agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni263Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-05-2013, 08:29   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
ykaya194 ceviz bahçesi (Biga/Çanakkale)

Bahçenin bulunduğu şehir : Kozçeşme beldesi/Biga/Çanakkale

Bahçenin büyüklüğü : 2200 m2 ceviz bahçesi

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Güneş, yağış güzel, mevsimine göre de rüzgârlı.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 8b

Bahçenin türü: ticari amaçlı ceviz bahçesi

[B]Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?: 2200 m2 lik tarlaya bir yıl önce 42 adet çeviz fidanı dikildi kenarlarına 18 adet nar, 10 adet bağ, kara yemiş, elma, armut gibi meyve fidanları aralık ayında dikild

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?: bir kaç yıl oldu .

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Her iki soruya da cevabım hayır.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş plânı var mı? Varsa ekleyiniz: Yok

Bakımı nasıl yapılıyor?: Kişisel

[B]Bahçede bulunan ek alanlar:şu an yok ancak bir bağ evi yapmayı planlıyorum

Bahçe için hayaliniz, idealiniz var mı?: Şimdiki hali çok doğal hoşuma

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?: Hepsine özeniyoruz.( üzümlere, meyve ağaçlarının hepsine. vb.)

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? kendim için,

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Suyumuz var, Suyumuzun durumu iyi. evdeki bahçe şebeke suyu ile ceviz bahçesi beldenin sulama kanaletlerinden ve genelde önünde bulunan çeşmeden.

Su tasarrufu içi neler yapıyorsunuz: Bitkilerin ihtiyaç duyduğu oranda su kullanıyoruz. Fazla su yine toprak tarafından emiliyor.

Toprak özellikleri: Kaliteli bir toprak yapısı var ayrıca yanık hayvan gübresi kullanarak daha verimli olmasına çalışıyoruz.

Kompost yapıyor musunuz?: hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?: pek çok, en çokta niye daha önce başlamadığım için pişmanım.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler: Ev yapıp, istediğim pek çok bitkiye sahip olmak, yazları İstanbul'un kargaşasından uzak sakin-huzurlu bir ortamda olabilmek.

ladikli beğendi.

Düzenleyen ykaya194 : 17-05-2013 saat 17:03
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2013, 09:29   #2
Ağaç Dostu

[IMG] [/IMG]

Buda ceviz bahçesinin 25 nisandaki otlu hali işimin ne kadar zor olduğu belli oluyor

lilium'un beni ziyeretinde, ceviz bahçesinin önündeki çeşme hatırası

Ceviz bahçesinin girişindeki otları biçmeye başladığımdaki hali

Düzenleyen ykaya194 : 17-05-2013 saat 19:47
Eski 12-05-2013, 09:43   #3
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fagus Sylvatica Mesajı Göster
Bahçe sayfanız hayırlı olsun sayın ykaya194. Güzel Paylaşımlarınızı ve cevizlerinizin durumunu görmeyi merakla bekliyorum
teşekkür ederim,gelişmeleri paylaşmaya devam edicem.

Eski 13-05-2013, 08:32   #4
Ağaç Dostu

[IMG] [/IMG]
fidanların dikimi, tüplü 2012 mayıs

Ceviz bahçemdeki otları bir yandan biçerken fidan diplerini birer mt. çapında çapalamaya başladım , diplerdeki obur filizleri kopardım ve ardından gübreleme işinide hallettim.

[IMG] [/IMG]

Tüm bu emeklerimin karşılığı olarak 5 mayısta fidanların her birinde 8-10 çiçek görmeye
başladım ve o anda tüm yorgunluğumu üzerimden atmış oldum.

Düzenleyen ykaya194 : 17-05-2013 saat 19:51
Eski 17-05-2013, 16:53   #5
Ağaç Dostu

25 nisandaki bahçenin durumu böyle idi.

Name:  SAM_0046_Edited.jpg
Views: 4522
Size:  35.7 KB

5 mayısta otların biçmesi bitti ve südürdüm, 10 gün içinde fidanlar epey geliştiler
Fidan ararıkları 8 x 6

Name:  SAM_0059_Edited.jpg
Views: 4503
Size:  58.4 KB

Eski 18-05-2013, 19:31   #6
Ağaç Dostu

ykaya194 / bahçe

Bu sayfam dışında ilaveten linkteki sayfamı üyelerin bahçesi başlığında paylaşıyorum.

Eski 16-06-2013, 20:49   #7
Ağaç Dostu

[ATTACH][ATTACH][ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]

Bir yıl önce oluşturduğum ceviz bahçemin bir bölümünün görselleri

Eklenen Resimler

attar, ladikli ve aksazli beğendi.

Düzenleyen ykaya194 : 28-06-2013 saat 21:09
Eski 17-06-2013, 00:23   #8
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Yağmurdan sonrada topaçlar erimiş şu günlerde bir aysan çektirsen
iyi olur.

formullaone beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 06:56   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Yağmurdan sonrada topaçlar erimiş şu günlerde bir aysan çektirsen
iyi olur.
Üstad,
Aysan ne demek hiç duymadım faydaları nelerdir? biraz bilgi verirmisin.

Yağmurdan sonra fidanların diplerini birer metre genişliğinde çapaladım.

Lilium beğendi.
Eski 17-06-2013, 16:10   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Üstad,
Aysan ne demek hiç duymadım faydaları nelerdir? biraz bilgi verirmisin.

Yağmurdan sonra fidanların diplerini birer metre genişliğinde çapaladım.
Aysan Makineleri

Bu linkte aysan makineleri mevcut.Çevrenizde bu makinelerden varsa,bir traktörle bahçenize çektirebilirsiniz. ( Linkteki firmayla hiç bir bağlantım yoktur,sadece aysan makinesi nasıl bir şeydir diye,görmeniz için yükledim. )

Eğer yoksa,dişli bir tırmıkla,toprak tava gelince bahçenizi düzletebilirsiniz.Böylece nem kaybını da aza indirmiş olursunuz.

Lilium beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2013, 08:49   #11
Ağaç Dostu

ceviz bahçemi nasıl oluşturdum

2011 yılı başlarıydı, beldenin en kıymetli yerlerinden biri olan 2200 m2 lik tarlama neler ekeyim-dikeyim diye düşünürken ilk aklıma gelen ise, ilerki nesillere kalıcı olur diye ceviz dikmeye karar verdim.
Hemen internetten ceviz ile ilgili araştırmalara başladım, en uygun cinsi seçmemde yardımcı olur düşüncesiyle ulaşabildiğim gerek akademik gerekse diğer bilgi kaynaklarını okudum ancak o kadar çok bilgi kirliliği vardıki kafam karıştı.
Bölgemize en yakın ceviz fidancılarını ve kurulu ceviz bahçelerini dolaşmaya başladım,( Öz yeşil fidancılık Bursa, Yılmaz fidancılık Danışmend/Biga ve Bandırma'da birçok fidancı), ayrıca Manyas ve Biga köylerindeki( Dikmen,Kaya pınar,Danışmend,Kozçeşme) kurulu olan ceviz bahçelerini dolaştım.
Sonuçta, gerek bölgemizde yaygın kurulu birçok ceviz bahçelerin olması gerek yüksek verimli oluşu gerekse albenisi olması nedeniyle chandler cinsini dikmeye karar verdim.
2011 eylül ayında tarlaya patlatma yaptırdım (derin sürdürdüm), bir hafta sonra fidan aralıkları 6x8 m olan 40 adet 80x80 cm ölçülerinde fidan çukurunu kepçe ile açtırdım.
Çukurlardan çıkan toprak bir ay güneş altında bekledikten sonra ekim ayı sonuna doğru yarım teneke yanmış çiftlik gübresini toprak ile karıştırarak çukurları kapattım, yerleri belli olsun diye üzerine işaret çubukları diktim.
2012 mayıs ayında 40 adet tüplü ceviz fidanları satın aldım ( yılmaz fidancılık Danışmend/Biga). Önce kürek ile fidan çukurlarını açtım ve diplerine bir çay bardağı kadar taban gübresi (TSP) attım, dikim işlemini tamamladıktan sonra bir teneke can suyu verdim ve rüzgardan etkilenip kırılmasın diye her fidanı herek ile bağladım.
Bahçenin hemen üst kısmında sulama kanaletleri var dolayısıyla sulama ile ilgili herhangi bir sistem ( pompa vs) kurmaya gerek kalmadan çebri akış ile damla sulama yapabiliyorum.
Bir hafta sonra tekrar bolca suladım daha sonra 15 günde bir sulama yaptım, ağustos sonunda ise sulamayı kestim.
Bu arada bahçenin etrafını beton direk dikerek kafes tel ile çevirdim.Zaman zaman fidanların etrafını çapalayarak büyüyen otları temizledim ayrıca fidan aralarındaki otlarıda biçtim. Ekim ayı sonunda fidan diplerini bir iki metre çapındaki alanı çapaladım ve kışın fidan gövde kısmında su birikmesini önlemek için fidan diplerini kümbet şeklinde aşı yerleri kapanmayacak şekilde toprakla doldurdum ve İstanbul'daki evime döndüm.
Bu çalışmaları çep telefonuma kaydetmiştim ancak nedense bilgsayarıma bunlar yükleme yapılamıyor.

2013 yılı gelişmelerini, bu başlığın ilk sayfasından itibaren izleyebilirsiniz ve bundan sonraki gelişmeleri paylaşmaya devam ediceğim.

alper04 ve ladikli beğendi.

Düzenleyen ykaya194 : 22-06-2013 saat 09:44
Eski 25-07-2013, 21:53   #12
Ağaç Dostu

6 temmuz 2013 tarihinde ceviz bahçemin bakımı için tekrar bahçeyi ziyaret ettim. 2012 Mayıs ayında dikilen fidanların gelişiminden çok memnunum gayet iyi gelişmişler, yapraklarda herhangi bir hastalık görülmüyor, yan dal oluşması için bazılarında yukarıya doğru dengesiz büyüyen taze filizlerin uçlarını kopardım, fidan diplerini 2 metre çapındaki yeri çapaladım.toprağın nemine göre fidanları suladım ve daha önce ektiğim kavun,karpuz, biber,domates,patlıcan,yer fıstığı, salatalık, fasulye ve kabakların çapalama,sulama işlerini yaptım ancak epey yorucu fakat o kadarda zevkli bir iş.

Name:  SAM_0111.jpg
Views: 4439
Size:  50.3 KB

Çalışmaktan yorulunca çeşme başı molası

Eski 25-07-2013, 22:07   #13
Ağaç Dostu

görsellere devam

[attach][attach][attach]Name:  SAM_0118.jpg
Views: 4276
Size:  57.9 KB

Eklenen Resimler

Eski 25-07-2013, 22:15   #14
Ağaç Dostu

görsellere devam

[ATTACH]Name:  SAM_0121.jpg
Views: 4242
Size:  53.2 KB[/ATTACH]

Eklenen Resimler

Eski 25-07-2013, 22:21   #15
Ağaç Dostu

Sebzeler

[ATTACH]Name:  SAM_0151.jpg
Views: 4139
Size:  72.9 KB[/ATTACH]

Eklenen Resimler

Eski 26-07-2013, 08:26   #16
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Sayın ykaya194 bahçeniz hayırlı olsun ağız tadıyla keyfini sürmenizi diliyorum

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2013, 19:25   #17
Ağaç Dostu

2012 Mayıs ayında bahçeme diktiğim chandler cinsi ceviz fidanları son durumu

Name:  SAM_0238.jpg
Views: 4318
Size:  66.2 KB

Name:  SAM_0239.jpg
Views: 5301
Size:  57.0 KB

Name:  SAM_0269.jpg
Views: 4094
Size:  58.4 KB

Eski 28-02-2014, 10:56   #18
Ağaç Dostu

Şubat ortasında havaların güzel olmasını fırsat bilerek köydeki ceviz bahçemin bakımını yaptım.

Name:  SAM_0337_Edited.jpg
Views: 3609
Size:  66.0 KB
Bahçe girişi dahil her taraf ot olmuş

Name:  SAM_0331_Edited.jpg
Views: 3670
Size:  73.6 KB
Fidan diplerini çapaladım ve her birine 200 gr DAP ( 18/46 gübresi verdim)

Name:  SAM_0340_Edited.jpg
Views: 3693
Size:  41.0 KB
Fidanların budanmamış durumu

Name:  SAM_0341_Edited.jpg
Views: 3958
Size:  46.7 KB
1. kat taç oluşumu için bir lider dal ve 3-4 adet yan dal oluşacak şekilde budama yaptım. Yan dalların uçlarından %40-60 oranında kesim yaptım

Eski 28-02-2014, 11:06   #19
Ağaç Dostu

Name:  SAM_0335_Edited.jpg
Views: 3506
Size:  15.5 KB
Bu kadar işten sonra çeşme üzerinde yemek molasını haketmişimdir.

Name:  SAM_0338_Edited.jpg
Views: 3551
Size:  45.4 KB
Menüde; Tavuk kızartma ve kuzu etinden cız bız köfte, taze yeşil soğan ve geçen sonbahardan kalan marul var.

Eski 28-02-2014, 22:57   #20
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Lider biraz kısa olmuş, lideri fazla durdurmamalıyız ki, liderliğini devam ettirsin.

Köfteler harika.

formullaone beğendi.
Eski 01-03-2014, 13:56   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
Lider biraz kısa olmuş, lideri fazla durdurmamalıyız ki, liderliğini devam ettirsin.

Köfteler harika.
Budama yaptıktan bir kaç gün sonra fidanları tekrar kontrol ettim. Yan dalların uzunluğu lidere göre dengesiz olanları biraz daha kırptım. ( hava kapalı olduğu için resimlerini çekemedim.)

Eski 01-03-2014, 15:47   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Ellerinize saglik, yorucu oldugu kadar doyurucu olsun.
Urun almaya nezaman baslarsiniz? Ekonomik olusu dikimden sonar kac yil ceker?
Saygilarimla
Engin KIZILTAN

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2014, 20:49   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:

Köfteler harika.
Sayın Lilium, yukarıda ki budanmış ağaçta, liderin tepesini vurmasak ve Haziran sonu gibi vursak olur muydu ? Tepe vurmayınca,lider daha hızlı mı yoksa yavaş mı ilerler ?

Elimizde 2. kat lideri olarak tek bir seçenek varsa ve bu lideri hızlandırmak istiyorsak neler yapabiliriz diye de sorulabilir aslında.

Teşekkürler.

çatal koz beğendi.
Eski 01-03-2014, 21:29   #24
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Ellerinize saglik, yorucu oldugu kadar doyurucu olsun.
Urun almaya nezaman baslarsiniz? Ekonomik olusu dikimden sonar kac yil ceker?
Saygilarimla
Engin KIZILTAN
Fidanların cinsi chandler, mayıs ayında 2. yaşını dolduracaklar. 6.yaşından itibaren ürün almayı umut ediyorum, ilk hasat yılında 5-10 kg/ağaç verim alınır ve sonraki yıllarda 15-20 kg/ağaç verim alındığında bir kaç yıl içinde yapılan yatırımı geri kazanabilirsiniz ancak bahçenin bakımı zamanında ve doğru yapılması şartıyla. Bu sene bir tanıdığım Bursa'daki bir kuru yemişçiye elindeki chandler iç cevizi 30-40 tl/kg dan sattı. kabuklu fiyatı 15-20 tl/kg a tekabül eder.

Müşterilerin tercihi şöyle; içi beyaz olursa 1.kalite sayılıyor eğer değilse 2. kaliteden fiyatlandırılıyor. Yerli sert kabuklu olanların ise müşterisi az oluyor.

sedatkso ve kiziltan beğendi.
Eski 03-03-2014, 00:19   #25
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Budama yaptıktan bir kaç gün sonra fidanları tekrar kontrol ettim. Yan dalların uzunluğu lidere göre dengesiz olanları biraz daha kırptım. ( hava kapalı olduğu için resimlerini çekemedim.)
Bunu şimdi nasıl anlatayım baya zor, fotoğraf beni yanıltmıyorsa buradaki budama biraz fazla olmuş gibime geldi, fazla derken fidanın gelişimine göre fazla olmuş, fidan çalışmış dinç güçlü gelişim göstererek kuvvetli yan dal ve lideri beslemiş böyle gelişimlerde kesimleri minimuma düşüreceğiz, bu gelişime göre dal çıkaracağız buna göre uç kısaltma yapacağız, zayıf gelişen bir fidan oldaydı liderin dışında bu kesim iyi diyebilirdim.

Dalın temmuz sonuna kadar büyüyen ilk devresini görebiliyorum (işaretlediğim yer)

Views: 3936
Size:  42.0 KB

Yani burada yarıya yakın kesim yapılmış, birde çıkarılan dal sayısını ne kadar kalınlıkta kaç dal çıkarıldı bu dalların gelişmişlik durumunu bilmediğim için o yönüne bir şey diyemiyorum.

Eski 03-03-2014, 00:40   #26
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Alıntı:
Sayın Lilium, yukarıda ki budanmış ağaçta, liderin tepesini vurmasak ve Haziran sonu gibi vursak olur muydu ?
Zor sorular geliyor.

Yan dalları budanmış bir ağaç da kesilmeyen ya da uç alımı yapılmayan bir lider bırakırsak lider alır başını gider yan dalların gelişimide durur, yandalları vuruyorsak lidere de biraz müdahale ister, lider dik ve yüksek olduğu için liderliğini zaten devam ettirecektir ama bu ilk hareket zaman zarfında yandallar da harekete geçecektir, yani hepsi liderlik için mücadele ederken dik ve yüksek olanı gaip gelerek liderliğini devam ettirecektir.

Alıntı:
Tepe vurmayınca,lider daha hızlı mı yoksa yavaş mı ilerler ?
Hızlı ilerler ve çıplak bir gövde olur.
Alıntı:
Elimizde 2. kat lideri olarak tek bir seçenek varsa ve bu lideri hızlandırmak istiyorsak neler yapabiliriz diye de sorulabilir aslında.
Üstte cevabını verdim zaten hızlı ilerler. yan dalları kesim yaparak durdurur lideri serbest bırakırsan alır başını gider.

formullaone ve recycan beğendi.
Eski 03-03-2014, 08:11   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lilium Mesajı Göster
bunu şimdi nasıl anlatayım baya zor, fotoğraf beni yanıltmıyorsa buradaki budama biraz fazla olmuş gibime geldi, fazla derken fidanın gelişimine göre fazla olmuş, fidan çalışmış dinç güçlü gelişim göstererek kuvvetli yan dal ve lideri beslemiş böyle gelişimlerde kesimleri minimuma düşüreceğiz, bu gelişime göre dal çıkaracağız buna göre uç kısaltma yapacağız, zayıf gelişen bir fidan oldaydı liderin dışında bu kesim iyi diyebilirdim.

Dalın temmuz sonuna kadar büyüyen ilk devresini görebiliyorum (işaretlediğim yer)

Eklenti 473516

yani burada yarıya yakın kesim yapılmış, birde çıkarılan dal sayısını ne kadar kalınlıkta kaç dal çıkarıldı bu dalların gelişmişlik durumunu bilmediğim için o yönüne bir şey diyemiyorum.
Views: 3575
Size:  47.8 KB

Sayın Lilium,

Haklısınız, teorik bilgiler ile yapılan işlerde mutlaka hata oluşur ancak zamanla sizin gibi ustalaşınca doğruyu öğreneceğiz.

Teorik bilgilerimi özetlersem şöyle. Yanlışım varsa düzeltirseniz memnun
olurum.
- Bir dalın uzamasını istersek sert budama yapılır ( %50 in üzerinde kesilir), istemiyorsak ise uç alınır. ( bu bilgi ceviz için, diğer ağaçlar için doğrumudur bilmiyorum )
- Yazın ortasında uç alınırsa dalın gelişimi yavaşlar.
- Zayıf kalmış dalın gelişimini hızlandırmak istersek, komşu olan dallar kısaltılır ve fazla dallar kesilir.
- Modifiye lider dal sisteminde, her katta 3-4 yan dal olması tercih edilir.
- Modifiye lider dal sisteminde merdiven usulü budamada yapılabilir.

Bu bilgiler doğrultusunda yukardaki resimdeki budamayı kendime göre neden böyle yaptığımı izah edeyim.

1) Çıkarılan dal sayısı resimde görüldüğü gibi A ve B kesim yerleri. B yi lider ile çatal olduğu için kestim.
2) 1 nolu dal kuzeye bakıyor ve zayıf kalmış ayrıca o yönde başka gelişmiş dal yok dolayısıyla amacım o dalı geliştirmem için diğer taraftaki dalları kısaltarak gücü bu dala vermekti.
3) Diğer dallar sert budama yapıldığı için hızlı uzayabilirler ancak çok uzarsalarsa yazın uç alma yaparak gelişimlerini durdurabilirim.
4) Sert budama yaptığım dallar diğerlerine göre kalın dolayısıyla dahada kalınlaşmasını önlemek için sert budama yaptım.
5) 2,3 ve 5 nolu dalları sonradan işaretli yerden uçurdum.
6) 4 nolu dalı kesmedim. sebebine gelince; 5 nolu dal belki ileride 2. kat için kullanabilirim diye bu dalı yedek bıraktım,. Eğer 2. kat oluşumu istediğim gibi gerçekleşirse bu dalı ileride kesebilirim.

Değerli yorumlarını bekliyorum.
Saygılar

Eski 03-03-2014, 08:15   #28
Ağaç Dostu

Sayın Lilium, yine yukarıdaki fotoğrafı örnek göstererek bir soru sormak istiyorum izninizle.

Yan dal sayısını 4 yerine 3 tane bıraksak, ağacın 2. kat liderini daha fazla besleyebilmesini sağlamış olur muyuz?

Yani, ağaç gücünü lidere daha fazla yansıtmış olur mu yaz boyunca ? 1 dal azaltmak katkı sağlar mı ?

Eski 04-03-2014, 01:38   #29
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Eklenti 473522

Alıntı:
Haklısınız, teorik bilgiler ile yapılan işlerde mutlaka hata oluşur ancak zamanla sizin gibi ustalaşınca doğruyu öğreneceğiz.
Estafurullah efendim usta ne demek hep birlikte öğreniyoruz,

Alıntı:
- Bir dalın uzamasını istersek sert budama yapılır ( %50 in üzerinde kesilir),
Doğru yanı var fakat bu sertlik gelişime göredir fazla sertte gelişimi durdurur bu yönünüde unutmamak gerekir.
Alıntı:
- Yazın ortasında uç alınırsa dalın gelişimi yavaşlar.
Yara açmak tabi ki, gelişimi yavaşlatır, ama ucu niye neden alıyorsun getirisini götürüsünü bilmek gerekiyor buna göre yaparsak gelişimi belki biraz yavaşladır ama bana bir şey kazandıracaksa yapılması doğru olur.

Alıntı:
- Zayıf kalmış dalın gelişimini hızlandırmak istersek, komşu olan dallar kısaltılır ve fazla dallar kesilir.
Zayıf dalı geliştirmek istiyorsak komşu dallar kısaltılır doğru, fazla dallar kesilir dememiz doğru olmaz kesilen dalların kalınlıkları önemlidir bunlara bakıp karar vermek gerekir.
-
Alıntı:
- Modifiye lider dal sisteminde merdiven usulü budamada yapılabilir.
Bu usulü anlayamadım çok özür dilerim.

Alıntı:
2) 1 nolu dal kuzeye bakıyor ve zayıf kalmış ayrıca o yönde başka gelişmiş dal yok dolayısıyla amacım o dalı geliştirmem için diğer taraftaki dalları kısaltarak gücü bu dala vermekti.
Zayıf dala dokunmamış olsaydınız her şey doğru diyecektim.

Alıntı:
3) Diğer dallar sert budama yapıldığı için hızlı uzayabilirler ancak çok uzarsalarsa yazın uç alma yaparak gelişimlerini durdurabilirim.
Sert budanan dallar zayıf dalın altındamı üstündemi? sertlik derecesi bununla ilgilidir.

Alıntı:
6) 4 nolu dalı kesmedim. sebebine gelince; 5 nolu dal belki ileride 2. kat için kullanabilirim diye bu dalı yedek bıraktım,. Eğer 2. kat oluşumu istediğim gibi gerçekleşirse bu dalı ileride kesebilirim.
6 nolu ve 3 nolu dal duruyorken 5 nolu dalı lider yapmanız ya da ileride düşünmeniz yanlış, yapabilirsiniz fakat 6 ve 3 noları kesmeniz gerekir buna da gerek yok geriye gitmiş gerilemiş olursunuz.
...

formullaone beğendi.
Eski 04-03-2014, 01:56   #30
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın Lilium, yine yukarıdaki fotoğrafı örnek göstererek bir soru sormak istiyorum izninizle.

Yan dal sayısını 4 yerine 3 tane bıraksak, ağacın 2. kat liderini daha fazla besleyebilmesini sağlamış olur muyuz?

Yani, ağaç gücünü lidere daha fazla yansıtmış olur mu yaz boyunca ? 1 dal azaltmak katkı sağlar mı ?
Tüm ağaçta bir dal çıkartmak hem lidere hem kalan yan dallara tabi ki katkı sağlar.

Kaç adet yan dal bırakmak tercihine çok müdahale etmemek gerekir diye düşünüyorum bu kişinin tercihine göre değişir, bana sorarsanız benim tercihim üç ana yan dal, (ama derseniz ki, kardeşim senin bahçendeki ağaçlar öylemi? terzi söküğünü dikemiyor derim.

Yan dal tercihinizi kaç adet tercih ederseniz edin bu tercihlerinizi yaparken illa ben üç dal bırakaçağım deyip ağaçı kuşa çevirmemek gerekiyor ağaç güçlüyse ve kesilecek dal bırakaçağın daldan kalınsa bunu önce durduruyoruz bırakaçağımız dalı geliştiriyoruz bir sonraki yıl durdurduğumuz dalı çıkarıyoruz

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024