agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-07-2015, 00:23   #1111
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-06-2014
Bendeki mastercop sc değil farklı.Mastercop Adama diye birşey.Meksikadan geliyormuş.İçeriği aynı ama bir sorun olmaz umarım .Ne dersiniz?

Eklenen Resimler

novalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 00:55   #1112
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
İçerik doğru ise bir sorun olmamalı.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 00:58   #1113
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi novalist Mesajı Göster
Bendeki mastercop sc değil farklı.Mastercop Adama diye birşey.Meksikadan geliyormuş.İçeriği aynı ama bir sorun olmaz umarım .Ne dersiniz?
biri )SC Süspansiyon Konsantre)sıvı diğeri WP tozdur. sorun olacağını sanmıyorum. etken maddeler önemli.
Eğer resimdeki bahsettiğiniz ilaçsa SC

Düzenleyen sinbas : 07-07-2015 saat 08:02
sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 13:32   #1114
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2014
Domates fidelerinin toprağını kazdım fide köklerinin bazıları sanki una bulanmış gibi bembeyaz sadece kökler değil toprak altındaki bazı dal parçaları da sanki unlanmış gibi bembeyaz normal kok renginden çak farklı bir beyazlık var.
Ayrıca 3 fotoğraf da ki gibi bir şey buldum geçen senede karşılaşmıştım yaklaşık ceviz büyüklüğündeydi topraktan alıp kesmiştim sanki yumurtanın akı gibi bir şey çıkmıştı ortaya.
Bunlar ne olabilir arkadaşlar?

Eklenen Resimler

esen-akasya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 20:27   #1115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2015
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinbas Mesajı Göster
merhaba;
yanılmıyorsam sizin saksılarınızın derinliği 15-20 cm civarında domates iyi ve derin işlenmiş toprağı bulduğu taktirde kendi boyu kadar veya 140 cm kadar kazık kök oluşturur ve yan kökler kendi yaprak çapı kadar (yaklaşık 60 cm kadar) genişler.

fotoğraftaki durum yetersiz toprak,fazla sulanma ve yetersiz besin gibi görünüyor.
koyun gübresi çok yıllık ise yani tam yanmış ise her hangi bir sorun oluşturmaz ama taze ise yakabilir.

Saksılarınızın altları delik değilse mutlaka delmeli siniz.

15-20 gün ara ile Bir miktar yapraktan ve sulama suyundan iz element ve kalsiyum takviyesi yapabilirsiniz.
Ruhsatlı özel karışım kendi ambalajında 6- 7 çeşit iz element bulunduran ürünler var onlardan yararlanabilirsiniz.

benim söyleyeceklerim bu kadar.
vediginiz bilgiler için oncelikle tesekkur ediyorum. Saksılar 40 cm derinliğinde 1 metre genişliğinde. Bir saksıda 8 det var. Sanırım iyi verim için 4 ü gecmemem grekiyordu. acemilk işte koyun gubresi iyi yanmış. Toragın ustune serpitirerek sulama yaptım. 2 3 haftada bir gubre atmam soylendi. gubre tek basına yeterli olurmu ? sutlu su dan bahsediyorlar gecerliliği var mı ? vitamin alacaksam bana isim verebilirisiniz ?

Cakir84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 23:50   #1116
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cakir84 Mesajı Göster
vediginiz bilgiler için oncelikle tesekkur ediyorum. Saksılar 40 cm derinliğinde 1 metre genişliğinde. Bir saksıda 8 det var. Sanırım iyi verim için 4 ü gecmemem grekiyordu. acemilk işte koyun gubresi iyi yanmış. Toragın ustune serpitirerek sulama yaptım. 2 3 haftada bir gubre atmam soylendi. gubre tek basına yeterli olurmu ? sutlu su dan bahsediyorlar gecerliliği var mı ? vitamin alacaksam bana isim verebilirisiniz ?
Geçen hafta almıştım ama markasını hatırlayamıyorum yanılmıyorsam bünyesinde 6-7 mikro element barındırıyordu.
bunları açık olarak ta alabilirsiniz çuvallar içinde istediğin kadar veriyorlar ama en iyisi özel ambalajında markası menşei belli ürün almak olur.

Her zaman her bitkiye önerdiğim gibi Bulabilirseniz Melas (bir tatlı kaşığı) (bünyesinde bir çok makro ve mikro elementler barındırır) bir nevi organik gübredir ve şeker fabrikalarından temin edebilirsiniz.

Ziraatçılardan Deniz yosunu (yarım çay kaşığı),hümik asit (bir çorba kaşığı), asitik asit (bir çay kaşığı), sitrik asit (yarım çay kaşığı) ve çiçeklenmeyi teşvik amaçlı fosforik asit (bir-iki damla), bitki iskeletini ve meyvelerini güçlendirmek için kalsiyum (bir-iki damla)(size verdiğim değerler saksılarınızın büyüklüğü düşünerek yaklaşık olarak verilmiştir yinede oranları satın alacağınız ziraatçıdan daha net değerler alabilirsiniz.)
Fosforik asit ve kalsiyum hariç diğerlerini sulama suyuna haftada bir suluyorsanız bir dolu bir boş olarak azar azar katabilirsiniz.
Tüm mineralleri sulama suyu yoluyla veriniz, ölçüleri yarıya düşürerek pompa ile yapraktan da verebilirsiniz,fosforik asit hariç.

Yukarıdaki oranlar benim bitkilerime uyguladığım oranların altındadır.

Odun külünü sulandırdım 3-4 gün kadar dinlenmeye bıraktım ve hem damlamadan(80 metre kareye bir çay bardağı kadar) hemde pompa ile (bir çorba kaşığı kadar)yapraktan uyguladım sonuç iyi görünüyor.

yine iz element olarak;
BOR
BAKIR
MANGAN
MOLİBDEN
MAGNEZYUM
DEMİR
ÇİNKO ihtiva eden karışımı hazır bulabilirsiniz en azından oranları belli olduğu için hangisinden ne kadar ne zaman atacağım sıkıntısı olmaz.

Sütlü su konusunda her hangi bir uygulamam olmadı onun için fazla yorum yapamayacağım bünyesinde yağ bulunduğu için toprağın yapısını da bozabilir, zararlı sinek ve kurtçukları teşvik edebilir.

Bahsettiğiniz koyun gübresini bire bir toprak karıştırmak suretiyle verirseniz daha yararlı olur.

yazacaklarım şimdilik bunlardan ibaret,
kolay gelsin.

Eski 08-07-2015, 00:25   #1117
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esen-akasya Mesajı Göster
Domates fidelerinin toprağını kazdım fide köklerinin bazıları sanki una bulanmış gibi bembeyaz sadece kökler değil toprak altındaki bazı dal parçaları da sanki unlanmış gibi bembeyaz normal kok renginden çak farklı bir beyazlık var.
Ayrıca 3 fotoğraf da ki gibi bir şey buldum geçen senede karşılaşmıştım yaklaşık ceviz büyüklüğündeydi topraktan alıp kesmiştim sanki yumurtanın akı gibi bir şey çıkmıştı ortaya.
Kökleri bu durumda olan bitkinin üst tarafınında fotosunu ekleseydiniz veya durumu hakkında bilgi verseydiniz isabetli yardım almanız daha kolay olurdu. büyük bir ihtimalle bitkilerin başı büyük dertte.

Buna halk arasında kanser de derler, zamanla bahsettiğiniz sıvı bitkinin tüm gövdesini saracak ve gövdede yarılmalar akmalar başlayacaktır, ölüm kaçınılmaz.

Ben henüz kullanma gereği duymadım ama siz Bio-Nematon u deneyebilirsiniz ayrıntılı bilgi aşağıdaki linkte mevcut.

BIO NEMATON

çok hastalıklı bitkileri diğerlerine bulaşmadan topraktan hızla uzaklaştırın hatta mümkünse toprağı ile birlikte.

Düzenleyen sinbas : 08-07-2015 saat 16:15
Eski 08-07-2015, 02:35   #1118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2015
Merhaba
Ben hobi bahçesi olarak yaklaşık 30 kök domates ekmıştım fakat tum domateslerde resımlerde görüldüğü gıbı bır hastalık başgösterdi. Gecen senede aynı hastalıktan tum urunlerı kaybetmiştim. Tum domatesler yaprakların ucundan başlayarak çürümeye başladı ve 1 hafta gıbı bır sûrede neredeyse hıc yaprak kalmadı sadece meyveler kaldı.sizce ne yapmalıyım, kökleyip hepsini yeniden mi fide ekmeliyim. Gercekten cok emek vermiştim ama tam ürün alacakken bu hastalık tum moralımızıı bozdu. Aynı hastalık salatalıklarda da var , toprakla ılgılı mı bır sorun var yoksa burada cok Çiğ oluyor bunun etkisi olabilir mi?
Yardımlarınızı bekliyorum
Saygılarımla

Eklenen Resimler

Lemko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2015, 02:38   #1119
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lemko Mesajı Göster
Merhaba
Ben hobi bahçesi olarak yaklaşık 30 kök domates ekmıştım fakat tum domateslerde resımlerde görüldüğü gıbı bır hastalık başgösterdi. Gecen senede aynı hastalıktan tum urunlerı kaybetmiştim. Tum domatesler yaprakların ucundan başlayarak çürümeye başladı ve 1 hafta gıbı bır sûrede neredeyse hıc yaprak kalmadı sadece meyveler kaldı.sizce ne yapmalıyım, kökleyip hepsini yeniden mi fide ekmeliyim. Gercekten cok emek vermiştim ama tam ürün alacakken bu hastalık tum moralımızıı bozdu. Aynı hastalık salatalıklarda da var , toprakla ılgılı mı bır sorun var yoksa burada cok Çiğ oluyor bunun etkisi olabilir mi?
Saygılarımla
Fotoğrafları Parça parça gonderebılıyorum

Eklenen Resimler

Eski 08-07-2015, 02:39   #1120
Yeni Üye

Alıntı:
Fotoğrafları Parça parça gonderebılıyorum
Buda diğer fotoğraf

Eklenen Resimler

Eski 08-07-2015, 08:14   #1121
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Merhaba
Saygılarımla
Merhaba;
yardım alabilmeniz için daha ayrıntılı bilgi vermeniz gerekir,(yardım bekleyen tüm arkadaşlar için geçerli)

Sözüme başlamadan mastercop sc BAKIR SÜLFAT PENTAHİDRAT (insan sağlığı açısından güvenilir) bu ilacı ben aldım kullanıyorum size de acil önlem olarak kullanmanızı tavsiye ediyorum.

daha önce ne zaman aynı yere kaç kez domates ekildi.

daha önce domates ekilmedi ise ne ekilmişti.

derin budama yapıyor musunuz.

budama da hijyen kurallarına uyuyor musunuz.

budama yı ne ile yapıyorsunuz.

bahçenizin nem veya rutubet durumu nedir yeterince hava akımı var mı.

Toprağın durumu nedir gübre kullanıyor musunuz? kullanıyorsanız ne tür gübreler kullanıyorsunuz.

Sulamayı nasıl hangi saatlerde yapıyorsunuz, hangi yöntemle ne kadar sık aralıklarla yapıyorsunuz.

ne tür su kullanıyorsunuz, kuyumu şehir şebeke suyumu.

Hiç zirai ilaç kullandınız mı kullandınız sa ne tür ilaçlar, geçmiş yıllar dahil.

Bitkilerin gövdelerinde veya yaprak arkalarında mercekle veya çıplak gözle zararlı görülebiliyor mu.

Beyaz sinek ve farklı taşıyıcı bulaştırıcı haylazlara rastladınız mı bunlarla ilgili mücadele yaptınız mı.

Sezon sonunda bahçeniz de tam bir temizlik yapıp bahçenizi en az bir kez işliyor musunuz, yine ilk baharda en az iki kez toprak işleniyor mu.

Bulunduğunuz bölge sanayileşmiş bölge mi gece düşen çiğ ve kısa süreli yağışlarla birlikte asit yağışı olma ihtimali var mı.

Fideleri kendiniz yetiştiriyorsanız tohum alırken kaç çeşit ve hangi hastalıklara dayanımı var bakıyor musunuz.

Yine fide yetiştirdiğiniz ortam da mantar bulaşma riski olup olmayacağına önem veriyor musunuz.

Fideleri hazır alıyorsanız köklerine ve kök boğazına dikkat ediyor musunuz.

Komşu bahçeler var ise onlarla bir birinize alet edevat alış verişi yapıyor musunuz.

yukarıda belirttiğim ayrıntıları aklınıza gelenler ile birlikte yazarsanız bu konuda branşlaşmış arkadaşlardan daha net cevaplar alabilirsiniz.

Benim bu yaptığıma soruya sorular ile cevap vermek oldu galiba.

Geçmiş olsun,
Kolay gelsin.

Eski 09-07-2015, 13:24   #1122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2015
Question

Merhaba, balkonumda yetişridiğim domateslerim ile herşey yolunda giderken birden resimdeki durum ile karşılaştım.

tür: koçtaştan aldığım mini domatesler
saksı: 120*50*40
toprak: torf, toprak, gübre karışımı, 15 günde bir compunun domates gübresinden verdim
konum: balkonda sabahtan öğlen saat 14.00 a kadar güneş alan ve hafif esinti bulunan bir yer

şu andaki durum: yapraklarda hızlı sararma, küçük örümcek ağlarına benzer ama çok zor görülebilen ağımsılar, çok çok küçük mercekle görebildiğim beyaz bir böcek, meyvalarda gelişimin durması.

bir saksıdaki 5 kök domates için uğraşılır mı? evet uğraşlır çünkü ilk denemem ve bugüne kadar 2-3 defa kahvaltılık verdi bize aynı zamanda kızım da bayılıyor.

Kökten çıkarıp yenilerini almak yerine kurtarmak ve tecrübe edinmek istiyorum çünkü seneye daha büyük bir balkon serası yapma planım bulunuyor.

Eklenen Resimler

Jakin beğendi.
qtrendy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 14:22   #1123
Ağaçsever

modelci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Sigara icilen kapali balkonda sigaradan kaynakli hastalik tehlikesi varmidir?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

modelci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 14:44   #1124
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qtrendy Mesajı Göster
Merhaba, balkonumda yetişridiğim domateslerim ile herşey yolunda giderken birden resimdeki durum ile karşılaştım.

şu andaki durum: yapraklarda hızlı sararma, küçük örümcek ağlarına benzer ama çok zor görülebilen ağımsılar, çok çok küçük mercekle görebildiğim beyaz bir böcek, meyvalarda gelişimin durması.

kızım da bayılıyor.
Benzer bir durum benim domatesimde de var.
Benimkilerin (meyvelerin) gelişmeleri devam ediyor.
Minik sarı çiçekler de açtı.
Ancak yapraklarının arkalarında beyaz ve kırmızı küçük mekik şeklinde böcekler var.
Her akşam ılık suyla duşta yapraklarını yıkıyorum, sonra da sirkeli suyla fısfıslıyorum. (Fotoğraf çektim ama net değil.)
Bir de toprağına ve az da yapraklarına karabiber serpiyorum böcekleri kaçırsın diye.
Siz de bozulmuş yaprakları koparıp, ev yapımı ilaçları deneyebilirsiniz.. İnşallah kurtarırsınız da kızınız sevinir..

qtrendy beğendi.
Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 15:10   #1125
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Domateslerinizde kırmızı örümcek zararlısı var gibi görünüyor. Kırmızı örümcekte ev yapımı ilaçlar pek etkili değil. Tavsiye edebileceğim ilaç adı yok. Bu durumla karşılaştığımda ben bitkimi kaybetmiştim.

Diğer bitkilerinize bulaşmaması için tedbir alınız.

Neemazal organik böcek ilacı denenebilir.

Bu mesajda kırmızı örümceğe etkili olduğu yazılmış.

birnefestoprak ve Jakin beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 15:18   #1126
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:

saksı: 120*50*40
toprak: torf, toprak, gübre karışımı, 15 günde bir compunun domates gübresinden verdim
konum: balkonda sabahtan öğlen saat 14.00 a kadar güneş alan ve hafif esinti bulunan bir yer

bir saksıdaki 5 kök domates için uğraşılır mı? evet uğraşlır çünkü ilk denemem ve bugüne kadar 2-3 defa kahvaltılık verdi bize aynı zamanda kızım da bayılıyor.

Kökten çıkarıp yenilerini almak yerine kurtarmak ve tecrübe edinmek istiyorum çünkü seneye daha büyük bir balkon serası yapma planım bulunuyor.
Onarıcı ve koruyucu olarak mastercop sc (hasat sıfır gün) aşağıdaki lingi okuyunuz. Organik tarımda kullanılması onaylanmış zirai ilaçlar ve bioinsektisitler

Kırmızı örümcek içinde Actinmor EC (hasat 3 gün sonra) (domates,hıyar patlıcan çilek biberde kırmızı örümcek için ve süs bitkilerinde galeri sineği için)önerim olur.

Doğal yollardan düzeltemezsiniz önerdiğim ilaçları uygulayıp ne kurtarırsam kardır deyip sonucu bekleyeceksiniz.
Geçmiş olsun.

Jakin ve qtrendy beğendi.
Eski 09-07-2015, 15:23   #1127
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
kırmızı örümcek için abemectin kimyasalını kullanabilirsiniz. hem ucuz hemde etkili.

Jakin ve qtrendy beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 15:59   #1128
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi modelci Mesajı Göster
Sigara icilen kapali balkonda sigaradan kaynakli hastalik tehlikesi varmidir?

Tütün mozaik virüsü bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. Burada bilgiler var..

sinbas, modelci ve qtrendy beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 17:20   #1129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2015
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinbas Mesajı Göster
Onarıcı ve koruyucu olarak mastercop sc (hasat sıfır gün) aşağıdaki lingi okuyunuz. Organik tarımda kullanılması onaylanmış zirai ilaçlar ve bioinsektisitler

Kırmızı örümcek içinde Actinmor EC (hasat 3 gün sonra) (domates,hıyar patlıcan çilek biberde kırmızı örümcek için ve süs bitkilerinde galeri sineği için)önerim olur.

Doğal yollardan düzeltemezsiniz önerdiğim ilaçları uygulayıp ne kurtarırsam kardır deyip sonucu bekleyeceksiniz.
Geçmiş olsun.

kimyasal ismini duyduuğum zaman biraz tereddüte düşüyorum. balkonda yetiştirdğim domatesleri yıkamadan yeme keyfini kaybetmek pek iç açıcı gibi gelmedi bana. Yine de bilgilendirmeler için teşekkürler.

Aslında şehir merkezinde büyük bir site içerisinde ve 9. kata bu böcekleri neyin getirdiğini merak ettim?

Compo nun gübersinden sonra oldu bu durum. Almanlar tuzak kurmuş olabilirler mi hem gübre satalım hem de ilaç aldırıalım der gibisinden

Domatesleri söküp yenilerini almak istersem saksı ve toprakta yapmam gereken herhangi bir şey var mıdır? Bu parazitleri nasıl temizlemeliyim yine toprakta da kimyasal mı uygulamalıyım?

qtrendy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 17:36   #1130
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
kimyasal ismini duyduuğum zaman biraz tereddüte düşüyorum. balkonda yetiştirdğim domatesleri yıkamadan yeme keyfini kaybetmek pek iç açıcı gibi gelmedi bana. Yine de bilgilendirmeler için teşekkürler.

Aslında şehir merkezinde büyük bir site içerisinde ve 9. kata bu böcekleri neyin getirdiğini merak ettim?

Compo nun gübersinden sonra oldu bu durum. Almanlar tuzak kurmuş olabilirler mi hem gübre satalım hem de ilaç aldırıalım der gibisinden

Domatesleri söküp yenilerini almak istersem saksı ve toprakta yapmam gereken herhangi bir şey var mıdır? Bu parazitleri nasıl temizlemeliyim yine toprakta da kimyasal mı uygulamalıyım?
Domates dikim zamanı geçti desem yeridir.
Normalde toprağın dahi değişmesi ve saksıların dezenfektan bir madde ile temizlenip güneşte bir kaç gün bekletilmesi yeterli olacaktır sanırım.

Toprakları genişçe bir poşete koyup ağzını sıkıca kapatıp 1 hafta kadar güneşin altında bırakmanız bir çok patojeni ve zararlı unsurları yok edecektir kanaatindeyim.

Dr - beyazzz beğendi.
Eski 09-07-2015, 17:45   #1131
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Tütün mozaik virüsü bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. Burada bilgiler var..
Tütün mozaik virüsü benim bildiğim yapraklarda daralma kıvrılma sertleşerek çalılaşmaya ve bitki genelinde pasa benzer kahverengileşmeye kadar bir yol izler. meyveler küçük ve dokusu çok sert olur.

Daha önce başıma geldi; Trakya üniversitesi bitki koruma bölüm başkanı sayın Mehmet bey bahçemi öğrencileri ile ziyaret ettiğinde teşhisini koymuştu.

Sayın @İsmail Kuzucu arkadaşıma katılıyorum Normal şartlarda ister kapalı ister açık alan olsun bırak sigara içmeyi sigaraya dokunduğumuz ellerimizle domateslere dokunmamamız gerekiyor.

Düzenleyen sinbas : 09-07-2015 saat 20:32
Eski 09-07-2015, 21:00   #1132
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Sn modelci ayrı bir soru sormuş ben onu cevapladım. Diğer konularda bir sıkıntı yok.

Havalar ısındığı zaman kırmızı örümcek nerde nerde bitkileri bulur. Gübre, torf toprak gibi ürünlerlede gelebilir.

Çeşit olarak aynı saksılık çeri fidesi alırsanız sezon geç değil. 10-14 gün içinde yeni meyveler gözükmeye başlar. 3 hafta içinde toplamaya başlarsınız. Kış ayrındaki soğuklara kadar meyve almak mümkün.

Dr - beyazzz beğendi.
Eski 09-07-2015, 21:04   #1133
Ağaçsever

modelci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Ben bu sigara isine hic dikkat etmedim .
Acaba biberlere e ayni zarari veriyormu? Cunku benim biberlerde oldu

modelci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 21:08   #1134
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Hiç küçümsenecek bir hastalık değil. Ben seraya sigara içenleri dahi sokmam. Babamda buna dahildir.

Domates, biber, hıyar, fasulye, kabak gibi bitkilerde oldukça fazla görülür. Bunların benim bildiğim bitkiler büyük ihtimal daha birçok bitkide de görülür.

Eski 11-07-2015, 15:59   #1135
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2015
Domatesler im çok güzel çiçek açtı ama bugun yapraklarda sorun fark ettim. Sarariyorlar. Hemde tepeden aşağı doğru. Neden olabilir acaba.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Dr - beyazzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2015, 16:15   #1136
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Bu sorun canımı sıktı

Eklenen Resimler

sinbas beğendi.
Eski 11-07-2015, 16:16   #1137
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Nihayet ayarladim kamerayı

Eski 11-07-2015, 21:41   #1138
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esen-akasya Mesajı Göster
Mantar misellerine benziyor. koyun veya keçi gübresi kullandınız mı?
Elinizde tuttuklarınız misellerle sarılmış gübre taneleri olabilir. Ceviz büyüklüğünde rastladığınız şeyler de açılmamış ve toprak üzerine henüz çıkmamış bir mantar şapkası olabilir.
Kökleri sarmışlarsa bile kesinlikle problem var diyemeyiz. Bitkiyle simbiyoz içinde olan bir mantar da olabilir. Bitkilerde problem var mı?

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2015, 22:21   #1139
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Arkadaslar bana cvp verecek kimse yok mu???��������

Eski 11-07-2015, 22:22   #1140
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Sn Dr - beyazzz ,

Üst bölümdeki sararma demir eksikliğinden, diğeri ise azot eksikliğinden gibi gözüküyor. Sulamayı fazla yapıyorsunuz ya da gübrelemeniz yetersiz geliyor.

sinbas ve Dr - beyazzz beğendi.

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024