agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2008, 17:15   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-07-2008
junior55 11 saksılı hydroponic denemesi

Arkadaşlar öncelikle böyle bir forum sitesi açmış olduğunuz için tüm yetkili arkadaşlara teşekkür ederim. ne yazıkki ben biraz geç keşfettim forumu ama olsun zararın neresinden dönülürse kardır.

projeyi hazırlarken malbman beyin örneğinden esinlendim

öncelikle malzemelerden başlayalım

1 adet zamanlama saati 15 ytl
1 adet akvaryum su motoru 25 ytl
1 adet su tankı ( ec koymak için ) 20 ytl
4 metre 32'' ( bir parmak ) pvc boru 15 ytl
14 adet 32'' ( bir parmak ) t boru 5ytl
6 adet 32'' ( bir parmak ) dirsek boru 2.5 ytl
1 adet 32'' ( bir parmak ) t boru çıkışı yarım parmak vidalı 0.6 ytl

toplam 83.1 ytl
10 ytl de 501 yapıştırıcı ve diğer ufak aparatlar için ödense 93.1 ytl bunuda yuvarlasak 95 ytl mal olmaktadır

Eklenen Resimler

rimzone beğendi.
junior55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2008, 17:35   #2
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın junior yaptığım uygulamanın size esin kaynağı olmasına çok sevindim ama501 yapıştırıcının ne için olduğunu anlayamadım. Yaptığınız sistemi fotoğraflayıp paylaşırsanız diğer arkadaşlar için de daha aydınlatıcı olacaktır. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2008, 18:31   #3
Ağaçsever

malbman sizin yapmış olduğunuzu görmeseydim belki yapmazdım sizden cesaret aldım daha doğrusu 501 yapıştırıcıyı yapım aşamasında anlatacaktım ama olsun sizinde sorununuz olmuştu şişeleri sisteme yapıştırmak için ne denediysem olmadı en son 501 i denedim su artık sizmıyor tabii ellerim epey tahriş oldu ama olsun

Kilavya59 beğendi.
Eski 09-08-2008, 18:35   #4
Ağaçsever

bende malesef boruların yapım aşamasında fotoğraf çekemedim ekde resimde siteden aldığım fotoğrafı koydum

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2008, 18:42   #5
Ağaçsever

bu aşamadan sonra ben 1.5 lt'lik su şişelerini tabanlarını keserek sisteme monte ettim
işin en zor kısmı bu su şişelerini sisteme sorunsuz yapıştırmak silikon denedim olmadı 404 denedim olmadı en son 501 yapıştırıcı su şişelerinin kapaklarına iyice yedirerek yapıştırmayı denedim kapakları yerleştirdikten sonrada kapakla boru üst yüzeyüne sürdüm ve sonunda oldu

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2008, 18:51   #6
Ağaçsever

işin en zor kısmı bitmişti sonunda yaşasın

daha sonra su tankı dediğim plastikden büyük kapaklı saklama kapına sistemi 32''lik pvc boru kelepçeleriyle dört tarafından tutturdum saklama kabı biraz büyük olduğu için sistemi dengede tutuyor hemde ec yi fazla koymuş oluyoruz ve böylece sürekli ec takviyesi yapmaya gerek olmuyor.

ama fazla ec koyduğumuzdan ötürü tankın içindeki ph değeri yükseliyor olabilir bunuda ilerleyen zamanlarda göreceğiz

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2008, 20:13   #7
Ağaçsever

akvaryum su pompasını hortum yardımıyla sisteme bağlıyoruz ( görüntü 30 ve 31 olduğu gibi ) tahliye su burusunun su deposu girişi olan kısmını fazla uzun tutmuyoruz bu boru suyun içerisine girmeyecek şekilde kısaltıyoruz çünkü boru suyun içerisine girdiğinde suyun yapmış olduğu basınçdan ötürü sistem devir daim yapmamaktadır

Eklenen Resimler

Düzenleyen junior55 : 09-08-2008 saat 21:00
Eski 09-08-2008, 20:25   #8
Ağaçsever

sıra geldi fideleri koyacağımız kısmı hazırlamaya
plastik şişelerin içerisine plastik bardak koymayı düşündüm ama sonra kudret beyle tel. görüşmemde bunların küçük olacağını bitkinin kökünün sığmayacağını söyledi çorap kullanmamı tavsiye etti kudret beye burdan teşekkürler
bende bakır kablolardan plastik şişelerin kalıbına göre silindir şeklinde teller yaptım ve etrafını bayan çorabıyla sardım ( parizyen 37 olursa daha iyi )
ve çorapların içerisine perlit koydum

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2008, 20:28   #9
Ağaçsever

ve çoraplarımızı pet şişenin içerisine yerleştiriyoruz

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2008, 20:36   #10
Ağaçsever

benim kullandığım zaman sayacını 15 dakikalık periyotlar şeklinde hazırladım sistem 15 dk. su pompalıyor 15 dk. beklemede kalıyor su pompaladığı zaman perlitlerin su tutma kabiliyeti sayesinde susuz kalan 15dk. zamanda bitki kökleri perlit sayesinde kurumaktan kurtuluyor

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2008, 20:52   #11
Ağaçsever

sizlerle tanışmam biraz geç olduğu için ve sezon bitiminde sistemi yapmaya kalktığımdan dolayı almış olduğum fideler biraz gelişmişler

perlitlerin içine fidelerimizi dikiyoruz ben fideleri dikerken perlitleri biraz sıkıştırdım inşallah yanlış yapmamışımdır

domates salatalık ve bir adet de biber diktim bakalım ne olacak

ve final sistemi çalıştırıyoruz sistem çalışıyor yaşasın

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2008, 20:58   #12
Ağaçsever

besin eriğinden (ec ) hiç bahsetmemişim şimdi farkettim ec leri Kudret Tezel beyden temin ettim onada burdan teşekkür ederim

fidelerimi bu sistemde 2 gündür çalıştırıyorum bakalım ne olacak

Eski 09-08-2008, 21:36   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Ellerinize sağlık sayın junior55, bayağı emek vermişsiniz gerçekten, çalışmalarınızda başarılar dilerim. Bundan sonraki gelişmeleride fotoğraflarla paylaşırsanız yeni başlayacak arkadaşlarımıza örnek teşkil eder ve hep beraber başarılı çalışmalar yapmamızı sağlardiye düşünüyorum. kolay gelsin.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2008, 21:55   #14
Ağaçsever

teşekkür ederim kudret bey gelişmeleri elimden geldiği sürece forumla paylaşacağım inşallah güzel bir çalışma olur
syg

Eski 10-08-2008, 00:23   #15
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Elinize sağlık sayın junior55 inşallah başarılı çalışmalar yaparsınız.

elektronik. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2008, 01:18   #16
Ağaçsever

teşekkür ederim sayın elektronik inşallah kafamda bir iki proje daha var bakalım nasıl olacak?

Eski 11-08-2008, 11:58   #17
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior55 Mesajı Göster
saklama kabı biraz büyük olduğu için sistemi dengede tutuyor hemde ec yi fazla koymuş oluyoruz ve böylece sürekli ec takviyesi yapmaya gerek olmuyor.
Sayın junior55 çok güzel bir çalışma olmuş, tebrik ederim. Ama besin eriyiği ilave etmemizin amacı, bildiğim kadarıyla bitkinin gün içinde ya da belirli bir periyotta eriyikten aldığı (eksilttiği) besin maddelerini tamamlamaktır. Yani yüz litrelik ya da bin litrelik de bir tank kullansak, o süre sonunda tankta eksilen besin eriyiği seviyesini ilk doldurduğumuz seviyeye kadar tamamlamamız gerekiyor. Sanırım yanlış hatırlamıyorum ama buradaki ustalarımız da bu konuda fikir beyan ederlerse iyi olur. Bir de, fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla sistem besin tankının üzerinde oturuyor. Bu durumda besin eriyiğini tamamlamak için sistemi sürekli olarak tankın üzerinden kaldırıp başka bir yere koymanız gerekecek ki bu bir süre sonra bitkileriniz büyüyüp hele de bağlandıklarında pek mümkün olacak gibi görünmüyor. Zira bağladığınız bitkileri başka bir yere taşımak söz konusu olamayacak. Belki ikinci bir kişinin yardımıyla olabilir. Yani bir kişi 11' li sistemi güçlü kaslı kollarıyla tutarken diğeri besin eriyiği tankını alttan çekip içini temizler, yeni besin eriyiğini doldurur ve tekrar getirip (güçlü kaslı arkadaş o saate kadar sistemi bırakıp kaçmadıysa) sistemin altına koyabilir. Bu konuyu da düşünün derim.

Düzenleyen malbman : 11-08-2008 saat 12:12 Neden: Ekleme
Eski 11-08-2008, 12:22   #18
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın junior 55, bir önceki mesajımda yazmayı unuttum. Bitkileri on beş dakikada bir sulamak biraz fazla olabilir. Zira sevgili eczadolabı dostum da sizin gibi yaparak bitkileri perişan etmiş ve kullanıcı adını bir süreliğine telef eden boğa olarak değiştirmek zorunda kalmıştı. İsterseniz eczadolabının topraksız tarım uygulamları başlığını bir okuyun. Ben her iki saatte bir onbeş dakika suluyorum ve şimdiye kadar en küçük bir sorun yaşamadığım gibi, domateslerim de son derece sağlıklılar.

Eski 11-08-2008, 13:28   #19
Ağaçsever

teşekkür ederim malbman daha iyilerini yapacağız hepberaber inşallah

ec tankını büyük alırken ;
11*0.5 lt = 5.5 lt sistem ec pompalanıyor bitki 5.5 lt deki istediği maddeleri alıyor, benim ec deposu 45 lt olduğu için 7/8 hala el değmemiş bir şekilde duruyor kalan ec oranıyla kullanılan ec oranı arasında 7 kat fark olduğu için ec değerinin çok fazla değişeceğini düşünmemiştim birde 15 dak. süre ile pompaladığım için depoda sürekli bir sürkülasyon var buda homojen bir karışım sağlamakta
aslında siz söyledikten sonra düşündümde sizin dediğiniz doğru olabilir yaşanmış örnekte mevcut tabii ben en iyisi ec miktarını azaltayım

ec takviyesine gelince ben ufak tefek biriyim ben sistemi kaldırmam zor olur şaka şaka tankın üstünden bir delik açıp takviye yapmayı planlıyorum

ak068 beğendi.
Eski 11-08-2008, 13:34   #20
Ağaçsever

daha öncede demiştim sizden esinlendim diye siz bana yol gösteriyorsunuz. ben bu akşamdan itibaren 2 saat arayla ec pompalayacağım bitkiyi biraz rahat bırakalım değilmi

ilginiz ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim

Eski 11-08-2008, 15:12   #21
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Besin eriyiği miktarını azaltmak, bir haftanın sonunda eriyiği değiştireceğiniz için, daha az besin eriyiği atmak anlamına da gelecektir. Dolayısıyla besin eriyiğinizi çok daha efektif bir şekilde kullanmanız demektir. Ben otuz litrelik tanka yirmi litre eriyik koyup, her akşam eksilen kadarını tamamlıyorum. Bir haftanın sonunda da tankı olduğu gibi boşaltıyorum. Ama ıskartaya çıkan besin eriyiğimi atmıyorum. Bahçemdeki japon gülü, sakız sardunyası, gül ve defne gibi bitkilerimi suluyorum. İçindeki bazı besinler eksik de olsa, sade sudan iyidir. Haftada bir besin eriyiğini değiştirdiğinizde, tankı yalnızca suyla doldurup bitkilere 3-4 saat kadar devamlı olarak su basmayı da unutmayın.Böylece olası tuzlanmayı bertaraf edip bitkilerinizin besin eriyiğini daha sağlıklı bir şekilde emmesini sağlarsınız.Gelişmeleri merakla bekleyeceğiz.

Eski 11-08-2008, 15:20   #22
Ağaçsever

ewet ewet haklısınız sayın malbman dediklerinizi harfiyen uyacağım bilgiler için teşekkürler

Eski 12-09-2008, 18:38   #23
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın junior55, bir aydır sesiniz soluğunuz çıkmıyor. Bir aksilik mi var? Eğer her şey yolundaysa son durum hakkında bilgi verirseniz seviniriz. Tabii fotoğraflı olursa çok daha iyi. Merakla bekliyorum.

Eski 20-09-2008, 16:14   #24
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Sn Junior55;
çalışmalarınızı hayranlıkla izledim..resimli anlatım olunca anlamak kolay oluyor..ama bir kaç noktayı merak ettim;
-pad şişeler bitki kökleri için dar gelmedimi acaba büyümenin ileri evrelerinde..
-bitki büyüyüp ağırlaştığı zaman şişeler eğilip zorlanmadı mı? yani pimaş-şişe bağlantısı dayanabildimi bitki ağırlığına?
-bu şekilde dizayn edilmiş sistemde bitki beslenme ve havalanması ile ilgili bir problem çıktımı?
teşekkür ederim..

kahyanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2008, 12:18   #25
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

junior55, neredesiniz arkadaş? Bir buçuk aydır ortada yoksunuz. İnsanın aklına kötü şeyler geliyor valla. Bi ses et bari yav.

Eski 07-04-2009, 04:31   #26
Ağaçsever

arkadaşlar merhaba

hepinizden özür diliyorum çok uzun zaman oldu elde olmayan sebeplerden dolayı sizlerle birlikte olamadım bundan sonra inşallah allahdan bişey olmazsa birlikte oluruz

Eski 07-04-2009, 04:43   #27
Ağaçsever

denememe gelince malesef başarılı olamadım bitkiler epey geliştiler yanlız meyvelerde problem oldu gelişemediler ve sonrada ilgilenemedim

kahyanur arkadaşım
* normalde pet şişeler 2.5 lt cola şişeleri olması lazımdı ama ağız kısımlarını uyduramadığım için 1.5 lt su petleri kullandım ewet dediğin gibi biraz dar geldiler ama 2.5 lt tam geleceğini düşünüyorum.
*pimaş pet bağlantısı o kadr sağlam olduki ( çok uğraştım yapıştırmak için ) ben bile elimle çıkartamıyorum.
* sistemin boşaltım sistemi olmadığın farkettim beni uyarmışlardı yeni yapacağım sistemin alt kısmına bir adet plastik vana takacağım ve ec buradan boşaltacağım. havalandırmada problem olmadı çünkü dönüşüm borusundan su akan su yüksekden depoya düşmekte ve böylece ec nin havalanmasını sağlamaktadır.

biraz geç bi cevap oldu sendende özür diliyorum

syg.

Eski 07-04-2009, 08:04   #28
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Şükür kavuşturana birader. Sistemi güzelce kurup çalıştırdıktan sonra ortadan kaybolunca merak ettik. İnşallah kötü bir şey yoktur.

Aramıza tekrar hoş geldin. Yeni çalışmaları bekliyoruz.

Eski 08-04-2009, 00:45   #29
Ağaçsever

teşekkür ederim hocam yok allaha şükür önemli bişey yok
sezon geliyor yeni projelerle aranızdayım :P

Eski 24-09-2011, 15:02   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2011
hocam bu sistemi uygulamak için tohummu lazım fidemi lazım onuda açıklarsan sevinirim.ben eskişehirliyim burdaki ziraatçilerin bir çoğu hiproponikten bi haber o neymiş diyorlar bana.cahil heriflerde diyemiyorum

asilturk1 beğendi.
amrdiabtr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024