agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai malzemeleri ve aletler
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-12-2005, 09:52   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2005
Bonsai Toprağı Karışımında Kedi Kumu Kullanımı

Bonsai topragi olrak kedi kumu baslikli makelyi okudukan sonra bunun icin bir arastirma yaptim! Bazi merketlerde kedi kumlarinin yanlarina incelemeniz icin acik halleri bulunuyor.Bunlari bir cogundan ornekler alip islattim kuruttum ve yine bir cogunun yanmamis kil oldugunu e hemen camurlastigini gordum.

Fakat CARLI markali bir kedi kumu vardi, bu yanmis kil ve kaya parcalarindan olusuyor.Islatildiginda formunu kaybetmedigi gibi kuruduguda da kirilgan ozellige sahip olmuyor. Fakat mutlaka elemek gerekiyor iclerinde toz parcalarina yakin buyuklukte ok fazla parca var, eledikten sonra ancak kullanilabilir.

Ben yaklasik yuzde 15-20 oraninda torfa karistirdiktan sonra kullandim ve gayet guzel sonuc aldim.Fakat saksinin su tahliye deliklerini kapatmamasi icin en alta birkac volkanik kaya ve cakil taslarinin yerlestirip kok baglamak icin gerekli teli saksinin yanlarindan cikarip, kayalarin ustlerinede gozenekleri cok cok kucuk kumas parcasi (esarp gibi) yerlestirdim ve kumu daha sonra saksiya doldurdum.

Şu an su tahliyesi ve sulamdan sonraki nemlilik orani gayet guzel. Ankara'da oturan arkadaslar icin kocatepe begendik magazasindan bu urunu bulabilirler. Ben yeni fidanlarimda denedim siz de bunu yaparak cok sevdiginiz agaçlariniz kaybetme riski olmadan cok ucuz ve kolay bulunabilir bir malemeyle bonsaileriniz saglikli bir sekilde yetistirebilirsiniz

gokhanakdeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2005, 10:02   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Teşekkürler

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2005, 10:14   #3
agaclar.net

malina's Avatar

Lovely Cat Kedi Kumu
1,500,000
Gima
7 litre

Çarli Kedi Kumu (Denendi, bonsai için uygun)
2,500,000
Gima
7 litre

Champion
3,250,000
Gima
5 kilogram

Amiral Kedi Kumu
3,750,000
Migros
14 litre

Topracat
4,050,000
Pet.gen.tr
7 litre

Bulduklarımı yazdım. Bunlar fiyat ve bulunacakları yerle ilgili.

Siz denediklerinizin markasını yazarsanız iyi olur. Belki bu denenmemiştir diye gereksiz deneme yapılmaz. Ben de yukarıdaki listeyi değiştiririm

Eski 02-12-2005, 12:36   #4
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Gökhan Abicim kedi kumu bilimsel araştırman için çok teşekkürler. Dalga filan geçmiyorum gerçekten bilimsel araştırma yapmışsın. Çalışmalarının devamını dilerim.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2006, 07:05   #5
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Erkan Aktaşgül:

"Büyük ihtimal bu buluşu (kedi kumu) ben de toprak olarak kullanacağım artık. Çünkü inorganik topraklar (volkanik kaya, akadama, perlit, vermiculit, seramis vs.) böcekler ve kök çürümeleri gibi bazı unsurlar açısından çok daha güvenli."

demiş.

Eğer amaç buysa bildiğimiz dere kumu bu işi neden görmesin?
Cahilliğimi bağışlayın. İlk hevesle Tekzenden aldığım ve "hazır bitki toprağı" gibi bir ifadeyle satılan toprağın aslında yetersiz olduğu fideler büyüdükçe ortaya çıkmaya başladı. Bu yüzden toprakla ilgili bilgi araştırmaa başladım ve karşıma bu bilgiler çıktı. Siz büyük yerdesiniz, kedi kumu, volkanik akvaryum kayası falan bulabiliyorsunuz ama burada bu mümkün değil. Üstelik amacınızı söyleyince yüzünüze garip garip bakıyorlar.

Düzenleyen hasan42 : 19-04-2006 saat 09:58
hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2006, 09:34   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-06-2005
Galeri: 1
Allah Allah.. Nerde yazmışım ben o yazıyı hatırlayamadım..
(Bu arada soyadım Aktaşgül )

Naçizane bilgi ve deneyimlerimi kısaca aktarayım. Bahçe toprağı, saksı toprağı, torf vs. olarak bilinen topraklara hepimiz daha aşinayız mutlaka. Bu tür toprakların artısı içlerinde bitkiler için gerekli mineral vs. türü şeyleri doğal olarak yeterli miktarda bulundurmaları. Ama yukarıda yazdığı gibi hastalık, solucan, karınca, bazı karışımların kökleri sıkması gibi sorunlar nedeniyle bazen sorun çıkartıyorlar.

İnorganik toprakların artıları; köklere baskı yapmamaları, iyi drenajları, hastalık, solucan vs. gibi etkenler açısından çok daha güvenli olmaları. Ancak bu topraklarda organik topraklar kadar mineral, element vs. bulunmuyor bildiğim kadarıyla. Bu yüzden gübreleme (feeding) konusuna daha fazla eğilmek gerekiyor, yoksa ağaçlar güçsüz kalabiliyor. Ayrıca inorganik topraklar organiklere nispeten genelde daha az su tuttukları için sulama konusunda da belki biraz daha fazla dikkat etmek gerekiyor.

Hata oranlarını azaltmak, toprağın besin değerini ve drenajını yükseltmek için sanırım en uygun olanı inorganik ve organik toprakları birlikte kullanmak. Bu konuda çeşitli karışım tavsiyeleri var onlar uygulanabilir.

İnorganik toprak bulma kosunua gelince, tüf, ponza türü topraklar toprak/fidan satış noktalarında bulunabiliyor. Ya da biraz muhabbet edince birçok yer bir poşet doldurup verebiliyor ücretsiz. Çünkü aslında çok ucuz malzemeler ama perakende satışları olmadığı için herlerde bulmak kolay olmuyor. Kedi kumu biraz fanteziye kaçıyor gibi bence, bütün ihtimaller tükenince düşünülebilir ama ponza, tüf (fidancılar başka birşey de diyor, onu hatırlayamadım) gibi toprakları bulmak çok zor değil inanın.

Bu arada, ben de toprak konusunu halledebilmiş değilim, denemelerim sürüyor. Şunu söyleyebilirim, karışımlarınızda çok fazla torf, hindistan cevizi lifi türü şeyler kullanmayın. Bunlar suyu iyi tutsalar da kuruyunca sanki bir keçenin üstüne su döküyormuşsunuz gibi oluyor. Suyu emmiyorlar ve saksının kenarından akıp gidiyor. Bu gerçekten tehlikleli olabilir ağaçlar için.

Düzenleyen Erkan Aktaşgül : 19-04-2006 saat 14:35
Erkan Aktaşgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2006, 10:04   #7
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Düzelttim hatamı.
İşte şu adreste yazmışsınız:
Bonsai için kullanacağınız toprak hakkında bilgiler

Bakın bu verdiğiniz bilgiler derli toplu ve aydınlatıcı. Sizin yazınızı okuyunca bir hatamı farkettim, benim kullandığım toprakta suyu fazlaca tutma sorunu var. Kumun, veya inorganik malzemenin, faydasını şimdi tam olarak anladım. Drenaj çok önemli. Sanırım bu yüzden bir meşe ağacımı kaybetmek üzereyim.
Bilgiler için teşekkürler.

hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2006, 19:14   #8
Ağaç Dostu

qitted's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2004
Galeri: 1
Toprağı havalandırmak ve drenaj sağlamak için seracılar genellikle perlit kullanıyor. Ben toprağa strafor tanecikleri katıp deneme yapmıştım ama verimli olduğunu söyleyemeyeceğim.

Kütahya/Simav ilçesinde seracılar domates, hıyar vs yetiştirmek için hiç toprak kullanmaz. Bölgede bolca bulunan yanardağ külü kullanıyorlar. Ne gübre, ne hormon, ne de zirai ilaç gerekmeden muhteşem verim alıyorlar.

qitted Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2006, 22:41   #9
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu konu ile ilgili ben de bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Kedi kumları doğal minerallerdir. Örneğin adı geçen Çarli marka kum diatomittir. Piyasada bentonit ve sepiyolit,klinoptilolit kedi kumları da var. Bunların hepsi tarımdave hayvancılıkta kullanılan inorganik maddelerdir. Çok çok enteresan özellikleri de var. Örneğin zeolit yazıp bir arama yaparsanız çok enteresan bilgiler ulaşırsınız.

Normal kum su tutmaz, koku emmez, azotun fazlasını tutmaz, ağırdır vs. Bu yüzden kum yerine perlit, zeolit, bentonit, pomza gibi maddeler tarımda kullanılmaktadır. Kedi kumları bu maddelere az miktarda, evdeki saksılarda kullanım için ulaşabilmek açısından çok uygun.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2006, 15:54   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2006
kedi kumu-zeolit-ecocat

merhaba,
konu hakkındaki yazılarınızı okudum ve bir kedi sahibi olarak, zeolitin , özellikle tarımda ve hayvancılıkta da kullanıldığını (fertilizer olarak) ve mükemmel sonuçlar alındığını biliyorum. hatta ben de bu araştırmaları vb okuduğum günden beridir evdeki saksı çiçeklerimde ve ayrıca bahçemdeki bitki ve ağaçlarımda ZEOLİT kullanıyorum ve Türkiye'de sadece ECOCAT kedi kumu var bu alanda. Migros'da (başka yerlerde de var mesela carrefour, real, kipa vb vb)satılıyor ve çok ucuz, tavsiye ederim. Ayrıca okudum ve yine denedim ki, kötü kokuları savmakta da çok etkili. her türlü kötü kokulu yerde (spor çantası içi, ayakkabılık, buzdolabı içinde kötü koku oldu ise vb) yani minik lavanta çantaları kullanır gibi poşetleyeceksiniz ve kullanacaksınız. umarım yazdıklarımın bir faydası olur.

kedi kumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2006, 16:14   #11
agaclar.net

malina's Avatar

Şirketimiz LovelyCat, LuckyCat ve EcoCat markalı kedi kumları üretmektedir. %100 natürel minerallerin özel bir formülasyon ile karışımından oluşan ürünlerimiz üstün ürün özellikleri sayesinde kedi sahiplerinin tüm beklentilerini karşılayabilmektedir. - Yüksek sıvı emme kapasitesine sahiptir - Kokuyu tamamen yok eder - İdeal topaklanma sağlar - Bakteri oluşumunu engeller

Mamor Exim Ltd.
Cumhuriyet Bulvarı 1450/2
Alsancak -İzmir
Telefon: 0232 464 2880

Eski 08-05-2006, 18:59   #12
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
İdeal topaklanma sağlar
Bu sakıncalı Deneme ile sabit )

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2006, 21:36   #13
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Bende tam aynı yerden alıntı yapacaktım.Bonsaisever benden önce davranmış.(Askeriyede okuyabiliyorum ama login olamıyorum dolayısıyla cevapta yazamıyorum

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2006, 23:03   #14
agaclar.net

malina's Avatar

Sonuçta hangi marka kullanılabilir özellikte?

Eski 09-05-2006, 06:00   #15
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Marka hakkında bilgim ve fikrim yok.Sadece topkalanma yaptığını duyunca uygun olmadığını düşündüm.Suyu alınca birleşme eğiliminde olan kumu karışımda kullanırsanız, saksıda da birleşip beton gibi olur diye düşünüyorum.

Eski 09-05-2006, 09:22   #16
agaclar.net

malina's Avatar

Kedi kumu kullanan kimse yok mu burada?

Eski 09-05-2006, 09:58   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
ben kullaniyorum ama kedi icin

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2006, 10:13   #18
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaireef
Marka hakkında bilgim ve fikrim yok.Sadece topkalanma yaptığını duyunca uygun olmadığını düşündüm.Suyu alınca birleşme eğiliminde olan kumu karışımda kullanırsanız, saksıda da birleşip beton gibi olur diye düşünüyorum.
Bonsaireef bu tür mineraller
toprağın içinde kullandığınızda ise zaten karışmış oluyorlar, partikülleri birarada olmuyor.Verdiğiniz suyu depoluyorlar ve sizin için yavaş yavaş salıyorlar. Beton gibi bir yapı oluştursalardı tarımda kullanılmaları imkansız olurdu.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2006, 10:53   #19
agaclar.net

malina's Avatar

Kedi kumları (aybalanın kullandığı biçimde) birbirinden farklı özellikler gösteriyorlarmış.

Okuduğum yerde şu sorunlar vardı:

- Dökülürken çok tozlanan
- Islanınca çamurlaşıp tabana yapışan
- Kokuyu engellemeyen

Aklımda kalanlar bunlar. Kedi sahipleri bu tür sorunlar yaşatmayan kumlar konusunda deneyimlerini paylaşıp bazı markalar üzerinde mutabakata varıyordu. Tarım için kullanılabilecek özellikte olan markalar, tüm kedi kumları markaları değil. Herkes kendisi deneyip bulmasın diye marka belirlensin amaçlı uğraşıyorum

Eski 09-05-2006, 16:12   #20
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Bu kedi kumu olayını ilk Erkan Aktaşgül ortaya çıkarmıştı.Onun bahsettiği makalede, bunu bonsailerinde kullandığını söyleyen kişi çok uygun olduğunu anlatıyor.Bende uygun olabilecek markalar olduğunu düşünüyorum.

Benim kafama takılan ise malinanın verdiği markada yazan 'ideal topaklanma sağlar' lafıydı.Bu topaklanma sadece tek başına kullanıldığında oluyor, uygun miktarda torfla karıştırıldığında olmuyorsa ve bu tarımda kullanılan bir mineralse neden olmasın ki.

Bu kedi kumu olayına çok sıcak bakıyorum zaten.Tek sorun markaydı.Eğer Mine hanımda o markadaki minerale uygun diyorsa ki tecrübelerine çok güveniyoruz uygundur.Fakat her marka kedi kumunda bu maddeler varmı sorun o.Bu maddeler tarımda kullanan maddelerle aynı olsa bile bu markalarda sadece bu maddeler mi var yoksa başka maddelerde ekleniyor mu?En güzeli markaların denenip sonuçlarının buraya aktarılması.

Kedi kumu zeoliti denemiş. Peki Kedi kumu siz zeolit olarak Ecocat'imi kullanıyorsunuz?Tecrübelerinizi biraz daha açabilirmisiniz.Bitkilerde Ecocat kullandığınızı yazmamışsınız çünkü.

Şimdi malinanın ve kedi kumunun verdiği marka uygun mudur sonuç olarak bunu kesin ve kesin söyleyebilirmiyiz?

Eski 09-05-2006, 18:17   #21
Ağaç Dostu

faydalı olur mu bu bilgi size bilmiyorum
ben kedim için çarli kullanıyorum
koku yok, çamur yok, tozlanma yok
haber vereyim dedim

Eski 09-05-2006, 18:47   #22
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Kedi kumu ile ilgili makale burada. Marka Tesco

http://www.bonsai4me.com/Basics/Basicscatlitter.htm

Eski 09-05-2006, 18:55   #23
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Kendi kumu aldım ve toprakla karıştırdım. Can suyunu döküp balcık halini aldığını görünce hemen söküp çıkardım.

Eski 09-05-2006, 19:08   #24
agaclar.net

malina's Avatar

Tesco marka mı kullandın? Onu liste dışı bırakalım o zaman...

Bacyard, Çarli marka kedi kumundan bir avuç alıp, biraz toprakla karıştırıp dener misin?

Eski 09-05-2006, 19:24   #25
Ağaç Dostu

demin denedim
tedi de tuhaf tuhaf bana baktı
fotolar çok net değil

bu susuz hali

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg PIC_0012.jpg (18.4 KB, 989 views)
Eski 09-05-2006, 19:25   #26
Ağaç Dostu

bu da sulu hali
ben çok fark göremedim
balçık olmadı
bir avuç koydum her ikisinden de

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg PIC_0013.jpg (17.7 KB, 976 views)
Eski 09-05-2006, 19:32   #27
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Tescoyu bu adam kullanmış.Zaten bu işi başımıza saran adamda bu.Yani tesco uygun.

Eski 09-05-2006, 19:39   #28
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Yok tescoyu bulamadım. Türkiyede de satıldığını duymadım. Başka bir marka almıştım ve Kedi kumunu fazla koymuştum )

Eski 09-05-2006, 19:42   #29
Ağaç Dostu

ben hiçbirşey anlamadım
sonuç olarak bu kumu toprakla karıştırdığınızda sonucun ne olması gerekiyor
ben boşuna mı test yaptım ya

Eski 09-05-2006, 19:52   #30
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Benim beklentim pomza taşını koymuş gibi topaklanmadan kalması idi.Resimde gördüğüm kadarı ile sende de aynı şey ama az olmuş.

Mine Pakaner bu konuda ne diyor?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024