agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni342Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-11-2009, 13:48   #361
Ağaç Dostu

eticin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var. açelyamın toprağında minicik beyaz çok hızlı hareket eden böcekler var. annem eskiden aspirini suda eritip çiçeğe verirdi ama sonucunu hatırlamıyorum. işe yarar mı yoksa çözüm olarak ne önerirsiniz.

eticin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 16:06   #362
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-11-2007
Sn mine hanım sitedeki resimlerde bulunmayan bir zararlıyla mücadele ediyorum birtürlü başa çıkamadım burada adına kadı lokması deniliyor köklere musallat oluyor iki gülümü ve likstürümlerimin hepsini öldürdü buradaki ziraatçı sarımsak gibi kokan toz bir ilaç verdi yaptım ve bolca suladım ama hala canlı bulduklarım var acaba ev ilacıyla bir çare bulabilirmiyiz şimdiden teşekkürler selamlar

süheyla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 21:45   #363
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi süheyla Mesajı Göster
Sn mine hanım sitedeki resimlerde bulunmayan bir zararlıyla mücadele ediyorum birtürlü başa çıkamadım burada adına kadı lokması deniliyor köklere musallat oluyor iki gülümü ve likstürümlerimin hepsini öldürdü buradaki ziraatçı sarımsak gibi kokan toz bir ilaç verdi yaptım ve bolca suladım ama hala canlı bulduklarım var acaba ev ilacıyla bir çare bulabilirmiyiz şimdiden teşekkürler selamlar
Mücadelesi kimyasal ilaçlarla bile güç bir zararlı. Size bu başlığın başında verdiğim tariflerden tesbih ağacı tohumu ile yapılanı kullanın.Koca bir demet iri yapraklı kekiği mutfak robatunda parçalayıp gülünüzün kök bölgesine karıştırın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 22:25   #364
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi katmer Mesajı Göster
... karafil ile bir karışım hazırlansa bitkilerdeki hastalıklara iyi gelir mi?
Evet gelir. 1 çorba kaşığı karanfili parçalayıp 2 gün 1/2 lt suda bekletin, süzün ve mantari hastalıklara karşı yapraklara püskürtün. Ayrıca bu tarif yaprak bitleri için de kaçırıcıdır, karanfil kokusunu sevmezler.

sguven, Jakin ve Ahu_E beğendi.
Eski 04-11-2009, 19:11   #365
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Teşekkürler Mine Hanım. Mutlaka hazırlayıp saklayacağım...

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2009, 23:05   #366
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-10-2009
Çok güzel bilgiler bitki koruma öğrencisi olarak tesekkur ediyorum paylaşımlar için..

Karanfilin bu faydasını da ele almış olmanız cok faydalı olmuş..Tekrar teşekkürler..

citrus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 11:38   #367
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Salyangozlar için acaba ne yapabiliriz tüm yeşillik ve marullarımı yemekteler.Teşekkür ederim.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 21:21   #368
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gtatas Mesajı Göster
Salyangozlar için acaba ne yapabiliriz tüm yeşillik ve marullarımı yemekteler.Teşekkür ederim.
Bu mesajı okudunuz mu?

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2010, 17:58   #369
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Ev yapımı ilaçlar başlığına taşınacaklar

Merhaba Mine Hanım,
Tesadüfen, birinin bahçesinde budanmış dallar, aldırılmak üzere evimin önüne konmuş. Tohumların melia azadarach olduğunu fark edince hemen dalların üzerinden az bir miktar topladım. Aşağıdaki tarifinizi evdeki bitkilerime uygulamak istiyorum, karışım hazırlanınca kaç gün içinde tüketmek gerekir?

Şimdiden teşekkürler.

"2.5 lt suya 1 kg tespih ağacı (melia azedarach) tohumu koyun,
tohumları önceden bir güzelce parçalayın, yalnız çekirdekleri serttir, tespih yapımında da kullanılır.
48 saat suda bekletin süzün ve kullanın. "

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 21:10   #370
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
... karışım hazırlanınca kaç gün içinde tüketmek gerekir?
...
Bir hafta on gün içerisinde tüketin, bu sürede ışıksız bir yerde ve serinde saklayın.

Eski 12-02-2010, 21:24   #371
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2010
Ben Mersin'in Kuyuluk Kasabası'nda bazı üreticilerin bitki besleme için pekmez kullandıklarını duydum. Üreticiler arasında "tecrübe saklama" gibi bir kötü adet olduğu için sağlıklı bilgiler alamadım. Pekmezin nasıl bir yararı olabilir acaba?

bozon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 20:32   #372
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
pekmez tuzakları

pekmez ile gövde kurdu ve yaprak büken kelebekleri yakalanabiliyor.
Gövde Kurdu ve Yaprak Büken İçin Besi Tuzağı Hazırlama
Haziran ayından itibaren 5 ağaca bir adet olmak üzere pekmezli besi tuzağı en az iki yıl üst üste asılmalıdır. Hazırlanan karışım ergin uçuş periyodu süresince (Haziran-Temmuz) dallara asılan kaplara konulup eksildikçe tamamlanır.

Besi tuzağı
1 Lt. karışım için; 1 kısım pekmez + 5 kısım su + 2-3 gr. Ekmek mayası karıştırılır
http://www.civriltarim.gov.tr/viewpage.php?page_id=140

ihsankaya45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2010, 21:46   #373
Ağaç Dostu

Değerli İhsankaya45, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Özellikle gövde kurdu için iyi bir çözüm oldu.
Pekmezin bitki besleme amaçlı olarak verildiğini duymuştum. Etki şeklinin ne olduğunu bilen var mı?

Eski 19-02-2010, 16:07   #374
Ağaç Dostu

Didem's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2009
Tespih ağacı tohumlarını toplamanın zamanı var mı? İzmir'deyim, sanki her zaman bu ağaçların üzerinde tohumlar duruyor gibi??

Didem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2010, 18:18   #375
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Tespih ağacının meyveleri üzerinde uzun süre asılı durur ama herzaman değil, meyveler olgunlaştığında yani meyve eti kurumadan toplanmalıdır.

Ahu_E beğendi.
Eski 22-02-2010, 10:29   #376
Ağaç Dostu

Didem's Avatar

Teşekkürler Mine hanım. Kemeraltında zirai ilaç vs. satan bir dükkana organik ilaç sorduğumda oradaki bey bu konuda internetten sizi bulmamı önermişti. (ismini öğrenip size yazayım). Ününüz buralarda yani..

svg.

Eski 23-02-2010, 00:41   #377
Ağaç Dostu

Pekmezin bitki besleyici olarak kullanılmasını yanlış yerde sordum. Sonradan farkettim. Ne de olsa yeni üyeyim, hoşgörün.

Eski 24-02-2010, 12:18   #378
Ağaç Dostu

Didem's Avatar

Mine hanım, merhaba.

Sanırım benim bulduğum ağaç tespih ağacı değil. meyveleri hiç benzemiyormuş yakından bakınca. Acaba İzmir'de bu ağacı nerede bulabilirim. Güzelbahçe tarafındayım. Hala ilaç yapabileceğim gibi meyveleri duran ağaç var mıdır buralarda?

Ekim ayında komşuların bahçelerini güve kelebeğinin larvaları bastı. 4 gün içinde tüm çimler kahverengi oldu. Ben çimleri evdeki guinea piglere yedirdiğim için zirai ilaç yapamayıp, resmen ayıkladım hayvanları ellerimle. Allahtan sonrasında havalar soğudu ve sanırım larvalar uykuya yattı. Havalar ısındıkça ben panik olmaya başladım. Neem yağının bu güvelere etkili olduğunu okumuştum ama hazır ilaç bulmaya çalışıyordum. Derken birisinin bu ilacı evde yaptığını okudum, resimlerle de göstermiş. Şimdi yandım yandıma tespih ağacı tohumu aramaktayım. Bulduğumda sevinç çığlıkları atacağım.

sevgiler..

Eski 27-02-2010, 13:46   #379
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Buradaki yazıların bir kısmını Fermantasyonla sıvı gübre yapmak başlığına taşıdım. Konunun farklı yerle yazışılması takibini zorlaştırıyor.
Epsody, konuyla ilgili yeterince açılmış başlık varken, lütfen başka konular altında fermantasyon konularını yazmayın.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2010, 22:53   #380
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bukalemun3 Mesajı Göster
.. Bulduğumda sevinç çığlıkları atacağım...
Daha bugün Konak Meydanı' ndakilerin ne güzel olduklarını düşündüm, kuru dalların üzerinde boncuk meyveler doluydu. Bu mevsimde biraz kuru olsalar da yine de etkili madde vardır.

Doğum Hastanesi' nin karşısına denk geliyorlar, otobüs başduraklarının orada. Yeriniz müsaitse Güzelbahçe' de harika olur, kaldırımdaki partelde bile yetişir. Tohumları çok güzel çimleniyor.

Ahu_E beğendi.
Eski 28-02-2010, 15:00   #381
Ağaç Dostu

Didem's Avatar

Mine hanım, ilginize çok teşekkür ederim. Tohumları buldum, hem ilaç yapayım hem de çimlendirmeye çalışayım bari..

Eski 21-03-2010, 21:39   #382
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2009
babanemin böcek ilacı

ben bunu yeni öğrendim babaannem 50 yıl önce bahcesi çiçeklerle doluymuş herkes sitil çiçek çeliği alırmışta babaanneminki gibi olmazmış geçenlerde amcamdan duydum babaannem hani yeşil sabun zeytin yağlı olanını eritip sarduyalarına ve bütün çiçeklerine dökermiş dermişki o zeytinyağıyla yapıldığından vitamin ve böcek ilacı yerine geçer dermiş. bende denedim küvveti zeytinyalı sabunlu suyla saksıların üzeri dolacak kadar yani toprağı geçecek kadar su ile doldurdum bir saat bekletim sonra çıkarıp yapraklarını fıskıyeyle yıkadım ve üç hafta oldu ve çiçekler gürleşti önce biraz şaşırdılar bir kaçgün ama şimdi yaprakları daha parlak bunu gardenyama korkarak denedim ama hağla yaşıyo ve gür isterseniz küçük bir çiçeğinizle deneyin inanın pişman olmayacaksınız

mayısgülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2010, 23:11   #383
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2009
mayısgülü çok teşekkür ederim benim çiçeklerimde böceklenme vardı bir sürü ilaç denememe rağmen ektili olmadı yarın ilk işim dediğini yapmak olacak bol çiçekli günler dilerim sana

filiztugra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 11:17   #384
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2010
mayısgülü
bana da bu ilacın yapılışını gönderebilirmisin

erzurumlu2008 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 11:18   #385
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2010
tamam gördüm sağol

erzurumlu2008 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 18:47   #386
Ağaç Dostu

kar-topu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Sevgili mayıs gülü tarifinizi biraz daha ayrıntılı anlatırmısınız ? Yeşil sabun dediğiniz hani şu doğal sabun olarak satılanlardan mı? Onu saksıları koyacağımız kabın içinde mi eriticez? Ben de çiçeklerime denemek istiyorum.

kar-topu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 21:06   #387
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kar-topu Mesajı Göster
Sevgili mayıs gülü tarifinizi biraz daha ayrıntılı anlatırmısınız ? Yeşil sabun dediğiniz hani şu doğal sabun olarak satılanlardan mı? Onu saksıları koyacağımız kabın içinde mi eriticez? Ben de çiçeklerime denemek istiyorum.
zeytinyağlı sabunu bir kabın içinde(sıcaksu)daha çabuk eritiyor eritiğin sabunlu suyu istediğin kaba döküp üzerine su koyuyorsun saksının üzerini örtecek kadar sabunlu suyu bitkinin toprakla kökübirleştiği yere kadar

Ahu_E beğendi.
mayısgülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 17:40   #388
Ağaç Dostu

kar-topu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Teşekkürler.

kar-topu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 16:46   #389
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Tespih ağacının meyveleri üzerinde uzun süre asılı durur ama herzaman değil, meyveler olgunlaştığında yani meyve eti kurumadan toplanmalıdır.
Merhaba Mine hanım, bitki işleriyle yeni ilgilenmeye başladım ve vaktim el verdiğince ev yapımı ilaç konusunu okumaya çalıştım fakat konu tesbih tohumuna gelince takıldım. Bugün mısır çarşısına girip sordum ama maalesef bulamadım. Bu satılan bir şey değil midir, nerede bulabilirim?

Teşekkürler.

ostothek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 16:23   #390
Yeni Üye

gala's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2009
Hoşgeldiniz

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ostothek Mesajı Göster
Merhaba Mine hanım, bitki işleriyle yeni ilgilenmeye başladım ve vaktim el verdiğince ev yapımı ilaç konusunu okumaya çalıştım fakat konu tesbih tohumuna gelince takıldım. Bugün mısır çarşısına girip sordum ama maalesef bulamadım. Bu satılan bir şey değil midir, nerede bulabilirim?

Teşekkürler.
Merhaba, öncelikle hoşgeldiniz Sayın Ostothek
Bende sizin gibi ev yapımı ilaç bölümünü okumuştum, kalançom hastalanınca. Tesbih tohumu ile ilgili sorunuzu görünce, bugün öğlen gördüğüm, yeni yapraklarını filizlemiş ve mor tomurcuklu dallar uzatmış tesbih ağacı geldi aklıma. Dallarında geçen seneden kalma tohumlarıda yer yer duruyordu ağacın. Şu an çiçeklenip yeşerdiğine göre yaz sonuna doğru Mine Hanım'ın bahsettiği yeşil tohumlar oluşur sanırım. Bu halide Mısır Çarşısı'nda olur mu bilmem.
Benim ağabeyim tarımla uğraşıyor, kendisine bu sayfalardan öğrendiğim, tesbih ağacının tohumlarının ekolojik tarımda, zararlılara karşı ilaç olarak kullanıldığını söylediğimde "Çiftçiler zehirli diye tarla, bahçe kenarlarında çıkan tesbihleri sökerler" cevabını aldım. Zehirli olduğunu bildikleri ağacın, kendi bitkilerine yardımcı olabileceğini bilmemeleri ne kötü.
Bitkilerinizdeki hastalık nedir? Mesela ben unlu bit ve benjaminimin yapraklarını yapış yapış yapan hastalığa, bu sitedeki değerli arkadaşların yazdıklarından öğrendiğim, sabunlu su yaptım, içine çok azda kolonya ekledim (kolonya kısmı kendi eklediğim bölüm) ve pamuklu bitini kürdanla temizleyip yıkadığım kalacohe ye püskürttüm, çiçeğim iyileşti, şimdi çiçek açtı; ama hala ayrı tutuyorum onu diğer bitkilerden; çünkü arada sırada yine tek tük oluyor ve hemen kürdanla imha edip çiçeğine gelmeyecek şekilde sabunlu kolonyalı su püskürtüyorum. Yapışıklı hastalığada iyi geliyor bu solüsyon. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Fotoğraf ekleyemiyorum; çünkü bunun için gerekli elektronik lojistiğim yok.

Düzenleyen gala : 31-03-2010 saat 16:28 Neden: yazım hatası
gala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
afit, aphid, gül biti, yaprak biti, yeşil yaprak biti

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024