agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni383Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-07-2020, 01:14   #1411
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Son zamanlarda #domateste #mildiyö #hastalığı büyük kayıplara neden oluyor. Bunun erken zamanda mücadelesini anlatıyoruz. Önce size bu hastalığın domates üzerinde nasıl bir tahribat yarattığını gösterip daha sonra yapılması gerekenleri anlatıyoruz.
Videoları ticari amaçla çekiyorsunuz sanırım.
Diğer üyelerin ve site yönetiminin görüşüne saygı duyarım ama beni rahatsız etti.

cetine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2020, 23:43   #1412
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2020
Merhabalar
Ankara Çubuk'ta ufak bir bahçem var hobi amaçlı kendime yetecek kadar domates biber salatalık vs yetiştirmeye başladım. Sadece domateslerde fotoğraftakine benzer oyuklar var ve bunu neyin yaptığını bulamadım. Bu konu hakkında bilgisi olan varsa ve yardımcı olabilirse çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

derin35 beğendi.
Fdinc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2020, 00:07   #1413
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fdinc Mesajı Göster
Merhabalar
Ankara Çubuk'ta ufak bir bahçem var hobi amaçlı kendime yetecek kadar domates biber salatalık vs yetiştirmeye başladım. Sadece domateslerde fotoğraftakine benzer oyuklar var ve bunu neyin yaptığını bulamadım. Bu konu hakkında bilgisi olan varsa ve yardımcı olabilirse çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.
Çok geçmiş olsun. Bitkinizi yiyen başta tarla faresi olmak üzere o kadar çok canlı var ki, bunu görmeden kim tahmin edebilir bilemiyorum. Onlarca ihtimal var. Bunu, gene yakalayacak, bilecek olan siz olursunuz. Kolay gelsin.

Fdinc beğendi.
derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2020, 16:48   #1414
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayca88 Mesajı Göster
Merhaba, domateslerimde resimdeki gibi üst yapraklarda küçülme, büzüşmeler oldu ve hızlıca diğer domateslerime yayıldı. Bu durum yeni çıkan üst yan sürgünlerde bu şekilde çıkıyor.şuan neredeyse yaprak kalmadı üstünde hepsi kurudu. Bu hastalıkmıdır nedir ? çözümü nedir çok araştırdım bulamadım bişey.
https://hizliresim.com/9zdcTT
https://hizliresim.com/5gmKWb
Domateslerde uç kısmında kavrulmalar kalsiyum eksikliği nedeniyle olur, yapraklardakilerde sizdeki gibi çinko eksikliğidir.

Fide dikiminde veya ilk çiçeklenmeye kadar, havanda dövülmüş yumurta kabuklarının toprağa karıştırılması bu şekildeki kavrulmaların ve meyvelerdeki çiçek burnu hastalığının önüne geçmektedir.

mavibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2020, 14:42   #1415
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Hızlıca dolaştım nete de baktım ama pek benzeyen durum göremedim, biraz viral hastalığa biraz böcek zararına benziyor ama fikri olan var ise;

Üst uç kısımlarda (yeni çıkan küçük yapraklarda) içe ve dışa kıvrılma şeklinde.
Mildiyö sebebiyle ilaç kullanıyorum. Yaylada gece-gündüz arası çoksıcaklık farkı yok. Damlama sulama ile üç günde bir suluyorum, su miktarını az önce ölçtüm tek delikten saatte yaklaşık 1.6 lt. su akıyor ve 1,5 saat açık kalıyor. solucan gübresi leonardit harici ilave gübre yok.

Name:  WhatsApp Image 2020-08-01 at 15.35.11.jpg
Views: 102
Size:  41.9 KB

Name:  WhatsApp Image 2020-08-01 at 15.35.38.jpg
Views: 101
Size:  32.7 KB

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2020, 21:00   #1416
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Hızlıca dolaştım nete de baktım ama pek benzeyen durum göremedim, biraz viral hastalığa biraz böcek zararına benziyor ama fikri olan var ise;

Üst uç kısımlarda (yeni çıkan küçük yapraklarda) içe ve dışa kıvrılma şeklinde.
Mildiyö sebebiyle ilaç kullanıyorum. Yaylada gece-gündüz arası çoksıcaklık farkı yok. Damlama sulama ile üç günde bir suluyorum, su miktarını az önce ölçtüm tek delikten saatte yaklaşık 1.6 lt. su akıyor ve 1,5 saat açık kalıyor. solucan gübresi leonardit harici ilave gübre yok.

Eklenti 711861

Eklenti 711862
Aynı sorunu uzun süredir yaşıyorum. Buraya yazmıştım, bir arkadaş gübre yanığı dedi. O sıralar yapraktan sıvı solucan gübresi vermiştim, öyle zannettim ama sorun devam etti. Hatta biberlerin bazılarında da benzer kıvrılmalar var. Fotoğraftaki sağlıklı satın alıp ektiğim, altta sağlam yaprakları, sonra üstten kıvrılan yapraklı bir fide. Damla sulama borularımdaki delikler kireç nedeniyle tıkanmış, oldukça geç farkettim sorunu. Bu sıcaklarda sulama süresini akşam 20:00de 30 dakikaya çıkardım, daha önce 10 dakika idi. Her fideyi dikerken katı solucan gübresi koyuyorum. Geçen sene kocaman çalılar halinde olan domatesler bu sene son derece cılız ve böyle kıvrık kıvrık. Sorun virüs ise ben baş edemem herhalde

Name:  domates_problem.jpg
Views: 101
Size:  78.0 KB

TCM beğendi.
şehirliköylü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2020, 23:57   #1417
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sorunumuz aynı ancak dediğim gibi sayfalarca domates hastalıklarına baktım hiç birine benzemiyor. hayır en sevdiğim ve özen gösterdiğim sebze domates ama iki üç yıldır verim yok. Sonunda bakliyat ve biber yetiştirip kalan yerlere de çiçek dolduracam herhalde.

Eski 02-08-2020, 06:44   #1418
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehirliköylü Mesajı Göster
Aynı sorunu uzun süredir yaşıyorum. Buraya yazmıştım, bir arkadaş gübre yanığı dedi. O sıralar yapraktan sıvı solucan gübresi vermiştim, öyle zannettim ama sorun devam etti. Hatta biberlerin bazılarında da benzer kıvrılmalar var. Fotoğraftaki sağlıklı satın alıp ektiğim, altta sağlam yaprakları, sonra üstten kıvrılan yapraklı bir fide. Damla sulama borularımdaki delikler kireç nedeniyle tıkanmış, oldukça geç farkettim sorunu. Bu sıcaklarda sulama süresini akşam 20:00de 30 dakikaya çıkardım, daha önce 10 dakika idi. Her fideyi dikerken katı solucan gübresi koyuyorum. Geçen sene kocaman çalılar halinde olan domatesler bu sene son derece cılız ve böyle kıvrık kıvrık. Sorun virüs ise ben baş edemem herhalde

Eklenti 711869
Siz toprağın yüzeyini nemlendiriyorsunuz. Eğer, az sulama ile yetiştirme düşüncesinde iseniz, farklı bir yöntem denemenizde yarar var. Kumlu toprakta 20-30 dak içinde su köke ulaşır. Su tutma kapasitesi olan toprak çeşitlerinde 30-60 cm derinliğe ulaştırmanız neredeyse olanaksız. Hiç olmazsa arada bir toprağı suya doyurmanızı öneririm.
Benim biberlerde buna yakın kıvrılma sorunum oluyor. Diğer bitkilerde yok. Biber verimi de düşüyor. Küçük meyve şeklinde iken kuruyorlar. Hastalık olduğunu düşünüyorum ama ne olduğunu bulamadım.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2020, 19:47   #1419
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Domatesleri dikkatlice kontrol ettim tekrar. Neredeyse tamamının genel durumu iyi, kimi sıralarda tüm domateslerin tepe noktaları aynı, nem ölçer ile baktım akşam üzeri bir buçuk gün geçmesine rağmen bir karış aşağıda nem fazla. Sanırım su fazlalığından böyle benimkiler, suyu keseceğim dört - beş gün bakalım ne olacak. Virüs ise tohum da alınmaz ona üzülürüm.

Eski 05-08-2020, 09:32   #1420
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2020
Gübre yanığı, böcek veya fazla sulama olduğunu düşünmüyorum, bende de bir kaç domateste görüldüğü için tespitlerim: virüs- bakteri esaslı ve topraktan değilde tohumdan kalmış olabilir, etrafındaki diğer farklı türlerde olmadığı için (eşdeğer şartlarda: aynı toprak,aynı sulama ve aynı bakım) türün hassasiyeti de olabilir, ayrıca uzun bir süre bekletince bu bitkiyi diğerlerine bu hastalık bulaşmadığı için bulaşıcı değil, çiçeklenme olsa bile meyveyi büyütemeyecek,sonuç olarak söküp atıyorum.

mavibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2020, 09:54   #1421
Ağaçsever

Robinson Crusoe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2020
Name:  20200810_131035.jpg
Views: 65
Size:  65.5 KB

Yapraklarda delikler oluşmaya başladığında önlem almadım. İlk domatesimi yediklerinde de öldürdüm sadece, kökünü kurutmadım. Anladım ki ben bir şey yapmazsam domateslerden fındık büyüklüğünü geçenleri komple yeyip bitirecek bunlar.

Önceki sayfalarda bir ilaç önerilmiş ama sonra zararlı olduğundan bahsedilmiş. Doğal çözümler nelerdir bu yeşil kurtlara karşı?

TCM beğendi.

Düzenleyen Robinson Crusoe : 12-08-2020 saat 11:53 Neden: Yeşil tırtıl değil yeşil kurt
Robinson Crusoe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2020, 14:07   #1422
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Robinson Crusoe Mesajı Göster
Eklenti 712062

Yapraklarda delikler oluşmaya başladığında önlem almadım. İlk domatesimi yediklerinde de öldürdüm sadece, kökünü kurutmadım. Anladım ki ben bir şey yapmazsam domateslerden fındık büyüklüğünü geçenleri komple yeyip bitirecek bunlar.

Önceki sayfalarda bir ilaç önerilmiş ama sonra zararlı olduğundan bahsedilmiş. Doğal çözümler nelerdir bu yeşil kurtlara karşı?
Mühendis tırtılına benzettim.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2020, 07:47   #1423
Ağaçsever

Robinson Crusoe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Mühendis tırtılına benzettim.
Yandaki salatalıkta da benzer bir canlı var.

Marul saksısında zararlı bir ot çıkmıştı, onun üzerinde de gördüm. Başım belada bunlarla.

Eski 13-08-2020, 11:07   #1424
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Robinson Crusoe Mesajı Göster
Eklenti 712062

Bacillus thuringiensis

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2020, 13:41   #1425
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2020
Domateslerimdeki bu böcek nedir?

Merhaba, domatesimin yaprağının altında yaklaşık oName:  20200813_124138.jpg
Views: 32
Size:  35.3 KB

SUNASUNA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2020, 13:42   #1426
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2020
Kene mi, örümcek mi?

Domates ve biberlerimde bu böcekten bolca var. Kene olmasından korkuyorum. Ne olduğunu bilen varsa söylesin lütfen.

SUNASUNA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski Dün, 10:22   #1427
Ağaçsever

Robinson Crusoe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bacillus thuringiensis
Teşekkürler bilgi için.

Amazon'da şöyle bir ürün buldum.
https://www.amazon.com/Monterey-B-T-...00HU7RMFC?th=1

Görünüşe göre insana zararsız, yorumlarda meyveye sıkıp direk tüketebilirsiniz diyor. Ama Türkiye'de satışı yok gibi. Eşdeğer bir ürün bulmaya çalışacağım.

Eski Dün, 12:10   #1428
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Delfin wg, dipel, agree 50

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski Dün, 16:02   #1429
Ağaçsever

Robinson Crusoe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Delfin wg, dipel, agree 50
Delfin wg sipariş ettim. Teşekkürler tekrar.

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020