agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-01-2015, 20:48   #211
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2007
Gövde yarılıyor!

Merhaba
Benjaminimin gövdesi resmen yarıldı ve yarılma gittikçe ilerliyor.
Gövde çapı 2 cm civarında.
Ne yapmam lazım?

Eklenen Resimler

taydin66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2015, 15:11   #212
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2007
arkadaşlar bu soruna bir çare yok mu?

taydin66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2015, 09:20   #213
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
sanki gelişemiyor gibi. siz bunun köküne gübre filan verdiniz mi besin takviyesi filan.

blume13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2015, 10:52   #214
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taydin66 Mesajı Göster
Merhaba
Benjaminimin gövdesi resmen yarıldı ve yarılma gittikçe ilerliyor.
Gövde çapı 2 cm civarında.
Ne yapmam lazım?
Sebebini bilmiyorum. Ancak ben olsam toprağı yarığın altı kısmına kadar açabildiğim kadar açar, aşı macununu çalışabilecek kadar yumuşatarak o boşluğu güzelce doldurur sonrada kök boğazındaki toprakğı normal sekline getirirdim.

musk Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2015, 15:48   #215
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2014
Gecen ay ic mekan bitkilerimin topraklarini 1/10 oraninda yanmis hayvan gubresi ekleyerek havalandirdim ve yeniden diktim. Gubra yanigi olur diye fazla koymadim ama benjaminde daha sonra yaprak sararmalari basladi. 2 hafta bekleyip duzelme olmayinca gubresiz yeni toprak ile yeniden degistirdim. Ama sararma ve dokulme devam ediyor. Ne yapmaliyim?Name:  uploadfromtaptalk1430488027096.jpg
Views: 1512
Size:  37.4 KB

samur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2015, 12:31   #216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2015
merhaba öncelikle ağaçlar, çiçekler konusunda hiçbir bilgiye sahip değilim bunu belirtmek isterim. Bana hediye olarak benjamin cinsi bir ağaç geldi bu zamana kadar sorun yaşamıyordum ancak ev değiştirmemizle beraber çiçekte bazı sorunlar ortaya çıktı yeri değiştiği için galiba aşırı yaprak döktü bir de toprağında pamuk gibi şeyler var ekte resim paylaştım. Şu anda balkona aldım suyla yıkadım baştan aşağı dökülen yaprakları topladım ancak toprakta bu tarz şeyler var ve bazı yaprakları sararmış durumda bazılarında böcek ısırıkları var. Ben böcekten çok korkuyorum ne yapcam bilmiyorum ağacım küstü mü ölüyor mu hasta mı bana bir bilgi verir misiniz

Eklenen Resimler

betulhll Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 18:14   #217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2015
Hareketlerini göremediğim saran canlılar

Merhaba, düzenli suladığımız ve pencere onu tül arkasında duran bitkimizi sanıyorum bit sardı. Ne olduklarından emin Değilim ama zavallı bitkiyi resmen ele geçirdiler.

Ne yapabilirim? Öncelikli olarak balkona acık havaya çıkardım, belki direkt Gunes. Rüzgar yardım eder dedim.
Ev Yapımı ilaç için cok mu geç? Ayrıca tüm Dalları kesip, gövdesini de silsem, acaba yeni i çıkacak dallar için iyi mi olur? Büyük olduğu için seraya da Alıp götüremedim.

Ne önerirsiniz ? Beşiktaş civarı Alıp tedavi edip bana getirebilecek tanıyorsanız ayrıca onlarla da iletişime geçebilirim.

Cok teşekkürler

Eklenen Resimler

Kurskurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2015, 18:26   #218
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2015
Thumbs down

yardıma ıhtıyacım var cıcegımı ızmırden afyona 3 **** 4 ay once yaz gunu getırırken bır gun arabada sıcak ve havasız yerde kalmak zorunda kaldı sonuc yaprakları yandı resmen acaba ne yapsam eskı formuna gelır ve bazı yaprakları yanık gıbı bunun nedenı ne olabılır lutfen yardım edın

Eklenen Resimler

duygu_35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2015, 14:19   #219
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2015
yardımcı olacak kımse yokmu acaba ????

duygu_35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2017, 09:53   #220
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Gruba ne oldu? Kimse yok

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2017, 16:41   #221
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2015
Benjaminde mantar hastalığı

Merhaba
Yerini değiştirmediğim benjaminimde resimdeki mantar oluştu.Bitki bunun dışında sağlıklı..
Tedavisi nedir?

Eklenen Resimler

alikaya10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2018, 13:54   #222
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Benjamin sorunu

Merhaba
Benjaminim 2-3 ay kadar once unlu bitin saldirisina maruz kaldi. Sprey ilaclar uyguladim su anda gorunurde bocek yok ancak yaprak saplarinda mumumsu bir tabaka var. normal degildir diye dusunuyorum. Bitki bakimina cok yeni basladim yardiminizi rica ediyorum bazi yapraklarin da sap kisminda siyah deformasyon var.
Tesekkurler simdiden

Eklenen Resimler

Pogi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2018, 12:43   #223
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Bana çok sağlıklı göründü

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2019, 12:58   #224
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2019
Yaprakları yapışkan

Merhaba, benjaminin yaprakları yapış yapış oluyor. Acaba bu nedir? Evde kedim olduğu için dogal ilaçlama yapmak istiyorum. Tabii çözümü varsa?
Teşekkür ederim

Eklenen Resimler

Düzenleyen emelodabasi : 20-04-2019 saat 13:40 Neden: Ekleme
emelodabasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2020, 22:21   #225
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2020
Merhaba,

Çiçeğimin yaprakları büzüşüp dökülüyor. Neden bu şekilde oluyor acaba? Yeni çıkan yaprakları da açık renk oluyor ve büyümeden dökülüyor. İş yerinden getirdim bu bitkiyi. Toprak değişimi sırasında köklerinin kurtlandığını gördüm. Temizleyip yeni toprağa diktim. Zaten yaprakları çok az. Bu gidişle kel kalacak.Ne yapmalıyım?

KristalViyole Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2020, 10:19   #226
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2020
Benjamin

Bir senedir benimle olan Benjamin kurudu saksisini değiştirdim köklerini yıkadım direk güneşten korudum ne yaptıysam olmadı. Bana yardımcı olabilecek birileri var mı acaba.

Tuğçe oz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2021, 14:28   #227
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-08-2008
yaprak sararması

merhabalar,sanırım forumun bu konusunda son aylarda hiç cevap girişi olmamış...arkadaslar,benjaminlerimiz hassastır yer değişikliği ya da direkt güneş ışığı almak konusunda...hava akımının yani cereyan tabir ettiğimiz ortamda bulunursa direkt yaprak dökerek tepki verirler... yerini sabitler ve alıştırırsak ,uygun nem,uygun ışıkla yıllarca bizimle birlikte olacaktır diye düşünüyorum..
benim sorunum ;Hiç bir şekilde yer değiştirmediğim hava akımına maruz bırakmadıgım halde yaprak uclarında sararmalar var...topraktan 3-4 haftada bir solucan gubresi ile birlikte suluyorum...biraz da leonardit attım topragına...bu işlemleri yapalı sanırım 2-3 ay oluyor ama bu yaprak ucu sararmaları son gundur soguklarla çıktı...aklıma tek gelen bu,başla fikri olan arkasımız paylaşırsa sevinirim,hoşçakalın...

Eklenen Resimler

Turgay78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2021, 15:49   #228
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Turgay78 Mesajı Göster
merhabalar,sanırım forumun bu konusunda son aylarda hiç cevap girişi olmamış...arkadaslar,benjaminlerimiz hassastır yer değişikliği ya da direkt güneş ışığı almak konusunda...hava akımının yani cereyan tabir ettiğimiz ortamda bulunursa direkt yaprak dökerek tepki verirler... yerini sabitler ve alıştırırsak ,uygun nem,uygun ışıkla yıllarca bizimle birlikte olacaktır diye düşünüyorum..
benim sorunum ;Hiç bir şekilde yer değiştirmediğim hava akımına maruz bırakmadıgım halde yaprak uclarında sararmalar var...topraktan 3-4 haftada bir solucan gubresi ile birlikte suluyorum...biraz da leonardit attım topragına...bu işlemleri yapalı sanırım 2-3 ay oluyor ama bu yaprak ucu sararmaları son gundur soguklarla çıktı...aklıma tek gelen bu,başla fikri olan arkasımız paylaşırsa sevinirim,hoşçakalın...
Sn. Turgay78;

Güneş fazla sulamanız az geliyor. Sulamanızı artırıp toprak kuruduktan sonra yeniden sulamayı deneyin.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2021, 21:36   #229
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. Turgay78;

Güneş fazla sulamanız az geliyor. Sulamanızı artırıp toprak kuruduktan sonra yeniden sulamayı deneyin.
Tesekkür ederim ilginiz için.Yazdıklarınızı uygulayıp bir süre izleyecegim durumu...

Tekrar tesekkurler

Turgay78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2021, 15:00   #230
Yeni Üye

benjamin izmir's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2021
merhabalar arkadaşlar benjamimim yaprak döküyor ve yaprakları küçük kalıyor bi türlü anlamadım.

benjamin izmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2021, 15:30   #231
Yeni Üye

benjamin izmir's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2021
kendi bilgisayarımdaki resimleri nasıl yükleyebilirim lütfen yardım

benjamin izmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2021, 11:27   #232
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2021
Toprak Değişimi Sonrası Benjamin Yaprak Dökmesi

Merhaba,
Geçen hafta Benjamin bitkimin toprağını değiştirdim. Yapraklarımın hepsi olmasada %30-%40’ı sararmaya ve dökülmeye başladı. Dökülen yaprak sayısı arttı. Daha çok ışık alsın diye kapalı balkona çıkardım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Fewa97 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2022, 13:22   #233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2022
Benjamin yapraklarını döküyor

Merhaba benjamin bitkimin yapraklarının dibinde mumsu beyaz topaklar oluştu ve yaprakları dökülmeye başladı. Nedeni nedir ve nasıl kurtarabilirim acaba?

Assecil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2022, 10:54   #234
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2022
Merhaba, benjamin'im çok büyük, gür ve yerini seven bir haldeyken mecburi sebeplerden ötürü yerini değiştirdik ve yeni evimize taşıdık. Taşırken de saksısını büyüttük ama mevcut saksısı çok küçüktü genel ebatına göre o yüzden da yeni saksısı eski saksısına oranla ciddi manada büyümüş oldu. Yer değişikliği artı saksı değişimi derken bitkinin yaprakları 1 yılı aşkın süredir sürekli dökülüyor ve renginde de daha açık bir ton oluştu. 1 yıldır bir çok şey denedim internette ama net olarak bir çözüm olmadığı gibi en ufak bir yavaşlama da olmadı sararma ve yaprak dökülmesinde. Çözüm olarak ne yapmalıyım 1 yılı geçti ama tekrardan daha küçük bir saksıya mı koymalıyım yoksa alternatif yollar var mı bitkiyi toparlayabilmem adına? Cevabınız için şimdiden teşekkürler. Eve ilk getirdiğimdeki görsel ve sonraki halini paylaşıyorum, Şuanda ise toprak değişiminden sonra iyice mahvolmuş durumda son görseldeki mevcut olanların da 4'te 3ü döküldü ya da dökülmek üzere. Toprak değişiminden sonra en son bu kadar yaprak dökmeye başlayınca biraz da budama yaptım ölü dalları. Ama 1.5 yıldır ne yaparsam yapayım bitki göz göre göre önümde mahvoluyor.

[IMG][/IMG]

brk_61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2023, 12:51   #235
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2023
Merhaba 25 yıllık dostum Benjamin ile birçok vaka atlattık. Ama bu kez gözümün önünde eriyor ve bir şey yapamıyorum. İstanbul'dan Marmaris'e taşındık. Nakliyede dallarını sıkıştırmışlar ama 5 ay kadar oldukça iyiydi. Sonra yaprak diplerinde her zaman ki gibi beyaz böcekler oluştu. Sildim tek tek yapraklarını. Her zaman düzelirdi. Bu kez etkisi olmadı.Aspirin koydum yeni yaprak çıkarmaya çalıştı ama sarardılar. Odada klima çalışıyordu, ondandır dedik, Klimayı kapattık, yine düzelmedi. Dışarı çıkarıp yıkadım olmadı. Toprağına gübre ilave ettim sonuç yok. Yapraklarına spreyle su verdim olmadı. Uçan beyaz sinekler dadandı, hatta perdelere yapıştılar, İlaçladım daha kötü oldu. Dışarı koydum belki iyi gelir diye maalesef.
Lütfen ama lütfen biri yardım edebilir mi? Ölmesini istemiyorum. O gerçekten benim dostum.

Eklenen Resimler

Agac5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024