agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni422Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-01-2014, 12:34   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2014
üzerini streçle kapatıldıktan sonra havalandırma delikleri acmaya gerek varmıdır?

lookcool Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2014, 12:44   #32
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lookcool Mesajı Göster
üzerini streçle kapatıldıktan sonra havalandırma delikleri acmaya gerek varmıdır?
Strecin amacı havalanmayı önleyip nemi korumaktır.
Onun için hiç delik olmamalı.

Zeki Yağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2014, 14:40   #33
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeki Yağlı Mesajı Göster
teşekkürler uyguladim..

Eski 05-02-2014, 12:40   #34
Yeni Üye

Alıntı:
teşekkürler uyguladim..
******.. ilk uygulamadan sonra bügün itibariyle torf üzerinde küflenmeler meydana geldi normal midir?

Eski 09-02-2014, 14:11   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2014
bende yeni başlayanlardanım sitenizden araştırma yapıp bir cesaret sebze tohumları ektim.Marul havuç ve kornişonlarım çıktı fakat,

marullar çok sık çıkmasına rağmen gerçek yaprağa dönmeden bir bir ince uzun boy verip öldüler.
havuçların akıbeti de marullara benzeyecek gibi boyları attı ama daha gerçek yaprağa gelemeden boyunları bükülmeye başladı gibi
kornişonlerimde çok güzel çıktı. boyları uzadı gerçek yapraklarının filizcikleri göründü fakat bugün bir tanesinde kendini bırakmışlık gördüm.Ben aparman dairesinde yetiştiriyorum.Sıcaklık olsun diye kalorifer peteğinin üzerindeki cam önündeler hem ışık alsın hem ısısını korusun diye.Ama sulamayı mı dengesiz yapıyorum bilemiyorum sabah baktığımda toprakları kuru oluyor.suluyorum fısfısla bu seferde sanki boğuluyor gibiler ölen marullarımım kökleride cansız ve toprağı tutmamış gibiler.Yardımcı olurmusunuz.Kornişonlerimide kaybetmek istemiyorum

sltnclb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 11:10   #36
Ağaçsever

clioGT's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2010
valla okudum ve gördüm, tohumları ekiyodum, yaprak çıktığı an aman susuz kalmasın diye suyu veriyordum, hop ölüyorlardı. suyunu da eksik etmiyorum nasıl ölüyor ki diye şaşıranlardandım, valla sayenizde öğrendim.

emeğinize sağlık

clioGT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 15:51   #37
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
******.. ilk uygulamadan sonra bügün itibariyle torf üzerinde küflenmeler meydana geldi normal midir?
Havalandırmaişlemini kaç saat yapıyorsunuz? Birde üzerine örttüğünüz film ile torf mesafesi ne kadar? BU mesafa ne kadar az ise mantar hastağılı o kadar çabuk yayılır.

Bu mesefa en az bir karış olmalıdır ki fazla nem mantar yapmasın.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sltnclb Mesajı Göster
bende yeni başlayanlardanım sitenizden araştırma yapıp bir cesaret sebze tohumları ektim.Marul havuç ve kornişonlarım çıktı fakat,

marullar çok sık çıkmasına rağmen gerçek yaprağa dönmeden bir bir ince uzun boy verip öldüler.
havuçların akıbeti de marullara benzeyecek gibi boyları attı ama daha gerçek yaprağa gelemeden boyunları bükülmeye başladı gibi
kornişonlerimde çok güzel çıktı. boyları uzadı gerçek yapraklarının filizcikleri göründü fakat bugün bir tanesinde kendini bırakmışlık gördüm.Ben aparman dairesinde yetiştiriyorum.Sıcaklık olsun diye kalorifer peteğinin üzerindeki cam önündeler hem ışık alsın hem ısısını korusun diye.Ama sulamayı mı dengesiz yapıyorum bilemiyorum sabah baktığımda toprakları kuru oluyor.suluyorum fısfısla bu seferde sanki boğuluyor gibiler ölen marullarımım kökleride cansız ve toprağı tutmamış gibiler.Yardımcı olurmusunuz.Kornişonlerimide kaybetmek istemiyorum
Güneş görme durumu nedir? Bitki yeterli güneş ışığını almaz ise boya gider ve kök kısmından çürüme yapar.

Sıcaklığın 25 dereceyi geçmemesi gereklidir. Sulamayı tek seferde yapacağınıza torfun nemli kalmasını sağlarsanız sorun çıkmayacaktır. Bu şekilde her gün bile sulama yapabilirsiniz.

Kökler tam gelişmiyor ise, torf karışımına çok az toprak düzenleyici ve kök gübresi kullanabilirsiniz.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2014, 19:24   #38
Ağaç Dostu

gürcan_keskin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2012
Galeri: 7
Aydınlatıcı ve güzel bilgiler paylaşılmış. Bu aralar tohumdan sebze üretimi yapmayı düşünüyorum. Teşekkürler.

nevin77 beğendi.
gürcan_keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 10:10   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2008
Sayın Yönetici, amatörce bahçeyle uğraşan biri olarak, sitenizde yayınlanan veya sitenizden alıntı olarak başka sitelerde yayınlanan yazılardan faydalanıyorum. Sizlere ve tecrübelerini buraya aktaran tüm arkadaşlara en kalbi, teşekkürlerimi sunuyor, esenlikler diliyorum.

nevin77 beğendi.
servetg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 08:59   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2014
iyi çalışmalar kumkat veya kamkat tohumu aldım

tohum dikimini nasıl yapmalıyız kısaca özetlerseniz sevinirim.

tohumu dikmeden önce ıslak bezin içinde bi süre bekletmelimiyim

tohumun sivri kısmını yukarımı bakmalı

toprağın kaç cm altına dikmeliyim

torfu kullanmalımıyım çiçek ekimindeki gibi

saksılar sizin fotoğrafta gösterdiğiniz gibi 10cm 10 cm kare yeterli mi derinlik 20cm

diktikten sonra toprağın üzerini ezip düzleştirmelimiyiz

teşekkürler

shinnig Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 12:24   #41
Ağaç Dostu

SUDEM's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2013
tohumdan ekimde bi kaç başarısız deneyimden sonra başarılı olduklarım var.şu an gerçek yaprakları görebiliyorum.ama ektiğim tohum sayısı 10 ise bunun 8 tanesi çimlendi şu an ayakta kalanlar ise 5 tane felan...neden böyle azalma oldu.fısfısla sulama yapmama rağmen bazıları daha narin ve küçük yapıda olduklarından yere yapışıp kalıyorlar.kaybetmek istemiyorum tohumlarımı..deneyimlerinize ve fikirlerinize ihtiyacım var.

SUDEM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 04:20   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
yaz sonu özenle seçip sterilize ettigim domates biber tohumlarımı kurusun diye fırına saklamıştım.. hanım da haberi yok açmış fırını.. 10 dakika sonra farkettik. çok da vahim görünmüyorlardı..

bir ay önce bi ümit ektim toprağa............ bir tanesi bile çıkmadı

siz siz olun fırında saklamayın - kurutmayın

antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 08:19   #43
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SUDEM Mesajı Göster
tohumdan ekimde bi kaç başarısız deneyimden sonra başarılı olduklarım var.şu an gerçek yaprakları görebiliyorum.ama ektiğim tohum sayısı 10 ise bunun 8 tanesi çimlendi şu an ayakta kalanlar ise 5 tane felan...neden böyle azalma oldu.fısfısla sulama yapmama rağmen bazıları daha narin ve küçük yapıda olduklarından yere yapışıp kalıyorlar.kaybetmek istemiyorum tohumlarımı..deneyimlerinize ve fikirlerinize ihtiyacım var.
- Tohumları (tabi ektiğinize göre değişmekle birlikte) mümkün olduğunda tek tek plastik bardaklara ekip, streç örtüyle kapatın. Çünkü çimlenenin örtüsünü alıp diğerlerini çimlenene kadar örtü altında tutabiliyorsunuz. Ben viyollere ektiklerimde bunu yapamıyordum. Bu yöntemle zengarden den aldığım yaklaşık 130 domates tohumunun % 90 ndan fazlasını çimlendirdim. Çimleneni tasarruf ampulünün altına koydum. Orada 3-4 gün tuttuktan sonra balkonda cam akvaryumun içine aldım. Orada sadece sabah ışığı aldırdıktan sonraki bir hafta içinde ise plastik kasanın içine yerleştirdim. Çimlendikten sonra ışığın altında (bulunduğu ortamla değişir tabi) birkaç gün su ihtiyacı pek olmuyor, ondan sonraki günlerde diplerine damla damla su koyuyorum. Biraz büyüyünce ise küçük ilaç-kolonya spreyleri ile su püskürtüyorum. Arada devrilenlerin kökünü kenarlarındaki toprakla sıkıştırıyorum. Şu ana kadar tohumundan tam çıkamayan iki tane ile gelişemeyen bir tane firem var. Kökleri incelen birkaç tane daha kayıp olabilir. Bir de benim ilk başta yaptığım hata, torfun içine ekip üzerini streç film ile örttükten sonra "nasılsa torf nemli" diye ilk başta hiç sulamamak oldu. Ama şimdi duruma göre her gün streci açıp spreyliyorum.

YeniBON, 622ali ve MaynaVira beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 16:32   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2014
valla şansıma mı denk geldi yoksa başka bir şey mi var bilmiyorum ama ne streç film kullandım ne florasan lambalar kullandım. 1 hafta önce ektiğim domates tohumları çimlendi. bence strece falan gerek yok ortalama 2 günde bir kurudukça hafif su damlatsanız gerekli ısı şartları da uygun olursa çimlendirirsiniz. hibrit tohum bile bu şekilde çimlendirebilirsiniz.

gerekli olan adımlar

1 uygun verimli toprak ( toprak çok sert olmasın çapalanmış hafif toprak)
2 biraz ilgi özen heves (bu saksının değil sizin içinizdedir)
3 tohumu ekerken ki toprak derinliği (en çok 1.5 cm en az 0.5 cm tohumdan tohuma değişir)
4 en geç 2 günde bir yoklayın toprak kuru mu değil mi kuruysa su damlatın veya fısfıslayın (çok ıslak çamurlu olmasın nemli veya çok az ıslak olabilir yoksa ısı düşükse toprak donar ısı düşer tohum çürür biraz da ısıya göre ayarlamak lazım ortam sıcaksa hafif ıslak olabilir)
5 ortam en az 12 - 20 derece arası bir şey olsun. yoksa lamba veya başka bir şeyden yardım alın (nisan ayları uygun aylardır)
6 ışık da bitki için önemlidir (çimlendikten sonra karanlıkda kalmasın)

tabi bunlar çimlendirme aşaması. bir de büyütme aşaması var ki orada da dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar var mesela şaşırtma gübreleme gibi. benim paylaşacaklarım bunlar. yanlışım varsa uyarabilirsiniz arkadaşlar. amaç yardımcı olmak.

yellow06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 16:49   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yellow06 Mesajı Göster
5 ortam en az 12 - 20 derece arası bir şey olsun. yoksa lamba veya başka bir şeyden yardım alın
ısı için lamba yanlış olmuş sanırım. lamba ışık ihtiyacı için kullanılıyor benim bildiğim.

antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2014, 13:39   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2014
geçen sene diktiğim çam tohumları bu sene bir karıştan biraz daha büyük oldular ama 15-20 gündür boydan değil de gövdenin yanlarından uzamaya başladı. acaba yanlardan uzayanları kessem çamlara zarar vermiş olur muyum?

bu sene diktiklerimi plastik bardaklara diktim, tohumlar yeşerdi.. büyüdüklerinde toprağa nasıl ekmeliyim?

Burak.s Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 20:58   #47
Yeni Üye

peyker's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2008
Zeki bey merhaba,

Az önce Zengarden'den gelen tohumlarımı ekmek üzere kolları sıvadım. Daha evvel Pembe Domates için kullandığım ve bölümleri çok küçük olan viyolümü bulamadığım için, bugün çiçekçiden temin ettiğim, köpükten mamul ve yine bölümleri çok küçük olan kabımı hazırladım. Torfumu döşedim. Zengarden'den gelen yönerge doğrultusunda, torfu ıslatıp, 20-30' kadar dinlenmeye bıraktım. O arada da, bu minnacık tohumları "deli pösteki sayar gibi" tek tek mi ekeceğim yoksa her bölüme birkaç tohum mu-ki o bile çok zor olacak- ekmeliyim; bir bilene danışayım diye buraya geldim ve bilgilerinizle karşılaştım.

Öncelikle bu detaylı paylaşım için teşekkürler. Sanırım çiçek tohumları için, pratiklik açısından en uygun kap türü sizinkiler.

Mesaj #7'den alıntıladığım yukarıdaki fotoğraftan anladığım kadarıyla; sizin boyutlardaki çimlendirme kaplarına -tohum büyüklüğüne bağlı olarak- epey fazla miktarda tohum ekilebiliyor. Doğru mudur?

Veya beher kap için ekilecek tohum miktarı konusunda doğru ölçü nedir? Göz kararı mıdır yoksa?

Bu arada benim viyol, 3 cm.lik karelerden oluşmakta. Her birine tuz eker gibi tohumları parmak ucumla paylaştıracağım artık.

Bu işe gönül vermiş, emek vermiş herkese kolay gelsin.

YeniBON beğendi.
peyker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2014, 08:22   #48
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@peyker ne tohumları ekecek olduklarınız.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 12:26   #49
Yeni Üye

peyker's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@peyker ne tohumları ekecek olduklarınız.
Sayın TMC;

Aslında bahçemi tekrar ele almaya karar verdiğimde, pek çok tohumun ekimi için geç kaldığımı biliyordum. Yıllarca, mevsimlik çiçeklere avuç dolusu paralar harcamış ve fakat sonrasında bunların tohumlarını korumayı düşünmemiş biri olarak, bundan sonra "çok yıllık" formundaki bitkilere yatırım yapmaya ve emek harcamaya karar verdim. Bu sebeple, her mevsim ekime elverişli olduklarını öğrendiğim tohumlarla başlangıç yaptım. Ektiğim tohumlar;
Aster çeşitleri, Aubrieta (Obrezya) çeşitleri, Alyssum çeşitleri ve ayrıca Mine, Satatis Pasifik Karışım, Salvia Farinacea tohumu.

Ekimlerini yaptım, şimdi kapalı balkonumdalar, gözüm üstlerinde İnşallah sonuç alırsam; şaşırtmayı doğrudan, bahçemde bulunacakları alana yapmayı düşünüyorum.

Eklenen Resimler

peyker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2014, 21:23   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2014
harika bir çalışma olmuş çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler paylaştığınız resimler için. henüz yolun o kadar başındayım ki hiç bir alakam yokken birden merak sardım bonsai çeşitlerine ve sanırım az önce bir hata yaptığımı fark ettim verdiğiniz bilgiler neticesinde. tohumları ektikten sonra bir güzel üzerlerine su döktüm hatta bir tohumun toprak üzerine çıktığını gördüm .)) umarım ilk gün diye bir sorun çıkmaz. yazdığınız bilgileri not ediyorum önemli olarak.

bernabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2014, 02:48   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2014
merhaba forumun başındaki bilgileriniz için teşekkür ederim ama tohum çimlendirme kabı ve toprak için tavsiye ettiğiniz firmadan gelen malzeme malesef kırık geldi kargo firma derken uraşmayı bıraktım ürünü satana kadar iyi ama sonra yaklaşımları hiç hoş olmadı

mustafasezgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2014, 02:50   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2014
smotgarden dan aldım ve yediğim söz ben sizin kargonuzu takip etmek zorundamıyım oldu adres kargaşasına yanlış yere gelmiş kargo ve ambalaj ve kargo yuzunnden 166 tl heba oldu

mustafasezgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2014, 22:29   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2014
merabalar. zeki bey Tohumdan üretim yazınız şahsıma çok faydalı oldu. bu yüzden teşekkürler.
size bir kaç şey sorsam umarım yanlış anlaşılma olmaz.
bende amatörce tohumdan bazı ağaçları yetiştirmeye çalışıyorum.
1.sizin çimlendirme de kullandığınız tohum ne tohumuydu?
2. şaşırtmada kullandığınız toprak mı yoksa torf mu
3.çam,servi,ladin gibi ağaçların tohumları sizin yöntemiznizle çimlenir mi?
4.bazı yazılarda tohum önce ılık suda ya da normal suda 24 saat bekletilmeli diyor.siz ne dersiniz?
5.çimlenmede ışığın etkisi pek yok diye biliniyor.siz ne dersiniz.
cevap yazarsanız çok mutlu olacağım. teşekkürler.

YeniBON beğendi.
ylnci kecibynzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2014, 10:30   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-09-2014
İmdat :)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeki Yağlı Mesajı Göster
Bu konuda size bir sorum olacak Zeki Bey.

Ben büyütme saksılarına 20 Eylülde "Banyan Ağacı" tohumları ektim. Toprağı nemliydi(Drenajın yüksek olması için CompoSana markasının bonsai toprağından kullandım). Ancak ben ayrıca toprağı suladım ve bunu fısfıs kullanarak yaptım sırf tohumlar yerinden oynamasın diye. Sanırım burada hata yaptım, sulamamalıymışım. Forumdan okuduğum kadarıyla bir de üzerine streç film ile sera yaptım. Ancak serayı yapmadan önce yaklaşık 2 saat saksılardan suyun süzülmesini bekledim. Sizce şu an bu seraları açıp biraz nemini kaybetmesini beklemeli miyim yoksa bu şekilde devam edilebilir mi?

cinaremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2014, 10:36   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2014
bilgileriniz için teşekkürler iyi bir rehber olacak. Ankara için araştırma yapmam gerekiyor.İyi çalışmalar

bahçe çiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 09:30   #56
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2014
tesekkur

sn Zeki Yağlı elinize agziniza yureginize saglik... cok guzel anlatmissiniz...

aaligul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 09:41   #57
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2014
turkiye don takvimi

Türkiye Don Takvimi - Meteoroloji Genel Müdürlüğü

aaligul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2014, 16:03   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2013
Akçaagaç tohumu aldım bu gün suda ıslattım 24 saat sonra torf içinde naylon torbada buz dolabına 1-3 ay koyun diyor ne yapmalıyım. doğrumu.

alican45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2014, 20:42   #59
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2014
Bahçemizdeki süs çamının kozalağından 8 adet tohumu ekim ayında saksıya ektim, 4 tanesi çimlendi 3cm kadar oldular uçlarındann iğne yaprakları belirginleşti, yaklaşık 50cm olunca bahçeye almayı düşünüyorum acaba uygunmudur. Saygılar.

mert59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 12:49   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2014
HERKESE HAYIRLI GÜNLER ARKADAŞLAR. YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR.
13 ARALIK 2014 DE YAKLAŞIK 6000 TOHUM EKTİM. BU TOHUMLARIN BAZILARI LİGUSTRUM, MAVİ LADİN, KARA SERVİ, TOP MAZI, PİRAMİT MAZI, ÇİN KAVAĞI. MANTAR İLAÇLAMASINDAN SONRA PERLİT VE İTHAL TOPRAK KARIŞIMINA TAM TARİF EDİLDİĞİ GİBİ VİYOLLERE EKİMİNİ YAPTIM BİR DE BAHÇEMİZE AMATÖRCE BİR SERA HAZIRLADIM (Ekimi yaptığım il Kırıkkale ). HER GÜN SULAMASINI EKSİKSİZ YAPIYORUM. AMA 2 HAFTAYI GEÇTİ HENÜZ Bİ HAREKETLENME YOK. TOHUMLARDAN BİRİNİ ÇIKARIP İNCELEDİM HALA İLK EKTİĞİM GÜNKÜ GİBİ DURUYORLAR. SİZDE NE ZAMAN ÇİMLENİR VE BUNDAN SONRA İZLEMEM GEREKEN YOLAR NELERDİR? YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.

ati01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
cotyledon, ekim, ekme, kotiledon, sera, şaşırtma, tohum, tohum çimlendirme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024