agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-08-2009, 23:37   #541
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
[QUOTE=osmanaksoy1;473641] Santamaria cinsi ve deveci cinsi armuda en çok mantar , kırmızı örümcek ve güneş yanıklığı hastalıkları zarar veriyor. Baharda her yağıştan sonra mutlaka mantara karşı ilacı atılması gerekiyormuş. Kırmızı örümcek içinde ilaçlama yapılması gerekiyormuş.

Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ayları ilaçlama için çok önemli. Bir ayda en az 3 sefer mantara karşı ve kırmızı örümceğe karşı ilaçlama yapılması gerekiyormuş.

Demekki zehirlerde bu sıklıkta atılıyormuş .

( Her yağıştan sonra cümleleri )Dilimde tüy bitti . Sağ olsun Osman bey yazmış. Sevgiler

Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2009, 23:44   #542
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2009
Sahil kesimlerler hariç(150 metre ve altı) ceviz yetişen tüm bölgelerde şebin ve Bilecik çeşitlerini dikebilirsiniz.10 yasındaki bir şebin agacından 80-100 kg meyve alabilirsiniz.Cevizin Pazar sorunu kesinlikle yoktur.

bu yukarda yazan bana ait değil bana gelen bir mailden alıntıdır.Şimdi siz bu yazana katılıyormusunuz yorum yazan arkadaşlar böyle bir şey varmııdır olabilirmi ceviz ağacının en verimli olduğu çağ 20 yaşında ise o zaman çarpı 2 kg yapmazmı o şekilde olursa

ide59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 01:02   #543
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sevgili arkadaşlar bugün çanakkale biga türkiye ulusal ceviz çalışma grubu toplantısın da idim, çok güzel bir toplantıydı, prof. dr. yaşar akça'ın başkanlığında güzel bir toplantı oldu.

Orada çıkan ve katılanların da katıldıkları, cehedler ve pedronun üzerine ceviz tanımam diyen birine, her ne kadar konu yerli ırklarsada, hem salondan hem sayın yaşar akça'dan olumlu yanıt alınmıştır.

Sayın ide,
Alıntı:
soruyorum yerli cevizmi yabancı cevizmi
Bu şekilde sorarsanız, size cevap veremem, Ama ben size şöyle cevap vereyim, iklim şartlarınıza uyan en uygun çeşidi ekin derim. İklim şartlarına uymuyorsa en verimli çeşidi ekseniz sonuç alamazsınız.
Alıntı:
Birkaç fidan satıcısı ile görüştüm kimisinde fidan 5 lira aymı fidan başkasında 12 lira arada bayağı fiyat var herkez elinde en çok hangi fidandan varsa onu satmaya kalkıyor yani seni düşünen yok hepsi benim malım iyi diyor adam 3. senesinde 5-6 kg ceviz alırsın diyor yerli cevizde onu diyenler bile var yani şimdi biz üretici adayları kime güveneceğiz
İşte burası türkiye dedirten bir olay. İyi araştıracaksın, iyi öğreneceksin, her şeyi hazır beklemiyeceksin, sonuçta bir yatırım yapıcaksın bilgilenmeden araştırma yapmadan yapmanı tavsiye etmem. İşte iyi araştırma yapmadan 400 dölüm ceviz bahçesi kurulmuş bir ceviz bahçesi, bu gün gezdim ve fotoğrafladım.
Name:  Fotoğraf-0005.jpg
Views: 10226
Size:  66.1 KB
Name:  Fotoğraf-0006.jpg
Views: 5408
Size:  72.1 KB
Alıntı:
seçeneklerinizde şebin+kaman5+chadler olsa hangisini tercih edersiniz sorum çok kolay ama neden olduğunuda yazarsanız sevinirim
Daha zoru varsa onu tercih ederim, hep zoru sevmişimdir.
Alıntı:
Cevizin Pazar sorunu kesinlikle yoktur.
Pazara çıkıp beş yüz altı yüz kilo ceviz satacaksan sorunu yoktur bunu rahatlıkla satarsınız, yirmi ton ottuz ton cevizin varsa bunu alacak bir birlik gibi bir oluşum henüz yok, en azından ben bilmiyorum.

Düzenleyen Lilium : 13-08-2009 saat 01:20 Neden: cümle ekleme
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 01:09   #544
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Ceviz soyma makinesi, üç cuval cevizi beş dakika da soydu , hem de hiç kav çatlaması yapmamış cevizi, Ayrıca çürük olanını da kırıp atıyor.
Name:  Fotoğraf-0001.jpg
Views: 6422
Size:  46.4 KB
Name:  Fotoğraf-0002.jpg
Views: 4878
Size:  39.1 KB
Name:  Fotoğraf-0003.jpg
Views: 4938
Size:  45.7 KB
Name:  Fotoğraf-0004.jpg
Views: 4597
Size:  53.5 KB

Zeyno waffle beğendi.
Eski 13-08-2009, 08:01   #545
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2009
(Bu şekilde sorarsanız, size cevap veremem, Ama ben size şöyle cevap vereyim, iklim şartlarınıza uyan en uygun çeşidi ekin derim. İklim şartlarına uymuyorsa en verimli çeşidi ekseniz sonuç alamazsınız)

Öncelikle teşekkür ederim cevap verdiğin için ama istediğimi alamadım herkez diyor ki ceviz her yerde yetişir ve hepsinin aşağı yukarı iklim isteğide aynı benim sizlere sorduğum çeşitlerde geç uyanan çeşitlerdi ama genede sağolun cevap verdiğiniz için

(Daha zoru varsa onu tercih ederim, hep zoru sevmişimdir.)

sorumun cevabı bu değildi

(Pazara çıkıp beş yüz altı yüz kilo ceviz satacaksan sorunu yoktur bunu rahatlıkla satarsınız, yirmi ton ottuz ton cevizin varsa bunu alacak bir birlik gibi bir oluşum henüz yok, en azından ben bilmiyorum.)

bu benim sözüm değil bana denen bir şey pazar sorunu yok ama yön gösterende yok

ide59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 15:47   #546
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-04-2007
Çanakkaledeki çalışma grubu toplantısında bazı üreticilerin 6-4,4-4 ceviz ektıklerini bu şekilde daha çok ürün aldıklarını konuşmuşlar acaba bu bilimsel bir görüşmüdür yoksa bir deneme yanılma şeklimidir?Bu şekil ekilişlerde daha farklı bir budama uygulanıyormuş bu budama şekli hakkında bilgisi olan varmı?

dtlevent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 21:06   #547
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2008
Merhaba arkadaşlar;
Ceviz ağacı rakım olarak belli bir yüksekliğe ihtiyaç duyar mı ?
Sahile yakın 80 - 100 metre rakımda ceviz yetişir mi ?
Arazi Balıkesir'in Edremit ilçesinde.

elbrujo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 08:50   #548
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elbrujo Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar;
Ceviz ağacı rakım olarak belli bir yüksekliğe ihtiyaç duyar mı ?
Sahile yakın 80 - 100 metre rakımda ceviz yetişir mi ?
Arazi Balıkesir'in Edremit ilçesinde.
Cevap veriyorum.

Yetişir.

Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 08:54   #549
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar bugün çanakkale biga türkiye ulusal ceviz çalışma grubu toplantısın da idim, çok güzel bir toplantıydı, prof. dr. yaşar akça'ın başkanlığında güzel bir toplantı oldu.

Sayın
Lilium ben de oradaydım neden tanışmadık acaba. Soyma işleminin yapılmasından sonra salona girelim diye çabalayan bendim orada )

Düzenleyen Sebahattin : 19-08-2009 saat 08:59 Neden: İlave
Eski 19-08-2009, 08:57   #550
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dtlevent Mesajı Göster
Çanakkaledeki çalışma grubu toplantısında bazı üreticilerin 6-4,4-4 ceviz ektıklerini bu şekilde daha çok ürün aldıklarını konuşmuşlar acaba bu bilimsel bir görüşmüdür yoksa bir deneme yanılma şeklimidir?Bu şekil ekilişlerde daha farklı bir budama uygulanıyormuş bu budama şekli hakkında bilgisi olan varmı?
Amerikalılar normal dikim sıklığının yarısı mesafede dikim yaparak 10-12. yıllarda fazla sıraları aralardan çıkarıyorlar. Bu yetiştirme tekniğinin 'Whiskbrooming' diye özel bir adı var. Ancak bu yöntemin uygulanması için fazla ağaç sıralarının çıkartılacağı döneme kadarki toplam verimin ek dikim, bakım ve söküm masraflarını karşılayabilecek düzeyde olması gerekmektedir. Bu da büyük ölçüde verimli çeşitlerle sağlanabilir.

Eski 19-08-2009, 09:27   #551
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Aynı düşünceyle geçen yıl bizde dikim yaptık. 15 dekar alana 6x6 olarak dikim yaptık ve ilerki yıllarda birer sırayı kaldırarak 12x12 düzenine dönüştüreceğiz. Demekki böyle bir uygulama varmış ve yanlış yapmamışız.

karaaslan50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 15:49   #552
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Çanakkale' de ceviz yetiştiriciliği ile ilgili toplantıya katılan arkadaşlardan anlatılan konuları burada bizimle paylaşmalarını bekliyoruz.

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 16:22   #553
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster

Orada çıkan ve katılanların da katıldıkları, cehedler ve pedronun üzerine ceviz tanımam diyen birine, her ne kadar konu yerli ırklarsada, hem salondan hem sayın yaşar akça'dan olumlu yanıt alınmıştır.

Sayın ide,

Bu şekilde sorarsanız, size cevap veremem, Ama ben size şöyle cevap vereyim, iklim şartlarınıza uyan en uygun çeşidi ekin derim. İklim şartlarına uymuyorsa en verimli çeşidi ekseniz sonuç alamazsınız.

İşte burası türkiye dedirten bir olay. İyi araştıracaksın, iyi öğreneceksin, her şeyi hazır beklemiyeceksin, sonuçta bir yatırım yapıcaksın bilgilenmeden araştırma yapmadan yapmanı tavsiye etmem. İşte iyi araştırma yapmadan 400 dölüm ceviz bahçesi kurulmuş bir ceviz bahçesi, bu gün gezdim ve fotoğrafladım.
Eklenti 97832
Eklenti 97833

Daha zoru varsa onu tercih ederim, hep zoru sevmişimdir.

Pazara çıkıp beş yüz altı yüz kilo ceviz satacaksan sorunu yoktur bunu rahatlıkla satarsınız, yirmi ton ottuz ton cevizin varsa bunu alacak bir birlik gibi bir oluşum henüz yok, en azından ben bilmiyorum.
Bu yıl genelde ceviz ağaçlarına Bir şey vurdu ( Bizim yörenin tabiri ) Yapraklar Kurudu verim düzeyi azaldı Gözlemlediğim kadarıyla genelde Ülke çapında bu mevcut.

tugay0614 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 17:53   #554
Ağaç Dostu

Merhaba sayın turgar0614 bahsettiğiniz durum Kırşehir / Kaman bölgesinde fazla görülmedi.Bu sene kaman çevresinde verim (Kaman içi hariç) yüksek bekleniyor.

turun2010 beğendi.
Eski 19-08-2009, 17:56   #555
Ağaç Dostu

Türkiye Ulusal Ceviz Çalışma Grubu Toplantısı'nda Sayın hocalarımızın geliştirmiş oldukları ve ismini verdikleri ceviz çeşitleri hakkında neler konuşuldu.

Eski 19-08-2009, 18:06   #556
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatipali74 Mesajı Göster
Arkadaşlar, Fethiye'de 960 rakımda olan ( Google earth'a göre) Susuz arazime ceviz dikmek istiyorum.Arazim susuz olduğu için daha önce burada okuduğum bir yazıdan esinlenerek kazacağım 1.5 metrelik çukurların 1 metresini doldurduktan sonra önce ceviz çöğürlerini yetiştirmeyi, daha sonra aşılatmayı düşünüyorum.
1-Ceviz tohumlarının yarım metre çukurda olması bir sakınca çıkarır mı?
2-Cevizleri dikerken su tutucu kullanmak ve malçlama yapmak fayda sağlar mı?
3- Çöğür cinsi olarak balaban cinsini önermişler ama bu cinsi bilmediğim için ben acaba kabuğu dayanıklı olduğu için çetin doğa koşullarına daha çabuk uyum sağlayabilir diye çet ceviz dediğimiz ceviz türünü kullanayım diyorum. Sİzce çet cevizin çimlenme, aşı tutma ve doğa koşullarına uyumu nasıl olur?
4- Sizce bu rakımda kışın 5-10 gün kar yağan rahatlıkla 600-700 saat soğuklama olan bu yerde hangi cinsle çöğürleri aşılamalıyım.
Saygılarımla...
Çöğürleri toprağın en fazla 5 cm altına dikmen gerekir 1 metre de meyva yüzeye çıkması imkansız gibi bir şey,Çöğürler hava almadığı takdirde çürüme oluşacağı için zaman ve para kaybına sebeb olur. Ceviz ağacı Kazık Kök sistemine sahip olduğu için Kökleri dikine iner ve derinlerdeki suya ulaşabilir,Yine de ilk Yıllarda sulamada Fayda vardır.Ceviz ağacı kök dallarından asit ürettiği için kayayı bile delme becerisine sahiptir.

tugay0614 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 21:08   #557
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Hangi ağacın tohumu olursa olsun çöğürler tohum boyunun iki katı kadar aşağıya ekilmelidir yani tohum ekildikten sonra tohumun boyu kadar üstünde toprak olmalıdır.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 21:48   #558
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Mesajı Göster
Sayın
Lilium ben de oradaydım neden tanışmadık acaba. Soyma işleminin yapılmasından sonra salona girelim diye çabalayan bendim orada )
Bak şimdi çok üzüldüm, o kadar yakınken tanışmamak üzücü, evet bir ara arkadaşlar içeriye girelim sesi işittim ama o arada soyma makinesine adapte olmuştum dönüp bakamadım.
İnşallah başka bir toplantıda tanışırız.

Eski 20-08-2009, 21:56   #559
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaaslan50 Mesajı Göster
Aynı düşünceyle geçen yıl bizde dikim yaptık. 15 dekar alana 6x6 olarak dikim yaptık ve ilerki yıllarda birer sırayı kaldırarak 12x12 düzenine dönüştüreceğiz. Demekki böyle bir uygulama varmış ve yanlış yapmamışız.
Bu ekim şeklini pek tavsiye edemem, ceviz on oniki yıl sonra tam verime yattığı sırada birer tanesini sökmek on yıllık bakım masraflarını emeğini boşuna heba etmektir. Ayrıca diğer bırakacağın cevizlerin şekillerine de zararları olur. Ağaçların dikine boy atması gibi.

Eski 20-08-2009, 22:00   #560
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugay0614 Mesajı Göster
Bu yıl genelde ceviz ağaçlarına Bir şey vurdu ( Bizim yörenin tabiri ) Yapraklar Kurudu verim düzeyi azaldı Gözlemlediğim kadarıyla genelde Ülke çapında bu mevcut.
Ben o kanaatte değilim, sıcaklar ve yanlış sulama gibi hatalar yapıldı gibime geliyor.

Eski 20-08-2009, 22:36   #561
Yeni Üye

Merhaba Arkadaşlar,
Bir arkadaşımın Çukurova'da arazisi var. Ceyhanın 23 km kuzeyinde, rakım 30metre.
Sulama sorunu yok, burada ceviz yetiştirebilir mi ? Sizce iklim koşulları uygun mu ? Çukurova iklimine tavsiye edilen bir ırk var mı ?
Teşekkürler.

Eski 20-08-2009, 23:12   #562
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Samsun-Tekkeköy'de ceviz ekmeyi düşündüğümüz bir tarla var.Çeşit olarak Sahil-1 ve Toros-1 cinslerini düşünüyoruz.Toprak killi dibi yok kuzezdoğuya bakıyor batısında ve güneybatısında yaklaşık 30 metre yüksekliğinde sarp kayalık var yani batı rüzgarlarına kapalı soğuklaması ortalama 1500 deniz görüyor rakımı ortalama 150 metre ovaya 1 denize 3 km mesafede sulama inkanı yok ama ne ekilse en iyi şekilde oluyor ceviz dikmeyi kafaya koyduk birde siz sayın üyelere sorayım dedim tavsiyeleriniz nelerdir? İlerleyen zamanlarda tarlanın resimlerinide ekleyeceğim. Şimdiden teşekkürler...
Hadi yorumlarınızı bekliyorum...

Eski 20-08-2009, 23:40   #563
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

İşte fotoğraflar...

İşte düşündüğümüz tarlanın resimleri :
Şeftalinin üstündeki mısır ekili olan yer.
Name:  24842069.jpg
Views: 3597
Size:  39.0 KB
Üstteki resimle alttaki resmi karşılaştırırsanız tarlanın konumunu anlıyabilirsiniz.
Name:  24842131.jpg
Views: 3427
Size:  34.6 KB
Name:  22518916.jpg
Views: 3444
Size:  37.5 KB
Name:  22518946.jpg
Views: 3442
Size:  34.1 KB

Eski 21-08-2009, 00:00   #564
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Hadi yorumlarınızı bekliyorum...
Suyunuz yoksa çok zahmet çekersiniz, su olmalı.

Susuz yerde "Ne ekilse oluyor" demeyle olmuyor, olur ama o kadar olur.

Cevizde hiç değilse ilk üç dört yıl sulama olmalı, daha sonraki yıllarda da olmalı ama ilk üç dört yıl çok önemli, ekeceğiniz yer ne kadar kaç dölüm, Derin bir sondaj yapmaya değer mi? Bazı şeyleri kafaya koymakla olmuyor, imkanlar doğrultusun da bir şeyleri kafaya koyarsanız daha iyi yapmış olursunuz.

Benim de susuz bir arazim var, buraya domates fasulye ekmeyi kafaya koysam olacak mı?
Susuz bir arazide ceviz yetiştirmek bence çok zor, hiç tavsiye etmem.

Eski 21-08-2009, 00:06   #565
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Şeftaliler sulanmadan oluyor ise ceviz haydi haydi olur.

Eski 21-08-2009, 00:17   #566
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Görünen şeftalilerde bizim ve sulamadan oluyor çünkü toprağın humus oranı çok yüksek ilk 2 fotoğrafları incelerseniz etrafta otlar kuruyken şeftalinin içi yemyeşil sene boyuncada öyle. Etrafta sulamadan ceviz yetiştirenler var gittikce yaygınlaşıyor yetiştiriciliği.

Eski 21-08-2009, 00:28   #567
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Görünen şeftalilerde bizim ve sulamadan oluyor çünkü toprağın humus oranı çok yüksek ilk 2 fotoğrafları incelerseniz etrafta otlar kuruyken şeftalinin içi yemyeşil sene boyuncada öyle. Etrafta sulamadan ceviz yetiştirenler var gittikce yaygınlaşıyor yetiştiriciliği.
Arazinin yapısını bizler buradan anlayamayız, siz bölgenizin yapısını aldığı yağış oranını daha iyi bilirsiniz, humuslu derin topraklar daima cevizin sevdiği topraklardır, yeriniz sulanmadığı zamanlar çatlamıyor ise büyük bir ihtimalle ceviz yetiştiriciliği de yapılabilir.

Eski 21-08-2009, 03:08   #568
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Bölgenin aldığı yağış vadinin yukarısındaki tepenin rakımının yüksek oluşunun sayesinde Samsun merkezden daha çok yağış alıyor(ortalama 800 mm). Bu sene yağışların çok fazla gitmesinden dolayı toprakta çatlama olmadı ama bazı seneler çatlama oluyor. Ne gibi bir zararı olabilir? Şeftali gibi çok nazik olan bir ağaca zararı dokunmadı.

Eski 21-08-2009, 10:24   #569
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
çatlama olmadı ama bazı seneler çatlama oluyor. Ne gibi bir zararı olabilir?/
İlk iki yıl fidanların kökleri çok iyi gelişmediğinden toprak çatlamalarında fidanlar kuruyabilir, ilk iki yıl toprak çatlamassa veya bunu bir şekilde önliyebilirsen cevizlerde çok hızlı bir gelişme beklememek şartı ile olabilir gibime geliyor.

Düzenleyen Lilium : 21-08-2009 saat 11:37
Eski 21-08-2009, 12:06   #570
Yeni Üye

Merhaba Samsunlu,
Yeni diktiğin fidanları sulamak için bir tanker deposunu kullanabilirsin. Arazin eğimli, arazinin üst tarafına bir depo yerleştirebilirsin. Bu şekilde damlama sulama sistemi kurmak zor olmasa gerek. Bu şekilde hem fidanlarının kuruma riski azalır hem de daha fazla verim alabilirsin.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024