agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-07-2008, 10:27   #121
Ağaçsever

teno07's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nida25 Mesajı Göster
arkadaşlar benim benjamin hiç gelişmiyor ve hergün bir-iki yaprak döküyor. Ayrıca yapraklarının üstünde hep su lekeleri kalıyor siliyorum tekrar leke oluşuyor sorun nedir bilemiyorum yardımcı olan olursa sevinirim.
fazlasının gözenekleri tıkayabileceğini düşünüyorum ama yaprak parlatıcılardan biraz tozunu su izlerini göstermeyecek kadar fıslatırsanız, devamında da kireçsiz su püskürtürseniz sanırım gözünüze daha hoş görünebilir benjamininiz
selamlar

teno07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 11:10   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Sevgili Teno
önce köklendirme konusunda bu linklere bakın derim...
http://www.agaclar.net/forum/showthr...d=1#post259879
Benjamin Kauçuğu (Ficus benjamina)

Sulama konusuna gelince üsten toprağına bakın kuruysa sulayın. Kesinlikle saksı altlığına su çıkmasın. Çıkan suyu boşaltın. Eğer fazla döktüğünüz kanısındaysanız 1 subardağı verebilirsiniz. Benimki evde güneş gören sıcak ortamda 5-6 günde bir veriyorum. Sizinki açık havada ise süre kısalabilir...
Su püskürtmede de kaynayıp soğutulmuş ( çaydan kalan su mesela) su en ideali, ben menekşelerime dahi püskürtüyorum lekelenme olmuyor...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 11:20   #123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2008
sevgili teno
Ben birde ölmek üzere olan benjamınıme marketten aldığım syapraklı bitkiler için kullanılan sıvı vitaminden aldım çok yararını gördün ve 2 haftada bir suluyorum yeni bir sürü sürgün verdi her gün eşimle onu takip ediyoruz dilerim sizinkide sağlığına kavuşur

aliş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2008, 19:35   #124
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
arkadaşlr lütfen bana benjamin fidesi gönderin...

newyorker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2008, 14:22   #125
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Köklenmesini beklediğim çelikler tuttarsa sana yollayabilirm newyorker. Ama ilk defa yaptığım bişey umarım köklenirler.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2008, 15:19   #126
/

Giriş Tarihi: 15-08-2008
Benjamin köklendirirken şişe gibi dar ağızlı birşeye koyup kök oluşacak uç kısmı şişe dibine değmeyince daha kolay netice alıyorum.şişeyide terleme yapacak kadar sıcak bir yere koyuyorum

keçi boynuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2008, 15:32   #127
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Hmm bende öle bi yere alayım hemen. teşekkürler.

Eski 26-09-2008, 18:47   #128
Yeni Üye

inci-'s Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2008
benjamin

Selam arkadaşlar ben de siteye yeni üye oldum.Benim de çok güzel benjaminim var. Yazın sıcakta bırakmışım yapraklarını döküce anladım Ayrıca yapraklarda örümcek ve kırmızı kırmızı böcekler vardı. Hemen yapraklarını yıkadım,sildim,kötüleşenleri kopardım,bitkinin yerini değiştirdim. Şimdi düzeldi e filiz sürmeye başladı,çok güzel oldu... Onu seyretmeye doyamıyorum.

Bu arada *** doğru yere yazmışımdır Yanlşsa kusura bakmayın

inci- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2008, 22:27   #129
/

Giriş Tarihi: 15-08-2008
böceklerden kurtulabildin mi?

keçi boynuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2008, 16:24   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2008
benim de bir benjamin sorunum var .

benjaminin topragıda beyaz kurtcuklar var.... topragın içine girip çıkıyorlar. 3ila 4 mm boyunda yassı gövdeli yanlarda bacakları var kırk ayaga benziyor. önde iki tane anteni de var.

bitkinin yapraklarınıda sararmalar arttı dökülüyor. bu konuda bana yardımcı olabilirseniz
sevinirim..

vısne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2008, 10:26   #131
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2008
merhaba
benim benjamin starlight'im var,gecen sene 1 tane bile yaprak dokmemisti bende buna hep sasirdim''masallah ''dedim ama nazar deydim sanirim, topragini degistim,cok guzel buyuk toprak bir saksi aldim onun icin,koklerini kestim.cubuk vitaminlarden aldim. yerini degistim ama ayni oda icinde 180 derece karsina koydum yani siigi sagdan degilde soldan almaya basladi. malesef o kadar cok yaprak dokuyor ki ne oldugunu anlayamadim. cicekcilere sordum bilgili olan pek yok malesef burada. cicek topragi kullaniyorum her zaman.toprak simsiyah olmus sasirdim. sebebi nedir? bilen varsa lutfen yardim etsin bana. toprak kotu cikmis desem diger ciceklerim iyi durumda.sadece benjamin starlight kotu.ne yapmaliyim?
simdiden tesekkur ediyorum.
zeynep

Totoro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2008, 10:42   #132
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Benjamin çok hassas bir bitkidir, en ufak şeylere bile tepki gösterebilir. Siz hem saksısını değiştirmişsiniz, hem köklerini kesmişsiniz, hem bu kesik köklere hemen besin koymuşsunuz hem de bitkinin durduğu yeri değiştirmişsiniz. Üstelik bir de bunları uygun olmayan mevsimde yapmışsınız, benjamininiz yaşarsa bravo ona..

Saksı değişimi ilkbaharda yapılır, hele köklere işlem yapılacaksa kış sonu-ilkbahar başı tercih edilmelidir.
Kökler kesildikten sonra (eğer fazlaca kök kesilmişse) bitkinin dallarından da bir kısmı budanır ki, bitki az kökle çok dala hizmet etmeye çalışırken gücünü tüketmesin.
Salon bitkileri genelde hassas oldukları için toprak değişiminden sonra gübre vermeseniz daha iyi olur, yeni toprakta zaten bir süreliğine yeterli besin vardır. Bir süre boyunca bitki yeni yerine kökleriyle uyum sağlamalıdır.

Şu an yapabileceğiniz pek birşey yok sanırım, ona sevginizi verip, sabredip görmekten başka..

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2008, 11:10   #133
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Bendeki alacalı benjamin eşimin tüm camları açması yüzünden cereyandan çoğu yaprağını bir anda döktü.Diğerleri sağlam ama onlar ceryanda kalmıyor. Ona rağmen yerini değiştirmekten korktuğum için artık karşılıklı cam açmıyorum.Siz birde köklerini budamışsınız, yerini toptan değiştirmişsiniz, toprağını bir anda uygun olmayan zamanda değiştirmişsiniz. Ben yer değişimini yavaş yavaş yapıyorum 20 cm oynatarak alıştırarak taşıyorum genelde.Eğer toprak eklemek istiyorsam üstten yavaşça alarak bir miktarını değiştiriyorum onuda yılda birkez yapıyorum.
Nariel'in dediği gibi sevginizle sarıp sarmalayın umarım birşey olmaz.

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2008, 14:38   #134
Yeni Üye

tina macar's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2008
selamlar,
benim benjaminimle sorunum bir ay önce başladı. beş senedir birlikteyiz ve üç kere ev değiştirdik, hiçbirinden etkilenmedi. Yerini hep sevdi, tek bir yaprak dökmedi.
İki sene önce, toprağını ve saksısını yenilemiştim. Bu yazı çok iyi geçirdi, boy attı, serpildi, fakat yeni eve taşınır taşınmaz hızla sararmaya başladı. Aynı ışık, aynı ilgi işe yaramıyor. Bitki hastanesinden organik bir gübre aldım, bana mısın demedi.
Sorun toprakta olabilir mi? Yoksa mevsime uyum sağlamaya mı çalışıyor? Eğer öyleyse niye önceki sonbaharlarda böyle olmadı? Toprak değiştirmek için uygun zaman olmadığı söyleniyor. Toprağını değiştirsem, geri dönülemez bir hata mı yapmış olurum?
bu hızla giderse iki haftaya kadar tek yaprağı kalmayacak. Her gün yeni saramış yaprakları gördükçe eve gitmek istemez oldum.
Bana yaşayacağını söyleyecek ve yol gösterecek birine ihtiyacım var.

tina macar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2008, 20:41   #135
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2007
Galeri: 28
İyi günler arkadaşlar. Sizden bir blgi rica ediyorum. Öncelikle şöyle bir açıklama yapayım. Şimdi bana küçüklüğümden beri kuru dalı dikse tutuyor diyorlar. Gerçektende hemen hemen o şekilde bir durum söz konusu. Bir çok bitkiyi köklendirdim. Hatta dikme, yapma,etme dediklerini büyümez v.s dediklerini bile diktim, köklendirdim tuttular. Bende benjamini çok seviyorum. Fakat ne yaptım ne ettim ise köklendiremiyorum. Bu duruma açıkcası çok üzülüyorum ama bir türlü olmuyor. DAlın suya değen kesimlerinde küçük küçük beyazlıklar oluşuyor ki, sanıyorum onlar kök ama gerisi gelmiyor.

O hali ile diktim olmadı suda beklettim o halinden ileri gitmedi hatta çürüdü. Bir türlü anlamadım neden olmadığını. Bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

altinediz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2008, 20:43   #136
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Sanırım az önce konuyu yanlış yere açmışım. Ama düzeltmişler teşekkürler...

Düzenleyen altinediz : 26-11-2008 saat 13:12
Eski 19-11-2008, 10:42   #137
Ağaç Dostu

Sayın altinediz bu linki linceleyin lütfen.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...d=1#post318721

Eski 19-11-2008, 18:51   #138
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Teşekkürler inceleyeceğim hemen.

Eski 20-11-2008, 08:39   #139
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Sn.Altınediz,
Bende de 3-4 çeşit Benjamin var ama şu ana kadar bir sorun çıkmadı.
Fazla sulamadan haftada 1-2 defa yeterli geliyor.Yan dalları kırıp suda beklettiğimde sorunsuz kökleniyorlar.Baharda köklenme çok daha kolay oluyor.

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2008, 10:00   #140
Ağaç Dostu

Turco' ya katılıyorum. Bahar köklendirme ve ekmek için en uygun zaman.

Eski 20-11-2008, 11:42   #141
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Valla ben her mevsimde denedm ama bir türlü tutmadılar. Şimdi sobalı bir oda içerisinde ve poşetli olarak tekrar deneme yapmayı planlıyorum. Bakalım ne olacak. Sonuçları sizede bildiririm.

Eski 20-11-2008, 20:12   #142
Ağaç Dostu

Filizi koyduktan sonra 3 günde bir suyunu değiştirin. Yapraklar suya değmesin. Filizin üzerinde 2 den fazla yaprak olamasın.

Eski 20-11-2008, 20:19   #143
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Tek yapraklı olunca daha iyi oluyor gibi geldi banada. Diğeri beyaz noktalı iken tek yapraklı olan çeliğim yarım santime yakın kök yapmıştı.

Eski 13-01-2009, 16:40   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2009
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 1 yıl önce evime gelen 1, 5 metre boyunda bir benjaminim var. son 2 aydır sürekli yapraklarını döküyor. yapraklarını dökmeye başladıktan sonra evime gelen bir misafir sık sık su da vermiş. duruma çok üzülüyorum. ne yapabilriim. Bu arada yanında çıkarttığı bir dal çok güzel büyüyor?

dilekgecgel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2009, 09:21   #145
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Benjamin çok fazla su istemiyor bence fazla sulamadan etkilenmiş olabilir.Bendeki Benjaminler çok sorunsuz onlarla fazla ilgilenmediğim halde gayet güzel gidiyorlar.Bence baharda toprağı yenileyip cansız dalları budayıp tekrar gelişmesini sağlayın.

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2009, 11:05   #146
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Ben de işyerindeki benjaminden bir dal alıp köklendirip diktim. İşyerindekinin fotosunu aşağıya ekliyorum. Evdekini yarın çekip eklerim. Cam kenarında gayet keyifli şekilde büyüyor.

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2009, 13:21   #147
Ağaçsever

toprak12's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
bu da benim benjaminim

Eklenen Resimler

toprak12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2009, 11:32   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2009
Arkadaşlar herkese merhaba;

Foruma yeni üye oldum. Bugüne kadar düzenli takip ettiğim iki tane forum vardı, şimdi onlara bir yenisi eklendi.

Sorunuma gelince;

Benim Benjamin'im hiç bu kadar sararmazdı yaprak dökmezdi, yerini değiştirince bitkim bunalıma girdi sanırım, kurumasından korkuyorum. Aklıma gelen faktörler şunlar: çok su vermiş olabilirim, yerini değiştirdiklerinden olabilir, şu anki yerinde camdan rüzgar geliyor ondan olmuş olabilir ve saksısı küçük gelmeye başlamış da olabilir.

Saksısını değiştirdiğim, uzun köklerini kısalttım, toprağını bitki torfu ile değiştirdim.

Fotoğrafını da çekmiştim, sırasıyla iyi hali ve kötü hali, kötü hali aynı zamanda saksısının değişmiş hali oluyor.

Name:  Ficus_01.jpg
Views: 1511
Size:  35.9 KB

Name:  Ficus_02.jpg
Views: 1539
Size:  33.1 KB

Name:  Ficus_03.jpg
Views: 1605
Size:  48.8 KB

Arkadaşlar başka ne yapabilirim, önerilerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla...

Düzenleyen cyber_ficus : 11-04-2009 saat 09:12
cyber_ficus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2009, 11:46   #149
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Sayın cyber_ficus;

Dalların üzerinde yaprak filizleri varsa kendisini toparlayacaktır ama eski haline gelmesi zaman alacaktır. Onun dışına yer konusuna gelince snırım şuan ki yerinde güneş almıyor. Benjaminler sabah güneşini seven bitkilerir. Saksı değişimini ne zaman ve ne şekilde yaptınız bu da önemli bir faktör. Ruzgar alıyor diyorsunuz. Devamlı ve sert rüzgar alıyorsa problem yaratır. Değilse çok fazla sorun yaşanmaz. Saksı boyu şimdilik iyi. Küçültmeyin **** büyütmeyin. İkinci bir müdehale sorun yaşatır. Fazla su olayına gelince;
Fazla sulamadan kaynaklı bir sorun gözükmüyor ortada ama siz yinede çok fazla sulamayın.

Saygılar...

Eski 11-04-2009, 09:12   #150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2009
altınediz arkadaşım cevap verdiğin için teşekkürler.

Dün bitkime biraz su püskürttüm, şu cam sil yani fıs fıslar varya işte onlarla. O anda bir tane yem yeşil taze bir yaprak gördüm, ama bu epey büyümüş bir yapraktı yine de tazeydi. Umarım devamı gelir. Taze yaprağın saksı değişimden önce çıktığını da belirteyim.

Ficus'ların bir kaç değişik türleri var. Benim bitkimin cinsi tam olarak nedir acaba? Fotoları da var.

Bir de Ficus bakım onarımı ile ilgili link verebilir misiniz? Güçlenmesi için hangi ilaçları ve vitaminleri kullanmalıyım? Ölmesini istemiyorum bitkimin.

Herkese iyi günler...!

Düzenleyen cyber_ficus : 11-04-2009 saat 09:20 Neden: Yenileme
cyber_ficus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024