agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-10-2007, 20:33   #511
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-09-2007
Peki biyolojik mücadele için yararlı böcekleri nereden temin edebilirim?

sokak lambası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 13:25   #512
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
merhaba,

Hazan Dalı bir sezonda 2 koldan ikişer metre boy atmıştı.1 ay kadar önce büyümesi durdu, mevsimdendir diye düşündüm sonra ilk resimdeki gibi lekeler oluşmaya başladı yapraklarda, en sonunda da uçlardan kurumaya başladı sarmaşık.

Güz geldi kuruyor desem değil, yayladaki kardeşleri kıpkırmızı oldular, halleri de gayet iyi, bunda bir sorun var demek ki

Ne yapabilirim acaba?

Eklenen Resimler

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 13:28   #513
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sokak lambası Mesajı Göster
Peki biyolojik mücadele için yararlı böcekleri nereden temin edebilirim?
Şu başlığı okursanız konuyla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Eski 21-10-2007, 11:34   #514
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-08-2007
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sokak lambası Mesajı Göster
Çam kese böceğine karşı ne önerirsiniz? Bulunduğum bölgedeki sarıçamlar kuruyup döküldüğü için kesmeye kalktılar. Ağaçların hastalıklı olduğunu anlatıp zor ikna edebildim.
Çam kese tırtılına karşı genellikle Deltametrin gibi sentetik pretroitler kullanılmaktadır.(Mesela Decis). Ancak bunlarla mücadele çok kolay değil.Çünkü birden fazla nesil veren bu türlerde ilaçlamalar tekerrürlü yapılması başarı şansını artırır.

poinciana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 08:58   #515
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
merhaba,

Hazan Dalı bir sezonda 2 koldan ikişer metre boy atmıştı.1 ay kadar önce büyümesi durdu, mevsimdendir diye düşündüm sonra ilk resimdeki gibi lekeler oluşmaya başladı yapraklarda, en sonunda da uçlardan kurumaya başladı sarmaşık.

Güz geldi kuruyor desem değil, yayladaki kardeşleri kıpkırmızı oldular, halleri de gayet iyi, bunda bir sorun var demek ki

Ne yapabilirim acaba?
Geçen hafta çok kuvvetli bir rüzgar vardı, o mu neden oldu acaba? Yanındaki gelinduvağı da aynı şekilde çünkü.

Eski 23-10-2007, 15:49   #516
Yeni Üye

papatya2's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2007
Merhaba,
Calathea roseopicta'm sanırım hastalanıyor Yapraklarının arkasında pamuk gibi beyaz tüyler var Yakından bakınca bunların bazıları yürüyor Çiçeğime ne oluyor dersiniz? Ne kullanmam gerekiyor? Bu konu hakkında beni acil bilgilendirirseniz sevinirim. Çiçeğimi kaybetmek istemiyorum Şimdiden teşekkürler.

papatya2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 22:33   #517
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papatya2 Mesajı Göster
...
Calathea roseopicta'm sanırım hastalanıyor Yapraklarının arkasında pamuk gibi beyaz tüyler var Yakından bakınca bunların bazıları yürüyor Çiçeğime ne oluyor dersiniz? ...
Sadece bitlenmiş. Bu yürüyen tüyler de pamuklu bit. Bunları mümkün olduğu kadar elle temizleyin. Sonra da ilaçlayın. Konu ile ilgili ilaç önerileri çok yapıldı. Forum içi arama makinası ile bunlara ulaşabilirsiniz. Bir de bu başlığı baştan kontrol edin.

Selamlar.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 08:38   #518
Ağaçsever

Duygu Hanım
Gerekli bilgileri Mine Hanım yazdı aslında ama ben de katkı yapmak istiyorum.Reçine çıkarma stresten veya aşırı budamadan olabilir.Yaprak bitleriyle mücadele daha kolay.Meyve bahçenizi bilmiyorum ama eğer sayı fazlaysa büyük alanlarda pülverizatörle Confidor ticari isimli preparatı kullanabilirsiniz.Ayrıca başka insektisitler de var.Geniş bilgi isterseniz özele mesaj yazabilirsiniz.

Eski 24-10-2007, 10:28   #519
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Poinciana, geniş bilgiyi burada veriniz ki, hepimiz faydalanalım, ne dersiniz?

Eski 24-10-2007, 10:33   #520
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Sayin mine hanim zarlilar sayfasinni arastirdim fakat bulamadim herhalde kacirmis olacagim.
Bu sumuklu bocekler cogalmaya basladi benim bahcemde ne yapabilirim.
Saygilarimla

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 10:42   #521
Yeni Üye

papatya2's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2007
Mine hanım vermiş olduğunuz bilgi için çok teşekkür ederim. Dediğinizi aynen uyguladım. Forum içi arama yaparak ilaç önerilerinide buldum. Umarım sorun ortadan kalkar İyi çalışmalar.

papatya2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 00:28   #522
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2006
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinaninci1 Mesajı Göster
Bu sumuklu bocekler cogalmaya basladi benim bahcemde ne yapabilirim.
Saygilarimla

Sevgili Sinanİnci1

Ben ağaçların dibine odun külü döküyorum. Çokda memnunum. Potasyum açısından zengin olduğunu biliyorum. Ancak bir zararı varmıdır bilmem. Zararı varsa bilenlerden dinlemeği arzu ederim.

Selamlar

Düzenleyen Sinan9 : 25-10-2007 saat 01:04 Neden: eksik
Sinan9 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 15:49   #523
Ağaçsever

Poyraz__2007's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Öncelikle herkese selamlar. Bir arkadaştan bu sarmaşığı 10 gün önce getirip bu saksıya diktim. Getirdiğimde saçaklarıda vardı ve boyu 2 m ye yakın. Ancak 4 gün önce dip yaprakları sararmaya başladı. Sarmaşığım kurumayamı başladı yoksa geçici bir sarsılmamı. Sarmaşığımı kaybetmek istemiyorum bu durum için ne yapabilirim bilgisi olan bi arkadaşım beni aydınlatırsa sevinirim. İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Poyraz__2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 17:01   #524
Ağaçsever

Poyraz selamlar
Anladığım kadarıyla sarmaşık yer değişikliği yaşamış. Aynı güneşlenme ve ışık alma istekleri olmadığı zaman böyle sararmalar yapabilir diye düşündüm. Bi nevi bitkinin farklı iklim özelliklerine tepkisi diyebiliriz. Ama fazla sulamadanda yapabilir veya az sulamadan da olabilir. Resimden bunları anlamak çok zor.Selamlar.

Eski 25-10-2007, 18:32   #525
Ağaçsever

Poyraz__2007's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Galiba beklemekten başka çare yok. Bakalım ileriki günlerde düzelme olacakmı. Artık allah yardımcısı olsun. poinciana ilgilendiğin içinde sana çok teşekkür ederim.

Poyraz__2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 18:32   #526
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sinan Bey bizim burda da milyonlarca sümüklü böcek oluyor. Hatta yürüyüş yaparken ayağınızın altında çıtırtılarını duymak berbat bir duygu ama her yerdeler mecburen basıyorsunuz. Turplarımın yapraklarını delik deşik yapmışlar. Hele karalahana ve pazı yapraklarına bayılıyorlar. Kısacası faydalı sebzeleri seviyorlar

Ben, zırai ilaç bayilerinde satılan bir gece önceden suyla ıslatılan bir ilaç alıyorum. Sabahtan bahçenin kıyısına köşesine öbekler halinde bırakıyorum. Bitkilere veya sebzelere hiç değmediği için zararlı olduğunu düşünmüyorum. Ertesi sabah ta nerelere bırakıysam topluyorum ve atıyorum. (Eldivenle tabi) Köpeğiniz, kediniz vb.. evde hayvanınız varsa toplayana kadar kapalı tutmanızda fayda var. Bu işlemi arada bir tekrarlamak gerekiyor.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2007, 16:32   #527
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Merhabalar:
Ben Bodrumdan yazıyorum. Bahçemde toprak altında 3-4 cm uzunluğunda sarımtırak renkli kocaman kancaları olan kurtlar var. Bunlar bitkileri ısırdığında bitkilerim yavaş yavaş solmaya başlıyo ve sonunda kuruyorlar. Bu bahçenin her tarafında var. Bu kurtların nasıl oluştuğunu ve bunlarla nasıl mücadele edileceği hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim. selamlar.

MUSTAFA YILMAZ BODRUM

BAHÇECİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 22:50   #528
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

#11 Böyle canlılarsa Kadılokması başlığını okuyunuz.

Eski 29-10-2007, 08:34   #529
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Kadi Lokmasi:

Merhabalar Mine Hanim. Sizin Kadi Lokmasi Diye Adlandirdiğiniz Kurtlar Benim Sorunum. Bahçede Aşiri Derecede Var. Neden Olduğunu Bilmiyorum. Ziraatçiler Kepekle Karişim Yapilacak Bir Ilaç önerdiler. Ancak Benim Kullanacağim Alan çok Geniş Ve Bunu Uygulamam Mümkün Değil. Hadi Uyguladik Diyelim Bu Kurtlar Toprak üstüne çikmiyor. Dolayisiylabana Toprak Altinda Etkili Olacak Ce Geniş Alanda (10,000 Metre Kare) Kullanilabilecek Ilaç Olursa Sevinirim. Ilginize Teşekkür Eder Başarilar Dilerim. Sağlicakla Kalin. Selamlar.

Mustafa Yilmaz Bodrum

BAHÇECİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2007, 09:20   #530
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metinkeskin05 Mesajı Göster
menekşelerimin dipleleri ve yaprakları beyaz pamukcuklar oluştu onlardan nasıl kurtulurum yardım edin

Metin bey hoşgeldiniz,

Bir ara yeni gelen arkadaşlar başlığına da uğramanızı rica ederiz, bu sorulara daha hızlı cevap almanızı sağlar. Menekşenizin bir fotoğrafını koyarsanız durumu daha net görürüz.
Ancak tarifiniz bir bit sorununuz olduğunu düşündürüryor. Elinize alacağınız kürdan gibi bir şeyle mümkün olduğu kadar üzerlerindeki pamuksu tabakayı kaldırın. Sonra da örneğin Malathion'la ilaçlayın. İlacı küçük bir püskürtücüye koyup bit olan yerlere sıkın. Tüylü yapraklı olduğu için her yere sıkmayın.

Ev yapımı ilaç kullanmak isterseniz yine sitede bu konuda başlık var, uygun bir tarif seçip aynı şekilde kullanınız. Fırça ile bitlerin üzerine pamuğu kaldırıp ilaç da sürebilirsiniz.

Bu arada pamuklu bit, unlu bit diye site içi arama makinası ile bir bakarsanız çok bilgi de bulursunuz.

Eski 29-10-2007, 11:26   #531
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Mine Pakkaner'e istediği resimler

Sn. Mine Pakkaner istediğiniz resimleri koydum.İlginize teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

metinkeskin05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2007, 01:05   #532
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Metin Bey yukarıda önerdiğim ilaçlamayı yapınız, ancak önce bütün bozuk, hastalıklı lekeli yaprakları temizleyiniz. Toprağın üzerindeki yarım cm kadar kısmı alıp atınız. Ayrıca 1 çay bardağı suda 1/4 aspirin eritip saksıyı sulayınız.

Eski 03-11-2007, 19:31   #533
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Yaprak Bitleri

Arkadaşlar 2 hafta önce almış olduğum kasımpatılarım harika çiçeklendi yapraktan çok çiçek var ama son birkaç gündür küçük kırmızı böcekler gördüm dallarında ve bugün praktikerden bir sprey aldım kullanma talimatında böceklerin olduğu yarık çatlak duvar dipleri vs. püskürtün yazıyor görevli kıza sordum doğrudan çiçeğe sıklır mı diye o da evet dedi akşam üstü saksının tamamına çiçeklere yapraklara heryerine sıktım spreyi böcekler pek hoşnut olmadı dağıldılar gibi gerçi 10 20 kadar vardı zaten şimdi bu uygulama çiçeğime bir zarar verir mi birde aldığım zamandan beri yaprakları lekeli gibi bunun nedeni nedir yardımcı olurmusunuz?

williamwallace Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2007, 20:25   #534
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Galeri: 35
Merhaba Mine Hanım,

Bahçemdeki defne agacında bitler koloni kurmuş durumda. Aslında epeydir gözüme hasta görünüyordu. Ama ben bu siteyle tanışınca teşhis koyabildim. Bunlar yaprak altlarında yapışık hareketsiz kabuklar gibi durmaktalar. Karıncalarda tam anlattığınız gibi işbirliği içinde. Önceki mesajları okudum ve ilaç isimlerini not ettim. Yanlış anlamadıysam bu ya kabuklu bit **** yaprak biti ve uykudalar. Sonuçta güçlü bir ilaçlama mesela Suprathion 40 EC (Methidathion) kullanmam gerekiyor sanırım. Yalnız bu agacın altında galalarım, ortancalarım, yakınında da yeni çimlenen turp, ıspanak ve rokalarım var. İlacın diğer bitkilerime zararı olur mu acaba?

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2007, 20:33   #535
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Sevgili williamwallace burada kendinizi tanıttıktan sonra buraya gözatın lütfen.

Teşekkürler

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2007, 21:52   #536
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Koyu yeşil Mesajı Göster
...Suprathion 40 EC (Methidathion) kullanmam gerekiyor sanırım. Yalnız bu agacın altında galalarım, ortancalarım, yakınında da yeni çimlenen turp, ıspanak ve rokalarım var. İlacın diğer bitkilerime zararı olur mu acaba?
Etiket dozunda kullanırsanırsanız bitkilerinize zararı olmaz, ancak, yine etiket üzerinde son ilaçlama ve hasat arasındaki süreyi dikkatle takip edip, ıspanak ve rokalarınızı ona göre tüketin.

İlaçlamada iyi bir kaplama yapın. Püskürtücünüz çok iyi olmalı. Sisleme gibi ince taneciklerle atış yapmalı.

Eski 04-11-2007, 11:35   #537
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Çok teşekkür ederim. Sevgiler.

Eski 05-11-2007, 10:05   #538
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Bu bir beslenme bozukluğu mu?

Merhabalar,

Afrika menekşelerimin bazılarının yapraklarında beyazlanmalar başladı. Verdiğim suyla mı ilgili yoksa bir beslenme eksikliği midir? Ne yapabilirim?

Sevgiler,

Eklenen Resimler

Eski 05-11-2007, 16:22   #539
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

İkisi de değil gibi görünüyor, ama bir yaprağın daha detaylı yakın çekim görüntüsünü eklerseniz iyi olacak. Bu oluşum ne zaman başladı, kaç menekşede var?

Eski 05-11-2007, 16:42   #540
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Mine Hanım, oluşum 1-2 haftadır, 8 saksıdan 4 tanesinde var. Bir tanesinde ilerlemiş, diğerlerinde sadece 1-2 yaprakta başlangıç aşamasında. Yarın sabah detay bir fotoğraf ileteceğim.

Saygılar,

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024