agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni715Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-10-2013, 14:37   #691
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almira Mesajı Göster
Bu çiçekten bende de var. Ama ben de adını bilmiyorum.
bunun adı barış çiçeğidir

Bilge Kerem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2013, 23:11   #692
Ağaçsever

_Cihan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2013
Evet bende gülden aldığım çeliği suda köklensin diye beklettim ama çelikte yumuşama oldu. Baktım ki çürüyecek toprağa ektim. Onun dışında başka bir gülden aldığım çeliği 1 hafta önce ökçeli çelik metodu ile ektim, boğum yerlerinin üzerleri şişmeye başladı dal çıkartacak galiba, sanırım ökçeli çelik metodu işe yaradı. Köklensin diye bekliyoruz bakalım

_Cihan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2013, 13:29   #693
Ağaçsever

_Cihan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2013
Gül çeliği

1 hafta önce ökçeli çelik metodu ile diktiğim gül çeliği şu an resimde gözüktüğü gibi. Direk güneş görmeyen ama bol ışık gören kapalı balkonda duruyor. 3 yerinden sürgün verecek gibi gözüküyor.

Eklenen Resimler

_Cihan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2013, 21:21   #694
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bulut55 Mesajı Göster
selam arkadaşlar acaba fındık çelikle çoğaltılabilirmi ve cevap evet ise hangi ayda çelik alınır ve hangi işlemler uygulanır ya da IBA içeriklimaddeler ve etil alkol nasık kullanılır?Şimdiden teşekkürler.
fındık ağacını çelikle çoğaltmayı düşünmeyin, çünkü çelik alacağın ağacın dibinde onlarca fide vardır, siz fideleri alırken fındık sahibine yardım etmiş olursunuz. sıcak havalarda su kaybını önlemek için plastik su şişesinden sera yaparsanız zamanlamanın önemi olmayacağını düşünüyorum.

cemilsisik beğendi.
biyolog_081 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2013, 12:19   #695
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _Cihan Mesajı Göster
1 hafta önce ökçeli çelik metodu ile diktiğim gül çeliği şu an resimde gözüktüğü gibi. Direk güneş görmeyen ama bol ışık gören kapalı balkonda duruyor. 3 yerinden sürgün verecek gibi gözüküyor.
merhaba
bende daha önce gerek kuma gerekse suya çelik koydum kök versin diye ilk haftalarda hemen sürgün çıkıyor ama devamı gelmiyor.
dikkatli olun ve nemlendirin sık sık

musagultekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2013, 17:32   #696
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
Arkadaşlar çok önemli bi sorum var yardımcı olursanız , çok beğendiğim bi ayva ağacından çelik alıyorum suda bekletince köklenecekmiş gibi beyazlıklar oluşuyo, sağından solundan sürgün de veriyo ufak ufak sonra kaliiteli bi torfa dikiyorum tabi bunu evin içinde yapıyorum sonra yaprakları falan büyüyo ama 1 hafta sonra falan çıkan küçük yapraklar soluyo, o ağaçtan bende de olmasını çok istiyorum yardımlarınızı bekliyorum

Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2013, 16:47   #697
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

**** :d

Eski 17-12-2013, 17:07   #698
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KAYAHANN Mesajı Göster
Arkadaşlar çok önemli bi sorum var yardımcı olursanız , çok beğendiğim bi ayva ağacından çelik alıyorum suda bekletince köklenecekmiş gibi beyazlıklar oluşuyo, sağından solundan sürgün de veriyo ufak ufak sonra kaliiteli bi torfa dikiyorum tabi bunu evin içinde yapıyorum sonra yaprakları falan büyüyo ama 1 hafta sonra falan çıkan küçük yapraklar soluyo, o ağaçtan bende de olmasını çok istiyorum yardımlarınızı bekliyorum
Sayın kayahan ben olsam diktikten sonra üzerine yarım şaşal kapatıp nemini muhafa ederim ve dış ortamda bırakırım.
Şahsen bu sene o sekilde leylak ağacından çelik aldım ve şu an dışarda ısıtmasız naylon bir sera içinde, yine bir kısmı komple şaşal içinde bir kısmı sadece saksı üzerine şaşal kapatılmış olarak bekletiyorum. Gözler yeşil ama uyur vaziyette bekliyorlar. ilkbahara kadar kök salacağına ve vakti geldiğinde sürgünleri patlatacağına inanıyorum. Siz de bu sekilde deneyin isterseniz. En azından üstünü kapatmanızın çıkan yaprakların ilerde solmasına engel olacağını düşünüyorum.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2013, 17:21   #699
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2013
Sanırım çınar ağacı çelik alma zamanı geldi. Direk bahçe toprağı olur mu? Köklenmeleri için kum da gerekiyor mu?

dombıra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 23:08   #700
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2013
Kara Dut Çeliği Köklendirme

Herkese selamlar. Arkadaşlar evde köklendirmeye çalıştığım kara dut çeliğinde resimlerde gördüğünüz gibi bir yeşerme meydana geldi. 8. gün oldu. Yaprağın birini fazla büyüdüğü için, köklenmeye engel olabileceği düşüncesiyle kestim. Yeşerme başladıktan sonraki ilk gün çeliği topraktan söküp köklenmiş mi diye baktım. Fakat kök falan göremedim. Biraz daha köklendirme tozuna batırıp tekrar diktim. Şu an yeşermeler resimlerde gördüğünüz gibi oldu. Çok merak ediyorum köklenme ne zaman başlayacak diye. Daha önce tecrübe eden ya da bilgisi olan arkadaşlar varsa; lütfen yorumlarınzı bekliyorum. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

dadaşım beğendi.
alpay_23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2014, 09:03   #701
Ağaç Dostu

silverain13's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Bir çiçek hayranı olarak bilgileri vern arkadaşlara çok ama çok teşekkürler.

silverain13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2014, 17:23   #702
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Torf, perlit ve toprak düzenleyici karışımına çelikleri ekip, üstlerini şeffaf bir poşetle örtün. Çelikleri oda sıcaklığında bekletirseniz güzel sonuçlar alırsınız.

Alıntı:
Herkese selamlar. Arkadaşlar evde köklendirmeye çalıştığım kara dut çeliğinde resimlerde gördüğünüz gibi bir yeşerme meydana geldi. 8. gün oldu. Yaprağın birini fazla büyüdüğü için, köklenmeye engel olabileceği düşüncesiyle kestim. Yeşerme başladıktan sonraki ilk gün çeliği topraktan söküp köklenmiş mi diye baktım. Fakat kök falan göremedim. Biraz daha köklendirme tozuna batırıp tekrar diktim. Şu an yeşermeler resimlerde gördüğünüz gibi oldu. Çok merak ediyorum köklenme ne zaman başlayacak diye. Daha önce tecrübe eden ya da bilgisi olan arkadaşlar varsa; lütfen yorumlarınzı bekliyorum. Teşekkürler.
8 gün çok erken bir süre. Göz sayınız çok fazla gibi. Bir çelikte en fazla 3-4 göz olmalıdır. 1-2 göz karışım altında, diğer 1-2 göz ise karışımın üzerinde kalacak şekilde ekim yapılır. Ben karışım ile 7*7*8 küçük saksılara diktim. 2-3 hafta içinde köklenme oldu. Sıcaklık fazla düşmezse sizin bitkinizde tutacaktır. Kolay kök atan bir bitkidir..

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2014, 16:05   #703
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2011
Arkadaşlar bende kivi ve Böğürtlen Çeliklerini Suya koyarak köklendirmeye çalıştım kivilerim köklenmeye başladı Böğürtlen çeliklerim ise yaprak açmaya başladı fakat hiç kök oluşumu yok sizce kök oluşumu için ne yapmalıyım ??

polat2575 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2014, 16:44   #704
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

yok benim ayva denemelerim gene hüsran sanırım iba olmadan olmayacak bu iş

Eski 02-02-2014, 12:22   #705
Yeni Üye

oyuncak's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2014
Galeri: 1
Arkadaşlar geçen gün aldığım gül, begonvil ve ismini bilmediğim kırmızı çiçekli bi ağaçtan aldığım çelikleri göstermek istedim ^^ doğru seçim yapmış mıyım? evde de çeliğim çok aslında evden de göstermek istediğim çelikler var ama şuan sadece saydığım 3 çeliğin resimlerini paylaşıyorum sırasıyla.

oyuncak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2014, 16:00   #706
Ağaç Dostu

sevoş's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2012
bence bunlar çok ince.Daha kalın dallar olmalı.

emrebadem beğendi.
sevoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2014, 08:50   #707
Yeni Üye

oyuncak's Avatar

olsun şansımı deniyim. köklenirlerse de paylaşırım

Eski 06-02-2014, 11:57   #708
Ağaçsever

qqaazz's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2007
Aşağıdaki resimde görülen oluşumlar nedir?Bunlar kök başlangıcı mı?

Eklenen Resimler

justice beğendi.
qqaazz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2014, 16:48   #709
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qqaazz Mesajı Göster
Aşağıdaki resimde görülen oluşumlar nedir?Bunlar kök başlangıcı mı?
Evet, kallus oluşumu başlamış. 8-10 güne kadar ilk kökler de gözükmeye başlar.

Eski 06-02-2014, 18:00   #710
Ağaçsever

qqaazz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Evet, kallus oluşumu başlamış. 8-10 güne kadar ilk kökler de gözükmeye başlar.
Fotoyu çektikten hemen sonra topraga diktim.Umarım tutar.

Eski 07-02-2014, 19:42   #711
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2013
verdiğiniz bilgiler çok yararlı oldu teşekkürler..

ozzgeozz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 11:12   #712
Yeni Üye

oyuncak's Avatar

keşke banada bir bilgi verseniz varya ne mutlu olurum.....

Eski 10-02-2014, 11:56   #713
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oyuncak Mesajı Göster
keşke banada bir bilgi verseniz varya ne mutlu olurum.....
Sizin çelikleriniz bir arkadaşımızın da dediği gibi biraz ince dallar. Gül zaten kendisi zor. Dalın alt kısmını yaralayarak (ince yeşil kabugu bıcak sırtı ile biraz kazıyın) tüm yaprakları alın, üstte iki göz kalacak şekilde Kumlu bir saksıya dikin , begonvilinizi de torf perlit karışımına dikin. Begonvili bir pet şişeyi keserek içine dikin. Begonvil bölümünde gerekli detaylar var.

Diğer sbitki hakkında bilgim yok. Begonvile ile aynı muameleyi yapın deneyin artık şansınıza.

Eski 10-02-2014, 16:30   #714
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2013
iyi günler arkadaşlar arkadaşın bahçesinde karadut ağacı var ondan çelik alarak üretmek istiyorum .İlaa ki köklendirici hormon kullanmmam gerekiyor mu ,ne zaman çelik alabilirim bilgisi olan arkadaşlar yardım etsin lütfen.Yoksa havai köklendirme işlemini uygulamayı düşünüyorum.Teşekkürler selamlar.

uzer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 10:51   #715
Ağaçsever

qqaazz's Avatar

Çelik alırken dış kabuğun altındaki Phloem doku dedikleri , Xylem(odunsu doku)nun üstündeki kısmın kalın olmasına dikkat etmek gerekir.Phloem doku ne kadar kalınsa buranın kök oluşturma şansı daha yüksektir.Xylem dokudan kök oluşmaz.Bu doku bitkide sadece su taşınmasından sorumludur.Yazın kuraklık stresi gereği bitki bu dokuyu genişletir.Üst yapraklara su ulaştırmak için.Besin taşınan Phloem dokuyu inceltir dolayısı ile yaz çeliklerinin tutma şansı daha düşüktür.Kışın bitkide susuzluk stresi kalktığından ve bünyesindeki suyun donarak Xylem dokuya kalıcı hasar vereceğinden dolayı bu dokuyu inceltir.Phloem dokuyu kalınlaştırır.Bu nedenle çelikleri kışın almak gerekir.
Benim üstteki gül çeliğinin kalın bir Phloem dokusu vardı.1 haftada kallus oluşturdu.Sıcak nemli bir ortamda idi.Ploem dokuyu çürütmezseniz başka seçeneği yok bitki mutlaka kök oluşturacaktır.
İnce dallarda Phloem dokuda incecik olacağında köklenme şansı düşüktür.Kalın dallardan alınan çelikler bitkinin daha sonraki yaşamında da güçlü gelişmesini sağlar.
Çeliklerde köklendirme hormonu kullanımı gereksizdir diyebiliriz.Çok az faydası olur.Dozajın hatalı kullanılma riskine girmeye değmez.

Eklenen Resimler

emrahc beğendi.
Eski 12-02-2014, 18:15   #716
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Köklendirme için bal kullanıyorlar deneyen oldu mu?
How to use Honey for Rooting Cuttings - YouTube

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2014, 18:17   #717
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Ve burada
How to use honey to root your plants... - YouTube

Ayrıca yabancı sitede olan link
http://www.gardeningknowhow.com/gard...ot-hormone.htm

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 12:29   #718
Yeni Üye

oyuncak's Avatar

Ordan burdan aldığım bilgilerle ektiğim bu resimdeki 3 çeliğin şu anki durumları hakkında bilgi veriyim; Gülün gövdesinden 2 uzantı gelişti. Tepesinde 2 tomurcuğu var. Köklendimi bilmiyorum ama durumu gayet iyi gözüküyor. Bu gülü daldıktan bir gün sonra aynı gül ağacından ve bir çöpün yanına budanıp atılmış dallardan aldığım çelikler de yaprak verdiler. Begonvilden pek umudum yok ama halen yeşil. Diğer bitkininde adını öğrendim. Fırça bitkisiymiş. Ondanda umudum yok. ama halen yeşil ve diri duruyor. ben milli eğitimin çelikle üretim modülüne dayanarak yeşil ve ince dallardan seçim yapmıştım. herkesin farklı bilgileri var bilmiyorum ben tecrübesizim bu konularda. Ama öğrendiğim bir şey var oda dene ve öğren...

Eski 14-02-2014, 13:19   #719
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Keşke baştan 3-4 göz olacak şekilde kesim yapsaydınız. Diktiğiniz çelikler yaprak çıkarsa bile kesinlikle yerinden oynatmayın. Yeni kökler çok narin olduğu için kırılabilir. Tutmaz diye bir şey yok, köklenme derece zor olur bu kadar. Size katılıyorum, deneme ile öğrenince tecrübe daha çok artıyor..

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2014, 11:24   #720
Yeni Üye

oyuncak's Avatar

Gül çeliklerimin şu anki hallerini göstermek istiyorum sizlere ^^

Bunlarda dikilmeden önce çöplüğün yanına atılmış dallardan kestiğim çelikler;

nselimoglu beğendi.

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024