üniversiteler. Ege üniversitesinde iki ay sonra satışa çıkacak maya.Tticari bir mantıkları olmadığı için ellerindeki ürün tükeniyor

Eski 10-11-2009, 19:52   #297
Ağaçsever

Cheops's Avatar

Maalesef Bandırmadayım Keşke net üzerinden ulaşılabilseydi

Eski 10-11-2009, 20:22   #298
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

İzmirde tanıdıkların yokmu? Genç arkadaşım,biraz şartlarını zorla, madem '0' kilometre tane edinmek istiyorsan Üniversitelerden şaşma ! Ayrıca hazır kefirlerdende kullanabilirsin.Tabii kendi kefirini yapıncaya kadar. Sn.Nevsune kötü koku yok,kabuklaşmada yok.Yarın sabah net sonuç belli olur.İlginiz için teşekkürler.Her şey gönlünüzce olsun.

Eski 11-11-2009, 09:13   #299
/

Giriş Tarihi: 11-11-2009
Merhaba
Benim kefirler epey uzun bir zamandır uyuyorlardı.. Sanırım onları burdan okuduklarıma göre uyandırmam zor.
Yeni kefir için İzmir den Ege üniversitesinde tam nerden bulabileceğim konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim

carat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2009, 09:37   #300
Yeni Üye

Arkadaşlar lütfen bilinmedik yerlerden ve kişilerden kefiri temin etmeyin. Sadece elde yapmak yetmiyor. Kefirin koruma şartları ve hijyen içerisindeki mikroorganizmaların yaşaması açısından çok önemli. İçmek olsun diye içmeyelim. Ege üniversitesini takip edelim.

Özlem Karakaş
Gıda Mühendisi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024