agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-09-2008, 15:18   #91
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili Kudret hocam, sanırım bütün sınıfa yaz rehaveti çökmüştü. Karatahta o yüzden boş kaldı gibime geliyor. Artık yavaş yavaş toplanır, geçen yıldan daha tecrübeli bir şekilde derslerimize devam ederiz.
Sevgili elektronik, içten sözleriniz için teşekkür ederim. Ama ben kendi bilgilerimi değil buradan öğrendiklerimi ve naçizane denemelerimden çıkardığım sonuçları paylaşıyorum. Zira Kudret hocanın da dediği gibi, "Bilgi Paylaştıkça Büyüyor".
Sevgi ve saygılarımla

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2008, 21:34   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili malbman , haklısınız bir yaz rehaveti kendini hissettiriyor ,birde malum mübarek ramazan,tabiiki arkadaşlar haklılar. Bu sene güzel bir deneyim oldu ve bazı başarısızlıklar olsa bile en azından sebebi biliniyor ,seneye daha bilinçli sistemler le daha güzel çalışmalar yapılacağından eminim. Bu sene dahada gelişmiş sistemler deneyeceğiz,çok zevkli olacak inşallah.Herkese selamlar,sevgiler.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2008, 13:42   #93
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2008
çok teşekkürler

değerli malbman;
çalışmalarınızı adım, adım resimleyerek bizlere de izleme fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim..bu sayfaları yeni okuduğum ve topraksız ortamda sebze yetiştiriciliği konusunda bilgi edinmeye çalıştığım ve işin henüz en başında olduğum için bana ne kadar çok şey öğrettiğini ifade etme ihtiyacındayım..
bu arada sn kudret tezel bey'e bir sorum olacak..acaba kendileri bu çalışmanın bir öz eleştirisini yapabilirler mi? ne eksikti? **** ne fazlaydı? yaratılan bu sistem ve ortamın sn envor bey'in seralarındaki sistem ve ortamdan ne gibi eksiklik **** fazlalıkları vardı?? sonuçta her fideden 10-13 kg ürün alınamamış görünüyor..tabii ki en başta bu mümkün değil..ama amaç maximum verim almak ise ki öyle olmalı herhalde..nasıl düzeltmeler yapılabilir bu konuda??
saygı ve sevgilerimle..

kahyanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2008, 22:43   #94
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın kahyanur.güzel bir noktaya değindiniz . Neden sayın envorun serasındaki verimi alamadık .neden ortalama bir kökten 10-15 kg ürün alacakken neden bir kaç kg da kaldık?
Şimdi sayın arkadaşlarım, bu eleştiriyi sizlerden yani bu sene balkonunda domates yetiştiren arkadaşlarımdan duymak istiyorum. Sayın envor arkadaşımızın sisteminden ne eksikti, ne fazlaydı. Sayın kahyanur arkadaşımız güzel bir soru sormuş,teşekkür ederim,şimdi hep beraber bu sorunun cevabını verelim.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2008, 23:29   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Sayın Kahyanur haklı ve doğru bir soru sizin gibi yeni başlıyorum cevaplamaya çalışayım kendi adıma zaten yanlışlık olursa ustalarımız doğrusunu gösterirler ;
Kullanılan fide farkı olabilir
Ec ve ph ayarlaması olabilir ki bu candamarı
Fidelerin bulunduğu kapların fazla ısınması olabilir
Fidelerin çok sıcak veya azgüneş alma durumu olabilir
Fidelerin ilk gelişirken ayrı, çiçeklendiklerinde ayrı,meyve tuttuklarında ayrı sulama aralıkları ve ec ayarlarına dikkat edilmemiş olması yani çok sık sulama, az sulama **** düşük veya yüksek ec
İşin kısası çok organize bir iş topraksız tarım ve çocuk hassasiyeti gerektiriyor.

Çocuklarımıza da bakarken çok yoruluyoruz,uykusuz kalıyoruz, sinirleniyoruz ama bir gülücükle hepsi tatlı bir yorgunluğa dönüşüyor.Sizce de öyle değil mi?

jibuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 10:36   #96
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bardakların içine gövdenin tutulması için ne koydunuz?. Bardak altındaki kola petlerinde birşey yok herhalde! fidan dikilen bardakların büyüklüğü kola şişelerinin büyüklüğüne denk gelmiş gibi. Bardaklara göre kola petleri daha büyük zannederim ama o görüntüleri tam anlamadım.

Baştan itibaren okudum elinize sağlık ilk deneme ancak böyle başarılı olabilir. Sayın Envor'un genel tecrübe birikimi var pratiği ondan öğreneceğiz. Besi eriyiğini de Sayın Kutret Beyden.

Sizlerden tabi jibuti'den de deneme leri!

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 11:08   #97
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın nariçi; bitkilerin bardak içinde tutunmasını sağlamak için Arıöz organik adlı bir firmadan aldığımı yetiştirme ortamını kullandım. Ortamın bulunduğu 400 cc' lik bardakların ağızları da kola şişelerinin kesik kısımları ile tam olarak örtüşüyor. Daha sonra fotoğraflayarak ayrıntılı olarak gösteririm.

Eski 25-11-2008, 11:16   #98
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Teşekkürler, perlit koysak olur herhalde. 400 cclik bardak bulamazsak, bardak dışına da perlitle destek yapsak veya hiç bardak kullanmadan yapamayız mı?

Eski 25-11-2008, 11:21   #99
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Benim yaptığım sistemde bardağı başka bir şeyle destekleme şansınız pek yok. Hele perlit hiç olmaz. Ama yetiştirme ortamı olarak perlit mükemmel olur. Yalnız üst kısımları çok çabuk yosunlanabiliyor. Buna dikkat etmenizi öneririm. Yosunlanma bitkinin besini emmesini engeller.

Eski 25-11-2008, 19:57   #100
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Sayın Nariçi, Bardak bulamassanız StarBacks ın büyük boy kahve bardakları çöpe atılıyor. Bilgilerinize.

(Teşekkürler, perlit koysak olur herhalde. 400 cclik bardak bulamazsak, bardak dışına da perlitle destek yapsak veya hiç bardak kullanmadan yapamayız mı?)

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2008, 20:43   #101
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

'StarBacks' sorsan kimse anlamaz ki burada, yarın praktikere gidince araştırırım. teşekkürler.

Eski 17-01-2009, 12:28   #102
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Amatörler içinde en başarılısı sizsiniz, bu ara arkadaşlara deneyim paylaşımı yapıyorsunuz ki, sizinkilere uğramamışsınız.

Eski 17-01-2009, 23:11   #103
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Çok yakında yeni ürünlerle karşınızda olacağım sevgili nariçi. Övgüleriniz için de ayrıca teşekkür ederim.

Eski 21-01-2009, 07:57   #104
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Malbman birtanedir.
Bana biber fidesi göndereceği için sölemiyorum bunları yanlış anlaşılmasın.
Tamamen duygusal

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2009, 19:48   #105
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eczadolabi Mesajı Göster
Malbman birtanedir.
Bana biber fidesi göndereceği için sölemiyorum bunları yanlış anlaşılmasın.
Tamamen duygusal
Sevgili dostum, nasıl olmuşsa bu mesajın gözümden kaçmış. Övgü için teşekkürler, tamamen duygusal da olsa...

Hiç merak etme sana çeşit çeşit biber fidesi göndereceğim kardeşim. Hepsi de zehir gibi. Yedikçe cilalarsın beni

Eski 27-04-2009, 17:52   #106
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Yeni tur yeni şans. Biliyorum geçen yıldan bir farkı olmayacak ama en azından bulundukları ortam farklı olacak. Bakalım belki de her şey farklı olur

Envai çeşit domates. Chocolate cherry, Black Krım ve apartmanın bahçesine dikilecek olan pembeler. Hangi birini nereye dikeceksem

Name:  RR200012.jpg
Views: 931
Size:  46.0 KB

Bunlar da Golden peardrop, Golden sunrise ve Tomato feuerwerk

Name:  RR200014.JPG
Views: 899
Size:  67.4 KB

Bu da dikenli domates. Sapları dikenlerle dolu. Yalnızca adının dikenli olduğunu zannedip avuçlayınca, gerçekten dikenli olduğunu acı bir şekilde öğrendim

Name:  RR200011.jpg
Views: 867
Size:  42.0 KB

Bir hevesle hepsini bardak saksılarına yerleştirip sistemi çalıştırmak için inmiştim, ama...

Name:  RR200016.JPG
Views: 886
Size:  48.7 KB

Name:  RR200017.JPG
Views: 882
Size:  53.3 KB

sistem yine su kaçırıyordu. Şakır şakır akan suların fotoğraflarını silmişim yanlışlıkla. Hemen sistemi boşaltıp kuruması için güneşe koydum. O kururken ben de marulları saksılarına yerleştirdim.

Daha sonra su kaçıran yerleri iyice sıvadım ve yarına kadar kurumasını beklemek üzere paydos ettim. Umarım yarın bir sorun çıkmaz da, domateslerimi artık sisteme yerleştirebilirim.

Eski 28-04-2009, 16:59   #107
Ağaçsever

süleyman bey's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2008
Sevgili Malbman,
Bu projeyi dizi seyreder gibi takip ediyorum.Bu bizim gibi amatörce çalışmak isteyen arkadaşlar için bir devrim olacak.Bütün kalbimizle yanındayız.
Sevgilerimle,

süleyman bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 17:04   #108
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Teşekkür ederim Süleyman bey. Çalışmalarım en azından ilgi bile uynadırıyorsa, ne mutlu bana.

Siz de vakit kaybetmeden bir ucundan başlayın bence. Ve burada paylaşmayı da unutmayın tabii.

Sevgiler

Eski 30-04-2009, 19:05   #109
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Üç günlük uğraşının sonucunda, sistemdeki akıntıyı durdurabildim ve nihayet domateslerimi yerlerine yerleştirebildim. Bu sene altı değişik çeşit domates yetiştirmeye çalışacağım. Bakalım ne olacak.

Yarın da askılarını yapacağım. Umarım başka bir engel çıkmaz.

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2009, 21:13   #110
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
nihayet domateslerimi yerlerine yerleştirebildim.
Hani nerede domatesler

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 14:39   #111
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Birader mesajını yeni gördüm, gülmekten de öldüm. Hakkaten ya, domat diye koyduğum şeyler biraz sefil duruyormuş Ama siz onları bir hafta sonra görün. Canavar gibi olacaklar canavar

Düzenleyen malbman : 04-05-2009 saat 14:39 Neden: Ekleme
Eski 27-05-2009, 14:29   #112
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

11'li sistemin son hali. Son derece bakımsız kaldılar zavallılar. Daha iplerini bağlayacağım askıyı bile yapmadım. Bu yıl bir yılgınlık var ya neyse.

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2009, 14:32   #113
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sanırım sevgili envor yanlışlıkla çeri domates fidesi yollamış bana.

Name:  RR200006.JPG
Views: 779
Size:  66.2 KB

Bunlar da salkımlarımız.

Name:  RR200005.JPG
Views: 763
Size:  56.6 KB

Name:  RR200007.JPG
Views: 747
Size:  53.8 KB

Name:  RR200010.JPG
Views: 730
Size:  42.2 KB

Eski 27-05-2009, 14:34   #114
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Bu chocolate cherry,

Name:  RR200008.JPG
Views: 724
Size:  56.9 KB

Bu da dikenli domat. En çok bu ikisini merak ediyorum. Bir meyveye dönseler...

Name:  RR200009.JPG
Views: 755
Size:  57.4 KB

Eski 27-05-2009, 14:44   #115
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Bu ne güzel yılgınlık böyle Sevgili Malbman. Hava atmadığınızdan eminsiniz dimi? Biz aylarca uğraşalım siz onbeş günde kırmızı domates yapın. Hemde çeşit çeşit. Envor' dan aşağı kalır yanınız yok. Ben 15 Haziranda havlu atacağım herhalde. Artık sizin domateslere bakarak avuturuz kendimizi.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 14:51   #116
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Valla hava falan atmıyorum. Gerçekten de bu yıl, geçen yıl gösterdiğim özenin yarısını bile gösteremedim domatlarıma.

Alıntı:
Envor' dan aşağı kalır yanınız yok.
demişsiniz. Eee ne de olsa onun çırağıyım. Sağolsun, başardığım işlerde emeği çoktur kardeşimin. Her türlü desteği hiç bir zaman esirgemez. (Reklamlar bitti)

Neden havlu atıyorsunuz ve de neden 15 Haziran'da? Havlu atmak yerine bence biraz rahat bırakın herifleri. Kendi hallerine kaldıkları zaman çok daha verimli oluyorlar Ya da sistem değiştirin. Bir şekilde bir çözümü bulunur. Üstelik 15 Haziran'dan sonra neyle uğraşacaksınız? Sıkılırsınız.

Eski 27-05-2009, 15:15   #117
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Şimdi Envor' da orada kasım kasım kasılır. Usta dediniz diye. Ben hava atmakta Envor' dan aşağı kalır yanınız yok demiştim. Şaka tabii ki. Her ikinizden de bu forum çok şeyler öğrendi. Hala da devam ediyoruz.

Çocuğun okulunun tatilini bekliyoruz. Altınoluk' a geçmemiz gerekecek. Balkonu yanımda götüremediğim için üzülüyorum ama yapacak bir şey yok. Dalgıç motoru çalışır vaziyette bırakıp gitmeyide gözüm yemiyor. Bir kısa devre veya susuz kalıp motor yanması vb. Henüz tam karar veremedim.

Sezon ikiye bölünüyor. Belki Altınoluk' ta teras falan ortam daha müsait ama bu seferde orda bırakıp buraya gelirken problem olacak. Mesafe bir iki saatlik olsa hiç problem olmayacak ama 7 saatlik yol. Bakalım ne yapacağız. Ya çilekleri borudan söküp havuza koyup gideceğim. Gelene kadar ne olur bilemiyorum. Domatesleri yeniden tohumdan başlarım geldiğimde.

Çilek ağacında istediğim performası yakalayamadım zaten. Gerçi domatestede katı ortamdakiler daha iyi oldu. Belki seneye perlitli bir sistem düşünüyorum. Bir avuç perlitte 3 kök domates fidesi meyve vermeye başladı. Şaşırıp kaldım, diğerlerinin üzerine titriyorum, onlardan bir ses yok. Yoğurt kabındaki ters domateste bile 3 tane domates var, olacak çiçeklerde cabası.

Eski 27-05-2009, 15:19   #118
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Bence siz şimdiden bir kaç tane domat tohumunu torfa koyun. Altınoluk'a giderken eliniz boş gitmemiş olur, orada devam edersiniz. Gelirken de bırakıp gelirsiniz artık ama en azından bütün yaz ara vermemiş olursunuz. Eğer tohumunuz yoksa bir kaç değişik çeşit tohum gönderebilirim.

Eski 27-05-2009, 15:34   #119
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Çok teşekkürler. Tohumdan başlarsam zamanlama olarak yetişebilir miyim bilemiyorum. Giderken yanımda besin kiti, EC metre ve pH kitini götüreceğim. Bulabilirsem Çanakkale' nin pembe domatesinden bulmaya çalışacağım. Geçen sene pazara getirmiş satıyorlardı ama o zaman agaclar.net' le tanışmamıştık.

Ama önümüzdeki sezonda evde denemek için bodur domates sülalesinden elinde değişik tohumlardan fazla varsa memnun olurum.

Eski 27-05-2009, 15:58   #120
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sevgili Sarıcan, bodur domat olarak yalnızca RR var elimde. Sözünü ettiğim diğerleri hep sırık cinsi. Benim sistemde oturak domat olmayacağını düşünerek (bu kanıya nereden vardıysam) yalnızca sırık tohumları getirtmiştim.

Bence tohumları hemen ekerseniz Altınolu'!a giderken elinizde küçük de olsa fideleriniz olur ama siz bilirsiniz yine de. Ben yarın postaya veririm.

Elimdeki tohumlar bu, bu, bu cinslere ait.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024