agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2019, 17:23   #1351
Ağaçsever

domata's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2019
Domates saksılarının etrafında gezen kırmızı örümcekler acaba bahsedilen zararlı kırmızı örümcek mi?
Bitkide bir hasar yok, internette resimlerine baktığım kadarıyla onlara da benzemiyor ama tedirgin oldum. Zararlı Kırmızı örümcekler hızlı şekilde hareketlerle gezerler mi? Belirtisi nedir

Düzenleyen domata : 20-05-2019 saat 17:24 Neden: Yazım yanlışı
domata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2019, 19:04   #1352
Ağaçsever

domata's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi domata Mesajı Göster
Domates saksılarının etrafında gezen kırmızı örümcekler acaba bahsedilen zararlı kırmızı örümcek mi?
Bitkide bir hasar yok, internette resimlerine baktığım kadarıyla onlara da benzemiyor ama tedirgin oldum. Zararlı Kırmızı örümcekler hızlı şekilde hareketlerle gezerler mi? Belirtisi nedir

Bahsettiğim küçük örümcekler bunlar
Name:  IMG_5626.jpg
Views: 1032
Size:  52.0 KBName:  IMG_5627.jpg
Views: 1052
Size:  45.5 KB

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Eski 30-05-2019, 15:14   #1353
Ağaçsever

domata's Avatar

--SORUN ÇÖZÜLDÜ--
Her ne kadar cevap gelmediyse de, ben yine forumdan faydalanarak (ev yapımı ilaçlar bölümü) sarımsak, toz kırmızı biber, su karışımını bir gün beklettikten sonra sprey yardımıyla çok az sebzelere uyguladım. O günden beri bu böcekleri saksı etrafında görmüyorum. Ayrıca yine bu forumdan faydalanarak domates saksılarının bir köşesine sarımsak, diğer tarafına da kadife çiçeği ektim. Domates ve salatalıklarım şuan için sağlıklı

Eski 10-06-2019, 21:15   #1354
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Yanmış koyun gübreli bahçe toprağını ( elenmişti) 1e1 ölçü ile torf karıştırdım. İçine kahbe telvesi, ufalanmış yumurta kabuğu ve doğranmış muz kabuklarıda ve 2şer paslı çivi ekledim. Domates fidelerimi ektim. İlk etapta fazla sulamadan kaynaklı kök çürüğü atlattık. Daha sonra bazen hergün bazen 2günde bir suladım. Bayram tatilinde 3,5 gün susuz kaldılar. Gelince epey su versim geeçi. Çiçeklenmede sorun yok. Hatta 7 saksımda domatese durdu. Fakat yaklaşık 15..20gündür saksılarımın 5..6sında en alt dallar gövdeden aşağıya doğru sarkıyor. Yapraklar önce pörsüyor sonra kavrulmuş gibi kuruyup elle dokununca toz haline dönüşüyor. Alttaki dallar da aşağı doğru eğilinve bi zaman sonra kendiliğinden gövdeden kopup düşüyor. Her daim en alttaki dallar böyle oluyor. 2 saksımda ise dal ve gövdesinde yarık gibi duran ama yarık olmayan sanki kurumuş ağaç şeklinde görünen oluşumlar var. Yerdeki dalları her saksıdan 2şer adet topladım ve saksıdaki hallerini koydum

Eklenen Resimler

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2019, 21:15   #1355
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Şimdide gövdede ki yarıklar ya da yanıklar
Ve gözümün bebeği domates yavrucukları

Eklenen Resimler

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2019, 23:45   #1356
Yeni Üye

Vyatcheslav's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2016
Domates Zararlıları

Değerli Site Üyeleri,

Merhaba, umarım hepiniz iyisinizdir. Hatırı sayılır bir zamandır takip ettiğim bu sitenin tecrübeli üyelerine karşılaştığım soruna dair danışmak ve bilgi almak umuduyla ikinci kez konu açıyorum.

Yaklaşık altı aydır evimin arka tarafında bulunan araziyi işlevsel hale getirmek için çabalıyorum. Gübrelenmesinden yabani otların ayıklanmasına kadar hemen her gün bu alanla içli-dışlı oluyorum. Okulda son zilin çalmasıyla kendimi buraya atıyorum. Sözün özü, burayı evcilleştirmek adına tüm gücümle emek harcıyorum. Hal böyle olunca bazen sakınan göze çöp batıyor ve akabinde acemilikten kaynaklanan sorular silsilesi başlıyor: "Bu yapraklar neden kıvrılmaya başladı?", "Acaba gübresini mi fazla kaçırdım?", "Sebze ocaklarının arasını daha mı geniş yapsaydım?" gibi... Fakat sanıyorum ki bu sefer karşılaştığım sorunun boyutu biraz büyük.

Yaklaşık 1,5-2 haftadır -birinci ve ikinci fotoğrafta görebileceğiniz üzere- domateslerimin yapraklarında ciddi kıvrılmalar başladı. Az sulanmış olma ihtimalini, havanın sıcaklığına bağlı olarak toprağı düzenli suladığım için elemiştim. Köklerinde bir problem olmaması için dua ederken dallara ve yapraklara daha dikkatli baktığımda üçüncü fotoğrafta görebileceğiniz canlılarla karşılaştım. Kimisi gümüşi, kimisi siyah olan 1,5 mm civarındaki bu canlıların yaprak biti olabileceğini düşünerek internette kendi çapımda bir araştırma yaptıktan sonra (sözüm ona) en yakın "black fly aphid (belki düz bir şekilde dilimize kara sinek yaprak biti olarak çevrisi yapılabilir)" adı verilen bir yaprak biti olabileceği sonucuna ulaştım. Bana en yakın ziraat evine gittim ve çalışanın tavsiyesine dayanarak dördüncü fotoğrafta yer alan ilacı aldım. Ziraat evinde çalışan hanımefendinin koyduğu teşhis ise bu canlıların bir tür yaprak biti olduğu yönünde. Bugün ilk defa ilaçlamayı gerçekleştirdim, en içten dua ve temennilerim bu bitkilerin sağlığına kavuşması yönünde...

Bu ilaç bu kanatlı canlılara tesir eder mi? Yapraklarda meydana gelen deformasyon bu canlıların varlığıyla mı ilişkili? Bir sonraki ilaçlı sprey uygulamasını ne zaman yapmalıyım? Acaba ilk çiçeklerini veren domateslerim bu sözde tedaviden olumsuz etkilenir mi? İnanın bunlar gibi onlarca soru kafamda dolaşıp duruyor...

Dürüst olmak gerekirse korkuyor ve endişeleniyorum. Tavsiye, bilgi ve görüşlerinizi paylaşmanıza karşılık bir şey yapamasam da sizlere minnettar kalacağımı bilmenizi isterim.

Sağlıcakla...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Vyatcheslav : 18-06-2019 saat 23:52 Neden: 1) Başlıkta yapılan imla hatası düzeltildi. 2) Metinde yer alan cümlenin anlam bütünlüğü sağlandı.
Vyatcheslav Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2019, 21:58   #1357
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2019
Domatesler serada resimdeki gibi solup kuruyor sebebi ne olabilir ilk defa sırık domates ektim daha önce boyle bir olay yasamadim

Eklenen Resimler

Lexus26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2019, 08:29   #1358
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lexus26 Mesajı Göster
Domatesler serada resimdeki gibi solup kuruyor sebebi ne olabilir ilk defa sırık domates ektim daha önce boyle bir olay yasamadim
Solmasının sebebi iletim demetleriyle köklerin bağlantısının kesilmesidir,bunun sebebide mantarların iletim demetlerini tıkayıp kapatması ve üst bölgelere su iletiminin durmasıdır.Bir bıçak yardımıyla kökün 5 cm üzerini ortadan yararsanız kahverengi bölgeleri görebilirsiniz.Duruma göre o bitkileri ortamdan uzaklaştırmak veya uygun bir ziraii ilaç kullanmak durumundasınız.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2019, 14:39   #1359
/

Giriş Tarihi: 15-06-2016
bir faydasını gördünüzmü ve nasıl bir ilaçlama yaptınız..

06ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2019, 09:36   #1360
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2007
pembe domateslerde gri-siyah çürüme

Açık havada yetiştirdiğim pembe domateslerin meyvelerinşin bir kısmında gri-siyah çürüme/küf? oluşumu var. Görsellerde benzerini bulmadım. Bir önerisi olan var mı?
Teşekkürler.

Eklenen Resimler

hasbahceci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2019, 11:03   #1361
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasbahceci Mesajı Göster
Açık havada yetiştirdiğim pembe domateslerin meyvelerinşin bir kısmında gri-siyah çürüme/küf? oluşumu var. Görsellerde benzerini bulmadım. Bir önerisi olan var mı?
Teşekkürler.
Erken yaprak yanıklığı(altarnia solani)
Bakır hidroksit veya potasyum bikarbonat kullanabilirsiniz.
Zirai ilaç kullanıyorsanız farklı etken maddeli ilaçlar mevcut,yine en uygun fiyatlı m45 uygulayabilirsiniz.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2019, 11:31   #1362
Yeni Üye

Teşekkürler. Deneyeceğim. Sonuçtan bilgilendiririm.

Eski 16-08-2019, 16:58   #1363
Yeni Üye

pembe domateslerde gri-siyah çürüme

Fatcho 5 EC sonrası önemli oranda düzelme oldu. Hastalıklı yeni ürün oluşma oranı belirgin azaldı. 10 gün sonra ikinci doz yaptım. İlaçlama sonlandırıldı.

Eski 27-09-2019, 10:57   #1364
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Öncelikle merhaba
Ben normal olarak ağustos ayına kadar domateslere yaprak yanıklığı sebebiyle ilaçlıyorum ve genel manada çözüm oluyor fakat ağustos ayı domatesler hasat yapıldığı için ilaç kullanmadım yaprakları yandı dalları karardı meyve altları siyahlaştı ilaç kullansam belki olmazdı ama bu seferde sağlık açısından zararı olmazmıydı ? Domates hastalıklarından domatesi korumak için ne kadar vakitte ziraat ilacı kullanmak lazım sadece pas ilacı bütün hastalıklarına çözüm oluyor mu bilenler cevaplarsa memnun olurum şimdiden teşekkürler

leylevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2019, 21:56   #1365
Yeni Üye

Vyatcheslav's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2016
Merhaba 06ensar,

Öncelikle, mesajınıza verdiğim geç yanıtı mazur görün lütfen. Uzun bir süre kullanıcılardan dönüş alamayınca konuya bakmaktan vazgeçmiştim.

Fotoğrafını attığım insektisiti 3 hafta aralıkla iki seans olacak şekilde spreyleme tekniği ile bahçemde yer alan tüm bitkilere uyguladım ve binlerce kez şükürler olsun ki faydasını gördüm. Uygulama sonrasında bitkilerde gözle görülür bir canlanma gerçekleşti. Kavrulmuş gibi görünen yapraklar kendisini tam anlamıyla toparlayamadı: Uygulama yaptığım dönemden sonra da pek yeni yaprak çıkmadı fakat çiçeklenme ve meyve oluşumunda artış gözlemledim.

Esenlikle kalınız...

Vyatcheslav Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2020, 12:47   #1366
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007

Görüldüğü üzere benekler mevcut fidelerin yapraklarında.Her sene bu zamanlar oluşuyor ve yaprak kayıpları da oluyor nedenini sormak için yazmıştım.Hangi nedenden dolayı bu tür lekeler oluşur zararlı mı yoksa hastalık mı?Yardımcı olursanız sevinirim.

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2020, 01:52   #1367
Yeni Üye

OguzhanF's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2020
Arkadaşlar merhaba,
Geçen hafta aldığım f1 sırık domates fidelerimi ektikten sonra köklendiricili su yapıp can suyunu yağmurlama şeklinde verdim. Bu yaptığımın hata olduğunu sonradan anladım hem peyzajcının verdiği köklendiriciyi 5tl suya 1 çay kaşığı kadar koymam gerekirken 2 tatlı kaşığı koymuşum hemde biraz fazla kaçırmışım.
Bu yüzden dolayı bazı fidelerin yapraklarında sanırım yanmalar oldu.
Şimdi bu fidelerle devam etmem mi doğru olur yoksa fidelerimi yenilemem mi doğru olur yardımcı olur musunuz?

https://imgyukle.com/i/rkwl3N
https://imgyukle.com/i/rkwWZc
https://imgyukle.com/i/rkw3QR

OguzhanF Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2020, 11:31   #1368
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Fideler zamanla kendini toparlar. Size verilen önerilerin dozunu lütfen aşmayın. Kimyasalların fazla kullanılmasıyla bitkinin daha güzel olacağını düşünmeyin

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OguzhanF Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,
Geçen hafta aldığım f1 sırık domates fidelerimi ektikten sonra köklendiricili su yapıp can suyunu yağmurlama şeklinde verdim. Bu yaptığımın hata olduğunu sonradan anladım hem peyzajcının verdiği köklendiriciyi 5tl suya 1 çay kaşığı kadar koymam gerekirken 2 tatlı kaşığı koymuşum hemde biraz fazla kaçırmışım.
Bu yüzden dolayı bazı fidelerin yapraklarında sanırım yanmalar oldu.
Şimdi bu fidelerle devam etmem mi doğru olur yoksa fidelerimi yenilemem mi doğru olur yardımcı olur musunuz?

https://imgyukle.com/i/rkwl3N
https://imgyukle.com/i/rkwWZc
https://imgyukle.com/i/rkw3QR

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2020, 11:34   #1369
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Fotoğrafları direk siteye yüklerseniz sayfa daha düzgün görünür.

Bir de fotoğrafları daha net çekelim. Küf hastalığına benziyor ama mildiyö de olabilir. MAntar ilacı kullanmanız gerekiyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dal Mesajı Göster

Görüldüğü üzere benekler mevcut fidelerin yapraklarında.Her sene bu zamanlar oluşuyor ve yaprak kayıpları da oluyor nedenini sormak için yazmıştım.Hangi nedenden dolayı bu tür lekeler oluşur zararlı mı yoksa hastalık mı?Yardımcı olursanız sevinirim.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2020, 12:19   #1370
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-11-2019
Question

Merhabalar. Bu yil tohumdan fide yetistirmek istedim ama sanirim iyi baslamadim. Bir cok sorunla karsilastim. Biri de bu, resimde ekledim. Ne oldugunu ve nasil cozebilecegimi anlatirsaniz cok sevinirim. Fide kok bogazindan sarariyor, sonra karariyor ve inceliyor. Toprak zaten sari renk aldi, sanki paslanmis. Topragi fideciden tohum ekmek icin diye aldim. Sorun toprakta mi, mantar mi yoksa benim hatam mi bilemiyorum. Kalanlarini da kaybetmeden yardimci olursaniz cok cok sevinirim. Resimler buyuk eklenemedi, kucultmek zorunda kaldim.

Eklenen Resimler

Samalsavas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2020, 16:07   #1371
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samalsavas Mesajı Göster
Merhabalar. Bu yil tohumdan fide yetistirmek istedim ama sanirim iyi baslamadim. Bir cok sorunla karsilastim. Biri de bu, resimde ekledim. Ne oldugunu ve nasil cozebilecegimi anlatirsaniz cok sevinirim. Fide kok bogazindan sarariyor, sonra karariyor ve inceliyor. Toprak zaten sari renk aldi, sanki paslanmis. Topragi fideciden tohum ekmek icin diye aldim. Sorun toprakta mi, mantar mi yoksa benim hatam mi bilemiyorum. Kalanlarini da kaybetmeden yardimci olursaniz cok cok sevinirim. Resimler buyuk eklenemedi, kucultmek zorunda kaldim.
Sn Savaş
Fideleriniz fusarium hastalığına yakalanmış. Kötü toprak, kötü havalandırma ve ışık yetersizliği, nem fazlalığı bu hastalığa sebep olur. Bulaşıcı hastalıktır. Çözümü bu evreden sonra yok. Henüz bulaşmamış olanları kurtarmaya bakın.

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2020, 00:40   #1372
Yeni Üye

OguzhanF's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Fideler zamanla kendini toparlar. Size verilen önerilerin dozunu lütfen aşmayın. Kimyasalların fazla kullanılmasıyla bitkinin daha güzel olacağını düşünmeyin
Cevabınız için teşekkür ederim. Aslında ben ürünleri aldığım yerdeki ziraat mühendisinin verdiği ölçülerde verdim sonradan ona sorduğumda 5 litreye 2 tatlı kaşığı değil 2 çay kaşığı koymam gerektiğini söyledi halbuki gübreyi alırken yazdığı not kağıdında da 2 tatlı kaşığı yazıyor. Yani ne yazık ki yanlış yönlendirildim.
Bundan sonra daha dikkatli olacağım fidelerimi dediğiniz gibi yenilemeden sadece dinlenmiş su ile sulayıp bir süre gözlemleyeceğim inşallah düzelirler.

OguzhanF Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2020, 17:35   #1373
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-11-2019
Cevabiniz icin tesekkur ederim. Farkettim ki o pasli gibi gorunen toprak fidelere yapismis ve yakiyor gibi geldi. Ben butun fidelerin uzerine yapismis bu topragi hafif kaziyarak ve su ile temizledim, baska topraga ektim. Iki gundur hicbir sorun gorunmedi. Arastirdiktan sonra musluk suyu kuallandigim icin toprak uzerine kirec ve tuz toplanmis diye anladim.
Simdilik problem cozuldu gibi.

Samalsavas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2020, 13:45   #1374
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2020
Merhaba,

Domateslerimdeki yeşil zararlıyı ne ile uzaklaştırabilirim?
Zirai ilaç olmadan evde bulabileceğim bir çözüm var mıdır?

http://www.agaclar.net/forum/attachm...616_182134.jpg

michael_knight Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2020, 12:51   #1375
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehirliköylü Mesajı Göster
Belki daha önce bahsedilmiştir ancak sayfaların tamamını gerçekten okuyamadım. Bu sene tohumdan fide yetiştirmede ikinci senem ve çok hevesle başladığım, her viyole tek tek tohumları koydum, mart ayından beri uğraştığım fideler büyümüyorlar, tepelerini sanki birşey yemiş gibi ve yapraklar kıvrılıyor. İki gündür sıvı kükürtle fıs-fıs yapıyorum, henüz bir değişiklik göremedim. Bu fidelerde ne hastalığı var, yardımcı olabilecek kimse var mı? Fidelerden tamamen vazgeçmeli miyim?

Eklenti 708134
Merhaba. Fidelerinzde herhangi bir gübre kullandınız mı **** aşırı güneşe falan mı maruz kalıyorlar öyle gibi gözüküyor.

huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2020, 15:11   #1376
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2020
Domates Fidesi Üzerinde Kahverengi Şeyler

Merhaba. İlk defa saksıda domates yetiştirmeye başladık. Tohumlarımızı çimlendirdik. Yalnız bazı fidelerin üzerinde fotoğrafta olduğu şekilde kahverengi şeyler var. Böcek değil. Bunlar nedir? Zararlı mıdır? Zararlı ise ne yapmamız gerekir? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

tgyblk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2020, 15:46   #1377
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tgyblk Mesajı Göster
Merhaba. İlk defa saksıda domates yetiştirmeye başladık. Tohumlarımızı çimlendirdik. Yalnız bazı fidelerin üzerinde fotoğrafta olduğu şekilde kahverengi şeyler var. Böcek değil. Bunlar nedir? Zararlı mıdır? Zararlı ise ne yapmamız gerekir? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Sn. tgyblk;

Fidelerinizin üzerinde gördüğünüz şeyler domates tohumunun dış kısımları. Fideleriniz büyüdüğü zaman onlar da üzerlerinden düşecekler.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2020, 15:49   #1378
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehirliköylü Mesajı Göster
Belki daha önce bahsedilmiştir ancak sayfaların tamamını gerçekten okuyamadım. Bu sene tohumdan fide yetiştirmede ikinci senem ve çok hevesle başladığım, her viyole tek tek tohumları koydum, mart ayından beri uğraştığım fideler büyümüyorlar, tepelerini sanki birşey yemiş gibi ve yapraklar kıvrılıyor. İki gündür sıvı kükürtle fıs-fıs yapıyorum, henüz bir değişiklik göremedim. Bu fidelerde ne hastalığı var, yardımcı olabilecek kimse var mı? Fidelerden tamamen vazgeçmeli miyim?

Eklenti 708134
Sn. şehirliköylü;

Fideleriniz artık bizi kalıcı yerlerimize dikin şeklinde mesaj veriyorlar. Yapraktan da olsa bazı gübreler sıkıntı verebiliyorlar. Kalıcı yerlerinde düzeliyorlarsa hiç sıkıntı yok. Normalde kıvrımlı şekiller virüs hastalığı gibi oluyorlar. Ancak sizin fideler muhtemelen gübre kökenli ve havaların ani ısınmaları diye düşünüyorum.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2020, 08:11   #1379
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2020
Domatesin üst dallarında içe kivrilma

Merhabalar,balkonda yetiştirdiğim sırık domateslerimde resimlerde de görüldüğü üzere,yeni çıkan üst dallarında ve yapraklarda içe doğru kıvrılmalar oluyor.Yaklasik 1ay önce üst yapraklarda hafif kuruluk vardi.Daha sonra kuruluk düzeldi ama kıvrılmalar başladı.Bunun nedenini merak ediyorum.Eşit oranda bahce toprağı,torf ve yanmış gübre karışımı kullandım saksılarda.Ayrica bir kaçının üst dallarında hafif kararmalar mevcut.Bir kaç yaprağında da deformasyon ve delikler var.Yardimci olabilirsiniz çok sevinirim..

Eklenen Resimler

Barxbull Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2020, 15:20   #1380
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2015
domates yaprakları ucundan kıvrılmaya başladı

Merhabalar, hayatımda ilk kez çekirdekten domatesi yetiştirmek istedim ve doğal olarak ilk domateslerim zamanla öldü. Sonra yeni bir deneme daha yaptım.

çekirdeği 12.05.2020 tarihinde ektim.
içine daha önce fırında karamelize ettiğim unufak ettiğim yumurta kabuğundan koydum ve bir kere su koyup üstünü kapattım. tam 7 gün sonra filiz ortaya çıktı ve ben 10. günden sonra güneşe koydum. Boyu bardağı aştığı için üst kısmını çıkardım ve sulamaya başladım, toprağın durumuna göre suladım 2 günde 1 falan suladım genelde. Geçen ramazan bayramının 1. günü güneşe çıkardım. Acaba güneş yanıklığı bu şekilde mi oluyor bilmiyorum. Resimleri aşağıya koydum

Birde toprak olarak şu adresdeki üründen aldım https://www.tekzen.com.tr/torf-cocop...meister-178726 ve muz kabuğu ve yumurta kabuğundan başka hiçbir şey koymadım.

şimdi ne yapmalıyım bu konuda yeni olduğum için yardımlarınızı bekliyorum... 20lt. saksı aldım acaba buraya taşısam mı?

birde daha önceden bitkiler için yapılmış aydınlatma aldım tüm dalga boylarında ışık veriyor acaba güneş yerinde onu mu kullansam? onunda linki burada https://www.ledstok.com/ge5143-50w-2...550lm-239x47mm

lidyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024