agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-07-2009, 23:41   #481
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
İki yıl sonra bu zeytin ağaçları sökülüp cevizler kalacak.

Name:  bahçem.jpg
Views: 3689
Size:  71.1 KB
Name:  ceviz.jpg
Views: 5452
Size:  72.8 KB

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 00:20   #482
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
yakınlık

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osmanaksoy1 Mesajı Göster
Sayın lilium biz birbirimize çok yakınız. Bilgilerinizi paylaşmak için lütfen telefonla görüşelim.
benim cep telefonum 0533 500 63 95. Sizin cep telefonunuzuda bekliyorum. Saygılarımla...
Sayın Osman Aksoy,
Çok iyi yere demir atmışsınız. Sakın a sakın Liliumun peşini bırakmayın. Engin tecrübeleri ile size çok faydalı olacaktır. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 08:31   #483
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
İki yıl sonra bu zeytin ağaçları sökülüp cevizler kalacak.

Eklenti 92874
Eklenti 92875
Sn. Lilium,

neden bu yolu deneyerek zeytinlerinizi kazıyorsunuz?
Halbuki biz zeytin dikmeye çalışıyoruz.

Tüm zamanlar için geçerliliğini yitirmeyen tek bitki zeytin ve zeytin yağı olduğu söylenirken...

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 08:44   #484
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Pedro gibi büyük taç yapmayan cevizlerle zeytin bir arada olmaz mı?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 10:42   #485
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Sn. Osumanu..
ya gerçekten sizin için tecrübelerinizi paylaşmak bir zahmet (ki o zaman neden buradasınız)
ya da önceki mesajımı gözden kaçırdınız (umarım gözden kaçırmışsınızdır..)
saygılarımla..

yazokur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 12:02   #486
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn. Lilium,

neden bu yolu deneyerek zeytinlerinizi kazıyorsunuz?
Halbuki biz zeytin dikmeye çalışıyoruz.

Tüm zamanlar için geçerliliğini yitirmeyen tek bitki zeytin ve zeytin yağı olduğu söylenirken...

Saygılar
Sayın halil önen, nedeni sanırım aşağıdaki liste daha iyi verecek.

Tüm zamanlar için geçerliliğini yitirmeyen tek bitki zeytin ve zeytin yağı olduğuna ben de katılıyorum, katılmamak mümkün değil, ama fiatlar türk çiftçisini tatmin etmiyor, girdiler her yıl artarken fiatlar düşüyor, bu fiatlarla da bu tarım bu zeytincilik yapılamaz.

Baş fiat veriliyor aslında baş fiat bir kandırmacadan ibaret, baş fiattan alınan ürün %5 bir de diğer fiatlara bakarmısın.
Gemlik çeşidi sofralık bir çeşittir, bu çeşitte asıl amaç sofralık olarak değerlendirmek, yağlık olarak değerlendirirsen 1.5 liraya 1.10 kuruşa, 80 kuruşa bu işin içinden çıkamazsın. Yonca ek daha iyi.

Biz ağaçı seviyoruz, doğayı seviyoruz, o ayrı birşey, yatırım yapıyorsun yıllarca emek harçıyorsun, cebinde ne varsa harcıyorsun insan biraz olsun karşılığını bekliyor.
Bu orman kurmak ağaç dikmek gibi bir şey değil, bu bir işletme, bir gelir getireceğini düşündüğün bir şey.

Konuşmalarımız da bazen duygusal olarak bir şeyleri karıştırıyoruz, ağaç severlik doğa severlik tabi ki, zaten o sevgi ile başlıyoruz, ama kapama bahçecilik, getirisi olacak bir şeyler kurmak başka bir şey.

Bizlerin bu severliliğini biraz da ülke politikalarında görsek, bu ülkenin bir tarım politikası var mı? var diyenleri duyuyorum, nerde gösterirmisiniz, bir yıllık pilanlarla bu işler yürümez, Düşünün bir ağaç dikiyorsunuz iki yüz yıl ömrü var ve hiç bir pilanlama yok, yıllardır kendileri söylüyor gemlik çeşidinin dış pazar payı %5 ve bizim iş bilmez siyasilerimiz teşvik verip hala ektiriyor ve bu malı pazarlayamıyor, niye teşvik ediyorsun be kardeşim.
Gelin bakın marmara adası, erdek, edincik, mudanya zeytincileri zeytinleri daha ellerinde duruyor.
Marmara birlik, tariş açıklama yapıyor bu yıl şu kadar zeytin aldık üreticiye şu kadar para ödedik, ya kota uygulayarak üreticinin elinde kalan zeytinler ne olacak. Üstelik bunlar bu birliklerin üyeleri Adamın elinde 20 ton zeytini var tahaddüt etmiş, 10 tonunu alıyor gerisini almıyor.
Üye, ortak olmak ise o bambaşka bir zorluk, onu da başka bir konuda anlatırız.
Birliğin kefeli terazisini ise hiç sormayın.
Alıntı:
2007-2008 Sezonu
Kilogramda 200 dane zeytin 5 YTL (5 milyon)
360 dane/kg 1.40 YTL (1 milyon 400 bin)
370-410 dane/kg (ezmelik) 1.25 YTL (1 milyon 250 bin)
Üst Yağlık 1.10 YTL (1 milyon 100 bin)
Dip Yağlık 0.75 YTL (750 bin)"
http://www.marmarabirlik.com.tr/tr/d...806f6d&id=1130

Eski 15-07-2009, 12:15   #487
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Pedro gibi büyük taç yapmayan cevizlerle zeytin bir arada olmaz mı?
Sayın denizakvaryumu, Olmasına olur da kapama bahçelerinde bu zor olur, ilaçlama bakım ile bayağı zorluklar yaşarsın, ayrıca ekim aralıklarını ona göre yapman lazım.
Biz önce zeytin ektik altı metreye, şimdi cevizleri ektik sekiz metreye bunlar iki yıla kadar çok sıklaşacaklar bir düşünün üç metrede bir ağaç mümkün değil.

Eski 17-07-2009, 14:46   #488
Yeni Üye

osmanaksoy1's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2009
sn lilum bizim aramız yaklaşık 45 km kadar bana şekil budamasında yardımcı olursan sevinirim ceptlf.bir önceki mesajımda bıraktım. irtibat kurarsak ben sizi ziyaret edebilirim. fotoğrafları koymaya uğraşıyorum inşallah koyarımgörüşmek dileğiyle saygılar.

osmanaksoy1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 19:06   #489
Yeni Üye

osmanaksoy1's Avatar

iŞTE Ceviz Bahçemin Fotorafları ...

Eklenen Resimler

Eski 17-07-2009, 19:15   #490
Yeni Üye

osmanaksoy1's Avatar

Sebahattin Bey ve liliulum arkadaşlarım fidanlarım bunlar eksik yönlerim varsa ve sizin önerileriniz varsa mesajlarınızı bekliyorum. Saygılarımla Osman Aksoy ...

Eklenen Resimler

Eski 17-07-2009, 21:43   #491
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın osman aksoy1;
Fotoğraflarla çok net bir şey söylemek epey zor, 1-3 ve son fotoğraflarda görülenler daha net çıkmış keyifleri de güzel gözüküyor filiz çalışması gayet güzel, tabi ki bu fotoğrafta gözüken. Birde toprak işlemesi hiç yapmamışın gibi.

Sorunlarınla ilgili daha net sorular yöneltirsen bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olmaya çalışırız, şu ana kadar ne yaptın nasıl baktın toprak analizleriniz var mı gübreleme ilaçlama yaptın mı.

Eski 17-07-2009, 22:25   #492
Yeni Üye

osmanaksoy1's Avatar

sayın abiciğim toprak işlemeyi bu sene yapamadım.ilaclamayı meyveler nohut büyüklüğüne gelince başladım ve 2 kez tekrarladım yaprak gübresiyle haşere ilacı birlikte uyguladım galiba yeterli gelmedi şimdi anladım en az 3 sefer olmalıymış. gübrelemeyi 20 mayısta başladım sırasıyla 15 30 15 akabinde 20 20 20 kullandım kökten damlamayla verdim hümük asit veriyorum filiz ve sürgünler çok güzel ve şu anda devam ediyor vedevamedecek gibi görünüyor bu sene ne kadar sürgünler iyi olursa önümüzdeki yıl meyva bol olurdediler benim susuzluktan dolayı kaybedilmiş en az 5 yılım var onun için gübre desteği benim için cok önemli diye düşünüyorum .şu anda 100adet çukurları makinayla kazdırdım 12 . ayda cetnır ekmeyi düşünüyorum.
banaşekil budamasında mutlaka yardımcı olurmusunuz bu yardımınızı bekliyorum.
SAYGILARIMLA OSMAN AKSOY

Eski 18-07-2009, 00:51   #493
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın osmanaksoy1,

Sitede yeni üyesiniz sorularınız sorunlarınız var sizleri anlıyorum yalnız sitemizde yazım kurallarına çok dikkat ediyoruz, iyi bir türkçe ve yazmaya başlarken büyük harfle başlıyoruz, virgülden sonra bir boşluk bırakınız, noktadan sonra büyük harfle başlayınız, PARAGRAF yapınız, bunları hatırlatıyorum diye sakın alınmayınız bu sitemizin olmazsa olmazlarıdır. Bizler de çok iyi yazamıyoruz ama elimizden geldiği kadar dikkat etmeye çalışıyoruz.

Sorunlarınıza gelecek olursak, yaprak gübresi ile haşere ilaçı karıştırılmaz ilaçın özelliğini bozar,15-30-15 diye bir gübre yok o sizin dediğiniz 15-15-15- neyse onu anladım. İlk gübrenizi nisanda vermeye bakın.

Yeni ekeceğiniz yerleri makine ile çukurları açtırmakla çok iyi etmişsiniz, üst toprağı alta alt toprağı üste şeklinde yapsaydınız, ayrıca tüplü ekecekseniz 12ci ayı beklemenize gerek yok tüplü her zaman ekilir. Çeşit olarak chadler de olabilir pedro da olabilir, yardıma her zaman gelirim, elimizden geldiğince yardımcı olurum. Sizler yeter ki bir ağaç dikin ve arkasında olun, doğa emeğin karşılığını her zaman verir.

Eski 18-07-2009, 10:28   #494
Yeni Üye

osmanaksoy1's Avatar

Sayın Lilium, yazım kurallarına uymaya çalışıyorum, ama bu konu da çok da iyi olmadığım öğrencilik yıllarımdan beri beni hep sıkıntıya sokuyor. Ben 15 30 15 gübreyi Anadolu Kimya'nın Ziraat Mühendisi'nin önerisi ile kullandım. Bu çok farklı bir gübre. 20 20'de böyle bir gübre. (Bunlar normal klasik gübreler gibi değil, 25 kg'lık torbalar içinde, fiyatlarıda oldukça yüksek.) Şimdi sulama sorununu da çözdük. Fidanlarımızdaki gelişim bizi çok sevindirdi, şimdi bizim fidanlarımızda şekil ve meyve budaması eksikliği var. Bu konuda bize yadımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla Osman Aksoy ...

Eski 18-07-2009, 10:42   #495
Yeni Üye

osmanaksoy1's Avatar

Görüntülerimizin Devamı

Eklenen Resimler

Eski 18-07-2009, 11:43   #496
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Tüm ağaçlar da şekil budaması önemlidir, ceviz ağaçın da daha da önemlidir, budamayı genelde üçüncü yılında yapılmasını söylerler fakat ben ikinci yıldan itibaren şekil budamasına hafiften de olsa başlanması gerektiğini düşünüyorum, deneyimlerimde de bunu yaşadım.

Şöyle bir deneyim de yaşadım, yeni fidan ekerken genelde fidanları 1 metreden veya 1.20 den tepeleri kesilir, biz başka bir metot deniyerek, üç dört göz bırakıp dipten kestik, önçe fıdanı patlattırdık, tek dal olarak güçlü bir filiz ve bu filizle birlikte kök yapısını oluşturuyor, nedenine gelirsek bu tip ekimlerde patlayan fidanın kuruma şanşı çok daha düşük.

Budamanın ikinci yılda başlanması dememin sebebi diplerden patlayan gözler ağaçta çok alçak bir taç sistemi uluşturur, aynı zamanda da liderliği alır ve ileriki yıllarda da keseceğin dal bırakacağın daldan daha ince olması gerektiğinden bu dalları alma şansın olmaz, önceden iyi takip izlenim yaparak alınacak dalları verilecek şekilleri zamanın da başlamak daha erken bir dönem de meyvaya yatmasına sebep olur, ve ileri ki yıllarda şimdiden bırakacağın ana dallar üzerinde yapacağın hafif budamalarla hem daha iyi ürün alırsın hem ağaçın ömrünü uzatırsın diye düşünüyorum.

Fotoğrafta görülen toprak yapın çok güzel cevize elverişli bir toprak.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 18-07-2009, 12:13   #497
Yeni Üye

osmanaksoy1's Avatar

Sayın Lilium, ben ilk diktiğim sene fidanlarımın aşının 15 cm üzerinden kestim, bu şekilde yeni filiz aldım. Fakat genç sürgünlerin Güneş ışınlarına karşı, kendilerini koruyamadı. Güneş yanıkları meydana geldi. Bu şekilde yaklaşık 30 adet körpe filizli fidanım kurudu. Daha sonra bir arkadaşım önerisi ile kireç ile tüm fidanlarımı boyadım. İnanın onun çok faydasını gördüm. Kireç ile körpe filizler güneş yanıklığına karşı çok dayanıklılık gösteriyor. Ondan sonra kireçle boyama işine devam ettim ve çok faydalandım. Şuan da Gübretaş'ın Yüksek Ziraat Mühendisi'nin gübreleme programını uygulamaya çalışıyorum. Görüştüğümüz de bunları size daha detaylı olarak bilgilendireceğim. İnanın çok faydalı oldular. Saygılarımla Osman Aksoy ...

Eski 22-07-2009, 00:32   #498
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bir arkadaşımın bahçesinde yedi yaşındaki pedro ırkı ceviz ağaçında yan dallardaki meyva verimi
Name:  pedro.jpg
Views: 6966
Size:  69.9 KB

Zeyno waffle beğendi.
Eski 22-07-2009, 07:39   #499
Ağaç Dostu

Pedro hangi türle dölleniyor?

Eski 22-07-2009, 12:03   #500
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Her çeşitten toz alır verir, kaman bir ile daha iyi tozlaştığı söylenmekte

Eski 22-07-2009, 13:07   #501
Ağaç Dostu

Chandler de çok popüler ceviz olma yolunda.

http://fmd.ksu.edu.tr/sayi/51/51.148-158.pdf

Dişi-erkek çiçekleri çakışma tablosu için linke bakınız, yararlı bir çalışma.

Eski 22-07-2009, 13:09   #502
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Bu yıl tohumdan çıkmış 2 adet pikan cevizim var. Seneye bakalım aşı yapılabiliecek seviyeye gelebilecek mi? Gerçi tohumdan ilk çıktığında çok hızlı boy atmıştı, fakat daha sonra (saksıda olduğundan mıdır bilinmez) büyümesi durdu.

Düzenleyen aydın : 22-07-2009 saat 14:10
aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 13:35   #503
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın denizakvaryumu, verdiğiniz linkte bazı bilgiler doğru değil kanısındayım, bildiklerim, chandler pedrodan daha iri bir çeşit oysa ki oradaki bilgiler pedronun chandler dan daha iri olduğunu göstermektedir, bu da bana diğer bilgilerde de şüpheye neden veriyor.
Bir üniversite kaynakların da bu kadar hata olabileceğini düşünmek, kendi bilgilerimden şüphe eder durumda bırakıyor.

Eski 22-07-2009, 13:38   #504
Ağaç Dostu

Sn.lilium;

chandler mi pedro mu dersem hangisini tercih ederdiniz?

Eski 22-07-2009, 13:40   #505
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Chandler daima favorimdir. Ama pedro da iyi bir cinstir.

Eski 22-07-2009, 13:49   #506
Ağaç Dostu

Bu durumda chandler-kaman1-pedro üçlüsü sadece 3 adet ceviz fidanı almayı düşünen küçük bahçe sahipleri için en ideali

Eski 22-07-2009, 14:02   #507
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Chandlerın dozlayıcısı Franguette dir. Yalova birin de dozladığı bazı yerlerde söylenmektedir.

Eski 22-07-2009, 14:09   #508
Ağaç Dostu

Kaman1-pedro-pedro

olarak düzeltelim.Sanırım en iyi bu şekilde olacak

Eski 24-07-2009, 09:13   #509
Ağaç Dostu

RİKO's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2009
Zamanında buğday yetişmiş bir toprak ceviz bahçesi için uygun mudur?

RİKO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 10:54   #510
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi RİKO Mesajı Göster
Zamanında buğday yetişmiş bir toprak ceviz bahçesi için uygun mudur?
Bu konuda bilimsel bir veriye rastlamadım ama bahçe işi yapanlar daha önce Tahıl, sebze yetiştirilmiş tarlaların 1 - 1,5 m. derinliğinde bir kireç tabakası oluştuğunu, eğer bahçe yapılacaksa 3-5 m. arayla derin pulluk veya kepçe ile bu tabakanın kırılmasının iyi olacağını söylüyorlar..

Şu an oturduğum semtte daha önce buğday tarlası olarak kullanılmış çok geniş bir arazide olduğundan, Binaların temeli için kazıldığında bu tabakayı gözümle görüyorum..

Ne kadar doğrudur ve ne kadar faydalıdır bilemiyorum..
Duyduğumu aktardım..

Zeyno waffle beğendi.
yazokur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024