agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni422Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2020, 20:55   #91
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Kavunların uzaması iyi değil, uzamadan gerçek yapraklarını çıkarıp büyümeleri önemli. Bu arada kabakgilleri direk toprağa ekmek en güzeli, vakit erken bence öyle yapın.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2020, 21:35   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2020
4 5 gün içerde tuttuğum için boy atmışlar demek ki. Bende ne güzel gelişiyorlar diye sevinmiştim. Bugün güneşe çıkardım bundan sonra balkonda güneş almalarını sağlayacağım. Bir kaç gün sonra da bahçeye alırım o zaman. Peki domatesler için ne yapmalıyım ?

cerdon47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2020, 23:15   #93
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Kavun daha kök salmamıştır ve bu durumda aktarırsanız olan kökler de zedeleneceği için büyük ihtimal ölürler, yeni tohumları direk bahçeye ekmeyecekseniz bekleyin gerçek yapraklar çıksın, domatesleri de bekleyin aynı kavundaki gibi.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2020, 10:48   #94
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Sn TCM nin yazdıklarını göremeden yazmıştım.
Deneyimli uyarıları önemlidir. Önceliklidir.

Forumdaki toprak hazırlama bölümünü incelemenizi öneririm. Okuyarak çok zaman kazanılıyor. Bahçe toprağı yetersiz kalmış olabilir. Ama belki öyledir. Bilemiyoruz. Bu nedenle karışımlarla başlıyoruz.
Fideler fena gelişmiyor gibi. Farklı tohumların gelişim hızı aynı olmayacaktır. Domates çekirdeği ile karpuz çekirdeği arasında besin miktarı farkı var. Kaç kat hemde.
Fidelerinizi pencere önüne taşıyın. Bol ışık alsın. Resimden toprak kuru gibi anladım. Yanılabilirim. Yeterince nemli değilse büyüme yavaşlar. Çok nemliyse boy uzar.
Fideleriniz gerçek yaprak çıkarmadığına göre henüz kök oluşturma aşamasında. Yaklaşık 4 haftanız var, dikim zamanına.

Düzenleyen Portakal Rengi : 27-05-2020 saat 10:52 Neden: Ekleme
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2020, 12:14   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2020
Arkadaşlar hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Domatesleri daha önceden güneşe çıkaracaktım fakat yeni çıkan filizlenmiş bitkinin direk güneş almaması gerekiyormuş. Bu bitkiyi yakıyormuş. Bende 15 gündür pencerenin önünde tutuyordum o yüzden gelişmediler. 2 gündür kavunlarla birlikte güneşe çıkardım. Gerçekten de daha faydalı oldular. Domateslerin beyaz olan gövdeleri renk değiştirdi kavunların da ortadan çok küçük gerçek yaprakları göründü. Hepinize teşekkür ederim. O zaman şuan toprağa almayacağım biraz daha gelişsinler. Yeniden tohum ekmekle uğraşmak istemiyorum. ilerleyen günlerde fotoğraflarını ekleyeceğim.

cerdon47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2020, 17:29   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2020
Arkadaşlar Ben 3 Haziran'da Balkonuma Saksıya Fento Tohumculuktan Almış Olduğum Falcon Domates Salatalık Ve Dolma Biber Tohumu aldım ektim.Bizim Balkon sabah 8:30 dan akşam 7:30 a güneş alıyor.Gündüzleri camın önüne koyuyorum akşam 8:30 dan sonra camı kapatıp saksıları içeri koyuyorum.Arkadaşlar ben aldığım tohumların hepsini direk toprağa koydum ve biraz fazla suladım çamur oldu. Ve şuana kadar hiçbir tohum çimlenmemiş bile bugün biraz toprağı karıştırdım.Ne yapmam lazım ? Benim bu saksıları kaç günde bir sulamam lazım ve üstünü bugün streç filmledim sizce ne zamana çıkarlar ?

kaan798 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2021, 09:05   #97
Ağaç Dostu

Dadaloğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2021
İlk evde tohumdan fide yetiştirme deneyimim. Aynı tür domates ve biber tohumlarını iki farklı kaba ektim. Biri normal dikdörtgen saksı kabı: toprak derinliği 10 cm kadar. Diğeri yumurta kartonu: derinliği 2-3 cm. Aynı toprak ve aynı tohum. Ancak saksıyı sabahları, yumurta kabını ise sabah ve öğleden sonra gibi suluyorum (çünkü toprak kuruyor). Sulama derken nemlendirmeyi kastediyorum. Saksıdakiler hem geç filizlendi hem de uzun ve güçsüz oldu. Esas yapraklar da çıkmadı (20 gün oldu). Yumurta kabındakiler ise bir haftada baş göstermeye başladı. Hem boyları normal hem de esas yaprakları çıktı. Güneşe koydum problem olmuyor. Ama saksı fideleri yanıyor. Benim deneyimim böyle. Resimleri hazırlayınca paylaşacağım.

Dadaloğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
cotyledon, ekim, ekme, kotiledon, sera, şaşırtma, tohum, tohum çimlendirme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024