agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni422Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-04-2015, 16:39   #61
Yeni Üye

sedefnur's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2015
Zeki bey güzel paylaşım için evvela teşekürler ben kivi tohumu hakkında bilgisi olan varmı ben çekirdek kuruttum ama kaç gün soğukta beklemeliyim kaç gün dışarıda durmalı anlamadım birde selluka diye bir çiçek var istanbulda aradım fakat bulamadım bu konu ile ilgili bilgisi olan varsa yardimci olabilirmi izmirde bi firma var zengarden diye arkadaşım başka tohum yolluyorlar arama sonrada kimseye ulaşamıyorsun dedi nereden temin edebilirim bildiginiz üretici varmi

sedefnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2015, 14:01   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeki Yağlı Mesajı Göster
Gübre dozajı hesabı.

Bitkilere verilecek gübre ölçüsü, çözelti içindeki N (Azot) bileşenininin miktarı olarak ölçülür.

Sıvı olsun toz olsun satılan her gübrenin üç rakamdan oluşan bir formülü vardır: 20-20-20, 15-7-27, 3-5-4 gibi.
Ayrıca mikro element rakamları vardır. Ona başka bir zaman değiniriz.

Bu rakamlardan ilki, satın alındığı şekli ile, gübre içindeki N(Azot) miktarını, ikincisi P (Fosfor), üçüncüsü ise K (Potasyum) miktarını, ağırlığının yüzdesi olarak verir.

Yani formül her zaman sıra ile NPK yı gösterir.

Örneğin 20-20-20 formüllü toz gübrenin ağırlığının %20 si N, %20 si P, %20 si Kdır.

3-5-4 formüllü sıvı bir bir gübrenin %3ü N, %5 i P, %4 ü Kdır.

Çözeltinin içindeki N (Azot) miktarı ppm olarak ölçülür ve Part Per Million= Milyonda bir ölçek demektir.

250 ppm, 1 milyon gram su içinde 250 gram N demektir.

100 ppm ise 1 milyon gram su içinde 100 gram N demektir.

1 milyon gram = 1000 kg = 1 ton dur.

Örnek olarak 20-20-20 gübreden 10 litre 250 ppm gübre hazırlayalım:

Bizim hazırlayacağımız çözelti 10 litre yani 10000 gram.

250 ppm yani 1 milyon gram için 250 gram N gereklidir.

100 000 gram (=100 l) için 25 gram N,

Bizim ihtiyacımız olan 10 000 gram(=10 l) için 2,5 gram N lazımdır.

Elimizdeki 20-20-20 gübrenin %20 si N dir.

Yani 20 gram N için 100 gram gübre kullanmak gereklidir.

1 gram N için ise 100/20 = 5 gram 20-20-20 formüllü gübre kullanmak lazım.

İstediğimiz çözelti için gerekli 2,5 gram N yi elde etmek için ise 2,5 x 5 = 12,5 gram 20-20-20 gübre kullanmak gerekir.

Bu miktar yaklaşık bir çorba kaşığıdır.

Ölçmek için ilaçi şurup ölçekleri kullanabilirsiniz.

Görüldüğü gibi 20-20-20 gibi bir gübreden 10 litre 250 ppm lik bir çözelti elde etmek için 12,5 gram kullanmak gerekir.

Eğer yalnız 1 litrelik çözelti elde etmek için 1,25 gram (çay kaşığının ucu) kadar 20-20-20 kullanmak lazım

Özet olarak N-P-K formüllü gübreden 10 litre, X ppm çözelti elde etmek için kullanılacak miktarı veren formül:

X/N

dir.

Bizim örneğimizde 250/20=12,5 20-20-20 gübre.

Şimdi 15-7-27 gübreden 10 litre 150 ppm çözelti için 150/15=10 gram kullanmak yeterlidr.

1 litre çözelti için ise yukarıdaki miktardan10 defa daha az kullanmak gerekir.

Fidelere gerçek yapraklar çıkmadan hiç gübre vermeyin.

Gerçek yapraklar çıktıktan sonra haftada 1 kere 100-150 ppm,

Şaşırttıktan sonra haftada 1 kere 200-250 ppm.

Yerine diktikten sonra 10-15 günde 1 kere maksimum 400 ppm
gübre verebilirsiniz.

Aman daha fazla vermeyin.

Kolay gelsin.
Bugun bu verdiginiz bilgiler sayesinde ozellikle topraksiz tarimdaki besin eriyigi hazirlamanin temelini anladim ve ogrendim diyebilirim. Oncelikle bu aciklayici ve ogretici anlatiminiz icin tesekkurler.

Ogrenmek istediklerim; diyelim ki hazir npk gubre kullanmayip kendimiz kendi gubremizi yapmak istiyoruz. Bu durumda, 150 ppm lik bir karisimda olmasi gerekenler yine n p k midir?

Bunlarin icinde ya da npk haricinde yeni bir fide hangi gubrelere ne kadar ihtiyac duyar ve en onemlileri hangileridir?

Cok sordum affiniza siginiyorum...

622ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2015, 22:47   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
arkadaşlar bende de 7veren çilek var. şu an çilekleri çıkıyor ve yiyoruz. tadıda çok güzel . bunlardan tohum elde etmek istiyorum googleda baya bi aradım ama istediğim cevaba ulaşamadım. yardımcı olursanız çok sevinicem.

1-çileklerimin üstündeki nokta gibi çekirdekçikler tohumu mudur ?
2-tohumsa eğer, bunları çıkartmak için iyice çileğin olgunlaşmasını bekleycekmiyim ?
3-tohumları topladıktan sonra kurutma veya ıslat gibi ne igib işlemler uygulayacağım ?
4-ekim yaparken nasıl bir yol izleyeceğim

yardımcı olursanız çok sevinirim.

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2016, 22:59   #64
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeki Yağlı Mesajı Göster
Tohumdan üretim - Tohum temin ettiğim yerler

Ben bahçemde sebze ve meyve yetiştirmiyorum.

Yalnız süs bitkisi, özellikle çok yıllık bitkiler yetiştiriyorum.

Orada kullandığım tohumları yurtdışından şu adreslerden getirtiyorum.

Swallowtail Garden Seeds, Thompson & Morgan (bu sitede çok güzel sebze tohumları da var) ve Jelitto Seeds.

Eminim hem Türkiyede hem başka ülkelerde başka güvenilir tohum tedarikçileri de vardır.
merhaba bu siteler kargo ücreti olarak ne alıyor acaba?

thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2016, 15:38   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2016
tohumdan fidana

keske daha once gorseydim bu siteyi birseyler yaptim ama buradaki gilgilerin hicbiri yok bende artik isimiz sansa kaldi

ismailozdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2016, 19:33   #66
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-05-2013
tohumdan çiçek yetiştirmekte başarılı olamıyorum!!!

2015 senesinde internetten 125 çeşit çiçek tohumu sipariş ettim bunları viyollere diktim evin içinde bakmaya karar verdim fideler çıktı ancak boyları olağandan fazla uzadı ve hepsini böylelikle kaybetmiş oldum sonradan öğrendimki güneş görmediğinden boyları uzayıveriyormuş bu sene yeni denemeler yaptım bu sefer bahçeye güneş gören yere ektim tohumları ancak bu seferde fazla güneş fidecikleri cayır cayır yaktı velhasılı kelam yine başarısız oldum bu sefer farklı bir deneyim olsun dedim pazardan biraz büyükçe ve genişce saklama kabı aldım çiçek tohumlarını plastik şeffaf bardaklara ektim bardakları saklama kabının içine koydum 24 tane şeffaf bardak sığdı içine bardakları yerleştirdikten sonra tohumları suladım ve kapağı hafif yarım açık bıraktım içi havasız kalmasın diye bu sayede minik sera sistemi olmuş oldu fakat iki haftayı geçti tek bir tohum bile çıkmadı ne yaptıysam tohum yetiştirmekte başarılı olamadım ancak yılmadım internetten 50 tllik bir çok tohum aldım yine onlarıda deneyeceğim tohumdan çiçek yetiştirenler bu işi nasıl yapıyorlar tecrübelerinizi paylaşırmısınız tohumdan çiçek yetiştirmek gerçekten büyük çaba mı istiyor?

leylevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2016, 20:20   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leylevi Mesajı Göster
2015 senesinde internetten 125 çeşit çiçek tohumu sipariş ettim bunları viyollere diktim evin içinde bakmaya karar verdim fideler çıktı ancak boyları olağandan fazla uzadı ve hepsini böylelikle kaybetmiş oldum sonradan öğrendimki güneş görmediğinden boyları uzayıveriyormuş bu sene yeni denemeler yaptım bu sefer bahçeye güneş gören yere ektim tohumları ancak bu seferde fazla güneş fidecikleri cayır cayır yaktı velhasılı kelam yine başarısız oldum bu sefer farklı bir deneyim olsun dedim pazardan biraz büyükçe ve genişce saklama kabı aldım çiçek tohumlarını plastik şeffaf bardaklara ektim bardakları saklama kabının içine koydum 24 tane şeffaf bardak sığdı içine bardakları yerleştirdikten sonra tohumları suladım ve kapağı hafif yarım açık bıraktım içi havasız kalmasın diye bu sayede minik sera sistemi olmuş oldu fakat iki haftayı geçti tek bir tohum bile çıkmadı ne yaptıysam tohum yetiştirmekte başarılı olamadım ancak yılmadım internetten 50 tllik bir çok tohum aldım yine onlarıda deneyeceğim tohumdan çiçek yetiştirenler bu işi nasıl yapıyorlar tecrübelerinizi paylaşırmısınız tohumdan çiçek yetiştirmek gerçekten büyük çaba mı istiyor?

ilginç bir deneyim yaşamışsınız.
Ben hiç okadar uğraşmadım hazır aldığım çilekteki tohumları tek tek ayırdım kurumaya bıraktım ve kum+toprak+gübre ile karıştırdım bir saksıya doldurup tohumları serptim üzerine çok ince şekilde sadece toprak döktüm 15 günde çıktılar fakat havalar çok değişken olduğu için dışarı koymuştum soğuk hava vurunca donmuşlar

Gardenias beğendi.
remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2016, 21:17   #68
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-05-2013
sevgili kardeşim öncelikle deneyimini benimle paylaştığın için teşekkür ediyorum aldığım tohumların içinde çilek tohumlarıda vardı fakat onlarıda büyütemedim daha doğrusu hiç büyümüyorlar neden öyle anlamadım gölgeyse gölge güneşse güneş yarı gölgeyse yarı gölge ışık bakımından bu kadar bol gönüllüyüm ama olmuyor olmuyor tohum çimlense bile bir şekilde büyümeden ölüyorlar deneyimlerini diğer arkadaşlarda yazarsa sevinirim

leylevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2016, 13:21   #69
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
edit

Düzenleyen bebeto016 : 05-05-2016 saat 17:52
bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2016, 14:36   #70
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
piyasadaki farkli ebatlardaki siyah fide fidan posetleri yerine şeffaf uygun boyutta kilitli posetler kullansak seffaf olmasi sebebiyle kök veya fide gelisimine olumsuz zararlari olurmu..?

seffat kilitli posetler fidan posetlerinden daha hesapli oluyor..

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2016, 20:40   #71
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Fideler büyüdükleri zaman kökleri dış alana geldiği için yanmalar oluyor. Fide poşetlerini 3 sene tekrar kullanabilirsiniz. Körüklü olanlar biraz daha kalın olduğu için 1 kgda körüksüze göre daha az poşet çıkıyor.

Körüksüz olarak fide poşeti sorarsanız daha hesaplıya gelecektir.

bebeto016 ve Resulgur beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2016, 19:54   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2016

Arkadaşlar fideme bakıp problemi ne söylermisiniz. Ölecek galiba

favci64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2016, 15:39   #73
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-07-2016
Yeni Tohumlar ektim.

İki gün önce dört çeşit tohum aldım bunlar;

1. Hercai Menekşe(Sarı)
2. Zinnia(Kirli Hanım Çiçeği)
3. Yıldız Çiçeği(Dalya)
4. Ezan Çiçeği(Oenothera)

Saksıları da aldıktan sonra toprak koyup düzelttim. Ardından tohumları serptim.
Fısfıs sprey ile su döktüm, dört saksıya. En son streç film ile kapattım.

Resimde gördüğünüz gibi.

Sağdan sola doğru,

1. Saksıda Hercai Menekşe,
2. Saksıda Yıldız Çiçeği,
3. Saksıda Zinnia Çiçeği,
4. Saksıda ise Ezan Çiçeği tohumları var.

Bunlar ile ilgili bir kaç soru sormak istiyorum.
1.Bu çiçekler bahar çiçeği fakat ben kış mevsiminde ektim bir sorun olur mu acaba ?

2.Tohum ekimleri doğru mu sulama ve bakım nasıl olmalıdır ?

3.Güneş altında ne kadar kalmalı veya kalmalı mı ?

4. Ayrıca sizin tavsiye, yorum veya eklemek istediğiniz bir şey var mı ?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Pirlede : 13-11-2016 saat 21:37 Neden: Ekleme
Pirlede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2016, 21:36   #74
Ağaçsever

Yardımcı olabilir misiniz ?

Eski 13-11-2016, 22:01   #75
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Menekşe soğuktan çok etkilenmez, diğerleri ise soğuğa gelmez diye biliyorum. Tohumlar topraktan çıkana kadar oda sıcaklığında (22 derece civarı, daha yüksek olursa daha iyi tabi) kalmalı. Toprak yerine torf gibi bir şey kullansak daha iyiymiş, toprak yüzeyi kurumamalı ancak sürekli nemli kalınca da mantar üreyebilir, bu sebeple gün içi sık sık üzerinde naylonlar açılarak havalandırılmalı.

Pirlede beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2016, 22:25   #76
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili Pirlede tohumları ekmenin zamanları var.

Çiçek tohumları ekim tablosu

Sonra;

Tohumdan üretme hakkında ayrıntılı bilgiler

Önümüz kış, onun için sen nisan-mayıs ayına kadar forumu araştır-öğren. Sonra baharla birlikte öğrendiklerini uygulamaya başlarsın inşallah.

akçabardak beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2016, 14:49   #77
Ağaçsever

Cevaplar için çok teşekkür ediyorum sağolun.

YeniGine beğendi.
Eski 16-11-2016, 08:41   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2016
Bilgiler çok yararlı oldu. Bu yaz tohum toplamaya başladım. Evimde koca bir çekmece dolusu tohum var. Yazın doğada vakit geçirmeyi çok severim ve bu yaz her gittiğim yerden kurumuş tohumları alıp sarıp isimlerini üzerlerine yazdım ama bunlarla ne yapacağımı bilmiyordum. Tüm konuyu mesajları okuyunca çok yararlı oldu.

Muda beğendi.
quelle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2016, 10:57   #79
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Arkadaşımızın yurt dışından aldığı maso bambu tohumunun çimlendirmesi için sayfada verilen bilgileri aşağıya kopyalıyorum. Potasyum permanganat eczanelerde parmasol olarak satılan dezenfekte için kullanılıyor. Yöntem biraz ilginç geldiği için yazmak istedim. Öncelikle tohumu mantardan korumak için potasyum permanganatla dezenfekte ediyorlar. Başka tohumlarda yaparsak fayda zarar oranı ne olur acaba.

Bilimsel adı: Phyllostachys heterocycla (Carr.) Mitford cv. Pubescens
Ağaç yüksekliği: 10-20m / 33-66ft
Ekim zamanı: sonbahar veya ilkbahar (Acaba soğuk katlama istiyor mu )
Çimlenme günleri: 5-10 gün
Vurut sahne: Nisan
Çiçek dönemi: Mayıs - Ağustos

Ekim Şekli:
1. Tohumu su ile yarım saat bekletin, sonra tohumları% 0.3 potasyum permanganat ile 2 ila 4 saat boyunca dezenfekte edin
2. Tohumu su ile temizleyin ve 24 saat bekletin
3. Tohumu alın ve 1 ila 2 saat boyunca kurutun
4. Toprağa birkaç küçük delik kazın, sonra her delikte 3-4 tohum ekip 1,5 cm kadar toprakla örtün
5. Saman ile örtün ve derin su serpin
Çimlenme sırasında toprak ıslak ve ot tutun.
7. Ekim 10 ila 15 cm (4 ila 6 ") büyüdükten sonra nakledilebilir.

MaynaVira beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2016, 14:53   #80
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Meyve sebze dezenfeksiyonunda da kullanıldığına göre tohuma zararı olmaz diye düşünüyorum. Binde 1 lik çözelti için 1 lt. suya 4 tb. gerektiğine göre size 1 lt. ye 12 tane atmak gerekecek.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2019, 01:04   #81
Ağaç Dostu

birgecelikgelin's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2015
Sayın Zeki yağlı bu verdiğiniz bilgiler için nekadar teşekkür etsem azdır yaptığım yanlışları bu sayfada öğrendim

birgecelikgelin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2019, 06:57   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bu yıl sadece domates tohumu ektim, onlarda alttaki seyyar cam seramda, balkonda elimin altındalar ( köyde ilgilenecek kimse olmadığından bu yıl bu şekilde durum....).

Eklenen Resimler

TCM, Dutlubahçe, g.c. ve 1 kişi beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2019, 00:55   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2019
Süs kabağı tohumu çimlendiremedim

Gagaoglu45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2019, 15:02   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2012
Sitenin genelinden ve bu başlıktan oldukça faydalandım, hayatımda ilk defa bu sene Mart ayında tohumdan ekim yaptım.

Hıyar, domates ve biber ektim. Tohumların bir kısmını geceden ıslatıp bir kısmını olduğu gibi ektim, tabi ki denemek ve tecrübe edinmek için. Geceden ıslattıklarım daha hızlı çimlendi.

Çimlenene kadar viyollerin üzeri streç kaplı şekilde sakladım, streç örtmeden önce torf toprağına bir iki fıs su püskürtüp öyle kapattım.

Bir kısım viyolü ev sıcaklığında büyüttüm, bir kısımı da iş yerimde civciv büyütme kafesimde 16 saat ışık altında ve 20 derece sabit sıcaklıkta büyüttüm.

Her bir viyole denemek için, belirli sıralara günde 1-2 ve 3 fıs su verdim, günde bir fıs (püskürtme) su verdiğim sıradaki tohumlar çimlendi ama kısa sürede öldüler. Devamında genelde günde 2 fıs ama toprak durumuna göre 3 fıs sulayarak yaprakların çıkımına kadar bu şekilde devam ettim.

Şu an yaklaşık 8 hafta oldular, hıyarlar çiçeklenmeye başladı bile, havalar da sanırım toprağa ekim için uygun. Bugün yarın toprağa geçiş yapacağım.

Fakat fidelerimde bazılarının gelişimi çok iyiyken bazıları bodur kaldı, hıyarlar zaten en erken çimlenen ve en hızlı büyüyenler. Ama domateslerin hepsi aynı boy ve gelişmişlikte değil. Biberler domatese ve hıyara göre oldukça küçükler hala, belki de böyle olması gerekiyordur bilmiyorum, tecrübem yok.

Aynı anda ekilen aynı tohumların fidelerinde bazılarının bodur kalmasını anlayamadım, bir kaç da fotoğraf ekleyelim;

Eyong Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2020, 23:00   #85
Yeni Üye

ipeker's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2020
Bilgiler için teşekkürler. Yetiştirmeye yeni başlayan biri için bunlar çok önemli

ipeker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2020, 21:29   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2020
Bitki kökü güneş görürse kurur mu ?

cerdon47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2020, 09:28   #87
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cerdon47 Mesajı Göster
Bitki kökü güneş görürse kurur mu ?
Şeffaf bardaklarda fide yetiştirirken bir sorun çıkmıyor, fark etmiyor da olabiliriz. Bardağın kenarında kök uçlarını görüyoruz ama kısa süre sonra toprağa gömülmüş oluyorlar. Bu sırada karşılaştıkları güneş ışığı değil.
Köklerin güneş ışığı görmesi istenmez. Toprağın altında karşılaşamayacağı bir durum. Havai kökler dışındakiler güneş ışığında yaşayamaz.

TCM beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2020, 09:56   #88
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Şeffaf bardaklarda fide yetiştirirken bir sorun çıkmıyor, fark etmiyor da olabiliriz. Bardağın kenarında kök uçlarını görüyoruz ama kısa süre sonra toprağa gömülmüş oluyorlar. Bu sırada karşılaştıkları güneş ışığı değil.
Köklerin güneş ışığı görmesi istenmez. Toprağın altında karşılaşamayacağı bir durum. Havai kökler dışındakiler güneş ışığında yaşayamaz.
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Daha öncede yazmıştım ilk siz yanıtladınız. Bu soruyu sorma nedenim bende pet bardağında kavun karpuz çimlendirdim. Şuan gayet sağlıklılar ama daha bahçeye dikme zamanları gelmedi. Fakat dediğim gibi pet bardağa bakınca kökleri görebiliyorum şeffaf olduğu için. E dışarıda oldukları için güneş ışığını, güneşi doğrudan alıyorlar. Acaba bu gelişmelerini geciktirir mi ? Yoksa bahçeye alıncaya kadar pet bardağının etrafını siyah bant ile kapatmama gerek var mı ?

Eski 26-05-2020, 06:34   #89
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cerdon47 Mesajı Göster
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Daha öncede yazmıştım ilk siz yanıtladınız. Bu soruyu sorma nedenim bende pet bardağında kavun karpuz çimlendirdim. Şuan gayet sağlıklılar ama daha bahçeye dikme zamanları gelmedi. Fakat dediğim gibi pet bardağa bakınca kökleri görebiliyorum şeffaf olduğu için. E dışarıda oldukları için güneş ışığını, güneşi doğrudan alıyorlar. Acaba bu gelişmelerini geciktirir mi ? Yoksa bahçeye alıncaya kadar pet bardağının etrafını siyah bant ile kapatmama gerek var mı ?
Güneş görüyorsa kökleri korumakta yarar var. Siyah bant kullanmak zorunlu mu, emin değilim. Işık geçirmeyecek bir kağıt ile kaplayın. Yeterli olur.
Dışarıda ve küçük hacimde olmasının asıl sorunu toprak kuruması. Havalar ısınınca kap da ısınıyor. Gözlemek gerek.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2020, 15:31   #90
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Güneş görüyorsa kökleri korumakta yarar var. Siyah bant kullanmak zorunlu mu, emin değilim. Işık geçirmeyecek bir kağıt ile kaplayın. Yeterli olur.
Dışarıda ve küçük hacimde olmasının asıl sorunu toprak kuruması. Havalar ısınınca kap da ısınıyor. Gözlemek gerek.
Teşekkür ederim. Pratiklik olsun diye bant dedim dediğiniz gibi gözükmeyecek şekilde kapatmam gerekecek. Toprak kuru değil bardak şeffaf olduğu için altını görebiliyorum nemli olduğu için her gün sulamıyorum. Yalnız domateslerim hiç gelişmedi. Kavunları ekerken kırmızı bahçe toprağı ve marketten aldığım torfu karıştırdım. Şuan domatesleri geçmiş durumdalar. Fakat domatesleri ekerken sadece bahçe toprağı kullandım. Yeterli besin alamadıkları için mi büyümediler. Şuan çıkartıp tekrar karışık toprak ilave etsem fayda görür müyüm ? Bu işlerde yeniyim yardımcı olursanız çok sevinirim.
Şunlar da kavun ve domateslerim
Name:  c4ab4504-7776-46c5-98c6-c38aea9c37ab.jpg
Views: 398
Size:  56.3 KB
Name:  57da7201-249a-4c78-8ea7-d545ee5188c1.jpg
Views: 433
Size:  60.8 KB

Etiketler
cotyledon, ekim, ekme, kotiledon, sera, şaşırtma, tohum, tohum çimlendirme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024