agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni192Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-10-2018, 03:28   #121
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdary69 Mesajı Göster
Türkiye'de üretimi patlama yapsa bile her ürünün bir ihraç değeri vardır. Türkiye'de tüketimin 10 katı üretim de olsa ihraç değerinin altına düşmez, hele ki cevizde.

Bu arada, ben de bu seneki toptan fiyatlarını merakla beklemekteyim
Mesala Fındıkta olduğu gibi,mesela kayısıda,mesela incir ,zeytin vs. olduğu gibi diyorsun.
Fındıkta dünyanın % 70 üretimi bizde ,ama borsası almanyada diyorlar.Fındıkta bile bir sene birseneyi tutmuyor.Kayısıya hiç değinmiyim.
Zeytini bu sene tüccarlar 4,5 tl den alıyorlarmış(ham zeytin)
Cevizde fiyatların 10-15 yıl daha düşeceğini beklemiyorum bende,ama bunların başına gelen niye cevizin başına gelmesin.Ceviz uzaydan geliyor gibi anlatmışınız.
Elin amerikalısı çıkar birgün gelir,siz ekmeyin biz size daha ucuza satalım der,bir ceviz söküm eylem planı hazırlanır,cevizini sökene hibe,alternatif ürünler hikayesi falan(zamanında nar da olduğu gibi).

Sözün özeti 10-15 yıl daha ucuzluyacağını zannetmiyorum.Çünkü verime geçemiyoruz,karasal bölgelerde fernor öneriliyor, ve hala sözde duayen büyük fidancılar bile tozlayıcı olarak fernette diyor.Adam denememiş bile.
Chendler olmassa fernor verelim abi ,oda olmassa şebin olsun.şebin olmadı bide kamanı dene,kamanda olmadı yeni çıktı Tulare süper ,elinde ne varsa gönder gitsin.Bu şekilde giderse ceviz fiyatları zaten düşmez.
Ama türkiyede ceviz işi fidancıların abartılı rakamlarıyla değilde,üniversitelerin tacari düşünmeyen hocaların eline bırakılırsa ceviz üretimi bugünkü üretimin 10 katı artırılabilir rahatlıkla.
Benim kendi düşüncemdir,katılmayan olabilir,herkese selamlar ve saygılar.

TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2018, 16:17   #122
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Fiyatlar tabi düşer...düşmeli de...ben üretici olarak bunu söylüyorum...bizim asıl problemimiz aracıların kerkenezliği...
İleriki yıllar iç piyasa doyuma ulaşınca patlak verecek olan problem bu...şimdilik böyle bir dert yok..üretim az,talep fazla,depolama suresi var v.s... İbre üreticiden yana...ama işte tahmini 15- 20 yıl sonraları kooperatifleşememiş,toptan ihracat kanallarını bölgesinde örgütleşerek halledememiş olanlar muhakkak sıkıntı çekecek...Bulunduğum bölgede şimdiden bunun üzerinde çalışıyorum...Dışarıda 2-3 dolara satıldığına göre kg fiyatı olarak bu enflasyon bazında -oranında baktığımızda yani bugün şartlarına göre aracı kurbanı olmayan üretici en az 10 liradan önümüzdeki 50 yıl tabiri caizse satım garantisi var...
Bu yüzden daha mantıklı olanı Pikan cevizi dikmek...Üreticiye bayram ettiricek PİKAN dır..
Sebep: Dünya uretiminin toplamının %50 sinden fazlasını abd yapıyor...diğerlerini muhtelif ülkeler...iç pazarına yeterli olan sadece a.b.d var.. Dünya da iç pazarlarda doyuma ulaşması 50 yıldan fazla sürer...Daha fazlasını anlatmaya gerek yok herhalde...
Ayrıca şu saçma sapan bilgiden de hala kurtulamadık...O da pikanın sadece sahil kesimlerinde yetiştiği saçmalığı...
PİKAN CEVİZİ NİN ÖYLE YENİ VARYETELERİ VAR,EYLÜL DE HASAT EDİLİYOR,EKİM BAŞINDA HASAT EDİLİYOR...MARMARA BOLGESİ İÇİN SÖYLÜYORUM...
VE -15 ,-20 LERE KADAR DA AĞAÇLARI DAYANABİLİYOR...
MARMARANIN EGE NİN AKDENİZİN KARADENİZİN NEREDEYSE TAMAMINDA,İÇ ANADOLU VE DOĞUDA DA BELİRLİ YERLERDE YETİŞTİRİLEBİLİYOR...O yüzden çok ileriye bakanlar PİKAN A BAKSIN...ileriye bakanlarsa klasik cevize..

nabolant beğendi.
Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2018, 16:19   #123
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Ayrıca normal cevize göre daha lezzetli,daha kaliteli,daha yağlı ,daha faydalı,Ve 2 katı pahalı...Ülkemiz de hız kazanması gereken yegane meyvelerden biri....

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2018, 20:41   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TUĞRULÜNAL Mesajı Göster
Mesala Fındıkta olduğu gibi,mesela kayısıda,mesela incir ,zeytin vs. olduğu gibi diyorsun.
Fındıkta dünyanın % 70 üretimi bizde ,ama borsası almanyada diyorlar.Fındıkta bile bir sene birseneyi tutmuyor.Kayısıya hiç değinmiyim.
Zeytini bu sene tüccarlar 4,5 tl den alıyorlarmış(ham zeytin)
Cevizde fiyatların 10-15 yıl daha düşeceğini beklemiyorum bende,ama bunların başına gelen niye cevizin başına gelmesin.Ceviz uzaydan geliyor gibi anlatmışınız.
Elin amerikalısı çıkar birgün gelir,siz ekmeyin biz size daha ucuza satalım der,bir ceviz söküm eylem planı hazırlanır,cevizini sökene hibe,alternatif ürünler hikayesi falan(zamanında nar da olduğu gibi).

Sözün özeti 10-15 yıl daha ucuzluyacağını zannetmiyorum.Çünkü verime geçemiyoruz,karasal bölgelerde fernor öneriliyor, ve hala sözde duayen büyük fidancılar bile tozlayıcı olarak fernette diyor.Adam denememiş bile.
Chendler olmassa fernor verelim abi ,oda olmassa şebin olsun.şebin olmadı bide kamanı dene,kamanda olmadı yeni çıktı Tulare süper ,elinde ne varsa gönder gitsin.Bu şekilde giderse ceviz fiyatları zaten düşmez.
Ama türkiyede ceviz işi fidancıların abartılı rakamlarıyla değilde,üniversitelerin tacari düşünmeyen hocaların eline bırakılırsa ceviz üretimi bugünkü üretimin 10 katı artırılabilir rahatlıkla.
Benim kendi düşüncemdir,katılmayan olabilir,herkese selamlar ve saygılar.
Serbest pazar, tabi ki fiyatlar global pazara göre şekillenecek. Fakat burada yapılacak en büyük hata, sizin de verdiğiniz örnek gibi, ülkenin fındığının çok büyük kısmını ihraç eden firmayı yabancılara satmanızdır.
Benim kast etmek istediğim, ürünün global bir ürün olduğu ve ihraç değerindeki değişimler dışında bir etki yaşamayacağı.
Bilimden uzak, tacirini sevindiren yöntemler piyasanın tabi ki her kesimini olumsuz etkiler. Fakat bilgiye ve başka pazarlara erişimin bu kadar kolay olduğu zamanımızda bu tarz hatalara düşmememiz gerekiyor artık.
Öte yandan, dünyanın her yerinde tüm sektörlerde üretim-tüketim arası zincirde yer alan birim sayısı azalıyor. Yani üretilen ürün, daha az kişinin elinden geçerek tüketiciye geçiyor. Bu da üreticiye daha makul fiyatlarla satış, tüketiciyeyse daha uygun fiyattan satın alma imkanı sunuyor. Şu an tarım dışı ticaretle uğraşan, gelecekte tarımda üretici konumunda olmak isteyen biri olarak bunu hem üreticiler hem tüketiciler için büyük bir fırsat olarak görüyorum.

Selam&Saygılar
Serdar

serdary69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2019, 18:24   #125
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
istanbulda kamyonet üstünde küçük kalibre ceviz ,parakende fiyatı 15 tl.
kabuk kalınlığı ,iç oran nedir bilmiyorum.

TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024