agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-03-2008, 10:02   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Benjamin sorunları

bende yeşil yapraklı benjamin vardı, soğukta kaldı, donmuş sanırım. donduğunu farkedince sıcak ortama aldım. suyunu da fazla vermişim herhalde. bu siteye girene kadar onun benjamin olduğunu bile bilmiyordum, bakımı hakkında hiç bir bilgim yoktu. yaklaşık iki aydır sıcak ortamda tuttum ama hiç bir değişiklik olmadı, bütün yaprakları dökülmüştü. dün kuruyan bütün dallarını kestim.

saksısı bitkiye göre gayet büyük. dün gece söktüm, toprağını havalandırdım, köklerini de yıkadım. müthiş bir çürük kokusu vardı. toprağı biraz kurutup havalandırdıktan sonra yeniden diktim, yerini değiştirdim, ona daha uygun bir yere koydum.

tekrar canlanır mı bilemiyorum. bunun için yapabileceğim bir şey var mı?

nehiraras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2008, 14:14   #92
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Merhaba sayın nehiraras.
Bitkiler hakkında çok fazla bilgim olmadığını söyleyerek başlamak istiyorum. Ancak bu siteden şunu öğrendim ki; benjaminler -özellikle de alaca olanları- çok narin ve nazlı bitkiler. En ufak bir hatamıza, geri dönüşü mümkün olmayan bir tepki ile karşılık veriyorlar ki, senin hataların affedilir cinsten değil
Netice itibarı ile, sana şunu söyleyebilirim:
BAŞIN SAĞOLSUN!

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2008, 16:33   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2008
Ziraai ilaç BAZİNON

Arkadaşlar benim sorunum benjamindeki yeni misafarlerim Yapraklardaki yapışkan durum,dallardaki canlılar,yaprak arkalarında da var.Zararlılar kısmıdaki benjamin kısmını okudum kabuklu bit olduğu kanatindeyim.Önerileride okudum.Çalıştığım okulda ziraat mühendisi olup öğretmenlik yapan bir öğretmenimize sordumTanıdığın bir ziraai tarım ilaçcısı varmı diye Sorunumu anlattım Oda zenk olbilir dedi.Bugün çarşıda işim vardı tesadüfen ilaçcının yanından geçtim oda bana BAZİNON 20 EM diye ZEHİRLİ uyarısı olan bir ilaç verdi.Yaz yağını sorduğumda o pek etkili değil bu daha iyi dedi.Kafam karıştı.Lütfen yardım edin ne yapmalıyım?İlacı kullanmalımıyım?Ay çok uzun oldu pardon yazarkan ben şaşırdım okuyana sabırlar.İşte resimler

Eklenen Resimler

nuran berna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2008, 23:49   #94
Ağaç Dostu

ogzhn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Evet ilaçlayın ayrıca saksıda ki toprak yetersiz ve saksı küçülmüş gibi geldi bana
umarım kurtarırsınız

ogzhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 13:49   #95
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim ogzhn toprağı biraz yetersiz geldi doğru saksısını yeni değiştirdim bendeki toprakta az geldi hafta sonu takviye edecem Hastalıklı olan bir dal diğerlerine daha bulaşmadı.Olmazsa hastalıklı dalı kessemmi diye düşündüm sonra ilaçlamaya karar verdim sonucunu en kısa zamanda bildiririm.

Eski 01-04-2008, 14:23   #96
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2008
Sn nuran berna,
Bu zararlı kırmızı kabuklu bittir. Bu zararlı narenciyede yoğun görülür. Ev içerisindeki bitkilerde dışarıdan alınan narenciye meyveleri ve güney bölgelerde balkondaki bitkilere doğal yollardan bu zararlı ulaşabilir. Bu zararlı nyph döneminde (kabuk oluşturmamış) şeffaf olduğundan parlak şekerli bir damlacık şeklindedir. Mikroskop ile dikkatli bakılmasa zararlı yok gibi durur. İleriki dönemde yaprakların ana damarları boyunca zararlı yerleştikten sonra kabuk oluşturur. Bu zararlı kabuk oluşturmadan ilaçlanırsa daha başarılı olur. Her iki dönemde de yazlık yağınan beraber buna karışabilen bir ilaçla ilaçlandığında daha başarılı olursunuz. Bir bitki olduğundan yapraklara zarar vermeden eldiven giyerek kabukları kavlatıp, bol su ile yıkadıktan sonra bir ilaçla ilaçlarsanız başarılı olursunuz. Fakat toprağına düşecek zararlı ve dalda kalabilecek zararlı yeni nesil vereceğinden zararlı ortadan kaldırılşıncaya kadar bitki ilaçlı tutulmalıdır.

nkbalki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 14:34   #97
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim sayın nkbalki bazinon diye bir ilaç kullandım bekliyorum ilaçlı olduğu için balkonda duruyor.Geçmezse tekrar ilçlama yapmalımıyım bir bilginiz varmı yoksa değişik birşey mi denemeliyim.Burada sorduğumda yazlık yağındansa bazinon daha iyi dediler.Anladığım kadarıyla yazlık yağda yok ellerinde.Diğer dallarda henüz birşey yok.Zararlı dalı kessem olurmu?

Eski 02-04-2008, 16:51   #98
Ağaç Dostu

Arkadaşlar yine ben bu defaki sorum şöyle yaprağın sap kısmıyla birleştiği yerde sabun kalıntısı gibi beyaz birşeyler gördüm bugün. Önceden varmıydı derseniz hiç dikkat etmedim.Bu normal birşeymi yoksa kabuklu bitten kaynaklanan bir sorunmu?Şimdiden teşekkürler.Resimleri

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2008, 10:39   #99
Ağaçsever

merhaba,
ilacın etki süresi geçmeden ilaçlamayı tekrarlayın ve 2-3 defa bu şekilde ilaçladıktan sonra bekleyin.

Eski 03-04-2008, 10:46   #100
Ağaçsever

Sn. nuran berna,
net görülmüyor fakat, unlu bit zararlısı olabilir. bunun için ilaçlama yapabilirsiniz veya bunu yiyen (predatör) böcekleri erzinde ana yol üstünde jandarmanın karşısında üreten firma var ordan birkaç böcek alıp ağaca bırakın. Fakat unlu bit ise , resimde net görülmüyör. kabuklu bit sorununu yoğun dalları kesip, yakın ayrıca, bitlri elle yerinden oynattıktan sonra ilaçlarsanız ilaç daha etkili olur.

Eski 03-04-2008, 17:03   #101
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Nuran berna, bu oluşum için endişelenmeyin, benjaminde yaprak ayası ile sapın birleştiği yerdeki bu kuru sabun kalıntısı gibi oluşum fizyolojik. Bitkinin kendi sütlü özsuyu. Ancak Sn. Nkbalki'nin dediği gibi benjaminde pamuklu ve kabuklu bite çok dikkat edin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 20:44   #102
Ağaç Dostu

Sevgili nkbalki ve Mine hanım, önerileriniz için çok teşekkür ederim.Kabuklu bitlerde şimdilik bir kıpırdanma yok.Umarım hep böyle devam eder.Sevgiler saygılar.

Eski 08-04-2008, 12:08   #103
ledzep
Guest

İstanbul'da oturuyorum. "Yazlık yağ" dediğiniz ilacı nereden alabilirim, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 12:11   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Hoş geldiniz.

Zirai ilaç satan bayilerden alabilirsiniz. Mısır çarşısında İstanbul Tohumculuk'un satıyor olması muhtemel.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 12:31   #105
ledzep
Guest

Çok teşekkür ederim.

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 11:45   #106
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Benjaminim salona ilk geldiğinde çok yaprak döktü, fıs fıs yapınca biraz durdu dökülmeler en azından normal gibi gözüküyor, ne yapayım balkonuma almalımıyım artık havalar iyice güzelleşti, yoksa hep salonda mı kalsın?

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 00:39   #107
Ağaçsever

teno07's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
Kel scheflera ve bitli benjamin

arkadaşlar merhaba
umarım doğru yere mesaj yazıyorumdur. özellikle buna özen göstermeye çalıştım ama emin değilim.
şimdi benim başlıkta da göreceğiniz gibi iki problemim var.
geçen yıl schefleram enine genişlemeye başladığı için aklımca bu gelişimini engellemek için ana dala kadar ki kısımlarını dal dal ayırdım. işte o zamandan beri malesef iflah olmadı. kendisi artık ne enden ne boydan bi gelişme göstermiyor. ben de dedim ki belki yeni toprağa ihtiyacı vardır. geçen hafta toprağını yeniledim. ama yeni çıkmaya hazırlanan yapraklar baktım saksının dibine düşmüş bile. bugün yaprak gübresi diye birşey aldım onu fıslattım. başka önerisi olan varsa lütfen birkaç satır yazsın, ölmesini istemiyorum. bu arada ana dalı yani ismine ne desem bilmiyorum gövdesi desem daha doğru sanırım biraz bambumsu bir görünümü var. sanki iki üç cm arayla birbirine eklenmiş gibi görünüyor. çok mu hasta sizce?
diğer konu scheflera. topicleri dolandım. bir arkadaş dal resimlerini koymuş. baktım ki aynı dert. benimki de bitliymiş şimdi ben bu yazlık yağ işini hemen yapacağım da bunu bir defaya mahsus mu yapmalıyım yoksa birkaç kür mü uygulanıyor? ne kadar zamanda sonucunu görürüm. lütfen bu konuda da bana yardımcı olabilir misiniz?

şimdiden çok teşekkürler
antalyadan selamlar

teno07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 16:46   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2008
benjamin in nesi var?

Merhaba
Yaklasik 1 ay once "ficus benjamina natasja" aldim. Ve bakimi icin bu siteyi arastirmaya basladim, yapraklarini dökmesini yer degisikligi ya da henuz eve adapte olamadi diye dusundum. Fakat son 1 haftada felaket bir bicimde yapraklarini dokmeye basladi, bugun saksisini degistirdim ve degisim sirasinda yapraklarinda dun gormedigim seyler gordum. Burada okuduklarim dogrultusunda "kabuklu bit" mi acaba dedim.

Fakat kendi kendime teshis koyamiyorum.
Fotograflarini cektim, buraya yukluyorum.

Bana yardimci olabilir misiniz????

Bu arada yurtdisinda yasiyorum acaba onereceginiz herhangi bir ilac var mi?
Ve bu ilacin adini tam olarak soyleyebilir misiniz burada bulabilmem icin?
Mesela yazlik yag diye birsey okudum ama nedir ne degildir anlayamadim.

Cevaplariniz ve yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur ederim

Bu arada yapraklarin cok azinda var bunlardan
fotograflar
http://www.flickr.com/photos/26424115@N03/

Eklenen Resimler

Düzenleyen ciidem : 09-05-2008 saat 16:56 Neden: eksik bilgi
ciidem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2008, 21:54   #109
Ağaç Dostu

Arkadaşlar merhaba benjamindeki kabuklular yeniden hortluyor sanki.İlaçladıktan sonra bir aydır görülmedi.Bugün sularken sap kısımlarında çok açık kahverengi kabuklular vardı.Tırnaklayınca hemen düşüyorlar.Acaba bunlar yeni mi oluyor yoksa eskiden kalanlar mı anlamadım.Yapraklarda yapışkanlık ve parlaklık yok.Ben de ilaçladığım için yapraklarını yıkayayım diyordum.Sizce ne yapmalıyım?Yeniden ilaçlamam gerekir mi?

Eski 08-06-2008, 17:03   #110
Yeni Üye

daffodil_dr's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2008
Benjamin'in müthiş bir özelliği şu ki:
Pestisit vb gibi zararlıları temizlediğinden özellikle meme kanseri riski (aile hikayesi) olanların odalarındaki koruyucu güzelliği oluyorlarmış..

Düzenleyen daffodil_dr : 08-06-2008 saat 20:04
daffodil_dr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2008, 09:52   #111
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Bu sabah ilk buraya yazıyorum çünkü moralim çok bozuldu, benjaminim balkonda tam yerini sevdi yaprak çıkarıyor derken, dün toprağında çok ayaklı koyu renk kurt gibi bişeyler gördüm, ne yapabileceğim hakkında bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun, yoksa köklerini yemelerinden korkuyorum.

Eski 19-06-2008, 15:35   #112
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Arkadaşlar benjaminim hakkında çok korkuyorum yokmu bana bir fikir verecek olan bu çok ayaklı yaratıklara karşı?

Eski 19-06-2008, 22:54   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Mine pakkaner kısmına sormanızı öneririm.
Bir fikrim var ama ne kadar doğru bilmiyorum. Bitkiyi üsten sulayın bolca. Alt kısmına suladığınız su biriksin. Toprak suya doysun. Sonra tabağa 1 çay kaşığı çamaşır suyu(ace) koyun. 1 gün akşama kadar bekletin. Altlığı alın.
Benimde yavru menekşelere beyaz hızlı yürüyen böcekler musallat olmuştu. 3 gün aynı işlemi tekrarladım. Kurtuldum.
Ayrıca o suya sinek ilacıda sıkıp koyabilirsin. **** böceği eşelerken bulursan hazırda hemen üstüne sıkmayı başarırsan öldürebilirsin.

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2008, 09:17   #114
-

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Bende benjamin bakıyorum.Yaklaşık boyu 1.5 metre.Benjamin gölgeyi sevmez.Kabak gibi güneşede koymayınız.Yaz aylarında yapraklarını su püskürtmek gerekir.Kireçli su vermeyiniz.Çok su da zararlı olabilir.Eğer benjamin yapraklarını döküyorsa orayı sevmediği anlamına gelir.Ve hemen yeri değiştirilmelidir.Benjamin için en uygun yer bence güneş alan cam kenarlarıdır.Ben benjaminim cam kenarında duruyor.****** içerdeVe durmadan Benjaminle yok burda iyi olmadı orası daha iyi diye elinizde gezdirmeyin.Yerine alışamayabilir yapraklarını döker ve kuruyabilir.**** gezdirirken kökleri kıralabilir.

portakal97 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2008, 11:12   #115
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Çok teşekkür ederim Sayın Olay. Biraz daha araştırayım bi yol bulamazsam dediğinizi yapacağım.

Eski 20-06-2008, 13:34   #116
Ağaç Dostu

Kolay gelsin...

Eski 03-07-2008, 17:22   #117
Ağaç Dostu

negif's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
ne çok şey biliyosunuz maşallah ben daha yeni katıldım aranıza soracağım sizde akıl alacağım çok şey var belli. ilk sorumla başlıyorum benjaminin dalından kırıp diksem tutar mı ya da farklı bir yöntemi var mıdır.

negif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2008, 16:31   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2008
arkadaşlar benim benjamin hiç gelişmiyor ve hergün bir-iki yaprak döküyor. Ayrıca yapraklarının üstünde hep su lekeleri kalıyor siliyorum tekrar leke oluşuyor sorun nedir bilemiyorum yardımcı olan olursa sevinirim.

nida25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2008, 17:41   #119
Ağaç Dostu

Benjamin köklendirmede yukarıdaki 97. mesajda tırnağın altında kalan minicik dal varya kesip onu suya koyun. Perçemli halde kök veriyor. Ben koydum fakat köklenmesini bekliyorum. Resmi o zaman eklerim. Dalda 1 **** 2 yaprak olsun. Diğerlerini koparın.

Eski 17-07-2008, 11:25   #120
Ağaçsever

teno07's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
merhaba. olay9 bu kadar küçücük bir parçadan köklenebidiğini bilseydim çoktan benjamin köklendirirdim. hemen yapayım
köklenmesi bu kadar kolay ama bakımı konusunda pek nazlı kendileri. ölüyordu, yoğun çabalarla hayata döndürdüm. şimdi iki haftadır sıcakta ihtiyacı vardır diye çok suladım, baktım yapraklar sararmaya dökülmeye başladı.
su konusunda acımasız mı olmalıyım. ne dersiniz? yaklaşık 5 ltlik bir saksıda. balkonda nadir güneş alan ama çok aydınlık bir yerde bulunuyor. yerini sevmişti. hergün yaprakları fısfısla ıslatıyorum. bu şekilde iyice filiz filiz oldu. ama kökten su ayarını bir türlü tutturamıyorum. bana yaklaşık sulama aralığı ve miktarı konusunda bir öneriniz var mı?

teno07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024