agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2007, 11:24   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Sn.İsmail Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum

danış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 13:15   #92
Yeni Üye

Kurmayı düşündüğümüz bahçenin kenarında çetin ceviz tabir edilen türden meyvası olan ve yer kaplayan bir ağaç var.Bu ağacı şiddetli bir budamadan geçirmeyi veya yeni ağaçlara yer açmak için kaldırmayı düşünüyoruz.Bunun yasal olarak bir prosüdürü ve/veya engeli var mı?
Saygılar.

Eski 27-03-2007, 13:43   #93
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
Kanunlarımızda cevize yönelik düzenlemeleri iki başlık altında toplanmaktadır.
1.Kamuya ait alanlarda doğal olarak yetişen meyveli ağaçların korunması ve yasa dışı yollarla tahriplerinin önlenmesidir.
2. Yasal izinlere dayanılarak devlet ormanlarında aşılanan ve tarım alanlarında yetiştirilen meyve ağaçlarının korunması ve verimli halde iken kesilmelerinin engellenmesidir. Yürürlükteki 6831 Sayılı Orman Kanununun 1. Madde “h” bendine göre sahipli arazide yetişen veya yetiştirilen meyveli ağaç ve ağaçcıklar ile kaplı alanlar orman sayılmamaktadır. Dolayısıyla, sahipli arazideki ceviz gibi meyveli ağaç bahçeleri orman olmayıp, bu yönüyle devamlılığının sağlanmasında ormancılık yönünden bir güvence yoktur. Orman Kanununda da bu ağaçların kesilmesini önleyici kesin yaptırımlar bulunmamaktadır.
Ancak, bu konuda orman sayılmayan alanlardan yararlanmayı düzenleyen hüküm ve buna dayalı olarak hazırlanmış bulunan yönetmelikte birtakım kısıtlamalara yer verilmiş olduğu görülmektedir.
Kaliteli kerestesi ve meyvesi nedeni ile orman sınırları dışında da çok yoğun bir şekilde kesilerek yok edilen ceviz ağaçlarının korunması özel öneme sahiptir. Yukarıda belirtilen yasanın iptali ile birlikte uygulamada doğan boşluk ve buna bağlı ağaç kıyımını önlemek amacıyla Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından 1989 tarihinde 4352 sayılı Tamim yayınlanmıştır. Buna göre, orman sayılmayan alanlardaki aşılı ceviz ve kestane ağaçlarının kesim ve nakil işleri OGM tarafından yürütülmeye başlanmıştır. Daha sonraki yıllarda, aşılı ceviz ve kestane ağaçlarının kesimi, Orman Kanununun 116. Maddesine dayalı olarak hazırlanmış bulunan “6831 Sayılı Orman Kanununun Birinci Maddesine Göre Orman Sayılmayan Yerlerdeki Ağaç ve Ağaççıklardan Sahiplerinin Faydalanma Şekil ve Esasları Hakkında Yönetmelik” kapsamına alınmıştır.

Yürürlükte bulunan yönetmelik gereğince kesim izni verilebilmesi için ön şart, ceviz ağaçlarının bulunduğu yerin mülkiyeti devletten başkasına ait ve orman sayılmayan yerlerden olmasıdır. Bu yerlerde bulunan ceviz ağaçlarının kesimi için ormancı ve ziraatçı teknik elemanlardan kurulu heyetin olumlu rapor vermesi şartı da aranmaktadır. Komisyonda bulunan üyelerin olumlu raporunun yetkili birimlerce onayını takiben damga yapılacak ve kesim izni verilecektir. Ceviz ağaçlarının kesilmesine izin verilebilmesi için; bu ağaçların hastalık ve yaşlılık nedeni ile meyve vermez hale gelmiş olması, ağaçların doğal afetlerden (sel, rüzgar, yıldırım vb.) zarar görmüş olması, kuruma, yol, baraj vb. zorunlu yapı ve tesis alanları içerisinde kalma, komşu araziye zarar verme gibi kesimlerini kaçınılmaz olarak gerekli kılan haller bulunması şartları aranmaktadır. Aksi halde bu ağaçların kesimine izin verilmeyecektir (OGM, 1993).
Tamim ve yönetmeliklere aşılı cevizlerin izinsiz kesimini yasaklayan kurallar konulmuş olmakla birlikte, bu kurallara uyulmaması halinde uygulanacak yaptırımların neler olabileceği kesin olarak belli değildir. Orman Kanununun 116. Maddesine göre fıstıkçamı ve palamut meşesi dışındaki meyveli ağaçların kesiminde hiçbir sınırlama bulunmamaktadır. Bu durumda kanunun, izinsiz kesimle üretilen emvalin müsaderesi ve sanığın 6831 sayılı yasanın 109. maddesine göre cezalandırılmasını ön gören hükümlerinin aşılı ceviz kesiminde de uygulanması mümkün görülmemektedir.

Kaynak: Ceviz Yetiştiriciliği kitabı, Prof.Dr. Yaşar AKÇA

Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 14:28   #94
Yeni Üye

Sn.Sebahattin;anladığım kadarıyla ağacı (aynı zamanda aşılı değil,tohumdan yetişmiş çetin ceviz tipli bir ağaç) kesip naklinde bir sorun yok?

Eski 27-03-2007, 14:36   #95
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
Özel mülkünüz içindeki cevizlerde öyle bir sorun yok. Siz zaten ağacı kökünden kesmiyor, çeşit değişimine tabi tutuyorsunuz. Sizin için zaten sorun yok.

Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 15:24   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Sevgili Sebahattin bilgilendirmelerini sıkı sıkı takip ediyorum. Çok teşekkürler. Malum Sütçülerde ki ceviz ağaçlarım konusunu daha önce size sorup çok değerli bigileri almıştım.
Sevgilerimle

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2007, 18:04   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2007
ceviz

arkadaşlar ve abilerim ben 17 yaşındayım ve evde ceviz fidanı yetiştiriyorum.
şişeler içinde bitane ceviz büyüdü ve şimdi büyümüyor bunun sebebi nedir.

cevize nasıl aşı yaparız ne zaman yaparız bilgilendirirseniz sevinirim.

Murat Dönertaş Ş.karaağaç/Isparta

murat_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2007, 23:00   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2007
ben 2003 yılnda şebin karahisardan getirdiğim cevizlerden 10 tane tohum ektim.şu an agaçlar 4 yasına yeni girdi ne zaman meyve(ceviz)vereceği hakkında bilgisi olan bi arkadasım warsa bana yardımcı olmasını rica ediyorum:=)

r.yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2007, 17:57   #99
Yeni Üye

Unhappy acil cevizle ilgili bilgisi olan arkadaslar bana yardım edin

ben aranıza yeni katıldım sizlerle tanışmakwe sizlerle bilgi alışverişi yapmk istiorum.ben ceviz tohumları ektim su an agac 4 yasında ama daha hiç meyve,(ceviz)vermedii.ne zaman ceviz verecegini örenmek istiyorum,cevizin cinsi şebin karahisar.(cok iri,içi beyaz,altında 3 çizgi war)bu konu hakkında bilgisi olan arkadasların bana dönmesini rica ediyorum

Eski 10-04-2007, 18:05   #100
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
cevizle ilgili bir başlığımız var, burada oradaki bilgilere bir bak, sorularını aynı başlık altında sorabilirsin. Sonra bu başlığıda oraya ekleriz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2007, 20:43   #101
Yeni Üye

evet baktım ama orada aradığım seyleri bulamadım ceviz ile ilgili başlıgın ordada yazımm war

Eski 10-04-2007, 22:40   #102
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi r.yılmaz Mesajı Göster
ben 2003 yılnda şebin karahisardan getirdiğim cevizlerden 10 tane tohum ektim.şu an agaçlar 4 yasına yeni girdi ne zaman meyve(ceviz)vereceği hakkında bilgisi olan bi arkadasım warsa bana yardımcı olmasını rica ediyorum:=)
Ceviz, altı yılda meyve verir, diye duymuştum ama benim bahçeme kargaların ektiği bir cevizden çıkan fidan, yanılmıyorsam, dört yaşında 10-15 tane ceviz verdi.
İnşallah seninkiler de bu yıl ceviz verir.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2007, 23:01   #103
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Normal şartlar altında tahminen seneye cevizlerinizden tatma şansı bulursunuz...Tabi ağacınızın durumuda önemli bir etken.... Birde cevizinizin etrafında cevizinizi tozlayacak başka bir ağacın da olması gerekir...

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 00:38   #104
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Arkadaşlar karganın biri(gerçek kargadan bahsediyorum)saksıya ceviz saklamış nasıl başarmışsa bir de gömmüş cevizi kendiliğinden köklenir mi?Aynı yere tekrar gömdüm cevizi ne olur ne olmaz karganın aklına gelipte ararsa saksıyı delik deşik etmesin diye

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 10:08   #105
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
) Benben1967 siz beni sık sık gülümsetiyorsunuz. Sağolun.
Komşumun balkonunda ki 2 kilo cevizi karga halletmişti.
(karga harika ceviz kırar. Yükselir yükselir yere bırakıverir cevizi. Sonra da gelip yer)

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 20:00   #106
Yeni Üye

arkadaşlar verdiğiniz bilgilerden dolayı cok tesekkürler.cetecakal arkadasım yanında baska agac war inşallah meyve weriir

Eski 11-04-2007, 20:22   #107
Yeni Üye

cetecakal arkadaşım ağacın yanında kaman cevizi ektim bu sene

Eski 11-04-2007, 20:23   #108
Yeni Üye

kaman cevizi sebini tozlayabilirmi ki bu konu hakkında hiç bilgim yok.kaman cevizinin cook iyi oldunu duydum bi tanede ziraatten asılı kaman cevizi aldım ve sebn cevizinin yanına diktim

Eski 12-04-2007, 14:08   #109
Yeni Üye

Merhaba;
Orta Anadolu(rakım 800) çıplak köklü fidanla güz dikimi mi yoksa tüplü fidanla mayıs dikimi mi daha uygundur? Güz dikimi ise kışa girerken mi yoksa şubat-mart mı daha uygundur? Fidan çukurlarını ne zaman açmalı?

Eski 12-04-2007, 17:17   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2007
selam arkadaşlar ve abilerim ben 17 yaşındayım ve evde ceviz fidanı yetiştiriyorum.

murat_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 19:04   #111
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
) Benben1967 siz beni sık sık gülümsetiyorsunuz. Sağolun.
Komşumun balkonunda ki 2 kilo cevizi karga halletmişti.
(karga harika ceviz kırar. Yükselir yükselir yere bırakıverir cevizi. Sonra da gelip yer)
Benim karga kırmamış saklamış toprağa gömülü buldum ceviziHep gülelim Allah hep güldürsün hepimizi

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2007, 00:03   #112
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat_32 Mesajı Göster
selam arkadaşlar ve abilerim ben 17 yaşındayım ve evde ceviz fidanı yetiştiriyorum.

Murat arkadaşım önce forumu bir araştır ne var ki? Ama bir şey bulamazsan forumda daha önce açtığımız şu başlığı bir incele olur mu. Ve bundan sonra mümkünse bir şey sormadan önce mutlaka araştır ara bulamazsan sonra sor.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2007, 12:44   #113
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danış Mesajı Göster
Merhaba;
Orta Anadolu(rakım 800) çıplak köklü fidanla güz dikimi mi yoksa tüplü fidanla mayıs dikimi mi daha uygundur? Güz dikimi ise kışa girerken mi yoksa şubat-mart mı daha uygundur? Fidan çukurlarını ne zaman açmalı?

Sn İsmail Bey,Sn Sebahattin Bey ve diğer ilgili arkadaşlar;bu konuyla ilgili görüşlerinizi alabilirmiyiz,lütfen?

Eski 13-04-2007, 14:56   #114
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2006
Sn.Danış;
Meyve yetiştiriciliğini sınırlayan faktörelrden biriside rakım dır. Ancak bahsettiğiniz rakım ceviz yetiştiriciliğini riske edecek ölçekte değildir. Önemli olan geç yapraklanan ve ismine doğru çeşitlerin dikimini gerçekleştirmenizdir. Bu bağlamda geç uyanan, verimli, yan dallarda meyve verme özelliği olan çeşitler önceliğiniz olmalıdır.
Şimdi sorunuza cevap taşıması anlamında; Biz teknik olarak karasal iklimin egemen olduğu ekolojilerde bahar dikimini öneririz. Dikim dönemi ile fidanın kaplı veya çıplak köklü olmasının çokta bir bağlantısı yok. Tüplü fidan üretiminde vegetatif gelişme genellikle zayıftır. Fidanlar daha cılız ve incedir. Tüplü fidan üretimi; Genellikle bir yıl önceden satılmayan fidanların Nisan Mayıs aylarında tüpe alınması ve yıl sonuna kadar bakıma tutulması esasına dayanır. Çıplak köklü fidanlarda çap ve boy gelişimi daha iyi olacağından, fidan seçiminde kök sağlığı ile fidan üzerindeki gözlerin canlılığına (iriliği) dikkat ederek tercihinizi yapmanızda fayda var derim.
Eğer çıplak köklü fidan tekniğine uygun ise bahar dikimini (Mart Başı) yapabilirsiniz. Bu yıl havalar kurak ve ılıman gitmesi gelecek yıllarda aynı şartların olacağı anlamına gelmemeli. Bahçe tesisinde risk alınmamalıdır. Siz fidanlarınızı sağlıklı seçip, ayırtıp dikim için uygun dönemi beklerseniz tekniğine uygun hareket etmiş olursunuz.
Saygılarımla...

Zeyno waffle beğendi.
ismailtosun77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2007, 15:39   #115
Yeni Üye

Sn.İsmail Bey ,öncelikle teşekkür ederim.Mart başı dikim için havaların o zaman soğuk olması,topraktaki çamur vs. gibi nedenlerle fidan çukurlarını ne zaman açmak uygundur?Toprağın neminden dolayı bu mayıs -hazirandan burgu ile açmak çok mu erken olur?Selamlarımla

Eski 21-04-2007, 13:51   #116
kerim

Giriş Tarihi: 25-03-2007
Wink ceviz yetiştiriciliği

merhaba arkadaşlar ben yaklaşık 10 dekarlık bir arazi almayı düşünüyorum ve bu arazide ceviz ve badem ağaçları yetiştirmek istiyoru bu konuda bazı araştırmalar yaptım benimle bu konu üzerinde bilgilerini paylaşmak isteyen arkadaşlarla tanışmak istiyorum.

kerim kantar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2007, 15:39   #117
Ağaçsever

Sn.Danış;
Dikim çukurunun dikimden birkaç gün açılması teknik olarak yanlış değildir. Önemli olan dikim çukurunun derinliği, genişliği ve dibine kümbet denilen yapının gerçekleştirilmesidir. Aşı noktası toprak seviyesinin üst kısmında kalmasına riayet edilmelidir. Mart ayı büyük olasılıklı yağışlı geçebilir. Ancak toprağın tavlı olduğu zamanda dikim yapılabilir. Zaten biz dikimi takiben can suyu verilmesinin öneririz. Her gün yağmurlu ve toprak ay boyunca sürekli çamur olmayacakki. Sizin yapmanız gereken; tarımın tanımında olduğu gibi; !..(Tarım fırsat sanatıdır.) fırsatı kollayarak uygun günlerde ve toprağın hafif nemli olduğu günlerde dikiminizi gerçekleştirmenizdir.
Saygılarımla..

Zeyno waffle beğendi.
Eski 23-04-2007, 18:59   #118
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismailtosun77 Mesajı Göster
Sn.Danış;
Dikim çukurunun dikimden birkaç gün açılması teknik olarak yanlış değildir. Önemli olan dikim çukurunun derinliği, genişliği ve dibine kümbet denilen yapının gerçekleştirilmesidir. Aşı noktası toprak seviyesinin üst kısmında kalmasına riayet edilmelidir. Mart ayı büyük olasılıklı yağışlı geçebilir. Ancak toprağın tavlı olduğu zamanda dikim yapılabilir. Zaten biz dikimi takiben can suyu verilmesinin öneririz. Her gün yağmurlu ve toprak ay boyunca sürekli çamur olmayacakki. Sizin yapmanız gereken; tarımın tanımında olduğu gibi; !..(Tarım fırsat sanatıdır.) fırsatı kollayarak uygun günlerde ve toprağın hafif nemli olduğu günlerde dikiminizi gerçekleştirmenizdir.
Saygılarımla..
Sn.İsmail Bey;
Toprak kar yağışı nedeniyle mart ayında burgu ile çalışmak açısından çamur olabiliyor.Kışa girmeden çukurları burgu ile açıp bekletsek veya açılan çukurları toprak-hayvan gübresi karışımı ile kapatıp martta dikim sırasında fidan kök boyunda bel küreği ile açsak acaba yanlış bir yol mu takip etmiş oluruz?Üçüncü olasılıkla da yukarıda belirttiğiniz mart ayında dikimden birkaç gün öncesi açmak en sağlıklısı mı?
Selam ve Saygılarımla

Eski 24-04-2007, 09:19   #119
Ağaçsever

Teknik olarak yapılan işlemlerde ekonomiklik ve uygunluk bizim için en ideal olanıdır.Teknik olarak Uygun ve ekonomik olanda dikimden önce burgu veya manuel olarak çukurların açılmasıdır...............önemli olan krizmaya uyulması, sağlıklı fidan dikimi, hendek işleminin yapımı, can suyu, destek gibi uygulamalarla dikimin gerçekleştirilmesidir.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 08-05-2007, 15:14   #120
Yeni Üye

Cevizde desteklemelerle ilgili bir sorun var mı?Devam ediyor mu?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024