agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni715Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-01-2008, 20:47   #61
Ağaç Dostu

snowman77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Galeri: 6
limon çeliği daldırma

Arkadaşlar limon ağacımdan çelik alıp kuma daldırdım.Donmayacak bir yerde muhafaza edip sık sık nemlendiriyorum.Acaba çeliklerim bu mevsimde kök yapar mı?Çeltikleri köklendirme tozuna batırdıktan sonra daldırdım.Yardımcı olursanız sevinirim.

snowman77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2008, 23:07   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Suda Ful Çeliği Köklendirmesi

Merhabalar,

Başarılı olabildiğim tek köklendirme ortamı olan suda jasminum sambac köklendirdim uzunca bir sürenin sonunda.

Görüntüleri ilgilerinize sunarım.

2 ayı aşkın süreyi aşkın bir süredir suda başarı ile muhafaza ettiğim ful çeliğim şişmiş ancak bir türlü kök vermemişti.

Sonunda kök verdiğinde sizlere göstemek için fotoğraflarken verdiği tek kökü de kırmıştım.

İşte o ilk hali burada...

Name:  IMG_0168e.jpg
Views: 68189
Size:  17.3 KB

Sonrasında uzunca bir süre yeniden köklenme sağlayamamıştım. Ancak sıcaklık meselesi aklıma gelince gözümü kararttım ve kaloriferin üzerine aldım çeliğin içinde bulunduğu koyu yeşil renkli şişeyi...

Bir haftaya kalmadan köklenme başladı tekrar.

Aşağıda da iki haftalık sıcak ortam sonrasındaki vaziyet:

Name:  IMG_0180e.jpg
Views: 65681
Size:  16.2 KB

Köklü çeliğimi saksı harcına almak üzere kullanacağım maun folyo kaplı teneke saksım:

Name:  IMG_0181e.jpg
Views: 65822
Size:  21.2 KB

Saksısına aldıktan sonraki halini ise şurada görebilirsiniz.

Toprağa alındıktan sonraki ilk zamanlarını daha kolay geçirsin diye bir gündür tepesi bone ile kaplı olarak kalorifer üzerinde konuşlanmış hali:

Name:  IMG_0187e.jpg
Views: 64102
Size:  23.6 KB

HakanG, Bilge Kerem ve diyaz beğendi.

Düzenleyen lerdemir : 30-01-2008 saat 14:26 Neden: Şurada bağlantısını düzelttim.
lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2008, 10:41   #63
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Yaprakları niye kestiniz ,köklendirme aşamasında şart mı?.Çelikte yaprak olmasa da olur mu?. Bendeki fulde hiç yaprak kalmamış kel aynak kuşları gibi bir hali var ,kesilmiş toprağa sokulmuş bir dalım var bende onu suya alayım mı?Toprağa direkt dikilmiş dal kök verebilir mi? Çok mu soru sordum ne?

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2008, 14:36   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Sevgili BENBEN1967;

Yaprakları özellikle yarılarından kestim ki çeliğimin boyuna nazaran oldukça iri olan yapraklarını yaşatmak için harcayacağı gücü kök oluşumuna aktarabilsin; ayrıca rutubet kaybını da bu yöntemle azaltabilmiş olduk...

Yaprakların tamamını kopartmadım ki bitki fotosenteze devam edebilsin...

Sizdeki yapraksız çeliğin durumu için fotoğraflasanız uzman üyelerimiz daha net görüş verebilir sanırım. Zira toprakta köklendirme konusunda hiç başarılı olamadım ben

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2008, 22:54   #65
Ağaçsever

safiris's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2008
Galeri: 4
Lerdemir senin yöntemini aynen bende uyguluyorum.

Hatta Bambu tohumlarimi bile topraga ektikten sonra naylon posetin icine koyup kalorifer üstünde cimlendirdim.

Tohum cimlendirmede de cok iyi sonuc veriyor.

Bu torba yöntemi cok iyi gercekten.

enuma elish beğendi.
safiris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 10:40   #66
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Herkese selamlar,
Ben evimin bahçesindeki zeytin ağaçlarından çelik almak istiyorum. Bazı ağaçların kökünden ve gövdesinden filizler çıkıyor.Resimde bazılarını sizinle paylaşıyorum ve çiçekçiden aldığım köklendirme tozunun resmini ve ekliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılar

Eklenen Resimler

Özgür Ayata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 19:20   #67
Ağaç Dostu

bluecrop's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 2
çelikleme denemesi

Avustralya kara dutuna ait 20 adet dal çeliği, 3 mart 2008 tarihinde 100 w akkor lamba altında, %0.8 lık ıba -naa karışımı köklendirici hormon uygulanarak, altan ısıtmalı(22-25c) , hortumla püskürterek sulama ile %50 baltık torfu ,%50 orta irilikte dere kumu köklendirme harcı kullanarak deneme seramda, köklenmeye alınmıştır.

Name:  019.jpg
Views: 68062
Size:  24.4 KB

Name:  016.jpg
Views: 78942
Size:  53.3 KB

Sonuç :25 martta , Avustralya karadutu na ayit 9 adet çelikte köklenme sağlandığı tespit edilmiştir .

Name:  sby1 karadut.jpg
Views: 65933
Size:  60.4 KB

- Aynı ortama blueberry ; bluecrop ve brigitta çeşitleri 20 şer adet çeliklerden herhangi birinde köklenme sağlanmadığı ve toprak altı kısımlarının yandığı gözlemlenmiştir.
- Yine aynı zamanda ve aynı ortamda köklenmeye alınan kivi çeliklerinde köklenme henüz başladığı gözlemlenmiştir.
- Pepino çeliklerinde hormon uygulaması yapılmadan . 45 adet olarak 5 cm derinlikteki viyolde uygulama yapılmış 43 adetinde köklenme gözlemlenmiştir.

NOT:Pepino çelikleri hariç, denemelerde odunlaşmış 1 yıllık çelikler kullanılmıştır

Düzenleyen bluecrop : 09-04-2008 saat 15:50
bluecrop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 14:52   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Köklendirici toz diye birşey var bunu bilen varmı.

Kopan dala çok az diş fırçasıyla sürüp çamurla **** yosunla kapatıyorsunuz 15 günde köklendiriyormuş. Bazı yerlerde resimlerini gördüm.

Bilen varsa nereden satın alabiliriz.

zulkufhacettepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 21:02   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2007
Selamlar.
Her sene diktiğim gül çeliklerinden % 50 ye yakın randıman alırdım.Bu sene Ocak ayında ter türlü ilaçlaması ve bakımı yapılmış ortamda diktiğim bütün çelikler yapraklandı ve sonra hepsi kurudu bir tane bile tutan olmadı.Acaba nerede hata yaptım diye düşündüm ama bulamadım.Vardır bir hata acaba nedir.Celikler önce kahverengi oldu,sonrada hepsi kurudu.Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Wallnut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 21:34   #70
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Ilaç kullanmadan fidan elde edebilirmisiniz.

HakanG beğendi.
HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2008, 22:17   #71
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bluecrop Mesajı Göster
Avustralya kara dutuna ait 20 adet dal çeliği, 3 mart 2008 tarihinde 100 w akkor lamba altında, %0.8 lık ıba -naa karışımı köklendirici hormon uygulanarak, altan ısıtmalı(22-25c) , hortumla püskürterek sulama ile %50 baltık torfu ,%50 orta irilikte dere kumu köklendirme harcı kullanarak deneme seramda, köklenmeye alınmıştır.

Eklenti 33987

Eklenti 33989

Sonuç :25 martta , Avustralya karadutu na ayit 9 adet çelikte köklenme sağlandığı tespit edilmiştir .

Eklenti 34008

- Aynı ortama blueberry ; bluecrop ve brigitta çeşitleri 20 şer adet çeliklerden herhangi birinde köklenme sağlanmadığı ve toprak altı kısımlarının yandığı gözlemlenmiştir.
- Yine aynı zamanda ve aynı ortamda köklenmeye alınan kivi çeliklerinde köklenme henüz başladığı gözlemlenmiştir.
- Pepino çeliklerinde hormon uygulaması yapılmadan . 45 adet olarak 5 cm derinlikteki viyolde uygulama yapılmış 43 adetinde köklenme gözlemlenmiştir.

NOT:Pepino çelikleri hariç, denemelerde odunlaşmış 1 yıllık çelikler kullanılmıştır

Tebrik ederim sizi...Hiç güneş görmeyen yerdemi çimlendirdiniz. Sadece akkor lambanın ışığı ilemi yoksa?

Özhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2008, 22:30   #72
Ağaçsever

fleabattery's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Bütün bu okuduklarım sonucunda - tecrübesiz biriyim çelikleme konusunda - kafam karışarak yaptığım çeliklemelerin fotoğraflarını yollamak istiyorum. Çeliklerin içeriği hanımeli, yasemin ve şu budanıp şekil şemal yapılan çalılardan. Umutlu olduğum 2 çeliğim var bu resimler arasında(biri yasemin diğeri de hanımeli), gerisi kesinlikle tutmayacak. Ama yine de deniyim dedim. Bunların bir kısmı kum torf perlit humus karışımı. Bir kısmı da sadece torf perlit humus karışımına ekilmiş. Bir bu kadar da(hanımeli ve yasemin için geçerli) bira şişesinde,suda duruyor.

Nolur güzel şeyler söyleyin

Tutmazlarsa çok moralim bozulacak....

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
fleabattery Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 15:01   #73
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
çelik

resimde görülen celik bana göre yanlış görülen celiğin üzerinde bulunan küçük dal celik olacak diktığiniz odunsu kısım cillenmez bütün bitkilerde bu şekilde hareket ediniz selamlar

emrebadem beğendi.
ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 15:03   #74
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

celik

Yazmayı unuttum yasemin resmindeki celikten bahsediyorum

Eski 25-05-2008, 15:17   #75
Ağaçsever

fleabattery's Avatar

Teşekkürler ahmeter. Sizin dediğiniz şekilde de aldığım çelikler var. Bilmediğim için her şekilde kestim diktim. Ya tutarsa diye düşünerekten. Umarım diğer çeliklerim tutar. Sizin dediğiniz yasemin çeliğini direk olarak atıyorum o zaman

Eski 25-05-2008, 15:18   #76
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

çelik yapılacak toprak

Celik yapmak için muhtelif karışımlar uygulanıyor İzmirin torbalı ve söke yöresinde cok sayıda sera var hepsi üretim seraları celik yaptıkları toprak Menderes nehrinden getirilmiş un kadar ince bir kum daha doğrusu mil denilen bir toprak ben de aldım denedim çeliğin tutma şansı cok fazla ben begonvilde denedim memnunum her seranın önüne traktörler getirip döküyor seracı satıyor deneyebilirsiniz selamlar

Eski 25-05-2008, 15:26   #77
Ağaçsever

fleabattery's Avatar

Ankara da kum bulmak zor olabiliyor. Ya da ben nerden temin edeceğimi bilemiyorum. Bonsailerde kedi kumu kullanan bir arkadaş varmış. Ben de bir kısmında en ince kedi kumlarından kullandım. Torf ve kedi kumu daha doğrusu. Denemekte fayda var diye düşündüm(ne de olsa kullandığım kedi kumunun esas maddesi kil). Bakalım ne olacak. Teşekkürler....

Eski 25-05-2008, 20:03   #78
Ağaç Dostu

bluecrop's Avatar

çelikleme

selam
Çelik köklendirmekte kullanılan köklendirme ortamı malzemesi olarak sadece dere kumu kullanmak yetersiz sayılır. Bununla ilgili bir çok neden sayılabilir, bunlardan bazıları ; kum su tutma kabiliyeti çok düşük olan bir meteryaldir, sık sık sulama gerektirir .sık sık yapılan sulama bitki yapraklarında bulunan besin maddelerinin yıkanmasına neden olacağından dal çeliğindeki çürümeyi hızlandırır ve en önemlisi köklenen çelikleri çelikleme ortamından söküm yaparken kum kolay dağılmakta ve kökler açıkta kalmakta ; bu ise başarılı bir çelikleme için istenmeyen bir durumdur. En iyi köklendirme ortamı bitkinin isteğine göre değişmekle birlikte ,genelde %50 perlit ve %50 torf karışımı harç malzemesi kullanılır . %40 Dere kumu -%60 torf karışımıda başarılı sonuç verebilmektedir. torf ve dere kumu kullanılarak köklendirilen kara dut çelikleri
http://www.agaclar.net/forum/attachm...0&d=1211299810

Eski 25-05-2008, 20:23   #79
Ağaç Dostu

bluecrop's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Özhan Mesajı Göster
Tebrik ederim sizi...Hiç güneş görmeyen yerdemi çimlendirdiniz. Sadece akkor lambanın ışığı ilemi yoksa?

Atıl durumdaki bir oda içerisinde ve hiç güneş görmeyen bir ortam da; 100-150 watt lık bir ışık kaynağı, 22-27 c sıcaklık ve %90-95 nispi nem ,köklenmeyi teşvik edici hormon uygulaması çeliklerde kök oluşumu için çoğu durumda başarılı sonuç verir . Mantar ve sporlar için havalandırma ve periyodik olarak fungusit uygulamasıda önemlidir.

Eski 27-05-2008, 15:53   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2008
çelik alma

açelya; gardenya ve orman gülünü çelikle nasıl çoğaltabilirim.bunların çelik alma zamanları ne zamandır.hangi mevsimde yapılır.

Düzenleyen feslegen : 27-05-2008 saat 15:55 Neden: ilave yaptım
feslegen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 20:17   #81
Ağaçsever

fleabattery's Avatar

Benim hanımelleri hareketlendi. 4 5 gün içinde çelikte görülen yeşillenmeler, uzantı çıkarmalar tuttuğunun işareti midir? Yoksa topraktan aldığı su ve besin sonucunda yaptığı rastgele bir hareket midir?

Eklenen Resimler

uylimaz beğendi.

Düzenleyen fleabattery : 30-05-2008 saat 08:36 Neden: ek
Eski 03-06-2008, 10:29   #82
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Geçen güz budadığım fulun dallarını o an bir saksıya dikmiştim. (Tıpkı sardunyalar gibi. )Şimdi ilk yapraklarını verdiler.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2008, 23:14   #83
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar!

Zaman zaman gelip incelediğim ve faydalandığım bir sayfa. Bilgisini bizlerle paylaşan tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler. İşin doğrusu çelikle üretim konusunda tecrübesiz sayılmam.Yalovadaki mevcut seramın içerisine çelik için ayırdığım bölümü biraz daha büyüterek çeşitli denemeler yapmak istiyorum.

Şimdi gelelim işin en zor kısmına.
1-Oluşturacağım kısmı kış aylarında ısıtma şansım olmadığı için alta strafor yayıp üzerine perlit torf karışımını yaysam çeliklerime kış aylarında faydası olurmu? Yoksa boşa masrafmı etmiş olurum. Başka önerilen bir yol varsa denemeye hazırım.
2- Haziran temmuz aylarında taflan,alevağacı,leylandi, türlerinden çelikleme yapılabilir mi?
3- Yapılacak çelik miktarı 10-20 bin arası olacağı için çeşit olarak konunun uzmanı arkadaşların önereceği türler varmı? Varsa neler ?

Verilecek tüm bilgiler için tekrar teşekkürler. Zaman zaman şu fotoğraf yükleme işini öğrenebilirsem resimlerini ve karınca kaderince tecrübelerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 07:56   #84
Ağaç Dostu

Merhabalar !

İbrelilerde tepe çeliğimi dal çeliğimi ayrımını bir türlü çözemedim. Hoş alıyoruz ancak biraz karadüzen gibi geldi bana. Bu konda video gösterimi izlemek isterim. Arkadaşlardan tecrübelerini paylaşmalarını istirham ediyorum.

Ovasis diye bir malzemeyi edindim. Tecrübesi olanlar birazcık yazarlarsa sevinirim.

Saygıyla.

Eski 12-07-2008, 21:46   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2008
Merhaba,
Benim iki yıl önce hediye edilen ve acemice bakmaya çalıştığım ama bütün yapraklarını döküp, sadece tepesinden taze yapraklar verip duran ve tabiri caizse cascavlak kalan bir fikus lyrata bitkim var.
Yardım istiyorum! çok acemiyim,ama hevesliyim. Evde başka bitkilerim var,hepsini çok seviyorum.
Fikus lyraa için ne yapabilirim ?Tepesinden kesip saksıya dikmeyi düşündüm ama telef olmasından korktum...
Bu arada boyu 2 mt. var, hiç estetik görünmüyor.
İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Düzenleyen rojine : 13-07-2008 saat 21:49
rojine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 20:50   #86
Ağaç Dostu

Lalezar78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Galeri: 9
Bir tanıdığımdan diffenbahya dalı aldım. Suya koydum çürüme başladı. çürüyen yeri kestim toprağa diktim tekrar çürüme başladı. Daha önce suda ve toprakta diffenbahya köklendirdim, şimdi niye başarılı olamıyorum anlamadım. Çelik aldığım diffenbahya çok susuz kalmıştı, ondan olabilirmi? Ya da havalar sıcak olduğundan mı acaba?

Lalezar78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2008, 23:05   #87
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Merhaba. Sorduğunuz köklendiricinin resmini gönderiyorum.

Eklenen Resimler

sevilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2008, 15:31   #88
Ağaç Dostu

Merhabalar!

Ovasis kullanımı konusunda tecrübesi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Akşama sabaha alev ağacı ve altuni taflan çeliklemesi yapacağımdan tecrübeye ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.

Saygıyla.

Eski 12-08-2008, 19:37   #89
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Bu mevsimde mor salkım çeliği köklenirmi? Kalem kalınlığında ve daha ince sürgünlerden çelik aldım. Hormon uygulamam gerekirmi?

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2008, 07:44   #90
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
zulkufhacettepe

Forumda IBA yazıp aratırsan detaylı bilgi bulabilirsin. (İndol butirik asit)

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024