agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni676Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-08-2016, 13:19   #301
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2016
merhaba bilgisi olan arkadaşlar.Ceviz bahçesinde koyun yetiştirsek ceviz fidanını yer mi?

Keskin'li Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2016, 14:47   #302
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Hayır koyunlar ceviz fidanını yemez.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2016, 17:14   #303
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2016
Sayın ermana 2 yıldır otla mücadeleden bıktım kimyasal kullanmadım kullanmakda istemiyorum.Biyolojik çözmek istiyorum.Koyunlar ceviz fidanını yemez dediniz ya içimdeki sıkıntı bi nebze gitti çünkü son çare koyun ve kaz yetiştirmek fidanların arasında, kazları aldım.Yerini önceden ayırmıştım. 200 mt kare kapalı alan yapıyorum.Teşekkürler.

YeniBON ve ermana beğendi.
Keskin'li Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2016, 17:22   #304
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2016
Koyunlar taze fidanların bırakın yapraklarını dış kabuğunu kemirir. Başı boş salıvermeyin

TURKCELL T60 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

haliloncen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2016, 20:55   #305
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi haliloncen Mesajı Göster
Koyunlar taze fidanların bırakın yapraklarını dış kabuğunu kemirir. Başı boş salıvermeyin

Sayın halilöncen koyunlar ceviz fidanının dış kabuğunu filan kemirmez.Hiçbir şekide zarar vermez.Kara keçi yapar ancak bahsettiğiniz işlemi.Selamlar.

ermana beğendi.
Meletli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2016, 21:09   #306
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Meletli Mesajı Göster
Sayın halilöncen koyunlar ceviz fidanının dış kabuğunu filan kemirmez.Hiçbir şekide zarar vermez.Kara keçi yapar ancak bahsettiğiniz işlemi.Selamlar.
bizde var birkaç baş koyun. yetişkin mandalina,dut,cennet elması, karaağaç, nar, erik, elma, incir ağaçlarının hepsininde gövdelerini kemirdiler ve bazı ağaçlar kurudu. Başıma gelen birşey olduğu için yazdım.

YeniBON ve kamil10 beğendi.
haliloncen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2016, 09:58   #307
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
halil bey,ceviz bahçeniz varmı içerisine koyun saldınızda cevizlerinizi mi kemirdilerde böyle yazıyorsunuz. medem sorulan soruda tecrübeniz yok neden verilmiş cevabı illa çürütmek adına bu kadar emmin yazıyorsunuz.
koyunlar bazı ağaçların yapraklarını severek yerler evet ancak cevizin yaprağı acıdır ve kazda koyunda kesinlikle YEMEZ.
buraya yazılanları ileride başkaları içinde fikir oluyor emin olmadığımız şeyi kesin biliyormuş gibi yazmayalım.

YeniBON, Meletli ve patara67 beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2016, 15:12   #308
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2013
Komutanım bir süredir forumdan uzak kaldım yazdiklarinizin tamamını okudum yılmak yok inşallah guzel olacak bahceniz ..acizane bu sene yaptığım ot uygulamasını belirtmek istiyorum.yeşil kurutan kullandım ama bunun icin iki adam tuttum ve 1.5 metrelik citalara üzeri plastik kaplı kartonları sabitledim en düşük basınç ayariyla sıra üzeri ilaçlama yaptım böylece ilacın tozutmasini ve fidanlara zarar vermesini enfellerim cok şükür fidan kaybımız yok ot mücadelesi de daha kolay oldu biraz riskli ama tedbir alinca sonuç aldım size kolay gelsin yazilarinizin devamını bekliyorum

sulubey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2016, 12:56   #309
Ağaçsever

Abbass's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Keskin'li Mesajı Göster
merhaba bilgisi olan arkadaşlar.Ceviz bahçesinde koyun yetiştirsek ceviz fidanını yer mi?
Koyun ile yabani ot mücadelesini ben de düşünüyorum.

Ermana gibi düşünüyordum, fakat geçen seneki denemede 1 yaşında cevizlerin yaprağını bırakın genç sürgünlerini bile yediler.

Fidanlar seneye 3 yaşında olacak, tekrar denemeyi düşünüyorum.

Abbass Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2016, 12:59   #310
Ağaçsever

Abbass's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2014
Ermana hemşerimi de üzmek istemem. Çünkü ben koyun soktuğumda sıra araları traktörle yeni işlenmişti. Sadece kök civarında 1x1 kadar alanda ot vardı. Ot yerken kafayı kaldıran koyunlar ceviz fidanlarını da kemirdi keçi gibi.

Abbass Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2017, 14:54   #311
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2017
Cevizlik

Bende nasip oursa 20 dönüme başlayacağım sizinki gayet hoş görünüyor tebrik ederim iyi iş çıkarmışsınız bahçenizde

Çiftçi Muhammed Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2020, 01:19   #312
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-12-2014
sayın ceviz yetiştiricileri eğer ilk baştan itibaren okuduysanız şu an en son durumu belirtmek istiyorum.
Ankara da ceviz yetiştirmeyi seçtiğim 6 yıl önce aynı zaman da Babamın bahçesi olan ve dedemden kalan Çorum/İskilip te de 40 civarında Oğuzlar77 ve Kaman cevizi dikmiştik şu anda onlardan verim almaya başladık geçen sene yaklaşık 100 kg kabuklu ceviz oldu.
Ankara Ayaş Oltan da bulunan bahçemi nihayet bu sene satabildik ve harcadığımızdan çok düşük fiyata sattık yani zararına verdik çünkü ANKARA da ceviz yetiştirmek uygun değil. Çok araştırdım dona karşı çözüm bulamadım bir çözüm vardı belki (üstten sulama) ona da çok para gidecekti yapmadım.
HATALAR
1. İlçe Tarımdaki Ziraat Mühendislerine güvendim. 5 yıl ceviz üzerine Çiftçi kayıt Sistemim vardı güya her şeyi kontrol edeceklerdi. hala gitsen sorsan orada ceviz yetişip yetişmediğini bilmiyorlardır
2. Fidanları Oğuzlardan almıştım orada bana bunları satan Fatih CIBIR adlı kişi Ankara da ceviz yetişmeyeceğini söylemedi. çünkü kendisi adı gibi biliyordu.
3. Kimyasal gübre kullandım bu ceviz için iyi değilmiş. ne zaman kullanmadım cevizlerin durumu o yıl çok iyiydi
4. İbrahim BALKAL satış yapmak için ege bölgesi şartlarına göre açıklama yapıyor ve İç Anadolu bölgesindeki yetiştiricileri şaşırtıyor. Çünkü Çorum İskilip teki bahçemize onlardan aldığımız yabancı çeşitler hiç büyümedi
5. Çok para ve emek harcadım 6 yıl boşa gitti
6. ortak yaptım yanlış yapmışım
7. evden çok uzaktı 60 km çok sorun oldu
KISACASI ANKARA DA CEVİZ OLMUYOR Hobi olarak bazı yerlerde olabilir fakat KAPAMA BAHÇESİ ZOR. zaten olsaydı Ankara nın CEVİZİ MEŞHUR OLURDU

patara67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2020, 16:28   #313
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi patara67 Mesajı Göster
sayın ceviz yetiştiricileri eğer ilk baştan itibaren okuduysanız şu an en son durumu belirtmek istiyorum.
Ankara da ceviz yetiştirmeyi seçtiğim 6 yıl önce aynı zaman da Babamın bahçesi olan ve dedemden kalan Çorum/İskilip te de 40 civarında Oğuzlar77 ve Kaman cevizi dikmiştik şu anda onlardan verim almaya başladık geçen sene yaklaşık 100 kg kabuklu ceviz oldu.
Ankara Ayaş Oltan da bulunan bahçemi nihayet bu sene satabildik ve harcadığımızdan çok düşük fiyata sattık yani zararına verdik çünkü ANKARA da ceviz yetiştirmek uygun değil. Çok araştırdım dona karşı çözüm bulamadım bir çözüm vardı belki (üstten sulama) ona da çok para gidecekti yapmadım.
HATALAR
1. İlçe Tarımdaki Ziraat Mühendislerine güvendim. 5 yıl ceviz üzerine Çiftçi kayıt Sistemim vardı güya her şeyi kontrol edeceklerdi. hala gitsen sorsan orada ceviz yetişip yetişmediğini bilmiyorlardır
2. Fidanları Oğuzlardan almıştım orada bana bunları satan Fatih CIBIR adlı kişi Ankara da ceviz yetişmeyeceğini söylemedi. çünkü kendisi adı gibi biliyordu.
3. Kimyasal gübre kullandım bu ceviz için iyi değilmiş. ne zaman kullanmadım cevizlerin durumu o yıl çok iyiydi
4. İbrahim BALKAL satış yapmak için ege bölgesi şartlarına göre açıklama yapıyor ve İç Anadolu bölgesindeki yetiştiricileri şaşırtıyor. Çünkü Çorum İskilip teki bahçemize onlardan aldığımız yabancı çeşitler hiç büyümedi
5. Çok para ve emek harcadım 6 yıl boşa gitti
6. ortak yaptım yanlış yapmışım
7. evden çok uzaktı 60 km çok sorun oldu
KISACASI ANKARA DA CEVİZ OLMUYOR Hobi olarak bazı yerlerde olabilir fakat KAPAMA BAHÇESİ ZOR. zaten olsaydı Ankara nın CEVİZİ MEŞHUR OLURDU
kimyasal gübre derken ne kullandınız ve nasıl bir kötü sonuç yaşadınız? deneyiminizi biraz daha açar mısınız bizim için.

nzhsvc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2020, 01:14   #314
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-12-2014
Sayın Akhisarlı arkadaşım. tam da demek istediğim bu işte siz anladığım kadarıyla kimyasal gübre kullanacaksınız veya kullanıyorsunuz. biz de Çorum İskilip teki cevizlerde kimyasal gübre kullanıyoruz . ancak oranın toprağı çok iyi orman toprağı. o nedenle şu ana kadar bir zararı olmadı. ancak Ayaş taki toprak tahlilinde sorunlar vardı PH yuksek kireçli gibi. Kimyasal kullanınca demir eksikliği belki kalsiyum eksikliği, belki potasyum eksikliği belki de bakır eksikliği gibi belirtiler oldu yapraklar sarardı potasyum eksikliği belirtileri oldu vb. bununla ilgili tahlil de yaptırdım ona göre de gübre kullandım sonuç aynı. bir de geç yaprak dökme veya suyunu geç çekme oldu yani sonbahar donlarına yakalandı. tavsiye; hızlı büyütmek için toprak sorunluysa kimyasal kullanmayın en güzeli hayvan gübresi.

patara67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2020, 02:39   #315
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Sayın patara 67......
Ph yüksek ve kireç sıkıntısı olan bi arazide 290 ağacımız var...
Kimyasal odaklı büyütme bir noktadan sonra sıkıntı veriyor haklısınız....ama kükürt içerikli kimyasallar toprak taki elementleri çözüp bitkinin alabileceği forma dönüştürdüğü için Kapsam dışına alalım..Gerekli olabiliyor..Ayrıca biz de Yapraklarda yeni sürgünlerde sararma ve sonra beyazlasmaya kadar gidip kurumalar gözlemledik....Sıvı demir takviyesi yaptık yapraktan şimdi vaziyet harika....kimyasalı kestik leonardit ve solucan gübresi ni dayadık.....Kimyasala karşıyım....
Sadece ilk yıllar büyütmeye yönelik kullanıp ,sonra organige geçişi zaruri görürüm.....toprak durumu istediğimiz gibi olsa da olmasa da....
Ayrica büyükbaş hayvan gübresi kullanmayın....Ya da illa kullanacaksanız boceklenme ve kurtlanma için 10 -15 günde bir gulleci atın.... ama yine de tavsiye etmem....
Koyun keçi ve tavuk gübreleri daha ziyade düşünülebilir....
Ama tavsiyem solucan gubresidir.....
Biz kendimiz üretiyoruz.... üretimi yapabilen kendi yapsın...
Toprağı,araziyi ıslah ediyor...
Yıllar geçtikçe bitkinin alamadığı element mineral vesaire toprakta alması gerekenleri çözümleyip bitkinin alabilmesini sağlıyor...organik madde artıyor....Kireç ve ph sıkıntısı kontrol altına alınabiliyor ve zamanla devam ettikçe problemler de ortadan kalkıyor....

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2020, 10:30   #316
Yeni Üye

Ben geçen yıl diktim cevizleri. Dikerken organomineral gübre attım diplerine. Ve geçen yıl sadece hümik asit ile amonyum sülfat verdim. Bu yıl işlerimizden dolayı hayvan gübresi zamanını kaçırdık. Fakat kimyasal da vermek istemiyorum. Muhtemelen sıvı solucan gübresi ve hümik asit ile takviye edeceğim bu saatten sonra. Benim toprağımda kireç ve pH yüksek.

Eski 03-05-2020, 16:44   #317
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Tavsiyem katı leonardit ve katı solucan gübresi dır....

nzhsvc beğendi.
Eski 03-05-2020, 17:49   #318
Yeni Üye

bana da en mantıklısı o geliyor. zamanın önemi yok değil mi? bu ay ya da haziranda atsam da olur

Eski 03-05-2020, 17:50   #319
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
Tavsiyem katı leonardit ve katı solucan gübresi dır....

bana da en mantıklısı o geliyor. zamanın önemi yok değil mi? bu ay ya da haziranda atsam da olur

Eski 04-05-2020, 05:04   #320
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Olur....Şubat Mart Nisan daha uygun ama...her zaman atılabilir..

nzhsvc beğendi.
Eski 24-05-2020, 23:34   #321
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2015
Fidancılardan korkacaksınız

Baştan sonra okudum çok üzüldüm bizim insanımız neden bu hale geldi ne ara kaybettik kendimizi bu kadar. Yazık. Vallahi yazık.

Laji Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2020, 00:19   #322
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2020
Kıymetli Ağabeyim baştan sona okudum 2 günde ve üzüldüm sizin adınıza ve kendi adıma acaba ankarda ceviz yetiştirmekten vazmı geçsem sonum sizin gibi olacağını görüyorum tecrübeleriniz azminiz için çok teşekkür ederim umarım gelecek hayatınızda bu tecrübeleriniz ışık olur azminizi hiçbir zaman kaybetmeyin Allaha emanet olun

Nurettin Avcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2020, 20:39   #323
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Ankarada 15 ay askerlik yapmış ve iki kış görmüş biri olarak bende birşeyler söylemek istedim.
Ankaradan bahsederken karasal iklim veya rakım bilgisiyle konuşurşak yanılırız.
Ankara tipik karasal iklim özelliklerinin yanısıra, çok kuvvetli AYAZI vardır.İnsanı adeta delip geçiyor sanki.Bu kuru ayaz meyve ağaçlarını çok perişan eder ve ağaçlara yapılan aşıları bile olumsuz etkiler.
Mamak harfiyat alanına gidip gelirken ,boş arazilerde ot bile zor bittiğini gördüm.
Ankara geneli ticari ceviz yetiştirmek gerçekten zordur.Olmaz demiyelim ,şimdi biri çıkar Ankara benim ceviz bahçem var çok iyi oluyor falan der.

Sonuç ve öneri : Ankarada ticari ceviz yetiştirmek isteyen arkadaşlar ,ayazdan korunaklı cephesi olan ve don birikmesini önleyen hafif meyilli arazi seçimi yaparlarsa ,ceviz yetiştirme şanşlarını çok yükseltirler.

TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2020, 11:03   #324
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2020
Merhaba arkadaşlar yeni katıldım aranıza
Ben internette 150 dönüm Polatlı da ceviz bahçesi yapan arkadaşlar gördüm
Sonucunu bilmiyorum ama ticari bir işletmeydi
Umarım iyi olur çünkü ben de evime yakın biryerlerde yapmak istiyorum

Ahmet1971 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024