agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-05-2013, 22:20   #3571
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemal61 Mesajı Göster
şebin cevizi yerli bir çeşit olup ülke şartlarına adapte olmuş verimi yüksek bir çeşittir
Hocam burdanda soruyum size ankara çubuk ilçesinde 950 metreye 30dönüm cevizekecegim.sıkıntı chandler mi fernor mu.peki fernorsa siz hiç fernor meyveli gördünüzmü.içini pek doldurmuyor diyorlar. Peki ankaraya chandler etkenlerin en buyuk sıkıntıları ne oldu biraz bilgi verirsiniz.

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 01:19   #3572
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Bu söylemi sanırım sayın nogaifatih, demiyor,

Yaaa ben şimdi anlayamadım kim o kasımda ceviz ekilmez diyen? söylemede bir doğruluk var ama neye göre söylediğini anlayamadım, tam mesajını görürsem ona göre cevap vereceğim.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 01:45   #3573
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdem Mesajı Göster
İklim şartlarının soğuk geçtiği yerlerde boyunlu gözlerin koparılması havanın biraz daha ısındığı tarihlere ertelenebilir.
Sayın erdem, şu cümlenizi anlayamadım

İklim şartlarının soğuk geçtiği yerlerde Havalar ısınmamışsa boyunlu gözlerde harekete geçmez, farz edelim ki, harekede geçtiler, siz bunları kestiniz, ve bu zaman diliminde en azından bir hafta on gün geçer düğme gözlerin uyanması, bir hafta on günlük zaman az bir zaman değil, bu zaman diliminde don tehlikesi mi bekliyorsunuz, cümlenizi anlayamadım.

Benim anladığım gibiyse yanlış bir cümle.

Eski 10-05-2013, 01:56   #3574
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2011
Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Bu söylemi sanırım sayın nogaifatih, demiyor,

Yaaa ben şimdi anlayamadım kim o kasımda ceviz ekilmez diyen? söylemede bir doğruluk var ama neye göre söylediğini anlayamadım, tam mesajını görürsem ona göre cevap vereceğim.
Sayin Lilium bunu bana ozel mesaj olarak Balikesir Sahil Yenice'den bir fidanci arkadasimiz yazmisti gecen sonbaharda : "sayın nogaifatih bey ben ceviz fidanı üreticisiyim kasım ayında tohum asla ekilmez ekilen tohumlarda çürür.ayrıca aşı kalemini nerden temin ediceniz ve aşılarınızı kime yaptıracaksınız.bu konularda yardıa ihtiyacınız varsa beniarayabilirsiniz.yardımcı olurumsize 0539 4******5.saygılar"

nogaifatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 02:08   #3575
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Ah ahhh yinemi sahil yenice Yahu şu balıkesiri bana terk ettirecekler.

Şunu söyleyebilirim, sahil yeniceli olupta fidancılık yapan tohumun ne zaman ekileceğini bilmediğini sanmıyorum,

Her şey bu cümlenin içinde gizli.

Alıntı:
ayrıca aşı kalemini nerden temin ediceniz ve aşılarınızı kime yaptıracaksınız.bu konularda yardıa ihtiyacınız varsa beniarayabilirsiniz
Ekmeyin, başaramayın, fidan satayım, olaki olursa da kalem satayım aşı yapayım.

Hangi kalemi kardeşim kendilerinin kalemi yok ki.

orion1988 beğendi.
Eski 10-05-2013, 07:21   #3576
Ağaçsever

adalet's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Ağustos'ta göz aşısı yapacağım sayın adalet.
Sayın junglandales, benimde elimde 25 kadar tohumdan ekilmiş cevizler fideleri var ve aynen sizinkiler gibi gelişim göstermekteler. Göz aşısı ağustosta da yapılabiliyor ise bende hem öğrenmek içni elimdekilere bunu yapabilirim. Göz aşısını daha önceleri yaptınız mı?

adalet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 08:31   #3577
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet Mesajı Göster
Sayın junglandales, benimde elimde 25 kadar tohumdan ekilmiş cevizler fideleri var ve aynen sizinkiler gibi gelişim göstermekteler. Göz aşısı ağustosta da yapılabiliyor ise bende hem öğrenmek içni elimdekilere bunu yapabilirim. Göz aşısını daha önceleri yaptınız mı?
Göz aşısı yapmak çok kolay. Mutlaka denemelisiniz. Benim geçen sene acemi olarak yaptığım 10 aşıdan 9'u tuttu. Bununla ilgili çok güzel video görüntülerine internetten ulaşabilirsiniz. Size lazım olucak malzemeler ; Aşı bıçağı + aşı bantı + aşı macunu (ya da sutut) + Aşı kalemi (aynı gün kesilmiş).

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 09:52   #3578
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-05-2013
Galeri: 2
Alıntı:
Sayın altay ceviz,

Kazakistan'da 8 yaşında 150 kg ceviz veren ağaçlar olduğunu söylediniz. 8 yaşındaki cevizi ağacı kökü gövdesi yaprağıyla tartsanız 150 kg gelir mi?

Hem bize ne Kazakistan'daki verimden. Oranın iklim şartı farklı rakımı farklı.

Ben merak ediyorum 8x8 m aralıkla dikerse dekara 15 fidan yapar. O zaman 8 yaşında bir bahçeden dekara 2 ton 250 kilogram ceviz alacak üretici. Doğru mudur?

Müddei iddiasını ispatla mükelleftir.

8 yaşında bahçeden ağaç başına 150 kg verim alındığını söylüyorsanız sizin Türkiye'de 8 yaşında bahçeniz olması lazım ve ağaç başına da 150 kg dekara 2.500 kg ceviz almanız lazım.

O zaman bana isminizi soyadınızı fidanlığınızın açık adresini verin. Hasat zamanı ben geleyim tartalım gerçekten doğru mu iddialarınız.

Benim sormak istediklerim şunlar:

- Cevizleriniz GDO'lu mu?
- Fidan üretici belgeniz var mı? Eğer varsa buradan paylaşabilirsiniz.
- Sizin isminiz ve fidanlığınızın adresi neresi ? Öyle ya gelip görelim.
Sayın ERDEM merhaba 8 yaşındaki meyveli ağacı kökü,yaprakları,gövdesi ile hiç tarttınızmı?
gelelim Kazakistana iklim şartları Türkiye ile hemen hemen aynı ve bazı bölgelrinde çok sert rüzgarlar mevcut rakım ise 200 olan yeride var 1800 olan yeride
Biz türkiyede 8 yaşında ağaç var demedik hiç bir zaman kontrolümüzde olan 3-4 yaşında ağaçlar var dedik
İsim Abuzer SERVER bu fidanın üreticisi Fidanlık Eskişehir/Sivrihisar/Babadat köyü tanıtım ve satış pazarlama adresi cihan sokak 43/9 sıhhiye Ankara tel 0312 231 31 57-0532 136 16 94 Ayrıca gerek orman bakanlığı yetkilileri gerekse tarım bakanlığı yetkilileri fidan üzerinde sık sık incelemelerini yapmaktadırlar Fidan üretici belgemiz elbette var eskişehir il tarım müdürlüğünü arayıp sorabilirsiniz.Siz bu konuyu incelemek istiyorsanız açık adresimizi yazdık gelir bir bardak çayımızı içersiniz fidanlığımızı gezersiniz (açık adresimiz ve iletişim numaralarımız gerek katalok gerek web sayfası gerekse facebook ta zaten mevcuttu)
Cevizler kesinlikle gdo lu değil analizleri yapıldı eğer biraz sabırlı olursanız tescilden sonra hepsi ama herşey açıklanacak(bu emek hırsızlığına karşı bir tedbirdir) facebook sayfasında videolar mevcut hatta ağaçlar net de var eğer araştırısanız saygılar

altay ceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 10:22   #3579
Ağaçsever

adalet's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Göz aşısı yapmak çok kolay. Mutlaka denemelisiniz. Benim geçen sene acemi olarak yaptığım 10 aşıdan 9'u tuttu. Bununla ilgili çok güzel video görüntülerine internetten ulaşabilirsiniz. Size lazım olucak malzemeler ; Aşı bıçağı + aşı bantı + aşı macunu (ya da sutut) + Aşı kalemi (aynı gün kesilmiş).

Videoları ve bu ekipmanları ağustosta temin edip, deneyeceğim. Bakalım ortaya birşey çıkartabilecek miyiz.

adalet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 10:38   #3580
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
Ben altay ceviz
sitedeki yazınızdan bizi kastettiğinizi çok iyi anlıyorum siz ne zaman aradınızda kem küm ettik güzel kardeşim bu ağaç tohumdan yetiştirilmiştir fidancı sertifikamız var dilediğin zaman ispat ederim fidanımız tescilli değil tescil aşamasında müracatlarımız yapılmıştır tescil aşaması en az 2-3 yıl sürmektedir gelelim diğer sorularına bu ağaçlar sivrihisar babadat köyünde şuan üzeri meyveli ne zaman isterseniz gelip görebilirsiniz insanları itham etmeden önce gelip göreceksin yerinde inceleyeceksin sonra yorumunu yapacaksın eğer fidandan anlıyorsanız bu ağaçları gördüğünüzde zaten söyleyecek söz bulamayacaksınız size iletişim numaramı veriyorum 0312 231 31 57-0532 136 16 94 ne zaman dilersen ispat için hazırızı saygılar

ben sizi şubat ayında aradım ve bana resimler gönderdiniz. bende en son sizden fidanların sertifikasını mail adresime gödermenizi istedim orada koptuk..

fidancı sertifikanızı sormuyorum altay 1 çeşidinin üretim sertifikasını istiyorum.

tesciliniz onaylana kadar satış yapmanız yasal değil. sattığınız kişilerin destekleme almaları mümkün değil.

ben size bahçe sorduğumda manisada var demiştiniz.

belki sizin sattığınız fidanın cinsi çok çok verimli, ama benim kişisel görüşüm aşısız fidanın asla anacı kalitesinde olmayacağı üzgünüm buda benim görüşüm.

özelime mesaj atmanıza gerek yok direkt buradan yazabilirsiniz.
merhaba sizi hatırladım sizde fidancıydınız manisadan
fidan üretici belgemiz ve fidan kayıt sertifikamızın olduğunu söyledim hatta faks çektiğimi hatırlıyorum hatta bende numaranızda kayıtlı size direk arama yerine buradan yazıyorum Türkiyede tohumdan üretilmiş fidanı tüm fidancıların sattığını mutlaka biliyorsunuzdur .Eğer bu iş yasak olsaydı sanırım tarım bakanlığı yetkilileri gelip bunun satışına izin vermezlerdi kanunları mevzuatı sizin kadar bizde biliyoruz ve şuan bünyemizde mevzuatı bilen bahçe bitki bölümü mezunu ziraat mühendislerimiz orman mühendisimiz teknikerlerimiz ve danışmanlarımız mevcut.Aşısız fidanın size göre meyve vermeyeceğini düşünüyorsunuz bu sizin fikriniz bizde verdiğini ispat için videolarını resimlerini yüklüyoruz ve diyoruzki gel kardeşim fidanlık adresi Eskişehir/Sivrihisar/Babadat köyü bu ofis adresi cihan sokak 43/9 sıhhiye Ankara diyoruz telefonlarımız 0312 231 31 57-0532 136 16 94 bu diyoruz sizce biz gizli kapaklı bir işmi yapıyoruz?Gelelim destekleme mevzusuna Orman bakanlığı yetkilileri ile konuşur veya araştırırsanız bunun desteklemesinin olduğunu göreceksiniz Ve bi fidan verdiğimiz insanlara özellikle söylüyoruz tescilimiz yok işlemleri devam ediyor diye ayrıca ben size manisada fidanlığımız var dediğimi kesinlikle hatırlamıyorum saygılar

kamkat38 beğendi.
Eski 10-05-2013, 11:37   #3581
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2013
Sayın Üstatlarım

Bu yıl yerli cevizlerimde % 40 lık bir dökülme meydana geldi ağaçlarım 6 yasında şebin,bilecik,yalova1-3-4 gerekli gübrelemeler yapıldı. sorum acaba yerli ırk ilkbahar geç donlarına yakalandığı için mi döktü. nerdeyse yarı yarı çünkü.

gencmustiii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 12:12   #3582
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2011
Ah ahhh yinemi sahil yenice Yahu şu balıkesiri bana terk ettirecekler.

Şunu söyleyebilirim, sahil yeniceli olupta fidancılık yapan tohumun ne zaman ekileceğini bilmediğini sanmıyorum,

Her şey bu cümlenin içinde gizli.

Ekmeyin, başaramayın, fidan satayım, olaki olursa da kalem satayım aşı yapayım.

Hangi kalemi kardeşim kendilerinin kalemi yok ki.

Sayin Lillium, bu tur yanlis yonlendirmeleri Kirsehir kamandada uzun uzun dinledim . Kamani ziyaret ettim ama elle tutulur gozle gorulur kapali bahcede goremedim fidancida. sorun bolge degil bence insan kaynakli. Kimilerimiz malesef cabucak zengin olma pesinde .

nogaifatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 12:17   #3583
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi altay ceviz Mesajı Göster
merhaba sizi hatırladım sizde fidancıydınız manisadan manisadan değilim kırşehirdenm
fidan üretici belgemiz ve fidan kayıt sertifikamızın olduğunu söyledim hatta faks çektiğimi hatırlıyorum hatta bende numaranızda kayıtlı size direk arama yerine buradan yazıyorum Türkiyede tohumdan üretilmiş fidanı tüm fidancıların sattığını mutlaka biliyorsunuzdur .Eğer bu iş yasak olsaydı sanırım tarım bakanlığı yetkilileri gelip bunun satışına izin vermezlerdi kanunları mevzuatı sizin kadar bizde biliyoruz ve şuan bünyemizde mevzuatı bilen bahçe bitki bölümü mezunu ziraat mühendislerimiz orman mühendisimiz teknikerlerimiz ve danışmanlarımız mevcut.

ben fidan üreticisi değilim yetiştiriciyim

tekrar ediyorum siz altay 1 ceviz fidanı diye fatura yazamazsınız altay 1 verir şebin vs. diye fatura yazarsınız çünki altay 1 diye bir çeşit resmi olarak henüz yok

bu ülkedeki iyileri tenzil ediyorum ne fidancılar var deyneği fidan diye satan. patlayan gözün üstünden tepe vurup gözün etrafına çizik atıp göz aşılı diye satan. verdiği asla söylediği cins çıkmayan v.s v.s

Aşısız fidanın size göre meyve vermeyeceğini düşünüyorsunuz bu sizin fikriniz bizde verdiğini ispat için videolarını resimlerini yüklüyoruz ve diyoruzki gel kardeşim fidanlık adresi Eskişehir/Sivrihisar/Babadat köyü bu ofis adresi cihan sokak 43/9 sıhhiye Ankara diyoruz telefonlarımız 0312 231 31 57-0532 136 16 94 bu diyoruz sizce biz gizli kapaklı bir işmi yapıyoruz?Gelelim destekleme mevzusuna Orman bakanlığı yetkilileri ile konuşur veya araştırırsanız bunun desteklemesinin olduğunu göreceksiniz Ve bi fidan verdiğimiz insanlara özellikle söylüyoruz tescilimiz yok işlemleri devam ediyor diye ayrıca ben size manisada fidanlığımız var dediğimi kesinlikle hatırlamıyorum saygılar
inşallah ben yanılıyorumdurda memleketimiz verimli uyumlu sağlıklı bir çeşit kazanır.

son bir soru tüm dünya aşı ile çoğaltarak genetik sapmayı sıfırlarken siz neden çöğürde ısrar ediyorsunuz? sonuçta sizde biryerden söküp tüpe koyuyorsunuz ve kazık kök her iki durumdada zarar görüyor

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 12:29   #3584
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gencmustiii Mesajı Göster
Sayın Üstatlarım

Bu yıl yerli cevizlerimde % 40 lık bir dökülme meydana geldi ağaçlarım 6 yasında şebin,bilecik,yalova1-3-4 gerekli gübrelemeler yapıldı. sorum acaba yerli ırk ilkbahar geç donlarına yakalandığı için mi döktü. nerdeyse yarı yarı çünkü.
Gencmusti bahçenizdeki ceviz çeşitlerinin adet olarak miktarını ve geçen seneki ürün miktarını öğreneblirmiyim.

gencmustiii beğendi.
Eski 10-05-2013, 13:20   #3585
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Alıntı:
Sayın Üstatlarım

Şebinler fazla tozlanmada döküm olduğunu okumuştum , cins adetlerini yazarsanız belki daha net birşey söylenebilir.

gencmustiii beğendi.
m.gökhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 15:36   #3586
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın erdem, şu cümlenizi anlayamadım
Sayın Lillium şunu demek istiyorum.

İklim şartlarının soğuk geçtiği yerlerde boyunlu göz koparma biraz ileriki tarihlere Nisan sonu Mayıs başı gibi ertelenebilir.

Pruning Walnut Trees - Plants Chataigniers Noyers Coulié

Bu adreste bir arkadaşın budamayla ilgili paylaştığı belgede de aynı konudan bahsedilmiş.

Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 17:00   #3587
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
Sayın lilum siz ceviz fidanının nasıl yetiştiğini bilmiyorken ben ceviz fidanı yetiştiriyorsun Kasım ayında ekilen ceviz tohum larının çoğu yağmur lardan dolayı çürüyor aşı kalemi ise benim kendi anaçlarım var ben kimseye aşı kalemi satma derdinde de değilim aşı konusunda ücretli olarak aşı yapan biri değilim ben yardım amaçlı bir mesaj atmıştım ama sizin içiniz kötü olduğu için kötü bir yorum yapmış sınız benim bu sitede fidan satma gibi bir derdim yok biz ceviz tohum larımızı Şubat Mart aylarında Ekim yapıyoruz

goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 19:43   #3588
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi goksal Mesajı Göster
Kasım ayında ekilen ceviz tohum larının çoğu yağmur lardan dolayı çürüyor
Sayın goksal,

Neden çürüsün? Yukarıda yazdığım kısmı okudunuz mu. Koskoca profesör yazmış.

"Eğer ceviz tohumları doğrudan bahçedeki/fidanlıktaki yerlerine ekileceklerse bu Kasım'da yapılmalıdır"

Bakalım ben özellikle deneyeceğim. 10 tane ceviz tohumunu Kasım ayında dikeceğim. Kaç tanesi çürüyecek?

Ben de Mart ayında ceviz badem karışık tohumlar dikmiştim. Şimdiden çıkan bademler var.

Arkadaşlar ceviz tohumunu çimlendirme konusunda pratik bir yöntem. Tohumları alın. Kumun içine gömün buzdolabının sebzeliğinde ya da dışarda kumun altında da olur. 8 hafta kadar soğuklama ihtiyacını karşılasın. Ondan sonra direkt yerlerine dikebilirsiniz.

Hatta Seyit Şen hoca çok daha hızlı bir çimlendirme yönteminden de bahsediyor. Onu da kitaptan bakıp yazmaya çalışayım.

tiryaki beğendi.
Eski 10-05-2013, 19:57   #3589
Yeni Üye

Sayın juglandales ve m.gökhan
juglandales;1152463]Gencmusti bahçenizdeki ceviz çeşitlerinin adet olarak miktarını ve geçen seneki ürün miktarını öğreneblirmiyim.

Gecen senede aynı şekilde döküm olmuştu yaklasık %40 yeşil kabuklu 8 ton yaklasık 1 tona yakında kara leke sayensinde kaybettik bu senede aynı şekilde hele yalovalarım ilk çiçeklendiğinde aynı pedro ve chandler gibiydi. Şuan ağaçlarımın içinde gezmek bile beni cok üzüyor. 390 adet şebin 70 adet yalova1 20 adet yalova3 20 adet yalova4 190 adet bilecik 70 adet te pedro ve chandler ekili pedro ve chandler dönüştürmeye başladım kaplanları kestim ve pedro ve chandler aşıladım seneye yaklaşık 100 ağacımı kesip aynı şekilde aşı yapmayı istiyorum

Eski 10-05-2013, 20:12   #3590
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi altay ceviz Mesajı Göster
Sayın ERDEM merhaba 8 yaşındaki meyveli ağacı kökü,yaprakları,gövdesi ile hiç tarttınızmı?
gelelim Kazakistana iklim şartları Türkiye ile hemen hemen aynı ve bazı bölgelrinde çok sert rüzgarlar mevcut rakım ise 200 olan yeride var 1800 olan yeride
Biz türkiyede 8 yaşında ağaç var demedik hiç bir zaman kontrolümüzde olan 3-4 yaşında ağaçlar var dedik
Arkadaşım bak bunu ben söylemiyorum.

Ceviz konusunda 20 yıldır çalışan Türkiye'de bir sürü yerli ceviz çeşidini ülkemize kazandıran Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sütyemez hoca söylüyor.

Alıntı:
CEVİZ de VERİM ÜZERİNE…..

NEDEN HEP BUNLAR ÜLKEMDE OLUR Kİ……..

(cevizde rekolte, ceviz ağacında verim nedir?,

bir ceviz ağacından 150- 200 kg ceviz alınabilir mi…… soruları üzerine)

Ceviz yetiştiriciliğinde, tam verim çağında ya da 7. 8. yaşlarında 140-160 kg ürün veren standart bir CEVİZ ÇEŞİDİ nin varlığına dair bilimsel bir kayıt mevcut değildir. Böyle bir şey yok ….. bırakınız 7.8. yaşında tam verim yaşında 140-160kg ürün alınan standart bir çeşit mevcut değildir…….

Meyve yetiştiriciliğinde verimlilik; birim alandan yani 1 dönümden (1 dekardan) ya da 1 hektardan alınan ürün miktarına göre hesaplanır.

Dünya ceviz yetiştiriciliğinde alınan en iyi verim değerleri; 1 dönümde (tam verim çağındaki 12- 15 adet ağaçtan); 500- 750 kg (yani ağaç başına 45-65 kg) arasında değişmektedir.

Ülkemizde yaşları 60-80 ve üzerinde yaşta, yarım dönümlük (500 m2) alanı kaplayan devasa anıt ceviz ağaçları vardır ve bu devasa ağaçlardan 80- 100 kg ürün alındığı söylenir!!!!. Ama böyle büyük ağaçlardan dönümde 2 ağaç bulundurabilirsiniz, bu durumda da dönümden en iyi ihtimalle 200-250 kg??? verim alabilirsiniz demektir…..

Lütfen gerçekci olalım hayal dünyasında gezmeyelim, böyle boş beleş verim değerleri ile insanımızı yanıltırsak yarın ceviz yetiştirecek kimse bulamayız…. ve kaybeden biz dolaysıyla ülkemiz olur…

Ceviz hattı, ülkemizde tarımsal hizmet veren ilk sitelerden biridir. Ceviz hattına yıllardır gelen e maillere, ya da telefonlara akademik veriler çerçevesinde pratik cevaplar verilmeye çalışılmaktadır. Bu cevaplar için de neredeyse hemen her gün müsbet tepkiler alınmaktadır.

Ceviz hattı, ceviz sevdalı toprak gönüllü Anadolu’mun güzel insanlarına hizmet etmeye ve bilgi paylaşımına devam edecektir.

Ceviz hattına, ceviz yetiştiriciliği ile ilgili genel soruların yanında “son günlerde CEVİZDE AĞAÇ VERİMİ- CEVİZDE ÇEŞİT” gibi iki konuda artan yoğunlukta sorular gelmektedir. Bu konuda çok çarpıcı sorular sorulmaktadır.

Ceviz hattına bizzat sorulan bu suallerden bazıları ile ilgili düşüncelerim siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istedim. İnşallah faydalı olur…

Soru 1: çeşit nedir?

En basit haliyle çeşit: Bir meyve türünde, belirlenmiş bazı kriterlere göre (örneğin UPOV), uzun süre üzerinde çalışılıp, verim ve kalite değerleri bilimsel olarak ortaya konulmuş ve devletin ilgili birimi tarafından tescilenerek milli çeşit listesine kaydı yapılmış bitkisel genotiplere denir.

Üzerinde çalışılmış bir bilimsel verisi olamayan devletin ilgili kurumunda kayıt altına alınmamış bir türe ait genotip ÇEŞİT değildir. Ülkemizde tüm meyve türlerinde olduğu gibi CEVİZ ile ilgili ÇEŞİT Listesi (26 çeşit) Gıda Tarım ve Hay. Bakanlığı TTSM kayıtlarında bulunmaktadır.

Bakınız Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğü

Soru 2: CEVİZ de AĞAÇ VERİMİ ?….

Bir ceviz çeşidinin ağacından;

4. yaşında; 25kg, 6 .yaşında, 60-70 kg, 7. yaşında 100-115 kg, 8 yaşında 140-160 kg, 9.yaşında 180-200kg vs ÜRÜN ALINABİLİRMİ

Soruyu bana soran sevgili okuyucumun, bu sorusu geldiğinde iyiki 9. yaşta durdu!!! Dedim, yoksa soru devam etseydi 20. yaşta 400 kg ceviz alınır mı bir ağaçtan diye bekledim… ve off çektim……..

CEVAP: Gelen bu suale.. Şimdi ben ne cevap vereyim. Şaştım kaldım…

Önce bu soruyu bana soran ceviz üretici adayımızın bana şaka yaptığını ya da, beni sınadığını zannettim, ısrar edince ciddi olduğunu … vs söyledi ve bana kızarak tekrar etti…. Ben ne deyim Ya Rabbi bu soruya…

diyecek lafım yok, yazacak kelime kalmadı… bunlar benim ülkemde oluyor maalesef…

Çünkü yıllar önce;

Apomiktik ceviz diye bir moda başlatıldı,

Sonra susuz yani kurakta ceviz çok daha iyi olur diye bir şaşa meydana getirildi,

Bunu 40- 50 dekar ceviz bahçelerinden yüzbinler dolar kazanılacağı yaygarası takip etti vs..

Şimdilerde yukarıdaki soru…. Yani ceviz verimi….

Yani 7. 8. yaşında 140- 150 kg ürün veren ceviz … soruları akın akın gelmeye başladı, Nereden çıktı, kimden geldi, farklı bir ceviz dünyası varda haberim mi yok şaştım kaldım…..

Yok böyle bir şey yok

Yıllardır, ceviz ıslahı, ceviz çeşitleri üzerine çalışmaktayım, ülkemizdeki ve Dünyadaki standart tüm ceviz çeşitleri ile ilgili ya çalışma yaparak sonucunu gördüm, ya da ilgili akademik yayınları okuyarak ceviz çeşitleri ile ilgili bilgiler okudum, derledim … ama böyle bir veri böyle bir verim değerine rastlamadım okumadım, kimsede okumamıştır rastlamamıştır.

Milli ve uluslar arası tüm ceviz toplantılarına katılırım, cevizle ilgili tüm kaynakları inceledim ama böyle verim değerine sahip bir çeşidin varlığı ile ilgili bilimsel veriye şahit olmadım.

Dünya ceviz yetiştiriciliğinde söz sahibi ABD ve diğer ülke kaynaklarına göre verimli sayılan standart bir ceviz ağacının tam verim çağındaki(10 yaş sonrası) ürün miktarı 45-65kg/ağaç dır. Ülkemiz verimli çeşitlerin verimi de buna yakın değerlerdir. Konuyu daha uzatmaya gerek yok.

**Konu basit mantık çerçevesinde incelendiğinde sonuca gitmek çok basittir;
4. yaşında 20-30 kg !..?

5. yaşında 35-45 kg !..?
…………………….. 4. yıldan- 5. Yıla ürün Artış miktarı: +15 KG

6. yaşında 60-70 kg !..?
…………………….. 5.yıldan – 6. Yıla ürün Artış miktarı: +25 KG

7. yaşında; 100-115 kg !..?
…………………….. 6.yıldan- 7. Yıla ürün Artış miktarı: +40 KG

8. yaşında;140-160 kg !..?

…………………….. 7. yıldan- 8. Yıla ürün Artış miktarı: +40 KG

9. yaşında; 180-190kg !..?

"Standart Bir Ceviz Çeşidine ait “Tek Bir Ceviz Ağacından”; Bu verim değerlerinin alındığına dair bir araştırma ya da bilimsel makaleye rastlamadım.

Gelişme çağındaki bir ceviz ağacının bir önceki yıla göre veriminin bir sonraki yılda 25-40 kg artması mümkün değildir.

DÜNYA akademik kaynaklarında, Tam verim çağında 140-160 kg ürün veren standart ya da herhangi bir CEVİZ ÇEŞİDİ nin varlığına dair bilimsel bir kayıt mevcut değildir.

Allah aşkına bir ağaç her yaşta (takip eden her bir yılda) 25- 40 kg ürün artıracak kadar gelişir mi, büyür mü? biraz mantık lütfen,

Bir ağacın gelişmesi ve sürgün verme yeteneği; bitki fizyolojisi ve çevre şartları ile ilgilidir. En yüksek gelişmede bile bir ceviz ağacı yaş başına maximum 3- 10 kg verim artışı sağlayabilir.

Bir ceviz ağacının her gelişme yılında 25-40 kg daha ürün verecek ölçüde gelişmesi, bitkisel Fizyoloji veya Botanikle izah edilemeyecek kadar gerçekten uzaktır.

8 veya 10 yaşındaki bir ceviz ağacını köküyle gövdesiyle yaprağı ile tartsanız 150 kg gelir mi!!!!! )

Ben böyle bir duruma itibar etmem…

Yaklaşık 20 yıldır ceviz ile ilgili çalışma yapan bir araştırıcı olarak, bilgilerimi pratik olarak paylaşmak istedim. Problemin çözüm yeri elbette devletimizin ilgili kurumlarıdır.
Ben de bu noktada problemin çözümüne yönelik Tarım Bakanlığından bilgi istedim.

Artık ilgili kurumlar gerekli konuyla ilgili idari ve yasal işlemleri yapacaktır.

ncp1963 beğendi.
Eski 10-05-2013, 20:16   #3591
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Alıntı:
Gecen senede aynı şekilde döküm olmuştu yaklasık %40 yeşil kabuklu 8 ton yaklasık 1 tona yakında kara leke sayensinde kaybettik bu senede aynı şekilde hele yalovalarım ilk çiçeklendiğinde aynı pedro ve chandler gibiydi. Şuan ağaçlarımın içinde gezmek bile beni cok üzüyor. 390 adet şebin 70 adet yalova1 20 adet yalova3 20 adet yalova4 190 adet bilecik 70 adet te pedro ve chandler ekili pedro ve chandler dönüştürmeye başladım kaplanları kestim ve pedro ve chandler aşıladım seneye yaklaşık 100 ağacımı kesip aynı şekilde aşı yapmayı istiyorum
Cevizlerde tozlayıcı sayısı %5 diye okumuştum . Yani 390 adet şebin için 20 adet bilecik yeterli olmalı . Fazla tozlanma üzerinde biraz araştırma yaparsanız bu bilgileri teyit edebilirsiniz. Benimki sadece okuduklarım üzerinden yorum yapmak . Kesin sonuçları burdan ve özelden paylaşırsanız sevinirim , zira bende bilecikleri biraz fazla diktim ne ölçüde sıkıntı yaratır meraktayım ...

http://www.agri.ankara.edu.tr/bahce/1107__ceviz.pdf

gencmustiii beğendi.
m.gökhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 20:50   #3592
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Üstatlarım

Şebin ceviz çeşidi lezzetli, yüksek rakımlara uygun bir ceviz çeşididir.

Ancak tozlanma ve iç kurduna karşı hassastır.Eğer tozlayıcı fazla ise (örneğin Bilecik) fazla polen yükü nedeniyle dişi çiçek dökümü gösterebilir.

Bu nedenle eğer Şebinlerin 90 metreden daha yakınında çok fazla tozlayıcı varsa dişi çiçek dökümü gösterebilir. %5 kadar tozlayıcı yeterlidir. Bu nedenle eğer çok fazla Bilecik varsa bunları aşılatabilirsiniz.

Sonra cevizde meyve dökülmesi hastalık nedeniyle olabilir. Buradaki belgede ceviz uç yanıklığı nedeniyle Chandler, Hartley, Serr ve yerli cevizlerden Bilecik ceviz çeşidinin bu hastalık konusunda hassas olduğu söyleniyor.

http://www.cost873.ch/_uploads/_file...ct_Turkish.pdf

Genel olarak cevizde %10-20 kadar çiçek ya da küçük meyve dökümleri normaldir.

Bunun dışında dişi çiçeğe gelen çok fazla çiçek tozu, döllenme eksikliği ya da yetersiz döllenme, çiçekler arası rekabetten dolayı dökümler, besin maddesi rekabeti nedeniyle dökümler olabilir.

Eğer çok fazla çiçek tozu ya da yetersiz döllenme varsa bu durumda tedbir almak gerekir.

ncp1963 ve gencmustiii beğendi.
Eski 10-05-2013, 23:28   #3593
Yeni Üye

Erdem bey,

Peki cevizler çiçekteyken gündüz ile gece sıcaklık farklarından dolayı dökme yapmış olabilirmi ağaçlar.

Eski 10-05-2013, 23:29   #3594
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın juglandales ve m.gökhan
juglandales;1152463]Gencmusti bahçenizdeki ceviz çeşitlerinin adet olarak miktarını ve geçen seneki ürün miktarını öğreneblirmiyim.

Sayın gençmusti Erdem be M.gökhan benden önce davranıp size verebileceğim cevapları aynen aktarmış. Benim konuya ilgimin nedeni bileceklerimin şebinlere oranının %40 olması. Ben henüz bir sıkıntı yaşamadım.

Dişi çiçek dökümünü engellemek için çeşitli kimyasallar uygulanmaktadır. Daha basit bir çözüm ise Bileciklerin erkek çiçeklerinin aktif olduğu dönemde çiçek sayısını azaltmayı deneyebilirsiniz. (Belki silkeleyerek!!)

Eğer bir sonuç alamazsanız Bileciklerin oranını %5 e indirmek tek çözüm olacaktır diye düşünüyorum.

Eski 11-05-2013, 00:43   #3595
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi goksal Mesajı Göster
Alıntı:
Sayın lilum siz ceviz fidanının nasıl yetiştiğini bilmiyorken ben ceviz fidanı yetiştiriyorsun(dum olacaktı herhalde.
Pardon üstadım, Kutlarım sizi.

Sizden sonra öğrenen sizden fazla öğrenemez diye bir kural mı var?

Alıntı:
Kasım ayında ekilen ceviz tohum larının çoğu yağmur lardan dolayı çürüyor
Derin ekersen çürür, Bunu da senden sonra öğrenenden öğrenmiş ol hocam..

Diğer teferruatları da anlatma mı istermisin? Şubatta martta ekilince ne nasıl olur, yok ben çok oluyorum ama, siz biliyorsunuz üstada biz mi öğreteceğiz.

Alıntı:
aşı kalemi ise benim kendi anaçlarım var
Anaçlarınız varda benden ondan bundan göz dal niye göz istiyorsunuz?
Cevizde Kalem Aşısı
ercan332 / chandler - fenor ceviz bahçem (Kastamonu)

Alıntı:
ben kimseye aşı kalemi satma derdinde de değilim aşı konusunda ücretli olarak aşı yapan biri değilim ben yardım amaçlı bir mesaj atmıştım
Yardım mı?
Aaa pardon ben yanlış anlamışım, o halde size bir teklif.
Evet benim de böyle bir yardıma ihtiyacım var, 8000 göz aşısı yapılacak ağustosta buyrun yardım edin.

Alıntı:
ama sizin içiniz kötü olduğu için kötü bir yorum yapmış sınız
Evet gerçekten kötü hemde çok kötü. İçim çıfıt çarşısı..

Alıntı:
benim bu sitede fidan satma gibi bir derdim yok
Ceviz (Juglans) Yetiştiriciliği
Ceviz yetiştiriciliğine yeni başlayacak olanların soruları
Kapama ceviz bahçesi (Kırşehir, Mucur)

İki mesajınızdan biri ben fidan üreticisiyim tel:xxxxx beni arayın.
Sanırım Bedava veriyorsunuz ki satmak gibi bir derdiniz yok.

İçim ne kadar kötü hep kötü düşünüyorum...

Alıntı:
biz ceviz tohum larımızı Şubat Mart aylarında Ekim yapıyoruz
Sizin ne zaman ektiğiniz kimseyi ilgilendirmiyor...

Bilinmesi gereken ne zaman ekildiği...
...

Eski 11-05-2013, 11:53   #3596
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Merhabalar ceviz dostları maalesef bana chandler diye yerli ceviz satmışlar bunların dinleri imanları para verdiğin parayamı yanarsın harcadığın onca emeğemi yanarsın yakında o fidancının ismini burada ilan edeceğim sitelerine bakınca güya çok büyük fidancılar ne büyüğü be en büyük sahtekarlar

fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2013, 12:01   #3597
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 Mesajı Göster
Merhabalar ceviz dostları maalesef bana chandler diye yerli ceviz satmışlar bunların dinleri imanları para verdiğin parayamı yanarsın harcadığın onca emeğemi yanarsın yakında o fidancının ismini burada ilan edeceğim sitelerine bakınca güya çok büyük fidancılar ne büyüğü be en büyük sahtekarlar
bu konudan eminseniz durmayın yazın.... yazınki birbaşkasının canınıda yakamasınlar.

aviator34 ve kamkat38 beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2013, 15:22   #3598
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 Mesajı Göster
sitelerine bakınca güya çok büyük fidancılar ne büyüğü be en büyük sahtekarlar
Sayın fındıkçı, geçmiş olsun.

Fidanların yerli olduklarından eminsen hiç durma açıkla. Büyük fidancı dediğimiz türkiyede bir tanesi bursada muharrem yavaştır, biri selami bayrak, diğeri denizlide ekiz fidancılık ekiz fidancılığın sanırım chandler üretimi yok, en azından ben öyle biliyorum.

Büyük fidancı dediğin bunlardan biriyse bunların böyle bir şey yapacakları aklımın ucundan dahi geçmez, yapmışsalar da bu kadar mı bozulduk diye beni çok üzer.

Diğerleri büyük fidancı değillerdir çoğu aile işletmesi ve bu gibi aile işletmelerinde olan yanlış fidan gönderimlerini sıkça duyar oldum, (Bilhassa bandırma sahil yenicede bir kaç kişi tüm sahil yenice köyüne leke getiriyor, bunlar toplaşıp denetimli bir şey oluşturamazsalar tüm köy ağır darbe almaları kaçınılmazdır, tabi bu arada da vuran vurduğuyla kalır) bu duyumlarımdan da bende güven bırakmadı ve benim fidan üretmeye başlamamda sırf bu nedendendir,
Bazı arkadaşlar fidancı ismi soruyor, inanın bu gibi bir şeyle suçlanmayayım diye isim veremiyorum,
O nedenledir ki, en güveneceğin şey kendi üretimindir deyip kendim üç beş üretmeye başladım sertifika veremesem de ne verdiğimden eminim en azından allahın huzurunda ya da vijdani olarak rahat olacağım.

Bunları açıklamamız gerekiyor, benim de geçmişte böyle bir aldatılmışlığım vardır hadi bizim ki istisnadır dedik şimdiye kadar sustuk ama görüyor ve gelen bilgiler doğrultusunda sadece ben kazazade değilim, Dükkanı yeni yerime taşıdığım için evrakları şu an bulamıyorum bulduğumda bende açıklayacağım, yeter artık ya nedir bu rezalet...

Eski 11-05-2013, 16:01   #3599
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Konular üst üste gelmeye başlayınca sayın altay cevizin'den şu mesajlarıma cevap alamadım.

Alıntı:
Önce şu 25 kiloda anlaşalım, ona göre konuşalım, biz 25 kilo dendiğinde yeşil kabuksuz kurumuş ceviz değeridir 25 kilo,

Bunda hemfikirmiyiz,

Yoksa yeşil kabuğuyla 25 kilodanmı bahsediyorsunuz, şayet buysa söylediğiniz, bunda bir aldatmaca var.
Alıntı:
Bir yazınızda bir yaşındaki cevizin kökleri iki metre derinliğe ulaşıyor demişsiniz, ve sökülürken de köke zarar verilmemesi ekerken de olduğu gibi ekilmesi gerekir gibi bir yazınızı okumuştum.

Şimdi.

sizler bu fidanları sökerken kökler zarar görmesin diye 2 metre toprağı açıyormusunuz?
Bazı şeyleri netleştirelim ki, boşuna çene çalmayalım,

Sayın erdemin mesajında sütyemez hocanın söyledikleri de var ne diyorsunuz.

Cevap alalım ki, kimin neyi ne için düşündüğü belirginleşsin.

Eski 11-05-2013, 17:39   #3600
Ağaçsever

Alıntı:
Arkadaşım bak bunu ben söylemiyorum.

Ceviz konusunda 20 yıldır çalışan Türkiye'de bir sürü yerli ceviz çeşidini ülkemize kazandıran Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sütyemez hoca söylüyor.

Ben de bu noktada problemin çözümüne yönelik Tarım Bakanlığından bilgi istedim.

Artık ilgili kurumlar gerekli konuyla ilgili idari ve yasal işlemleri yapacaktır.

Hiç bir hocamıza en ufak bir sözüm yok saygıyla karşılıyorum fikirlerinizi
2012-2016 orman bakanlığı ceviz eylem planı kitapcığı 11 sayfa
Ceviz tek evciklidir.Erkek ve dişi çiçek aynı ağaçta fakat farklı yerlerde bulunur.Bir önceki gelişme döneminie ait ilkbahar sürgünlerinin ucunda meydana gelen çiçekler ise dişi çiçekler olarak nitelendirilir.Çiçeklenme sırası yönüyle,erkek çiçekleri önce açan çeşitler protandri, dişi çiçekleri önce açan çeşitler protogeny,erkek ve dişi çiçekleri aynı zamanda açan çeşitlere ise homogamy olarak isimlendirilir.Genellikle 1-3 dişi çiçek bir arada bulunur.ANCAK10-18 DİŞİ ÇİÇEĞİN BİR ARADA BULUNUP SALKIM CEVZİLERİN OLUŞTUĞUDA BİLİNMEKTEDİR.
Tamamen alıntıdır satırı satırına .BU kitapcığı incelerseniz kimin bilgilerinden yararlanıldığını göreceksin ben isim vermiyorum
Bir soruda ben size sormak istiyorum Litaratürde böyle bir tür yok tescilli değil diye siz bu cevizi görmezdenmi geleceksiniz yoksa görmeyimi istemiyorsunuz
Bir hatırlatma daha cevizin meyvesinden üretim yapanlar :ceviz meyvesinden üretilmiş fidan diye yazarlar faturaya çünkü aslı budur
Size ne kadar görüntü yükleyip ne kadar video yükleyip izletsemde ikna olmayacaksınız ben bu kanıya vardım çünkü fikriniz sabit cevizden fidan olmaz
ama biz yaptık oldu ispatada hazırız siz anlamazsanız anlayan biri ile ziraat mühendisinizle buyrun gelin yerinde görün inceleyin
ayrıca dilediğiniz yerede şikayet edebilirsiniz biz kanunsuz hiç bir iş yapmıyoruz
devletimize vergimizi veriyoruz fidan üretici belgemiz var kayıt sertifikamız var saygılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024