agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-05-2013, 07:59   #3541
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-05-2013
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Video fotoğraflardan hazırlanmış bir video, ne nedir tam olarak bilinmemekle beraber bu fotoğraflar beni ikna edemedi.

Bu kadar verimli bir cinse bu türkiye uyuyor demek ki.

Bu ceviz ustatları proförlerimiz nerededir? niye çıkıp da iki cümle etmezler? böyle bir cinse sahip çıkmazlarda elin ırklarını lanse ederler anlamış değilim, anlamak için sanırım bekleyeceğiz.

Fidan satışı da yapabildiklerine göre tescil işlemleri bitmiş olmalı, tescil edilmişse bazı şeyler niye gizleniyor o zaman.

Örneğin: Benim elimde böyle bir şey olsa ben göğsümü gere gere fotoğraflar çeker göğsümü gere gere ağacın önünde videolar çeker söyleşi yapar bu cinsi tanıtmaktan gurur duyarım.

Sitelerine baktım beni ikna edecek bir şeyler aradım bulamadım bazı fotoğraflar buldum, ve demişler ki, üç yaşına kadar cevizleri koparıyoruz, tamam doğru olabilir, peki kardeşim üç yaşındaki ağaçların önünde resim çektirmeye zamanın varda verime yatmış ağaçların önünde resim çektirmeye zamanın mı yok diye sormazlar mı.

Eklenti 397351

Eklenti 397370

Bununda mı meyvalarını kopardınız en az beş yaşında.
Maşallah dallar meyvadan kırılıyor, Söylemlerine göre 100 kilo ceviz olması lazım.

Eklenti 397371

Bazı arkadaşlarımız var bu gibi şeylere çabuk ulaşıyorlar, Onlardan haber bekliyorum, Bizler de bir şeyler öğreniriz.
Merhaba ilk evvela şunu aydınlatmak isterim ALTAY CEVİZ tohumdan üretilen bir türdür tescili için işlemler devam etmektedir malum tescil işlemi bir kaç yıl sürüyor o yüzden tescillenmemiş olduğu için ne ile aşılandığı gibi konular hakkında henüz bilgi veremiyoruz sitede çok değişik yorumlar gördüm sizleri aydınlatmak adına siteye üye oldum daha doğrusu biraz bilgi kirliliği mevcut mesela bazıları bu fotoğraflar photo shop mu demiş kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil ayrıca arkadaşımız demişki göğsümü gere gere video ve fotoğraf çektik facebook saymaızda yayınladık yayınlamayada devam edeceğiz Bu ceviz Türkiyede 2007 yılından beri denenmekte olup olumlu sonuçlar alınmıştır Diğer sitelerdede çeşitli yorumlar yapılmakta ellerinden gelse bir kaşık suda boğacaklar.Bu ülke için birileri bir proje geliştirmiş sahip çıkma adına yapılan bir şey yok ama söz konusu eleştiri ise vay vay .Her neyse biz oralarda takılı değiliz bu fidan Türkiye şartlarına uygun olup örnekleri mevcut diyoruzki gelip yerinde görün sonra yorum yapın bu fotoğraflardaki videolardaki görüntüleri göremezseniz o zaman photo shop dersiniz İlan verip herkesi davet etmemize rağmen sayılı kişiler gelip incelemekte inceleyen herkesin ilk sözü gerçekmiş sizi tebrik ederiz Eğer admin ler müsade ederse buradada çektiğim her görüntüyü sizinle paylaşabilir konu hakkında sorularınızı yanıtlayabilirim Hepinize saygılarımı sunuyorum ALTAY CEVİZ

altay ceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 08:32   #3542
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-03-2012
sayın lilium cevizler hangi boy ve büyüklüğe ulaştığın da kopartacağım .Saygılar

vizyon_78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 08:39   #3543
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
sn. Juglandales bunların cinsi nedir acaba benim dörtlü beşli ceviz çiçekleride böyle mi olacak ?
Tabi ki olacak sayın Çetiner. Benim bahçenin bir kısmı yerli çeşitlerden oluşuyor. Tam olarak hatırlayamadım fakat Şebin olması lazım.

cetiner beğendi.
juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 08:42   #3544
Ağaçsever

resimler hakkında

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
Olay sanırım taze...
Öncelikle kendi sitelerindeki fotoğrafları kopyalayıp siteye koymazsak iyi olur. Noterden Tastiklenmiş.
Şayet dedikleri doğru ise çok enteresan...
Tası tarağı toplayıp gideriz valla !

sitemizdeki resimler noterden tescilli doğrudur sadece ticari maksatla bizim iznimiz olmadan kullanılamaz Fakat bilgilendirme amaclı resim yükleyebilirsiniz bunda herhangi bir sıkıntı yok (duyarlılığınıza teşekkür ederim)

Eski 07-05-2013, 11:17   #3545
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leonfather41 Mesajı Göster
işte resim fotoshop değilse tabi,,,
el insaf bu resme de foto shop dediniz peki videolara ne diyeceksiniz merak ediyorum doğrusu videolarada inanmazsanız buyrun gelin yerinde görün

Düzenleyen altay ceviz : 07-05-2013 saat 15:13
Eski 07-05-2013, 11:18   #3546
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi telpa31 Mesajı Göster
son günlerde adını sıkça duymaya başladığımız ''ALTAY CEVİZ ÇEŞİDİ'' hakkında bilgisi olan arkadaşlarımız yardımcı olabilirmi
Altay Ceviz buradan bilgi alabilirsiniz **** https://www.facebook.com/orhanstc06?ref=tn_tnmn buradan

Eski 07-05-2013, 11:52   #3547
Ağaçsever

Alıntı:
Video fotoğraflardan hazırlanmış bir video, ne nedir tam olarak bilinmemekle beraber bu fotoğraflar beni ikna edemedi.

Bu kadar verimli bir cinse bu türkiye uyuyor demek ki.

Bu ceviz ustatları proförlerimiz nerededir? niye çıkıp da iki cümle etmezler? böyle bir cinse sahip çıkmazlarda elin ırklarını lanse ederler anlamış değilim, anlamak için sanırım bekleyeceğiz.

Fidan satışı da yapabildiklerine göre tescil işlemleri bitmiş olmalı, tescil edilmişse bazı şeyler niye gizleniyor o zaman.

Örneğin: Benim elimde böyle bir şey olsa ben göğsümü gere gere fotoğraflar çeker göğsümü gere gere ağacın önünde videolar çeker söyleşi yapar bu cinsi tanıtmaktan gurur duyarım.

Sitelerine baktım beni ikna edecek bir şeyler aradım bulamadım bazı fotoğraflar buldum, ve demişler ki, üç yaşına kadar cevizleri koparıyoruz, tamam doğru olabilir, peki kardeşim üç yaşındaki ağaçların önünde resim çektirmeye zamanın varda verime yatmış ağaçların önünde resim çektirmeye zamanın mı yok diye sormazlar mı.

Eklenti 397351

Eklenti 397370

Bununda mı meyvalarını kopardınız en az beş yaşında.
Maşallah dallar meyvadan kırılıyor, Söylemlerine göre 100 kilo ceviz olması lazım.

Eklenti 397371

Bazı arkadaşlarımız var bu gibi şeylere çabuk ulaşıyorlar, Onlardan haber bekliyorum, Bizler de bir şeyler öğreniriz.
ALTAY CEVİZ 2 ve 3 yaşındaki fidanda meyve gözleri 2 - YouTube

Buyrun size video göğsümüzü gere gere
ilerleyen günlerde daha net meyveli görüntüleri yükleyeceğim saygılar

Eski 07-05-2013, 12:07   #3548
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Aşılayarak

Ya da bir ağacın dişi çiçeklerini erkek çiçeklerle birlikte tamamen bir fanus içine alacaksınız, varsa içeriye giren tüm hava kanallarına polen filtresi takacaksınız.

Sanırım aşılamak daha uygun çözüm de aşısız ceviz üretmek için bu çaba niye?
ALtay ceviz de erkek ve dişi çiçek aynı bünyede arasında sadece 1-2 cm mesafe var Bir ceviz ağacı 10 veya 50 metredeki erkek çiçektenmi daha çabuk toz alır yoksa hemen 1-2 cm yanında olandanmı

Eski 07-05-2013, 13:09   #3549
Yeni Üye

gollenbico's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Alıntı:
Hiç bir mesaj gümbürtüye gitmiyor demek ki, Yazılarınızdaki gizemi kaldırın
" bu işin önde gelenlerinden olan bir büyüğümüzün fidanlığından"

Nail bey gizem falan yok, Selami Bayrak bahsettiğim büyüğümüz.

cevap verecek arkadaşlar olacaktır.
Ben fidancı olmadığıma göre alınacak gücenecek bir tarafım yok, aramızda fidancı arkadaşlar var onlar üzerlerine alınabilirler o nedenle ya hiç yazma ya da bu ismi söyle.

Böyle birilerine denk gelmen şansızlık üzücü ama Kabahati hemen bir başkasına atma, fidancı suçlu tamamda sizin hiç mi suçunuz yok, istinalar kaideyi bozmaz misali bazı istinalar olacaktır sizde biraz araştırma yapsaydınız.

Tabi Trabzon gibi bu işlerde geri kalmış, doğru düzgün ne sera ne fidan yetiştiriciliği yapanın olmadığı bir ilde yaşamayınca insan halden anlayamıyor, ben o bahsettiğiniz araştırmayı fazlasıyla yaptım ama böyle sonuçlandı, yinede kendimde kabahat göremiyorum.

Yinede vaktiniz için teşekkürler.

Lilium beğendi.
gollenbico Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 13:17   #3550
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sayın altay ceviz, öncelikle sitemize hoş geldiniz,

Yazılan mesajlara göre olan yaklaşımınız güzel bundan dolayı kutlarım, görünen o ki, güzel bir söyleşi sohpet bilgilenme adına bir şeyler konuşabiliriz. Bu hem bu konuyu merak eden arkadaşların kafalarındaki bazı sorunlara, hem sizlere hem siteye hem cevizcilik adına katkı sunacaktır, umuyorum ki, kızmadan sinirlenmeden doğruları konuşmak adına katkı sunmanızdır.

Konuyla ilgili olarak bir kaç telefon aldım sizleri ziyaret edenler tarafından gözlemleri olumlu olduklarını belirtmek isterim.,

Konuya gelecek olursak bir yerden başlayayım,

Mesajım sizlere çabuk ulaşmış.

Alıntı:
İlk mesajımda belirttiğim gibi kafamdaki bazı konulara cevap bulamadığımı yazmıştım, bulabildiğim yayınlarınıza videolarınızı izlemeye çalıştım hepsine ulaşabildim mi bilmiyorum ama son eklediğiniz videoyu yutubede izlemeye çalışıyordum görüntüler güzel ve hoş insana keyif veriyor. videoya Sonra döneceğim.

İlk Sormak istediklerim, lütfederde cevaplarsanız sevinirim.

1- 4 yaşında 25 kilo, 8 yaşında 150 kilo ceviz ağaçlarını hiç bir yerde göremedim? Yakın çekimleri gördüm artı bu yakın çekimler türkiyede çekilen resimler mi dışarıda başka ülkede çekilen resimler mi?

2- 4 yaşındaki bir ağaçın gövdesi 25 kilo ağırlığı çekebilir mi?

3- Tohumdan üretilen cevizin %100 kendi genlerine çekeceğinin garantisini nasıl verebiliyormusunuz?

4- üç yaşındaki ağaçların önünde resim çektirmeye zamanın varda verime yatmış ağaçların önünde resim çektirmeye zamanınız yok mu?

5- Video
En başta bunu belirtmeyiyim, Videoda çekilen fidanların (Görünenler de) hiçbirine şekil budaması yapılmamış erken verime yatırılarak çok verimliymiş gibi gösterilmeyemi çalışılmış anlayamadım, şekil budamaları niye yapılmadı?

5-1- Cins olarak verimli ve kendi kendini dozlayan bir çeşit olduğu belli bunu görebiliyorum.
5-2- Bu yaşta bir fidan üzerinde olan çiçekler meyvaymış gibi gösterilip anlatılıyor oysaki onlar henüz meyva değiller, bu görülen çiçekler dozlanıp meyva tutumu yapıyorlar mı? yapıyorlarsa ağaç bu meyvalara bakabiliyor mu? Yoksa bir kısmı dökülüyor mu?
5-3- Aynı ağacın aynı yönden temmuz ayında bir videosunu çekip koyabilirseniz bu hem bizler için hem sizler için çok aydınlatıcı olacak.

Şimdilik bu kadar cevaplarsanız sevinirim.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 13:42   #3551
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bu gerçekten çok üzücü

Bu konuda duayyen dediklerimizden böyle şeyler duymak çok üzücü, umarım ve umuyorum istem dışı bir yanlışlık olmuştur,

Türkiyede benim güvenebileceğim üç fidancıdan biridir çok şaşırdım.

Umuyorum bu mesajı görür.
Nail abi sen yanlış anlamışsın. Selami Bayrak'tan aldığı fidanlarda sıkıntı yok. Bozuk çıkanları İzmit'te başka fidanlıktan almış anladığım kadarıyla.

Lilium ve gollenbico beğendi.
Eski 07-05-2013, 14:06   #3552
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Nail abi sen yanlış anlamışsın. Selami Bayrak'tan aldığı fidanlarda sıkıntı yok. Bozuk çıkanları İzmit'te başka fidanlıktan almış anladığım kadarıyla.
Teşekkür ederim alp, tekrar okuyunca anladım.

Dört göz yetmiyor artık demek ki

Eski 07-05-2013, 15:40   #3553
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın altay ceviz, öncelikle sitemize hoş geldiniz,

Yazılan mesajlara göre olan yaklaşımınız güzel bundan dolayı kutlarım, görünen o ki, güzel bir söyleşi sohpet bilgilenme adına bir şeyler konuşabiliriz. Bu hem bu konuyu merak eden arkadaşların kafalarındaki bazı sorunlara, hem sizlere hem siteye hem cevizcilik adına katkı sunacaktır, umuyorum ki, kızmadan sinirlenmeden doğruları konuşmak adına katkı sunmanızdır.

Konuyla ilgili olarak bir kaç telefon aldım sizleri ziyaret edenler tarafından gözlemleri olumlu olduklarını belirtmek isterim.,

Konuya gelecek olursak bir yerden başlayayım,

Mesajım sizlere çabuk ulaşmış.

İlk mesajımda belirttiğim gibi kafamdaki bazı konulara cevap bulamadığımı yazmıştım, bulabildiğim yayınlarınıza videolarınızı izlemeye çalıştım hepsine ulaşabildim mi bilmiyorum ama son eklediğiniz videoyu yutubede izlemeye çalışıyordum görüntüler güzel ve hoş insana keyif veriyor. videoya Sonra döneceğim.

İlk Sormak istediklerim, lütfederde cevaplarsanız sevinirim.

1- 4 yaşında 25 kilo, 8 yaşında 150 kilo ceviz ağaçlarını hiç bir yerde göremedim? Yakın çekimleri gördüm artı bu yakın çekimler türkiyede çekilen resimler mi dışarıda başka ülkede çekilen resimler mi?

2- 4 yaşındaki bir ağaçın gövdesi 25 kilo ağırlığı çekebilir mi?

3- Tohumdan üretilen cevizin %100 kendi genlerine çekeceğinin garantisini nasıl verebiliyormusunuz?

4- üç yaşındaki ağaçların önünde resim çektirmeye zamanın varda verime yatmış ağaçların önünde resim çektirmeye zamanınız yok mu?

5- Video
En başta bunu belirtmeyiyim, Videoda çekilen fidanların (Görünenler de) hiçbirine şekil budaması yapılmamış erken verime yatırılarak çok verimliymiş gibi gösterilmeyemi çalışılmış anlayamadım, şekil budamaları niye yapılmadı?

5-1- Cins olarak verimli ve kendi kendini dozlayan bir çeşit olduğu belli bunu görebiliyorum.
5-2- Bu yaşta bir fidan üzerinde olan çiçekler meyvaymış gibi gösterilip anlatılıyor oysaki onlar henüz meyva değiller, bu görülen çiçekler dozlanıp meyva tutumu yapıyorlar mı? yapıyorlarsa ağaç bu meyvalara bakabiliyor mu? Yoksa bir kısmı dökülüyor mu?
5-3- Aynı ağacın aynı yönden temmuz ayında bir videosunu çekip koyabilirseniz bu hem bizler için hem sizler için çok aydınlatıcı olacak.

Şimdilik bu kadar cevaplarsanız sevinirim.
Sayın lilium hoşbulduk kızmak sinirlenmek kesinlikle yok bu konuda rahat olabilirsiniz neticede biz bu üünü insanlara tanıtmaya ülkemize kazandırmaya çalışıyoruz eğer gelen mailleri okusanız şaşarsınız tehdite varıncaya kadar neler neler her neyse gelelim konumuza 1ve 4 yaşındaki ağaçları meyveleri olgunlaşınca sitede facebook ta youtubede yayınlayacağım kilosuna siz karar vereceksiniz şuan 3 yaşındaki ağaçta tespit ettiğimiz yaklaşık olarak 2000-2500 arası meyve gözü mevcut videosunuda en kısa zamanda yayınlayacağım 150 kiloluk ağaçlar yani 8b yaşındaki ağaçlar kazakistanda haziran gibi onlarında önünde durup boy boy fotoğraf ve videoya çekip onlarıda yayınlayacağım
2 ci sorunuz 4 yaşındaki ağacın gövdesi 25 kilo cevizi çeker örnek görüntü ve video ile ispat edeceğim
3 Tohumdan üretilen yerli ve yabancı cevizler için yorum yapamam ama altay cevizin erkek ve dişi çiçek aynı bünyede aradaki mesafe 1-2 cm dolayısıyla bir ağaç 10 ila 50 metre denmi daha iyi tozlanır yoksa 1-2 cm denmi açılım yapma riski %1 den daha az aslında sizi tatmin edecek tüm bilgiler bende mevcut dedim ya tescili bekliyoruz tüm bilgileri en ince ayrıntısına kadar paylaşacağız bu ağaçlardan kazakistanda 3000 dönüm var orada 20 küsür yaşında aaçlarda açılım kesinlikle gözetlenmedi o yüzden biz rahatız
4-verime yatan ağaçların önündede fotoğraflar çekilecek hiç merak etmeyin haziran sonu eylül başı gibi yani meyveler olgunlaşınca.Bana kalsaydı ben çiçekli halini dahi yüklemeyecektim tam olgunluğa geldiğinde yükleyecektim ama gerek faceden gerekse tel den o kadar çok insan aradı ki her halini fotoğraflamamı ve görüntülememi istediler o yüzden yükledim
5-Altay cevizde asla budama diye bir şey yok (litaratüre ters ama )bu kısımda tescille birlikte neden budama yapılmadığı açıklanacaktır
5-2- Evet bu ağaç üzerinde gördüğünüz çiçekler tamamen meyve oluyor dökülme yok hatta salkım şeklinde oluyor Bu ağacın 3-4 yaşındaki kökünü görseniz şaşarsınız kök gövdenin neredeyse iki katı cevizin meyvelerini besleyebilmesi için evvela kökünün kuvvetli olması lazım.Kısmet olursa fırsat buldukça özellikle kendi sitemizde ve facebook ta her hafta olmasada enaz 15 gün arayla hem video ile hem fotoğraf ile sizlere ileteceğim bundan endişeniz olmasın
Her ne kadar video yayınlasam fotoğraf çekip sizle paylaşsamda gelip görmeniz lazım gözlerinize inanamayacaksınız .Siteyede fırsat bulduk ça girip siz değerli kardeşlerimin sorularını elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım Saygılarımla

Eski 07-05-2013, 17:33   #3554
Yeni Üye

gollenbico's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gollenbico Mesajı Göster
İlk mesajım gümbürtüye gitti herhalde, kimseden ses çıkmadı.

O zaman şuna uygun bir cevap beklemekteyim, mayıs ortası gibi erken sürgün göz aşı için pedro gözü ihtiyacıma cevap verebilecek bir yardımsever varmıdır?

Pedro bahçesinin resimlerini çokça gördüğümüz bir abimiz var, bu mesajı okuyunca 'benden bahsediyor' diyecek kesin, o ne der acaba?

Geçte olsa anlaşılmak güzel olan olmuş artık, şimdi ben en az zararla, ve yardımlarınızla nasıl bu işi düzeltiriz onun peşindeyim.

Ben esasında başka bir gizemli mesaj attım ama, Sayın büyüğümüz onuda farketmedi

pedro bahçesinin resimlerini çokça gördüğümüz büyüğümüz erken veya geç sürgün göz aşısı yapmam için nerden ve nasıl göz temin edeceğimle alakalı yardım edebilir mi?

gollenbico Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 00:59   #3555
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi altay ceviz Mesajı Göster
neticede biz bu üünü insanlara tanıtmaya ülkemize kazandırmaya çalışıyoruz eğer gelen mailleri okusanız şaşarsınız tehdite varıncaya kadar neler neler

Bunu tahmin edebiliyorum

yani 8b yaşındaki ağaçlar kazakistanda haziran gibi onlarında önünde durup boy boy fotoğraf ve videoya çekip onlarıda yayınlayacağım

Yani verimde büyük ağaç türkiye de yok anlaşılan bu resimler kazakistandan, peki iklim konusunu araştırdınız mı? uygunmudur?

2 ci sorunuz 4 yaşındaki ağacın gövdesi 25 kilo cevizi çeker örnek görüntü ve video ile ispat edeceğim

Önce şu 25 kiloda anlaşalım, ona göre konuşalım, biz 25 kilo dendiğinde yeşil kabuksuz kurumuş ceviz değeridir 25 kilo,

Bunda hemfikirmiyiz,

Yoksa yeşil kabuğuyla 25 kilodanmı bahsediyorsunuz, şayet buysa söylediğiniz, bunda bir aldatmaca var.

5-2- Evet bu ağaç üzerinde gördüğünüz çiçekler tamamen meyve oluyor dökülme yok hatta salkım şeklinde oluyor Bu ağacın 3-4 yaşındaki kökünü görseniz şaşarsınız kök gövdenin neredeyse iki katı cevizin meyvelerini besleyebilmesi için evvela kökünün kuvvetli olması lazım.

Bir yazınızda bir yaşındaki cevizin kökleri iki metre derinliğe ulaşıyor demişsiniz, ve sökülürken de köke zarar verilmemesi ekerken de olduğu gibi ekilmesi gerekir gibi bir yazınızı okumuştum.

Şimdi.

sizler bu fidanları sökerken kökler zarar görmesin diye 2 metre toprağı açıyormusunuz?

Kısmet olursa fırsat buldukça özellikle kendi sitemizde ve facebook ta her hafta olmasada enaz 15 gün arayla hem video ile hem fotoğraf ile sizlere ileteceğim bundan endişeniz olmasın
Her ne kadar video yayınlasam fotoğraf çekip sizle paylaşsamda gelip görmeniz lazım gözlerinize inanamayacaksınız .Siteyede fırsat bulduk ça girip siz değerli kardeşlerimin sorularını elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım Saygılarımla
Paylaşımlarda bulunmanız hem size hem türkiye ye fayda sağlayacaktır, sitemizin doğru bilgiyi barındıran doğru olanı önemseyen bir site olduğunu hatırlatmış olayım.

Eski 08-05-2013, 12:13   #3556
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Lütfen yardımcı olurmusunuz ben forumda yeni üyeyim bizim bahçemizde çekirdekten yetiştirme cevizimiz var bu ceviz yaklaşık on beş yıllık bu güne kadar herhangi bir hastalığı olmadı çünkü Rahmetli Babam ilgileniyordu fakat bu sene üzerindeki ceviz çiçeklerinin çoğunu döktü şu anda meyveye döndü ama yapraklarında yapış yapış ve parlak şekilde bir şeyler var üstünde bunları ne ile ne şekilde ilaçlıyabilrim . ince kabuk cevizi var resmini yükleyebilirsem yükleyecem lütfen yardımcı olun .resimleri nasıl yükleyevcem bu konuda da bilgim yok yardımcı olrumu sunuz.teşekkür ederim.

26-Nurşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 19:16   #3557
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 26-Nurşen Mesajı Göster
Lütfen yardımcı olurmusunuz ben forumda yeni üyeyim bizim bahçemizde çekirdekten yetiştirme cevizimiz var bu ceviz yaklaşık on beş yıllık bu güne kadar herhangi bir hastalığı olmadı çünkü Rahmetli Babam ilgileniyordu fakat bu sene üzerindeki ceviz çiçeklerinin çoğunu döktü şu anda meyveye döndü ama yapraklarında yapış yapış ve parlak şekilde bir şeyler var üstünde bunları ne ile ne şekilde ilaçlıyabilrim . ince kabuk cevizi var resmini yükleyebilirsem yükleyecem lütfen yardımcı olun .resimleri nasıl yükleyevcem bu konuda da bilgim yok yardımcı olrumu sunuz.teşekkür ederim.
yaprakların altına bak beyaz veya sarı yaprak bitleri olabilir. özellikle yapışkan parlak yaprakların altına. her yaprakta 4-5 tane varsa yapışkan ve parlak görülür.Benim başıma geldi. konfidor kullandım ağaçlar kurtuldu. kolay gelsin.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 19:23   #3558
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi altay ceviz Mesajı Göster
150 kiloluk ağaçlar yani 8b yaşındaki ağaçlar kazakistanda haziran gibi onlarında önünde durup boy boy fotoğraf ve videoya çekip onlarıda yayınlayacağım
Sayın altay ceviz,

Kazakistan'da 8 yaşında 150 kg ceviz veren ağaçlar olduğunu söylediniz. 8 yaşındaki cevizi ağacı kökü gövdesi yaprağıyla tartsanız 150 kg gelir mi?

Hem bize ne Kazakistan'daki verimden. Oranın iklim şartı farklı rakımı farklı.

Ben merak ediyorum 8x8 m aralıkla dikerse dekara 15 fidan yapar. O zaman 8 yaşında bir bahçeden dekara 2 ton 250 kilogram ceviz alacak üretici. Doğru mudur?

Müddei iddiasını ispatla mükelleftir.

8 yaşında bahçeden ağaç başına 150 kg verim alındığını söylüyorsanız sizin Türkiye'de 8 yaşında bahçeniz olması lazım ve ağaç başına da 150 kg dekara 2.500 kg ceviz almanız lazım.

O zaman bana isminizi soyadınızı fidanlığınızın açık adresini verin. Hasat zamanı ben geleyim tartalım gerçekten doğru mu iddialarınız.

Benim sormak istediklerim şunlar:

- Cevizleriniz GDO'lu mu?
- Fidan üretici belgeniz var mı? Eğer varsa buradan paylaşabilirsiniz.
- Sizin isminiz ve fidanlığınızın adresi neresi ? Öyle ya gelip görelim.

kamkat38 beğendi.
Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 19:28   #3559
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
4 yaşında ceviz bahçesi (0-30 cm) Toprak analiz sonuçları

Yorumlarınızı ve Önerilerinizi bekliyorum.
Sayın juglandales toprak analiz sonuçlarındaki bazı değerler sadece topraktaki besin elementlerinin miktarını gösteriyor. Yani alınabilir miktarları değil.

O yüzden konu uzmanlarının tavsiyelerine göre uygulama yapmakta fayda var. Daha ayrıntılı bilgiyi MARİM'i telefonla arayarak alabilirsiniz.

juglandales beğendi.
Eski 08-05-2013, 19:48   #3560
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Altay ceviz

Ben altay ceviz
sitedeki yazınızdan bizi kastettiğinizi çok iyi anlıyorum siz ne zaman aradınızda kem küm ettik güzel kardeşim bu ağaç tohumdan yetiştirilmiştir fidancı sertifikamız var dilediğin zaman ispat ederim fidanımız tescilli değil tescil aşamasında müracatlarımız yapılmıştır tescil aşaması en az 2-3 yıl sürmektedir gelelim diğer sorularına bu ağaçlar sivrihisar babadat köyünde şuan üzeri meyveli ne zaman isterseniz gelip görebilirsiniz insanları itham etmeden önce gelip göreceksin yerinde inceleyeceksin sonra yorumunu yapacaksın eğer fidandan anlıyorsanız bu ağaçları gördüğünüzde zaten söyleyecek söz bulamayacaksınız size iletişim numaramı veriyorum 0312 231 31 57-0532 136 16 94 ne zaman dilersen ispat için hazırızı saygılar

ben sizi şubat ayında aradım ve bana resimler gönderdiniz. bende en son sizden fidanların sertifikasını mail adresime gödermenizi istedim orada koptuk..

fidancı sertifikanızı sormuyorum altay 1 çeşidinin üretim sertifikasını istiyorum.

tesciliniz onaylana kadar satış yapmanız yasal değil. sattığınız kişilerin destekleme almaları mümkün değil.

ben size bahçe sorduğumda manisada var demiştiniz.

belki sizin sattığınız fidanın cinsi çok çok verimli, ama benim kişisel görüşüm aşısız fidanın asla anacı kalitesinde olmayacağı üzgünüm buda benim görüşüm.

özelime mesaj atmanıza gerek yok direkt buradan yazabilirsiniz.

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 20:11   #3561
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 26-Nurşen Mesajı Göster
şu anda meyveye döndü ama yapraklarında yapış yapış ve parlak şekilde bir şeyler var üstünde bunları ne ile ne şekilde ilaçlıyabilrim . ince kabuk cevizi var resmini yükleyebilirsem yükleyecem lütfen yardımcı olun .resimleri nasıl yükleyevcem bu konuda da bilgim yok yardımcı olrumu sunuz.teşekkür ederim.
Sayın 26-Nurşen,

Fotoğrafları üst tarafta bulunan ataç simgesine tıklayın. Sonra bilgisayarımdan dosya yükle gözat düğmesine tıklayın. Sanırım otomatik olarak ekleniyor.

Örnek olarak ben bir tane yükledim.

Belki alttaki fotoğraf ekle düğmesi de olabilir.

Fotoğrafları gönderebilirseniz belki yorum yapabiliriz.Ya da Tarım İl İlçe Müdürlüklerinden bu konuda yardım alabilirsiniz.

Ben sizin yerinize olsam eğer tadı güzel bir cevizse bu senenin sürgünleri yaz ortasında sertleşmeye başladığı zaman yarı odun çelikle çoğaltmayı denerdim. Eğer o dönemde hatırlatırsanız nasıl yapıldığını ayrıntılarıyla anlatmaya çalışayım.

Eklenen Resimler

Eski 09-05-2013, 08:28   #3562
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.gökhan Mesajı Göster
Arkadaşlar selamlar , pazar günü bahçemdeydim ve taşıma su ile fidanları suladım. 60 fidan olduğundan oldukça yorucu oldu benim için . Fidan başı 20 lt kadar dökmeye çalıştım. Yaylaya haziran başı su gelicek , acaba tekrar sulamak gerekirmi ( dediğim gibi çok zahmetli bir inşallah gerekmez ) ?
Sanırım cevizler Haziran başına kadar idare edebilir. Aslında Mayıs ayı içerisinde bir su daha verseniz daha iyi olur diye düşünüyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.gökhan Mesajı Göster
İkinci olarak şebin ve bilecik cinsi fidanlar boyunlu gözlerden sürmüş , bazı konularda boyunlu gözleri kırın düğme gözden sürsün filan diye yazılmış . Bu işlemi yapmasam ne kaybederim ? Yapmak için geç mi kaldım ?
Boyunlu göz en üstte bulunan göz boyunlu göz, onun altındaki düğme göz ve onun da altında çoğu zaman görülmeyen göze nokta göz diyoruz.

Eğer boyunlu göz herhangi bir nedenle zarar görürse düğme göz sürer.

Boyunlu gözlerin koparılmasının esprisi şudur. Boyunlu göz daha dik bir dal oluşturur düğme göz daha geniş açılı bir dal oluşturur. Dalların geniş açılı gelişmesi için boyunlu gözleri koparabiliriz. İklim şartlarının soğuk geçtiği yerlerde boyunlu gözlerin koparılması havanın biraz daha ısındığı tarihlere ertelenebilir.

m.gökhan beğendi.
Eski 09-05-2013, 14:08   #3563
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2011
cimlenen tohumlar, yeseren dunya

"sayın nogaifatih bey ben ceviz fidanı üreticisiyim kasım ayında tohum asla ekilmez ekilen tohumlarda çürür.ayrıca aşı kalemini nerden temin ediceniz ve aşılarınızı kime yaptıracaksınız.bu konularda yardıa ihtiyacınız varsa beniarayabilirsiniz.yardımcı olurumsize 0539 4****4 85.saygılar"

diyen; sevgili fidanci buyuklerimize ragmen kasim ayinda ektigim 700 tohumun % 90'i gunyuzune merhaba dediler sevincle duyrulur.

Eklenen Resimler

juglandales ve kamkat38 beğendi.
nogaifatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 15:15   #3564
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nogaifatih Mesajı Göster
"sayın nogaifatih bey ben ceviz fidanı üreticisiyim kasım ayında tohum asla ekilmez ekilen tohumlarda çürür.ayrıca aşı kalemini nerden temin ediceniz ve aşılarınızı kime yaptıracaksınız.bu konularda yardıa ihtiyacınız varsa beniarayabilirsiniz.yardımcı olurumsize 0539 4****4 85.saygılar"

diyen; sevgili fidanci buyuklerimize ragmen kasim ayinda ektigim 700 tohumun % 90'i gunyuzune merhaba dediler sevincle duyrulur.
Bunlar da benim kasımda ektiğim tohumlar )
(3 hafta önce)

Eklenen Resimler

Eski 09-05-2013, 15:21   #3565
Ağaçsever

adalet's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Seneye aşı yapacaksınız herhalde.

adalet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 15:28   #3566
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet Mesajı Göster
Seneye aşı yapacaksınız herhalde.
Ağustos'ta göz aşısı yapacağım sayın adalet.

orion1988 beğendi.
Eski 09-05-2013, 15:38   #3567
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2011
Yeni çimlenen çöğürlerin bazılarının uçlarında soğuktan kararmalar oldu ! Kendine gelirlermi ?
Yoksa bu çöğürleri kaybettimmi ? (Yukarda ikinci resim)

nogaifatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 15:57   #3568
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nogaifatih Mesajı Göster
"sayın nogaifatih bey ben ceviz fidanı üreticisiyim kasım ayında tohum asla ekilmez
Bu bana komik geldi. Çünkü alıntı yapıyorum.

"Eğer cevizler doğrudan bahçedeki/fidanlıktaki yerlerine ekileceklerse bu Kasım'da yapılmalıdır"

Kaynak: Sorularla Ceviz Yetiştiriciliği Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen

nogaifatih ve kamkat38 beğendi.
Eski 09-05-2013, 18:39   #3569
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
gerçekten komik kasım ayından bile önce kargaların sağa sola taşıdığı cevizler bir sonraki yıl karşımıza fidan olarak çıkmıyormu????

karga ekim ayı sonu kasım ayı içinde ağaçlarda kalan cevizleri alıp dikebiliyorda insan neden dikemesin

geçtiğimiz yıl bahçenin en az on yerinde böyle fidanlarım oldu bu yılda olacak mutlaka ama ne yazıkki hizaya dikmiyor bu hayvanlar rast gele dikiyorlar araları işlerken yazık ediyorum emeklerine.

nogaifatih ve aviator34 beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 19:54   #3570
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MİNTA Mesajı Göster
Şebin cevizi hakkında yeterli bilgiye ulaşmadım yardım edebilrseniz sevinirim
şebin cevizi yerli bir çeşit olup ülke şartlarına adapte olmuş verimi yüksek bir çeşittir

Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024