agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-02-2007, 20:22   #121
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2007
Galeri: 14
Mine Hanım; sitede aradım ama bulamadım. Topraklarımın içinde kıldan daha kalınca,çok bacaklı,olgunları yarım cm olabilen ve hızlı hareketli böcekler var.Özellikle yeni diktiğim mevsimliklere dadanıyorlar,öldürüyorlar.Bu tırtıl dediklerimiz olabilir mi?Ama hep topraktalar.

çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2007, 20:32   #122
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı

Çekirdek, acaba toprağınızdaki böyle bir canlı mı?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2007, 22:37   #123
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Evet benziyor,Kagan'ın da dediği gibi küçükler ama.Yukarıdaki yazışmalar doğrultusundaki ilaçları mı kullansam?

Eski 27-02-2007, 22:40   #124
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Sorun buysa evet. Ancak emin misiniz?

Eski 27-02-2007, 22:57   #125
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
Gardenyada sorun var.Yapraklar Sararıyor ve zamanla kahverengine dönüp kuruyor.Offfff Şimdi tomurçuk .Yeni filizler kuruma yapıyor.Ne yapmalıyım..
Evde bakılan gardenyaların en büyük sorunu kireçli su ve toprakta kireç birikimi, çünkü gardenya asit topraklardan hoşlanıyor. Aşırı kireç yüzünden zaten besin maddelerinden de faydalanamıyor. Aşırı su veya az su da sorun yaratıyor, gonca döküyor. Aynı şekilde rutubet eksikliği de srun. Ama en büyük problem yukarıda da dediğim gibi yüksek pH.

Bir de Bitkilerde Fizyolojik Hastalıklar
başlığını okuyunuz. Aslında bu başlığı hepimizin birkaç kez okumamız gerekir

Eski 27-02-2007, 23:29   #126
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

'Emin misiniz'de haklısınız Mine Hanım. Bir de gündüz gözü ile bakayım tekrar.

Eski 28-02-2007, 18:35   #127
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Toprak ve saksı degiştirmesi yaparken tekrar bakayım. Az deşelemekle göremedim.

Eski 01-03-2007, 18:57   #128
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Mine Hanım Teşekkür ederim.Hemen bakıyorum.Su olarak hazır su kullanıyorum.Çeşme suyu çok kireçli.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2007, 15:47   #129
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi parlak Mesajı Göster
arkadaşlar bilahhsa ev ortamında bitkileri ilaclama yapıp büyütüyorsanız eğer biraz pahalıdır ama mimkünse organik mantar ilaçları var onlardan kullanmanızı öneririm
bitki bitleri vs. için organik ilaç biliyorum...

Ancak mantar için organik ilaç bilmiyorum.İlaç ismi ve web sayfası verirseniz sevinirim.

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 16:21   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Wink erik ağacımda sakızlanma

Erik ağacımın gövde ve dallarında sakızlanma var. Bu soruna karşı ne yapmam gerekir? Göztaşı eriyiği bulamaç halde sakız çıkan yere sürülmesi şeklinde bir öneri duydum bu ne kadar doğru ve eğer uygunsa oranı ne olmalı ?

mcalticak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2007, 09:50   #131
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Cool yardım

Resimlerde görünen çiçeğin saksisini değiştirdim.Değiştirmeden önce köklerini temizlemem **** filizlerinde ayırma yapmam gerekirmiydi ?
yapılacak yardımlar için teşekkürler.

Eklenen Resimler

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2007, 10:04   #132
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caucasus1 Mesajı Göster
Resimlerde görünen çiçeğin saksisini değiştirdim.Değiştirmeden önce köklerini temizlemem **** filizlerinde ayırma yapmam gerekirmiydi ?
yapılacak yardımlar için teşekkürler.
Dergiye müracaat.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2007, 13:09   #133
imo
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-02-2007
Thumbs down kabukluı bitmi?

Sanıyorum minyatür olan bir karanfil almıştım,aldığımda gayet iyi durumdaydı fakat her geçen gün kötüleşti durumu.Yakından bakınca minik kahverengi kabartılar gördüm,bunlar kabuklu bitmidir?Mine Pakkaner in reçetelerinden birini(arap sabunu,sarımsak,ayçiçek yağı)uyguladım.Hergünmü sıkmalıyım bu ilacı?

Eklenen Resimler

imo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2007, 16:12   #134
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Ev ilacı uygularken bit ilacınızı 5-7 gün ara ile vermelisiniz, ancak resimdeki bitleri göremedim. Acaba bit olduğunu düşündüğünüz şeyi makro çekip yollar mısınız?

Eski 29-03-2007, 22:28   #135
imo
Ağaçsever

Aslında tabi bit olup olmadıklarını bilmiyorum malesef,sitede sorunla ilgili bulabildiğim en yakın ihtimaldi bu.Belkide bambaşka bir şeydir.Genede reçetedeki ilaç pek çok zaralı üzerinde etkilidir diye uyguladım.

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2007, 14:41   #136
imo
Ağaçsever

Karanfil için bir çözüm yoktu sanırsam,bir cevap gelmedi.Bende bütün yaprakları kestim belki yeni çıkanlar sağlıklı olur diye umut ediyorum.

Eski 05-04-2007, 10:10   #137
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Red face küpe çiçeği hk

Merhaba ;
Gecen sene aldığım küpe çiçeğinin üzerinde beyaz küçük canlılar vardı ve çiçeğim soldu.Bu sene gene almak istiyorum,ancak böceklenmemesi için ne yapmalıyım.Diyolarki arap sabununu sulandırıp yapraklara püskürtülebilirmiş.
Ne kadar dogru ve ölçüsü nedir bilen varmı?Bir de nasıl bir ortamı seviyorlar

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2007, 10:33   #138
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Firuzan selamlar. Ev yapımı ilaçlar başlığında ev yapımı ilaçları bulacaksınız. Bu sorunuzu da siz mesajımı okuyunca Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı başlığına taşıyacağım. Hem bakımı hem de hastalık zararlıyı aynı başlık altında sorarsanız cevaplamamız güçleşir.

Küpe çiçeği Küpe çiçeği, Küpeli (Fuchsia) başlığında konuşuldu. Forum içi arama makinasını kullanarak postaları ara seçeneğiyle aradığınız konuya ulaşabilirsiniz.

Eski 05-04-2007, 11:07   #139
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
İlgilerinize teşekkür ederim.Öğrenmeye calışıyorum.Site içinde inanın hangi başlık altında yazdığımı bulamıyorum bazen.Sanıyorum daha yeni olduğum icin.Todorda uyardı beni dikkat edeceğim

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2007, 22:37   #140
Ağaç Dostu

merdiye's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Mine Hanım merhaba, size bir sorum var. Zararlılara karşı kullanmak üzere önerdiğiniz tarifleri inceledim ama ben henüz sorunu tam tespit edemedim ki!

Bonsai yapmak için aldığım mazı fidanımın üzerine şerbet dökülmüş gibi yapış yapış oldu. Küçük böcekler var. Şimdi bunun adı ne? Yani ona göre bir yöntem izleyeyim diye soruyorum.

Yeni fark ettim bu durumu ve fotoğraf çekmek için sabaha beklemem gerek çok zor görünüyorlar çünkü.

Teşekkürler..

merdiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2007, 21:12   #141
imo
Ağaçsever

Limon fidanımın toprağında pek çok ve çeşitli böcek olduğunu gördüm,tam bir ekosistem kurmuşlar.Burdaki fotoğraflarından tanıdığım kadarıyla kırmızı örümcek,yaprak biti,ve tanımadığım bir kaç çeşit daha mevcut.Ayrıca bir kaç seferde yapraklarda pamuklu bir denen zatla karşılaşıp yok etmiştim.Limonumu aldığım haftadan beri(bir problem olduğunu hissetmiştim) yaklaşık bir hafta aralarla arap sabunu,z.yağı,sarımsak karışımı ilaçla ilaçlamıştım demekki vız gelmiş onlara bu,gerçi yaprakları koruduğuna inanıyorum,tatlı sıvı yok olmuştu neredeyse(pamuklu arkadaşların bıraktığını sandığım).
Şu anki planım kükürt alıp bolca toprağa serpmek ve bir şekilde yapraklara bulaştırmak.Genede evde 2,5 yaşında bir çocuğum olduğu için bilmediğim maddelerle uğraşmak pek cazip gelmiyor.
Bana önerebileceğiniz zararsız maddeler varsa çok sevinirim.

Eski 11-04-2007, 11:20   #142
imo
Ağaçsever

Kimse sorularıma cevap vermiyor

Eski 11-04-2007, 21:19   #143
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

İmo selamlar, bu aralar cevaplar için acele etmemelisiniz

Ev yapımı ilaçlar başlığında pek çok ev yapımı tarif bulacaksınız.

Eski 13-04-2007, 14:15   #144
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Ressam zararlı?

Latin çiçeğimin yaprağının içine girip onu içten içe kemiren bu zararlı nedir? Ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2007, 14:36   #145
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu Mesajı Göster
Latin çiçeğimin yaprağının içine girip onu içten içe kemiren bu zararlı nedir? Ne yapmalıyım?
Ben biliyorum galiba.Galeri sineği.Zararı veren bunun larvalrı.Az sayıda ise yaprakları koparıp imha etmen gerekiyor.Yoksa ilaçlı mücadele gerekiyor.

bilgekaan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2007, 14:42   #146
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Birkaç yaprakta var, onları koparıcam artık. Çok teşekkürler.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2007, 22:23   #147
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

İthal Yasemin denen bu çiçeğimde sararıp dökülmeler var. Üzerinde herhangi bir zararlı görünmüyor. Saksnın üzerinden bir metre kadarlık yrdeki yapraklarım sararıp döküldüler. Toprak geçen sene değişti. Azot ya da demir eksikliği aklıma geliyor ama yanlış yapmayayım.
Nedendir, ne önerirsiniz?

Eklenen Resimler

Eski 14-04-2007, 22:43   #148
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Önce bitkinin uzaktan genel görünümünü ve sararmanın olduğu birkaç yaprağın genel görünümünü çekiniz, yükleyiniz. Sararma alt, yaşlı yapraklarda mı taze yeni yapraklarda mı? Damar arası mı, genel mi? Bitki ne zamandır sizde, hep aynı yerde mi, bu durum ne zaman başladı? Son dönemde farklı bir bakım veya işlem yaptınız mı? Sulama rejiminiz nasıl? Toprak nemi nasıl? Hafifçe kök boğazını açın, çürüme var mı? Son olarak da olabilecek ebattaysa saksıyı çıkarıp köklere bakın, açık renk ve sağlıklılar mı?

Eski 15-04-2007, 11:29   #149
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi imo Mesajı Göster
Limon fidanımın toprağında pek çok ve çeşitli böcek olduğunu gördüm,tam bir ekosistem kurmuşlar.Burdaki fotoğraflarından tanıdığım kadarıyla kırmızı örümcek,yaprak biti,ve tanımadığım bir kaç çeşit daha mevcut.Ayrıca bir kaç seferde yapraklarda pamuklu bir denen zatla karşılaşıp yok etmiştim.Limonumu aldığım haftadan beri(bir problem olduğunu hissetmiştim) yaklaşık bir hafta aralarla arap sabunu,z.yağı,sarımsak karışımı ilaçla ilaçlamıştım demekki vız gelmiş onlara bu,gerçi yaprakları koruduğuna inanıyorum,tatlı sıvı yok olmuştu neredeyse(pamuklu arkadaşların bıraktığını sandığım).
Şu anki planım kükürt alıp bolca toprağa serpmek ve bir şekilde yapraklara bulaştırmak.Genede evde 2,5 yaşında bir çocuğum olduğu için bilmediğim maddelerle uğraşmak pek cazip gelmiyor.
Bana önerebileceğiniz zararsız maddeler varsa çok sevinirim.
Toprağınızda ekosistemin sağlam olmasına sevinmeniz gerekiyor, dünyada bozulan o kadar çok sistem var ki. O yüzden aynı toprakta pekçok canlılın yanyana yaşamasına sevinmelisiniz. Merak etmeyin sizin toprakta görüp de yaprak biti ve kırmızı örümcek dediğiniz canlılar kesinlikle benzettikleriniz olamaz. Zira yaprak biti bitkinin çoğunlukla yaprağı, bazen yumuşak sapları ve bazen de yumuşak gövdelerde bulunur. Kırmızı örümcekler de çoğunlukla bitkinin yaprağı ve nadiren de kışlamak için bitkinin gövdelerinde bulunurlar, bu iki zararlı da toprakta bulunmazlar. Olsa olsa saprofit akarlar olabilir. Bitkinizde belirgin bir zarar yoksa telaş etmeyin. Yapraklarda meydana gelen tatlı maddelere gelince, yaprak altlarına bakın, mutlaka emici bir böcek mevcuttur. Yaprak bitleri, pamuklu bitler, kabuklu bitler vs. homopter emiciler bitki öz suyunda kendileri için gerekli maddeleri alıp geri kalanını (çoğunlukla şekerler) dışarı atarlar. Buharlaşmanın etkisiyle bu şekerli maddeler giderek yoğunlaşır. Bitkinin solunumunu ve fotosentezini olumsuz etkiler. O yüzden hangi yolla olursa olsun mücadele etmelisiniz. Bu böceklerle mücadelede önemli noktalardan birisi de karınca mücadelesidir. Çünkü karıncalarla mutualist bir ilişkileri vardır.

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2007, 22:04   #150
imo
Ağaçsever

Sevgili fmt79 ,
Çok çok teşekkür ederim açıkçası artık bir cevap alabileceğimi ummuyordum.
Aslında kükürtüde serpmiş bulundum,kaçıştı zavallıcıklar,üzüldüm şimdi.Evet bitkinin yapraklarında kimi zaman kabuklu bit kimi zamanda pamuklu bit oluyor,bir kürdanla alıp atıyorum arkasındanda ilaçlıyorum.Böceklerden kaynaklanan belirgin bir bozulma yok gibi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024