agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-08-2007, 10:48   #991
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2007
izmir dikilide zeytin üretimi yapmak isityorum.arsa ve tarla alımı nasıl baslasak daha ıyı olur sizin ve diger kayıtlı arkadasların önerilerini bilgilerini ve yol göstermelerini diliyorum.

mesut özdemir Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-08-2007, 15:08   #992
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Çim hastalığı

Merhaba,

İstanbul Akfırat'ta bahçeli bir evim var. Bahçemin bakımını kendim üstlendim. Ziraat eğitimin yok ama hem sorarak hem de okuyarak bilgimi geliştirmeye çalışıyorum.

Bu sene Mayıs ayında bahçemize rulo çim yaptırdık. Üç hafta kadar önce çimde kahverengi bölgeler oluşmaya başladı. İlk önce susuzluktan diye düşünürken kahverengi bölgeleri yakından inceleyince bazılarının belli belirsiz halka şeklinde olduğunu gördüm. Internet'te biraz araştırma yapınca 'fairy ring' adlı bir mantar hastağının varlığından haberdar oldum.

Bahçemden çektiğim fotoğraflardan bazılarını ekliyorum. Hastalığın teşis edilmesi (eğer hastalık var ise) ve tedavi konusunda yardımlarınızı rica ederim.

Saygılarımla,

Mehmet

Eklenen Resimler

MehmetC Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-08-2007, 20:13   #993
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın MehmetC,
Aramıza hoş geldin. Hem de 2 defa. Birincisi sitemize hoş geldin. İkincisi çim hastalıklarına. Ahh Ah bizim de derdimiz var çimlerimizle, hem de büyük ölçüde. Arkadaşımız noname'in dediği gibi; çimin mi var derdin var.
Sitemizde hocalarımız bununla ilgili çok değerli bilgiler verdiler uzun uzun anlattılar. Lütfen sen de oraya bir gir laiki ile iyice oku. Mutlak faydalanırsın.

Güler Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-08-2007, 00:26   #994
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guler Mesajı Göster
Sayın MehmetC,
Aramıza hoş geldin. Hem de 2 defa. Birincisi sitemize hoş geldin. İkincisi çim hastalıklarına. Ahh Ah bizim de derdimiz var çimlerimizle, hem de büyük ölçüde. Arkadaşımız noname'in dediği gibi; çimin mi var derdin var.
Sitemizde hocalarımız bununla ilgili çok değerli bilgiler verdiler uzun uzun anlattılat. Lütfen sen de oraya bir gir laiki ile iyice oku. Mutlak faydalanırsın.
Yönlendirmeniz için teşekkür ederim. İlgili bölümü okudum, gerçekten faydalı bilgiler var. Şimdi bahçemi biraz daha inceledikten sonra daha spesifik sorularım olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla,

Mehmet

MehmetC Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-08-2007, 14:55   #995
Doğasever

turkiss's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2007
Mine hanım, bodur elma anacı M.9 NAKB 337 hakkında bulabileceğim kaynak var mı? Siz bu anacı tanıyor musunuz? m9'un virusten arı Hollanda klonu olduğundan başka bilgi bulamadım, ama merak bu ya, peşine düştüm

turkiss Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-08-2007, 17:12   #996
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Sn. Mine Hanım,
Sellukamın yapraklarında oluşan kırmızı örümcek hastalığında, tüm geri kalan yapraklarını temiz bir makas ile kesip, dallarını amonyaklı su karışımı ile yıkayıp, toprağına da aspirin vererek 3 hafta önce balkondan içeriye almıştım.
Şu an yeni yaprakları var.
Sağlıklı görünmesine ragmen, tomurcuğa benzer oluşumları kuruyarak dökülüyor. Yapraklarda hiç bir şey yok. Ne yapacağımı bilemedim. Önerilerinizi bekliyorum. Teşşekkürler.

habibe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-08-2007, 00:32   #997
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkiss Mesajı Göster
Mine hanım, bodur elma anacı M.9 NAKB 337 hakkında bulabileceğim kaynak var mı? Siz bu anacı tanıyor musunuz? m9'un virusten arı Hollanda klonu olduğundan başka bilgi bulamadım, ama merak bu ya, peşine düştüm
M9' un bu alt klonunu tanımıyorum. Ancak sizin için şöyle bir baktım, orta kuvvetli ağaç geliştiren güzel bir anaç.

Aşağıdaki bilgileri de muhtemelen araştırmanız sırasında siz de edinmişsinizdir.

M.9 NAKB 337
- Virus Free clone from Holland
- Currently dominates the M.9 strains available in U.S. (80%)
- Very little track record of performance in the U.S.
- Appears to be 5-10 % less vigorous than M.9 EMLA
- Only caution: We have noticed that it transplants slowly, especially if poorly treated in shipment/storage.
- Susceptible winter injury, as all M.9 clones.
-Not for N. Michigan: Unless spaced 2-3 ft X 12-13 ft in V or Super Slender Spindle system.

M-9-337 (NAKB 9)[30-35%]--- This is one of the most commonly propagated and available Malling 9 clones from Europe and the standard to which most Malling 9 type rootstocks are compared to. True dwarfing rootstock, 30-35% of standard. Early cropping and precocious. Requires support--- staking or trellising. Tends to produce large fruit. Tolerant of heavy soils. Should only be used in light soils if adequate moisture or irrigation is provided, as it can tend to put all its energy into producing the crop and little into saving itself under drought conditions. Found to be susceptible to fire blight damage. Under a severe infestation, blight can travel to the root in the fall, resulting in tree decline and ultimate death next year or thereafter. This is a great rootstock for high density planting in general, especially the highest densities. Good availability of most varieties on M9-337.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-08-2007, 00:38   #998
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
Sn. Mine Hanım,
Sellukamın yapraklarında oluşan kırmızı örümcek hastalığında, tüm geri kalan yapraklarını temiz bir makas ile kesip, dallarını amonyaklı su karışımı ile yıkayıp, toprağına da aspirin vererek 3 hafta önce balkondan içeriye almıştım.
Şu an yeni yaprakları var.
Sağlıklı görünmesine ragmen, tomurcuğa benzer oluşumları kuruyarak dökülüyor. Yapraklarda hiç bir şey yok. Ne yapacağımı bilemedim. Önerilerinizi bekliyorum. Teşşekkürler.
Kırmızı örümcek için kükürt uygulamanızı öneririm. Ya da forumdaki ev ilaçlarına bakın. Ancak amonyak ve aspirin kırmızı örümcek sorununu çözemez. Çiçekli bitkiler için olan fosforlu gübrelerden veriniz.

Sulamasına dikkat ediniz, az veya çok su vermeyiniz. Düzenli sulayınız. Şimdiye kadar tomurcuk kuruması ile karşılaşmadık hiç. Bu amonyağın toksik etkisi de olabilir. Bunu yaşayan başka arkadaşlar varsa onlar da bildirsin, izleyelim.

Eski 30-08-2007, 09:13   #999
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Söylediklerinizi uygulayarak, gelişmeleri bildireceğim. Vakit ayırdığınız için çok teşekkürler.

habibe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-09-2007, 12:41   #1000
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Merhaba Mine Hanım,
Sardunyalarımda uzun zamandır pas hastalığı var.Geçen yıl sardunyalarımın sağlıklı yerlerinden çelikler aldım ve yeniden diktim.Diktiklerimin bir kısmı tutmadı ve bir çok rengi maalesef kaybettim.Tutmuş olanlar iki ay öncesine kadar çok güzeldi.Fakat birkaç gün sürekli yağan yağmurla beraber bu hastalık yeniden ortaya çıktı ve sardunyaların üzerine yağmur yağdıkça bu hastalık daha da ilerledi.
Ziraat ilaçları satan bir dükkana durumu anlattğımda bana topas isimli bir ilaç verdiler.Bu ilacı begonyalarımdaki beyaz küf hastalığı içinde kullandım, onlarda işe yaradı ama sardunyalarımda hiç bir etkisi olmadı.
Sardunyalarımı bu hastalıktan kurtarabilek bir ilaç varmı acaba?

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-09-2007, 19:01   #1001
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Bu narın sıkıntısı ne acaba?

Tamam, bu sene anormal tabiat şartları var, kuraklık, susuzluk, sıcak...

Bu nar da susuz mu kalmış dersiniz?

Yaprakların arkasında herhangi bir zararlı göremedim, sadece anormal renk ve şekil var.
Ne yapmalıyım?
Teşekkürler.

Balıkcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-09-2007, 19:13   #1002
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Peki! ya bu ligustrumların bazısı neden kuruyor?(Bunlar ligustrum değil mi, yoksa yanılıyor muyum?)
Ötekiler de sırayla kuruyacak mı?
Şu ikisini yaptığım gibi derinden budayıp bol su versem yeniden canlanırlar mı acaba?

Tekrar tekrar candan teşekkürler

Eski 06-09-2007, 21:26   #1003
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Mine Hanım
koyun ve keçi gübresi ,balkon ve terasda duran saksı çiçekleri (böğürtlen-ahududu-frenk üzümü-yasemin-sarmaşık vs) için kullanılabilir mi?

Konuştuğum bir kaç çiçekçi koyun ve keçi gübresinin saksıda kullanılmayacağını çünkü hastalık yapacağını söylüyor...Siz ne dersiniz?

Eğer kullanılmaz ise pastörize edilen doğal gübreler hakkında ne dersiniz?Nereden bulabilirim?

Teşekkürler.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-09-2007, 16:59   #1004
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Koyun ve keçi gübresi eğer güzelce yanmışsa yukarıdaki bitkiler için harcına katmak suretiyle kullanabilisiniz. Ancak bulma şansınız olursa pastörize gübreyi öneririm. Ben Biofarm marka kullanıyorum. İzmir' de Doğa Tohumculuk bayisi.

http://www.camli.com.tr/yem.html adresi de firmanın sayfası.

Eski 09-09-2007, 13:46   #1005
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Mine Hanım teşekürler, bakalım Ankara'da biofarmın gübresini bulabilecek miyim?Sanırım bir de Keskinoğlu'nun organica diye pastorize tavuk gübresi var.

Mine Hanım bir de aklıma takılan bir husus var cevaplarsanız sevinirim,

Korumanın V-92 diye yazlık yağı var, litrede 700 mg mineral yağ içeriyor bu ürünü kırmızı örümcek için kullandım...

Bu ürünün etiketinde yararlı böceklere zararsızdır, antidotu yoktur ,zehirsizdir diye yazıyor bu durumda bu ürün için organik diyebilirmiyiz? Mineral yağdan kasıt nedir?

Teşekkürler.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-09-2007, 11:17   #1006
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Mine Hanım Merhaba,

Bahçemdeki söğüt kalıntısı -forumda daha önce sormuştum- hakkında peyzaj açısından görüşünüzü alabilir miyim?Kurumuş söğüt ağacı
Bulunduğu yer evin arka bahçesi. Bu kısmı da kontrollü olarak ağaçlandırmaya çalışıyorum. Eve uzak kısımda bir kaç tane bodur meyva ağacı, erguvan, eve yakın kısımda bodur ardıçlar var. Kenarlarda değişik çalılardan oluşan öbekler var. Bu da eve yakın bir kenarda idi. Kalıntı yeşerdi, biz de çıkarmadık. Şimdi de daha çok büyümeden karar vermek zamanı geldi.

Tereddütüm bırakırsak görsel açıdan bahçe için uygun olur mu? Bu formu budasak bir şeye benzer mi? Olduğu gibi bıraksak nasıl olur? Büyüyünce nasıl olacağını bilemiyorum. Yoksa kendisi bonsai adayı olacak. :-)

Name:  sogut.jpg
Views: 1660
Size:  61.1 KB Name:  sogut2.jpg
Views: 1571
Size:  48.9 KB

sabah Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-09-2007, 11:51   #1007
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Humus nedir

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Sorularınız için burayı kullanabilirsiniz...
Nereden temin edilir.

celalsungur Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-09-2007, 12:42   #1008
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Humus nedir

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalsungur Mesajı Göster
Nereden temin edilir.

''Humuslu topraklar:Siyah enkte bir topraktır. koyu renk olduğu için çabuk ısınıp kolay tava gelirler.su tutma kapasiteleri iyidir.Besin maddelerince zengindirler. Tava gelince kolay işlenirler.''
Böyle bir açıklama buldum net te...

celalsungur Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-09-2007, 13:14   #1009
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BALIKCI Mesajı Göster
Bu narın sıkıntısı ne acaba?

Tamam, bu sene anormal tabiat şartları var, kuraklık, susuzluk, sıcak...

Bu nar da susuz mu kalmış dersiniz?

Yaprakların arkasında herhangi bir zararlı göremedim, sadece anormal renk ve şekil var.
Ne yapmalıyım?

Balıkçı narınız susuz değil. Bu durumu ise bir bitki besleme problemini akla getiriyor. Fosfor ve magnezyum ağırlıklı bir besleme yapınız.

Bir sonraki mesajda sorduğunuz ligustrumlarda bu kuruma sorunu son senelerde oldukça yaygınlaştı. Aynı sorun limoni servide devar. kesin nedeni henüz bilinmiyor, çünkü ülkemizde süs bitkilerine ilişkin bu tür araştımalar nadiren yapılıyor. Ben sert budamanızı ve bakırlı bir preparatla ilaçlamanızı öneririm.

Eski 13-09-2007, 13:23   #1010
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kasapoğlu Mesajı Göster
Merhaba Mine Hanım,
Sardunyalarımda uzun zamandır pas hastalığı var.Geçen yıl sardunyalarımın sağlıklı yerlerinden çelikler aldım ve yeniden diktim.Diktiklerimin bir kısmı tutmadı ve bir çok rengi maalesef kaybettim.Tutmuş olanlar iki ay öncesine kadar çok güzeldi.Fakat birkaç gün sürekli yağan yağmurla beraber bu hastalık yeniden ortaya çıktı ve sardunyaların üzerine yağmur yağdıkça bu hastalık daha da ilerledi.
Ziraat ilaçları satan bir dükkana durumu anlattğımda bana topas isimli bir ilaç verdiler.Bu ilacı begonyalarımdaki beyaz küf hastalığı içinde kullandım, onlarda işe yaradı ama sardunyalarımda hiç bir etkisi olmadı.
Sardunyalarımı bu hastalıktan kurtarabilek bir ilaç varmı acaba?

Topas külleme ilacıdır. Pasta işe yaramaz. Hastalık yeni başladığında kükürt etkili olabilir ancak daha sonraki aşamalarda maneb veya zinebli bir ilaç kullanmanız gerekir.

Eski 13-09-2007, 13:28   #1011
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Mine Hanım teşekürler, bakalım Ankara'da biofarmın gübresini bulabilecek miyim?Sanırım bir de Keskinoğlu'nun organica diye pastorize tavuk gübresi var.

Mine Hanım bir de aklıma takılan bir husus var cevaplarsanız sevinirim,

Korumanın V-92 diye yazlık yağı var, litrede 700 mg mineral yağ içeriyor bu ürünü kırmızı örümcek için kullandım...

Bu ürünün etiketinde yararlı böceklere zararsızdır, antidotu yoktur ,zehirsizdir diye yazıyor bu durumda bu ürün için organik diyebilirmiyiz? Mineral yağdan kasıt nedir?

Teşekkürler.
Mineral yağlar organik değildir. Kimyasal yollarla edilmiş bir yağ emülsiyonudur.

Kanatlı gübrelerini kullanırken dikkatli olun. Yüksek oranda azot içerir, bir de tuzu yüksek olabilir. Analiz değerlerine bakın.

Eski 13-09-2007, 13:34   #1012
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabah Mesajı Göster
Mine Hanım Merhaba,

Bahçemdeki söğüt kalıntısı -forumda daha önce sormuştum- hakkında peyzaj açısından görüşünüzü alabilir miyim?Kurumuş söğüt ağacı
Bulunduğu yer evin arka bahçesi. Bu kısmı da kontrollü olarak ağaçlandırmaya çalışıyorum. Eve uzak kısımda bir kaç tane bodur meyva ağacı, erguvan, eve yakın kısımda bodur ardıçlar var. Kenarlarda değişik çalılardan oluşan öbekler var. Bu da eve yakın bir kenarda idi. Kalıntı yeşerdi, biz de çıkarmadık. Şimdi de daha çok büyümeden karar vermek zamanı geldi.

Tereddütüm bırakırsak görsel açıdan bahçe için uygun olur mu? Bu formu budasak bir şeye benzer mi? Olduğu gibi bıraksak nasıl olur? Büyüyünce nasıl olacağını bilemiyorum. Yoksa kendisi bonsai adayı olacak. :-)

Eklenti 20396 Eklenti 20399
Bahçenizin genel görünüşünü bilmeden bu soruyu cevaplamak zor, bu şekilde çalı gibi büyürse, eve de yakın bir konumda olduğundan hoş durmaz. Siz onu tek gövde bırakacak şekilde kışın budayın.

Eğer bu form hoşunuza gidiyorsa kışın tamamen yapraksızken söküp alın ve evin uzak bir noktasına taşıyın.

Eski 13-09-2007, 13:37   #1013
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalsungur Mesajı Göster
Humus nereden temin edilir.
Humus topraktaki organik maddelerin temel ögesidir. İçerisinde hümik ve fülvik asitler bulunur. Toprağınıza ziraatçinizden alacağınız hümik ve fülvik asitleri ekleyerek humusça zenginleştirebilirsiniz.

Eski 13-09-2007, 13:40   #1014
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu ara sorduğunuz soruları işlerim nedeniyle hemen cevaplayamadığım için üzgünüm. Ancak vakit buldukça atlamadan cevaplayacağıma söz veriyorum.

Teşekkür ederim.

Eski 13-09-2007, 14:16   #1015
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bu ara sorduğunuz soruları işlerim nedeniyle hemen cevaplayamadığım için üzgünüm. Ancak vakit buldukça atlamadan cevaplayacağıma söz veriyorum.

Teşekkür ederim.
Söyleyecek söz bulamıyorum.

Mine hanım kardeşimiz yine bir çırpıda hepimize derman elini uzatmış.

Bu mübarek Ramazan ayında can-ı gönülden Allah razı olsun diyorum.

Mesajlarımı daha önce gören Şükranayalp dostumuz da aynı görüşleri dile getirmişti. O'na da tekrar teşekkür ederim.

Yağmurdan sonra çimlerin de ligustrumların da yeşillenmeye başladıklarını farkettim sanki.
Kendimi kandırmıyorsam, yağmur yaramış(inşallah).

Nar ağacına gübre vereyim.
(Ben suni gübre kullanmıyorum, yarı yanmış ahır gübresinden şerbet versem veya kök toprağına yanmış gübre karıştırsam, nasıl olur?

Eski 13-09-2007, 19:33   #1016
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu kez bir sunni gübre takviyesi yapsanız iyi olacak gibi. Özellikle iz elementli olması gerek.

Eski 13-09-2007, 19:58   #1017
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Pekala, usta sözü dinlerim.

Eski 14-09-2007, 09:38   #1018
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Mine Hanım Günaydın,

Sabahları yürüyüş yaptığım yolun üzerinde erguvan ağaçları var. Tohumlar üzerinde kurumuş. Bu tohumları isteyen herkese göndermek istiyorum. Tohumları kolayca çimlenir mi? Erguvan, her bölgeye uyum sağlayabilir mi? Bu konuda görüşünüzü almak istiyorum. Teşekkürler.

yukka Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-09-2007, 17:58   #1019
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Erguvan (Cercis siliquastrum) başlığında sorularınızın cevabını bulacaksınız.

Eski 18-09-2007, 10:55   #1020
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Mine hanım merhaba,
Kurumuş kuş pisliklerini saksıda yetiştirdiğimiz sebzeler için kullanma imkanımız varmı? Hangi işlemlerden geçirilmesi gerekiyor? Direkt saksı toprağına katabilirmiyiz?
Teşekkürler.

Tuba Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024