agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-07-2020, 17:48   #1411
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayca88 Mesajı Göster
Merhaba, domateslerimde resimdeki gibi üst yapraklarda küçülme, büzüşmeler oldu ve hızlıca diğer domateslerime yayıldı. Bu durum yeni çıkan üst yan sürgünlerde bu şekilde çıkıyor.şuan neredeyse yaprak kalmadı üstünde hepsi kurudu. Bu hastalıkmıdır nedir ? çözümü nedir çok araştırdım bulamadım bişey.
https://hizliresim.com/9zdcTT
https://hizliresim.com/5gmKWb
Domateslerde uç kısmında kavrulmalar kalsiyum eksikliği nedeniyle olur, yapraklardakilerde sizdeki gibi çinko eksikliğidir.

Fide dikiminde veya ilk çiçeklenmeye kadar, havanda dövülmüş yumurta kabuklarının toprağa karıştırılması bu şekildeki kavrulmaların ve meyvelerdeki çiçek burnu hastalığının önüne geçmektedir.

mavibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2020, 15:42   #1412
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Hızlıca dolaştım nete de baktım ama pek benzeyen durum göremedim, biraz viral hastalığa biraz böcek zararına benziyor ama fikri olan var ise;

Üst uç kısımlarda (yeni çıkan küçük yapraklarda) içe ve dışa kıvrılma şeklinde.
Mildiyö sebebiyle ilaç kullanıyorum. Yaylada gece-gündüz arası çoksıcaklık farkı yok. Damlama sulama ile üç günde bir suluyorum, su miktarını az önce ölçtüm tek delikten saatte yaklaşık 1.6 lt. su akıyor ve 1,5 saat açık kalıyor. solucan gübresi leonardit harici ilave gübre yok.

Name:  WhatsApp Image 2020-08-01 at 15.35.11.jpg
Views: 536
Size:  41.9 KB

Name:  WhatsApp Image 2020-08-01 at 15.35.38.jpg
Views: 524
Size:  32.7 KB

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2020, 00:57   #1413
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sorunumuz aynı ancak dediğim gibi sayfalarca domates hastalıklarına baktım hiç birine benzemiyor. hayır en sevdiğim ve özen gösterdiğim sebze domates ama iki üç yıldır verim yok. Sonunda bakliyat ve biber yetiştirip kalan yerlere de çiçek dolduracam herhalde.

Eski 02-08-2020, 07:44   #1414
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehirliköylü Mesajı Göster
Aynı sorunu uzun süredir yaşıyorum. Buraya yazmıştım, bir arkadaş gübre yanığı dedi. O sıralar yapraktan sıvı solucan gübresi vermiştim, öyle zannettim ama sorun devam etti. Hatta biberlerin bazılarında da benzer kıvrılmalar var. Fotoğraftaki sağlıklı satın alıp ektiğim, altta sağlam yaprakları, sonra üstten kıvrılan yapraklı bir fide. Damla sulama borularımdaki delikler kireç nedeniyle tıkanmış, oldukça geç farkettim sorunu. Bu sıcaklarda sulama süresini akşam 20:00de 30 dakikaya çıkardım, daha önce 10 dakika idi. Her fideyi dikerken katı solucan gübresi koyuyorum. Geçen sene kocaman çalılar halinde olan domatesler bu sene son derece cılız ve böyle kıvrık kıvrık. Sorun virüs ise ben baş edemem herhalde

Eklenti 711869
Siz toprağın yüzeyini nemlendiriyorsunuz. Eğer, az sulama ile yetiştirme düşüncesinde iseniz, farklı bir yöntem denemenizde yarar var. Kumlu toprakta 20-30 dak içinde su köke ulaşır. Su tutma kapasitesi olan toprak çeşitlerinde 30-60 cm derinliğe ulaştırmanız neredeyse olanaksız. Hiç olmazsa arada bir toprağı suya doyurmanızı öneririm.
Benim biberlerde buna yakın kıvrılma sorunum oluyor. Diğer bitkilerde yok. Biber verimi de düşüyor. Küçük meyve şeklinde iken kuruyorlar. Hastalık olduğunu düşünüyorum ama ne olduğunu bulamadım.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2020, 20:47   #1415
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Domatesleri dikkatlice kontrol ettim tekrar. Neredeyse tamamının genel durumu iyi, kimi sıralarda tüm domateslerin tepe noktaları aynı, nem ölçer ile baktım akşam üzeri bir buçuk gün geçmesine rağmen bir karış aşağıda nem fazla. Sanırım su fazlalığından böyle benimkiler, suyu keseceğim dört - beş gün bakalım ne olacak. Virüs ise tohum da alınmaz ona üzülürüm.

Eski 05-08-2020, 10:32   #1416
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2020
Gübre yanığı, böcek veya fazla sulama olduğunu düşünmüyorum, bende de bir kaç domateste görüldüğü için tespitlerim: virüs- bakteri esaslı ve topraktan değilde tohumdan kalmış olabilir, etrafındaki diğer farklı türlerde olmadığı için (eşdeğer şartlarda: aynı toprak,aynı sulama ve aynı bakım) türün hassasiyeti de olabilir, ayrıca uzun bir süre bekletince bu bitkiyi diğerlerine bu hastalık bulaşmadığı için bulaşıcı değil, çiçeklenme olsa bile meyveyi büyütemeyecek,sonuç olarak söküp atıyorum.

mavibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2020, 10:54   #1417
Ağaçsever

Robinson Crusoe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2020
Name:  20200810_131035.jpg
Views: 778
Size:  65.5 KB

Yapraklarda delikler oluşmaya başladığında önlem almadım. İlk domatesimi yediklerinde de öldürdüm sadece, kökünü kurutmadım. Anladım ki ben bir şey yapmazsam domateslerden fındık büyüklüğünü geçenleri komple yeyip bitirecek bunlar.

Önceki sayfalarda bir ilaç önerilmiş ama sonra zararlı olduğundan bahsedilmiş. Doğal çözümler nelerdir bu yeşil kurtlara karşı?

TCM beğendi.

Düzenleyen Robinson Crusoe : 12-08-2020 saat 12:53 Neden: Yeşil tırtıl değil yeşil kurt
Robinson Crusoe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2020, 15:07   #1418
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Robinson Crusoe Mesajı Göster
Eklenti 712062

Yapraklarda delikler oluşmaya başladığında önlem almadım. İlk domatesimi yediklerinde de öldürdüm sadece, kökünü kurutmadım. Anladım ki ben bir şey yapmazsam domateslerden fındık büyüklüğünü geçenleri komple yeyip bitirecek bunlar.

Önceki sayfalarda bir ilaç önerilmiş ama sonra zararlı olduğundan bahsedilmiş. Doğal çözümler nelerdir bu yeşil kurtlara karşı?
Mühendis tırtılına benzettim.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2020, 08:47   #1419
Ağaçsever

Robinson Crusoe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Mühendis tırtılına benzettim.
Yandaki salatalıkta da benzer bir canlı var.

Marul saksısında zararlı bir ot çıkmıştı, onun üzerinde de gördüm. Başım belada bunlarla.

Eski 13-08-2020, 12:07   #1420
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Robinson Crusoe Mesajı Göster
Eklenti 712062

Bacillus thuringiensis

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2020, 14:41   #1421
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2020
Domateslerimdeki bu böcek nedir?

Merhaba, domatesimin yaprağının altında yaklaşık oName:  20200813_124138.jpg
Views: 416
Size:  35.3 KB

SUNASUNA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2020, 14:42   #1422
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2020
Kene mi, örümcek mi?

Domates ve biberlerimde bu böcekten bolca var. Kene olmasından korkuyorum. Ne olduğunu bilen varsa söylesin lütfen.

SUNASUNA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2020, 11:22   #1423
Ağaçsever

Robinson Crusoe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bacillus thuringiensis
Teşekkürler bilgi için.

Amazon'da şöyle bir ürün buldum.
https://www.amazon.com/Monterey-B-T-...00HU7RMFC?th=1

Görünüşe göre insana zararsız, yorumlarda meyveye sıkıp direk tüketebilirsiniz diyor. Ama Türkiye'de satışı yok gibi. Eşdeğer bir ürün bulmaya çalışacağım.

Eski 14-08-2020, 13:10   #1424
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Delfin wg, dipel, agree 50

Eski 14-08-2020, 17:02   #1425
Ağaçsever

Robinson Crusoe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Delfin wg, dipel, agree 50
Delfin wg sipariş ettim. Teşekkürler tekrar.

Eski 17-08-2020, 19:50   #1426
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavibahçe Mesajı Göster
Domateslerde uç kısmında kavrulmalar kalsiyum eksikliği nedeniyle olur, yapraklardakilerde sizdeki gibi çinko eksikliğidir.

Fide dikiminde veya ilk çiçeklenmeye kadar, havanda dövülmüş yumurta kabuklarının toprağa karıştırılması bu şekildeki kavrulmaların ve meyvelerdeki çiçek burnu hastalığının önüne geçmektedir.
Çok teşekkürler fakat yumurta kabuğu ve muz kabuğu var toprakta hatta ara ara eklemede yapıyorum. Netteki araştırmalarımda sarı yaprak kıvırcık virüsü olduğunu buldum. Fakat çok geç kaldım şuan 1 tane domatesim bile yok malesef önlemleri alarak seneye devam etcez inşallah.

Ayca88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2020, 19:59   #1427
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Hızlıca dolaştım nete de baktım ama pek benzeyen durum göremedim, biraz viral hastalığa biraz böcek zararına benziyor ama fikri olan var ise;

Üst uç kısımlarda (yeni çıkan küçük yapraklarda) içe ve dışa kıvrılma şeklinde.
Mildiyö sebebiyle ilaç kullanıyorum. Yaylada gece-gündüz arası çoksıcaklık farkı yok. Damlama sulama ile üç günde bir suluyorum, su miktarını az önce ölçtüm tek delikten saatte yaklaşık 1.6 lt. su akıyor ve 1,5 saat açık kalıyor. solucan gübresi leonardit harici ilave gübre yok.

Eklenti 711861

Eklenti 711862

Merhaba benim domateslerdeki ile aynı sizinkilerde. Sarı yaprak kıvırcık virüsü ile birebir benziyor mesaj #1410

TCM beğendi.
Ayca88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2020, 20:19   #1428
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayca88 Mesajı Göster
Merhaba benim domateslerdeki ile aynı sizinkilerde. Sarı yaprak kıvırcık virüsü ile birebir benziyor mesaj #1410
Ben bir hafta suyu kestim tüm bahçede, şimdi daha iyi gibi, belirgin düzelme var diyebilirim, ilave bir şey yapmadım.

Ayca88 beğendi.
Eski 18-08-2020, 00:20   #1429
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Durumu bozuk olan domateslerden birinin dikkatlice kökünü söküp bakın, nematod zararı da böyle bir şey yapabiliyor.

Eski 10-03-2021, 20:12   #1430
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2021
merhabalar,
Geçen sezon terasta büyük saksılarda yetiştirdiğim domateslerimde bir süre sonra bir sorun oluştu. Önce bir bitkide başlayan sorun sonra hepsine yayıldı. Bitkinin yaprakları içe doğru yuvarlak olacak şekilde külah gibi kıvrıldı sonra bu yapraklar canlılığını yitirerek sertleşti ve öldü. Sonra bütün bitki böyle öldü. Dalda yeni çıkan filizler de çok kısa süre sonra böyle oldu.
Aynı saksıya daha sonra yeni diktiğim fideler de aynı sorunla öldü.
Ziraatçiye gittiğimde mantar bu dedi ve bakır içerikli bir mantar ilacı verdi. Mavi renki bu sıvıyı uyguladım ancak kurtaramadım.
Bu sene de bu sorunla karşılaşmak istemiyorum.
Bu hastalığın ne olduğunu bilen ve bundan nasıl korunacağımı bilen var mı acaba ?
Mevcut saksılardaki toprağı değiştirmem gerekir mi acaba ?
Teşekkür ederim.
[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

vivaceminor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2021, 14:45   #1431
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-10-2020
İlgiyle Takip ediyorum. Başarılar

umityesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2021, 12:53   #1432
ecs
Yeni Üye

ecs's Avatar

Giriş Tarihi: 29-11-2010
Merhaba, domateslerimde daha önce görmediğim bir renk değişikliği oldu? Tecrübesi olan var mı acaba?

ecs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2021, 13:58   #1433
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ecs Mesajı Göster
Merhaba, domateslerimde daha önce görmediğim bir renk değişikliği oldu? Tecrübesi olan var mı acaba?
Yapraklarda da benzer belirtiler varsa "alternaria solani" olabilir.

MeyveliTepe beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2021, 17:43   #1434
ecs
Yeni Üye

ecs's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Yapraklarda da benzer belirtiler varsa "alternaria solani" olabilir.
Teşekkür ederim, yapraklar sağlıklı onlarda sorun yok.

Eski 18-06-2021, 21:56   #1435
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ecs Mesajı Göster
Teşekkür ederim, yapraklar sağlıklı onlarda sorun yok.
Çürüme dip kısımlarla karakterize ise "dip çürüklüğü"(blossom end rot) olabilir.

Şuraya bir göz atın.

ecs ve Kozanli beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2021, 14:14   #1436
ecs
Yeni Üye

ecs's Avatar

Alıntı:
Çürüme dip kısımlarla karakterize ise "dip çürüklüğü"(blossom end rot) olabilir.

Şuraya bir göz atın.
Siteyi inceledim, tarife göre kireç uygulaması yaptım, umarım iyileşecekler.
Tekrar teşekkür ederim.

Eski 20-06-2021, 15:47   #1437
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Giriş Tarihi: 02-11-2011
Merhaba arkadaşlar bahçemde bazı cins domatesler üç yıldır çiçek burnu çürüklüğü oluyor,geçen yıl kalsiyum uygulamakta geç kaldım.Bu yıl aklıma bir fikir geldi dut yaprağında sütten 25 kat fazla kalsiyum içerdiği söyleniyor.Bende dut yapraklarını topladım ve bir çuvala doldurdum ve çuvalı da su dolu bir büyük kovaya daldırdım.Akvaryum motoruyla hava verip sıvı gübre gibi işlem yapıyorum.Sonra bu sıvıyı sulandırıp yapraktan domateslere vereceğim hem gübre olacak hem kalsiyum ne dersiniz işe yarar mı?

MeyveliTepe beğendi.

Düzenleyen sernur : 20-06-2021 saat 16:23
sernur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2021, 21:39   #1438
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sernur Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar bahçemde bazı cins domatesler üç yıldır çiçek burnu çürüklüğü oluyor,geçen yıl kalsiyum uygulamakta geç kaldım.Bu yıl aklıma bir fikir geldi dut yaprağında sütten 25 kat fazla kalsiyum içerdiği söyleniyor.Bende dut yapraklarını topladım ve bir çuvala doldurdum ve çuvalı da su dolu bir büyük kovaya daldırdım.Akvaryum motoruyla hava verip sıvı gübre gibi işlem yapıyorum.Sonra bu sıvıyı sulandırıp yapraktan domateslere vereceğim hem gübre olacak hem kalsiyum ne dersiniz işe yarar mı?
Kalsiyum olmasa bile her durumda işe yarar.

sernur beğendi.
Eski 20-06-2021, 21:44   #1439
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Dip çürüklüğü çeşit ile de çok alakalı. Bazı çeşitler hassas. Sebebi çoğu zaman toprakta kalsiyumun az olmasından değil. sulama rejiminin bir sonucu olabiliyor. Sulamayı her gün azar azar yapmak daha iyi.

sernur beğendi.
Eski 25-06-2021, 20:48   #1440
ecs
Yeni Üye

ecs's Avatar

Alıntı:

Şuraya bir göz atın.

Tekrar teşekkür ederim, yeni büyüyen domateslerde birkaçı hariç sorun yok .

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024