agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2007, 03:28   #61
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2007
Galeri: 14
Benjaminimin saksısını ve toprağını değiştireceğim. Toprak isteği konusunda yardımcı olur musunuz?
Gogel dan aradığımda Benjamin Franklin çıkıyor!!

çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2007, 12:30   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2007
arkadaşlar saksı değiştirirken istemedende olsa köklerin bir kısmı zarar görmektedir bu yüzden benim tavsiyem saksı değişimi sırasında üst tarafında bir kısım budanması ve bitkinin daha çabuk uyum sağlamasına yardımcı olmaktır. üstüne toprak eklemeye gelince bence bu pek uygun bir yöntem değildir çünkü kök boğazının toprak altında kalması hassas olan iç mekan bitkilerinde hastalığa teşvik demektir...

gogo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 18:12   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2007
Sevgili Arkadaşim Merhaba çiçeğin ölmek üzere Ilk önce Saksiyi Boşalt Köklerinin çok Sert Bir Madde Ile Kapli Olduğunu Göreceksin Bu Su Tutmasi Için Konulmuş Madde Zamanla Taşlaşir Uzun Zamandir Değiştirmediğin Için Sen Ne Kadar Su Verirsen Ver Su Almaz Yani Açlik Tan ölüyor.bitkinin Köklerini Bir Kovaya Ilik Su Doldur Ve Içine Koy Bir Gün Beklesin Yumuşayacaktir Birazda Olsa Sonra O Sert şeyi Iyice Temizle Biraz Kökleri Zarar Görebilir Ama önemli Değil Iyice Temizledikten Sonra Yeni Funda Topraği Doldur Ve Can Suyu Ver 1-2 Haftada Yeni Yapraklar Vermeye Başlayacaktir.kolay Gelsin.

GÜRKAN KORKMAZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 20:12   #64
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Gürkan Bey hoşgeldiniz,

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595 başlığına ve Forumda Türkçenin doğru kullanımı hakkında başlığına uğramanızı rica edeceğim.

Selamlar.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 11:02   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2007
Benimde benjaminim var hem de bu ikincisi. Önceki ışık almıyor evim diye intıhar etti. Şimdiki de gerektiği kadar fazla olmamak üzere güneş, ışık almasına rağmen yine küs bana. Başta çok suladım küstü şimdi daha temkinliyim ama nafile küsmeye devam. Vitamin aldığımdan beri yaprak dökmüyor ama hiç bir büyüme de göstermiyor hiç bir fark yok, buna çok üzülüyorum çünkü kocaman olmasını istiyorum. Sizden eğer biliyorsanız yardım isteyecektim bu konuda. Toprak mı değişmeli **** hangi aralıklarla, bana bu konuda biri yardımcı olabilir mi???

YaseminK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 18:37   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Sevgili Yasemin,Benjamin direk güneş ışığı ve bol su sevmiyor.Aydınlık ortam da yazın ve kışın toprağı kurudukça suluyorum.7 sene önce bana 20 cm boyunda geldi,şimdi 1,5 m boyunda ve çok sağlıklı.Bu siteyi keşfetmeden önce sadece suluyordum,şimdi ara-sıra sıvı gübre veriyorum.Geçen yıl evimi değiştirdiğim halde,çok şükür hiç bir çiçeğim bu değişiklikten olumsuz etkilenmedi.Sabredip sevdiği ortamı oluşturduğunuzda o da sizi mutlu edecektir.

Brc82 beğendi.
Gülgün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 23:36   #67
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
arkadaslar biraz ayıp olacak ama.

bende benjamin işine sulandım. bonsai için. dal, yaprak ve form kazandırmayı öğrenmek için.

simdi özellikle bankalarda, birtakım elit bürolarda koridorlarda falan bolca gördügüm bu bitkilerin doğal bir güzelligi var. bu güzellikte hep yarı yarıya ağacın yaprak dökmüş, yarı yarıya çıplak ( dalların görülmesinden ) kaynaklandığını düsünmüşümdür.

şu ana kadar hiç full yapraklı, yaprak dökmemiş benjamin görmedim açıkcası. banka ve elit bürolarda gördüklerim kastediyorum. elimde taze , bol yapraklı bir benjamin var su an.

takmayın kafaya yaaaaaaa.
full çıplak hali bile güzel görünüyor yaaaaaaa

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 23:35   #68
Yeni Üye

GREEN NATURE's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2007
Merhaba arkadaşlar. Ben bu siteye yeni üye oldum. İlk aklıma gelen de uzun süreden beri çiçek topraklarımda bulunan, yaklaşık 1mm boyunda, gri ve beyaz renkte zıplayabilen zararlılar için yardım istemek oldu. Evet bu zararlının adı nedir? çiçeklere zarar verdiğine şahidim bundan nasıl kurtulabilirim. Lütfen konunun uzmanlarından yardım bekliyorum.

GREEN NATURE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 18:49   #69
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
benjamin baslığınında dahil içinde bulunduğu bölümdeki ilk 3 baslık senin için daha faydalı olacaktır.

bitki zararlıları , nasıl mücadele edilir, ev yapımı ilaçlar vs.

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2007, 12:30   #70
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Benjaminin yapraklarının kenar kısmında su lekesi gibi izler çıktı. Silince bir süre görünmez oluyor sonra tekrar çıkıyor. Herhalde bu da bir hastalık işareti.
Ne yapmalıyım? Teşekkürler

Name:  yaprak-1.jpg
Views: 6932
Size:  35.2 KB Name:  yaprak-2.jpg
Views: 7026
Size:  34.0 KB

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2007, 00:51   #71
doğa

flower's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2007
Konuları incelediğimde benjaminden bahsedildiğini farkettim. Buna istinaden birşeyler yazmak istedim.
Gerçekten çok nazik bir bitki. Bence biraz huysuz. Bundan kastım şu; yerini çok zor beğeniyor.Beğendiğinde herşey yolunda.Yok beğenmediyse vay halinize ,acayip yaprak döküyor o zaman.Neyse ki bendekiler yerini beğendi artık. Fakat bu ara birden, bazı yapraklarda aynı anda sararma ve dökülmeler oldu. Bayağıdır yoktu çünkü çok şaşırdım. Sebebi ne olabilir diye düşündüm, bulamadım.Suları düzenli veriliyor. Işığı gayet iyi ve nemini de sağlıyorum. Bugün tüm sararıpta düşmemiş yapraklarını temizledim ve bir güzel duş aldırdım. Umarım hoşuna gitmiştir.
Bir ara taze yapraklarda dökülme sorunu yaşadım ama geldi geçti. Sebebini henüz anlamış değilim.(acaba hergün su püskürtmemden mi oldu diye düşündüm ve ara verdim.Durdu sanki ,belki de tesadüftü,tam bilemiyorum) Bu sene toprağını **** saksılarını hiç değiştirmedim acaba sebep bu olabilir mi? Bakımı ile ilgili başka neye dikkat etmeliyim?

Teşekkürler

flower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2007, 15:45   #72
Yeni Üye

arifkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2007
Bu kadar büyük benjamin gördünüzmü?

Bu ağaçların nerede olduğunu merak ederseniz kısayolu:
http://images.google.com/imgres?imgu...7ADBF%26sa%3DN

Düzenleyen arifkaptan : 21-03-2008 saat 17:22 Neden: kısayollar çalışmıyordu,yenilendi..
arifkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2007, 13:41   #73
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Merhaba,

Bizim evde de her iki tür benjaminden de var: alacalı ve yeşil olanları. Yer beğenme mevzusu önemli. Toprak değişimi de. Bendekilerin birisi 2 metre diğer 1,30 civarında.. Bir yaz abim sulamasını nasıl yaptıysa artık eve döndüğümüzde ikisini de kel gördük. Yoğun bakıma aldık. Önce etraftaki yaprakları toplayıp inceledik bir hastalık görünüyormu diye. Sonra ağaçlarda kalan üçbeş yaprağı inceledik. Beyaz bitlerden vardı. Annem (doğru olmayabilir ama daha iyi birşey gelmemişti aklımıza) banyoda ikisine de duşa aldırdıktan sonra fısfısın içine azıcık çamaşır suyu koyup üzerini suyla doldurdu ve ağaçlara sıktı. Birazck ta toprağına döktü. Sonra yapraklar kuruyunca eski yerlerine götürdük. Bir iki gün sonra kurumuş dalcıkları inceledik. Elimizle kırınca içinde yeşillik olmayacak kadar kuru dalcıkların hepsini kestik. Ana hatlarıyla benjaminler kaldı elimizde. Suyuna dikkat ederek dinlenmeye bıraktık. 1 senede o dalcıkları tekrar çıktı biraz da boyları uzadı. Birdaha hiç çamaşır suyu kullanmadık. Bu yaz başında toprak saksı aldık. (Zaten toprak saksıdaydı bir farkı olurmu bilmiyorum aslında. ) Topraklarını çiçekçi değiştirdi ama toprağı inceledim sonradan birsürü kök atmıştı. Zaten toprak komple kök olmuş.. Temiz toprakla birlikte sulamasına ve yapraklarına fısfısla su püskürtmeye devam edyoruz ve iki haftadır ağaçların her ikisinin de her dalcığının yanından yaprak çıkmaya başladığını görüyoruz. Mutlu olduk...

Yanlışlar olabilir ama kuru dalları ve fazla kökü budamanın ağaçlara iyi geldiğini düşünüyorum.

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 11:27   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Benjamin için yardım istiyorum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Hasan Bey, ben olsam Konya koşullarından kışın benjaminimi içeriye alırım
Meraba ben Fatih.Mine Hanım bi arkadaşımın benjamin bitkisinin yaprakları solmaya başlamış sebeplerini araştırıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.Yeri Salon ve gölge bi alan , yalnız saksısı küçük.İstekleri ve bakımı hakkında bilgi almak istiyorum.Yardımlarınızı bekliyorum.Konya Karapınar.

tmo.fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2007, 21:40   #75
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Benjamin Kauçuğu (Ficus benjamina) başlığını okumanızı öneririm. Burada benjamin detaylı konuşuldu.

Eski 06-09-2007, 19:49   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2007
arkadaşlar toprağını değiştirirken köklerinin hava almamasına dikkat edin.
ayrıca toprağında böceklenmeler oluşursa eğer bildiğimiz aspirinden bir adedi ikiye bölün haftada da bir defaya mahsus böcekler yok oluncaya kadar vermeyi deneyiniz. benjamine zararı olmaz bir nevi vitamin görevini görmektedir.
aspirin sadece tek bir çiçek için geçerli değil diğer çiçeklerinize de uygulayabilirsiniz

fikri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 12:06   #77
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 3
Benjamin kurtulur mu?

Komşum benjamini kurudu diye atıyor. Resmini çekemedim. Atma kurtulur dedim ama dinlemiyor. Acaba Köke yakın bir yerden kessem ve sıvı gübre ile beslesem düzelir mi?

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 13:08   #78
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Bende 3-4 cins Benjamin var.Hersene tepelerden budama yapıyorum suda bekletip takriben 1 haftada kökleniyor bende meraklı komşularıma veriyorum.Bir müddet suda ve ışık gören bir yerde bekletmenizi tavsiye ederim.

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2007, 23:27   #79
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 3
Atmış adam yaaa.
Turco tesekkur ederim. ama komşum atmış benjamini. Dicek söz bulamıyorum...

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2007, 00:31   #80
doğa

flower's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2007
Benjaminler kaloriferli **** ısıya direk maruz kaldıkları ortamlardan pek hoşlanmıyorlar.Aynı şey daha önce benim başıma da gelmişti.Yazın gayet güzel olan çiçekler kış olupta kaloriferler yandığında aşırı yaprak döküp bütün kışı kel geçirmişlerdi.Bende onları ağır bir şekilde budayıp yaz boyu balkonda tutup her gün yapraklarını sık sık suyla nemlendirmiştim ve yeni yapraklar verip düzelmişti.Daha sonra kaloriferli evden taşınınca sıcaklığa bağlı bir sorunla karşılaşmadım.Yaptığım araştırmaya göre ortamın nemini sağlamak önemli.Kalorifer üstüne su koymak **** çakıl taşlı bir kaba su koyup saksının altına bunu yerleştirmek(saksıya alttan su girişi olmaması şartıyla..yoksa sürekli su girişi köklerde çürüme yapabilir)ve ılık suyla yaprakların nemini sağlamak faydalı olur sanırım.Ve mümkün olduğunca kalorifere yakın olmasın.Elbette soğukta da durmasın.Sulamaya gelince kışın ılık suyla haftalık olarak bitkinin büyüklüğüne ve toprak durumuna göre uygun miktarda sulayabilirsiniz.Market toprağını bende kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım.

flower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2008, 15:10   #81
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Merak!!

Merhaba dostlar.
Aşağıda (veya yukarıda) bahsedilen sıkıntıların neredeyse tamamını ben de yaşadım, minik alaca bejaminimde Eklenti 30759 .
Bir arkadaşım, insanların kullandığı vitamin haplarından suda eritip sulama suyuna karıştırmamı tavsiye etti. İşe yarar mı bilmiyorum.
Aslında mesele şu:
Bendeki benjamin, tek kökten iki dal halinde büyüyen bir bitki imiş. Biz onu arkadaşımla bölüştük. Kökler de bölündü haliyle. Neticede saksısı da değişmiş oldu .
Bu şartlar altında alaca benjaminin yaprak dökmesi gayet normal diye düşünüyorum. Ama sevindirici olan, dökülen yaprakların hemen yanından minicik sürgünler belirmesi.
Yapraklarına su (kar suyu, kireç izi olmasın diye) püskürtüyorum.
Bir de, haftada 1-2 kez şu basınçlı metal kutularda satılan yaprak parlatıcılarından kullanıyorum.
Bilmiyorum, doğru yapıyor muyum? Benjaminimin ölmesi beni çok üzer.
Selametle..

Düzenleyen Süleyman Koçak : 06-09-2010 saat 12:47
Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2008, 18:55   #82
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Mine Pakkaner 'e soralım 2006-2009 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj) başlığında bu soruyu sormuştunuz, sorunuz orada cevaplandı. Her soruyu sadece tek başlıkta sormanızı rica ederiz.

Eski 25-02-2008, 08:57   #83
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Teşekkür

Mine Hanım;
İlginize teşekkür ediyorum. Önerilerinizi mutlaka dikkate alacağım.
Farklı başlıklarda aynı soruyu sorma konusunda ise, affınıza sığınıyorum. Zira sorum için uygun bir başlıkta konuyu sorduktan sonra, bir başka başlık daha gördüm ve burada sorumu sormanın daha uygun olduğunu düşündüm. Maksadım bir an evvel değerli bitkilerimin sağlığına kavuşmasından başka hiçbirşey değil.
Selametle..

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2008, 00:41   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2008
selam ben berra istanbuldan benimde bir benjaminim var 2 metreye yakın boyu ama yapraklarını döküyor ,yaprakları yapışkan ve böcekgibi bitleri var ne yapabilirim ilaç ne gibi ilaçlar kullanmam gerekir ?
bu konu hakkında bilgi almak istiyorum

berra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2008, 10:57   #85
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Benjamin kauçuğu kısmına yazdım berra. Sitenin yenisisiniz. Sorunuzu tek başlıkta sorarsanız cevap almanız ve takip etmeniz sizin için daha kolay olur. Kolay gelsin.

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2008, 14:34   #86
Yeni Üye

turkuazmavisi's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2008
Benim benjaminim altı ay önce hediye olarak geldi. 10 gün öncesine kadar sürekli yaprak döküyordu. Siteden edindiğim bilgiler sayesinde ilk olarak kaloriferin yanından biraz uzaklaştırmakla işe başladım. Suyunu daha bir özenli verdim ve su verdikten sonra yönünü 45 derece değiştirdim. Yapraklarından su püskürterek suladım. Şu anda yaprak dökümü sona erdi. Umarım benimle barışmıştır

turkuazmavisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2008, 16:58   #87
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Benjaminimin yapraklarının en uç kısımlarında örümcek ağları oluşmuş. O kadar inceler ki farkedilmiyorlar. Fıs fıs yapınca anladım. Bu kırmızı örümcek midir acaba? Tabii görünürde örümcek falan yok, sadece ağlar var.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2008, 17:03   #88
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Benjaminin büyük ihtimalle kırmızı örümcek istalına uğramış.

Aynı problemi bende yaşıyorum.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2008, 19:38   #89
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2008
ficus benjamin dresena

Arkadaşlar bitkimin üst yapraklarının bazı yerlerinde sararmalar oluyor. Direk güneş almıyor ama aydınlık bir yerde yerinide değiştirmedim.Sizce bu neden kaynaklanıyor olabilir?Neler yapmalıyım.Yardımcı olusanız çok sevinirim.

nuran berna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2008, 09:28   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2008
bende yeşil yapraklı benjamin vardı, soğukta kaldı, donmuş sanırım. donduğunu farkedince sıcak ortama aldım. suyunu da fazla vermişim herhalde. bu siteye girene kadar onun benjamin olduğunu bile bilmiyordum, bakımı hakkında hiç bir bilgim yoktu. yaklaşık iki aydır sıcak ortamda tuttum ama hiç bir değişiklik olmadı, bütün yaprakları dökülmüştü. dün kuruyan bütün dallarını kestim.

saksısı bitkiye göre gayet büyük. dün gece söktüm, toprağını havalandırdım, köklerini de yıkadım. müthiş bir çürük kokusu vardı. toprağı biraz kurutup havalandırdıktan sonra yeniden diktim, yerini değiştirdim, ona daha uygun bir yere koydum.

tekrar canlanır mı bilemiyorum. bunun için yapabileceğim bir şey var mı?

nehiraras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024