agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-08-2007, 19:06   #391
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Şükran Ünal,
Benim de çimlerimde bozulma başladı. Canım çok sıkılıyor. Mine hanıma danıştım. Çimlerle ilgili ne kadar yazı varsa, sabahtan beri okuyor, notlar alıyorum. İnşallah başedebilirim. Yoksa bir dönüm yeri tekrardan çimlemeyi göze alamıyorum. Uykularım kaçıyor desem inan. Yalnız birşey var; çim alan her gün sulandığından bu alan içinde bulunan ağaçlar fazla yaşamıyor. Erguvan ağacım öldü.
3 adet oya var, onlar şimdilik idare ediyorlar. Herhalde kiraz da o yüzden bozulmaya başladı diye düşünüyorum. Siz yine de hocalara sorun derim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 23:36   #392
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Guler çok haklısınız aşırı sulama kirazda zamklanmaya sebep oluyor ve bir süre sonra ağaç ölüyor. Meyve ağaçları çim içerisinde olunca hep bu tür sorunlar zaman içerisinde ortaya çıkıyor. Koca ağaçlar bile birden ölebiliyor.

Şükran Hanım ve Güzelözlü, çiminizi boşvermeyin. Lütfen çim hastalıkları ile ilgili başlığı okuyarak bahçenizi ilaçlayın. Sonbaharda yeniden bir tohumlama yapacaksınız gibi görünüyor.

Sayın Fmt 79 siteye uğrayınca kirazınız hakkında fikir beyan eder sanırım.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2007, 00:38   #393
Ağaçsever

ekip2004's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Merhaba,Mine hanımın da belirttiği gibi aşırı sulama,drenaj problemi,kötü havalanma sebebi ile köklerin hastalanması ,çürümesi ardından kirazda zamk oluşumu görülüyor.Kiraz ağacı dikimlerinde iyi drene olan,hafif tekstürlü,toprak yapısına sahip alanlar seçilmesi dikkate alınırsa güzelözlü'nün bahçesi sanırım tüm olumsuz şartları taşıyor.Bu alanda ideal şartların sağlanması zor görünüyor,ileriki dikimlerde drenej,tekstür,gibi kriterlere asgari özen gösterilirse benzer problemler yaşanmaz.(sert çekirdekli meyvelerde genellikle benzer sorunlar yaşanmaktadır.)

ekip2004 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2007, 09:57   #394
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Galeri: 8
Bilgileriniz için çok teşekkür ederiz.çim için yeniden ekim yaptırabilir zaten düzenli sulamaya başladık.Tabi eğer kökten kurumadılarsa .. Ama kiraz ağcımızın kurtulma şansı var mı?Yapılacak bir şey varsa hemen harekete geçelim.Sevgili ekip 2004 , tekstür dediğiniz nedir drenajı anladım ama bunu bilemedim .Bir yerlerde eminim vardır ama bulamıyorum **** ben göremiyorum.Kiraz ağacımızı rahmetli kayınpederim dikmişti ve babamda kendi napolyon kiraz ağacından aşılamıştı bu yüzden onu kaybetmek istemiyoruz.yoksa yeni bir fidan alınıp ta dikilebilirde. Sn. Fmt 79 un da bu mesajı bir an görmesini diliyorum. Tekrar teşekkürler ,saygılar

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2007, 10:09   #395
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Drenaj topraktaki fazla suyun süzdürülüp tahliye edilmesi demektir. Hafif tekstürlü hafif bünyeli demektir. Yani hafif tekstürlü toprak deyince kumlu tınlı, çakıllı geçirgen bir toprak düşünürüz. Eğer toprağınız killi ve çabuk çamurlaşan, sonra da suyunu zor kaybeden bir yapıdaysa ağır topraktır.

Çiminizi yeniden suladığınız için kirazınızdaki hastalık devam edecektir. Kiraz ağacınızın taç izdüşümünün çapında yere bir bordür yaptırın ve içini çakıl döşeyin. Bu alanı sulamayın. Size pratikte sunubileceğimiz tek önlem bu.
(Bu arada çim hastalıkları ile ilgili başlığı dikkatle okuyup gerekli ilaçlamaları yapın.)

Eski 22-08-2007, 10:24   #396
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Tamam Sn. Mine Hanım,değerli önerilerinizi uygulayacağız.Toprağımız ne yazıkki killi ve sulanınca çamurlaşan, kuruduğunda kısa sürede de taş gibi sertleşen bir yapıda.Tekrar teşekkürler...

Eski 22-08-2007, 10:40   #397
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu ağacınızın durumunu açıklıyor. Siz bahçede çim tesis edip bol sulamaya başlayınca kirazınız da zaman içinde hastalanmış. Bu çiminiz için de tehlikeli bir durum. Biz ağır topraklara çim ekmeden önce mutlaka ıslah ederiz, drenaj hatları yaparız.

Sulamaya ve hastalık kontrolüne azami dikkat etmelisiniz.

Eski 22-08-2007, 11:58   #398
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2007
Teşekkür ederim.

kmozt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 13:45   #399
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Sayın Mine Hanım ve konunun uzmanı arkadaşlar,yukarıda eşimin yolladığı 457 nolu mesaja ve resimlere ilave olarak yazıyorum.Daha önce de bahçemizde 13 yıllık çimimiz vardı hiç sorun yaşamamıştık.sadece kayısıda arada bir hastalık oluyordu ve ilgili ilaçla sorunu gideriyorduk.Mine hanımın önerisi için kirazın taç izdüşümüne göre çakıl döşeyecek olursak zaten geriye çok az bir alanda sulanabilecek çim kalıyor hatta kalmıyor denebilir ağaç 15 yıllık. alanın bir köşesinde 10m2 kadar veranda var.yani bu çimi sulamasak mı yoksa( bu arada çimde de en ufacık bir değişiklik yok,yazdığınız üzere çimle ilgili bölümdende faydalanıyoruz.)toprak analizi denen işlemi de bu arada yaptırıp kiraz ağacımızın durumunu mu gözlemlesek. Bu sonbaharı ve kışı çıkartıp bahçemize neyin uygun olup olmadığını öğrenip ona göre mi hareket etsek ne dersiniz?peysaj için birkaç sene evvel çok fahiş ücretler istediler bunun piyasasını açıkcası bilmiyoruz.zaten geniş bir yelpaze .Yakınımızda da bu işi yaptıranlarda olmadığı için bir fikir yürütmek imkanı yok. Yani eğer bahçemize böyle bir hizmete karar verirsek neleri gözönünde tutmalıyız.Şimdilik kiraz ağacının kurtulması için dua ediyoruz.Şimdilerde evimizin iki girişi var ve bu kısımda oturamıyorum baktıkça içim yanıyor. orada sulanması gereken büyük saksı çiçeklerimi ön verandaya taşıdım bakımını yapıyorum.duvar diplerine yeni diktiğimiz sarmaşık fidelerini de düzenli olarak suluyoruz.ben ve eşim değerli önerileriniz için teşekkür ederiz.

Eski 23-08-2007, 23:12   #400
Yeni Üye

demian's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2006
Kücük siyah sinekler

Merhabalar,
Oda ciceklerimde, meyve sineklerine benzeyen kücük, siyah renkli sinekler ucusuyor.Bunlar da beni hayli rahatsiz ediyor.
Bunlarla nasil bas edebilirim, sebebi ne olabilir? Bilenler cevaplarsa sevinirim.

demian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2007, 22:34   #401
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Bu yapraklardaki hastalıkların sebepleri ne olabilir.

Polatlı'daki bahçeme ait hastalıklı ağaçların yapraklarının henüz çekilmiş ön ve arka yüzlerinin fotoğraflarını gönderiyorum.

Havaların kurak ve sıcak gittiği Polatlı'da badem, aynalı kavak ve kiraz ağaçları Nisan ve Mayıs başlarına kadar hiç sulanamadı. Daha sonra 10 günde bir sulandılar... Söğüt ağaçlarının dibinden akan köy çeşmesi suyu da Mayıstan sonra kurudu ve daha sonra söğütler hiç sulanamadı...

Bu yapraklardaki hastalıkların sebepleri ne olabilir, ne yapmamı önerirsiniz.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Yaşar Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2007, 08:47   #402
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Physallis Peruviana yapraklarında küflenmiş gibi yeni bir hastalık başladı.

Bir süre önce beyaz sinekler vardı ve sarımsaklı ilaç yapmıştım. Şimdi sinekler yok oldu, iki gündür de bunlardan oluşmaya başladı. Evde kükürt var. Kükürt uygulaması yapsam kurtarabilir miyim?

Eklenen Resimler

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2007, 10:41   #403
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2007
merhabalar
Ben de İstanbul' da terasta çiçek-ağaç yetiştirmeye çalışıyorum. Kışın da naylondan bir yuva yaptım soğuğa dayanıksızları oraya taşıyorum. Güller dışında bitkiler genellikle iyi durumdalar. Güller ise ilkbahar-ilk yaz da açıyor, sonra yaprakları sarararak dökülüyor, çiçekler küçülüyor ve bitki kuruyor. Ne yapacağımı bilemedim. Bir de yonca merakım var. Ancak yoncalar iki-üç yaşından sonra kuruyorlar. Nerede hata yapıyorum acep?
Böyle bir bilgi-iletişim sitesi kurduğunuz için çok teşekkürler. Sağlıcakla kalın. nilgün

nilgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2007, 22:28   #404
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Gardenyada hastalık

Bu soruyu burada mı,Mine Pakkaner'e soralım başlığında mı soracağımı bilemedim.

Daha önce de bahsettiğim gibi eşime bir gardenya aldık.Aldığımız yerden 2 yaşında olduğunu söylediler.

Aldığımızda yaprakları oldukça açık yeşildi ve üzerinde küçük kahverengi lekeler vardı.Aldığımız zaman gölgede duruyordu.Yaprakların açık yeşil oluşunu gölgede oluşuna bağladık.
Yapraklardaki kahverengi lekeleri de püskürtme ile sulayıp güneşte kalmış olabileceğine yorduk.

Bayağı yapraklıydı ve dallarında yeni minik yapraklar yetişmekteydi.
Ama o lekeler başka yapraklarda da başladı.
Yapraklar yuvarlak yuvarlak delinmeye başladı.Aynı cam güzelinde olduğu gibi gardenyanın da sağlıklı yaprakları durup dururken düşmeye başladı.

Bir de sanki görünmeyen bir tırtıl yaprakları kenarından yiyormuş gibi bir görüntü var.

Sayın Lerdemir'in önerisiyle son sulamada limon tuzu ilave ettim suyuna.
Bauhausta Demir sülfat veye saçı kıbrıs bulamadım.Burada okumuştum,paslı çivi olabilir mi diye sordum. ''Neden olmasın'' dediler.Ben de 2-3 küçük paslı çivi bulup toprağına gömdüm.Zararlılara karşı ilaçladım.Yenmiş gibi olan yaprakları makasla kesip temizledim.

Bunların dışında ne yapabilirim?
Mine hanım vaktiniz olur da bu sorunuma bir çözüm önerebilirseniz size minnettar olurum.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2007, 00:13   #405
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Lekelerin etrafında sarımsı bir hale var mı? Fotoğraf göndermeniz mümkün mü?

Eski 28-08-2007, 00:30   #406
Ağaç Dostu

Ah Mine hanım ne kadar teşekkür ederim hemen döndüğünüz için.

Lekelerin etrafında sarımsı bir hale görmedim.Gerçekten de baktığınız zaman spreyle sulanmış da güneşte kalmış gibi kahverengi ve yuvarlak idi lekeler.
Ancak az önce yazdığım gibi eşimin tavsiyesi ile hepsini kesip attım.

Sanırım daha sonra o lekelerden delikler oluşuyor.
Bir de kenarları gerçekten tırtıl yemiş gibi.(onları da kestirdi eşim)

Çok çok teşekkürler ve sevgiler.

Eski 28-08-2007, 00:35   #407
Ağaç Dostu

Mine hanım siz sorunca merak edip gittim çöpe baktım.
Hakikaten hafif sarımsı bir hale var lekelerin etrafında.Ayın etrafındaki hale gibi belli belirsiz.
Daha sonra dediğim gibi oralar deliniyor.
Eşim ''pas hastalığımı bu'' dedi.Pas hastalığı böyle mi olur acaba?

Eski 28-08-2007, 00:45   #408
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu durumda takip için yeni çıkan yaprakları gözleyeceğiz. Yarım lt. iyi suya 3 çorba kaşığı oksijenli su katın ve bu suyu yapraklara püskürtün (önce bir yaprağa püskürtün, ertesi gün bakın yaprakta bir bozulma yoksa tüm bitkiye püskürtün.Yine yarım lt suda yarım aspirin ezin ve bununla da saksıyı sulayın.

Ezgi beğendi.
Eski 28-08-2007, 00:53   #409
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Hayır bu pas hastalığı değil. Gardenya bakteriyel yaprak lekesi hastalığında lekenin etrafında sarı bir hale olur. Mantar hastalığından kaynaklananlarda bu yok. Ayırd etmek için sordum.

Bu bitkilerden çelik alıp üretim yapmayın. Aşırı sulamadan sakının. Hastalıklı olanla sağlıklı olanı yan yana tutmayın. Makas kullandığınızda başka bitkiye geçmeden önce çamaşır suyuna batırılmış bezle silin. Yukarıda iki basit ilaç önermiştim. Onları acil uygulayın.

Eski 28-08-2007, 09:55   #410
Ağaç Dostu

Mine hanım,ilginize çok teşekkür ederim.
Anladığım kadarıyla o hafif sarı hale o kadar önemli değil.Herhalde daha belirgin olması lazım dediğiniz teşhisi koymak için.

Dediğiniz gibi yeni çıkan yaprakları gözlemleyip size bilgi vereceğim ve hemen tavsiye ettiğiniz oksijenli su+aspirin tavsiyesini uygulayacağım.

Tekrar çok çok teşekkürler ve sevgiler.

Eski 28-08-2007, 10:12   #411
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Physallis Peruviana yapraklarında küflenmiş gibi yeni bir hastalık başladı.

Bir süre önce beyaz sinekler vardı ve sarımsaklı ilaç yapmıştım. Şimdi sinekler yok oldu, iki gündür de bunlardan oluşmaya başladı. Evde kükürt var. Kükürt uygulaması yapsam kurtarabilir miyim?
Fotoğraf net değil, ancak küf gibi oluşum mevcutsa hemen ilaçlayın. Kükürt kullanabilirsiniz.

Eski 28-08-2007, 13:06   #412
Ağaç Dostu

Mine hanım,izninizle bir problemimle ilgili bir sorum daha olacak.

Ben yazın başında bir kaç saksı cherry domates aldım.Domatesler meyvalarını verdikten sonra tekrar çiçeklendiler ve meyvaya dönüşmeye başladılar.
Sonra farkettim ki küçük,minik beyaz sinekler sarmış domatesleri.

Apartmandaki bahçıvanın verdiği bir ilaçla ilaçladım ve onun tavsiyesine uyarak yanındaki sardunyalarımı da ilaçladım.Ama kurtulamadım ve domatesleri bahçıvana verdim.Sardunyalar da görünürde iyi idi.

Daha sonra bir kaç saksı küpe çiçeği aldım.Çiçekler cansızlaşıp,yaprak ve çiçekleri kurumaya başlayınca meşhur beyaz sinekleri farkettim.

Bauhaustan DDVP önerdiler.1 litre suya 2cc. enjektörle koyup ilaçlamamı tavsiye ettiler.
Yıllar önce sardunyalarımdaki tırtıllardan beni kurtardığı için DDVP'den memnundum.Küpelere de uyguladım.

Maalesef bu beyaz sinekler ölmüyor.Şimdi sardunyalarıma tekrar sıçramış bu pis mahluklar.Küpeler ve sardunyaları bu dayanıklı hayvanlardan nasıl kurtarabilirim?

Son soru:Bunlar DDVP ile de ölmüyorlarsa atom bombası deneyeyim mi?

Eski 28-08-2007, 13:30   #413
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

beyaz sinek burada Sayın Fmt79 beyaz sinek mücadelesini detaylı anlatıyor.

Eski 28-08-2007, 13:47   #414
Ağaç Dostu

Mine hanım verdiğiniz linkteki bilgileri hemen okudum.
Anladığım kadarıyla benim sinekler yapışkanlı tuzak aşamasını geçmişler.
O kadar yoğunlar ki.
Basudin önermiş sayın fmt79.
DDVP'den daha mı etkili bu insektisit?

Yani DDVP'ye devam mı edeyim,gidip Basudin mi alayım bilemedim.

(Benim bu ahret suallerime sabırla ve incelikle cevap verdiğiniz ve çiçeklerim için benimle beraber uğraşıp,yönlendirmeler yaptığınız için size yürek dolusu sevgiler Mine hanım.)

Eski 28-08-2007, 15:07   #415
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Fmt79 akademisyen bir bitki korumacı. Ben onun önerisine uyarım.

Eski 29-08-2007, 09:42   #416
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2007
Galeri: 4
Merhaba,
Benim gardenyamda da Sevilay Hanım'ınkine benzer bir sorun var. Aldığımdan beri sürekli tomurcukta olmasına rağmen bir tane bile çiçek açmadı. Bu arada alalı 1 aydan fazla zaman oldu. Tomurcuklar büyüyünce düşüveriyor. Yapraklarda da sararma var. Dün topladığım bazı (hastalıklı olduğunu düşündüğüm) yapraklar ve bugün yaprakların altında bulduğum tomurcuğun fotoğrafı ekte. En sondaki fotoğrafta da kurumaya başlamış yaprak ve solda dipten sararmaya başlamış tomurcuk görünüyor.

Bunun dışında gelişimi gayet güzel görünüyor. Sürekli yeni tomurcuk çıkarıyor ve yeni oluşan yaprakları sağlıklı.

Limon tuzunu son 4-5 sulamadan beri uyguluyorum. Toprağına da paslı bir çivi yerleştirdim. Demir tozu bulmuştum ama lerdemir "saksıyı çok ağırlaştırıyor tavsiye etmem" deyince kullanmadım. Daha önce gardenya başlığında problemimi yazdım ama sadece tomurcukların düştüğünü yazmıştım. Nedense yaprak sararması o kadar önemli değilmiş gibi gelmişti. Sevilay Hanım'ın sorusunu görünce ben de yazma ihtiyacı hissettim.

Aspirin ve oksijenli su önerileriniz benim için de geçerli midir? Yoksa benim çiçeğimde pas hastalığı mı var?

Eklenen Resimler

Fatma E. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 10:24   #417
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Sevgili Fatma E.Yapraktaki lekeyi bilemeyeceğim ama tomurcuklarının dökülmesi gerekli nemi alamamasından. Bendeki gardenia dan bunu anladım. Hergün çok ince su püskürtün ve toprağına da gün aşırı su verin .geçen hafta sonu benim çiçeğime odacımız hiç su vermemiş pazartesi geldiğimde beynimden vurulmuş gibi oldum çiçeği görünce, sanki bir gazete kağıdını iyice buruşturup serbest bırakmışsın gibiydi kaptığım gibi lavaboda iyice yıkadım ve gün boyunca iki üç kere topraktan ve yapraklarından püskürtme ile suladım .İnanın kopan tomurcukların yerine yenileri çıkıyor ve iki taneside açmak üzere. diğer sorunun için mutlaka b,irileri yardımcı olacaktır.Sevgiler..

Eski 29-08-2007, 10:45   #418
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Şükran Hanım çok teşekkür ederim. Arasıra su püskürtüyordum ama bundan düşüyor olabilirler diye bırakmıştım bugünlerde. Devam etmem gerekiyormuş demek Yapraklardaki sararma için de birileri yardım edebilirse çok sevinirim.

Düzenleyen Fatma E. : 10-09-2007 saat 08:05
Eski 31-08-2007, 12:55   #419
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Merhaba Arkadaşlar, acil yardımınıza ihtiyacım var. Biraz önce yuccamın saksısını değiştirsem mi acaba diye saksının altına baktım (kökler dışarı çıkmış mı diye kontrol etmek için), ama malesef bambaşka bir sorunla karşılaştım
Saksının altındaki deliklerde kurtçuklar vardı 3 taneydiler. 2 tanesini imha edebildim, ama bu saksının altındaki ben fotoğrafını çekeyim derken şaşkınlığımdan da yararlanıp saksının içine kaçtı Tabi toprağın içinde bunların kardeşleri, anneleri, babalarının olma ihtimali de var
Ne yapmam lazım?

Kusura bakmayın pek net değil ama ancak bu kadar net çekebildim

Eklenen Resimler

Eski 01-09-2007, 11:21   #420
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Arkadaşlar, bu mesajlar gözden kaçtı galiba Çiçeğim ölmesin ne olur. Gerçi şu anda çok sağlıklı görünüyor ama korkuyorum. İçinde birsürü kurtçuk var gibi geliyor. Zira dünkü mesajımdan sonra 4 tane daha kurtçukla karşılaştım. Gidip gelip saksının altını kontrol ediyorum

Bu arada gardenyama sürekli su püskürtüyorum. Umarım tomurcuk dökülmesiyle başa çıkabilirim. Ve yine umarım yaprak sararması sadece yaprakların yaşlanmasıyla ilgilidir. Çünkü ona da bir çözüm gelmedi henüz

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024