agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-01-2013, 13:06   #31
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tamtutulma Mesajı Göster
Dikmelerinizin yerden 40-50 cm kadar olan bölümüne "Ardıç katranı" sürmelisiniz.
%1 lik bordo bulamacı uygulamayı düşünüyorum faydası olurmu acaba

rise_com beğendi.
yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 21:43   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Bir kaç senedir bademlerde sakızlanma tabir edilen bir durum var.
Ağaçtaki tüm bademler mercimek büyüklüğünde bir sıvı çıkarmış, yapış yapış.

Meyvelerin bazıları çok güzel, tertemiz, çoğunun da dışı çok güzel ama içi simsiyah.
Bu hastalık ne dir?
Nasıl mücadele edilir?

Eklenti 324793
Kaolin kili denediniz mi? Bademinizdeki hastalık meyve iç kurdu. Halil beyin mucizevi ilacı Gülleciyi de deneyebilirsiniz. Olmadı tarım ilacı deneyebilirsiniz. Sonucundan bizi de bilgilendirir misiniz?

rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 21:44   #33
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolgezer2001 Mesajı Göster
%1 lik bordo bulamacı uygulamayı düşünüyorum faydası olurmu acaba
Tavşana olmayacaktır ancak mantari hastalıklar ve soğuk için faydasını görürsünüz.

Eski 27-01-2013, 23:35   #34
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rise_com Mesajı Göster
Kaolin kili denediniz mi? Bademinizdeki hastalık meyve iç kurdu. Halil beyin mucizevi ilacı Gülleciyi de deneyebilirsiniz. Olmadı tarım ilacı deneyebilirsiniz. Sonucundan bizi de bilgilendirir misiniz?
Cevap için teşekkürler ederim, sayın rise_com.

Gülleci bulamacını ve kaolin kilini hiç denemedim.
Gülleci bulamacını yapmak zahmetli bir iş, yardımcı bulmam gerekecek.
Deneyen arkadaşlar çok memnun olduklarını belirtiyorlar.
Kaolin ve ya gülleci yaparsam buradan paylaşırım.

rise_com beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 08:48   #35
Ağaç Dostu

O halde kesinlikle kaolin kilini kullanın derim. Ben bahçemde kullandım. Bahçemde bir tane de alıcım var. Alıçta da kullandım ve bu seneki meyvelerinde hiç kurt olmadı.

Kaolin ilaç değil, güneşin zararlı etkileri için kullanılıyor ancak meyvenin üzerini film tabakası olarak kapladığı için sinek meyveyi delemiyor.

Direk su ile sulandırıp, ağaca sıkıyorsunuz. Ek emek istemiyor

Eski 28-01-2013, 22:34   #36
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Badem meyvesinin dış kabuğu tüylü yapısı diğer meyvelerden (örneğin zeytin) oldukça farklıdır. Su itici (hidrofobik) olan bu yapı, kaolin için beklenen(?) oranda bir koruma sağlanmasına izin vermeyebilir. Ancak yapraklar için aynı hükümde bulunmak elbette mümkün değildir. Meyve ve yaprak ayrı düşünülmeli, beklenti ve hedefler meyve ve yaprakta farklı olmalıdır.

Halil Önen ve rise_com beğendi.
Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 23:18   #37
Ağaç Dostu

Üstadım hoş geldin

Halil Önen beğendi.
Eski 28-01-2013, 23:31   #38
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Badem, gönülde derin bir yara olup kabuk bağlasa da gönül işte...

Geçmişte yazdığım ancak göndermediğim mesajı eklemek istedim. Eksik ya da hatalı yanları var ise hem düzeltilir hem de sonucunda doğrusu kalıcı olur diye düşündüm...

Alıntı:
Adalet Yağcı Hanım'ın iki mesajı dikkatimi çekti. Biri badem diğeri şeftali zararı ile ilgiliydi. Bugün baktım bazı değerlendirmeler yapılmış.
Görmezden gelmek istemedim.

Bu zararlar bademde Badem iç kurdu (Eurytoma amygdali) ve şeftalide Şeftali Güvesi(Anarsia lineatella) zararı ile neredeyse birebir uyuşmakta.
Çünkü;
- Badem dış kabuğundaki kahverengi bölge larva giriş yerlerini ve dolayısıyla badem iç kurdunu işaret etmekte,
- Badem çekirdeğinin yenmiş olması, zarının bırakılmış olması badem iç kurdunu işaret etmekte,
- Zamklanma genel bir durumdur, zarar gören bir meyve olduğunda görülebilir, hemen kırıp içine bakmak gerekir,
- Zamklanma tomurcukta, dalda, ana dalda ya da gövdede olmadığı için kanser türlerini düşünmemize gerek yok,

- Şeftalinin dökülmesi, çekirdek içlerindeki zararlar Şeftali Güvesini işaret etmekte...

- ...uzatılabilir

Nasıl mücadele edileceği zaten belli, zarar görülen meyveler ve döküntüleri uzaklaştırılacak -hatta ya gömülecek ya da yakılacak-, hasat sonrasında bu defa mutlaka, bir dahaki yetiştirme süresinde Nisan-Haziran aylarında ergin çıkışı için gözlem yapılacak, gerektiğinde uygun doz ve miktarda ilaçlama yapılacak.

Halil Önen ve rise_com beğendi.
Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 09:23   #39
Ağaç Dostu

Sayın Odeh, biliyorsunuz bahçem her daim emrinize amade. Sakın yabancılamayım. Sizindir, istediğiniz gibi kullanabilirsiniz : )

Halil Önen ve justice beğendi.
Eski 17-02-2014, 10:07   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2014
İlaçlamadan sonra meyva dökülmesi

Geçen yıl triofer bitki antifirizi diye bir organik ilaç kullandım Açaçlar tam uyanmak üzereydi ki ağaçları hem 20 gün gibi bir süre geçiktirdi ve açayip bir çiçek tutumu sagladı.****** daha sonra hastalıklar için herkezin yapmış olduğu gibi meyva tutumundan sonra POWER FORTE 80 WP adlı ilacı yaptım ve bir hafta içinde bademlerin hepsi döküldü;sebebini bir türlü bulamadım.
Bu yıl hiç bir ilaç yapmayı düşünmüyorum bordo bulamacından başka .Kışa girmeden bordo bulamacı yaptım birde yetişe bilirsen ağaçlar uyanmadan budayıp tekrar borda bulamacı atacağim bakalım bu yıl nasıl olacak.

murcell26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 22:09   #41
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Bu yıl bademlerimin çoğunun yapraklarında kızıllıklar ve buna bağlı yaprak kıvrıkları var, nedir acaba bunun sebebi ?

Oysa, bademler şu an çağlalıktan çıkmak üzere, tam irilikte ve çok sağlıklılar..
İleride meyveleri etkiler mi bu oluşum ?

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2014, 22:05   #42
Ağaçsever

eko35's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2012
Galeri: 3
arkadaşlar forumda gözümden kaçmadıysa domuz zararından hiç bahsedilmemiş benim badem ağaçlarını bitirdiler 4 tanesini tamamen diğerlerini yetişebildikleri yere kadar dallarını kırıp bademleri yediler.sadece hafta sonları gidebildiğim için 1 tanesini suç üstü yakaladım 150 kg geldi. tarlayı tel örgüyle çevirmekten başka çare gözükmüyor.yaprak bitinden iç kurdundan herşeyden daha zararlısı domuz.

eko35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2014, 14:09   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2013
arkadaşlar aranızda bademde gülleci bulamacını deneyen var mı? varsa sonuçları paylaşır mısınız

sulubey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2014, 00:57   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2011
badem iç kurdu Eurytoma amygdali

Badem iç kurdu zararı, durumunda meyve sakızlaşma/zamklanma yapmaz. Meyvede sakızlaşma olur denilmesi yanlış olur ve yanlış bir mücadele yapılmasına sebep olabilir.
Ayrıca badem iç kurdu larvası meyveye sonradan girmez, ergin yumurtasını direk meyve içine bırakır. Mayıs ayından sonra eski meyvelerde görülen delikler ise erginlerin çıkış delikleridir.
Badem ağacı strese girdiği zaman uygunsuz bir koşula maruz kaldığı zaman zamklanma yapar, her zamk hastalık ya da zararlı belirtisi anlamına gelmez.
Bilginize

selim_50 ve ahmetf beğendi.
mft48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2015, 14:37   #45
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolgezer2001 Mesajı Göster
yeni diktigim badem ağaçlarımı tavşanlar kemiriyor ne önerirsiniz
(lütfen bademi tavşan kemirmez demeyin şait oldum...)

thiram aktif maddeli ilaçlar , tavşan v.b kemirgenleri kaçırır.

yolgezer2001 beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2015, 10:30   #46
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
bordo bulamacının yakıcılığından korkarsanız bluematch gibi sıvı bakırlar kullanabilirsiniz.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2015, 21:53   #47
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-08-2011
dibine bir tutam göztaşı serp ve ısla

ustaeller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2015, 21:54   #48
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
thiram aktif maddeli ilaçlar , tavşan v.b kemirgenleri kaçırır.
ayni şey benim başıma geldi fıdancımı aradım onlar plastik beyaz tavan boyası sür dediler biz çözümü buşekil bulduk dediler.

ustaeller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2016, 23:47   #49
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-12-2015
Bahçemdeki bademlerimin bazılarında budama yaptığım yerlerden kahverengi zamklanma çıkmış. Ziraatçi ye sordum ne yapmalıyım diye bıçakla zamklı bölgeyi temizle ve su bazlı slikonlu boyaya bordo bulamacı karıştırıp o temizlediğin bölgeye sür yarayı kapa dedi . Bahçeye gittim ve bıçakla kazıyayım dedim ama zamk kabağun altından baya aşağılara doğru ilerlemiş temizlemek nerdeyse imkansız . .şimdi ne yapmalıyım zamklanan bademlerim kuruyacak mı ve bu zamklanma olayının önleme mücadelesi var mı ?

Mad Max Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2016, 09:23   #50
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
on bir adet ince kabuk badem ağacımdan cinsi farklı olan üç adedinde Adalet Hanım'ın resimde gösterdiği şekilde meyve dışı ve içinde çürümeye benzer zamklanma oldu, iç kurduyla ilgili olduğunu düşünmüyorum, tamamen ağacın strese girmesi veya beslenme eksikliği ile ilgili bir durum.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2017, 20:12   #51
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-12-2015
Thumbs down Zamklanma

https://i.hizliresim.com/Yqzlrl.jpg
https://i.hizliresim.com/R1dVk1.jpg
https://i.hizliresim.com/m4vz40.jpg
https://i.hizliresim.com/r6PV23.jpg
https://i.hizliresim.com/m4vzJ8.jpg

Badem ağaçlarımda resimlerdeki gibi zamklanma var. 4 yaşında bademler 3 yıldır mücadele ediyorum başedemedim hala devam ediyor ağaçlarımda. İlk yıl zamklanma tesbit ettiğim bademlerin zanklarını temiz bir bıçak yardımı ile kazıyarak temizledim iyice silikonlu su bazlı boyaya bolca bordo bulamacı karıştırıp temizlediğim bölgeleri kapattım . Ertesi yıl yine baktım zamklanma oluyor zamklanmanın ilerlediği bölgeye kadar dalı komple kestim yine aynı şekilde su bazlı plastik boya ya bolca bordo bulamacı karıştırım kesilen bölgeyi kapattım ama gel gör ki bu sene yine zamklanma var . Ne yapabilirim bilmiyorum yine kesip yine aynı şeyi uygulayacam ama kese kese ağaçlar mahvoldu bir tedavisi varsa uygulamaya hazırım zor basit fark etmez ama tedaviyi bilmiyorum . Gülleci bulamacı yapıp temzilediğim bölgeye önce onu sürüp sonra bordo bulamaçlı kapama yöntemini mi uygulasam . Yardımcı olabilecek birileri varsa yazabilirmi .

Sitede uzmanından bu cevap verildi : Zamklanma toprak yapınızdan kaynaklanıyor, toprak yapınız kil **** kireçliyse Zamklanma kaçınılmaz ve çareside çok zor heleki ağaçlarda başladıysa ağaçları götürür masraf yapmayınız, toprağınızı bir metre derinliğinde ıslah edip organık maddece zenginleştirmelisiniz leodardit hümik asit hayvan gübresi kullanıp derince işleyiniz ondan sonra fidan dikiniz.

Düzenleyen Mad Max : 16-02-2017 saat 07:55
Mad Max Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2017, 16:29   #52
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
bakla zınnısı

Arkadaşlar bunlarla nasıl mücadele edebiliriz? Bakla zınnısı bunlar tam bir çiçek düşmanı

Eklenen Resimler

obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2017, 17:33   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2016
gf 677 anaçlı badem

gf 677 nçlı bertina bademi nereden bulabılırım?

beyazcocuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2017, 20:17   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Şu beyaz bitler badem ağacından başlayıp bütün bahçeye yayıldı. İlk sayfada bu konudan bahsedilmiş ama çözüm göremedim. Bir kaç adet ilaç kullandım ama fayda etmedi. Ne yapabilirim?

Eklenen Resimler

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2017, 15:11   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2015
badem ağacında-fidanında bordo bulamacı ve gülleci bulamacı beraber kullanılabilir mi? Kullanılırsa ne gibi etkisi olur? Kullanılamazsa arasında ne kadar bir süre bırakarak kullanılabilir? Örneğin; kışın başında bordo bulamacını yaptık, 1 hafta sonra gülleci bulamacını yapabiliriz gibi. Bilgisi olanların bilgilendirmelerini bekliyorum. saygılar.

Düzenleyen feast3874 : 15-12-2017 saat 15:15 Neden: imla hatası
feast3874 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2018, 20:38   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2018
Merhaba şu beyaz bitler benimde başımı yaktı
Yaprakların alt bölgesindecikti hemen hemen bütün fidanlarda sararma vardı SP 40 mostar diye bi ilacı iki defa attım sararan yapraklar dallariyla beraber döküldü şuanda bişey gözükmüyor bitirmek için üreme dönemini yakalaman lazım dediler bu sorunla karsilasan arkadaşlara bir bilgi

Halilozbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2019, 10:20   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2019
Badem ağaçlari böcek tahribatlar yapalacak ünlemler

Sevgil arkadaşlar forumda yeniyim henuz konuyu nerden açacağimi bilemedim ****** sonraki aşamada yavas yavaş üğreniriz inşallah konuyu yanliş yerede açmis isemde yetkili arkadaşlar taşiya bilirler.
Şimdilik gelelim asil meselemize bahcemde kactane badem ağaci diktim yaşlari ortalama onbeş vardir yapraklari kivirip agaclarin uzerine yapiskanlar sarmis kactanesi kurudu zaten bu ağaclara negibi önlemler almaliyim hangi ilaçlari kulanmaliyim konuyla ilgili yardimci olursaniz sevinirim

Jagler47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2019, 15:44   #58
Yeni Üye

Gunluk konudur...

Eski 22-05-2019, 22:12   #59
Ağaçsever

andronova's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jagler47 Mesajı Göster
Sevgil arkadaşlar forumda yeniyim henuz konuyu nerden açacağimi bilemedim ****** sonraki aşamada yavas yavaş üğreniriz inşallah konuyu yanliş yerede açmis isemde yetkili arkadaşlar taşiya bilirler.

Şimdilik gelelim asil meselemize bahcemde kactane badem ağaci diktim yaşlari ortalama onbeş vardir yapraklari kivirip agaclarin uzerine yapiskanlar sarmis kactanesi kurudu zaten bu ağaclara negibi önlemler almaliyim hangi ilaçlari kulanmaliyim konuyla ilgili yardimci olursaniz sevinirim
Bu konu açılmıştır araştırırsan bulabilirdin,doğal yöntemle yaprakları arap sabunuyla bolca ilaçlama yapar gibi yıka yeşil bit sendekinler sanırım sonuç alırsın

TA-1024 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

andronova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2019, 20:14   #60
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi andronova Mesajı Göster
Bu konu açılmıştır araştırırsan bulabilirdin,doğal yöntemle yaprakları arap sabunuyla bolca ilaçlama yapar gibi yıka yeşil bit sendekinler sanırım sonuç alırsın

TA-1024 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Sevgili hocam banyomu yaptiracağiz benim bildiğim kadariyla badem ağacin dibine kadar giriyor ilaclama olmasa yikimayla sonuç almayoz

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024