View Single Post
Eski 15-10-2018, 17:17   #122
Feijoa
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Fiyatlar tabi düşer...düşmeli de...ben üretici olarak bunu söylüyorum...bizim asıl problemimiz aracıların kerkenezliği...
İleriki yıllar iç piyasa doyuma ulaşınca patlak verecek olan problem bu...şimdilik böyle bir dert yok..üretim az,talep fazla,depolama suresi var v.s... İbre üreticiden yana...ama işte tahmini 15- 20 yıl sonraları kooperatifleşememiş,toptan ihracat kanallarını bölgesinde örgütleşerek halledememiş olanlar muhakkak sıkıntı çekecek...Bulunduğum bölgede şimdiden bunun üzerinde çalışıyorum...Dışarıda 2-3 dolara satıldığına göre kg fiyatı olarak bu enflasyon bazında -oranında baktığımızda yani bugün şartlarına göre aracı kurbanı olmayan üretici en az 10 liradan önümüzdeki 50 yıl tabiri caizse satım garantisi var...
Bu yüzden daha mantıklı olanı Pikan cevizi dikmek...Üreticiye bayram ettiricek PİKAN dır..
Sebep: Dünya uretiminin toplamının %50 sinden fazlasını abd yapıyor...diğerlerini muhtelif ülkeler...iç pazarına yeterli olan sadece a.b.d var.. Dünya da iç pazarlarda doyuma ulaşması 50 yıldan fazla sürer...Daha fazlasını anlatmaya gerek yok herhalde...
Ayrıca şu saçma sapan bilgiden de hala kurtulamadık...O da pikanın sadece sahil kesimlerinde yetiştiği saçmalığı...
PİKAN CEVİZİ NİN ÖYLE YENİ VARYETELERİ VAR,EYLÜL DE HASAT EDİLİYOR,EKİM BAŞINDA HASAT EDİLİYOR...MARMARA BOLGESİ İÇİN SÖYLÜYORUM...
VE -15 ,-20 LERE KADAR DA AĞAÇLARI DAYANABİLİYOR...
MARMARANIN EGE NİN AKDENİZİN KARADENİZİN NEREDEYSE TAMAMINDA,İÇ ANADOLU VE DOĞUDA DA BELİRLİ YERLERDE YETİŞTİRİLEBİLİYOR...O yüzden çok ileriye bakanlar PİKAN A BAKSIN...ileriye bakanlarsa klasik cevize..

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön