agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Beğeni Düzeni34Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-04-2009, 22:55   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Genel kural haftada bir kontrol...Kışın 15 güne kadar da çıkabileceği belirtiliyor ama bu deneyimliler için, yeni başlayacaklar için sıkı kontrol şart.

Kapalı bir evden kastınız nedir?
tarih olarak eski bir soru ama yanıtlamak istedim

bu konuyada açıklık getirelim kapalı evde kışlatma hobi seviyesindeki arkadaşlar için uygun olabilir ama koşulların sağlanması oldukça zordur
bunun yerine havalandirması iyi sağlam kovanlarda açıkta fakat rüzgar ve aşırı gürültü olmayan rahatsız edilmeyecekleri yerlerde kışlatmak gerek . ayrıca kontrol sıklığı sorunuz içinde şunu söyleye bilirim arılar 18 derecenin altındaki sıcaklıklarda zorunlu olmadıkça kontrol edilmez eger bu zorunluysa işlem kısa tutulmalı ve kovan açık bırakılmamalıdır. 15 derece altı sıcaklıklarda kovan açmak çok tehlikelidir çünkü kovan içi sıcaklık düşer arılarınız bu sıcaklığı yazdan biriktirdikleri balı yiyerek sağlarlar ancak ani düşen sıcaklığın yükseltilmesi sorundur . ayrıca son bahar bakımında gerekli bakım ve yemleme yapıldıktan sonra baharın sıcak günlerine kadar arı kovanlarını açmaya gerek yoktur. arılarınız kış salkımında huzur içinde kışı geçireceklerdir. son baharda kendileri için yeterli balı bıraktısanız yeterli besleme yaptıysanız ve kolonileriniz kuvvetliyse korkmayın

apis_mellifera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 00:51   #152
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
Sayın forum üyeleri,
Birşey danışmak istiyorum. hobi bahçesine 1 kovan arı koysam, Ankara gölbaşı'nda... burada arı olmaz vs cinsi bir tepki verilir mi? ya da bir kanunu cezası falan var mıdır?

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 07:48   #153
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Ben etrafımdaki iki komşyu da kandırdım herkes bir kovan koyacak.Anlaştık

Zaten meyve fidanlarının döllenmesi için arı şart.Arı olmadan meyve olmaz.

Ancak komşularla anlaşamazsanız küçük hobi bahçelerinde konu mahkemeye intikal edebilir.

Bu durum kedi-köpek beslenmesi gibi değil sonuçta arı 3-5 km ye kadar uçuyor.Allerji sorunu olanlar var ve arı sokması alerjik kişilerde önemli sorunlar çıkarıyor.

Sadece bir kovan ve meyve ağacı döllenmesi gerekçesiyle 1-2 dönüm yerlerde hukuki sorun olmayacağını sanıyorum.

Ama komşunuz arı sokması nedeniyle ölümden döndüğünü ispatlarsa durum değişebilir.

Ben kutu tipi karakovan tercih edin derim.

Fenni kovanların büyük görüntüsü insanları korkutuyor

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 10:24   #154
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Forumda arılarıyla birlikte kutu tipi karakovan satan arkadaş var mı?

Eski 14-08-2009, 10:26   #155
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

ya da nasıl olur bu iş bana anlatabilir misiniz? nasıl bir kutu koymalıyım, arıyı ben mi temin edicem sevabına kendi gelir yerleşir mi?

Eski 14-08-2009, 11:49   #156
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Kovanı imal ettikten sonra bahar aylarında içine eski peteklerden koyarsanız ve biraz da bunları ateşte gezdirip tütsü havası yaratırsanız, birde bu kovanı koyduğunuz yer arılar için stratejik öneme sahipse ( dere yamacı,vadi vs. gibi) gelip yerleşmemeleri için bi neden yok

attar beğendi.
A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 11:56   #157
Ağaç Dostu

http://www.ayazarikovani.com/urunler/karakovan.asp

http://www.balpazar.com.tr/tr/

Eski 25-08-2009, 20:57   #158
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2008
arıcılık

Merhabalar arkadaşlar.
Sitemizin forumunda arıcılıkla ilgili bir başlık olduğunu öğrenmem beni hem sevindirdi hem utandırdı Siteyi iyice incelememişim demekki...
Ortaöğrenim yıllarımda, babamın arıcılığa merak salması sayesinde arıcılıkla tanıştım. Şu an şehirde yaşamam ve memlekete uzak olmam sebebi ile ilgilenemiyorum. Babamda yaşlandığı için ancak 2-3 kovana bakabiliyor. Ancak 10 seneden fazla bir süre arıcılıkla uğraştım. Çok bilgili olmasam da konu ile ilgilenen arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

elbrujo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2009, 21:59   #159
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
2 tane arı kovanı almak istiyorum. En yakın ev 1 km uzakta olacak etrafta pek fazla kimyasal ilaç kullanımı yok. Her mevsim çiçek oluyor. Yol boyunda akasyalarda var. Burda arıları ordan oraya taşımadan yaşatabilir miyim? Başkalarının arıları zaten ortalıkta cirit atıyor Ama birşeyi belirteyim etrafta sarıca arı dışında büyük kovan yapan arılar var bunların bize bile zararı dokunuyor. Şeftali, incir, elma, armut meyvelerinin içlerini özenle yiyorlar. Bu büyük arıların bal arılarına zararı olur mu? Arıcılıkla ilgili Toprak TV'de bazı şeyler izledim ve internetten araştırdım az birşeyler biliyordum onlarıda unuttum iyice kafam karıştı ayrıntılı bilgi lazım.
Saygılar...

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 20:01   #160
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Sayın Samsunlu 55, önce bir arıcının yanına gidip kovanla ilgilenişini izleyin ve sevip sevemeyeceğinizi anlayın. Kovanı koyabileceğiniz yeri de ayarlayınca sonrası kendiliğinden gelecektir. Selamlar

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 21:05   #161
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Cool

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
2 tane arı kovanı almak istiyorum. En yakın ev 1 km uzakta olacak etrafta pek fazla kimyasal ilaç kullanımı yok. Her mevsim çiçek oluyor. Yol boyunda akasyalarda var. Burda arıları ordan oraya taşımadan yaşatabilir miyim? Başkalarının arıları zaten ortalıkta cirit atıyor Ama birşeyi belirteyim etrafta sarıca arı dışında büyük kovan yapan arılar var bunların bize bile zararı dokunuyor. Şeftali, incir, elma, armut meyvelerinin içlerini özenle yiyorlar. Bu büyük arıların bal arılarına zararı olur mu? Arıcılıkla ilgili Toprak TV'de bazı şeyler izledim ve internetten araştırdım az birşeyler biliyordum onlarıda unuttum iyice kafam karıştı ayrıntılı bilgi lazım.
Saygılar...
Sayın Samsunlu55, arı her zaman alınabilir ancak en uygun arı alma zamanı ilkbahardır. Şuan arı alsanız olur mu? Olabilir. Ama ben tavsiye etmem. Çünkü kış geliyor. Kışın ne olacağını Allah bilir. İlkbahar önü açık bir zamandır. Nektar boldur ve arı hızla gelişir. Öğrenme anlamında da siz bu gelişimi daha iyi takip edebilirsiniz.
Kitaplarda internette arıcılık üzerine bol bilgi var. Bol bol okuyun derim. Sadece okuyarak arıcı olmak zordur. Yakınınızda bulunan bir arıcıyı takip edin, arıları kışa nasıl hazırlıyor, sonbahar bakımları nasıl? O arıcının faaliyetleri ile okuduğunuz bilgileri harmanlayın.
Yeni arıcılığa başlayacak biri ne zaman arı alsın derseniz. Ben izmir'deyim, İzmir için Nisan ayı, Samsun için de Mayıs 15 ten sonrası uygundur sanırım.
Yalnız şunu da hatırlatayım. Arıcılığa başlarsanız. Bu iş sizi ancak mezarda terkeder.

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 21:08   #162
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

O simgeyi en tepeye nasıl yerleştirdim bilemiyorum. Nasıl alta iner ki?

Eski 13-09-2009, 23:47   #163
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Yorumlarınız için teşekkürler dediklerinizi elimden geldiğince yapacağım. Şu anda zaten kovan alabilecek durumum yok. Durumum düzelince mutlaka birşeyler düşünüyorum.
Saygılar...

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2009, 21:30   #164
Yeni Üye

vivasırnak's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2008
arkadaşlar bende arıcılığa merak sardım. 50 dönümlük arazimiz var hem bizim hemde komşuların bol miktarda meyve agaçları var rakım 1500 mt ama bilgi yok denecek kadar az .
sadece sizin gibi iyi arkadaşlar ve internette biraz bilgi sahibi oldum oda çok az sizc eyapabilirmiyim

vivasırnak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2009, 22:29   #165
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Bu işi yapanların sizden ne farkı var. Yeter ki yapmak isteyin. Yaparak yaşayarak her şey öğrenilebilir.

Eski 15-09-2009, 22:43   #166
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Selamlar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vivasırnak Mesajı Göster
arkadaşlar bende arıcılığa merak sardım. 50 dönümlük arazimiz var hem bizim hemde komşuların bol miktarda meyve agaçları var rakım 1500 mt ama bilgi yok denecek kadar az .
sadece sizin gibi iyi arkadaşlar ve internette biraz bilgi sahibi oldum oda çok az sizc eyapabilirmiyim
Öncelikle merhaba.Arıcılık hassas bir konu fazla bilgi sahibi değilsek deneme yanılma yoluyla büyük maddi kayıp yaşayabilirsiniz.Onun için eğer bulunduğunuz yerde halk eğitim merkezi varsa öncelikle yeterli sayıda kişi ile oraya dilekçe ile başvurup KURS AÇTIRIP eğitim almanızı tavsiye ederim.Ondan sonra yörenizde ne tür bitkiler var hangi tür arı daha dayanıklı ve verimli olur kara kovan mı yoksa fenni kovandamı arıcılık yapacağız vb. iyi analiz ediniz.Şu sitelere de bakınız: Türkiye Arı Yetiştiricileri BİRLİĞİ, Türkiye Arıcılar Birliği. Yeterli gelmezse çevrenizde bu alanda iyi olan arıcılarla birlikte kovanlara bakarlarken ricada bulunup yardım ederek uygulamalı öğrenebilirsiniz.Yine yardımcı olmaya çalışırız.SEVGİYLE KALIN..

güvercin01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2009, 23:08   #167
Ağaç Dostu

Arkadaşlar bir de bir yerde 3-5 çiçekli ağaç ile biraz çiçekli bitki var diye orada verimli arıcılık yapılır sanmayın. Kışı soğuk yerlerin arı besleyenlerinin de gerekli önlemi alması lazım. Zayıf ve balı yetersiz arılara kışın takviye besin gerekir. Arınız zayıf ve çevrede arı çok ise besin kovan içinden verilmeli.Anlayacağınız eğitim şart...

Eski 25-09-2009, 16:20   #168
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-03-2009
egitim şart ama kim egitecek bizi sn guvercın01

sumeha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2009, 22:16   #169
Ağaç Dostu

Kıymetli arkadaş Muğla ilinde üniversitesi bile var. Ula Ali Koçman MYO deyip google den arayın arıcılık bölümü öğretim üyeleri eminim ki benden çok daha bilgililer.Başka adresleri de ilgilenen arkadaşlar eminim bulabilirler.SEVGİYLE KALINIZ...

Eski 15-12-2009, 19:37   #170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil35 Mesajı Göster
SAyın beyzagıda, şunu da unutmayın arıcılık tedavisi olmayan bir hastalıktır

Halil Bilen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2009, 20:54   #171
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2009
arcılık güzel olduğu kadar zor bi iş...

tuncayalgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2010, 19:53   #172
Ağaç Dostu

beyzagıda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2009
arıcı dostlar bahar geliyor sesiniz çıkmıyor neler yapıyorsunuz

beyzagıda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2010, 04:42   #173
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Merhabalar,
bahçeme eşek arısı olduğunu düşündüğüm bir sürü dadandı. buldukları her oyukta petek oluşturuyorlar. ilaçlama dışında bunlardan nasıl kurtulurum. ilaçlayıp etrafı kimyasala bulamak istemiyorum.

Eski 26-07-2010, 23:33   #174
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Ateş, duman, tütsü...

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 21:27   #175
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Merhabalar, arılarla ilgili o kadar çok başlık var ki sorumu nerede paylaşacağımı bilemedim.

Bu baharda saksılara birçok sebze tohumu ekerek balkonumu güzelleştireyim istedim. Birkaç tane de çiçeğim var. Hem sebzelerimden hem de çiçeklerden tohum alabilmek için acaba arılar gelir de benim bitkilerimi tozlaştırır mı diye düşünüyordum. Kaç senedir şu anki evimde oturuyorum ve orman da burnumuzun dibinde olmasına rağmen doğru düzgün arı görmüşlüğüm yoktur. İşte bu nedenle acaba arı gelir mi? Gelse ne de güzel olur, diye düşünüyordum. Ta ki 4 gün önce bir arının gelip balkonumdaki eski raf deliklerinden birine girip çıktığını görene kadar.

Bu arı, ben balkonda işlenirken sanki 40 yıllık dostummuş gibi hiç rahatsız etmeden ve hiç rahatsız olmadan iki gün boyunca gelip gitti. Sonra girip çıktığı deliğin ağzını açık kahve toprak renginde bir sıvayla kapattığını farkettim. Bu kez bir karış altında aynı hizadaki başka bir deliğe girip çıkmaya başladı. Delikler ufacık olduğu için kafası sığmıyor ve arkasını dönüp giriyordu

Bunlar olurken başka bir arının da balkonda gezindiğini gördüm. Bu ötekinden epey büyük bir arıydı. O da üst raflarda duran kaktüsün etrafında fır dönüyordu. Bir ara ortalıktan kaybolduktan sonra ne yapmış ne etmiş diye kaktüsün saksısını aşağı indirdim. Kaktüsün dibinden köküne doğru inen bir delik olduğunu gördüm. Belli ki bu deliği de büyük arı açmıştı. Saksıyı tekrar yerine koydum. Sonra vazgeçip arkasındaki saksıyla yerini değiştirdim ve arının girdiği delik duvardan tarafa bakacak şekilde saksıyı çevirdim. Bir müddet sonra arı tekrar geldi ve araya sora aynı deliği bulup içine girdi. Bugün ben balkondayken birkaç defa gidip geldiğini gördüm.

Bugün öğleden sonra hava çiselemeye başlayınca sandalyeleri içeri almak için balkona çıktım. Bizim misafirler ne alemde diye bakınırken eski raf deliklerine konuk olan arının alttaki deliği de kapattığını gördüm.

Bu kadar hikayenin ardından sizlere sorum şu? Bu iki arı yuva yapmak için benim balkonumu mu seçti?

Komşularımız duymasınlar gerçi ama şimdilik pek zararlı gibi görünmüyorlar. Ancak ev olarak balkonumu belledilerse ileride bir sıkıntı yaratırlar mı?

limon_sever beğendi.
bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 21:54   #176
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Aynı durum bizim bahçede de mevcut. Sizin balkonda iki arı var. Bizim bahçenin her yerindeki delikler tamamen arı dolu Basit bir kovan yaptım. Girecekler mi diye her gün bakıyorum. İçine reçel su koydum. Şimdilik kovana giren çıkan yok.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 14:29   #177
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-03-2009

oğul dönemi harıcinde o kovana arı girmez üstadım

sumeha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 11:38   #178
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

merhabalar,
1 kovan arım var. gücü fena değil. 1 adet ana arı aldım. yeni ana arıya nasıl bir kovan hazırlamalıyım. yardımlarınızı rica ediyorum.

attar beğendi.
Eski 10-08-2012, 13:54   #179
Ağaç Dostu

Sn.dremre ana arıyı nereden aldınız? Karniol mu?

Eski 10-08-2012, 14:42   #180
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
istanbul çatalca civarında arı malzemeleri satan yerler hakkında bilgisi olan var mı

attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024