agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-07-2008, 21:36   #31
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihan_as Mesajı Göster
Sayın malbman, amatörce çalışmanız fotoğraflarla ayrıntılı şekilde açıklamanız ve hocalarımızın katkılarıyla topraksız tarım çalışmaları belli bir noktaya geldi. Sonuçları çok merak ediyorum paylaşımlarınız için çok teşekkürler.
Sevgili Cihan takdirleriniz için sonsuz teşekkürler ama asıl takdiri hak edenler (sizin de belirttiğiniz gibi) bizi (topraksız tarımcılardan söz ediyorum) her an, her aşamada yüreklendiren; en başta sevgili Kudret Tezel, değerli tecrübelerini bizimle (len bunnar amatör, bunnardan bi nane olmaz, sorduğu soruya bak; domat kızarmadı diye soruyo herif) demeden tüm profesyonel tecrübesini bizimle paylaşan sevgili envor ve bu işi gerçekten ciddiye alan siz ve diğer arkadaşlardır. Ben de bu sırada bu teşviklerle gaza gelmiş bir kardeşinizim. Yani çok özel olmak gerekmiyor, ARKANIZDA BU KADAR DESTEK OLDUKTAN SONRA. Sonsuz teşekkürler destek olanlara. Son bir söz daha: bu siteye ilk girdiğim günlerde hemen hemen her topikte okuduğum ve slogan olduğuna inandığım bir düsturu, ben de kendime rehber aldım: Bilgi paylaştıkça büyür.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2008, 21:40   #32
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eczadolabi Mesajı Göster
Hocam buharlaşmaya dikkat!!!
Tank küçük mü ne?
Hergün eriyik hazırlama zahmeti ufukta sanki...

Cevaplayan: Çok su veripte bütün bitkileri heba eden boğa. Ugh...
Sevgili heba eden boğa; buharlaşma dert olmayacak gibi görünüyor. Zira 24 saatte 1.8 litre gibi bir ortalama tutturdum. Yani iki litre olsa, beş günde bir kez on litrelik besin hazırlamam gerekecek ki, bu da son derece ekonomik bir yetiştiricilik olacağını düşündürtüyor bana. Sanırım sen beni, suyu bol bulup perlitleri yosun tutturan kartal bakışlı şahin yavrusu ile karıştırdın

Eski 07-07-2008, 21:50   #33
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Özhan Mesajı Göster
Çok güzel bir paylaşım olmuş.Ayrıca anlatım dilinizde konuyu takip ederken oldukça eğlenceli oluyor. Merakla kalan sonuçların takipcisiyim. Bakalım nasıl olacak. Başarılar.
Sevgili Özhan, üslubum sanırım mesleğimle ilgili. Malum, insan çevirmenlik yapınca her türlü metin geçiyor elinden ve ister istemez bir takım edinimler de bunun yanında (ücretsiz) geliyor. Sözünü ettiğiniz anlatım dili o olsa gerek. Ama ne yalan söyleyeyim bunu duymak gerçekten çok hoşuma gitti. Kalan sonuçlara gelince; biraz beklemeniz gerekecek sanırım, zira benim fideler daha on beş cm falan boyundalar. Umarım kış başında falan ilk salkımın fotoğrafını buraya yüklemiş olurum. Moral dolu yorumunuz için ayrıca teşekkürler.

Eski 08-07-2008, 22:15   #34
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Galeri: 3
Rica ederim

Özhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2008, 22:24   #35
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Sevgili malbman,Güzel bir sisteme benziyor,İlgiyle takip ediyorum...
Sevgilerimle...

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2008, 13:27   #36
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Arkadaşlar kurduğum sistem sorunsuz çalışıyor ya, ben de kendime sorun yaratayım bari dedim ve (aslında körün istedigi bir goz,allah vermis iki göz kabilinden) bir gelismeyi sorayım istedim. Sorun şu ki, sisteme günde bir litre bile besin takviyesi yapmiyorum. en fazla 750-800 cl yetiyor.Sistem yaklasik 6 saat surekli olarak gunes altinda.Dolayisiyla buharlasmanin bundan fazla olmasi gerekir diye dusunuyorum. Acaba bu durum (besin tankini griye boyadigim icin)normal midir yoksa benim bilmedigim bir takim dis mihraklar sistemi ele gecirdi de benim mi haberim yok? Bu arada: domateslerim son derece sagliklilar. Ve de Kudret hocma bir sorum var: hocam besin tankinn dibinde beyaz bir tortu olustu. Bu eriyigin icindeki bir takim elementlerin tortul hale gelmesi (dolayisiyla besin eriyiginin ve domatlarin o elementten yoksun kalmasi) midir,degilse nedir?

Düzenleyen malbman : 11-07-2008 saat 19:13
Eski 11-07-2008, 17:59   #37
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Ne domatesler var be ....
Benimkileri sana yollayayım da staj görsünler Malbman.
Ne kalender domatesler var görsünler benim su arsızları..

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2008, 19:35   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayım malbman, Bitki bir taraftan besin eriyiğini kullanıyor , bir taraftanda PH ı yükselten salgı salgılıyor. Dolayısıyla taze eriyikte PH mesela 6 , 6,2 ,6,3 gibiyken birsüre sonra PH yükselir, yani 6,8 7,0 7,5 gibi olabilir işte o anda asitten baza dönen eriyikte çökmeler olabilir. Hani yeni eriyik hazırlarken bazı arkadaşlar bulanıklıktan bahsediyoruz ya. onun gibi . İşte burada daha profösyonelçe bir çalışma olarak PH ölçmek geliyor. Bu sene tamamen amatörce bir çalışma yaptık. Zira PH metre ve EC metremiz yoktu , ama bu sene deneyipte topraksız tarımı hobi edinen arkadaşlarımız bu aletleri edinirlerse çok iyi olu. Daha bilinçli bir çalışma imkanı doğar. Benim pratık bir ec metre çalışmam var ama henüz hayata geciremedim .sorun benden kaynaklı .teknik olumsuzluk yok ,inşallah yapacağız. Şu anda bu çöküntünün önüne geçmek için 10 litrelik bir tanka damla damla ve kontrollü olarak çökelti çözülünceye kadar %40 lık sülfirik asit veya nitrik asit, veya fosforik asit damlatmak çökme sorununuzu çözer . bu nun için 10 litrelik bir tanka en çok 10 damla damlatmak yeterli olacaktır, deneme şansı olan arkadaşlar deneye bilirler ancak asitlerin çok yakıçı ve tehlikeli olduğunu unutmayalım.Sizelere daha iyi bir tavsiyem çökümtü yapan eriyikleri tazelemektir.Zira seyreltik asit bulmak zor olabilir .Sizin hazırlamanızıda tavsiye etmem.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2008, 20:50   #39
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2008
Sayın kudret bey akülerin asiti kullanılırmı bu çökmeyi gidermek için forumda öyle bir yazı okuduğumu sanıyorum sevgiler.

sabri zeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2008, 20:50   #40
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sevgili telef eden boga, ugh... Sen onlari gonder bana da susuzluk man..gi yapayim, senin kiymetini anlasinlar

Eski 11-07-2008, 22:52   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın Sabri Zeki , Evet hatırladığınız doğru. Arabalardaki kurşunlu akümülatör lerde kullanılan asit sülfirik asittir. eğer akümükatörler le uğraşan bir oto elektrikçisi varsa oradan temin edebilirsiniz. Yanlız uyarıyorum aldığınız akü gözleri seviyesi düştüğünde doldurulan saf su olmasın.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2008, 12:05   #42
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Domateslerim 11 saksılı sistemde 7 günlük oldular amcaları. Nasıl büyümüşler mi? Sevgili eczadolabı maalesef bir haftada 5 litre bile besin takviyesi yapmamışım Ama bunda bir gariplik olması gerekmiyor mu arkadaşlar? Günde yaklaşık altı saat gören on bir kök bitki nasıl olur da yarım litre bile besin tüketmez anlamıyorum. Dün gübre değişimi yaptım. Bir haftalık besini ne kadar ağaç varsa aralarında paylaştırdım. Daha sonra temiz su ile doldurduğum tanka yarım su bardağı oksijenli su karıştırdım ve zaman saatini devreden çıkararak yaklaşık iki saat boyunca sürekli olarak bitkilere bu karışımı verdim. İki saatin sonunda da tankı yeni besin eriyiği ile yeniden doldurup zamanlayıcıyı devreye soktum. Şimdilik gayet iyi durumdalar (sanırım), zira şikayetçi olduklarını gösterir bir belirti görmedim. Bir de sizler bakıp gözlemlerinizi ve yorumlarınızı aktarabilirseniz çok sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 14-07-2008, 12:14   #43
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Bu da (ilk dört fotoğraf) canavar komşu Hüsmen' in " ya aga bunnarı çok sık dikmişik, eccük seyreltek," diyerek kökleyip bir kenara attığı zavallı domates ve üzerindeki salkım halinde meyveleri. Ben de hemen kaptım zavallıyı ve 11 li sistemdeki nazlı kızın yerine yerleştirdim. Nazlı kızımı da son fotoğrafta, topraklı tarım alanındaki yeni yerinde görüyorsunuz. Bu kadar ihtimama rağmen bu hale geldiği için yapacak bir şey olmadığına karar verdim ve kendisini toprağa verdim. Bu kadar zaman ell bebek gül bebek büyüdükten sonra artık kendi başının çaresine bakmak zorunda kalacak. Bi dakka, bi dakka; hemen "yuh senin canavar Hüsmen' den ne farkın var" demeyin. Nazlıyı gözleyeceğiz herhalde. En ufak bir ters durumda kendisi için daha önceden 5 kilogramlık yoğurt kabına hazırladığım topraksız tarım düzeneğindeki yerini alacak kendisi. Yalnızca bu yeni duruma adapte olup olamayacağını test etmek istiyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen malbman : 14-07-2008 saat 12:14 Neden: EKleme
Eski 14-07-2008, 13:52   #44
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Sevgili malbman gelişmeleri takip ediyoruz başarılar. Yeni dikim yaptığından bitkiler ortama adepte olmaya çalışıyor, kök salıyor. Bu durumda çok az besin tüketmelri normal. Bende ilk zamanlar çok az su takviyesi yapıyordum. Şuan senin bitkilerinde bebek gibi, az bir besin onlara yetiyor. Fakat kısa bir zaman sonra bebeklerin bir canavar olacak. Bitki başına günde 2-3 lt. su tüketecek. Benim bitkinin rekoru günde 3lt. di.

Bir önerim; domatesler büyümeye başladıkca destek sistemine ihtiyaç duyacaklar. bu durumu düşündünmü bilmiyorum. Yukarıdan ip sarkıtma imkanın varsa ipe sardırabilirsin.

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2008, 14:24   #45
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sevgili egome,
Alıntı:
Yeni dikim yaptığından bitkiler ortama adepte olmaya çalışıyor, kök salıyor. Bu durumda çok az besin tüketmelri normal.
bu hiç aklıma gelmemişti ve ben de gerçekten telaşlanmaya başlamıştım ters giden ama benim farketmediğim bir şeyler mi var acaba diye. Çok teşekkür ederim. Ama şimdi de
Alıntı:
Bitki başına günde 2-3 lt. su tüketecek.
gözümü bu korkuttu. Benim besin tankı zaten toplamda 25 litre kapasitede. Sanırım 50 litrelik falan bir şey bulmam ve besin eriyiği için de Kudret hocama yeniden müracaat etmem gerekecek. Aman tanrım günde 3 litre ha.

Eski 14-07-2008, 14:25   #46
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Bu arada, destek sistemim hazır. Yukarıya gereceğim üç sıra plastik kaplı galvaniz telden saksıların her birine birer tane askı ipi sarkıtacağım.

Eski 14-07-2008, 14:51   #47
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Benim besin tankı zaten toplamda 25 litre kapasitede. Sanırım 50 litrelik falan bir şey bulmam ve besin eriyiği için de Kudret hocama yeniden müracaat etmem gerekecek. Aman tanrım günde 3 litre ha.
Bence şimdilik 25lt. tankın dursun derim. Bitkinin su tüketimi, cinsine ve ortamın durumuna göre değişebilir. Ben değişik 2 cins domates yetiştirmiştim. Biri (İştahlı olan) sırık domates, büyükce dallı birşeydi. Öteki normal bir domatesti oda günde en fazla 1,5 lt. su tüketmiştir. O yüzden tankı değiştirmene bence şimdilik gerek yok derim.

Ama 11 bitki tanktaki besini kullandıkça EC değerini düşüreceğinden sık aralıklarla tanktaki suyu değiştirmen gerekecektir. Bu da bayağı zahmetli olacaktır. Ama olumlu sunuçları alınca bütün emeğine değecektir ve topraksız yetişen sebzenin daha lezzetli olduğunu göreceksin.

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2008, 15:25   #48
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Ben değişik 2 cins domates yetiştirmiştim. Biri (İştahlı olan) sırık domates, büyükce dallı birşeydi.
Sevgili egome desene ben iyice battım. Benim on bir domates de sırık, yani iştahlı olanlardan. Ama işin iyi tarafından bakacak olursak, sık sık besin eriyiği değiştirerek besin israfı yapmayacağım. Zira nasıl olsa, senin hesabınla günde 3 litre su içecek olan bu canavarlar eriyiği bir günde temizleyecektir Kudret hocam sen bana şimdiden besin hazırlamaya başla istersen. Ancak yetiştirirsin çünkü

Eski 15-07-2008, 13:07   #49
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

hahayt
Canıma değsin...

Eski 15-07-2008, 14:10   #50
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Şu sistemin 3 saksılı olanı falan yok muydu acaba? Bu arada; iyi dileklerin için teşekkürler sevgili telef eden boğa Ugh...

Eski 16-07-2008, 07:12   #51
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Bir bakıyormuşuz Malbman elinde kova, bir musluğa koşuyor bir domateslere...
Şaka bir yana, umarım sistem işlerde, bize de bir kilo domat yollarsın. Tadı nasılmış bizde öğreniriz.

Eski 16-07-2008, 22:58   #52
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Sayın Malbman, ,Envor Bey bitki başına en az 7kilo perlit olması gerekir demişti.11 saksılı sisteminizde bitki kökleri saksılara sığacakmı.Çalışmalarınızı merakla takip ediyorun.Kolay gelsin.

elektronik. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2008, 13:38   #53
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sevgili elektronik, şimdilik köklerle ilgili bir sorun yok. Ama ileride ne olur onu bilemem. Yalnız bu sistemi öğrendiğim site ve benzer sitelerde kökle ilgili bir sorundan hiç söz edilmiyordu. Köklerle ilgili olarak hatırladığım tek uyarı, kola şişelerinin içine koyulan 400 cc plastik bardakların diplerine delik açılmamasıydı. Zira bu deliklerden uzayan kökler boruları tıkayabiliyormuş.

Eski 21-07-2008, 13:43   #54
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Şimdi de ikinci haftasına giren domateslerimi sergileme zamanı: Tam on dört gündür 11 saksılı sistemdeler ve son derece hızlı bir şekilde gelişiyorlar. Hatta üç tanesi tomurcuk bile verdi. sanırım bir kaç güne kadar çiçeklerini de resimleyebileceğim. Buyurun efendim; izleyip yorumlarsanız sevinirim. Zira benim görmeyip sizin göreceğiniz, ya da benim aksaklık olduğunu bilmediğim için üstünde durmadığım aksaklıklar konusunda uyarırsanız çok işe yarayacaktır.

Eklenen Resimler

Eski 21-07-2008, 13:44   #55
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Devam... Geçen hafta yüklediğim fotoğraflara göz atarsanız, bir haftalık gelişme çok açık bir şekilde görülüyor. Bir de topraklı tarımdaki domatesleri yükleyeyim, aradaki gelişim farkı iyice belirginleşecek.

Eklenen Resimler

Eski 21-07-2008, 13:51   #56
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Bunlar da sevgili Tuba' nın İngiltere' ye giderken emanet ettiği pembe domateslerin 11' li saksıdaki tomurcukları. Üç fidenin ikisini 11'li sisteme, bir tanesini de toprağa koymuştum. Topraktakinin gelişimi çok yavaş. Topraktaki bitkileri fotoğraflamayı unutmuşum. Farkı göstermek için onları da en kısa zamanda yüklemeye çalışacağım. Tuba merak etme onlara gözüm gibi bakıyorum. Sanırım ilk iki ya da üç domatesi tohumluk olarak ayıracağım ki seneye pembe domates tohumu aramayalım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen malbman : 21-07-2008 saat 13:58 Neden: Yazım hatası
Eski 21-07-2008, 13:56   #57
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Bunlar da 30 Nisan günü viyole ektiğim sırık domates tohumlarımın tomurcukları. Nihayet bu günü gördüm ya, gerisi önemli değil artık. Rahmetli anneannemin deyimiyle, "buldumcuk" oldum iyi mi? On dakikada bir gidip bakıyorum büyümüşler mi acaba diye.Biri bana dur desin. Aslında senelerce toprakta (son derece bilgisizce) domates biber yetiştirdiğim için bu duruma alışık olmam gerekir ama ilk topraksız tarım denemem olduğu için gerçekten çok heyecanlanıyorum. Çünkü tohumları ektiğim günden bu yana herkese "şöyle güzel domatesler toplayacağız, böyle lezzetli domatesler yiyeceğiz" diye habire gaz verdim durdum. Bu nedenle en ufak bir aksilik yıkım olur sanırım benim için.

Eklenen Resimler

Eski 21-07-2008, 17:58   #58
Ağaçsever

sahmehmet's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
hararetle sizi takip edyoruz.güzel haberlerinizin devamı dileğiyle...

sahmehmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2008, 00:23   #59
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Sayın Malbman, Domatesleriniz gayet iyi görünüyor. sistem direk güneş ışığı alıyormu.Bizim katı kültüründeki domatesler güneş altında pişiyorlar.Gündüz sönüp akşam diriliyorlar.

elektronik. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2008, 14:37   #60
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sevgili elektronik, sistem yerini özel olarak seçtiğim için her gün altı saat yirmi dakika direk güneş altında ama solma gibi bir şey bu güne kadar gözlemlemedim. Güneşin altında dahi son derece diri duruyorlar.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024