agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2011, 08:47   #181
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2011
Bir ziraat mühendisinden yukarıda bahsettiğim hastalığın kanser olduğunu öğrendim. Kurtulmak içinse tek çare kanserli dalları gövdeye en yakın yerlerinden kesmekmiş. Herkesin bilgilenmesi için paylaşmak istedim.

tijeen beğendi.
Sybel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2011, 17:02   #182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2011
Bu Benjamin kurtulur mu ?

Merhaba ,
Benjaminin bütün yaprakları kurudu. Bizde kuruyan dalları budadık. Yeniden kurtarabilirmiyiz diye. Ancak burada okuduklarıma göre budanan yerlerin hava ile temesının kesilmesi macunlanması gerekiyormuş. Resimlerini ekliyorum . Eski haline gelme sansı var mı ? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Yardımlarınızı bekliyorum .
Şimdiden teşekkür ederim .

Eklenen Resimler

cartagena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 15:54   #183
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Gecen sene çiçekçinin attığı bir benjamini kıyamayıp eve getirmiştim. Önce yapraklarını döktü, kel kaldı. Öldü sanırım dedim, ama su vermeye ve arada su spreylemeye devam ettim. Havalar ısınınca, dallardan sürgünler görünmeye başlamıştı.
Üzülmeyin kurtarırsınız.

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2011, 15:46   #184
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Bu benjamin çok rahat kurtulur , çok da güzel şekle girer. Biraz sabır ve bakımla tabi.
Ama bitki bir hastalık veya zararlıdan mı bu hale geldi veya ortam koşulları uygun mu değil mi buna bakmak gerekli. Herhangi bir hastalık veya zararlı yoksa sıcak ve ışıklandırması iyi bir ortamda çok çabuk toparlanacaktır.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2011, 10:07   #185
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2011
Cevaplarınız ve verdiğiniz moral için teşekkür ederim.
Sanıyorum sulama hatası yaptık ve bütün yapraklarını kuruttuk. Sanki kök cürümesi var gibi. Ama nasıl emin olacağımızı bilemedik.

cartagena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2011, 14:25   #186
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Bu tür salon bitkileri susuzluğa fazla sulamadan daha töleranslıdır.
Aydınlık bir köşede unutun gitsin. Çok güzel gelişip serpilecektir.
Toprağını arada bir parmağınızla kontrol edin, tamamen kurumadan sulama yapmayın.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2011, 10:53   #187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2009
İki yıl önce Benjamin için yardım istemiştim.

O artık kurudu, ama kurumadan önce yeşilken küçük bir dal kesip suda çillendirmiştim. Kocaman Ficus artık küçük kabında yaşıyor.

Anlamıştım kuruyacağını, hemen bir dal kesip suya koymuştum, iyi ki de bir dal almışım. Körpe Ficus şimdi sağlıklı.

Herkese iyi günler...

tijeen ve turkankaragoz beğendi.
cyber_ficus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 13:10   #188
Ağaç Dostu

Enver's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
herkese selamlar.
Yaklaşık 1 ay önce ficus benjamin starlight aldım çiçekçide çok beğendim eve götürdüm.
-Saksısı küçük ve saksıda 4 kök (dal vardı).
-Saksının altını çevirip baktığımda köklerin saksının alt deliklerinden çıktığını gördüm.( zaten bu saksılar serada köklenmeleri için bitkilerin koyulduğu saksılar zannedersem çünkü delikleri hayli fazla)
-Benjamin eve gelmeden önce de yani çiçekçide de bir kaç yaprağını döktüğünü fark ettim. Çünkü bu 4 dalın arasında sıkışıp kalmış kuru yapraklar bulunuyordu. Eve getirdim. Salonun köşesine koyduk bitkiyi. Camın hemen yanı sayılır. Fakat benjamin eve geldikten sonra yaprak dökmeye başladı. ( muhtemelen yer değişikliği ve sıcaklık farkından olmalı.)
-Saksınını 1 hafta önce değiştirdim. Çünkü kökleri saksının altından dışarı taşıyordu. Daha büyük bir saksıya geçirdim. Saksı harcı olarak da 1 kısım kompost+1 kısım dere kumu+1 kısım torf+1 kısım bahçe toprağı+1 kısım yanmış hayvan gübresi olarak saksı harcı hazırladım.
-Saksıyı büyüttüm. Köklerine zarar vermeden kapalı ortamda toprağını değiştirdim. Yine aynı yerine koydum bitkiyi, fakat yine yaprak dökmeye devam ediyor.
-Dökülen yaprakları incelediğimde yaprakların kenarlarından sararmaların ve hafif kurumaların olduğunu tespit ettim. (Fotolarını da ekleyecem))
-Sulamayı ise kış aylarında olduğumuz için az su verdim. Hafta bir suladım. Ev kaloriferli olduğu için sıcaklık 23-25 derece arası.
-Ama yine de yaprak dökmeye devam ediyor.
Bitkinin yeri bir tarafı cam kenarı bir tarafı duvar kenarı yani köşe.
Arada bir yapraklarına su fısfıslıyorum. Yinede yaprak dökmeye devam ediyor.
Ama incelediğmde yeni yapraklar çıkarmaya da devam ediyor.
Acaba yanlış yaptığım ya da eksik yaptığım bir şey varmı.
Bu yaprak dökülmesini nasıl durdurabilirim?
Yardımcı olursanız çok sevinirim. Yakında benjamin de yaprak kalmayacak bu gidişle

Enver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2012, 08:25   #189
Ağaç Dostu

alacakaranlik's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 5
Sayın saldikenver,
ficus benjamin starlight, diğeri ne göre daha hassas. Bu mevsimlerde yapılan ortam değişikliğinden inanılmaz derecede etkileniyor. 2 ay önce bende 2 tane aldım ve yaprak yogunlugu %60-70 arasında azaldı. Bu denli bir yaprak dökmesi stresin oluşturduğu bir etkidir. yaprak dökümü belli bir süre sonra azalacak ve sonra minimum seviyeye kadar gerleceyek. İlkbaharla beraber tekrar yeni yapraklar ve taze sürgünler verecek ( İlkbaharla beraber maksimum güneş görebileceği bir alana koymalısınız bitkiyi ). Adaptasyon sürecini atlatana kadar birazdaha yaprak dökecektir

alacakaranlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2012, 15:22   #190
Ağaç Dostu

Enver's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
sayın alacakaranlık teşekkürler içime su serptiniz.
valla bu gidişle kel olmadan dursa yaprak dökülmesi.
2-3 gündür azaldı dökülme
toplam 3 yaprak düştü sadece 3 günde.
İlk geldiğinde daha da fazlaydı.
İnşallah yerine alışacak.

Enver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 11:31   #191
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Benjaminler yerleri değiştirildiğinde yapraklarını aşırı bir şekilde dökmektedirler. Ben evimdeki benjamini 2 senedir kışın içeriye, yazın balkona çıkarıyordum. Aşırı yaprak dökülmesi yaşadım. Yapraklarınıda geç toparlayan bir bitki olduğu için güzel bir görünümüde olmuyor. Bu sene balkonu pimapen ile kapatınca içeri almadım ve yaprak dökülmesi durdu güzelleşti.

Düzenleyen selçuk kurt : 28-02-2012 saat 12:15
selçuk kurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2012, 12:49   #192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Annesinin evindeki kocaman benjamini sevgili kocamın Ankara soğuğunda kamyonetin arkasında getirmesiyle tanıştım benjaminle yapraklarının yarısı aracın hızından rüzgardan soğuktan dökülmüştü diğer yarısı yeşildi tabi bir kaç hafta sonra üşüdüğü için yapraklarının öldüğünü düşünüyorum kurudular fakat hala yeşiller ve üstünden bir ay geçmesine rağmen en fazla 10-15 yaprak dökmüştür. Araştırmalarıma göre gün ışığının fazlasını sevmiyormuş ve budamam gerekiyormuş yerini ona göre ayarladım ve sevdiğine inanıyorum benjaminim yaşıyor kurumuş yeşil yapraklarına inat minik filizlerle büyümeye devam ediyor ve benim sorum şu soğuktan kuruyan yapraklarını koparmam gerekiyor mu ve budama yapmayı bilmeyen ben ona zarar vermeden nasıl iyileşmesini hızlandırabilirim

Şimdiden teşekkürler

eaglec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2012, 12:19   #193
Yeni Üye

benjaminim

Name:  21032012404.jpg
Views: 4524
Size:  56.0 KB

Name:  21032012407.jpg
Views: 4504
Size:  54.5 KB

Name:  21032012409.jpg
Views: 4456
Size:  32.8 KB

turkankaragoz beğendi.
Eski 28-03-2012, 12:28   #194
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Sn. eaglec,

dilerseniz budama konusunda video eklediğim sayfaya Ficus Benjamina bir göz atabilirsiniz.

Budamaya ihtiyaç duyuyor bence, budamadan sonra aydınlık, gün ışığının bol olduğu bir mekanda kalmalı. Budama konusunda eklenmiş videolar tam sizin benjamininize uygun, saksıda ve form itibarı ile boyu uzamış, sağa sola dağılmış bir bitki budaması örneği veriliyor.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 15:08   #195
Yeni Üye

Yardımınız için çok teşekkür ederim

Eski 18-08-2012, 02:18   #196
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
benjamin starlight'ım ölüyor derken siteden edindiğim bilgilerle , budama, besin, aydınlık ortam gibi isteklerini yerine getirince canlandı. Nerdeyse tek yaprak kalmamışken , yeni filizler ve yapraklar vermeye başladı. Bu akşama kadar çok mutluyduk. Bu akşam aşağıda fotoğrafını eklediğim bir yaprağın kıvırcık marul yaprağı gibi kıvrıldığını gördüm. Yaprakta ve bitkide gözle görülür bir canlı yok gibi. Yaprağın arka yüzünde çok hafif yapışkan bir sıvı belli belirsiz vardı sanki. Nedir bu ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eklenti 83860

Eklenti 83861
Bu probleme karşı bir çözüm bulundu mu? Yaprakların bu şekilde kıvrılmasının sebebi nedir?

Düzeltme;
Bir ziraatçi ağabeyime danıştım, iki sebep olabilir dedi...
1- Bitki zararlıları
2-Gündüz vakti yapılan sulamalarda yapraklara damlayan suların mercek etkisi yaparak bu şekilde kıvrılmasına sebep olabileceğini belirtti.

Ayrıca bu şekilde kıvrılmış olan yaprakların bitkiden uzaklaştırılması gerektiğini de ekledi...Tecrübeli üyeler eğer yanlışsa düzeltsinler lütfen...

Düzenleyen Kryon : 20-08-2012 saat 23:36 Neden: Sorunun sebebi eklendi...
Kryon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2013, 13:03   #197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2012
Arkadaşlar selamlar.Benimde bir benjaminim vardı.Üç ay kadar önce bunun toprağını değiştırdim.Yapraklarını döke döke sonunda yapraksız kadı.Yaklaşık bir aydır yapraksız.Günlük takip ediyorum ancak hiçbir canlılık belirtisi yok .Atmayada kıyamıyorum ne yapmalıyım.

enfur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 14:08   #198
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2013
Ficus benjamin yazınca çıkıyor

KAMELYAM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 21:43   #199
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuran berna Mesajı Göster
Arkadaşlar yine ben bu defaki sorum şöyle yaprağın sap kısmıyla birleştiği yerde sabun kalıntısı gibi beyaz birşeyler gördüm bugün. Önceden varmıydı derseniz hiç dikkat etmedim.Bu normal birşeymi yoksa kabuklu bitten kaynaklanan bir sorunmu?Şimdiden teşekkürler.Resimleri
Mine hanım aynı sorun bende de var mumlu gibi ,yağlı minik minik topçuklar.
Bunların normal olduğunu söylemiştiniz . yıllardır evimde ilgileniyorum hiç böyle bişiyle karşılaşmadım . Acaba bu oluşum neden oluyor?

tijeen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 23:32   #200
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Benim benjaminimde de aynı sorun oluyor. Yaklaşık 10 senedir benjaminim var ama bu durumun çiçeğe bir zararı olmadı henüz.

tijeen beğendi.
mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 08:00   #201
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2013
kıvırcık zararlıları

*** ben bahçeme kıvırcık fidesi ektim yalnız yapraklarını bir şey yiyor bu konuda bana yardımcı olurmusunuz

asimelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2013, 22:22   #202
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Benjamin yaprakları sararıyor.

Benjamin ağacım malesef toprağı ve köküne kadar solucanlandı. Bende bütün toprağını köküne zarar vermeden boşaltım ve kökünü solucanlardan ayırdım yıkadım. Marketen aldığımız toprak ile değiştirdim. Ve biraz vitamin verdim. Bir hafta geçti geçmedi yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Ona zarar verdim mi endişeleniyorum. Acil yardım fotoğralardan anlaya bilirsiniz.

Düzenleyen malina : 21-04-2013 saat 18:33 Neden: Fotoğrafları foruma yükleyin.
grafix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 17:06   #203
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi grafix Mesajı Göster
Benjamin ağacım malesef toprağı ve köküne kadar solucanlandı. Bende bütün toprağını köküne zarar vermeden boşaltım ve kökünü solucanlardan ayırdım yıkadım. Marketen aldığımız toprak ile değiştirdim. Ve biraz vitamin verdim. Bir hafta geçti geçmedi yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Ona zarar verdim mi endişeleniyorum. Acil yardım fotoğralardan anlaya bilirsiniz.
arkadaşlar yaprakların üzerleri tozlanmış gibi oluyor yaglı gibi. bendede çok oluyordu . fısfısın içersine bir iki çay kaşıgı arap sabunu koyup erittim ve benjamine arada arada sıkıyorum. yaprakların renklerri parlak ve yeni yaprklar çıkartmaya başladı......fazla sıkmamak şartıyla çok iyi geliyor...

osmanramone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 17:08   #204
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2008
benjamine. birde tabagından suluyorum tabakta su bittikçe kurutmadan su veriyorum....

osmanramone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2013, 00:10   #205
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2013
Arkadaşlar merhaba ...
İnternette benjaminime cözüm ararken sitenize rastladım ve çok beğendim...
Evimde 2 büyük boy 2 orta boy olmak üzere 4 benjaminim var. Orta boylardan bir tanesinin
yapraklarında ve dallarında pamuklanma ve küçük böceklere rastladım(galiba unlu bit). Duş aldırdım, böcekler ve pamukcuklar kayboldu ama, sonradan bütün benjaminlerin yapraklarının arkasında yaprağın sapıyla birleştiği yerde beyaz yapışkan bir madde bulundugunu farkettim.
Bu madde kuruyup beyaz sabunumsu bir kepek halini alıyor, elimle yapraktan aldığımda yapragın sap başlangıcının kararmış oldugunu görüyorum. Bu bir hastalık veya zararlı türü mü? Öyleyse nasıl mücadele edebilirim?

Resimleri eklemeye calışacağım.

Bana bu konu hakkında bilgi verip yardımcı olabilirseniz cok sevinecegim.

Şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

Günyüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2014, 18:18   #206
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2014
Merhaba
Arkadaşlar burası yeri değil belki ama benim de 2 tane benjamin bitkim var. Bitkim sağlıklı, yaprakları gür, bir sıkıntısı yok ama benim bir beklentim var kendisinden... 5 senedir çiçeğim en fazla 20 cm büyümüştür. Ben çiçeğim büyük olsun istiyorum, yanlış bir şeyler mi yapıyorum da bitki istediğim hızda büyümüyor. 5 senede 2 kez saksı değiştirdim. Çiçeğimin büyümesi için ne yapmalıyım, kök temizliği mi, toprak temizliği mi, dal temizliği mi? Bana yardımcı olun lütfen.

aaksar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2014, 18:41   #207
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aaksar Mesajı Göster
Merhaba
Arkadaşlar burası yeri değil belki ama benim de 2 tane benjamin bitkim var. Bitkim sağlıklı, yaprakları gür, bir sıkıntısı yok ama benim bir beklentim var kendisinden... 5 senedir çiçeğim en fazla 20 cm büyümüştür. Ben çiçeğim büyük olsun istiyorum, yanlış bir şeyler mi yapıyorum da bitki istediğim hızda büyümüyor. 5 senede 2 kez saksı değiştirdim. Çiçeğimin büyümesi için ne yapmalıyım, kök temizliği mi, toprak temizliği mi, dal temizliği mi? Bana yardımcı olun lütfen.

Çiçeğimin fotoğrafı...

Eklenen Resimler

aaksar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 22:42   #208
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2014
Question

Akşam Migros ta yemyeşil bir Benjamin görünce dayanamadım aldım. Eve geldiğimizde "ne sağlıklı, ne kadar güzel" diye severken iç taraflarında pamuklu bitleri fark ettim, kürdanla toplamaya çalıştım ama başedemedim. Emin değilim ama hafiften kabuklu bit de var gibi. Çok moralim bozuldu

Küvetin içine alıp Mine Hanım'ın arap sabunu+sıvı yağ+su karışımını püskürttüm. Spreyin ağzına takılabilir diye sarımsağı parçalayıp bitin yoğun olarak göründüğü yerlere koydum.

En az 2-3 defa daha püskürtmek gerekeceği için o kadar kez Benjamin de bir odaya bir banyoya yer değiştirip duracak, hemen etkilenir mi acaba?

Evde menekşelerim, orkidelerim, açelyam, bengonyam var. Farklı odalarda olacaklar ama bu zararlılar bir şekilde onlara da bulaşabilir mi?

Bir de o bitleri kürdanın ucunda kıvrılırken gördüğümden beri sanki ben bitlenmişim gibi kaşınıyorum, küçücükler ama yakından bakınca ne beterlermiş!

aslipilin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 07:39   #209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2013
Benjamin nasıl budanır

hasanfahri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2014, 11:15   #210
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2014
Merhabalar,
benim evimde gözüm gibi baktığım benjaminimin geçen sene sonbaharda toprağını değiştirdim.Değişim sonrası da 1/2 gün balkonda bıraktım.Fakat 2.günün gecesinde ayaz oluştuğunu fark etim ve hemen içeri aldım.

Bitkim o günden itibaren eski güzelliğini kaybetti.

Yapraklarında kurumaya benze bir sorun var.

Ayda 1 defa sıvı besin veriyorum.

Bu olumsuz değişimin sebebi ne olabilir;
toprağını mı beğenmedi ?
ayaz mı vurdu ?
YARDIMLARINIZI ve BİLGİLERİNİZİ esirgemezseniz sevinirim.
syg...

Eklenen Resimler

LUXOR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024