agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai malzemeleri ve aletler
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-05-2006, 20:02   #31
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Bence boşuna denemediniz.Topaklanma olmadığını gördük.

Su tutması iyi ise su tutucu malzemeler yerine yok su tutması iyi değil çakıl gibi ise dere kumu yerine karışımlarda kullanabiliriz.

Bu tür denemeler önemli.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2006, 23:25   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-06-2005
Galeri: 1
Bence Tüf denilen çakılı ya da ponzayı, yani kedi kumunun muadillerini bulmak uygun kedi kumunu bulmaktan daha kolay. O yüzden çok da fazla bu konuda detaylı deneyleregerek olduğunu sanmıyorum. Fidancılarda yukarıdaki malzemelerden birini bulamasanız diğerini bulabiliyorsunuz.

Ama derseniz ben çok araştırmacı bir kimliğe sahibim o zaman deneyin tabi ki. Biz de faydalanırız Fakat biraz arayınca güzel volkanik çakılların bulunabildiğini bizzat gördüğüm için kendi adıma çok fazla fanteziye kaçmamaya karar verdim.

Erkan Aktaşgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2006, 00:37   #33
Ağaç Dostu

gümüş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
arkadaşlar ben gümüşün eşiyim, meslegim veterinerlik. sizinle kedi kumları hakkında bildigim bir kaç bilgiyi paylaşmak istedim.

kedi kumlarını üç gruba ayırabiliriz:

1-ıslandıgı zaman topaklaşanlar:
Bunlar ıslandıgında çamur oluyorlar,çimentolaşıyorlar. içeriği fırınlanmış kil olanlar çamur oluyor. fırınlanmış solpanit olanlarsa çimentolaşıyor.
örnek: alice topaklaşan, amiral

2-ıslaklığı içine emenler:
Bunların içeriği sepiolit, diotomit... taş ocaklarından cıkarılıp hiç bir işlem görmeyen kumlar. ıslaklığı emer çok ıslanmadıkca şekil degişikligine ugramazlar.
örnek: çarli, alice, ditya

3-silika jel kumlar
Bunların görünümü cam gibidir.tanelerinin içinde kapillar kanallar vardır.kapillarite etkisiyle suyu tamamen emerler. suyu yavaş yavaş buharlaştırırlar. aşırı ıslandıklarında erirler. içerigi adından da anlaşıldıgı gibi silicadır.
örnek:l itter pearls, mimi silica gel, arkadaş silika gel

Tkeskin beğendi.

Düzenleyen malina : 03-08-2006 saat 09:34 Neden: paragraf
gümüş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2006, 00:59   #34
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Gümüş bilgiler için eşine teşekkürler

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2006, 10:10   #35
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gümüş
arkadaşlar ben gümüşün eşiyim, meslegim veterinerlik. sizinle kedi kumları hakkında bildigim bir kaç bilgiyi paylaşmak istedim.
Sizin üye olmanız bizi üzmez

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2006, 12:18   #36
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-06-2006
Merhaba,arkadaşlar ben kedi kumunu bitkilerde denemedim ama 8 yıldır kedim için çarli kullanıyorum.Kesinlikle topaklanıp betonlaşmıyor.Alice için çok kötü diyebilirim.Çarli çok ıslandığında da taneler halinde kalıyor.

nilgunarpat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 19:33   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2007
Nem alıcı?

arkadaşlar halen bu forum konusuna bakan varmı bilmiyorum ama bakan varsa birşey sormak, danışmak istiyorum.
odalarda, özelliklede depo mahiyetinde kullanılan yerlerde silica gel isimli bir malzemenin nem alıcı olarak kullanıldığını öğrendim. bunun kedi kumu olarak da kullanıldığını öğrendim. yani kedi kumu denilen malzemeyi odalarda nem alıcı olarak kullanmak mümkünmü?
bu konuda görüşü olan arkadaş varmı?

karaman76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 19:39   #38
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Kedi deyince, kedi besleyenler için soruyorum. Serama kediler dadanmış, kış başından beri serada boş ve toprak yığınım öylece kaldı. Kedilerde bunu fırsat bilip bir kaç yerini eşip pislemişler ve üzerini örtmüşler. Pisledikleri bir şey değil uzaklaştırıyorum da pisledikleri yerde pisliğin üzerinde uzun kıl şeklinde bir şey ürüyor bunun ne olduğunu bilen var mı?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 19:40   #39
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kedi kumu ponza, perlit gibi malzemeler. Bundan odanın nemini azaltmasını beklemek biraz abartılı olabilir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 19:47   #40
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Klimanjaro Mesajı Göster
Kedi deyince, kedi besleyenler için soruyorum. Serama kediler dadanmış, kış başından beri serada boş ve toprak yığınım öylece kaldı. Kedilerde bunu fırsat bilip bir kaç yerini eşip pislemişler ve üzerini örtmüşler. Pisledikleri bir şey değil uzaklaştırıyorum da pisledikleri yerde pisliğin üzerinde uzun kıl şeklinde bir şey ürüyor bunun ne olduğunu bilen var mı?
Üzerini çamaşır suyu ve kireçle dezenfekte edin,tenya olabilir belki ne olur ne olmaz

arb73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 19:54   #41
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Tedbir almak sorun değil ben bu kıl görünümli nesnenin ne olduğunu öğrenmek istiyorum...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 20:47   #42

memet's Avatar

Merak ettirdin, fotoğraflaman mümkün mü?

Eski 09-03-2007, 06:11   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Klimanjaro Mesajı Göster
Tedbir almak sorun değil ben bu kıl görünümli nesnenin ne olduğunu öğrenmek istiyorum...
Sanıyorum bir çeşit küf.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2007, 06:14   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaman76 Mesajı Göster
arkadaşlar halen bu forum konusuna bakan varmı bilmiyorum ama bakan varsa birşey sormak, danışmak istiyorum.
odalarda, özelliklede depo mahiyetinde kullanılan yerlerde silica gel isimli bir malzemenin nem alıcı olarak kullanıldığını öğrendim. bunun kedi kumu olarak da kullanıldığını öğrendim. yani kedi kumu denilen malzemeyi odalarda nem alıcı olarak kullanmak mümkünmü?
bu konuda görüşü olan arkadaş varmı?
Silica gel dediğimiz malzeme odalarda nemi tutmak için kullanılıyor fakat kedi kumu kullanılamaz. Kedi kumu, silica gel kadar yüksek emiciliğe sahip değil. Yapı marketlerde büyük poşetlerde silica gel bulmak mümkün.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2007, 01:12   #45
Ağaç Dostu

merdiye's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Peki şimdi bu çarli marka kedi kumunu kullanabilir miyiz???
Gerçi ben mecburum denemeye pek seçeneğim kalmadı. Daha önce Sn. Hasan42'nin yazdığı gibi fidancılar yüzüme garip garip bakıyor
Dere kumu, perlit vb. bulamıyorum ya! Sanki bulunmaz hint kumaşı deli oldum!

merdiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2007, 08:10   #46

memet's Avatar

seralarda dere kumu olabilir. perlit, inşaat malzemesi satılan yerlerde olabilir. Bulamıyorsanız, torfla toprak karışımını kullanın.

Eski 01-04-2007, 09:38   #47
Ağaç Dostu

merdiye's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Hımmm.. Teşekkür ederi Memet Bey, seralara sormamıştım açıkçası. Ama tabi şimdi bu Samsun'da sera bulmam lazım

merdiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2007, 10:28   #48

memet's Avatar

Olmazsa olmaz şart değil kum. Bulamıyorsan torf ve toprak karıştır. Suyun geçirgenliğini arttırmak için kum ekleniyor.

Eski 01-04-2007, 21:14   #49
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
pomza taşı da olmalı...seracılarda olması lazım..

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 16:00   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2011
daha önceden yorumlara bakarak ve bulunduğum yerde migros marketi gezdim ve çarli marka ile birlikle alice ve mırmır diye markalar vardı . poşet dışından incelediğim kadarıyla mırmır marka çok ufak yuvarlakımsı bir malzeme. alice kapalı olduğu için inceleyemedim .çarli marka bana daha böyle topraksı geldi doğal geldi diğerlerine göre ve çarli marka kullanacağım.indirimde vardı 7 litresini 3 liraya felan aldım.

nicomedia61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 16:25   #51

memet's Avatar

Daha önce çokça yazdım. Kim kedi kumu gibi bir şeyin bonsaide kullanılacğın söyledi de buna inanıldı bilmeyi çok isterim.

Bonsai birkedideğildir. Bu nedenle sadece nem tutucu özelliğ olduğu için bu ürünün kullnılması anlamsızdır.
Nem tutucu malzeme olarak çok daha ucuza ve bolca bulacağınız asıl malzemeler varken bu ürüne yönelmeyin.
Toprak karışmında nem tutucu olarak ponza kullanmak yeterli ve ucuzdur.

Eski 20-03-2011, 17:58   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2011
mutlaka kedi değildir ancak muhtevası bakımından bir kediyle alakası yok zaten .sadece bir işlenmiş bir toprak madeni diyebiliriz. bitkiye herhangi bir zararı yok diye biliyorum. diğer karışımları bulmak biraz sıkıntı oluşturuyor. dediğiniz gibi ponza da kullanılabilir sonuçta oda aynı işlevi görüyor. eğer bir zararı yoksa kullanmakta da sorun yoktur sanırım .

nicomedia61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 21:05   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Kedi kumu özellikleinden.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Daha önce çokça yazdım. Kim kedi kumu gibi bir şeyin bonsaide kullanılacğın söyledi de buna inanıldı bilmeyi çok isterim.

Bonsai birkedideğildir. Bu nedenle sadece nem tutucu özelliğ olduğu için bu ürünün kullnılması anlamsızdır.
Nem tutucu malzeme olarak çok daha ucuza ve bolca bulacağınız asıl malzemeler varken bu ürüne yönelmeyin.
Toprak karışmında nem tutucu olarak ponza kullanmak yeterli ve ucuzdur.
Sayın memet, kedi kumu hakkındaki eksik bilgilerini tamamlamak adına bonsai bitkisine paylaşımlarda katkı sağlalıyarak bu bitkinin toprak isteklerinede regületör görevi yerine getireceğini bilmeni isterim.

Kedi kumu zeolitin türevlerinden olduğundan bu mineralin aynı zamanda gübre katkısı sağlama özelliğinin bulunmasıyla kedinin dışkılarındaki ürenin tutulmasını sağlıyarak oksidasyon ile bu dışkıların ev içinde koku oluşumuna mani olmasının bu özelliği ile bonsai bitkisinin gübre katkıları sırasında bir regületör görevi gibi aktiflik göstermesinin yanında sulama rejimindede kararlıklık sağlıyarak bitki köklerinde fazla su ve nitratın bozucu etkilerini düzenlemesini düşünebiliriz.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 10:57   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Memet'in bahsettigi "kedi kumu" piyasada satilan ve daha cok icerigi, kil ve ya eski kagitlardan uretilmis kedi kumudur ki bu karisimi bitkilere kullandiginiz topraga karistirinca buyuk bir olasilikla topragin icerisinde camurlasma olusacak bu da kok curumesine neden olacaktir.

"Kedi kumu" epsody'nin dedigi gibi zeolitin'den uretilmisse ve bundan eminseniz, belki deneyip bitki uzerindeki etkisi de gozlenerek kullanilabilir diye dusunuyorum.

Tekrar etmekte fayda var piyasadakilerin bir cogu kedilerin diskilari icin dusunuldugunden(kokuyu gidermek icin de cogunda soda var) bitkiler icin kullanmadan once icerigini iyi arastiriniz. Paket uzerinde icerigi hakkinda da birsey yazmiyorsa saticiya sormayiniz o urununu satabilmek icin sizin istediginiz dogrultuda cevap verecektir ve oyle bir urunu bitkilerde kullanmak kotu sonuclar dogurabilir.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 11:23   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Kedi kumlarında genelde "diatomit" yazar, yukarıda anılan markaların çoğu da diatomittir. İçeriği zeolitten farklı olsa da, nem tutma açısından benzer. Diatomit topaklanma yapmıyor, marketlerde bulunanların en ucuzları diyebilirim. Herhangi bir işlem yapılmadan maden direk kırılarak paketleniyor.
Bonsai için bilemiyorum tabii ki, ama evdeki bitkilerin hemen hepsinde toprağa karıştırarak kullandım. Hatta hidrokültürde denediğim bitkilerde de katı ortam olarak diatomit kullanıldı.

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 13:57   #56
Ağaç Dostu

yigit666's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
kedi kumu paketinde üzerinde diatomit yazmıyorsa almayın . 1 ay önce hoyalar için kedi kumu aldım. paketin üzerindeki yazıları acele işim olduğu için okumamıştım hoya çeliklerini
diatomitte ekip .muslukta üzerine su gezdirip altından diatomitin sarı tozlu suyu aksın diye beklettim .daha sonra diatomite ektiğim . hoya çeliklerinin üzeri kabardı parmaklarımla dokununca kil gibi olduğunu gördum.
daha sonra saksılardan zorlukla çıkardım adeta balçık gibi olmuştu hoya çeliklerini su ile iyice yıkadım .
tekrar üzerinde diatomit yazan kedi kumu aldım .hoya çeliklerini çürümekten kurtardım ..

Düzenleyen yigit666 : 23-03-2011 saat 14:36
yigit666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 14:59   #57
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Genellikle topraksız ortamda yani Diatomit olarak satan firma Çarli isimli bir marka.Hem içlerinde en uygunu ben 7 litrelik paketi 3 liraya aldım.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 17:17   #58
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Diatomit en basit anlatımı ile fosillerden oluşmuş bir kayaçtır. Kedi kumu olarak kullanılmasının sebebi içerisi boşluklu, emici, yani porozitesi yüksek bir malzeme olması. Ben çarli ve catsan kedi kumlarını bonsai ve sukkulentlerde kullandım, hala da kısmen kullanıyorum. Bu yüzden kullandığım diğer benzer malzemeler ile bir karşılaştırma yapabilirim.

Öncelikle memet'in bahsettiği gibi kedi kumu pahalı bir malzeme. Fiyatı 3-5 lira da olsa o paraya alınabilecek vermikülit, perlit ya da pomza gibi tarımsal malzemeler tercih edilebilir.

Çarli marka kedi kumu, bitkiler ile kullanılmadan evvel çok iyi yıkanmalı ve elenmeli. Hatta birkaç gün suda bekletmek, hatta dondurup çözmek ileride çamurlaşarak toprak kalitesini düşürecek tanelerden kurtulmak adına iyi olabilir. Tüm bu işlemlerden sonra zaten neredeyse 1/5'i kullanılabilir olarak elimizde kalmış oluyor. Tüm bunların yanında verimlilik olarak da birazdan bahsedeceğim hiçbir malzemeden daha iyi değil.

Catsan marka kedi kumu ise çarliye göre çok daha pahalı, çok daha sert. Elemeden kullanılablinecek boyutlarda. Su tutma ve drenaj özellikleri gayet iyi olsa da gereğinden fazla pahalı olduğu için 2. paketi alıp kullanmdım. Kullandığım bitkiler sağlıklı şekilde gelişimlerine devam ediyorlar.

Perlit; en kolay en ucuz ve en bol bulunabilecek malzeme. Tek başına bonsai için uygun bir malzeme değil çünkü çok hafif ve su ile yüzüyor. Bunu engellemek için karışıma harç olabilecek toprak ve(ya) torf(ya da cocopeat) ile beraber kullanmak gerekiyor. Bu malzemeler ise aşırı su tuttukları için karışıma en az bu kadar da dere kumu eklemek gerekiyor. Bol kum konmasına rağmen nemli havalarda, bakım konusunda pek tecrübeli olmayanlar için tehlikeli olabiliyor. İri taneli tarımsal perlit elemeden kullanılabilir.

Pomza; nispeten kolay bulunabilir malzemeler içinde bonsaiye en uygunu olduğunu düşünüyorum. Sağlam, ne aşırı ne de az su tutuyor. Fiyatı hemen hemen perlit ile aynı, yani ucuz diyebileceğimiz malzemelerden. Elemeden, sadece yıkayarak kullanılmasında bir sakınca yok. Uygun tane boyundaki kaliteli pomza tek başına iyi bakılan bir bonsainin topağını oluşturabilir.

Vermikülit; Fiyat olarak perlit ve pomzadan biraz pahalı, bulması da biraz daha zor. Köklenme konusunda perlit ve pomzadan çok daha etkili. Perlit kadar olmasa da hafif bir malzeme çok süratli sulandığında akabiliyor. Tozunu almak için elemek gerekebiliyor. Uygun bakım ile ficus gibi nemli toprak seven bitkilerden sukkulentler gibi kolayca kökleri çürüyen bitkiler dahi sırf vermikülit içerisinde problemsiz yaşayabiliyor.

Seramis (fırınlanmış kil); Avrupada bol bulunan ve kullanılan bir malzeme. Türkiyede sanırım yalnızca bir internet sitesi satıyor (orijinal seramis mi yoksa herhangi fırınlanmış kil mi bilmiyorum) . Seramis aslında bir marka ismi, selpak gibi marka ismiyle bilinen bir malzeme. Kullandığım en iyi substrat. Köklenmede inanılmaz başarılı ve çok sağlam bir malzeme. Tek başına kullanılabilir. Yalnız zor bulunan ve pahalı bir malzeme olduğu için genelde karışımların içerisinde bir miktar kullanıyorum.

Akadama; en çok bilinen bonsai toprağı. Neden bu kadar meşhur ve çok kullanılan bir malzeme olduğunu bilmiyorum, kullanmama rağmen de anlayamadım. Bir yıl içerisinde niteliği bozulan bir malzeme. Gereğince su ve besin tuttuğunu düşünmüyorum. Bulması çok zor ve pahalı. Yıkadıktan sonra kullanılması gerekiyor. Ben karışımlarımın bir kısmının içerisinde kullanıyorum, bittiğinde yerini pomza veya vermikülit alacak ve bir değişiklik olacağını düşünmüyorum.

Lav kırığı/cüruf/skorya; hemen hemen pomza ile aynı nitelikte ama koyu renkli. Pomzaya göre daha az su tutuyor, beraberinde su tutan bir malzeme kullanmak gerekiyor. Magnezyum ve demirce zengin bir malzeme olduğu için beleyici olduğu söyleniyor lakin ben gözle görünür bir farklılık sezemedim.

Coco peat; severek kullandığım bir malzeme. Torf yerine tercih edilmesini tavsiye ederim. Kum ve perlit ile uygun oranlarda karıştığında çok iyi bir bonsai toprağı olabiliyor. Torf gibi çamurlaşmadan, kalıp gibi sertleşmeden gerekli nemi tutuyor ve kullanmadan önce elle havalandırıldığında(kabartıldığında) drenjı çok iyi.

Bu saydığım malzemeler organik içerik ve mikroorganizmalar yönünden zayıf malzemeler. Bunların kullanılması durumunda besin ve mikroorganizmalara dikkat edilmesi gerekiyor. Örneğin ben japon beyaz çamımda tamamen inorganik malzeme kullanıyorum fakat daha önceki toprağından aldığım mikoriza bakterileri şu an saksımın içini doldurmuş durumda ve yazın normalden daha çok gübreleniyor.

Umarım kedi kumu ve diğer malzemeler konusunda açıklayıcı olmuştur.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 19:44   #59

memet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Sayın memet, kedi kumu hakkındaki eksik bilgilerini tamamlamak adına bonsai bitkisine paylaşımlarda katkı sağlalıyarak bu bitkinin toprak isteklerinede regületör görevi yerine getireceğini bilmeni isterim.

Kedi kumu zeolitin türevlerinden olduğundan bu mineralin aynı zamanda gübre katkısı sağlama özelliğinin bulunmasıyla kedinin dışkılarındaki ürenin tutulmasını sağlıyarak oksidasyon ile bu dışkıların ev içinde koku oluşumuna mani olmasının bu özelliği ile bonsai bitkisinin gübre katkıları sırasında bir regületör görevi gibi aktiflik göstermesinin yanında sulama rejimindede kararlıklık sağlıyarak bitki köklerinde fazla su ve nitratın bozucu etkilerini düzenlemesini düşünebiliriz.
Jemeo zaten malzemlerle ilgili bütün ayrıntılara değinmiş. Bonsaide kullanılan malzeme zeolittir. Ben bunu da tavsiye etmiyorum. Bonsai kedi olmadığı için kedi kumunu hayvanın ihtiyacına kullanmak en uygunudur. Ben zeolit kullanacağım diyen bunu herhangi bir zirai ürün satıcısında kedi kumu olarak paketlenmediği için daha ucuza bulabilir. Gereksiz bir fiyat ödeyip neredeyse bedava da alınabilecek ponza varken, zeolit almak tercih meselesidir. Bu güne kadar daha aldığım ponza için para vermişliğim de olmadı. Ben yine de paran da varsa zeolit kullanma derim. Özelikle acemilikte zeolitin nem tutuculuğu kök çürümesine neden olur.

Ali abinin de işaret etiği o da kedikumu bu da kedi kumu deyip zeolit dışında bir ürünü de almak mümün.
Volkanik çakıl diye tanımlanınca ponza yerine başka ürün almak da mümkün olduğu gibi. Ponzayı akvaryumcudan iyi paralar ödeyerek almak da mümkün olduğu gibi.

Zeolit bonsaide kullanılabilir. Saydığınız içeriği çok da önemli değil. Ben önermiyorum. Acemilere hiç önermiyorum

Eski 23-03-2011, 21:03   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
İstanbul,Küçükçekmece ilçesinde oturuyorum.Günlerdir, sukulentlerim için yukarıda saydığınız zeolit, ponza, vermikülit... gibi malzemelerden herhangi birini bulabilmek için dolaşıyorum.Kedi kumu (Diatomit)dışında,tek gördüğüm Perlit oldu.Perlit ile beraber kullanmam gereken kaba nehir kumu yine bulunmayanlar arasında.Oturduğum ilçe veya komşu ilçelerde uygun fiat ile, uygun malzemeyi nereden bulacağım hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.Eminönü'nün ötesine geçtiğim de, İstanbul şartlarında zaman ve fiat olarak bir uygunluk kalmadığını belirtmeme gerek yok sanırım.Bir adres verebilirseniz seve seve Denizli'deki, Sapanca'daki arkadaşlara da gönderebilirim.Bulabileceğimiz bir yer yoksa , iyi ki varsın Kedi Kumu...

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024