agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen ukaraymir
  • 1 Gönderen ukaraymir

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-11-2013, 13:21   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
Fernor (tozlayıcısı Fernette) ceviz çeşidi

Değerli arkadaşlar

Bizim memlekette Kaymakamlık ve İlçe Tarım organizasyonuyla ceviz fidesi dağıtılmış.

abim yazılmış 60 fidan almış. hangi çeşit diye sordum bilmiyorum ceviz işte dedi. bende bilmediğin cevizi niye dikiyorsun dedim.

açıkçası köyde kimse hangi çeşit ceviz diktiğini bilmiyor.

salı ve çarşamba köydeydim. salı günü kaymakam ve ilçe tarımın memurları gelmişler onlara sordum fernor ve tozlayıcısı fernette dediler.

neden chandler değil dediğimde chandlerde 600 rakımın üstünde riskin fazlalaştığını geç donlardan etkilenmemesi için 1400 rakıma kadar uyumlu fernoru tercih ettiklerini söylediler. bizde rakım 700 .

bildiğim kadarıyla verimli ve içi beyaz bir çeşit. tozlayıcısı fernettede yan dal verimi olan çeşit.

fernor ve fernette hakkında bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar paylaşırsa memnun olurum.

not: fidanlar erik bahçesinin içine 8x8 olarak dikilmiş.

aksazli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2014, 14:38   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aksazli Mesajı Göster
Değerli arkadaşlar
bildiğim kadarıyla verimli ve içi beyaz bir çeşit. tozlayıcısı fernettede yan dal verimi olan çeşit.

fernor ve fernette hakkında bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar paylaşırsa memnun olurum.
Fernor'un dogru tozlayicisi Ronde de Montignac'dir. Link Walnut Fruit Tree | Ronde de Montignac | The Walnut Tree Co.

ermana beğendi.
ukaraymir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2014, 21:37   #3
Yeni Üye

Baska bir yabanci kaynaktan buldugum bilgiye gore yine Fernor'un tozlayicisi Ronde de Montignac'dir. http://www.vivaizanzi.it/UserFiles/F...ce2013_GB1.pdf
Tab. 3 - Varieties and their pollinizers
Variety Pollinizer
CHANDLER Franquette, Fernette
FERNETTE Chandler
FERNOR Ronde de Montignac
SUNLAND Franquette, Fernor
TULARE Franquette
HOWARD Franquette, Fernette
LARA Franquette, Fernette
MAYETTE Franquette
MEYLANNAISE Ronde de Montignac
FRANQUETTE Meylannaise
HARTLEY Franquette, Fernor, Fernette

ermana beğendi.
Eski 22-09-2014, 09:23   #4
Ağaçsever

fernorların fideleri çok küçük ve şekli bozukmuş çoğunun uç kurumaları oldu 10 yılda anca toparlayacak onun için bu sene hepsini kökleyip yeniden chandler dikilecek. erikler de köklenecek soğuk çarpmasından ürün olmuyor tamamen chandlere dönecek bahçe dikim aralığı son kararımız 8x8 mt.

Düzenleyen aksazli : 22-09-2014 saat 10:01
Eski 22-09-2014, 19:20   #5
Yeni Üye

Bende Ankarada 10 ar donum Fernor ve Chandler (toplamda 20 donum) Ceviz bahcesi kurmayi dusunuyorum. 3 senedir dusunuyorum hatta bu yaz kararimi verdim olumlu yonde. Su anda tarla arastiriyorum. Don olaylarini minumuma indirmek icin hafif egimli tarla bakiyorum. (Soguk havanin akarak tarladan uzaklasmasini saglayacak bir egimde kurmak lazim karasal iklimde) Bulabilirsem kistan once, bulamazsam da baharda bahceyi kurmayi dusunuyorum. Dikim sIkligi ise 8*4 veya 6*6 olacak. Cevizde dekar basina urun miktarini dusunmek gerekiyor. 8*8 veya 10*10 dikerek az miktarda devasa agactan fazla urun almaktansa; sIk dikim yaparak agac basina az olsada dekar basina daha fazla urun almak mumkun. Bu hesabi yeniden dusunebilirsiniz ..

Eski 23-09-2014, 14:21   #6
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ukaraymir Mesajı Göster
Bende Ankarada 10 ar donum Fernor ve Chandler (toplamda 20 donum) Ceviz bahcesi kurmayi dusunuyorum. 3 senedir dusunuyorum hatta bu yaz kararimi verdim olumlu yonde. Su anda tarla arastiriyorum. Don olaylarini minumuma indirmek icin hafif egimli tarla bakiyorum. (Soguk havanin akarak tarladan uzaklasmasini saglayacak bir egimde kurmak lazim karasal iklimde) Bulabilirsem kistan once, bulamazsam da baharda bahceyi kurmayi dusunuyorum. Dikim sIkligi ise 8*4 veya 6*6 olacak. Cevizde dekar basina urun miktarini dusunmek gerekiyor. 8*8 veya 10*10 dikerek az miktarda devasa agactan fazla urun almaktansa; sIk dikim yaparak agac basina az olsada dekar basina daha fazla urun almak mumkun. Bu hesabi yeniden dusunebilirsiniz ..

bende 8x4 olarak düşünüyordum aslında ama toprak verimli ileride çok büyük sorun olacak en iyisi 8x8 yapayım dedim. aynı yerde 7.5 x 7 aralıkla kiraz var 6 yaşında arası kapandı ceviz dikilecek yerin toprağı daha kaliteli onun için 8x8 düşünüyorum. bayramda köye gideceğim 8x6 nasıl olacak ona bakacağım ölçmek gerekiyor yeniden duruma göre 8x8 ya da 8x6 bakalım nasıl olacak.

Eski 20-11-2014, 12:22   #7
Ağaçsever

Feragnesim's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ukaraymir Mesajı Göster
fernor'un dogru tozlayicisi ronde de montignac'dir. Link walnut fruit tree | ronde de montignac | the walnut tree co.
sayın ukaraymir
bu tozlayıcı konusunda size katılıyorum bende bazı kaynaklardan fernorun tozlayıcısını ronde olarak duydum . Fakat internette o kadar fidancı gezdim hatta bulunduğum ilde birine sordum fernorun tozlayıcısı fernette diyor. Ve fidancılar bu fidanı veriyor tozlayıcı olarak. Fernor bahçesi olupta tozlayıcı ne kullanılmış kullanılan tozlayıcı gerçekten işe yarıyormu bilen varsa bizi aydınlatsın. Ben fernor dikmeyi düşünüyordum bu sene 70-80 kadar fernor ama kararsız kaldım doğrusu

Feragnesim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2016, 20:29   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Fernor Tozlayıcısı

Ekteki tabloda dişi ve erkek çiçek açma zamanları gösterilmektedir. Buna göre Fernorun gerçek tozlayıcısı ronde de montignac olmakla birlikte, fernettte de tozlayıcısıdır her iki tozlayıcının da dikilmesinde fayda vardır.

Eklenen Resimler

pasaunal66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 13:30   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2016
İbrahim balkal ın dediğine göre fernorun gerçek tozlayıcıları .ronde ve meylenise imiş. Üstüne basa başa söylüyor.

ertuğrul 37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 13:34   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2016
Fernorun dişi çiçekleri ile ronde ve meylenise nin erkek çiçekleri tam uyuşuyor. Videoları var.

Fernettenin tozlaması biraz kısıtlı. Ama fernette verimli bir ağaç.

ertuğrul 37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 19:50   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2014
Sayın Aksazlı
Ankara da ayaş kızılcahamam kazan cubuk akyurt gölbaşı polatlı 2-3 senedir donlardan etkileniyor.Beypazarı sanki biraz daha uygun gibi.Chandler vegatasyonu tamamlamadığından önerilmiyor.Forumda bana ve diğer arkadaşlara ait msj ları çok dikkatli okumanı ve ona göre karar vermen gerektiğini düşünüyorum.
Karasal iklimde ceviz işine hiç bulaşmasan en güzelini yapmış olursun.

efedag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2018, 12:37   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-09-2017
tezinize katılmıyorum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efedag Mesajı Göster
Sayın Aksazlı
Ankara da ayaş kızılcahamam kazan cubuk akyurt gölbaşı polatlı 2-3 senedir donlardan etkileniyor.Beypazarı sanki biraz daha uygun gibi.Chandler vegatasyonu tamamlamadığından önerilmiyor.Forumda bana ve diğer arkadaşlara ait msj ları çok dikkatli okumanı ve ona göre karar vermen gerektiğini düşünüyorum.
Karasal iklimde ceviz işine hiç bulaşmasan en güzelini yapmış olursun.
Sayın Efedağ, karasal iklimde ceviz işine bulaşma tezinize katılmıyorum. saygılar..

sinan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2018, 12:47   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-09-2017
buradan edindiğim bilgilere göre konyanın ılgın ilçesinin bir orman köyüne yamaçta oluşturduğum bahçeme, balıkesir bandırmadan getirdiğim 140 fernor fidanına karşılık 5 ronde ve 5 fernette şeklinde dağıttım. ceviz satıcım da kararımı isabetli buldu. henüz bir yaz geçirdik. sonuç umarım verimli olur.

sinan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2019, 21:45   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2019
Değerli forum üyeleri ronde cinsi 7 yaşında polenlemeye başlar, arada ki 3 yıllık verim toleransını düşünerek karar vermenizi öneriyorum

Ali zirmüh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024