agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni71Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2009, 23:12   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın indomie,Öncelikle hayırlıolsun. Biberleriniz gerçekten güzel görünüyorlar. Böylece topraksız tarım ordusuna katılmış oldunuz .çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Öncelikle şurayı düzeltelim. 20 litre suya 20 cc A 20 cc B stok eriyiklerinden koyduğunuzu yazıyorsunuz. Oysa size yolladığım eriyiğin toplamı 1000 litre içindi. Yani 1 litreye 10 cc 20 litreye 200 cc koymanız gerekiyordu bir yanlışlık olmuş önce onu düzeltmelisiniz.
Size yolladığım ölçü tüpü 50 cc / 5 litre içindi. Kullanma suyunuzun PH ı biraz yüksek. Ölçtüğünüz PH değeri daha önce kullanılmış perlitten kaynaklanıyor gözüküyor.. Ancak ikinci defa hazırladığınız eriyiğin EC ve pH değerlerini 1,4 ve 7,3 olarak olçmüşsünüz EC nin düşük PH ın yüksek olması ölçü yanlışlığından kaynaklanıyor.Ancak kullanma suyunuzun EC değerinide ölçmekte fayda var.
Ph ve EC ayarları besin eriyiği hazırlandıktan sonra kontrol edilir. EC değeri istediğimizden düşükse bir miktar daha A-B stoklarından konur. Yüksekse su ilave edilir. Eğer hazır besin kullanıyorsak tavsiye edilen değerlere dikkat edilir. PH ayarına gelince mutlaka seyreltik asitler kullanılmalıdır nekadar seyreltik olursa ayarlamadaki riziko okadar azalır.Asit olarak genelde sülfirik veya nitrik asit kullanılır.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2009, 00:35   #92
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Yanlış oran

Teşekkürler Sayın Tezel,

Ahanda rezil olduk mu şimdi... Derslere katılmadan dışarıdan gırgır geçerek izleyenlerin sonu benim gibi hüsrandır tabii.

Hata I: Nereden aklıma takıldı ise 1/100 oranına göre 50 litre suya 50 cc eriyik koymamız gerekiyor hesabıyla 20 litre suya gönderdiğiniz ölçü tüpünün 2/5'i kadar (A), yine 2/5'i kadar (B) eriyiği koymuştum.

Desenize ben iki gündür biber fidelerini neredeyse su ile besliyorum .

Hata II: EC ölçerken pistonun alt hizasına bakıyordum. Bundan sonra pistonun ortasındaki çizgi (Çukur) hizasına bakarım.

İlk yaptığım ve biber fidelerini beslediğim eriyiğin PH değerini ölçememiştim, zira elimde PH ölçer yoktu. Dün TARTES'e gidip PH ölçer aldım ve Murat bey kalibre etti. Fideleri besledikten sonra eriyik alttaki kovaya akıyor. Bu sabah işte kovadaki bu besin eriyiğinin PH'sini ölçtüm 8.3 çıkmıştı. Şimdi kovanın içinde kalan eriyik miktarını bilmiyorum ve daha önce kullanılmış olan perlite bulaşan bu eriyiği kullanmak istemiyorum. Bununla limon ağaçlarımı sularım.

Sonradan hazırladığım 5 cc (A), 5 cc (B) eriyiği koyarak hazırladığım beş litrelik besin eriyiğini hiç kullanmadım. Ayri bir su poşetinde duruyor. Sabah olunca 45 cc (A) ve 45 cc (B) eriyiği ilave ettikten sonra ölçüm yapar sizi de bilgilendiririm.

Kullandığım artezyen suyunun değerleri ise EC 0.60, PH 7.4 çıkmıştı. Sabah tekrar ölçüm yaparım.

Selam ve saygılarımla.

Düzenleyen indomie : 13-06-2009 saat 01:37 Neden: imla hatası
indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2009, 10:24   #93
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

EC ve PH değerleri

Sayın Tezel,

Bu sabah 5 litrelik suya 50 ml (A) ve 50 ml (B) eriyikini koyduktan sonra yaptığım ölçümler şöyle: EC 3.05, PH 6.3

Kullandığım artezyen suyunun değerleri: EC 1.25, PH 7.1

Eriyikleri eczaneden aldığım şırınga ile ölçerek koyuyorum.

Önerilerinizi bekliyorum.

Selam ve saygılar.

Düzenleyen indomie : 13-06-2009 saat 01:37 Neden: imla hatası
Eski 15-04-2009, 22:44   #94
Ağaç Dostu

Sayın indomie, yaptığınız işlem tamamen doğrudur ancak suyunuzun doğal EC değeri çok yüksek. Kullanmış olduğunuz su 3. sınıfa giriyor. birinci sınıf sular EC si 0-0,5 ms/ cm arası , 2, sınıf sular ın EC si 0,5-1,0 ms / cm 3, sınıf sularda daha yüksek EC li sular . Bu eriyikler kullanma suyunun EC si 1, sınıf sulara göre hazırlanmıştır. Size şöyle bir şey önere bilirim. Kullanma suyunuzda EC yi yükselten kalsiyum ve Magnezyum iyonlarıdır. Şunu denemek faydalı olabilir . Hazırlayacağınız eriyiğe sadece A stokundak koymak ( 50 cc / 5 litre ) ve PH ve EC değerlerini ölçtükten sonra B stokundan 10-veya 15 cc koyarak değerleri ölçmek. Bu deneyi yaparda bilgilendirirseniz memnun oluruz tabii en önemlisi bitkilerimizide kontrol etmek. Amatörlük zor iştir fazlaca imkanlarımız olmadığı için deneme yanılma ile bazı olyları çözebiliriz. Gönül isterdiki suyumuzu tahlil ettirebilelim ve bu neticeye göre daha bilinçli hareket edebilelim.
Şunu hatırlatmaktada fayda var. Domates yüksek EC ye dayanıklı bitkidir. 3,05 ms/cm lik bir ec değerinin anormal yüksek olduğuda söylenemez. En iyisi bitkileri birkaçgün gözlemek, gelişmeyi kontrol etmek. Paylaşımlarınız ,vereceğiniz bilgiler besin eriyiklerinin kullanılması konusunda ışık tutacaktır.

Eski 16-04-2009, 00:13   #95
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

EC farkı

Sayın Tezel,

Teşekkürler, önerinizi dikkate alacağım.

Sizin de dikkatinizi çekmiştir, artezyen suyumuzun EC'si ilk yazdığım mesajda 0.60 sonradan yazdığım mesajda ise 1.25

Bu kadar bariz bir ölçüm hatası yapacağımı sanmıyorum. İkinci ölçümden önce bütün gece yağmur yağmıştı belki de o etkili oldu. Birkaç gün sık sık suyumuzun EC ve PH değerlerini ölçeceğim, bakalım nasıl bir değişiklikler olacak.

Selam ve saygılarımla.

Düzenleyen indomie : 13-06-2009 saat 01:38 Neden: imla hatası
Eski 16-04-2009, 19:25   #96
Ağaç Dostu

Haklısınız sayın indomie , artezyen suyuna karışan yağmur suyu bu farklılığa sebep olabilir.

Eski 19-04-2009, 04:13   #97
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Ec - ph

Sayın Tezel,

Tavsiyeniz üzerine 5 litrelik artezyen suyuna önce sadece 50 ml (A) eriyikinden koydum ve sonra da 10'ar ml (B) eriyiki koyarak ölçümler yaptım. PH düşerken EC'nin yükselmesi üzerine buharlı ütümüzün su deposuna koymak üzere biriktirdiğim yağmur suyunu kullanarak EC'yi düşürebileceğimi tahmin ederek eriyikin içine yarımşar litre ilave ederek ölçümlere devam ettim. Yağmur suyu: EC 0.1 ve PH 8.1

Tablo aşağıda.

EC'yi düşürmek istediğimde PH yükseliyor. PH'yi düşürmek istediğimde EC yükseliyor.

Artezyen suyu ile ben bu EC ve PH ayarlamasını galiba beceremeyeceğim.

Yakınlardaki bir tepede bulunan köy içerisindeki çeşmeden kaynak suyu aktığı söyleniyor. Bugün gidip örnek su alıp ölçeceğim. İnşallah düşük EC'li çıkar.

Selam ve saygılarımla.

Eklenen Resimler

hcgo beğendi.

Düzenleyen indomie : 14-03-2010 saat 23:43 Neden: Görünmeyen tabloyu tekrar yüklemek
Eski 19-04-2009, 09:40   #98
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2009
Sevgili dostum,

Bana kalırsa PH ayarı için bu kadar uğraşmanıza gerek yok. Bazı arkadaşlar baz özelliği gösteren çözeltilerine sülfürik asit katarak PH ayarlamasını yapıyorlar. Benim kabım göreceli olarak küçük olduğu için ben PH ayarını limon suyu damlatarak yapıyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi indomie Mesajı Göster
Artizyen suyu ile ben bu EC ve PH ayarlamasını galiba beceremeyeceğim.

Yakınlardaki bir tepede bulunan köy içerisindeki çeşmeden kaynak suyu aktığı söyleniyor. Bugün gidip örnek su alıp ölçeceğim. İnşallah düşük EC'li çıkar.

Selam ve saygılarımla.

Sarp99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2009, 15:16   #99
Ağaç Dostu

Teşekkürler sayın indomie,gerçekten çok güzel bir ölçüm tablosu hazırlamışsınız. Bir laboratuvar çalışması olmuş. Böylece işin ruhunu anlatmışsınız.Herkes için güzel bir çalışma örneği, ellerinize sağlık.
Sayın indomie görüldüğü gibi artezyen suyunuzun ec değeri yüksek. Bu yükseklik Ca ve Mg tuzlarından kaynaklanıyor olmalı. Ve suyunuzun pH ının biraz yüksek olmasıda çok normal.
Bu durumu kompanze edebilmek için B eriyiğini biraz azalttığımızda 50 cc A 30 cc B, veya 50 cc A 40cc B karışımları istenilen değerlere çok çok yakın. Ancak 50 cc A, 50 cc B değeride pH olarak çok güzel fakat EC nin 300 olması biraz yüksek. Gerçi domates için belki sorun olmaya bilir ama diğer bitkiler için yüksek. Artrezyen ve kuyu sularının değerlendirilmesi adına kısa bir süre denesek ne dersiniz. Yapacağınız bu deneme faydalı bir çalışma olur. Ph ayaplamak EC ye göre daha basit bir konu veya çaresi daha kolay. Seyreltik bir asit veya bazla istenilen değeri tuttura biliriz. Fakat ec konusunda uygun suyun kullanılması şartı var. Aslında bunun içinde en pratik çözüm artezyen veya kuyu sularını iyon değiştirici bir filtreden geçirmektir bana göre. Ama en önemlisi suyumuzu tahlil ettirip içeriğini bilmekfaydalı olur kanısındayım. Eriyiğe karıştırdığınız yağmur suyuna gelince , biriktirdiğiniz yağmur suyuda PH olarak artezyen suyunuzdan yüksek. Tuz içeriği çok düşük zaten 1/2 litreyle Ec 300 den 250 ye düşmüş fakat PH da 6,5 tan 6,6 ya çıkmış. Yağmur suyunu 1 litreye çıkartmak en güzel netice .EC nin 2,3 ms/ cm olması çok güzel PH içinde sayın Sarp99 un yaptığı gibi biraz limon suyu denene bilir.Paylaşımlarınızı
bekliyoruz kolay gelsin. Sevgiler selamlar.

Eski 20-04-2009, 00:14   #100
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

EC - PH mücadelesi

Sayın Tezel,
Sayın Sarp99,

İlginize, özellikle Kudret hocamızın sabrına teşekkürler.

Ölçüm tablosunu beğendiğinize sevindim. Benim gibi Artezyen suyu kullanıp da EC sorunu yaşayanlara faydalı olabilir diye düşündüm.

Bugün çok mutluyum. Yırttık abicim yırttık.

Neyi nasıl yırttığımızı söylemeden önce bugün başımdan geçen bir olayı anlatmadan geçemeyeceğim. Dün (dün dediğime bakmayın, yani bana göre dün size göre bugün saat 05.13. Bir haftadır EC-PH kabusundan uyku tutmuyor ki, gecem-gündüzüm birbirine karıştı. Halbuki benim düzenli bir uyku sistemim vardı. Hiç aksatmadan hergün saat 14.00-16.00 arası güzellik uykusuna yatardım. Dolayısıyla 65 yaşında olmama rağmen gözlerimin altında kırışıklıklar yoktur, tabii gözlerimin altında baloncuk haline gelmiş su torbalarını saymazsanız ve de yüzüme 5-10 metre uzaktan bakarsanız ) yazmış olduğum mesajdan sonra evime 300 metre mesafedeki caminin önünde akan çeşmenin kaynak suyu olduğunu, yerleşim alanlarının şimdiki kadar gelişmediği dönemlerde ahalinin içme suyu ihtiyacını bu çeşmeden karşıladığını öğrenmem üzerine elime yarım litrelik bir pet su şişesi alarak doğruca camiye gittim. Pet şişeye su doldurduğumu gören, caminin bitişiğindeki kahvehanenin bahçesinde oturan gençlerden biri "dayı o su içilmez" diye seslendi. Benim "içmeyeceğim, başka bir amaçla kullanacağım" demem üzerine, suyu hangi amaçla kullanabileceğimi merak eden vatandaşların şaşkın ve manidar bakışları karşısında pet şişeyi orada bırakarak eve geldim ve arabamın bagajına bir tane 20 litrelik su bidonu koyarak doğruca bahsettiğim köy çeşmesine gittim, suyu doldurup eve geldim ve heyecanla ölçüm yaptım ve mutlu son. EC 0.5, PH 7.8 Kim korkar hain EC'den...

Hemen 5 litrelik suya 50 ml (A) ve 50 ml (B) eriyiki koyarak besin eriyikinini hazırladım. Netice: EC 2.30 PH 6.6

8-10 cm boyundaki biber fideleri için uygun EC ve PH değeri nedir acaba?

Dünkü ölçümlerimden öğrendim ki az bir miktar yağmur suyu ilavesiyle EC'yi daha da düşürebilirim. Tabii bu arada PH az da olsa yükselebilir. O zaman da sayın Sarp99'un önerdiği gibi limon suyunu denerim.

Emekli olduktan sonra geçen yıl Çeşmealtı'nda küçük bahçeli bir ev satın alarak yerleştiğim için çevreyi yeni yeni öğreniyorum. Evde şebeke suyu bağlı değildi. Ben bağlatmak istediğimde komşularım "boşuna bağlatma, şebeke suyu ile bırakın sebzeyi çim bile yetiştiremezsin" demişlerdi.

Artezyen suyunu sadece bahçe sulamasında ve temizlik işlerinde kullandığımız için bahsettiğiniz filtreleme sistemini kurdurmadım. Yakın bir zaman önce bir dostum 3 bin TL vererek böyle bir sistem kurdurdu. Hakikaten pırıl pırıl su elde ediliyor. Ben sadece kum için bir filtre kullanıyorum. Filtreyi de 15 günde bir temizlemem gerekiyor.

Eve yerleştikten sonra bahçe toprağını değiştirdiğimden mi nedir 50 m²'lik çimim gayet iyi ve geçen yaz 50 m²'lik sebze bahçemde çok güzel domates, biber, patlıcan, marul, soğan, kırmızı turp, bu kış ise brokoli, kara lahana, karnıbahar vs yetiştirdim. Meyve ağaçlarım ve çiçeklerim de çok sağlıklı. Toprak tuzlandıkça belki de aynı verimi alamayabilirim.

Biber fideleri için uygun EC ve PH değerleri konusundaki cevabınızı bekler, selam ve saygılar sunarım.

Düzenleyen indomie : 13-06-2009 saat 01:49 Neden: imla hatası
Eski 20-04-2009, 14:32   #101
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Sn. Indomie dedeme bir alkış istiyorum... 65 yaş ve bu azim beni çok utandırdı....

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 19:53   #102
Ağaç Dostu

Bu azmi alkışlamıyan olabilirmi sayın arkadaşlar.
Sayın indomie şunu merak ettim. O su neden içilmezmiş. Kimyasal özelliklerinden dolayımı yoksa herhangi bir kanalizasyon karışması hastalık taşıması gibi bir sebep mi var
acaba, merak ettim. değerleri tutturduğunuza sevindim artık kim tutar sizi haydi hayırlısı kolay gelsin.
Şimdi sizlere güzel bir tablo vereceğim herkesin işine yarayacağını umuyorum.
Bitkilerin EC ve PH istekleri:
Domates 2,0-2,5 ----- 6,0-6,5
marul 0,8-1,2 ----- 6,0-7,0
Biber 1,8 2,2 ----- 6,0-6,5
Patlıcan 2,5-3,5 ----- 6,0
Çilek 1,8-2,2 ----- 6,0
kavun 2,0-2,5 ----- 5,5-6,5
fasulye 2,0-4,0----- 6,0
Hıyar 1,7-2,5 ----- 5,5
brokoli 2,8-3,5 ----- 6,0-6,8
Ispanak 1,8-2,3 ----- 6,0-7,0
Kabak 2,5-3,0---- 6,5-7,0
Soğan 1,4-1,8 ---- 6,0-6,7
Havuç 1,6-2,0 ---- 6,3
Muz 1,8-2,2 ---- 5,5-6,5
Sarımsak 1,4-1,8 ---- 6,0
Nane 2,0-2,4 ---- 5,5-6,0
Portakal 2,0-2,5 ---- 5,0-6,0

Afrika menekşesi 1,2-1,5 ---- 6,0-7,0
Begonya 1,4-1,8 ---- 6,5
Kasımpatı 1,8-2,5 ---- 6,0-6,2
Fern 1,6-2,0 ---- 6,0
Gerbera 2,0-2,5---- 5,0-6,5
Anthrium 1,6-2,0 ---- 5,0-6,0
Fressia 1,0-2,0 ---- 6,5
Gül 1,5-2,5 ---- 5,5-6,0

Düzenleyen Kudret Tezel : 20-04-2009 saat 19:57 Neden: İlave
Eski 20-04-2009, 21:04   #103
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Teşekkürler sayın Acarextt03

Sizin akan su kültüründeki çalışmanızı hayranlıkla izlemiştim, ama ben o kadarını becerebileceğimi zannetmiyorum.

Yıkılmadım ayaktayım deme gayreti içindeyim işte.

Selam ve saygılarımla.

Eski 20-04-2009, 21:42   #104
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Ec-ph

Sayın Tezel,

İlginize teşekkürler.

Daha önceleri ahalinin içme suyu olarak kullandığını söylediğim cami önündeki çeşme suyunda, çevredeki yerleşimin artması sonucu koli basili çıktığı söyleniyor. Burada yakın zamana kadar kanalizasyon tertibatının olmaması nedeniyle fosseptiklerden sızan suların buna sebep olduğu anlaşılıyor. Şu anda hemen hemen her yere kanalizasyon boruları döşendiği halde hala evinin pis su atıklarını kanalizasyon sistemine bağlattırmayanlar var. Ben evi satın aldıktan sonra ilk iş olarak fosseptiği doldurarak pis su atıklarını kanalizasyon sistemine bağlattırmıştım.

Sebzelere göre uygun EC - PH değerlerini gösterir listeyi yayınlamanız çok faydalı oldu teşekkürler. Hemen bir kopyasını aldım.

Bu bölümün başlığı "Hazır gübre kitleri kullanım kılavuzu" olduğuna ve de benim EC-PH sorunum da hallolduğuna göre, artık bu bölümü hazır gübre kitlerinin kullanımı konusunda sorun yaşayabilecek arkadaşlara bırakmamız gerektiğinin uygun olacağına inanıyorum.

İyi-kötü küçük bir sistem kurabilirsem, yeni bir başlık açarak gelişmeleri orada yayınlar ve eksiklerimi orada tamamlamaya çalışır, başta siz olmak üzere bu konuda tecrübesi olan arkadaşlarımızın yardımlarını rica ederim.

Herşey için pek çok teşekkürler.

Selam ve saygılarımla.

Eski 21-04-2009, 08:32   #105
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
Kudret hocam,
yukarıdaki ec değerlerinde takıldığım bir nokta oldu. Forumda bu iş için araştırma yaparken aldığım notlarda marul için hem 0.8-1.2 hem de 2.3 değerini görmüştüm. Sanırım ilk değerleri başlangıç ec si olarak düşünmemiz gerekiyor. Ben marullarda ilk 2 hafta 0.8-1.2 aralığını koruduktan sonra geçen hafta 1.9-2.1 aralığındaydım. Dün itibariyle de 2.2-2.3 değerini korumaya çalışıyorum. Gelişimden yana şu an bir problem yaşamıyorum. Topraklı tarımda bir bitkiyi beslerken bitkinin boy, yaş, çap gibi özelliklerini baz alıp dozaj ayarlıyoruz. Sanırım burada da sürekli bir dozaj ayarlamasına gitmek gerekir değil mi? Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz?

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 18:40   #106
Ağaç Dostu

Sayın tabiat. eminimki herkes imternet te dolaşırken kafa karıştıran çok değişik formüller karışımlar bulabilir.Yukarıdaki tablo sera otomasyon program dökümanlarından alınmıştır.
ve elimdeki birçok dökümandada bu değerler geçiyor. Ancak bitkinin büyümesiyle başlangıç değerlerinin yükseltilmesi gayet normal. Birde sistem meselesi var. Katı ortam, durgun veya akan su kültürleri gibi. Eğer bitkimiz devamlı su içindeyse yani bir su kültürü yapıyosak EC nin çok yükseltilmemesine dikkat etmek gerekir. eğer bir katı ortam kültürü yapıyorsak,yani bitkimizi belli aralıklarla suluyorsak ec yi biraz yüksek tuta biliriz. Zira teori nekadar çok su okadar az gübre , nekadar az su okadar çok gübre. Ancak asıl olan şudur
Bitkimiz gayet güzel büyüyor problemi yoksa verdiğiniz EC de PH ta normaldir. Elimde marul için 2,3 ms/ cm değerler veren dökümanlarda var. Önemli olan bitkinin gidişatı , sağlığı. Hava sıcaklığınıda ihmal etmemek gerekir. Havalar sıcak ve buharlaşma fazla ise
Ec yi düşürmek, soğuk ise buharlaşma da az olacağından bitkinin su emmesiazalacağındam beslene bilmesi için ec yi yükseltmekte fayda vardır.Bu konuya dikkat etmenizi öneririm.

Eski 22-04-2009, 08:37   #107
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Aydınlattığınız için teşekkürler hocam. Haklısınız bitki zaten kötü giden bişey varsa hemen alarm veriyor ve bizi uyarıyor. Ec yi hem basamaklı olarak artırdığım için hem de hava sıcaklılıkları bu aralar aşırı yükselmediği için olsa gerek benim marullar şu an hallerinden memnun görünüyorlar.

Eski 22-04-2009, 10:54   #108
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Maalesef benim marullarım biraz bilgisizliğimizin ve sistem eksikliğinden birazda deneyimsizliğimizden şimdilik hayat küstüler...
Biraz önce Kudret amcayla görüştük... Oda yukarıdaki bilgileri aktardı..
Bitki köklerinin son derece dikkatli sökülmesi ilk günlerde su takviyesi ardındanda EC'ye yavaş yavaş geçilmesi, aralıklarla ölçüm yapılması, hava sıcaklığı, rüzgar ve güneş etmenleri vb. anlattı. İnşallah bende bugünden sonra kendisinden aldığım EC metreyle daha doğru ve sağlıklı işler çıkarabilirim...

Şimdiden kendisine çok teşekkür ediyorum... Çok sevimlisiniz.. İçten ve saygıdeğersiniz... İstanbuldaki arkadaşlara kendisiyle tanışma tavsiyesi veriyorum... Saygılar Kudret Amca...

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 11:46   #109
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Sayın acarextt03, yaşadığımız her şey bize tecrübe oluyor.Ne mutlu bizeki Kudret bey gibi bilgisini sonuna kadar paylaşan bir yol göstericimiz var.Bıkmadan usanmadan bize yardımcı oluyor. Kendisine tekrar teşekkür ederim.

Eski 22-04-2009, 13:03   #110
Ağaç Dostu

Sağolun var olun sevgili arkadaşlarım. Hepinizi kucaklıyorum. Teşekkürler.Sevgiler selamlar.

istidlalci beğendi.
Eski 29-05-2009, 10:09   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2009
kusura bakmayın sitede çok yeniyim ve soruyu nereye yazacağımı bulamadım? konuları okudukça 1 aydır boşa uğraştığımı farkettim! saksıda yetiştirdiğim domateslerim için acilen besin eriği kitinden bulmam gerektiğini anladım? istanbulda yaşıyorum ve bu kitlere nasıl sahip olacağımı bilemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

modern Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 10:21   #112
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Hemen bir üstünüzde Sn. Kudret Tezel' e özelden mesaj atın. Tam yerindesiniz.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 19:19   #113
Ağaç Dostu

lokmanbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2006
sayın kudret tezel,
verdiğiniz emekler için gerçekten teşekkürler. ben ticari olarak yapan olmasa da dikey düzenekte çilek serası kurmayı düşünüyorum, sosis kültürü de denen sistemde coco peat kullanarak yaklaşık 70 000 çilek fidesiyle çalışıcam. 600 gr ile 1000 gr fide başına ürün alabilirsem kapasiteyi kademeli olarak 4000 m2 'ye çıkarıcam. ancak biraz büyük bir yatırım sayılacağı için en önemli konu olan besin konusunda size de danışmak istedim. bu konuda fikirlerinizi paylaşabilirmisiniz. ya da beni bu konuda güvenebileceğimiz mercilere yönlendirebilir misiniz...ayrıca çilekle uğraşan arkadaşlar için; çilekte perlitten çok coco peat kullanılmasının verimde etkili olduğunu ve 7-8 yıl kullanılabileceği bilgisini edindim, ayrıca görüştüğüm firmadan aldığım rakamlara göre perlitten daha ucuza geliyor, duyrulur.

kudret bey bizim burası (atça, sultanhisar) türkiyede çilek üretiminin önemli merkezlerinden birisi, tabi akdenizdeki bir kaç merkezi saymazsak. ancak maalesef çileğin kendine has eski aroma koku ve lezzetini artık çok nadir bulabiliyoruz. eskiden yarım kilo çilek eve gelirken apartmandan kokusu epey bi süre çıkmazdı evi de boyardı. şimdiyse çileğin dibine kadar da girsek maalesef o kokuyu alamıyoruz.
benim de hayalim böyle bir sistemde eski doğallığıyla çilek üretebilmek.gerçekleştirmek için epeydir hesapları olgunlaştırmaya çalışıyoruz. besin konusunda size de danışmak istedim. şimdiden teşekkürler.

lokmanbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 21:30   #114
Ağaç Dostu

Sayın lokmanbahçe,bildiğim herşeyi paylaşacağımdan en küçük bir tereddütünüz olmasın, yanınızdayım. Ancak yatay ve dikey sistemin avantaj ve dezavantajlarını tartışmakta fayda var .Profösyonel manada düşünüldüğünde dikey sistemin işletme açısından bazı zorlukları olabilirmi acaba diye düşünüyorum.Amatörce deneyen arkadaşlarımız var onlardanda bu konu hakkındaki fikirlerini soralım.
Sayın akınselçuk, sayın sarıcan ve sayın inç ilk aklıma gelen arkadaşlar.Fikir beyan ederlerse seviniriz.

Eski 29-06-2009, 11:15   #115
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. Lokmanbahçe' nin sorularına bizim balkonda yaptığımız bana göre başarısız dikey sistemler cevap veremez. Ben çok güzel çilek yaprağı büyüttüm ama ekonomik değeri olmadığı için Sn. Lokmanbahçe' ye öneremiyorum.

Gördüğüm kadarıyla onun cevabına karşılık bulacak tek çalışma benim sayfada resimleri olan Sn. alone35' in dikey çilek serasının sonuçları ama o çalışmadan sağlıklı bilgi alabilir mi bilemiyorum. Çünki çalışmayı kendisi götürmediği için yardımcı olabileceğini zannetmiyorum.

Sevgili Envor deneme için dikey bir sistem yapmıştı onun sonucu herhalde en doyurucu bilgiyi vermesi lazım.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 20:42   #116
Ağaç Dostu

Nerelerdesiniz sevgili sarıcan, bayağı özlettiniz.hiç arayıp sormadığınıza göre tatil iyi gidiyor anlaşılan.Gönlünüzce bir tatil geçirmeniz dileğiyle..
Bende sizin gibi düşünüyorum,gerçi birçok yabancı sitelerde dikey çilek tatbikatlarını görüyoruz ama büyük manada ben pek sıcak bakamıyorum. Dediğiniz gibi alone35 arkadaşımız her nekadar işletmeyi başkalarına yaptırsada ekonomisi hakkında bilgi verebilir sanırım.

Halil Önen beğendi.
Eski 16-07-2009, 17:29   #117
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Sayın Kudret Tezel,

Öncelikle verdiğiniz bilgiler ve hizmetler için çok teşekkürler.

Ağır ve pis olduğundan apartman katında toprakla uğraşmaktan bıktım. Ayrıca toprakta üreyen börtü-böcek saksılardan çıkıp evin içinde de dolaşıyor. Sonuç olarak ben de topraksız tarım tekniğine geçmeye karar verdim. İlk denemelerime başlamak üzere bugün perlit aldım. Perliti, daha önce almış olduğum vermikülit ile karıştırarak (2/3 perlit, 1/3 vermikülit) saksılarda köklere tutunma ortamı yapacağım. Alıştırmalara domatesle başlayacağım ve elle sulayacağım. Tecrübe edindikçe pompa, timer, vs. gibi şeyleri de satın almayı düşünüyorum.

Gelelim saadete Eriyik hazırlamak için sizin besin tuzlarına ve EC metrenize ihtiyacım var. Bu konuyla ilgili size özel mesaj gönderiyorum, ilgilenirseniz çok sevinirim.

rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 19:32   #118
Yeni Üye

satsatsat's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2009
Bugün bende konuyla ilgili deney yapmaya karar verdim.
Çevremde (SAPANCA) çok çeşit bitki var.

Dometes , Biber ve Salatalik veya Kabak denemek istiyorum.

Suda kullanmam gereken katkı maddeleri için kit varsa bende edinmek isterim.

Bu konularda yapılmış çok araştırmada yok işin açıkçası yabancı birkaç sitede satışı yapılıyor.
Eriyik Nasıl elde edebiliriz.

şimdiden teşekkürler

satsatsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2009, 15:16   #119
Yeni Üye

Tolga Kurt's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2009
İzninizle bir sorum olacak. Durgun su kültürü içinde domates, turşuluk salatalık, marul, vb. fideler yetiştirmeye başlayacağım. Düzeneği kurdum. Hazır besin eriyikleri (NPK, humik asit, ...) temin ettim.

Bunların üzerinde kullanım miktarları cc/da cinsinden verilmiş. Anlayabildiğim kadarıyla cc santimetreküp ve da dekar (1000 metrekare) anlamına geliyor.

Fakat benim 72 litrelik bir su kabinim var. 1 cc/da, kaç cc/l olarak çevrilebilir ki?

Tolga Kurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2009, 22:19   #120
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Merhaba Kudret Bey,

ABD'de General Hydroponics firması topraksız tarım besini olarak kullanılmak üzere 3 ayrı sıvıdan oluşan "Flora Series" adlı bir ürün geliştirmiş. Bitkinin türü ve bulunduğu büyüme evresine göre, bu üç sıvı belirli oranlarda besleme suyuna karıştırılarak kullanılıyor. Bu ürün amatör yetiştiriciler arasında adeta bir standart olmuş ve internette bu üç sıvıdan türetilen besin formülleri tartışılıyor.

Üç sıvının içerikleri hakkında kabaca bilgi verilmiş:

1. Flora Micro: Bitkinin temel yapı sistemini kurar. N, K, Ca ve iz elementleri sağlar.
2. Flora Gro: Yapısal ve vejetatif büyümeyi stimüle eder, güçlü kökler oluşturur. N, P, K ve ikincil elementleri sağlar.
3. Flora Bloom: Çiçek ve meyva gelişimini stimüle eder. Tad, aroma ve esas yağları (essential oils) arttırır. Yüksek P, K, Mg ve S sağlar.

Benim size (aynı zamanda bu konuda bilgisi olan forum arkadaşlarımıza) sorum: Buna benzer bir besin sistemi üretmek mümkün müdür? Yani, biz amatörler bu üç sıvıyı alalım, bitkimizin türüne, yetişme ortamına (ışık, ısı, nem, vs.) ve tohumdan-meyvaya gelişme evresine göre uygun oranlarda besleme suyumuza karıştıralım. Bu uygun oranları da forumda tartışarak geliştirelim.

Bu konudaki tartışmalarla ilgili olarak, hydroponics.net sitesinin verdiği bir örneği aşağıya kopyaladım. Aynı ürün için başka birçok formül öneri/tartışmaları bulmak mümkün:

Specialty Mixes for Structural Growth (yapısal-vejetatif büyüme için özel karışımlar)
FloraMicro FloraGro FloraBloom
tsp/Gal tsp/Gal tsp/Gal (çorba kaşığı/galon)
Cuttings and Seedlings 1/2 1/2 1/2 (çelik daldırma ve filiz-fide için)
Orchid and Antheriums 1 1 1/2 (orkide)
Lettuce 1 1 1/2 1/2 (mağrul)
Strawberry 1 1/2 1 1/2 1 (çilek)
Cucumber 1 1/2 2 3/4 (salatalık)
Tomato 2 1 1/2 1
Sweet Basil 1 1/2 3 1 (reyhan)
Bean and Pepper 2 2 3/4 (fasulye ve biber)
Melon and Eggplant 2 2 1 (kavun ve patlıcan)
Rose and Gerbera 2 2 1 (gül)
Poinsettia 2 1/4 2 1/2 1 1/4 (Atatürk çiçeği)
General Purpose 1 1 1/2 1 (Genel Amaçlı)
Mild General Purpose 1 1 1 (Genel Amaçlı - Hafif)
Strong General Purpose 1 1/4 2 1 (Genel amaçlı - Kuvvetli)
Aggressive Strength 1 4 none (Çok Güçlü)
Foliar Feed 3/4 1 1/2 (yapraktan besleme)

Specialty Mixes for Flowering and Fruiting (Çiçeklenme ve meyva dönemi için özel karışımlar)
FloraMicro FloraGro FloraBloom
tsp/Gal tsp/Gal tsp/Gal
Orchid and Antheriums 1 1 3/4
Lettuce 1 1 1/2 1/2
Strawberry 1 1/2 1 1/2 1
Cucumber 1 1/2 2 1
Tomato 2 1 1/2 1 1/4
Sweet Basil 1 1/2 3 1
Bean and Pepper 2 2 1
Melon and Eggplant 1 1/2 2 1
Rose and Gerbera 2 2 1 1/4
Poinsettia 2 2 1/4 1 1/2
Mild General Purpose 1 1 1
Aggressive Strength 1 none 4

rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024