agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni342Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-06-2013, 16:24   #661
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster
Ece Hanım merhaba,

Bitkilerinize külleme var. Mantari bir hastalık, ilacı kükürttür. Konunun ilk sayfalarında nasıl uygulayacağınızı bulabilirsiniz. Tedavisi zor bir hastalık umarım başarılı olursunuz.
teşekkür ederim bu kükürtü nereden bulabilirim acaba

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 18:46   #662
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

kükürtü nasıl uygulayacağım araştırdım hiçbir yerde yazmıyor sadece kükürt uygulayın deniyor...suda eritip püstürtecekmiyim toprağamı koyacağım bilen varsa cevap versin lütfen...

Eski 20-06-2013, 15:16   #663
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2011
yaprak bitlerine en iyi çözüm sarımsak ve sirke sarımsağı ezin (2tane) suyunu çıkarın 2,5 litrelik suyun içine atın ve biberlere ya akşam serinliğinde **** sabah serinliğinde sıkın kurtulacaksınız.sadece sirkeyi sulandırarak ta yapabilirisniz ama sarımsak daha etkili kolay gelsin.

goddik_2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 09:40   #664
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
kükürtü nasıl uygulayacağım araştırdım hiçbir yerde yazmıyor sadece kükürt uygulayın deniyor...suda eritip püstürtecekmiyim toprağamı koyacağım bilen varsa cevap versin lütfen...
soruma cevap verecek kimse yok galiba...

Eski 21-06-2013, 10:15   #665
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Alıntı:
soruma cevap verecek kimse yok galiba...
Konunun ilk sayfasında kükürtün nasıl uygulanacağı belirtiliyor. Sn eceyıldız da belirtmiş bunu. Sanırım atladınız.

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 11:17   #666
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

hayır yok konuyu baştan sona kadar okudum bir yerde sadece suda eritileceği yazıyor uygulaması ile bir bilgi bulamadım netten araştırdım bir yerde çiçeyi ıslatıp kükürtü naylon çorap **** tülbentin içine koyup puf puf yapın denmiş yani serpin demek istemiş sanırım. çiçeklerim gittikçe kötü oluyor onları söküp yenilerini ekeceğim, yoksa diyer çiçeklerime sıçrarsa daha çok üzüleceğim

Eski 21-06-2013, 11:23   #667
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

külleme için bir yöntem daha yazılmış nette gördüğüm yazıda o da; 4 litre suya 2 avuç arap sabunu 30gr karbonat 2 yemek kaşığı sirke iyice karıştırıp çiçeyi yıkayın demiş ne derece faydalı olur bilmiyorum. yeşil yaprak bitleri (süs biberlerim ve aslanağzı çiçeyim onların istilasına uğramış)için arap sabunu almak istedim toz yok sıvı ve krem var aynı işi görürmü onuda bilmiyorum. öyle çaresiz bekliyorum

Eski 21-06-2013, 11:26   #668
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Toz arapsabunu ben duymadım jel olanından kullanabilirsiniz. Siz karşımı yapın bir çiçekte deneyin bence.

Eski 21-06-2013, 13:47   #669
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik Mesajı Göster
Toz arapsabunu ben duymadım jel olanından kullanabilirsiniz. Siz karşımı yapın bir çiçekte deneyin bence.
yani bu çiçekler her şekilde ölecek denemekte fayda var deneyeceğim. kaybedeceğim birşey değil mi. gelişmeleri yazarım artık...

Eski 21-06-2013, 13:52   #670
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Kaç saksı çiçek var 4lt su çok değil mi?

Eski 21-06-2013, 14:03   #671
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Alıntı:
külleme için bir yöntem bilmiyorum. öyle çaresiz bekliyorum
Ben dahil çoğumuz bilmiyorduk ece hanım. Buradan öğrendik. Bu nedenle Mine Pakkaner hanıma bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Küçük bebeğiniz olduğu için fazla zaman ayıramıyorsunuz sanıyorum. Bu başlığın 6,9 ve18 inci topiklerinde Mine hanım sizin sorununuza çok güzel çare yazmış. Ben tekrar etmiyeyim. Çiçekçi veya zirai ilaç satıcılarına "Suda eriyen kükürt" diye sorun..

Benim nacizane tavsiyelerime gelince. Hasta olan bu çiçeklerinizi karantinaya alın. Yani diğer çiçeklerinizden hemen uzaklaştırın. Onlarda kullandığınız alet edevatlarınızı diğer çiçeklerde kullanmayın. Elinize eldiven takarak taşıyın ve işlenin. O eldiveni diğer çiçeklerinizde kullanmayın. Kadifeyi belki Mine hanımın yazdığı şekilde tedavi edebilirsiniz ama diğeri sanıyorum kaybedilmiş. Daha önce yazdıkları gibi bu hastalığın iyileşmesi zor.

Her şey gönlünüzce olsun.

OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 14:20   #672
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Ece hanım unuttuğum bir şey daha var. Bu hasta çiçekleri bebeğinizden çok uzaklara koyun.

eceyıldız beğendi.
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 16:04   #673
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Ece hanım unuttuğum bir şey daha var. Bu hasta çiçekleri bebeğinizden çok uzaklara koyun.
çiçekler balkonda şimdilik eceyıldız onlara ulaşmaz teşekkürler. bu gün şu arap sabunlu karışımı denedim bakalım olmazsa tek çare imha edip yenilerini ekmek. kükürt bulamıyorum çünkü. önemli olan diğerlerini korumak şimdilik bunun için uğraşıyorum. ilginiz için teşekkürler...

Eski 21-06-2013, 16:07   #674
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik Mesajı Göster
Kaç saksı çiçek var 4lt su çok değil mi?
verilen ölçüyü 1 litre suya göre ayarladım. ve karanfillerle begonyaları yıkadım bakalım ne olacak.
yani 1 lt den az su 2 kaşık sirke 5gr karbonat 2 kaşık arap sabununu karıştırdım ve hasta çiçekleri yıkadım. ölmezlerse haftaya tekrar yıkarım.sonucuda buraya yazarım.
3 karanfil 2 şeker begonya var bu arada az değil ki karanfilleri zor tutturdum onun için üzülüyorum...

Eski 21-06-2013, 16:11   #675
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Alıntı:
verilen ölçüyü 1 litre suya göre ayarladım. ve karanfillerle begonyaları yıkadım bakalım ne olacak.
yani 1 lt den az su 2 kaşık sirke 5gr karbonat 2 kaşık arap sabununu karıştırdım ve hasta çiçekleri yıkadım. ölmezlerse haftaya tekrar yıkarım.sonucuda buraya yazarım.
3 karanfil 2 şeker begonya var bu arada az değil ki karanfilleri zor tutturdum onun için üzülüyorum...
Bildiğim kadarıyla başka karışımlar da var konu başlığında. Elinizde olan malzemelerle bir karışım da yapabilirsiniz.

Eski 21-06-2013, 16:48   #676
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
1 ölçü yağsız veya yarım yağlı süt (yağsızı tercih edin)
9 ölçü içme suyu

İkisini karıştırıp iyice çalkalayın. Bunu balkondaki bitkilerinize püskürtün.

1 lt suya 1 silme çay kaşığı içme sodası,
1 çay kaşığı sirke,
1 tatlı kaşığı sıvı yağ karıştırıp iyice çalkalayınız ve çok ince püskürten bir başlıkla sislercesine bitkiye verin.

Bu terkipler Mantari hastalıkların önlenmesinde kullanılır.
Haftada iki kez uygulayın. Süt leke yapar etraftaki eşyalara dikkat edin.
1 ölçü kaç gr veya litreye mukabil acaba. ya da ölçüyü biz mi ayarlayacağız 1 bardak yağsız süt ve 9 bardar su gibi. süt püskürtmek çok kolay bunu her hafta uygularım yeter ki çiçeklerim ve biberlerim sağlıklı olsun.

Eski 28-06-2013, 19:35   #677
mik
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2013
Merhaba, dün bir başlık açıp yardım istemiştim, beni buraya yönlendirdiler ama burada da çok çeşitli şeyler var ve ben bonsai'mdeki hastalığı teşhis edemiyorum. O yüzden derdimi buraya da yazayım dedim. Durumu daha başlangıç aşamasında görünüyor ama kötüleşmeden bir şeyler yapmak istiyorum. Yaprakların çoğunda siyah benekler belirmeye başladı, ayrıca bazıları da bir gecede sararmış. Küllenme değil sanıyorum kara leke hastalığı olmalı.
Ayrıca sanıyorum bağımsız olarak toprakta iğne ucu kadar minicik beyaz böcekler var, yapraklarda değiller(en azından şimdilik) suladığımda ortaya çıktılar. Un biti mi bilmiyorum ama henüz bitkinin hiçbir yerinde un gibi görünen o kalıntılardan yok(iki gün oldu alalı zaten)
Şimdi ben kükürt karanfil zeytinyağı arapsabunu sarımsak vesaireden hangi birini kullanmalıyım? Sizleri tekrara düşürüyorsam kusura bakmayın gerçekten kafam karıştı

mik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2013, 10:50   #678
tds
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2012
Alıntı:
bu tarif begonyanın hangi hastalığı için acaba?

şeker begonyam var ve bir haftadır üstünde uçan beyaz sinekler görüyorum
yaprağa dokununca o kadar hızlı uçuyorlar ki sinek mi bit mi bilemedim
çiçeğim büyümeyi kesti, çiçek de açmıyor yaprakları da büyümüyor
bunun için nasıl bir ilaç yapabilirim evde
yardımcı olur musunuz

tds Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2013, 13:19   #679
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tds Mesajı Göster
bu tarif begonyanın hangi hastalığı için acaba?

şeker begonyam var ve bir haftadır üstünde uçan beyaz sinekler görüyorum
yaprağa dokununca o kadar hızlı uçuyorlar ki sinek mi bit mi bilemedim
çiçeğim büyümeyi kesti, çiçek de açmıyor yaprakları da büyümüyor
bunun için nasıl bir ilaç yapabilirim evde
yardımcı olur musunuz
bu tarif külleme hastalığı için konuyu baştan okursanız derdinize çare var. evde yapabileceğiniz bir ilaçta var ben okumuştum ama tam olarak nerde şimdi hatırlamıyorum ama ev yapımı ilaçlar başlığı altında olduğundan eminim...

Eski 01-07-2013, 14:16   #680
tds
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2012
Alıntı:
bu tarif külleme hastalığı için konuyu baştan okursanız derdinize çare var. evde yapabileceğiniz bir ilaçta var ben okumuştum ama tam olarak nerde şimdi hatırlamıyorum ama ev yapımı ilaçlar başlığı altında olduğundan eminim...
tesekkür ederim

eceyıldız beğendi.
tds Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2013, 21:47   #681
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
cotoneaster' imdeki yeşil yaprak biti sebebiyle arapsabunu ve çiçekyağından oluşan tarifi kullandım. ilk başta sorun yok gibiydi. bitler iki gün içinde önemli ölçüde yok olmuşlardı. Ama bir süre sonra yapraklar teker teker dökülmeye başladılar. yeşildiler ama döküldüler. arkadan yeni yapraklar çıkıyor diye sevinirken bir anda resimde görünen hale geldi. yaşıyor mu yaşamıyor mu emin değilim ama hala sulamaya devam ediyorum canlanır diye.

acaba şu durumda yapılacak birşey varmı sizce?

Eklenen Resimler

Düzenleyen iocaktan : 02-07-2013 saat 21:49 Neden: yanlış kelime
iocaktan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2013, 12:37   #682
Yeni Üye

KangalSever's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2013
Elma Sirkesi

Merhaba arkadaşlar foruma yeni katıldım.

Memlekette 20 tane meyve ağacımız var ancak dedem vefat edince pek ilgilenemedik. Bu sene de özellikle erik ağaçlarında aşırı derecede yaprak biti denilen küçük böceklerden var.

Geçen günlerde organik tarımla ilgili bir program izlerken çiftlik sahibi ilaçlamada elma sirkesi kullandığını söyledi. Organik tarım meraklısı olduğum için aklıma fazlasıyla yattı. Acaba deneyenler var mı?

Bizim köydekiler de ısırgan otunu 15 gün suda bekletip o suyu ilaç olarak kullanıyorlarmış. Ağaçlarda değil de sebzelerde kullanmışlar.

Ayrıca uğurböceği de bu bitleri yiyormuş. Daha önce uğurböceği üretmiştim ama bitle beslendiklerini bilmiyordum.

Ladybird / Ladybug devouring aphids - YouTube

Kiraz beğendi.
KangalSever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2013, 21:35   #683
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
saksıdaki domateslerde yaprak delinmeleri gözlemliyor fakat çıplak gözle herhangi bir zararlı goremiyordum...
bugün dikkatle ve büyütecle baktigimda çok küçük tırtıllar oldugunu tespit ettim ve fotografladım. 3-4 mm boyundalar.

2 yaprağı koparıp iki tanesinin üzerine sıvı sabun-aycicek yağı-su karışımı döktüm (çay kaşığıyla) ve 3-4 saniye icinde hareketsiz kaldıklarını öldüklerini gözlemledim.. (resim 4).

Name:  tirt1a.jpg
Views: 3832
Size:  27.3 KB
Name:  tirt2a.jpg
Views: 3553
Size:  36.3 KB

bu zararlı nedir?
sıvı sabun-yağ-su karışımı bu arkadaşlara püskürtme yöntemiyle de etkili olur mu?
çünkü yaprakları tek tek bu kadar yoğun ıslatabilecek miyim emin değilim..

YeniBON beğendi.
antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2013, 23:04   #684
Ağaçsever

eylülbelde's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2012
Aynı arkadaşlar benim domateslere de misafir olmuştu. Bahsettiğin karışımdan püskürttüm. 3-4 gündür bir problem yok gibi. Sanırım işe yarıyor.

eylülbelde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2013, 23:30   #685
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
o zaman sahur menüsü belli oldu arkadaşların..

eylülbelde beğendi.
antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2013, 18:59   #686
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
SN. Mine pakkaner, gül pası hastalığı için evde yapabileceğim birşey varmı? pas olduğundan da emin değilim,yeşil yaprakların alt kısımlarında turunculaşma var, pas hastalığı bu mudur? teşekkürler.

jojoba beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2013, 10:09   #687
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2013
merhaba;
Alıntı:
1. Hemen arap sabunlu zeytinyağlı solüsyonu hazırlar püskürtürüz.
1 lt suya 2 çorba kaşığı arap sabunu eritin içine 2 kaşık sıvı yağ koyun, 3 diş sarımsağı da ezin, karışıma ekleyin (sarımsak kokusu size kötü geliyorsa koymayabilirsiniz ancak böcekler üzerinde kaçırıcı etkisi var.)
bu formülü üç defa kullandım,üçüncü seferinde bütün sarmaşıklarımın yaprakları kurudu döküldü. bunun kullanım sıklıgı ne kadar olmalıdır ve kullanım sonrası yapmamız gerekn başka bişey varmıdır acaba?

aksamsefasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2013, 16:11   #688
Ağaç Dostu

jojoba's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2013
küpe çiçeğimin yapraklarının altında beyaz böcekler oluşmuş o kadar küçükler ki böcek mi ondan bile emln değilim. hangi tarifi uygulamalıyım?

jojoba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 22:28   #689
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Orkidelerimin bazılarında kök çürüklüğü var. Hem onlarda kullanmak için, hem de elimdeki kaktüs ve lithops tohumlarını (kendi imalatım değil, satın aldım) ekerken kullanmak için captan fungisit arıyordum. Kocaman paketlerde satıldığı için almak istemedim. Bir paketi ömür boyu da kullansam bitiremem ne de olsa...

Derken bu başlığı buldum. Ama emin olamadım. Orkideler biraz nazlı bitkiler malum. Bu "1 lt suya 1 silme çay kaşığı içme sodası, 1 çay kaşığı sirke, 1 tatlı kaşığı sıvı yağ" karışımını kullanmam uygun olabilir mi? Ve tohumdan kaktüs ve lithops üretirken de koruma amaçlı bunlardan faydalanabilir miyim?

Cevabı heyecanla bekliyorum

YeniBON beğendi.
tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 10:25   #690
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Sizce bu yaprak bitimi?küçük beyaz lekeler üzerine siyah minik noktalar var.Elle kazınınca yapraktan alınabiliyor.

Eklenen Resimler

Narinkhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
afit, aphid, gül biti, yaprak biti, yeşil yaprak biti

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024